NWB betwijfelt tweede brug over Valleikanaal Fietspad langs de Asschatterweg wel noodzakelijk Binnenkort komt verkeerscirculatie plan op tafel Deel Biezenkamp gaat naar de Hamershof LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT BRUG BRANCHE-VERDELING VRIJWEL ROND FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant - ruimtelijke ordening DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 (Van de redaktle). LEUSDEN - De ENWB-afdeling Leusden/Amersfoort (de Eerste Neder- jndse Wielrijders Bond, de echte) bt.wijfett de noodzaak van een tweede rug over het Vallelkanaal. Dat werd duidelijk tijdens de openbare vergade- Ing van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML, dinsdagavond In «t gemeentelijke voorlichtingscentrum. Het tietspad tussen Achterveld en .eusden langs de Asschatterweg werd door de ENWB wel als een noodzaak ten. De EN WB vond de tweede brug over het Valleikanaal verkeersaantrekkend vond dat het geld beter besteed kon worden aan het fietspad langs de ischatterweg. De eventuele verkeersonveiligheid op het deel Asschatter- eg tussen brug en Middenweg zou dan opgelost moeten worden vla het jlaatsen van verkeersborden en het opheffen van de voorrangsregeling. De Aktlegroep „Veilig Over" had vla een brief haar mening over die tweede rug kenbaar gemaakt. Zij stelt, dat de huidige verkeerstellingen allesbehal ve aanleiding geven tot het realiseren van een tweede brug over het Valleika naal, omdat daaruit blijkt, dat 1 op de vijf auto's over de Asschatterweg uit de lichting Achterveld komt (de rest rond de 325 auto's) uit de wijken Alands- reek en De Wetering. Wat overigens niet wilde zeggen, dat de aktiegroep egen de brug over het Vallelkanaal zou zl|n. Daarvoor ontbraken teveel elevante gegevens om daar een oordeel over te kunnen vormen. De aktieg roep stelde aan het slot van haar brief dan ook voor om via een goed jeargumenteerd verkeerscirculatieplan met alternatieven tot een besluit te romen. Dit voorstel werd door de werkgroep In haar geheel overgenomen. De leer Pais, direkteur gemeentewerken, was het daar volledig mee eens. Het ig reeds In de bedoeling om met een dergelijk plan te komen. Volgens hem iaat dat in januari gebeuren. Met Y. middags een expositie om de zaak te lunnen bekijken en 's avonds een dlskussie-avond. FIETSPAD VOLGENS DE NORMEN De gemeente baseert haar wens een ietspad langs de Asschatterweg van \chterveld naar Leusden te realiseren op basis-cijfers van Rijkswaterstaat, /olgens deze normen is een fietspad angs de Asschatterweg al lang nood- akelijk. Volgens verkeerstellingen leeft de Asschatterweg in een spitsuur (uiten de bebouwde kom in ieder geval uim 130 fietsers te venverken en 38 (romfietsen. De Rijkswaterstaat-nor- nen rechtvaardigen de aanleg van een ietspad. aldus gemeente-direkteur >als in zijn toelichting. Over dat fietspad bestaat niet zoveel rerschil van mening tussen de ver killende groeperingen. Met uitzonde ring van de agrariërs in dit gebied, zoals de vertegenwoordiger van deze groep in het CML, de heer Verbeek, nogmaals duidelijk naar voren bracht. Aanleg van een fietspad gaat ten koste van land bouwgronden in dit gebied en boven dien achten de agrariërs dit in strijd met het streekplan, dat het desbetreffende gebied als stilte-gebied beschrijft. De heer Verbeek verwees de fietsers en bromfietsers naar de Hessenweg en de Horsterweg als alternative fietsroute. Volgens de heer Pais sluit de aanleg van een fietspad langs de Asschatter weg echter aardig aan bij het provin ciale fietsenplan, want door die aanleg wordt een aantrekkelijke fietsroute ge schapen naast de voordelen voor een veilig fietsverkeer langs deze weg. Ook de ENWB vond het fietspad langs de Asschatterweg een noodzaak. Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Bob Braakman Redaktle-adres: Postbus 11, Leusdan/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (•port) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fleseler, Llndenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuld, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden Ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KUCHTEN BEZORGING: Als abonnee dlenl u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijl uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S 0» meeste kt de Leueder Krent gepubliceerde foto's kunt u nebeetellen (met uitzondering ven archief- en historische foto's) bij vooruit beuling ven f 5,- per exentpfeer (formeel 13x1* cm) op giro: 871441 tjt.v. de BDU b.v. te Bameveld ntet duidelijke vermelding van gewenste toto, aantal, nummer van kram, pagina •serop de toto werd geplaatst. U kunt ook kontartt betelen op ons kantoor, Botendeallaan 9, LeuedenrCentnim. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thule. N eert uitgave van de BDU-Krantencombinatto, Postbus 67 te Bar- TWEEDE BRUG VALLEI- KANAAL Het probleem van een tweede brug over het Valleikanaal dateert niet van gisteren. Er wordt in feite al jaren over gediskussieerd. Volgens de gemeente is een dergelijke brug in ieder geval noodzakelijk ter ontlasting van de As schatterweg, omdat een tweede brug de mogelijkheid biedt om het verkeer van de Asschatterweg op een snelle manier via de Noorderinslag en Mid denweg af te voeren. Het uitgangspunt van de gemeente is: de Noorderinslag en de Middenweg zijn op dit verkeer berekend, de Asschatterweg is voor die funktie niet aangelegd. In dit verband haalde hij een provinciale prognose aan, waarin wordt gesteld, dat door de toenemende druk vanuit gebieden bui ten Leusden bij een fileloze Arnhemse- weg de verkeersdrukte op de As schatterweg buiten bebouwde kom in 1985 3800 auto's per etmaal zal zijn. Op dit moment is dat 1800 auto's per et maal. „Die cijfers zijn geflatteerd, want wie enigszins op de hoogte is met de problematiek rond de Arnhemseweg en de S1 0, die weet. dat in 1985 het erg onwaarschijnlijk zal zijn, dat de Arn hemseweg vierbaans is geworden of de S10 is aangelegd", aldus de heer Pais Betwijfeld werd of de Asschatterweg vanuit het zuiden nu wel zo druk ge bruikt wordt als sluiproute richting kla verblad Hoevelaken. Onder meer de ENWB was van mening, dat de cijfers van de provincie dan maar eens getoe tst moesten worden door andere des kundigen. Volgens de ENWB zal het verkeer van de Hessenweg door aanleg van die tweede brug wel verplaatst worden naar de Asschatterweg. Voor de fietsers zag de ENWB liever een fietsbrug naast de bestaande brug. STANDPUNT GS. Men vroeg zich af, waarom GS tegen een tweede brug over het Valleikanaal is, terwijl provinciale cijfers aan zouden tonen, dat de verkeersdruk zo toe zal nemen. De heer Pais: ,,De provincie gaat er vanuit, dat dit probleem opge lost kan worden door het verkeer op de Asschatterweg op het gedeelte tussen brug en Middenweg (aansluiting op Noorderrandweg en rijksweg 28) veili ger te maken, de gemeente gaat ervan uit. dat het verkeer, dat vanuit de wijken op de Asschatterweg beveiligd dient te worden. Dat is een onmogelijke zaak. zo lang dit deel van de Asschatterweg haar doorgaande funktie behoudt. Daar is die weg niet voor aangelegd. Het op heffen van de voorrangsregeling, zoals de ENWB dat voorstelt, kan niet een oplossing zijn, omdat de veiligheid voor de wijkbewoners dan niet verbeterd wordt." De provincie denkt de proble men op de Asschatterweg op te kunnen lossen door verkeersborden, zo liet de heer Pais weten DE HAMERSHOF Het nieuwe winkelcentrum de Ha mershof als verkeersaantrekkend ele ment werd uiteraard eveneens ter dis- kussie gesteld. De ENWB zag dit niet direkt zo zitten met zo'n prachtig win kelapparaat in Amersfoort in de buurt en de goedkope winkelmogelijkheden in Woudenberg De heer Pais: „De Kamer van Koophandel in Amersfoort denkt daar duidelijk anders over. Zij heeft wel degelijk een angst, dat de Hamershof zo aantrekkelijk wordt, dat het publiek uit Amersfoort aan zal trek ken. ALTERNATIEVEN De ENWB had wel enige alternatie ven om de verkeersdruk op de As schatterweg op te heffen Maak het de automobilisten zo moeilijk, dat ze in files komen te staan Dan gaan ze vanzelf een andere weg zoeken.Volgens hen kunnen de Achtervelders en zij, die van verder weg komen uit zuidelijke rich ting, ook gebruik maken van de Hes senweg en de Horsterweg om naar de Noorderrandweq te komen VERKEERSCIRCULA TIEPLAN Voorzitter Ten Berge rondde de dlskussie