CML, NCVB en kinderdorp present in bibliotheek Sint en Piet halen De Eendracht uit de rode cijfers (dankzij U....) Verkoop-expositie trok enthousiaste bezoeker! Bedrijfsopvolging een belangrijke zaak met tal van facetten Opa Jan's Jazzband BOEIEND FORUM VOOR AGRARIËRS: „KREATIEF LEUSDEN/ZUID" IN 'T PALET Jj HET HEK IS GELUKKIG WEER VAN DE DAM! Vuren vlechtscherm Azalea's Vuurdoorn Cyclaam Fritillaria imperialis Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Deze week weer volop informatie in de drie stands van de bibliotheek. Aanwezig zijn ditmaal het Comité Milieuzorg Leusden (CML), S.O.S. Kinderdorp Leh en de Nederlands Christelijke Vrouwen Bond, de NCVB. Het doel van het Comité Milieuzorg Leusden is het bevorderen van de be trokkenheid van de bevolking bij het woon- en leefmilieu door o m. het ge ven van informatie en het geven van inspraak. Het wil een gesprekscentrum zijn voor burgers en groepen onderling, en voor burgers en groepen met de plaatselijke overheid (gemeente). De taken van het coördinatieteam en de werkgroepen zijn als volgt: Coördinatieteam: het stimuleren en coördineren van de werkzaamheden. Communicatie tussen de werkgroepen onderling en met het gemeentebestuur. Het bewaken van de financiën en toe wijzen van gelden. Overleg met betrek king tot het verstrekken van informatie aan inwoners Werkgroep voorlichting. Informeren en informatie geven over het C.M L en haar werkgroepen door middel van het Milieu-Journaal en verslaq doen van le vende ideeën, meningen, verlangens, suggesties en dergelijke Werkgroep Milieueducatie Het be vorderen van het milieubewustzijn on der de Leusdense bevolking. Werkgroep milieuzorg. Aktiviteiten ontwikkelen en als gesprekscentrum fungeren om daarmee het milieube wustzijn in Leusden te stimuleren. Werkgroep bestemmingsplannen. Het bevorderen van de betrokkenheid van de inwoners van de gemeente Leusden bij de ruimtelijke ordening door informatie, voorbereiding en sti mulering van de publieke meningsvor ming op dit gebied Waar heeft het CML aan gewerkt en wat komt er nog? Onder andere het Streekplan Utrecht Oost, het schetsplan Langenbeek en het hoofd centrum, de regelmatige uitgave van de milieu krant en de eventuele nieuwe vorm ervoor, het werven van nieuwe leden voor CML. Dan zijn er nogbosexr cursies schoolkinderen, natuurpad en landschapskaart CRM, doel en gebruik van"openbaar groen, funktle van de tf- niedijk en waardering van de wegber men Voor informatie gemeentehuis Leusden of Dordogne 11tel 41247 S.O.S. KINDERDORP LEH IN LADAKH (INDIA) Deze stand heeft tot doel nog meer peten te vinden in Leusden en omge ving. Een tiental ouders hebben reeds een Tibetaans vluchtelingetje geadop teerd. en volgend jaar gaat Wim de Jong weer die kant uit om in het dorp te filmen. Tevens is er nu gelegenheid om tapijten of tekeningen te kopen die de kinderen zelf hebben gemaakt Leh is de hoofdstad van Ladakh. maar niet veel groter dan Leusden. Wèl veel hoger gelegen, want je moet over passén van 4000 meter hoog. waardoor de plaats vanaf oktober tot mei per bus niet bereikbaar is Er zijn na 1975 al 150 kinderen opgevangen, maar er is nog een grote nood, waardoor de aktie ook genoemd wordt: Geeft Tashi een huis Helpt u ook mee en komt u eens kij ken bij de stand? Dat kan vrijdagmiddag van 2 tot half zes en 's avonds van half zeven tot 9 uur. U krijgt dan alle infor matie