iducatief Plan richtsnoer voor subsidie-verlening WERKGROEP: RAPPORT JAARLIJKS BIJSTELLEN latig saldo „Leusden 1200" voor [evenementen in Achterveld en Leusden kste et*** f V Huisartsen krijgen brief over vloeren gymlokalen Groenhouten ziet af van AROB-procedure ledewerking individuele burgers viel werkgroep tegen Muziekschool ook in saldo geïnteresseerd ALLE TOPMERKEN CORDUROY JEANS IN ALLE MODEKLEUREN BIJ TEXSHOP! ripper jeans0 Neerland/ /uper/peciall/t in Jean/mode Standaardisatie schoolmeubilair voorgesteld Omdat 't Spul toch niet meer te redden is Leusder Krant - welzijn DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 11 W |(Van één onzer redakteuren) USDEN - Leden van de werk- ip „Educatief Plan" hebben jndagavond tijdens de In de jdszeal gehouden vergadering m de commissie welzijn de laatste jle van hun Voor-ontwerp Edu- jilef Plan toegelicht. In het werkstuk, waarin aan de ge- iraad aanbevelingen worden in met betrekking tot het vol- jaar verlenen van subsidies ir educatief werk, waren door de kgroep thans ook de gemaakte en aanmerkingen van de In sep- iber gehouden hearing verwerkt, ilgeen o.m. kleine wijzigingen tot volg had In 't eerder openbaar ge likte overzicht van aktlvltelten die ene de werkgroep wel of niet 'r subsidie in aanmerking dienen li komen en een enkele aanpassing yoor wat betreft aan die aktlvltelten te geven prioriteiten. I Voor de wijze waarop de werkgroep in korte tijd (gestart werd in Iebruari van i dit jaar) kans had gezien tot een derge- werkstuk te komen, bestond bij de Émmissie welzijn grote waardering. Jok inhoudelijk had de commissie fcienig ol geen problemen met het voor ontwerp Over de financiële aspekten zal volgende week woensdag worden sproken in de commissie financiën (een vergadering waarbij ook de com- BtLssie welzijn aanwezig zal zijn). Het plan zal daarna worden behandeld in de ladsvergadering van 30 november, waarna, als de raad met het vooront werp akkoord gaat, het plan bij CRM zal worden ingediend. Het indienen van een dergelijk plan is noodzakelijk wil de gemeente Leusden in aanmerking komen voor uitkeringen in het kader van de Rijksregeling plaat selijk vormings- en ontwikkelingswerk. Om op die regeling aanspraak te kunnen maken, had het plan eigenlijk al vóór 1 november bij het ministerie bin nen moeten zijn. Gezien de korte tijd die voor het opstellen van het werkstuk beschikbaar was, werd Leusden een maand uitstel gegund. PEILING BEHOEFTEN In het voorontwerp-Educatief plan wordt aangegeven welke educatieve voorzieningen er in Leusden zijn en wordt kenbaar gemaakt ook, welke aanvullingen er nodig zijn. Een belangrijke fase in de procedure om te komen tot het thans gereed ge komen voorontwerp was de peiling van de behoeften en wensen van de Leusdense bevolking. Ter vergadering zeiden zowel wethouder Van Wouden berg, die op persoonlijke titel voorzitter van de werkgroep was, als dr. Groenman, die namens de Stichting Federatieve Bibliotheekvoorziening Leusden in de werkgroep zitting nam, dat tevergeefs geprobeerd was ook de individuele burger van Leusden bij de peiling te betrekken. De medewerking van de kant van verenigingen en in stanties was groot: maar liefst 49 or ganisaties voorzagen de werkgroep van de benodigde gegevens. Werk groeplid Warns (in de werkgroep na mens het Pastoresoverleg) ter verga dering: „Nadere discussie met bevol kingsgroepen is helaas te weinig van de grond gekomen. Het accent is daardoor meer op het aanbod dan op de vraag gevallen". Overigens zei hij te hopen, dat het werkstuk gezien zal worden als een rapport met een voorlopig karakter. Het dient zijns inziens jaarlijks bijge steld te worden. CONTINUERING Ook in de bij het voor-ontwerp ge voegde beleidsaanbevelingen, sprak de werkgroep zich voor continuering van het werk van de huidige werkgroep uit. mede omdat volgens de werkgroep het eigenlijke werk nog niet klaar is. Taak voor de werkgroep zou nu moeten gaan worden het opstellen van een programma voor 1980 en bijstelling van het plan. wat betreft de samenstelling van de werkgroep