rond twaalf uur af met het voorstel om de suggestie van de ak tiegroep „Veilig Over" over te ne men. „Laten we eerst zorgen, dat de gemeente met een overzichtelijk verkeerscirculatieplan komt. geba seerd op degelijke, geargumenteer de cijfers, kompleet met alternatie ven. Dan pas kunnen we eigenlijk zinnig diskussiëren en alle belangen tegenover elkaar afwegen." En dat gaat. zoals gezegd, in januari 1979 plaatsvinden. COMMENTAREN/MENINGEN Er is in de openbare vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Orde ning van het CML, het Comité Mi lieuzorg Leusden, uitgebreid gedis- kusslëerd over het wel of niet aan leggen van een tweede brug over het Valleikanaal. In het verslag hierover in dit nummer kunt u daar - echter zeer globaal - het een en ander over lezen. Tijdsgebrek is er de oorzaak van, dat wij op dit moment niet dieper op deze kwestie in konden gaan. Aan de andere kant ook niet direkt nood zakelijk, omdat het onderwerp nog lang niet is afgerond en er nog veel dlskussies zullen volgen. Toch willen wij wel enige opmer kingen kwijt ten aanzien van de ver schillende argumenten voor en te gen de tweede brug over het Vallei kanaal. De argumenten van de voor standers hameren steeds weer op een goede afwikkeling van het auto verkeer via wegen, die daarop bere kend zijn. Een logisch uitgangspunt in een maatschappij, waarin de auto een belangrijk element is. De tegen standers gaan daar - uiteraard zou den we bijna willen zeggen - niet vanuit. Integendeel. Die huldigen het standpunt, dat het de automobilisten zo moeilijk mogelijk gemaakt dient te worden. Wat dat betreft valt het standpunt van de EMWB ons dan wel enigszins tegen. We hadden juist van deze groepering een ietwat evenwichter standpunt verwacht. Het is niet moeilijk om vanuit puur zwart-wit patronen tegen zo'n twee de brug over het Valleikanaal te zijn. Dit soort argumenten kunnen zelf aanvaardbaar zijn en klinken. Maar dan verwachten we geen alternatie ven, die uitgaan van een gevaarlijker worden van de positie van het lang zame verkeer op de Asschatterweg. Het opheffen van de voorrangsrege ling op de Asschatterweg heeft im mers wèl tot gevolg, dat snelverkeer voorrang krijgt op het langzame ver keer. Een voorrangsregeling biedt In ieder geval het langzame verkeer op de Asschatterweg nog enige be scherming, ook al wordt die be scherming regelmatig teniet gedaan door automobilisten, die regels aan hun laars lappen. Het verleggen van de problemen van de Asschatterweg (buiten de be bouwde kom) naar de Hessenweg en Horsterweg, is ook al geen echt al ternatief. We geloven in ieder geval niet, dat de bewoners van Stouten- burg en die langs de Horsterweg een dergelijke oplossing in dank zullen afnemen. En dan praat de ENWB ook wel erg gemakkelijk over een vierbaans Arnhemseweg of de aanleg van een S10, alsof daar niet al meer dan bijna tien jaar heftig over is gepraat door tal van zeer aktieve aktiegroepen. Kortom: de ENWB verwijt de ge meente argumenten en cijfers te hanteren, die ze wel eens gekon- troleerd wil zien. Wij verwijten de ENWB met argumenten op tafel te komen, die niet getuigen van reali teitszin en zeker niet zijn afgestemd op de achterliggende, jarenlange diskussies die in Leusden zijn ge voerd. En dat is jammer. Daarom is het zeer nuttig, dat binnen afzienbare tijd c^> komplete problematiek vande Leusdense verkeersstruktuur op tafel gaat komen. Met alternatieven. Wij spreken ons niet uit voor of tegen een brug over het Valleikanaal, maar zijn wel van mening, dat tot nu toe onvoldoende is gediskussieerd op basis van feiten, cijfers en pro gnoses en téveel uit louter emotio nele overwegingen. Tegenspel le veren binnen inspraakgroepen is erg lofwaardig, maar streeft haar doel voorbij als dit tegenspel is geba seerd op losse kreten zonder een voldoende geargumenteerde basis vanwaar uit kan worden gesproken. Het voorstel van de aktiegroep „Veilig Over", terecht overgenomen door de werkgroep CML, lijkt ons dan ook de enige basis, vanwaar uit in de nabije toekomst kan worden gewerkt. Alleen op die wijze kunnen de prioriteiten op een tamelijk even wichtige wijze tegen elkaar worden afgewogen, ook al zijn we het met