Bezuinigingsvoorstellen uit raad sneuvelden allemaal Sportverenigingen die in de knoei geraken, krijgen hulp gemeente i VVD TEGEN STORTING GELD VOOR NIEUW STADHUIS „Als u tegen bent, stemt u ervoor dat het blijft staan" AROB-bezwaar tegen vestiging kapperszaak GEMEENTE BLIJFT BIJ HOGERE VERGOEDINGEN BEGROTINGSBEHANDELING: EEN MASSA TEVEEL Wel of niet gratis roken in de raad Warm of koud, het blijft vis, maar COMMENTAREN/MENINGEN Leusder Krant Begroting DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 7 Bergsma (WD) wilde inkomsten en uitgaven wat dichter bij elkaar brengen. Het lukte hem niet. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Ik heb getracht op constructieve wijze een bijdrage te leveren om uitgaven en inkomsten dichter bij elkaar te brengen". Die woorden sprak fractievoorzitter Bergsma van de WD vorige week dinsdag aan het eind van de begro tingsvergadering. Tijdens die verga dering kwam de liberaal met een veelheid aan bezuinigingsvoorstel len, maar niet één ervan werd door de raad aangenomen. Eén van de voorstellen van de WD-er was het voor één keer ach terwege laten van het reserveren van geld voor het ooit te bouwen nieuwe gemeentehuls. Voor die reser- veringspost stond op de begroting een bedrag van 266.000,-, ben pro cent meer dan vorig jaar. Het was de CDA-er Pekelharing die wat later met een voorstel kwam om in leder geval van die verhoging met tien procent af te zien. Ook dét voorstel haalde - mede door het tegenstemmen van de CDA-ers inclusief Pekelharing - geen meerderheid. De WD-er Bergsma presenteerde zijn voorstel als ..een gebaar naar de burger toe. dat het ons gezien de weinig rooskleurige situatie waarvoor de ge meente staat, ernst is". Hij wees er ook op. dat in het verleden, toen sprake was van een overschot, extra geld in die nieuwbouw-pot gestoken was. „Nu hebben we een tekort, waarom die stor ting dan niet een keer afgezien?" aldus de redenatie van de WD-er. Wethouder Mandemaker, die eerder al had gezegd een nalaten van de stor ting een weinig goede zaak te vinden, noemde het voorstel van Bergsma er één van vestzak-broekzak-politiek. Mandemaker: „Het bedrag dat we nu niet storten, komt er dan een volgende keer extra bovenop Betaald worden we toch". ACHTERBLIJVEN INWO NERTAL Als grote boosdoener voor het tekort waar Leusden voor volgend jaar tegen aan zit te kijken, noemde wethouder Mandemaker het niet halen van 20.000 inwoners, waardoor minder geld uit het Gemeentefonds beschikbaar komt, dan was verwacht. Daarbij komt dan nog. dat die uitkering in het kader van Bestek 81 is verlaagd. Om het tekort wat weg te werken waren b. en w. gekomen met voorstel len om o.m. reinigingsrechten, legesta rieven. marktgelden en onroerend goedbelasting op te trekken. In dat ka der ook een ferhoging van de hon denbelasting met vijf procent. Die laatstgenoemde vijf procent schoot de WD-er Bergsma in het ver keerde keelgat. Hij zag daar een dis criminatie van hondenbezitters in, om dat in andere gevallen werd uitgegaan van een verhoging van 3.5 procent. Mandemaker: „Niks daarvan, de on roerend goedbelasting gaat ook met 5% omhoog". Wethouder Wagenaar in aansluiting daarop: „Daar zijn we dan óók tegen". Tegen de idee van zijn partijgenoot Bergsma was wethouder Wagenaar in ieder geval, toen deze voorstelde de niet gewijzigde bijdrage voor gebruikers van de oude centrale antenne installatie van 40,- op 45.