werd als wenselijk naar vo ren gebracht, dat de leden van de werk groep die ook lid zijn van de gemeen teraad (mevr. Van Ameron, mevr. Blom, mevr. Verduin en de heer Van Woudenberg) door niet-leden van de raad te vervangen. De werkgroep merkte daarover op, dat naar haar me ning raadsleden niet in het stadium van de beleidsvoorbereiding gemengd moeten worden. Ten aanzien van het programma voor 1979 gaf de werk groep het advies eerst de „zeer ur gente" en vervolgens de „urgente" ak- tiviteiten te subsidiëren en voor die ak- tiviteiten een rijksbijdrage aan te vra gen. ACCENT LEGGEN OP SNELLE GROEI Commissielid mevr. Verduin stel de voor bij het Indienen van het plan bij CRM de nadruk te leggen op het feit dat Leusden een snelgroeiende gemeente Is. Volgens haar zouden voor snelgroeiende gemeenten een aantal miljoenen guldens extra gere serveerd zijn voor educatieve ak tlvltelten. Wethouder Van Wouden berg zegde toe dat snel-groelen van Leusden onder de aandacht te zullen brengen, maar betwijfelde of dat Iets zou uithalen: „We staan niet op het landelijke lijstje van groel-kernen". TOETSINGSRASTER Om te kunnen bepalen welke ak- öviteiten bij het verlenen van subsidie voorrang dienen te krijgen, maakte de werkgroep gebruik van een door dr. Groenman bedacht zogenaamd toet- singsraster, 'n instrument om middels het toekennen van punten voor de ge hanteerde criteria prioriteiten te kunnen aangeven. Na opmerkingen hierover gaf dr. Groenman toe, dat vereen voudiging van deze werkwijze in de toekomst noodzakelijk is wil iedereen voldoende duidelijk gemaakt kunnen worden, waarom de ene aktiviteit hoger gewaardeerd wordt dan de andere. Dr Groenman: „Als men een nieuw in strument maakt werkt dat in het begin niet zo goed. Je moet het dan een paar maal bijstellen. Dat is ook hier noodza kelijk geweest Vandaar dat we ditmaal nog geen volledige verantwoording hebben kunnen geven hoe men tot een bepaalde score is gekomen." EIGEN BIJDRAGE Commissielid Offereins (GPV/SGP), die als enige van de commissie welzijn geen deel uitmaakte van de werkgroep Educatief Plan, vroeg zich af of bij het indelen van de verschillende aktivitei- ten rekening was gehouden met de te betalen eigen bijdrage Dr Groenman zei in antwoord op die vraag, dat het voor de werkgroep een onoplosbaar probleem was geweest, om de hoogte van de eigen bijdrage af te wegen tegen het belang van de aktiviteit. Eerder had de heer Offereins de vraag gesteld, of er nu zo aan het sub sidiëren van allerlei aktiviteiten werd geslagen, omdat er via de rijksregeling mogelijkheden voor worden geboden Offereins: „We betalen belasting en proberen van die belasting nu zoveel mogelijk weer terug te halen, met als gevolg dat we straks met z'n allen meer belasting zullen moeten opbrengen", Dr. Groenman: „De regeling gaat ervan uit, dat alle bestaande verenigingen al heel veel doen De bestaande aktivi teiten willen we de garantie geven, dat ze continu door kunnen gaan. We hebben ook gevraagd naar plannen voor aktiviteiten die door gebrek aan geld niet nu niet verwezenlijkt kunnen worden, maar wel duidelijk in een be hoefte voorzien". CURSUS Mevrouw Verduin deelde mee dat Latent Talent inmiddels is begonnen met een VOS-cursus, na met drie an dere instellingen die ook een dergelij ke cursus wilden geven, overlegd te hebben. Ze vroeg zich nu af, wanneer Latent Talent het voor de cursus beno digde geld zou krijgen (deVOS-cursus- sen zijn door de werkgroep aangemerkt als zeer urgent). Dr. Groenman liet we ten, dat het Educatief Plan is opgesteld voor 1979, en dat naar zijn mening La tent Talent op een voorbarig moment met de cursus begonnen is. De commissieleden mevr. Blom en mevr. Van Ameron misten in het over zicht van de werkgroep enkele aktivi teiten die bij het opstellen van het voor ontwerp naar hun mening wel degelijk ter sprake waren geweest. De heren Groenman en Warns zegden toe een en ander nog te zullen verifiëren. INSPRAAK Over de geringe medewerking van de Individuele burger bij het op stellen van het voor-ontwerp Educa tief Plan merkte