de ENWB eens, dat die cijfers en pro gnoses dan wel degelijk getoetst dienen te worden door onafhankelij ke deskundigen. Want het feit blijft, dat elke computer oplossingen voor een probleem kan bieden. Het gaat er in de eerste plaats om wat voor ba sisgegevens een computer krijgt toegediend. Die basis dient wel overwogen te worden vastgesteld om tot een weloverwogen beslissing te kunnen komen. V. (Van de redaktie) LEUSDEN - De brancheverdeling in de Hamershof en de Biezenkamp is vrijwel rond. Er is een voorlopige overeenkomst gesloten met 49 van de vijftig gegadigden voor deze win kelvoorzieningen. Zodra deze gega digden akkoord gaan met de over eenkomst (uiteraard in nauw overleg met Delta Lloyd die de Hamershof bouwt en Amro, die de Blezenkamp- uitbreiding voor haar rekening neemt), dan zal het gemeentebe stuur definitief over de verdeling be slissen. Verschillende winkels van de Biezenkamp gaan verhuizen naar de Hamershof. Genoemd werden onder meer de Bondsspaarbank, de juwelier, de opticien en de drogist Overigens krijgt de Biezenkamp er wel een bank- vestiging voor terug de Algemene Bank Nederland, die dan het bankarse- naal van Leusden zal verstevigen Zodra de gegadigden definitief tot vestiging in één der winkelcentra heb ben besloten, zal de lijst en de bran cheverdeling bekend worden gemaakt. Naar verwachting zal dit binnenkort kunnen gebeuren, zo werd tijdens de vergadering van de Commissie Midden en Kleinbedrijf gezegd. Hoewel er een lange wachtlijst is van gegadigden, kunnen belangstellenden voor de leegkomende plaatsen in de huidige Biezenkamp zich nog melden bij het gemeentebestuur Omdat de huidige Biezenkamp-vestigingen niets te maken hebben met de uitbreiding, zullen nieuwe vestigingen uiteraard al leen kunnen plaats vinden na goedkeu ring van de eigenaren en in nauw over leg met de gemeente, die ook in dit ge deelte van de Biezenkamp graag een vinger in de pap houdt om het bran chepatroon zo evenwichtig mogelijk te kunnen houden vervolg van de voorpagina In eerste instantie bleek, dat de enquête niet goed bij de studenten is overgekomen en ook, dat er een ver- keerd tijdstip voor het onderzoek was gekozen. „Het is echt niet zo, dat wij als stichting niet willen ofte traag zijn. Er is diepgaand over gesproken en het staal dan ook vast, dat er in het plan Zwanenburg in ieder geval enkele tientallen woningen voor de studen tenhuisvesting gebouwd zullen kunnen worden als we er in slagen die wonin gen via overheidssubsidies van de grond te krijgen. De bekende regeling Van Dam vervalt op 2 januari volgend jaar. Daar komt natuurlijk een vervang ende regeling voor. Het probleem blijft, dat die woningen zo goedkoop mogelijk gebouwd moeten worden en betaal baar moeten blijven. Wij doen in ieder geval ons uiterste best. De eerste be sprekingen hierover zijn inmiddels ge voerd". Eind 1980, begin 1981 kan met de bouw van het plan Zwanenburg wor den begonnen In verband met die plannen zou de Woningstichting dan ook liever zien, dat In het plan Langenbeek mtnaer woningen met 2'h verblijfseenheden (VE) worden gebouwd. Het uit gangspunt is: „Nu minder van dit soort kleine woningen bouwen, om dat er nu nog niet direkt zo'n grote behoefte aan Is, maar straks wel, omdat de kleine en onvolledige ge zinnen in aantal zullen groeien." Een deel daarvan zal dan straks In het plan Zwanenburg In aangepaste vorm benut kunnen worden voor de studentenhuisvesting. De gemeente Is het echter niet eens met deze op vatting van de Woningstichting. Dertig van de negentig door de Wo ningstichting te bouwen woningen zullen 2'h VE bevatten, in het plan Langenbeek. GOED EN GOEDKOOP WONEN Wat betreft de subsidie voor het pre dikaat ..Goed en goedkoop wonen" zegt voorzitter Van der Weijden: „We hebben alle aandacht besteed aan de aan die subsidie gekoppelde inspraak. We hebben aan alle eisen voldaan, door de bewoners overal in te betrek ken Er zijn dan ook heel wat wijzigin gen aangebracht in het oorspronkelijke plan. De moeilijkheid met dit projekt was echter, dat Leusden het eerste projekt aandroeg voor deze subsidie. Dan kom je onherroepelijk met allerlei problemen in aanraking, omdat het al lemaal nog nieuw