- te brengen. Wa genaar: „We hebben daar vanaf ge zien, gezien het feit dat het signaal niet optimaal is en ook reparaties daarin geen verbetering kunnen brengen" (Raadslid Kuypers van Plaatselijk Be lang: „Als je de tarieven gaat verhogen krijg je een lawine aan klachten in de trant van 5,- méér betalen en dan nog een slechter beeld ook". MEDAILLES Bezuinigingen wilde raadslid Bergs ma voorts o.m. op de medailles die aan kinderen na het behalen van het zwem diploma wordt uitgereikt. Zo'n medaille kost de gemeente 1,25 en jaarlijks gaat het om tweeduizend van die din gen, dus is er 2500,- mee gemoeid. Besloten werd om de medaille-kwestie in eerste instantie te laten bekijken door de commissie onderwijs, waaraan ook zal worden doorgegeven dat volgens mevrouw Ameron van de WD op scholen best wat minder hard zou kun nen worden gestookt (de kinderen trek ken nu dunne kleren aan, het gevolg daarvan is weer dat de verwarming nog hoger wordt gezet"). Vraagtekens plaatste mevrouw Ameron voorts bij de post voor gemeentelijke studiebeurzen ,,de tijd dat die beurzen in een behoefte voorzagen, is voorbij", zo meende ze. Wethouder Van Woudenberg zegde toe de subsidie in de commissie onder wijs nader te laten bekijken. Nader bekeken zal ook worden hoe het moet met het bekostigen van logo pedische hulp aan schoolkinderen. Met de Amersfoortse Onderwijs Advies dienst zal voorts het door deze dienst te verzorgen pakket worden doorgeno men, zo zegde de wethouder toe. ONDERHOUD WEGEN Ook de heer Bloemhof van Progres sief Leusden wilde bezuinigen. Dat dan op de post onderhoud wegen. Wethou der Wagenaar praatte hem dat uit het hoofd, door te zeggen dat wat aan on derhoud wordt uitgesteld, straks het dubbele gaat kosten. Wagenaar: ,,We bekijken trouwens toch al zeer kritisch of een weg nu wel of niet van een nieuwe slijtlaag moet worden voor zien" ZWEMBAD In antwoord op vragen van de liberaal Bergsma over het exploitatietekort bij de Zwembadstichting, deelde wethou der Mandemaker mee, dat een onder zoek naar de bedrijfseconomische ex ploitatie gaande is Exploitatie van het restaurant door de Zwembadstichting zou volgens hem tot het verleden gaan behoren. Net als voorheen, zal het res taurant weer verpacht gaan worden Onvermijdelijk is volgens de wethouder ook het afstoten door de Zwem badstichting van kleinere activiteiten (als voorbeeld werd genoemd het zwemles geven aan heel kleine groep jes. Mandemaker: „De lesgeverij aan die groepjes zou door mensen van De Haaien kunnen gebeuren"). BEUNHAZEN Raadslid Van Tiel (WD) vroeg of de gemeente bij het afgeven van bouwvergunningen voor kleine ver bouwingen aan die vergunning niet de voorwaarde zou kunnen koppelen, dat het werk aan een bonafide aannemer zou worden gegund. Aldus zou volgens hem paal en perk kunnen worden ge steld aan beunhazerij, hetgeen de werkgelegenheid ten goede zou komen en een eind zou maken aan misbruik van sociale uitkeringen Wethouder Wagenaar zei, dat de gemeente die be voegdheid niet heeft en dat andere in stanties (bedrijfsverenigingen en an dere uitkeringsinstanties) al met de contróle op naleving van de sociale wetten zijn belast. KATTENBELASTING De eerder tijdens de vergadering aan de orde gekomen verhoging van de hondenbelasting deed vanuit de raad de vraag rijzen of er geen kattenbelas ting kon worden ingevoerd Tot een se rieus antwoord op die vraag kwam het niet. al bleken er binnen de raad duide lijk twee kampen te zijn: één van hon denliefhebbers en katten-haters, en één van hondenhaters en katten-min- nenden. 