Handtekeningenaktie voor skateboard ing baan JEUGDRAAD: VAN WIE IS INITIATIEF VOOR SCOUTINGGROEP? Jeugdraad gaat met frakties praten over ambulant funktionaris Om uit „pat-stelling" te geraken JONGEREN WILLEN HOBBY VEILIG .BEDRIJVEN' Jan Rap en een tolk ZO IS HET EN NIET ANDERS BRUG OVER VALLEIKANAAL Leusder Krant - jongerenwerk Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie In de Leusder Krant van vorige week troffen wij enige uitspraken aan van fethouder Wagenaar waarop wij graag igeren. Duidelijkheid is voor alle .eusdenaren gewenst en voor onze :ienlijke achterban een goed recht. „Aktiegroep Veilig Over wil met ons lenwerken", zei de wethouder in de vergadering, als wé goed hebben geteld driemaal. Dat is onjuist. Onze aktiegroep richt zich op de ge- iteraad. Wij willen de raad overtui- |en van het belang van veiligheid voor iet langzame verkeer. De raad zal de litieke keuze moeten doen. Samen- ing met het gemeentelijke ap- 'aat is niet aan de orde. De wethouderlijke opmerking dat,de aktiegroep Veilig Over niet dwars ligt ten aanzien van de gemeentelijke plan nen" is eveneens onjuist. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Het woord dwarsliggen vinden wij overigens on- plezierig. Het houdt een vooringeno men, onwelwillende houding in. Dwars liggen is niet onze stijl. Constructief werken aan een visie die het langzame verkeer ten goede komt, met name de meest kwetsbare weggebruikers, dat is onze doelstelling. De uitwerking ervan in concrete plannen is een gemeente- taak. Een derde punt dat wij willen verhel- r leren is het volgende. Met grote letters Staat in de krant te lezen: „Wethouder doet oproep tot aktie. Tweede brug over het Valleikanaal is (en wordt) een bit tere noodzaak". Deze uitspraak staat in de schaduw van een andere kop: „Ak tiegroep Veilig Over wil met ons sa- I menwerken". De argeloze lezers zou den hieruit wellicht de konklusie kunnen ■ekken dat: 1- de aktiegroep Veilig Over vóór de lt brug over het Valleikanaal is, de wethouder bij zijn aktie zal steu- I nen. ■Welnu, dat zou dan een verkeerde 'klusie zijn. Om met punt 2 te beginnen: Wij willen, nee moeten, zelf bepalen n'ke akties waar en wanneer er ge- ~d dienen te worden Het is voor 'ere aktiegroep een kwestie van be- lansrecht om autonoom op te treden. Wat betreft punt 1: De aktiegroep Veilig Over onthoudt zich op dit rhoment van mening over de IJteodzaak van een tweede brug over N Valleikanaal. Deze kwestie is zo gekompliceerd 9»een nadere studie ons gewenst lijkt. ..Veilig Over", Porfier 3, tel. JJ285. Rabo-Bank, Leusden, rek. nr. P59 30611giro 278135, t.n.v. Veilig Leusden. LEUSDEN - Skateboardridlng een ware rage, die Is komen overwaaien en die hier met enthousiasme door de jeugd Is Ingehaald. Een plank en twee paar rolschaatswleltjes eron der, en je bent uitgerust om het ska teboardridlng te beoefenen. Goedkoper en simpeler kan het al niet. Maar voor de goede beoefening heb je wel een fijne gladde asfaltweg nodig. Waar vind je die? Ja, logisch. Je neemt er de asfaltrijbaan voor Maar dat levert problemen op. vanwege het verkeer Desgevraagd zei de Rijkspolitie, dat artikel 25 van de Verkeerwet het skate- boardnjden verbiedt, omdat het in strijd is met de verkeersveiligheid. Landelijk zal er een en ander dan ook worden gereld. Hoe? Dat is nog niet in kannen en kruiken. Nu heeft Leusden ook een grote groep jongeren, die idolaut zijn van skateboardriding. Een rage? Voorbij gaand? Niks hoor, zeggen ze: een fijne sport, waarvoor je over veel behendig heid moet beschikken. Ze beoefenden het