die u wilt Zaterdagmorgen tus sen 9 en half een is er misschien ook nog de mogelijkheid in de bibliotheek informatie te krijgen Voor informatie: Wim de Jong, tel. 033-41390 NEDERLANDS CHRISTELIJKE VROUWENBOND De NCVB is een vrouwenbond op chnstelijke grondslag. De NCVB or ganiseert excursies, gespreksavonden. studiedagen, kreativiteitsavonden en nog veel meer. Eén van de leden van de N C.V.B. formuleert als volgt hoe een echt lid van de NCVB moet zijn: een vrouw, die zich niet isoleert van de tijd waarin zij leeft, doch tracht als kind van die tijd de ontwikkelingen bij het licht van Gods Woord bewust mee te ma ken. Een vrouw die haar eigen inbreng en inspraak heeft, tijdens vergaderingen en daarbuiten. Een vrouw die niet koste wat het kost zichzelf probeert te hand haven, maar die tolerant is, en andere meningen naast de hare wil accepte ren. Bovenal een vrouw die zich, be wust van haar eigenwaarde, probeert in te zetten voor de ander, zodat er een wezenlijk ontmoeten en vinden van el kaar zal zijn. Nadere informatie: mevrouw Op 't Hof-Slavenburg, tel. 49321 INTERKERKELIJKE VROUWEN CONTACT GROEP Woensdag 22 november om 20.00 uur komt bij elkaar de Interkerkelijke Vrouwen Contact Groep in de Mar- cuskerk aan de Asschatterweg. Er gaat dan met elkaar gepraat worden over de Europese verkiezingen. Inlichtingen mevr. Mandemaker tel. 42238. ,,Het is voor ons een nood zaak, maar wel een leuke noodzaak. Want het is erg leuk en dankbaar werk", aldus het bestuur van toneelvereniging Eendracht over de ook dit jaar te houden Sint Nicolaas-actie. Jaarlijks is een aantal Een- dracht-leden druk in de weer om in Leusden, Amersfoort en om geving voor Sinterklaas te spe len Letterlijk. Want de club levert de Sinterklazen en Zwarte Pie ten uit voorraad. Verenigingen, bedrijven en particulieren maken elk jaar dankbaar gebruik van die moge lijkheid Mevr Will Haanstra. Vlasland 20. die dit jaar de actie coördineert: ..Elk jaar maken we weer de gekste dingen mee. Maar ook ontroerende Op dat soort momenten is het erg fijn, dat je ook op die manier als to neelvereniging iets extra voor de mensen kunt betekenen". Bij verenigingen wordt de Een- dracht-Sint met zijn Piet zingend ingehaald. Maar ook is het wel gebeurd, dat Piet na een bezoek aan een bejaard echtpaar met kleinkinderen van de dankbare opa een gulden extra in de hand kreeg gedrukt. De actie is voor Eendracht noodzakelijk om elk jaar de eindjes bij elkaar te kunnen kno pen. De vereniging krijgt maar een bescheiden bedrag aan subsidie. Inkomsten zijn er ver der niet, behalve de opbrengsten van de toneeluitvoeringen. En ook die zijn aan de magere kant, omdat ze voor een belangrijk deel worden bijgewoond door de eigen leden en donateurs, voor wie de tonelisten nu eenmaal in de eerste plaats bezig zijn. Wie een bezoek van Sint of Piet op prijs stelt, kan contact opnemen met Will Haanstra, tel. 41337. Riet de Gooyer is - maar dat wil ze niet weten - de motor achter dit jaarlijks in Leusden-Zuid terugkerende even ement, dat ook dit maal weer aantoon de. wat er in deze dorpskern, die wel eens de naam heeft wat stil en kleurloos te zijn, individueel en in groepjes op het gebied van handenarbeid, handwer ken, weeftechniek, teken- en schilder kunst wordt gepresteerd. Het was voor de niets vermoedende gast verrassend te zien hoe exposanten zeker niet zon der trots hun werkstukken van brood