'an één onzer redakteuren) LEUSDEN - Sportverenigingen die ir het van gemeentewege be- lulnigen op sport In de knoei dreigen 1 komen, kunnen straks om hulp bij gemeente aankloppen. Dat liet Ihouder Mandemaker vorige week Inadag tijdens de begrotfngsver- aderlng weten. Uiteraard werd tij- ens de vergadering uitgebreid ge- proken over die plannen van de emeente om voor sport volgend lar aanmerkelijk minder uit te trek en dan in voorgaande jaren toen, olgens de wethouder, de subsidies 'oor de sport nogal royaal waren en tok op andere wijze - bijvoorbeeld emeentelljke arbeidskrachten voor lerstel- en onderhoudswerkzaam heden - flink aan de sportverenigin gen werd tegemoet gekomen. Wethouder Mandemaker hield voet bij stuk waar het bezuinigen in de sector sport betrof. Door de gemeente, zo zei hij, was getracht in overleg met de sportverenigingen, tot goede maatre gelen te komen. Door de geringe me dewerking van de vereniginen was het gesprek echter behoorlijk getraineerd. Van een goed systeem voor aanpas sing van de gebruikersvergoeding (de vergoeding die de vereniging op tafel moeten brengen voor het gebruik van de verschillende accommodaties) was daardoor volgens de wethouder nog weinig terecht gekomen. Verrast bleek de wethouder door de mededeling van het CDA-raadslid Wisman, dat wist te melden dat zich inmiddels een werkgroepje had ge vormd om enige helderheid in de kwes tie te verschaffen. De wethouder toon de zich daar blij mee, want. zo liet hij weten, het gesprek over die vergoeding moet op korte termijn rondkomen: „We willen in goed overleg met alle betrok kenen tot een duidelijke regeling ko men. Dat goede overleg hebben we dit jaar gemist". VERWARRING Eerder had de liberaal Van Tiel ver wezen naar de verschillende voorstel len die de afgelopen tijd in verband met de gebruikersvergoeding het licht za gen, en die stuk voor stuk van andere bedragen uitgingen en andere getallen bevatten. Van Tiel: „Niemand weet daardoor nog, waarover hij het heeft. Er is een ondoorzichtige situatie door ont staan". Gezien die verwarring alom diende hij een voorstel in om de begroting van de Sportstichting voorlopig aan te hou den („want van welke bedragen gaat die nu weer uit?) en om het in de ge meentebegroting voor de Sportstichting genoemde subsidiebedrag „onder voorbehoud" goed te keuren. Het raadslid tekende er nog bij aan, dat als de gebruikersvergoeding te zeer wordt opgeschroefd, sport in Leusden wei eens een „elitaire" aangelegenheid kan gaan worden. VOORSTEL MEN AANGENO- Het voorstel van Van Tiel werd door de raad In grote meerderheid aangenomen. De Progressief Leusdense Corrie Verduin stemde blanco, hetgeen door voorzitter Ra demaker werd vertaald In „tegen". Fractiegenoot Bloemhof tot Corrie Verduin, daarbij zinspelend op het „toevallig" tijdens de stemming over het al dan niet schrappen van tien procent van het reserveringsbedrag voor het nieuwe stadhuis door wet houder Wagenaar: „Dan had je ook maar even moeten gaan plassen De liberaal Van Tiel vond de kwestie van de gebruikersvergoeding maar onoverzichtelijk. I LEUSDEN - ,,Als u tégen het voorstel stemt, bent u en/óór, dat het blijft staan". Met die kryptisch aandoende zin trachtte bur gemeester Rademaker vorige week dinsdaq aan te geven waar het bij heldoor Corrie Verduin van Pro- gressief Leusden tijdens de begro- B hngsvergadering ingediende voor- B stel om voortaan van gemeentewe- I ge bij dit soort vergaderingen ro- kerf/es achterwege te laten, om j gmg. I Een duidelijke toelichting vooraf- gaande aan de stemmerij kan geen I