skateboardriding op het terrein bij Pon, maar de firma Pon tekende daar bezwaar tegen aan. David. Jaap en Cor den Hartog, Etienne en Daphne Morrien. Coert en Ton Noordkamp, Lex en Gerard Hul- Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Uit de Leusder krant van vorige week blijkt, dat weth. Wagenaar denkt aan de oprichting van een nieuwe aktiegroep: het gemeentebestuur van Leusden, waarschijnlijk een landelijke primeur Doel is, een tweede brug over het Val leikanaal te realiseren. Voordat allerlei mensen besluiten, hun handtekening te zetten voor dit doel, is het wellicht nuttig, in te gaan op de argumenten die de wethouder ge bruikt. Hij zegt, dat straks (na realise ring van de aansluiting op RW 28 en senbeck, Wilco Bettink. Bart van Duinkerken en Gertjan van Ginkel sta ken de koppen bij elkaar. Ze gingen de Leusdense skateboardriders organi seren, en besloten een handtekenin genaktie op touw te zetten. Ze hebben al zo'n 70-tal handteke ningen verzameld, en er komen er nog meer bij. Die handtekeningen willen ze aan de burgemeester aanbieden, en dan willen ze vragen om een plek, een asfaltplek. waar ze met hun skate boards mogen oefenen. Misschien ook, zeggen ze, zit er een mogelijkheid in. dat er een skateboardbaan wordt aan gelegd. SPEELPLAATS VAN SCHOOL? Misschien ook zou de gemeente kunnen overwegen, als één der scholen zijn speelplaats ter beschikking zou willen stellen voor de vrije uurtjes, om zo'n speelplaats van een asfaltlaag te voorzien Per slot van rekening is zo'n multifunctionele vorm van zo'n speelplaats nog zo gek niet. Na school tijd zou er best op zo'n sportieve wijze gebruik van kunnen worden gemaakt. Maar natuurlijk is asfalt niet zo'n geliefd materiaal in de ogen der milieube- opening van het hoofd winkelcentrum) de Asschatterweg veel drukker en on veiliger zal worden. De brug dient dus ter verlichting van die druk. Wij zien niet in, waarom het zo zal gaan. Immers de grootste drukte op de Asschatterweg wordt verporzaakt door verkeer, dat in de aangrenzende woonwijken thuis hoort. Op de huidige brug maakt het verkeer Leusden-Ach terveld ca. 1 /3 van het totaal uit. Bovendien zegt de heer Wagenaar er niet bij, dat de via een tweede brug door te trekken Noorderinslag over enkele jaren tussen woonwijken doorloopt, net zoals de Asschatterweg nuDe door de gemeente voorgestelde oplossing komt dus neer op een verplaatsing van de moeilijkheden naar elders. Voorts is te verwachten, dat „stroomlijning" van de verbinding Leusden-Achterveld veel extra verkeer zal aantrekken op de As schatterweg ten oosten van het Vallei kanaal. Dat is niet in het belang van de daar gevestigde agrarische bedrijven, en ook schadelijk uit het oogpunt van- natuur- en landschapsbescherming Deze tegenargumenten waren voor G. S. aanleiding, de voorgestelde brug toeleidingsweijen) in 3 verschillende bestemmingsplannen af te keuren. G. schermers, en ons land verasfalteert toch al zo WIE WEET EEN OPLOS SING? De jongens In de leeftijd van 9 tot 14 jaar pleiten trouwens voor de skateboardbaan voor de algemene en voor hun eigen veiligheid. Sommi gen van hen zijn ware skate boardhelden. Ze dragen een helm, knie- en elleboogbeschermers en leren handschoenen. Skateboardriding: Wie weet er voor Leusden een oplossing? verloren en gevonden Bij de politie te Achterveld, tel. 03425-1607, zijn als verloren en ge-: vonden opgegeven: Gevonden: een bos sleutels. Verloren: twee sleutels S. waren bovendien van oordeel, dat de gemeente de Asschatterweg niet moet aanpassen aan een (overigens nog niet aangetoond) hoger