deeg. de wandkleden, sieraden, smeedwerk en beeldhouwwerk pre senteerden Met groot enthousiasme gaven ze uitleg over de toegepaste technieken, mede in de hoop aldus ziel tjes voor hun hobby te winnen, terwijl andere deelnemers ijverig aan het werk waren en zo een tipje van de sluier over het werken met stramien en macramé oplichtten. Erg dankbaar is Riet de Gooyer voor het feit. dat ze altijd weer gebruik mag maken van de ruimten in 't Palet Maar optimaal is deze akkomodatie natuurlijk geenszins Het betekent behelpen en dat is voor deze ene dag nog niet eens zo erg ..Maar op zon expositiedag", aldus Riet de Gooyer. worden de be staande kontakten verstevigd, nieuwe relaties aangeboord, plannen voor de toekomst gemaakt. Bezoekers vragen of er kursussen kunnen worden georganiseerd. De deelnemers willen wel, maar zoiets moet dan bij de men sen thuis gebeuren en daar zijn de mo gelijkheden beperkt" In dit verband wijst Riet op de grote behoefte aan een dorpshuis in Leusden-Zuid. Een om- huisje, een autootje voor de deur, een daarbij blijft het". Al vier jaar is Riet de Gooyer bezig, daaraan wat te veran deren. Ook dit jaar heeft ze weer een oproep in de krant laten plaatsen en om deelnemers aan de expositie gevraagd. Echter zonder enig resultaat. „Toch hebben we er weer nieuwe mensen bij", zegt ze, ..rnaar die zijn dan enthousiast gemaakt door de medewerkers aan de voorgaande tentoonstellingen" Het meedoen van zovele kreatieve- lingen en het af en aan stromen van de bezoekers hebben weer laten zien, wat er in Leusden-Zuid met de handen al lemaal wordt afgewerkt en hoe groot de belangstelling voor alle mogelijke vor men van kreatieve vrije-tijds-besteding is..Dat dit soort aktiviteiten een aange paste behuizing nodig heeft, heb ik vandaag nog eens onder de aandacht van de plaatselijke overheid kunnen brengen", zegt Riet de Gooyer, die bij zonder gelukkig is met het bezoek van burgemeester Rademaker Als de deuren van 't Palet rond vijf uur dicht gaan, kunnen initiatiefne mers en medewerkers op een ge slaagde expositiedag terugzien. Daarom kunnen de schetsplannen voor het volgend jaar al weer rustig op papier gezet worden. De bewo ners van Leusden-Zuid zullen er dankbaar voor zijn. LEUSDEN - Koud weer en mist hebben de vele belangstellenden niet kunnen weerhouden om op za terdag 11 november een bezoek te brengen aan de verkoopexpositie van de kreatieve Leusden-Zuid-be- woners, die in de hal van de Openbare Basisschool 't Palet werd gehouden. Kort na de opening om 10 uur kon de initiatiefneemster Riet de Gooyer thans voor de vierde maal en dit keer geassisteerd door Elselien Boks de eerste vroege gasten welkom heten. Maar weldra dromden de tientallen bezoekers binnen om het werk en de kreatieve aktiviteiten van de 39 deel nemers, die lang niet alle in de hal van de school geplaatst konden worden, maar ook nog twee klas lokalen bevolkten, te bewonderen en inspiratie op te doen. Ook burgemeester Rademaker was te gast op de drukbezochte verkoop-ex positie in 't Palet te Leusden-Zuid, hier in gesprek met initiatiefneemster Riet de Gooyer. streden projekt in onze gemeente, maar bijzonder nuttig en noodzakelijk, waar over Riet uren kan praten Zij is nauw betrokken bij de besprekingen in de gemeente, heeft het volste begrip voor de argumenten van de tegenstanders van het dorpshuis, maar ondanks alles is zij van mening, dat