ulia - het verhaal van ee hartsvriendinnen nv :KtKW] Leusden denkt voor huisvuil- regeling aan Eemland Naamgeving wegen in hoofdcentrum Educatief plan wordt besproken in commissie LUSIEVE )PJES r Krant - Kijk op de film - Deze week (op de Duo-films na) één nieuwe film in het ia der Amersfoortse bioscopen en dat is de film „Julia" van Zinneman naar het boek „Pentimento" van Lillian Hellman. in deze film is de schrijfster zelf, een rol van Jane Fonda. Haar Julia wordt gespeeld door Vanessa Redgrave. Verder deze voor geprolongeerde films als: „Grease" (Grand 1 en 2, vijfde op de Nijl" (Grand 3, tweede week), „The boys from Brazil" week), „Peter en Elliott de Draak" (Grand, zesde week), „Dr. 1, derde week), „Meneer Klomp" (Euro Cinema, tweede ice upon a time in the west" (Cinema 2, achtste week) en „The Duo 2, vierde week). Nieuw is in Duo 1 de film „Porno pretjes In Ijes" met In de nachtvoorstelllngen „In tachtig bedden de wereld [om een paradijs voor de beddenfabrikant die - net als op een urs - een keuze uit allerlei fraaie modellen kan doen. In Duo 2 In de stellingen tenslotte „Ulzana's Raid" met Burt Lancaster in de Hik hebt u het zelf ook al lang in de commercie is men niet '■hterhoofd gevallen, ook al zal in de meeste gevallen geen in. Overal waar zich gaten in f bevinden, komen handige lp de proppen, die die gaten iel en vakkundig opvullen. nou bijvoorbeeld dat geval van in mijn kennissen Die had z'n gezet op een tafel, geheel ge- uitspoorbiels. U kent ze wel, die ruine balken, die in vroegere hi tteen werden gebruikt om de op vast te klinken, maar die oofdzaak blijkbaar dienst doen et vervaardigen van tuinmeube- hoeken, tuinversiering of voor ervaar dig en van allerhande 'erken. n geleden, toen er meer spoor- mden opgeheven dan aange- verd de markt overstroomd met vare biels zonder dat iemand 'at er mee te doen. Ze werden opgeslagen of als brandhout ikt m schaarse winters. Die hjden aleer zijn definitief voorbij, afgedankte spoorbiels hebben Iri/ke bestemmingen gevonden, de verwerking tot exclusieve i'mertafel. Massief, robuust en ie natuurzuivere kleur van o ver hout en een overmaat aan royaal Imeerd teer (of hoe dat spul ook ~iag heten). Je moet er natuurlijk 'ucfen om zoiets in tafelvorm in je te hebben, maar m'n kennissen toevallig dergelijke liefhebbers toten op een gegeven moment lnkoop van een dergelijke, vol den onverslijtbare, tafel over te winkel bood een grote variëteit Exclusieve spoorbiels-tafel-mo- 'en de keus was dan ook moeilijk i kent dat zelf wel. Na lang wikken gen werd een snoezige" biels- "tverkoren verklaard en gekocht, fel zou natuurlijk gebracht wor- volgende dag werd de tafel in- ad gebracht. Het wekte natuurlijk ten tikkeltje verwondering dat liefst vier heel stevige man- 'oeders hijgend en zwetend de op zijn plaats moesten zetten, ach. biels zijn nu eenmaal zwaar. Voldaan keek het echtpaar naar achtige tafel, die toch zo fijntjes inteerde met de pas aange- ite parketvloer en de eveneens in uitgevoerde open haard. Ook deren bankstel stemde plezierig on met de nieuwe aanwinst en ^as dan ook uitermate tevreden. één klein puntje trok de aan- De tafel was een tikkeltje aan de kant en een dergelijke dishar monie verdreef toch enigszins het ple zier van dit kostelijke bezit. De buurman, een uiterst handige doe-het-zelver van het „vraag-maar- raak, ik-knap-l\e)-wel-op-" type werd ËiZiél$e£e?rPj'W peskundig advies ge- vraagde Zulke pnofessionele amateurs hebben daar geen enkele