verkeersaanbod, maar het doorgaande verkeer, met be stemming verder dan Achterveld (ca, tweederde van het verkeersaanbod op de huidige brug), moet afleiden via de gereconstrueerde Horsterweg/Hes^ sen weg. Bij net meest recente bestem mingsplan Buitengebied Oost waren er 70 inwoners van Leusden. die bij G.S: bezwaar maakten tegen de aanleg van een nieuwe brug Hun bezwaren wer» den gegrond verklaard. In het kader van de procedure rond het plan Alandsbeek heeft de vorige raad beroep bij de Kroon aangetekend tegen het besluit van G S Wij zijn benieuwd, of de huidige raad dezelfde handelwijze zal volgen met het plan Buitengebied-Oost. Bijzonder in teressant is in dit verband het standpunt van de CDA-fractievoorzitter mevr. BJom. die kort geleden nog een der 70 gegrond verklaarde bezwaarschriften bij G.S. indiende. Namens de Stichting Milieu Federatie (W. Boelhouwefj) VEILIG OVER 1. De aktiegroep Veilig Over wenst zich uitsluitend bezig te houden met veilig verkeer doelstellingen en normen. De uitwerking ervan in concrete plannen zien wij als een ge meentelijke taak. (Hier komen de deskundigen tot hun recht). Hier is geen sprake van samen werking maar ieder zijn eigen deel. (Aktiegroep Veilig Over- gemeente). 2. De aktiegroep Veilig Over richt zich op de gemeenteraad. Wij zijn van mening dat de doelstellingen voor veilig verkeer alleen gerealiseerd worden door politieke keuzes van de raad. De raad moet bijgevolg overtuigd worden. Samenwerking met het gemeentelijk apparaat is niet aan de orde. 3. In het verleden is primair gekozen voor de doelstelling: Vlotte afwikkeling van het auto verkeer. De aktiegroep Veilig Over vindt deze doelstelling vol strekt onvoldoende en een sig naal dat visie op veilig verkeer ontbreekt bij de gemeenteraad. Op dit punt dient de gemeente raad een beleid te ontwikkelen. De acties die daarbij nodig zijn vallen o.i. niet onder de term sa menwerken, maar onder de term: constructieve pressie. 4. Wat wij wél willen is een gecoördineerd optreden met de gemeente. De veilig verkeer zaak is van zodanig belang en zo complex, dat het verspilling is meerdere groepen aan dezelfde taken te laten werken met kans op verschillende resultaten en daarbijhorende moeizame af stemming achteraf, dan wel ru zies en frustraties. 5. Wat wij ook willen is dat in de voorbereidingen die de ge meente nu treft voor verkeers maatregelen nadrukkelijk met het „veilig" element rekening wordt gehouden. 6 Op grond van 4 en 5 en ten behoeve van eigen beeldvor ming heeft de aktiegroep veilig over de wethouder gevraagd de benodigde gegevens aan de ak tiegroep Veilig Over ter be schikking te stellen. Dit verzoek moet nog in de b. en w.-verga dering behandeld worden. Wij verwachten woensdag a.s. uit slag. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Een eigen Scouting groep In Leusden wordt voorshands door de Jeugdraad Leusden als een welkome aanvulling gezien op het geen er thans op het gebied van voorzieningen voor de jeugd en jon geren is. Aan burgemeester Rade- maker zal dat per brief worden mee gedeeld. Die brief moet tevens ge zien worden als een antwoord op het schrijven van de burgemeester, waarin deze Jeugdraad liet weten, dat zich In Leusden een Initiatiefgroep heeft gevormd om tot een Scouting groep te komen. In die brief werd niet gemeld, wie die initiatiefnemers zijn. Tijdens de vorige week donderdag in de raadszaal gehouden vergadering van de Jeugdraad werd de brief van de burgemeester uitvoerig besproken. Gegist werd. wie de in het schrijven ge noemde initiatiefnemers wel konden