de heer Warns ter vergadering op: „De respons was zo gering omdat men nog weinig ge wend is dat men inspraak, medezeg genschap, krijgt. Voor een volgende gelegenheid zal het probleem dan ook zijn, hoe de Inspraak te organi seren". (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - De raad zal worden voorgesteld om het batig saldo van de Stichting Leusden 1200 gedeelte lijk te bestemmen voor een nog op te lichten stichting die de feestelijkhe den moet gaan opzetten voor het rig bestaan van Achterveld, en 'oor een ander deel voor een even eens nog van de grond te brengen chting die verschillende evene enten voor Leusden kan voorbe lden. Volgens een pre-advles dat andagavond werd voorgelegd n de commissie welzijn, bedraagt het batig saldo voor de stichting in totaal 63.500 en Is een kwart daar van voor de feestvierderij In Achter veld en de rest voor evenementen in hel Leusdense. Het geld voor laatstgenoemde stichting zal In eerste Instantie voorlopig worden ondergebracht In de gemeentekas, en wel In de reserve-pot culturele oorzleningen. Overigens meldde zich de Muziek- iool Leusden al als gegadigde voor «en bedrag van 6000,- uit het batig saldo van de Stichting Leusden 1200. Met het oog op het volgend jaar te vie ren tienjarig bestaan wil de Muziek school de Leusdense bevolking mu- ziekuitvoeringen voorschotelen (kosten daarvoor 1000,-) en de schooljeugd trakteren op de muzikale vertelling Joris en de Hagedissen (kosten 5000,-). De briel met het verzoek om die bijdra ge van 6000,- werd echter gericht aan het college van b. en w.en verwar ring ontstond daardoor bij de commis sie welzijn, want, ging het nu om een lubsidieaanvrage bij de gemeente of om een verzoek om financiële steun door de Stichting Leusden0 Bovendien: als het verzoek aan de stichting 1200 jaar Leusden zou zijn, dan zou dat ver zoek wat later toch weer bij de raad terechtkomen, want die moet besluiten van het stichtingsbestuur in dezen goedkeuren. Opgevat werd de brief uiteindelijk als een verzoek om gemeentelijke subsi die. Zesduizend gulden werd door de commissie echter als wel heel veel van het goede gezien. Mevrouw Van Ame ron: „In het verleden hebben we soortgelijke verzoeken bij het tien-jarig bestaan van verenigingen hooguit met 1000,-gehonoreerd. Hoger wil ik ook nu niet gaan." De muzikale vertelling zag ze als een aktiviteit die losgezien diende te worden van het tweede lu strum. „Als ze een kinderconcert geven moeten ze daarvoor maar een aan vraag indienen via het welzijnsplan". aldus mevrouw Van Ameron. Mevrouw Verduin (Progressief Leus den) wilde ook geen precedent schep pen en hield eveneens vast aan een subsidie van ten hoogste 1000,- en dan alleen voor het vieren van het tweede lustrum Mevrouw Blom (CDA): over de gevraagde 6000,-: „Het hek is van de dam als je dat zondermeer zou financieren." Wethouder Van Woudenberg ver taalde de gemaakte opmerkingen tot het advies om subsidie te verlenen tot 1000,-. Overigens zal. zo zei hij, de kwestie ook nog ter sprake worden ge bracht in de commissie financiën. GEEN VOORWAARDEN GESTELD Wat het batig saldo van de Stichting Leusden 1200 betrof, merkte mevrouw Van Ameron op dat het logisch zou zijn als 50.000,- zondermeer door de stichting aan de gemeente zou worden teruggegeven, omdat de gemeente in het verleden f 50 000,- aan de stich ting had geschonken. „Een logische zaak, met name bezien in het licht van de huidige financiële positie van de ge meente," aldus het liberale raadslid. Dat vliegertje bleek echter niet op te gaan, want de gemeente schonk des tijds het geld aan de stichting zonder daaraan enige voorwaarden te stellen. Bovendien berust volgens de statuten van de Stichting Leusden 1200 de zeg genschap over de gelden van de sctichting volledig bij het stichtingsbe stuur, zo bleek ter vergadering. Niets anders bleef de commissie dan ook over. dan in te stemmen met het concept-raadsvoorstel. Alleen me vrouw Van Ameron stemde met het plan in onder voorbehoud. Verwijzend naar de stichting Leus den 1200 die de gemeente nu oplegt stichtingen