Weekmarkt toch (definitief) naar nieuwe parkeerplaats Biezenkamp vraag of er behoefte méér taxi-bedrijven" parkeerverboden voor verschillende straten Aanvraag voor taxivergunning voorlopig niet beloond COMMENTAREN/MENINGEN „Niet bij brood alleen" - het welzijnsbeleid van CDA-wethouder Van Woudenberg KAPPER DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 5 (Van de redaktie) LEUSDEN - De weekmarkt zal bij nader inzien toch niet op het terrein issen Rabo-bank en de firma Tolboom komen en ook niet op het grasveld en irkeerterrein voor het gemeentehuis. Dit werd bekend gemaakt tijdens de penbare commissievergadering van de commissie Midden- en kleinbedrijf, lie vorige week donderdagavond onder voorzitterschap van wethouder landemaker bijeenkwam. De weekmarkt krijgt nu een (wellicht definitieve) tats op het nieuwe parkeerterrein van de Biezenkamp, naast café de Swar- iteegh. Dit parkeerterrein zal met spoed worden ingericht, zodat op dins- g 5 december de eerste markt daar plaats zal kunnen vinden. Het ziet er lar uit, dat het de definitieve standplaats van de markt zal worden, die in lar huidige omvang berekend is op een inwonertal van circa dertigduizend Inwoners, zodat men nog jaren vooruit kan zonder een grotere standplaats te loeven zoeken. Op het nieuwe parkeerterrein van de Biezenkamp is plaats /oor 75 marktkramen en vier winkelwagens. Het parkeerterrein zal buiten de marktdagen om door het winkelende publiek kunnen worden gebruikt, te meer omdat een deel van het Blezenkamp-terrein binnenkort niet meer voor larkeren bereikbaar zal zijn na de start van de uitbreiding. PROBLEMEN PARKEREN De verplaatsing van de markt stuitte anvankelijk op nogal wat problemen. Het eerste alternatief was het houden an de markt op het terrein vóór de >ank, doorlopend op de Hamers- (eldseweg tot het kruispunt As- chatterweg. Doordat hierdoor proble men voor het openbaar vervoer zouden intstaan, werd gezocht naar een an- ére oplossing Kortgeleden kondigde zethouder Wagenaar die oplossing tan: op het terrein voor Tolboom en óór het gemeentehuis, waarbij het rasveld geasfalteerd zou moeten wor- en. Het bleek echter, dat deze ruimte nvoldoende was en bovendien bleef et probleem met het openbaar vervoer estaan. Ook het gemeentehuis zou tij- ens de marktperiode vrijweUonbe- -bestuur hiermee akkoord gaat en indien de ambtenaren op de dinsdagmorgen daar niet parkeren. In totaal kan dan Iets moeilijker is het gesteld met het parkeren van marktbezoekers op de dinsdagmorgen. Doordat de markt op het parkeerterrein wordt gehouden, zal elders naar parkeerplaatsen moeten worden gezocht Dat is niet zo gemak kelijk, maar met een beetje goede wil is het wel mogelijk. In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan de parkeer plaats bij 't Hamersveld aan de As- schatterweg. bij de Biezenkamp zelf (aan de zijde van de Asschatterweg), vóór de firma Tolboom en tenslotte bij het gemeentehuis en de dependance van het gemeentehuis aan de burg. de Beaufortweg. Deze laatste twee par keerplaatsen kunnen alleen be schikbaar komen indien het gemeente- eikbaar worden. Het derde alternatief, op het nieuwe arkeerterrein bij de Biezenkamp. was |l eerder bekeken, maar afgewezen, idat men dacht daar niet voldoende limte te zullen hebben Die ruimte is nu iter toch gekreëerd. door een ver- laatsing van de groenvoorzieningen, let groen, dat aanvankelijk op het mid- mveld van het parkeerterrein zou ko- len, wordt naar de randen verplaatst. Heen de geplande bomen op het mid- mterrein worden gehandhaafd Dit ilaatsen van het groen heeft, vol- ins de heer Roggenkamp, het voor- iel. dat zowel parkeerterrein als het irktgebeuren beter voor de omgeving irdt afgeschermd. Niet minder groen is, maar anders gegroepeerd. worden beschikt over zo'n 135 par keerplaatsen voor de markt, maar dat moet voldoende worden geacht, aldus de heer Roggenkamp. LIJSTERBESLAAN „We zijn er ons van bewust, dat