is. De regeling bleek voor tweeërlei uitleg vatbaar te zijn en daar moest ook klaarheid over worden verschaft. Onze adviseurs hebben zich daarover moeten buigen en hun advies is tenslotte door de desbetreffende overheidscommissie aanvaard. Maar al met al kostte de inspraakprocedure wel extra tijd en moeite. Tot twee. drie maal toe zijn de plannen met de inspraak resultaten voorgelegd aan de commis sie „Goed en goedkoop wonen" en tenslotte wilde ze een rapport over hoe de mensen de inspraak hebben erva ren. temeer ook omdat het de eerste keer was. Vandaar dat de Woningstich ting Leusden heeft gezegd: we gaan een extra inspraakronde houden om dat te vragen. Omdat het wel of niet ontvangen van de subsidie hiervan af hing, is iedereen gekomen en dat gaf natuurlijk wel enige verwarring, want op zo'n grote opkomst hadden we niet ge rekend," aldus de voorzitter, die eraan toevoegt, dat de stichting goede hoop heeft, dat het predikaat Goed en Goedkoop wonen zal worden verleend, mits de bezuinigingen in het kader van Bestek 81 geen roet in het eten gooit. Het kantoor van de Woningstichting Leusden aan Hooiland. GEMEENTE LEUSDEN De gemeente geeft wel eens de In druk - ook naar buiten - dat de Wo ningstichting Leusden traag werkt. Opmerkingen als: „De Woningstich ting is echter nog niet klaar met haar plannen", onderstrepen dat. Is die indruk juist? Het stichtingsbestuur stelt voorop dat zij er niet op uit is om trappen uit te delen. „We hebben altijd gesteld, dat wij willen werken vanuit het harmonie model. We zullen dan ook altijd trachten onze problemen intern op te lossen Het heeft geen zin om - bijvoorbeeld via allerlei uitspraken in de krant - te pro beren je zin door te drijven of om haast achter een bepaalde zaak te zetten. Maar toch moet het ons van het hart. dat de gemeente inderdaad naar buiten uit de indruk wekt. alsof de Woningstich ting traag werkt en daarom niet op tijd klaar is. terwijl in de meeste gevallen de oorzaak bij de gemeentelijke instanties zelf gezocht kan worden Het is voor ons niet zo moeilijk om dat aan te tonen, maar we trachten steeds om in har monie met de gemeente te werken. We bouwen nu eenmaal geen woningen voor eigen belang maar voor het belang van de gemeenschap. En die gemeen schap is niet gediend met een woning stichting die zich van haar taak at laat brengen door ambtelijke „misverstan den". Maar wij betreuren uiteraard wel. dat de indruk wordt gewekt, dat wij als stichting traag zouden werken Dat is gewoon onjuist", aldus voorzitter Van der Weijden. Een mening, die ten volle door de andere leden van het bestuur, penningmeester J. Groenhof en se cretaris L den Boer wordt gedeeld. En tenslotte: „Er zullen altijd fouten worden gemaajjt Ook door ons. Wij zijn echter bereid om ons steeds belan geloos (en in vri|e tijd) in te zetten voor de sociale woningbouw. In de afgelo pen jaren hebben we natuurlijk te ma ken gehad met groeistuipjes. Het was voor ons ook nieuw, een dergelijke wo- ningcoóperatie. Maar we zijn op de goede weg. De groeiproblemen zullen steeds minder worden en er zal steeds meer - door de groeiende ervaringen professioneler gewerkt kunnen wor den." Op dit moment heeft de Woning stichting Leusden vijf man in dienst, waarvan vier tuil time en één part-ti me. Het kantoor, gevestigd op Hooi land 1, is kortgeleden uitgebreid. Ook de bovenverdieping moest noodgedwongen in gebruik worden genomen ten behoeve van de or ganisatie der stichting. Eén en ander Is echter zodanig verbouwd, dat op simpele wijze het huis opnieuw voor normale bewoning kan worden in gericht zodra de Woningstichting Leusden uit haar jasje zal zijn ge groeid. „Maar op dit moment denken we nog wel zo'n vijf jaar vooruit te kunnen. En bovendien, door niet een eigen kantoor te bouwen, besparen we jaarlijks veel geld en dat komt weer ten goede aan het algemeen belang," aldus voorzitter J. van der Weijden van de Woningstichting Leusden. Een woningstichting, die In de toekomst van plan is toch wel méér aan de weg te timmeren om te voorkomen, dat „men zou gaan den ken dat er niets wordt gedaan." LEUSDER KRANT Rozendaallaan 9- Leusden-C.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3