dit trefpunt voor de Zuid-bewoners er komen moet ,,Het lijkt er op, dat de kontakten in Leusden-Zuid wel eens wat moeilijk op gang komen, ledereen heeft zijn eigen Poppen maken, één van de vele kreatieve aktiviteiten, die in 't Palet te Leusden-Zuid tijdens de verkoopex positie werden getoond Wi| zi|n weer gewoon via de Amsterdamseweg Ie be reiken. zonder omwegen En dal u even langs komt is zeker de moeite waard: lichtbruin van kleur Afm. 180 x 180 van 57 00 150 x 180 van 53 00 prachtige grote planten in verschillende kleuren Nu van 5 50 ne ,bl9\nefrioA nev ■ir Regenton gebruikte tonnetjes, ca 60 Itr Iets voor del J I doe-het-zelver. van 19 50 nu lUallU met bes en natuurlijk 1 sle kwaliteit van 6 75 nu mooie bortering. verschillende kleuren, van 6 00 nu keizerskroon, oranje Milieu-vriendeli|ke mollenbestriider 1 stuks 2.25 3 stuks5.95 5 stuks 9.75 OPEN tot 6 uur Donderdags tot 9 uur (koopavond) Zaterdags tot 5 uur MAANDAG DE HELE DAG GESLOTEN Amsterdamseweg 139 Amersfoort tel. 033 -17031 Alle prijzen zijn afhaalprijzen LEUSDEN/ACHTERVELD - Hoe regel je de bedrijfsopvolging wan neer er meerdere kinderen zijn, was een van de onderwerpen die behan deld werden tijdens de gezamenlijke avond van de A.B.T.B., C.B.T.B. en U.L.G. donderdagavond in de Til. Voor deze gelegenheid waren de heren A. Heeling (sociaal econo misch voorlichter van de C.B.T.B.) en P. F. M. Buters (notaris te Leus den) uitgenodigd, die buiten het on derwerp bedrijfsopvolging de on derwerpen boedelscheiding tes tament en de W.I.R. (wet op de in vesteringsregeling) bespraken. De avond werd geleid oor de heer Van Oostrum voorzitter van de U.L.G. De bedrijfsopvolging Welk kind de zaak gaat overnemen is natuurlijk geen probleem, wanneer je een kind hebt Zijn er meerdere kinderen, dan is het een zaak om te kijken wie er idee heeft in die richting en er voor geschikt is Daarna moet diegene die het bedrijf gaat opvolgen eerst een goede basis krijgen in de vorm van in een gunstig geval lagere landbouwschool of mulo en middelbare landbouwschool Belangrijk is de vraag, wat is de func tie van het bedrijf en vind ik het plezierig dat het op de oude voet doorgaat of geef ik mijn kind de vrije hand? Wan neer de zoon of dochter daarna in het bedrijf komt te werken moet er met een heleboel zaken rekening gehouden worden Het kind is dan ook werknemer op het bedrijf Er moet salaris worden betaald en er moet een eigen vermogen worden gekweekt, om later het geheel over te kunnen nemen Er moet voor huisvesting gezorgd worden, verzekeringen moeten worden afgesloten, kortom kan het bedrijf een boterham voor twee gezinnen opbren gen Regelmatig komt het voor dat, te gen de tijd van de overdracht of de ouders zich wegcijferen of de andere maar moet zien hoe hij moet leven De overdracht Wanneer het een pachtbedrijf is, is het geen probleem om de zaak over te doen. moeilijker wordt het wanneer het een eigendomsbedrijf is. dan willen de andere kinderen vaak ook hun deel Dit is niet terecht omdat de opvolger hier de dupe van is. Het bedrijf is er namelijk om een inkomen te verschaffen en voor de andere kinderen is ook gezorgd dat zij een beroep kun nen gaan uitoefenen. Mocht het toch een probleem worden, dan kunnen hier maatregelen getroffen worden op grond van de pachtwet. Voor alle aanwezigen was het een goede en duidelijke uitleg van de heer Heeling. Notaris Buters kreeg