kwaad, moet de burgemeester ge- I dacht hebben, want eerder tijdens j de vergadering deden zich bij het stemmen nogal verwarrende toe- 5 standen voor. Zo diende het CDA- een voorstel in (zie af van de tien procent stijging bij de post reserve nieuwbouw gemeentehuis) om er H later zelf tegen te stemmen. Si Stemmen dus voor of tegen de gratis rokertjes, mede om daarmee in de toekomst de post representatie en vergaderkosten te „drukken". Bovendientijdens de verschillende ''ergaderingen van raadscommis sies had men zich ook al tegen die gratis sigaretten en bolknakjes uit gesproken, logisch dus, dat de zaak nu ook voor raadsvergaderin gen werd aangekaart. Na het tellen van de stemmen, bleek het voorstel van Corrie Ver- duin glansrijk de eindstreep te heb ben gehaald. Voor een gemeente bode was dat aanleiding om blik semsnel alle nog aanwezige roker tjes in een mum van tijd uit de raadszaal te verwijderen. Wethouder Wagenaar, overigens zelf een niet-roker had zich over dat uitbannen van het rookgerei wat negatief uitgelaten.Straks komt er ook nog een voorstel tegen alcoho lische drank", zo zei hij ter verkla ring van zijn tegen het voorstel uit gebrachte stem. Toen het nog half gevulde bierglas van burgemeester Rade- maker door een onverwachte be weging van de burgervader dreig de om te vallen, verwees wethouder Wagenaar la minute naar hetgeen hij over alcoholische dranken had gezegd. Wagenaar: „Denk erom, ik dien zo een voorstel in LEUSDEN - Salon Pierre, de enige kapperszaak In Leusden-centrum, heeft vla de AROB-procedure be zwaar aangetekend tegen de vesti ging van een nieuwe kapperszaak, Kapsalon Ineke, aan de Ardennen in de wijk Rozendaal. Dit bleek tijdens de rondvraag van de commissie Midden- en Kleinbedrijf, waarin deze vestiging aan de orde werd gesteld. De heer Bloemhof (PL) maakte be zwaar tegen deze vestiging in een woonhuis. Hij vroeg zich af, waar de grens ligt. „Er komen steeds meer be drijfjes in allerlei woonwijken. De ge meente zal daar toch paal en perk aan dienen te stellen," vond hij. Voorzitter Mandemaker betwijfelde of de gemeente er iets tegen zou kun nen doen zolang er nog geen vast gesteld bestemmingsplan is voor de woonwijk Rozendaal. „Zolang dat niet het geval is èn zolang geen woningen worden verbouwd met het doel een be drijf te beginnen, kan de gemeente niet ingrijpen. Een vestigingsvergunning wordt verstrekt door de Kamer van Koophandel, niet door de gemeente. Ik heb begrepen, dat ook de Kamer van Koophandel zeer geïnteresseerd is in de uitslag van de komende AROB-pro cedure, omdat aan de hand van die uit slag een beter beleid op dit punt kan worden gevoerd." De heer Bloemhof vond dat het de hoogste tijd werd, dat voor Rozen daal een bestemmingsplan wordt vastgesteld. „We wachten er nu al acht jaar op en In die tussentijd kan in die wijk van alles gebeuren, wat later vrijwel niet meer teruggedraaid kan worden. Dit zijn kankergezwel len, die we moeten voorkomen," al dus de heer Bloemhof. (Van de redaktie) LEUS DEN - Eigenlijk klinkt het als een komedie voor tien per sonen: mag er wel of niet warme vis op de weekmarkt gebakken worden en is er verschil tussen warme en koude vis. Is een kou de visboer gelijk te stellen met een warme visboer enEr is echter serieus over gediskus- sieerd tijdens de openbare bij eenkomst van de Commissie Midden- en Kleinbedrijf. Afge sproken is, toen de weekmarkt werd ingesteld, dat per branche slechts twee kramen be schikbaar werden gesteld. Dat betekent, dat er op de markt