moeite mee. In een enkele oogopslag loste hij het probleem op Afzagen", zei hij met een triomfantelijke blik. Déar had men nog niet aan gedacht. Je kunt inder daad houten poten op lengte zagen en biels, dat is hout, nietwaar De handzaag werd er bij gepakt en met vier man sterk werd de tafel op z'n kant geplaatst. Wat krantjes er onder voor het allerergste vuil en buurman kon zijn nobele werk beginnen. Gespannen keken mijn kennissen toe. Inderdaad, professioneel werk, dat zag ye zo. Met doelbewuste bewe gingen gleed de zaag in het hout, dat blijkbaar door de tijd toch enigszins bleek aangeslagen. Totdat de zaag met een scherp, maar allesoverheer send gekraak het snerpend begaf. Buurman was uiteraard stomverbaasd, want dat was hem nog nooit overko men. ,,Het is wel een oude zaag", gaf hij ietwat bedremmeld toe, „maar toch nog pas helemaal aangescherpt en in het vet gezet Maar een echte doe-het-zelver heeft natuurlijk altijd een reserve-zaag. Op ongelukjes als deze moet je berekend zijn, nietwaar? Maar helaas, ook de tweede zaag legde knerpend het loodje. Vol verbij stering staarde de buurman naar de bielzen tafel. Hij bukte zich diep en be keek de halsstarrige poot die al twee van z'n beste zagen had geruïneerd. En toen zag hij het. Met z'n zagen was niets aan de hand. Maar houtzagen gaan nu eenmaal niet zo gemakkelijk door beton „Ik dacht al", zei m'n kennis. „Dat ding was zo zwaar en die vier kerels hadden er de grootste moeite mee Natuurlijk werd de tafel heel snel op gehaald door de gealarmeerde win kelier, in gezelschap van vier potige kerels, die weer hevig hijgend en zwe tend de prachtige bielzen tafel in de bestelwagen laadden, die protes terend bijna door z'n veren ging. „Een ernstig misverstand" noemde de win kelier zijn uit de hand gelopen busi ness. Tja1 Ik denk, dat het de hoogste tijd wordt de Nederlandse Spoorwegen te ver zoeken zo snel mogelijk te beginnen aan de vervanging van alle biels onder de spoorlijnen in Nederland. Dan kan het beton weer worden gebruikt voor de zo broodnodige huizenbouw in ons lieve vaderlandje. En zo kan iedereen gelukkig zijn. Ook de buurman met z'n twee geheel ver nielde zagen, die nu permanent en zeer resoluut weigert om ook maar eni ge vorm van hulp te bieden wanneer er zware spoorbiels aan te pas ko men Mijn kennissen kregen van de win kelier volledige genoegdoening. Niet alleen een prachtige tafel (bielsloos, maar toch erg fijn hoor) en een kom- plete eethoek voor het „misverstand". Alle handige doe-het-zelvers met houtzagen die te hulp worden geroe pen voor het inkorten van tafelpoten van biels zijn hierbij daarom ernstig gewaarschuwd DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 23 VOS .Julia" van Fred Zinneman is ichillend beoordeeld. Ik moet at ik de film zelf niet heb aan- vandaar, dat ik twee filmkritici /oord laat. die een tegenge stelde mening hebben. In de eerste plaats B. J. Bertina van de Volkskrant, die „Julia" omschrijft als „interessant voorgestelde flauwekul namens de high society van het welgestelde linkse den ken van vroegerHans Maarten Tromp van Het Parool daartegenover noemt „Julia" een „zeer heldere film. een klein meesterwerk." En dat betekent, dat u zelf toch maar eens moet gaan kijken, want een film, die zo verschillend wordt beoordeeld, kan eigenlijk niet slecht zijn Het verhaal ziet er als volgt uit: De Amerikaanse schrijfster Lillian Helman is op aanraden van haar vriend en mentor Dashiell Hammett in 1935 naar Parijs gegaan