door deze opstelling van de markt de parkeerdruk op bijvoorbeeld de Lijsterbeslaan groter zal worden." Om overlast voor die bewoners en ook van andere omliggende straten te voorkomen, zullen parkeerverbo den worden ingesteld. Tijdens marktdagen zal een parkeerverbod gelden voor een deel van de Lijs terbeslaan, een deel van de Prunus laan, een deel van de Zwarteweg en een deel van de burg. de Beaufort weg. De belanghebbenden zijn begin deze week op de hoogte gesteld van de verplaatsing van de markt en de daaraan verbonden veranderingen. PARKEREN VAN FIETSEN Misschien kunnen de huidige fietsenstallingen voor de markt ge handhaafd worden, maar de heer Rog genkamp zag meer in een fietsen stalling op het zogenaamde rolschaat- senbaantje aan de Lijsterbeslaan. ,,Dan wordt daarmee tevens voorko men. dat dit terreintje voor het parkeren van auto's wordt gebruikt." Dit punt zal nog nader worden bekeken. Ook de bevoorrading van de winkels van de Biezenkamp op marktdag vormt een apart probleem, wat nader onder zocht zal moeten worden in nauw overleg met de desbetreffende win keliers Dit betreft dan vooral de slager ten aanzien van de aanvoer van vers vlees. Deze bevotrrading kan niet wor den uitgesteld tot de volgende dag MARKT TIJDENS KERST EN JAARWISSELING Omdat de Kerst dit jaar op maandag en dinsdag valt, dient te worden ge zocht naar een andere marktdag in die week. Gekozen is voor een markt op de zaterdag vóór de Kerst (zaterdag 23 december). In die week zal ook gewoon op dinsdag de markt plaats vinden, maar in de Kerstweek komt de markt dan te vervallen. Het ziet er wel naar uit. dat die zaterdagmarkt iets beperkter zal zijn. omdat niet iedere marktkoopman die dag in kan passen in het hoofdzake lijk vaste schema van standplaatsen De markt op dinsdag 2 januari komt eveneens te vervallen, omdat die dag (zo vlak na de nieuwjaarsviering) onge schikt wordt geacht als marktdag In- plaats van 2 januari wordt dan even eens een zaterdagmarkt gehouden op 30 december. Resumerend ziet het markt-schema er als volgt uit: dinsdag 19 december, zaterdag 23 december, zaterdag 30 december en dan weer normaal op dinsdag 9 januari 1979. MARKTOPBOUW NIET TE VROEG Temeer omdat de markt straks dich ter bij de bebouwing komt te liggen, zal niet voor zeven uur begonnen worden met de opbouw van de markt. Het ge meentebestuur is van plan om daar strakker de hand aan te gaan houden. Overigens is niet zozeer het probleem het inrichten van de marktkramen door de marktkooplieden, maar de opbouw van de kramen zelf. Dat gaat met nogal wat lawaai gepaard ten koste van de nachtrust der omwonenden. Markt meester Suvaal zag daarvoor mis schien wel een oplossing door de marktkramen 's avonds reeds te gaan opstellen Een betere oplossing zou nog zijn, dat het bedrijf dat de marktk ramen levert, 's morgens méér mensen levert om de kramen op te bouwen. Met twee keer zoveel mensen kan er twee keer zo snel gewerkt worden en dus kan er later met de opbouw worden begon nen. Voorzitter Mandemaker:.,Hoe we het ook gaan doen, we zullen zoveel moge lijk overlast voor de omwonenden moeten voorkomen We zullen dit pro bleem in nauw overleg met de markt meester en de marktkooplieden gaan bespreken." Overigens ging de commissie ak koord met het advies aan het gemeentebestuur, waarin wordt voorgesteld de markt te verplaatsen naar het nieuwe parkeerterrein van de Biezenkamp. an de redaktie) LEUSDEN <- De aanvraag van de *r W. A. J. Veldkamp, Bruinhorst te Leusden-centrum om een Xivergunning, veroorzaakte in de immissie Midden- en Kleinbedrijf >gal wat diskussie. De commissie «ft als taak om vast te stellen of er ihoefte is aan een dergelijke uit- elding van het huidige aantal xl's. maar de commissieleden dden ook andere problemen met "^e aanvraag. Uiteindelijk werd stgesteld, dat de commissie op dit >ment niet in staat is om de be- «fte te peilen, zodat zal worden Vraagd aan de werkgroep tenbaar Vervoer (van het CML) om i behoefte te peilen via de in voor- reldlng zijnde enquete. Dit bete nt wel. dat het nog wel een halfjaar n duren, voordat de commissie dden- en Kleinbedrijf haar defini te standpunt kan bepalen. waren overigens nogal wat be- areni tegen vestiging van een taxibe- Afgezien van de vraag of er über- Jpt wel behoefte aan uitbreiding is ^enteel zijn er geen klachten be over lange wachttijden), vonden 'lillende commissieleden de ves- '^9 van een taxibedrijf in een woon den ongezonde zaak. Bovendien 'ft de heer Veldkamp nog een ander lr|jf (een schoonmaakbedrijf), dat hij wil afstoten. Daarbij komt. dat de "■n niet over een garageruimte be- «i'Kt, wat wellicht parkeerproblemen V veroorzaken binnen het hofje L DRIE TAXIBEDRIJVEN Op dit moment zijn er drie taxi-bedrij ven in de gemeente Leusden. die goed funktioneren en voor zover bekend geen lange wachttijden hebben. Dat zijn de taxibedrijven van de firma's Kleinveld uit Achterveld. Van 't Klooster uit Leusden-centrum en Buitenhuis uit Leusden-zuid. De heer Kleinveld uit Achterveld, lid van de commissie en zelf taxi-houder gaf een toelichting. ..Het behoefte-ele ment speelt een belangrijke rol bij het bepalen of er een taxi-bedrijf bij hoort te komen of niet. Persoonlijk zie ik geen brood zitten in uitbreiding, maar dat zegt op zich natuurlijk niets. Mocht die uitbreiding echter noodzakelijk blijken (op langere termijn), dan is het logi scher om in de eerste plaats te zoeken in de richting van uitbreiding van be staande taxi-bedrijven. Wil de ge meente echter toestaan, dat er een vierde taxi-bedrijf bij komt. dan zal de man in kwestie dit bedrijf als beroep moeten runnen en daarnaast niet nog andere zaken moeten hebben De aanvraag voor een vergunning gaat via de gemeente, die deze aan vraag doorspeelt naar de rijksver- keersinspektie. die uiteindelijk beslist.. Deze inspektie (die het openbaar ver voer in totaliteit regelt, red.) stelt zware eisen, waaraan de vergunninghouder dient te voldoen. Onder meer is een overdekte stalling van de wagen ver plicht Wethouder Mandemaker We heb ben in eerste instantie te maken met het behoefte-element. De vraag die de commissie dient te stellen is heeft de gemeente Leusden behoefte aan meer taxi's ja of nee Wij als college dachten, dat dit het geval was." GEEN BEHOEFTE? Dit werd echter ernstig betwijfeld door de heer Kleinveld, die opmerkte, dat garage Van 't Klooster aanvankelijk vergunningen had voor twee taxi's, maar één vergunning heeft laten verlo pen bij gebrek aan belangstelling. Ook de heer Van Tiel (WD) was van me ning, dat er momenteel voldoende taxi's zijn binnen de gemeente Leusdep. Zelf had hij - in verband met allerlei ziektes e.d. - nogal wat ervaring met taxi's in Leusden en hij had tot nu toe (ook 's avonds laat niet), geen problemen ge had. De heer Timmer: „Het punt is mis schien. dat veel mensen niet weten waar ze terecht moeten." Dat werd door de andere commissieleden betwijfeld, temeer omdat de taxi's gewqon in h§t telefoonboek onder ..Taxibedrijf' te' vinden zijn. De heer Offereins (GPV/SGP) vond, dat voorzichtig diende te worden omge sprongen met de behoefte-bepaling ..Dat is niet zo maar één, twee. drie te bekijken, vond hij. Hij had echter, evenals de andere commissieleden, ernstige bezwaren tegen de ves tigingsplaats. Wethouder Mandemaker: ..Dat is een andere kwestie. De gemeente zal dat moeten bekijken. Die zal moeten bezien of één en ander in overeen stemming is met het bestemmingsplan en ook de commissie Ruimtelijke Orde ning zal zich daar dan over moeten bui gen Wij hebben alleen maar te maken met de vraag of er behoefte is aan meer taxi's. Als we daarop positief antwoor den. dan is het volgende punt of uitbrei ding via deze aanvraag moet gebeuren of via uitbreiding van bestaande taxibe drijven." Op voorstel van de heer Rog genkamp zal het peilen van de behoefte doorgespeeld worden naar de commis sie Openbaar