slechts twee visverkopers aan wezig mogen zijn. Bovendien zal er geen warme vis mogen worden verkocht „uit milieu overwegingen" (stankoverlast). De aanvraag van de heer A. van de Brumhorst uit Stroe om op de weekmarkt warme vis te mogen verkopen, werd door de commissie dan ook negatief beoordeeld. Vis mag, als het maarniet warm Is. Maar ook met koude vis komt de heer Van de Bruinhorst van de kouwe kermis thuis, want er zijn al twee koude visverkopers en drie is ook hier teveel. En afgezien nog van de vraag of warme vis nou wel of niet mag, of er een derde vis- verkoper bij mag komen of niet: mocht dat allemaal positief wor den beantwoord, dan nog komt de heer Van de Bruinhorst voor lopig niet aan de bak, want er zijn erg vee! wachtenden voor hem. Die gaan gewoon voor Vandaar dat het college het ad vies zal bereiken van de com missie, waarin duidelijk wordt gesteld, dat de heer Van de Bruinhorst zijn lekkere warme vis elders moet proberen te slij ten. De Leusdense weekmarkt is vol. Dat binnenkort één der koude visverkopers van de Leusdense weekmarkt met een aanvraag bij het gemeentebestuur zal komen om warme vis te mogen verko pen, dét is weer een andere kwestie Wellicht begint dan de diskussie in de commissie Mid den- en Kleinbedrijf opnieuw Want die milieu-technische overwegingen bleven ook af gelopen donderdag overeind staan. Daar werd nu door enkele commissieleden wel een visje naar uitgegooid, maar voorzitter Mandemaker bleef konsekwent. „Dat komt dan wel aan de orde. Daar gaat het nu niet om. leder jaar wordt de ge meentebegroting door de raad Leusden blijkbaar op een an dere manier behandeld, maar tot nu toe zonder enige ver betering. Vorig jaar begon het er op te lijken: toen werd alles keurig hoofdstuksgewljs af gehandeld, waarbij wat zuini ger met het spuien van soms ongekontroleerde woorden reeksen werd omgesprongen. Dit jaar was het weer echt ouderwets. Inplaats van de vijf minuten per wethouder voor het naar voren brengen van een algemene visie op eigen beleid, kreeg het college alle tijd om ook de gestelde vragen meteen maar te beantwoor den. Een onoverzichtelijke zaak. omdat daardoor allerlei onderwerpen door elkaar heen liepen en ook de antwoorden niet direkt aansloten bij wat de vorige spreker had ge vraagd, maar van toepassing waren op vragen, die soms een uur eerder waren gesteld (of twee weken daarvoor tij dens de algemene be schouwingen). Kortom: een verwarringwekkende behan deling, waarbij het zaak was al les nauwlettend te volgen om er nog een behoorlijk touw aan vast te kunnen knopen. Teveel detailvragen (die indeopenba- re commissievergaderingen gesteld hadden moeten wor den), teveel herhalingen van meningen. Uitgegroeid tot een bijna onverteerbare woor- denbrei, ook al zorgde de nog al vrolijke stemming der da mes en heren raadsleden In de dinsdagavondzitting ten minste nog voor de broodno dige humor in het totaal. Het Is jammer, dat de methode van vorig jaar niet opnieuw Is ge hanteerd. We willen daar op deze plaats nog eens nadruk kelijk voor pleiten. Overigens heeft bur gemeester Rademaker zich uitstekend van zijn taak als voorzitter gekweten. Deze voor hem eerste begrotings behandeling in de Leusder raad werd door hem met be kwame hand geleid. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan zou het wellicht tot diep In de nacht hebben geduurd, voordat de dames en heren raadsleden hun fiat hadden kunnen geven aan de begro ting voor 1979. V.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7