in het leven te roepen om evenementen voor te bereiden, merkte commissielid Offereind (GPV/SGP) op; „We moeten oppassen dat de ge meente in de toekomst niet door alles en iedereen met allerlei aktiviteiten wordt opgezadeld. Heel negatief bena derd: of Achterveld nu wil of niet er zal een stichting komen die feesten gaat voorbereiden. „Voorzitter Van Woudenberg: „Ja, dat wordt straks verplicht feesten!" «40D HrüSTüïH} Ifü Kleuren: tabak, antilope, bruin, ecru, lever, grijs, brique, zwart, bordeau, marine en olijf. AL VANAF O.W Amersfoort. Utrechtsestraat 15 Barneveld, J v. Schaffelaarstraat 14 LEUSDEN - „Een heel goed Idee". Zo noemde wethouder Mandemaker vorige week woensdagavond tijdens de vergadering van de commissie fi nanciën de suggestie van de liberaal Bergsma om de technische onder- wijs-commissle te laten nagaan of het niet zinvol Is tot een standaar disatie van het schoolmeubilair te komen. Meubilair dat op de ene school overcompleet is geworden, zou dan op een andere school, waar behoefte aan meubilair is, gebruikt kunnen worden. Tot op heden is het zo, dat iedere nieuwe school van nieuwe stoelen, ta fels e.d. voorzien wordt, naar eigen smaak en keus Een dure aangelegen heid, zo werd ter vergadering opge merkt, omdat elders in de gemeente scholen zijn, waar door terugloop van het aantal leerlingen, tafels en stoelen over zijn Omdat het om meubilair van ver schillende vorm en uitvoering gaat, kan het elders echter niet gebruikt worden. Vandaar het voorstel van de heer Bergs ma om het meubilair voorlaan meer op elkaar af te stemmen. Mevrouw Come Verduin van Prog ressief Leusden zag voor het meubilair dat momenteel overtollig is, mogelijk heden in een grote uitverkoop. „In het verleden hebben we dat ook al eens gedaan, en dat bracht toen veel geld op." (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - De Leusdense huis artsen die, naar zeggen van het li berale raadslid mevrouw Van Ame ron, constant schoolkinderen op hun spreekuur krijgen die last heb ben van voetwratten, krijgen bin nenkort via de Sportstichting een briefje waarin staat hoe de gemeente de vloeren van de gemeentelijke gymzalen schoonhoudt. Die vloeren worden volgens mevrouw Van Ameron als oorzaak van die wratten beschouwd. Bij een eerdere gelegenheid beval mevrouw Van Ameron al aan, om de vloeren van de gym-lokaliteiten met Halamid te desinfecteren Tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de commissie welzijn kwam van gemeentezijde een overzicht te voor schijn, waarin een opsomming werd gegeven van de wijze waarop de vloe ren schoongehouden worden. Gebruik wordt gemaakt van ondermeer stafilex chloortabletten, die als desinfecterend middel zeker niet zouden onder doen voor Halamid De vloeren zouden telkens onnodig verontreinigd worden doordat scholie ren met vuile gymschoenen de zalen betreden. De huisartsen zal worden ge vraagd of zij de schoolhoofden willen adviseren erop toe te zien, dat gym nastiekschoenen pas in het gym nastieklokaal dienen te worden aange trokken. Mevrouw Van Ameron: „Afdoende zou ook zijn, als kinderen na afloop van de gymnastiekles onder de douche zouden gaan. Met een klas vol acht en negen-jarigen zou dat echter meer tijd in beslag nemen dan de' hele gym nastiekles." De tabakMchuur die - Monumentenzorg heeft het b. en w. nog eens laten weten gespaard moet bifjven. LEUSDEN-C. De vergadering van het Wykorgaan Groenhouten, afgelopen donderdag In de boerderij aan de Hamersveldseweg 5, zou die avond een toch wel belangrijke beslissing nemen. In de afgelopen weken waren door diverse mensen de mogelijkheden onder zocht, om te komen tot het voeren vane en zgn. AROB-procedure tegen de gemeente Inzake haar besluit de boerde rij *t Spul nu definitef onder de slopers hamer te brengen. Tot een In gang zetten van genoemde procedure kwam het echter niet. Men voorzag weinig kans op slagen. Na zijn openingswoord deelde voorzit ter Rob Broekhoven mee. dat b. en w. van Monumentenzorg een brief hebben ontvangen, waarin men b. en w. erop wijst, dat de tabaksschuur behouden