Vervoer, die de vraag in haar enquete zal verwerken „Maar dan duurt het nog wel een half jaartje voor dat we daarop antwoord hebben Tot dat tijdstip zullen we daarom niet kun nen beslissen ten aanzien van de voor ons liggende aanvraag." De commissie zal het gemeente bestuur daarom meedelen, dat het op dit moment nog niet in staat is om advies uit te brengen In afwachting van de behoefte-peiling. De heren Bloemhof (PL). Offerelns (GPV/SGP) en voorzitter Mandemaker (PL) had den echter wel bezwaar tegen de opmerking van de heer Van Tiel (VVD) om de uitbreiding, zo die nodig mocht zijn, in eerste plaats te zoeken bij de huidige vergunninghouders. „Dat is dirigisme", vonden zij, „en daar mag een overheid zich niet schuldig aan maken." Eén van de meest opvallen de zaken tijdens de begro tingsbehandeling 1979 door de raad van Leusden was wel de aanpak van wethouder Van Woudenberg, die In zijn beantwoording van vragen op het gebied van welzijn, sport en onderwl|s niet verder kwam dan het oplezen van een aantal voorspelbare Items. Het zal voor de CDA-fraktie een Ietwat pijnlijke aangelegenheid zijn geweest om hun eigen wet houder zo vrijblijvend bezig te hebben gezien. Het „Niet bij brood alleen" en „op de bres voor de zwakkeren In de sa menleving", twee belangrijke uitgangspunten van het CDA- beleid, zou zeer zeker tot ui ting moeten komen In het wel zijnsbeleid van de CDA-wet houder, maar In de nogal dro ge, ongeïnspireerde opsom ming van alle te verwachten nota's, voorstellen, werkgroe pen en besprekingen op dit kwetsbare welzljns-terreln, kwam niets tot uiting, tenzij het opvallende telt, dat de heer Van Woudenberg niets anders deed, dan het door ambtena ren van zijn afdeling voorbe reide lijstje voorlezen, daar onder gerangschikt zou kun nen worden. We hebben er begrip voor, dat de wethouder op het ge bied van het onderwijs op dit moment nog als een volslagen leek kan worden beschouwd. Hij heeft die portefeuille per slot van rekening nog maar nauwelijks overgenomen van ex-wethouder Van Zandbrlnk. Maar met welzijn ligt dat an ders. De heer Van Wouden berg heeft vier jaar lang de gelegenheid gehad om zich juist In deze erg belangrijke materie In te werken, en een eigen, onder andere op het CDA-programma geïnspi reerde, mening teontwlkkelen. Maar helaas, niets van dit alles. Er klonk dan ook duide lijk geïrriteerdheid door in de vragenstelllng der ver schillende woordvoerders na de „verklaring" van de wel zijnswethouder. En al die vra gen kregen opnieuw voor spelbare antwoorden In de trant van: het heeft onze grootst mogelijke aandacht" of: er komt binnenkort een voorstel over. Hoe al die voor stellen er dan wel globaal uit zullen gaan zien en welke visie daaraan ten grondslag zal lig gen, déérover werd met geen woord gerept, wellicht omdat de wethouder zélf daar nog geen flauw idee over heeft. En dat Is de kern van de hele zaak. Tot nu toe heeft wethou der Van Woudenberg nog geen blijk gegeven een eigen mening over het welzijn te hebben. Hij Is niet de Inspire rende motor achter het wel zijnsbeleid, die anderen sti muleert, de dingen aanreikt, die zelf met Ideeén aan komt dragen. HIJ zegt zelf dan ook erg blij te zijn met onder meer de werkgroep welzijn van het CML. Die doet prima werk, zegt de wethouder. We vragen ons afof de heer Van Woudenberg eigenlijk zelf weet, wat die werkgroep aan het doen Is, of hij de draagwijdte daarvan be grijpt. Uit zijn woorden was niets daaromtrent op te ma ken. Welzijn is op dit moment In het groeiende Leusden één der belangrijkste en zwaarste portefeuilles. Er worden nogal wat eisen gesteld aan dit be leid. Open jeugd- en jon gerenwerk. studen tenhuisvesting, huisvesting bijzondere samenlevingsvor men, bejaardenwerk, kortom er zijn tal van zaken te noe men, die niet alleen de meest optimale begeleiding nodig hebben, maar ook urgent zijn te noemen. En dan hebben we het nog niet eens over de sport-bezulnlglngsoperatle, waar