zijn. Alvorens met een definitieve uit spraak te komen over de wenselijkheid van een Scouting-groep wil de Jeugdraad een gesprek met leden van de initiatiefgroep hebben. Aan de bur gemeester wordt dan ook gevraagd, mee te delen wie die initiatiefnemers zijn. Tijdens de vergadering werd door secretaresse Janny Vunderink de wen selijkheid van een evaluatie naar voren gebracht. Laten we alles eens flink op een rijtje zetten, nagaan, wat we zoal met suggesties, die vanuit de themada gen tot ons kwamen, is gedaan en laten we kijken of we een differentiatie kun nen aanbrengen in de taken, zo was - vrij vertaald - haar gedachtengang, die 'door de andere aanwezigen volledig werd onderschreven. Over de ongeregeldheden die zich onlangs voordeden in het Claeveren- blad (Ton de Weerd daarvoer „De zaak is vies uit de handen gelopen) werd tijdens de rondvraag gesproken. Onbekend gebleven jongens hadden kans gezien binnen te dringen en zetten de boel flink op stelten. Maatregelen zijn getroffen om te trachten herhaling te voorkomen. TE VEEL OP HET SPEL Corrie Verduin van Progressief Leusden (net als Jan Konijnenbelt door de gemeente aan de Jeugdraad toege voegd) „Jullie zijn terecht nijdig Hoeveel goede rapporten hebben juDie bijvoorbeeld in het verleden niet ge maakt, en meestal bleven ze ongele zen. Die nota „Accommodaties" bij voorbeeld, die is ongelezen in een bu reaula geschoven. Toch raad ik jullie aan, om het oude zeer te laten lopen. Dat er nu een mogelijkheid wordt gebo den voor een nieuw gesprek geeft im mers aan. dat ook van de andere kant wordt erkend, dat het gesprek met de commissie Welzijn niet tot volle tevre denheid is verlopen." Ze zei voorts: „Binnen een maand of twee valt er over die ambulant funktionaris een besluit. Zorg dat je daarbij betrokken bent Er staat te veel op het spel om de geboden kans zondermeer af te slaan." DOOR HET VUUR GAAN Ook bestuurslid Jan Burger maakte duidelijk dat het gesprek met de fraktles doorgang moest vinden. Burger: „De irritatie en de ontmoedi ging is begrijpelijk, maar aan de jon geren zijn we verplicht om telkens opnieuw door het vuur te gaan.'' AKTIE ACHTERVELD In elk geval veel te jong, kleine man om alleen op pad te gaan. Je wou zo graag, toen mochtje. Het Is weer goed gegaan Het is weer nog net goed gegaan Er heeft niets in de krant gestaan VEILIG OVER. Bosco Dat beraad heeft plaats op 23 november. ONZINDELIJK (van één onze redakteuren) LEUSDEN - Leden van dOj, Jeugdraad gaan vanavond naar d^n Amersfoortse Flint om te ki/ken naar hety stuk „Jan Rap en zi/n maat". Belang- stellenden konden zich vorige week donderdag tijdens de vergadering van de Jeugdraad opgeven voor een kaar tje. Secretaresse Janny Vunderink: „Voor zover ik weet, wordt het stuk ge bracht door een Belgisch gezel schap" Ton de Weerd in antwoord daar op—I „Ach, we nemen wel een tolk mee", i De aktie van ongeorganiseerde jon geren uit Achterveld, om te komen tot een open jongerensociëteit in de St. Jo zefschool. kon de sympathie wegdra gen van de Jeugdraad Getracht zal worden met genoemde jongeren in kontakt te komen. Huib Hubregse van De Til vroeg zich af, wanneer de berging bij De Til nu eindelijk eens zijn beslag zal krijgen. Corrie Verduin: ,,AI wat ik weet is, dat die berging is opgenomen in de lijst van bestedingen." Sprekend over de aktie Jantje Beton, werd opgemerkt, dat het wenselijk is, dat de Jeugdraad zich volgend jaar bij bijeenkomsten in het kader van de aktie zal doen vertegenwoordigen, om mede daardoor beter geïnformeerd te raken over het verloop van al de voorberei