om daar in een andere omgeving aan haar toneelstuk te wer ken. Ze probeert haar jeugdvriendin Ju lia te bereiken, die na een succesvolle medische studie in Oxford nu bezig is zich te specialiseren bij professor Freud in Wenen. Lillian verneemt dan dat Ju lia, die altijd al een diep sociaal gevoel heeft gehad, gewond is geraakt bij een treffen tussen arbeiders en soldaten, en nu in het ziekenhuis ligt. Lillian haast zich naar Wenen, waar zij Julia in het ziekenhuis vindt met een geamputeerd been. De zwaargewonde Julia kan niets zeggen en als Lillian de volgende mor gen terugkomt, is Julia verdwenen en niemand weet iets over haar verblijf plaats. In 1937 wordt Lillian, die nu een ge vierd schrijfster is. uitgenodigd voor een toneelfestival te Moskou. Samen met een bevriend echtpaar gaat zij naar Pa rijs met de bedoeling vandaar vla We nen te reizen, zodat zij kan proberen met Julia in kontakt te komen. In Parijs wordt Lillian benaderd door een zekere Johann, een vriend van Julia, die haar vraagt hen te helpen bij hun verzets werk tegen Hitier door 50.000 van Julia's geld naar Berlijn te smokkelen. Hoewel Lillian Joods is, stemt zij toch toe, zodat zij nu niet via Wenen zal rei zen. maar via Berlijn. Het gelukt Lillian het geld naar Berlijn over te brengen waar haar een grote verrassing wachtJulia zit in een restaurant op haar te wachten om zelf het geld in ont vangst te nemen. Julia vertelt dat zij inmiddels een dochtertje van 1 jaar heeft, dat opgroeit bij een bakkersfami lie in de Elzas, Julia zegt ook dat ze van plan is spoedig naar Amerika te komen om een beter kunstbeen te krijgen. Ze wil dan haar kind meebrengen en vraagt of ze haar aan Lillian's zorgen kan toevertrouwen, die daarin toestemt. Enfin, de rest moet u toch zelf maar gaan bekijken (Grand 4, eerste week, 16 jaar). Scène uit de film „Julia" van regisseur Fred Zinneman. Jane Fonda en Vanessa Redgrave in Fred Zinneman's „Julia" naar een boek van Lillian Hellman. JEDER FÜR SICH... Het Filmhuis Amersfoort brengt in haar weekprogramma van zaterdag tot en met dinsdag de speelfilm „Jeder für sich und Gott gegen Alle" van regisseur Werner Herzog. Met Bruna S (evenals in Stroszek) in de hoofdrol. Het is het verhaal van Kasper Hauser of zoals Werner Herzorg verklaart: „Het is net als een passie-spel. het verhaal van mishandelingen" Herzorg verder over zijn film: Bij Kasper Hauser gaat het om het enige geval dat in de geschiedenis van de mensheid bekend is van iemand die pas als volwassene wordt „geboren". Kasper werd, zover hij zich kan herin neren, zijn leven lang in een duister stuk van een kelder gevangen gehouden en kreeg nooit een mens te zien omdat men hem 's nachts, wanneer hij sliep, zijn voedsel toeschoof. Hij dacht dat hij de enige mens op de wereld was en accepteerde kenneli)k als onderdeel van zijn anatomie dat hij aan de broekriem aan de grond vast was ge bonden zodat hij alleen maar kon zitten. Kasper was in dp meest ware zin van het woord een begriploze, een spraak loze, een onontwikkelde, een nog on bewerkt stuk mens. ruw materiaal, als iemand die van een andere planeet komt. Toen Kasper plotseling uit zijn kelder werd gehaald en in de burgerlijke biedermeierwereld werd gezet, ontwik kelde zich de geschiedenis van een passie, een langzaam afsterven van dat wat bij hem spontaan menselijk was. Tenslotte, wanneer Kasper vermoord is, zoekt men ongetwijfeld bij hem naar een of andere misvorming Dat het echter de burgerlijke maatschappij