moet blijven. Het wijkorgaan heeft t.a.v. een AROB-procedure tegen de gemeente inzake de sloop van boerderij 't Spul, met een aantal deskundigen gesproken. Bij dat gesprek bleek, dat een dergelijke procedure in gang kan worden gezet op grond van de volgende punten: a.) het feit, dat de gemeente handelde in strijd met de wet; b.) het verkeerd gebruiken van haar bevoegdheden; c.) onbehoorlijk gemeentelijk bestuur. De onder a. en b. genoemde redenen geven in de kwestie rond 't Spul geen aanleiding tot het beginnen van een procedure. Overblijft dan punt c. Het wijkorgaan is van mening, dat de gemeente onbehoorlijk is geweest in haar bestuur. De gemeente beschikt echter over een beleidsvrijheid, waardoor door derden moeilijk kan worden inge grepen. Gezien het feit echter, dat een AROB- procedure een lange tijd in beslag neemt, hetgeen het wijkorgaan niet verant woord acht gezien in verband met de slechte toestand van de boerderij, en mede gezien de zeer kleine kans van slagen, besloot het wijkorgaan uiteinde lijk om van een AROB-procedure af te zien. Het bestuur was echter wel van mening, dat inspraak, waarvan de gemeente de mond vol heeft, een farce is gebleken. Overigens hebben de huidige bewo- ers van 't Spul van de gemeente nog geen passende woonruimte aangeboden ge kregen, zodat de boerderij, zolang deze familie er nog woont, blijft staan. In dit verband was voorzitter Broek hoven zeer te spreken over deinhoud van het artikel over inspraak door de wijk raden, zoals afgedrukt in de krant van 2 november j.l. Het wijkorgaan ziet met belangstelling reacties tegemoet, al blijft zij wel sceptisch staan tegenover derge lijke uitspraken. Men wil bewijzen zien. Onder andere t.a.v. 't Spul had men graag een straffer beleid gezien. De ge meenteraad heeft slechts tegen b. en w. een waarschuwende vinger opgestoken met betrekking tot het uitblijven van inspraak, zo was de mening van de wijkraad. Wat verder de vergadering van het wijkorgaan betreft: de notulen van de vergadering van 12 oktober j.l. werden zonder slag of stoot goedgekeurd. Meegedeeld werd, dat veel wijkbe woners ongetwijfeld teleurgesteld zijn geweest, omdat de wijkkrant nog niet in de bus lag. De oorzaak was echter een defect aan de stencilmachine. Met veel kunst en vliegwerk zal men ervoor zorgen, dat de wijkkrant rond 15 november alsnog het licht ziet. De knutselclub is inmiddels van start gegaan. Een 12-tal kinderen uit de wijk zijn 's maandags tussen 16.00 uur en 17.30 uur te gast bij mevrouw Jeanette dc Jong. Diverse liefhebbers moesten helaas op de wachtlijst geplaatst wor den, omdat mevrouw De Jong voor een grotere groep in haar huis geen plaats heeft. Men ervaart het als bijzonder triest, dat een dergelijke activiteit, niet in een passende ruimte kan worden onder gebracht. Binnen de wijk bevinden zich een tweetal scholen, die daarvoor uitermate geschikt zouden zijn. Men kan daar echter niet terecht, zodat men nu moet leuren om tegen vergoeding iets te huren. KOEKVERGULDEN Het bijna traditioneel geworden koek- vergulden zal dit jaar geschieden op zaterdag 2 december van 10.00 uur tot 11.30 uur, waarschijnlijk in de basis school „de Hobbit"te Leusden Zuid. De initiatiefneemster, mevrouw De Jong, verzekerde een ieder, dat koek- vergulden een activiteit is voor personen tussen 4 en 80 jaar. Voor de totale organisatie wordt nog wel de steun van een aantal moeders gevraagd. In 1977 had men ruim 60 deelnemers en men rekent dit jaar op een nog grotere opkomst. „VEILIG OVER* Vanuit het Wijkorgaan wil men voorts adhesie betuigen met de werkgroep „Veilig over" ten aanzien van de situatie op de Hamersveldseweg ter hoogte van de bibliotheek. De rondwegen worden door veel auto-mobilisten als race-baan gebruikt, waardoor levensgevaarlijke situaties ontstaan. Het geringe zicht door de vele (slordig) geparkeerde auto's, draagt aan die situatie nog bij. Het wijkorgaan is dan ook voorstandster van gele trottoirbanden op de Hamers veldseweg tussen Noorderinslag en Centrumweg.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11