de CDA-wethouder het liefst niet over sprak, maar dat overliet aan de wethouder van financiën, daarbij gemaks halve vergetend, dat ook ach ter een bezuinigingsoperatie In de welzljnssektor (en sport is welzl|n) een duidelijk beleid dient te staan, kompleet met een prlorlteits-stelllng. Kortom: - u had het al be grepen - we zijn ernstig teleurgesteld in het ontbreken van een beleidsvisie van wel zijnswethouder Van Wouden berg. Persoonll|k vinden we hem een erg aardige man, daar niet van. Maar als de man, die politiek verantwoordelijk Is voor het Leusdense welzijn, schiet de CDA-wethouder duidelijk tekort. Het ontbreken van enige visie zal zich op den duur gaan wreken. Het Is na tuurlijk niet zo, dat er op dit moment niets aan welzijn wordt gedaan, maar het is toch een hlnk-stap-sprong-beleld. „Welzijn Is inderdaad erg belangrijk", beaamde wet houder Van Woudenberg naar aanleiding van desbetreffende vragen (die op zich al een te ken aan de wand waren), „vol gend jaar, als het meerjaren- investeringsplan gaat werken, kan de raad zelf haar prioritei ten stellen." En daarmee zijn we rond: de raad moet het zelf maar gaan opknappen, dat Is wel zo gemakkelijk. Maar dat mag nooit betekenen, dat een welzijnswethouder zelf geen visie hoeft te hebben, niet zelf zijn Inbreng moet hebben In deze voor Leusden op dit mo ment toch wel urgente pro blematiek. Waar we op wach ten - en met ons tal van Leusdense groeperingen op welzijnsterreinen - Is een daadwerkelijk beleid van wet houder Van Woudenberg. Een beleid met een diepere visie, een beleid dat stimuleert, In spireert. Gebaseerd op bij voorbeeld de toch wel spre kende leuzen: „Niet bij brood alleen" en „Opkomen voor de zwakkeren In de samenle ving", die het eigen CDA In haar verkiezingsprogramma zo lyrisch weet te brengen. In de commissie Midden- en Kleinbedrijf ging de heer Bloemhof nogal fel te keer te gen de vestigingen van kleine bedrijfjes binnen een woon wijk, met name In Rozendaal (dat zich daar overigens prima voor leent). Hij noemde deze bedrijfjes „kankergezwellen". Toch is dit een nogal hypo criete gedachtengang van het geachte raadslid, want met zo'n opmerking wordt nogal gemakkelijk voorbijgegaan aan de oorzaken van deze „kankergezwellen". Het is de gemeente zelf geweest, die met een achterlopend beleid ten aanzien van de win kelvoorzieningen om dergelij ke „kankergezwellen" vraagt. Er is een behoorlijke markt ontstaan voor allerlei bedrij ven, zoals kappers, schoon heidszaken en dergelijke. Bo vendien spreekt iets anders nog een belangrijke rol: en dat zijn de prijzen, die sommige huidige bedrijven in Leusden kunnen vragen vanuit hun (nog) onaantastbare monopo lie-positie. Die opdrijving van de prijzen vraagt om een ant woord. Zeker als de kapper bijvoorbeeld bepaalde dien sten niet wil uitvoeren en zelf met onmogelijke wachttijden werkt. En er zijn blijkbaar nog voldoende inventieve men sen, die een gat in deze markt zien en graag aan de stijgende behoefte willen en kunnen voldoen. Het is dan ook niet opmerkelijk, dat deze nieuwe bedrijfjes in de woonwijken een bloeiend bestaan hebben. Het gemeentebestuur kan al leen voorkomen, dat dit soort uitwassen ontstaan, door zelf te zorgen voor voldoende voorzieningen. En dan wel op tijd. Daarom is het onjuist dat een raadslid tegen deze gang van zaken fulmineert, terwijl de schuld in eigen gelederen gezocht moet worden. En dan gaan we volledig voorbij aan de vraag of al die bedrijfjes hun aktiviteiten al dan niet zwart of wit uitoefenen. Dat is onze taak niet. We willen de zaken echter wel wat „zuiver" houden en niet laten ver troebelen door uitspraken, die bezijden de waarheid zijn. En tenslotte: is het streven van het gemeentebestuur niet al tijd gericht geweest op het vestigen van ambachtelijke bedrijfjes binnen woonwijken om die woonwijken wat leven diger te houden? Nou dan

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5