die hem naar zijn idee wilde africhten zelf is die misvormd is, daarvoor is iedereen blind (Filmhuis Amersfoort, za. tot en met di20.15 uur, ook in de zaterdagavond nachtvoorstelling om 23.00 uur). Scène uit: „Jeder für sich und Gott gegen alle" van Wemer Herzog FILMAGENDA Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 9 november t/m woensdag 15 november 1978. Grand, tel. 033-14632. Gelieve niet nr. 12345 te bellen, dit is het tele foonnummer van de GGD Amers foort. Grand 1 en 2: Grease. A.I. Dagelijks: 13.30, 18.30 en 21.15 uur. Zondag: 13.30, 16.00. 18.30 en 21.15 uur. Grand 3: Moord op de Nijl. A l. Dage lijks: 13.30, 19.45 uur Grand 4: Julia. 16 jaar. Dagelijks: 14.00, 19.00 en 21.45 uur. Zondag: 14.00. 16.30, 19.00 en 21.45 uur. Grand 5: The boys from Brazil. 16 jaar Dagelijks: 14.00, 19.00 en 21.45 uur Zondag: 14.00. 16.30, 19 00 en 21.45 uur. Grand: Peter en Elliott de draak. A.l. Zaterdag, zondag en woensdag: 13.30 uur. Cinema, tel. 033-18900 Cinema 1Dr. Zjivago. 12 jaar. Dage lijks: 13.45 en 20 00 uur. Cinema 2: Once upon a time in the west. 16 jaar. Dagelijks: 13.30 en 19.45 uur. Euro Cinema, tel. 033-33655. Euro: Meneer Klomp. 16 jaar. Dage lijks 18.30, 21.30 uur Zondag: 13.30, 16.00,18.30 en 21.30 uur. Donderdag, vri|dag. maandag en dinsdag: tevens 13.30 uur. KINDERVOORSTELLINGEN Euro: Sandy de Zeehond A I Zater dag: 13.30 en 16.00 uur. Woensdag: 13.30 uur. Duo, lel. 033-16572. Duo 1Porno pretjes in zachte bedjes. 16 jaar. Dagelijks: 14.15, 19.15 en 21.30 uur. Zondag: 14.15.16.30,19.15 en 21.30 uur Duo 2: The Genius. 12 jaar. Dagelijks: 14 00, 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.30 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1In 80 bedden de wereld rond. 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. Duo 2: Ulzana's Raid 16 jaar. Vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur. LEUSDENSE KUN STENAAR EXPOSEERT De Leusdense beeldend kunstenaar Libbe Venema exposeert schilderijen van 4 november tot 8 december in Ga lerie 3, Burgwal 96 te Kampen. De ex positie werd zaterdag door prof. H J. Schilder geopend en is te bezichtigen op maandag van 10 tot 14 uur, van woensdag tot en met zaterdag van 15- 18 uur en op donderdag van 19 tot 21 uur. Door de kinderen ieder twee zakjes van een bepaald merk mayonaise of iets dergelijks mee naar school te laten nemen, hebben in ieder geval negen kinderen van de vijfde klas van de „Vallei" een prijs gewonnen, een vliegtocht van een half uur over de ei gen woonplaats. De kinderen hebben een gedicht en een verhaal geschreven en daarmee de prijs gewonnen. Er werd afgelopen zondag boven Leusden ge vlogen Na afloop wordt er wellicht patat gegeten met mayonaise van dat merk (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Waarschijnlijk kan de gemeente Leusden nog tot juni, juli volgend jaar relatief gezien goedkoop vuilnis storten op de vuilnisstortplaats in Maarsbergën. De kuil in Maarsbergen is bijna vol, maar doordat degemeenten Zeist, De Bilt, Bunnik, die ook van „het gat" in Maarsbergen gebruik maken, met Ingang van 1 januari hun vuil naar de afvalverwerking In Rijnmond gaan brengen, kan Leusden wat langer in Maarsbergen terecht. Voor Leusden, aldus wethouder Mandemaker die vorige week dinsdag tijdens de begrotingsvergadering de huisvuilproblematiek aansneed, is er wellicht een kans om binnen Eemland tot een regeling ten aanzien van de vuilverwerking te komen. De gemeenten waarmee momenteel door Leusden