dingen. Hoe oud ben jij, kleine man? Met je boeken aan het stuur van je fiets (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - De Jeugdraad Leus den zal gebruik maken van de moge lijkheid om - zij het Informeel - met de leden van de verschillende rsadsfraktles van gedachten te wis selen over de kwestie ambulant funktionaris. Een opening In die richting werd vorige week dinsdag namens CDA en WD tijdens de be grotingsvergadering aangekaart door de liberaal Bergsma („om te trachten uit de ontstante pat-stelling te geraken," zoals hij zei). Door de Jeugdraad werd afgelo pen donderdag tlidens een vergade ring In de raadszaal na enige aarze ling „ja" tegen dat aanbod gezegd. Raadslid Jan Konijnenbelt (CDA), sinds kort namens de gemeente In de Jeugdraad vertegenwoordigd, werd door de Jeugdraad verzocht als tralt d'unlon, verbindingspersoon, te willen optreden en een afspraak voor het gezamenlijke gesprek te maken. Als datum van voorkeur werd 7 de cember genoemd. De kwestie ambulant funktionaris De Jeugdraad wil nog steeds dat deze aan te stellen funktionaris bij haar in dienst komt (alle jeugd- en jongerenorganisa ties hebben zich daar unaniem voor uit gesproken). Een pré-advies van de gemeente - volledig onderschreven door de commissie Welzijn - gaat ech ter in de richting van een in dienst tre ding bij de gemeente De commissie Welzijn, na de Jeugdraad gehoord te hebben, liet zich bij haar besluitvorming voornamelijk leiden door aspekten van financiële aard. Of die aspekten de werkelijke argumenten waren, werd tij dens de vergadering van de Jeugdraad sterk in twijfel getrokken. KOPPEN GETELD, KOP PEN GESNELD Uit de woorden van Jan Konijnenbelt viel op te maken, dat de werkelijke re den twijfel aan de bestuurskracht van de Jeugdraad was. Konijnenbelt: „Alle frakties hebben erg duidelijk gezegd: laat die ambulant funktionaris maar komen. Het punt waar het nu om draait is de praktische vormgeving. Maak duidelijk waarom het in dienst treden van die funktionaris de meest geëigen de taak voor de Jeugdraad is. en hoe die taak moet worden ingevuld. Zie met goede argumenten de besluitvormers te overtuigen Speel niet, zoals de vori ge keer tijdens de vergadering met de commissie Welzijn, de bewijslast terug, want dan zijn de koppen zo geteld en de koppen ook zo gesneld." GOEDE VOORBEREIDING ONTBRAK Voorzitter Geert Cloosterman gaf toe, dat de Jeugdraad tijdens de verga dering van de commissie Welzijn met het naar voren brengen van haar ar gumenten, niet al te best voor het voetlicht was gekomen. Hij stak in de zen de hand in eigen boezem: „Maar ik had er dan ook niet opgerekend, dat het om een bureautje en telefoonkosten zou gaan; was er niet op verdacht, dat de kosten het wezenlijke knelpunt Het had, zo meenden de le den van de Jeugdraad, aan een goede voorbereiding op het gesprek ontbro ken. Om bij het gesprek met de frakties beter beslagen ten ijs te komen, werd derhalve besloten eraan voorafgaande een onderlinq beraad te houden op Don Voor die informele bijeenkomst met de frakties toonden verschillende leden van de Jeugdraad zich in eerste instan tie niet zo „geroepen". Geert Clooster man: „Voor een nieuw gesprek moeten er perspectieven zijn." Hij zei er niet veel voor te voelen om alle argumenten voor de zoveelste maal te moeten ople pelen. Ook secretaresse Janny Vunderink stond aanvankelijk niet te popelen om met de frakties te gaan praten. „Zo langzamerhand krijg ik de idee dat we een heel onzindelijk voorstel moeten verdedigen."

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9