het woord en haakte hierop in wat betreft de taxatie van de grond bij opvolging. Wanneer het geheel getaxeerd wordt (en dat moet in verband met de belastingen) is dat altijd zo'n groot bedrag dat de jonge boer dit niet kan opbrengen. Bosgrond dat opengesteld wordt voor het publiek hoeft bijvoorbeeld veel minder te kos ten. Hoe kun je nu toch zorgen dat een zoon of dochter het bedrijf kan overne men? leder jaar kun je 2000 gulden en 10 van de inkomsten van het vorig jaar belastinavrii schenken. In het jaar van het huwelijk van zoon of dochter kan dat zelfs 10.000 gulden bedragen Hier zit wel een addertje onder het gras, want mocht een van de ouders komen te overlijden, dan worden de schenkingen weer opgeteld bij het ge heel wat verdeeld moet worden. Dit nu kan door middel van een tes tament worden ondervangen. Enkele vragen die door het publiek gesteld werden over dit onderwerp zijn Heeft een testament voordelen boven niets? en wanneer er een testament gemaakt wordt, waarom moeten de kinderen dan toch hun handtekening zetten? ..Natuurlijk heeft een testament voordelen", was het antwoord van no taris Buters. „vooral voor mensen met kinderen. Wanneer een van de ouders overlijdt kunnen de kinderen hun deel niet opeisen, maar moeten wachten tot de ander ook overlijdt De kinderen zetten hun handteke ning om er zeker van te zijn dat zij niet naar de rechter zullen stappen. Zetten zij hun handtekening niet dan heeft dit toch weinig zin omdat de rechter naar aanleiding van het testament vindt dat de andere ouder recht heeft op het be zit". WET OP DE INVES TERINGSREGELING (W.I.R.) De wet op de investeringsregeling die LEUSDEN - Tijdens het laatste concert van dit jaar zal op donderdag 23 november a.s. In café-restaurant „Bavoort" aan de Trekerweg 28 in Leusden-Zuid „Opa Jan's Jazz Band" bij de Jazzclub Leusden te gast zijn. Opa Jan s Jazzband die in het hele van kracht is vanaf 24 mei 1978 heeft bepaalde voordelen ten opzichte van de vroegere regelingen. Voor de W.I.R. kan iedereen in aan merking komen, ongeacht het salaris wat hij verdient. Wie meer dan 2000 gulden investeert, kan voor de premie in aanmerking komen. Maar er zijn wel voorwaarden aangesteld. Wanneer je binnen een bepaald tijdsbestek, dat land optreedt, brengt dixieland met een breed karakter blues, New-Orleans- stijl en ook de swing uit de jaren dertig ontbreekt niet. Weer een ander ge deelte van het repertoire bestaat uit meer eigentijdse muziek, maar dan wel in een dixieland-iasje gestoken Al met al ook voor de danslustigen in Leusden hiervoor staat aangegeven bijvoor-1 beeld je tractor verkoopt moet del W.I R.-premie (min het aantal jarenI waarin je de tractor zelf hebt) terugbe-l taalt worden. Dit geldt ook wanneer je het bedrijf overdoet aan een zoon of dochter I Overal waar W I R.-premie op zit moet I terugbetaalt worden Omdat het nog zo'n jonge wet is moet de praktijk uit maken of er uitzonderingsgevallen ge maakt worden. Al met al een zeer boeiende en in- E teressante avond voor de mensen die in grote getale aanwezig waren. dus een avond bij uitstek. De Gooise formatie, die vandaag I over een week in „Bavoort" te beginnen I om 21.00 uur een swingende jazzavond I zal verzorgen, heeft zijn naam aan een I Bussum s jazz-café ontleend. Het cafe I bleef geen lang leven beschoren. Op3 I Jan gaat nog steeds door en hoe'

Leusder Krant | 1978 | | pagina 10