een regeling is getroffen, zijn aangewezen op Rijnmond. Gezien de lange afstand waarover het vuil ver voerd moet gaan worden, zullen aan merkelijk hogere bedragen met het transport gemoeid zijn dan thans Mandemaker over het „lonken" naar Eemland: „We willen die lange aan voerlijn graag kwijt". LEUSDEN - Donderdag 16 novem ber, 's avonds om 20.00 uur, vergadert de commissie naamgeving wegen in de commissiekamer van het oude ge meentehuis aan de Burgemeester De Beaufortweg. Tijdens de vergadering zal gespro ken worden over de naamgeving aan de wegen gelegen in het hoofdcentrum Hamershof en de overige deelplannen in de tweede fase LEUSDEN - Het ontwerp educatief plan wordt maandagavond 13 no vember besproken In de openbare vergadering van de raadscommissie sociaal cultureel en maatschappelijk welzijn. De vergadering, die om 20.00 uur begint, wordt gehouden In de raadszaal van het gemeentehuls. Andere agendapunten zijn: het con cept-raadsvoorstel Welzijnplanning, informatie over gebruiksvergoedingen en overdracht sportaccommodaties, ontsmetting gymnastieklokalen en de aan het batig saldo van de stichting Leusden 1200 te geven bestemming. ROOIE VROUWEN IN DE TIL Op zaterdag 18 en zondag 19 no vember a.s. houdt de afdeling Leus den van de Zonnebloem wederom een fancy fair in het ontmoetings centrum de Johanneshoeve aan de Hamersveldseweg. Daar is elke don derdagmiddag een handwerkclub voor bejaarden bijeen. Alle tot nu toe vervaardigde werkstukken van deze handwerkclub zullen op de fancy fair worden tentoongesteld en verkocht, terwijl tevens, naast andere attrac ties, aantrekkelijke prijzen zullen worden verloot. Van de opbrengst zal men weer in staat zijn nieuwe materialen voor de handwerkclub aan te schaffen. De openingstijden van de fancy lair zijn: zaterdag 15.00 tot 21.00 en zondag 9.00 tot 17.00 uur. OUD PAPIER AKTIE Vrijdag a.s. 10 november houdt de Hobbyclub weer een oud papieraktie. Tussen 18.15 en 20 00 uur kan men bij „De Til" het oud papier weer inleveren. Ook lompen zijn van harte welkom. In beperkte mate is afhalen mogelijk. Dan echter wel zo vlug mogelijk een tele foontje naar De Til, 033-41826 en er zal getracht worden het te regelen COMMISSIE RO EN PU BLIEKE WERKEN KOMT BIJEEN De gemeentelijke commissie Ruimtelijke Ordening en Publieke Wer ken en Verkeer (een gekombineerde bijeenkomst) gaan op dinsdag 14 no vember a.s. vergaderen in het voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg 16a. Tijdens deze openbare vergadering, die om acht uur begint, komen de vol gende onderwerpen aan de orde: het Eemland-rapport Verkeer en vervoers- studie 1978, het bouwrijpmaken van De Biezenkamp, het Hoofdcentrum De Hamershof, Langenbeek, rekonstruktie Hessenweg, uitwerking eerste deelplan Achterveld, woningbouwprogramma Zwanenburg, buurtsteunpunt Alands- beek en de ontwikkeling van 58 wonin gen in Alandsbeek. Verder komt het woonrijpmaken van de resterende vlekken in het eerste deelplan aan de orde, de uitvoering van diverse werken 4n en rond het plan Princenhof (werk- gelegenheidsterrein) en verschillende grondaan- en -verkopen. U bent na tuurlijk van harte welkom. WEDSTRIJD GEWONNEN FANCY FAIR VAN DE ZON NEBLOEM De Leusdense Rooie Vrouwen ko men op woensdag 15 november a.s. bijeen in het gebouw De Til. Op het programma staat onder meer de be spreking van het laatste boekje uit de serie: „In de Roos Begeerte heeft ons aangeraakt". De bijeenkomst be gint om acht uur

Leusder Krant | 1978 | | pagina 23