Hubertusjacht trok door Den Treek IDED/enzijn werk i Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 17 kleien, verven, knutselen of tekenen. De ene keer vertellen we een verhaaltje (vooral wanneer de kinderen erg ru moerig zijn) en de andere keer doen wij een kringspelletje. Toch is er geen ochtend hetzelfde. Wij gaan uit van de kinderen: hoe is de groep vandaag en wat kunnen we gaan doen. Het sociale element staat bij ons primair Het kind komt om te spelen en dat moet kunnen. Werkjes die mee naar huis genomen kunnen worden staan op de tweede plaats, daarbij is het resultaat niet be langrijk, maar wel of het kind het zelf heeft gedaan, zonder onze hulp. Wij leren wel bepaalde techniekjes aan, bijvoorbeeld hoe houd je een kwast vast en kleuren leren door middel van een spelletje, maar het bezig kun nen zijn is het voornaamste HUILEN Wanneer een kind voor de eerste keer op een peuterspeelzaal komt is het niet erg dat het even huilt, maar wan neer het kind verschillende keren alleen maar blijft huilen, bellen de leidsters een van de ouders op en adviseren hen het over een poosje nog eens te pro beren omdat het kind er emotioneel nog niet aan toe is. Wanneer een kind op de peuterspeelzaal is hoeven zij niet aan een aktiviteit mee te doen wanneer zij dat niet willen. Wél worden zij gestimu leerd. De praktijk heeft geleerd dat zij dan na eerst de kat uit de boom geke ken te hebben het toch wel eens willen proberen. Wanneer een kind het fijn vindt, is het ook weer fijn voor de ouder om twee ochtenden iets te doen zonder het kind. Wanneer het kind dan weer thuis komt is het extra fijn voor ouder (meestal de moeder) en kind. De tijd dat het kind naar de speelzaal gaat is te kort om te gaan werken, maar voor veel ouders is het kontakt met de andere ouders erg leuk en wanneer je je erg bij het speelzaalgebeuren betrok ken voelt is er veelal de mogelijkheid in de ouderraad of het bestuur te komen of zomaar te helpen bij klusjes en/of ak- tiviteiten. Verder kunnen alle ouders een open ochtend of middag meema ken waar zij dan kunnen komen kijken of meehelpen INVALSTER ,,lk ben 5lh jaar kleuterleidster ge weest. Vier maanden voor de bevalling van de oudste," zegt Coby, ,,ben ik er mee opgehouden. Daarna heb ik niet meer gewerkt Toen mijn jongste 2'/2 jaar oud was heb ik een jaar in Zuid- Laren waar ik toen woonde, ook peuter- speelzaalwerk gedaan en dan nam ik Mark gewoon mee. Wij verhuisden naar Leusden en hier heb ik mij opgegeven als invalster voor de kleuterschool Maar dat was niet leuk. Omdat je zo kort ergens werkt ken je de kleuters niet, je weet niet hoe alles reilt en zeilt en ik was dan ook erg blij toen ik de kans kreeg om hier op de peuterspeelzaal te ko men. Dit is het derde jaar dat ik bij Nijn- tje zit. Door je werk krijg je veel kontak ten en je wereld wordt groter dan wan neer je alleen het huishouden doet De samenwerking met de andere leid sters is erg prettig. Wij hebben veel kon- takt met elkaar; wij overleggen samen wat we gaan doen. Dat gebeurt min stens een keer per maand. Met het be stuur en de ouderraad vergaderen we ook een keer per maand en wij lassen een extra avond in om over de sta giaires van het Mibeon in Amersfoort te praten. Meestal hebben wij twee sta giaires die tien weken stage bij ons lo pen Deze doen de opleiding K V.-J.V. (kinderverzorging-jeugdverzorging) en dat vraagt ook een goede stagebege leiding." INSPELEN OP FASES „Als peuterzaalleldster zie je de verschillende fases waarin een kind zich bevindt erg goed. Wij spelen daar zo veel mogelijk op In. Wanneer ons Iets speciaals bij een kind op valt, dan praten wij met de ouder en geven aan wat een ouder kan doen, maar rechtstreeks zoeken wij geen kontakt met hulpverlenende Instan ties. Wij kunnen wel samen met de ouder oplossingen zoeken. Gelukkig komt dit heel weinig voor." Het sein voor vertrek Belangstelling genoeg Op de goede afloop Het vinden van voldoende jacht terreinen wordt ieder jaar moeilijker om diverse redenen. Naast de KNJV bestaan in Nederland nog de ongeveer even grote Veluwe-hunt (die beneden de grote rivieren ac tief is) en de kleinere Soestdijkse hunt. De KNJV is uiterst zuinig op de terreinen, die zij mag gebruiken. Het contact met de grondeigenaars en de pachtboeren is uitstekend en dat wil men zo houden om de sport beoefening niet in gevaar te bren gen Na elke jacht wordt het terrein weer vrijwel geheel in de oorspron kelijke toestand gebracht en ook dat hoort tot de taak van de hunts man en zijn helpers. Een jacht wordt gewoonlijk ge houden met tussen de 30 en 50 deelnemers en de meute omvat gewoonlijk 31 honden (dat oneven aantal is vermoedelijk een over blijfsel van Engelse bijgelovig heid?) LEUSDEN - Wanneer 's ochtends e kindertjes van 2lh tot 4 jaar peuterspeelzaal Nljntje binnenko men staan Coby Schuringa en Ellle kan der Erve deze al op te wachten om ieder kind te begroeten. Op de kleine tafeltjes liggen dan de puzzels en blokjes al klaar, en veel kinderen pakken een driewielertje of een kar om zich eerst eens even uit te leven In de grote ruimte van de schuur in Oe Hakhorst. Coby Schuringa. die dit keer over Jaar werk vertelt, is gediplomeerd kleuterleidster A en B. maar vindt het werk net peuters ontzettend leuk en tefjt zij zelf: ,,lk zou niet meer op de peuterschool willen werken. Eigenlijk pm je het een niet met het ander verge len Op een kleuterschool sta je al- voor een grote groep en hier ben je a|"ja samen. Bovendien is een peuter san heel ander kind (ook emotioneel) fet werken met peuters geeft mij veel ^doening Ook is er op de peuter speelzaal meer kontakt met de ouders 82e vragen bijvoorbeeld vaak hoe het gegaan is en brengen de kinderen tot in i 2aa'Coby vervolgt met: ,,Op een peuterschool zou ik een volledige uagtaak bij m'n huishouden, mijn gezin LEUSDEN - Het slipjachtselzoen 1978-1979 van de Koninklijke Ne derlandse Jachtvereniging werd zaterdag geopend in Den Treek. Het traditioneel voor de eerste zaterdag van november op het programma staande kleurrijke schouwspel trof het, zoals ook de laatste jaren het geval was, uitstekend met het weer. Een logisch gevolg was de enorme belangstelling van het publiek, dat van alle kanten naar de startplaats bij huize Den Treek trok. Uiteraard waren zeer veel toeschou wers voorzien van een foto- of film apparaat, want er waren veel mooie plaatjes te schieten. Van een onder werp, dat zich niet dagelijks aanbiedt. Vanaf circa 13 00 uur kwamen steeds meer ruiters en amazones naar het gazon voor het bekende witte hotel en rondjes rijdend om de inmiddels o.l.v. huntsman D. van Laar gearriveer de meute van 14'/2 koppel foxhounds kregen de paarden van de ongeveer 50 deelnemers een lichte warming-up Vier sonneurs lieten zich af en toe met hun tromps du chasse (in het Ne derlands jachthoorns genoemd) horen en nadat het gebruikelijke glas sherry haar weg had gevonden naar de deel nemers en deelneemsters vroeg hunt- master A Staals uit Voorschoten de aandacht voor een kort welkomst woord. Hij gaf voorts nog wat tips en andere aanwijzingen voor onderweg en bedankte alle medewerkenden voor hun aandeel in de jacht, die precies om 14.00 uur begon. De honden zaten reeds op het spoor toen de sonneurs op hun jachthoorns het vertreksignaal gaven. De bonte stoet dook het in prachtige herfsttinten gekleurde bos in, het licht omgespitte gazon van huize Den Treek na de jaar lijkse bemestingsbeurt weer in betrek kelijke eenzaamheid achterlatend. 60 JAAR Op 29 april 1919 werd de Konink lijke Nederlandse Jachtvereniging opgericht. Komend voorjaar is dat al weer 60 jaar gelden. De aller eerste Hubertusjacht vond plaats in de omgeving van Ede en daarna werd het jaarlijks openingseven ement (met uitzondering van de oorlogsjaren) in Den Treek gehou den. De KNJV telt circa 130 leden Dat (en nog meer) vernamen wij deze dagen van de heer D van Laar. die als hunts man tot taak heeft om de meute jachthonden te verzorgen en en passant ook een aantal paarden. Dat gebeurt in Leusden aan de Doornseweg! Reeds 14 jaar ver richt hij dat voor de jachtclub zo be langrijke werk en dat is - geloof ons gerust - geen eenvoudige taak De meute bestaat thans uit 44 foxhounds (33 reuen en 11 teven), een speciaal voor deze sport gefokt ras jachthonden. Het merendeel is uit midden-Engeland geïmpor teerd. Alle honden hebben een naam en ..Warden" (sinds 1971) is op dit moment het langst in Leus den. In 1977 zijn de 18 jongste hon den uit Engeland gekomen Dick van Laar doet zijn drukke job met zeer veel plezier en dat is ook de enige manier, waarop dat mogelijk is. Alle honden moeten tenminste eenmaal per dag uitgelaten worden en al vergezelt de huntsman die meute te paard, het blijft een kar wei. Dat is ook het geval met het schoonhouden van de hokken in de kennel en wat dacht u van het voe ren? Er is steeds moeilijker aan pens en slachtafval te komen en zo'n jaar of anderhalf geleden werd overgegaan op „brokken". Die worden volgens een door de land bouwhogeschool te Wageningen opgesteld recept door een dieren- voerfabriek vervaardigd. Per dag krijgt elke hond 750 gram voer. Dat komt neer op 12.045 kilogram per jaar voor de hele hondenfamilie. ZINGEN EN VERTELLEN „Wanneer de kinderen 's ochtends binnenkomen", vertelt Coby. „hebben wij verschillende speelgoedjes klaar gezet en dan mogen de kinderen een uur vrij spelen. Daarna drinken de kin deren roosvicee en eten fruit Met el kaar zingen we dan liedjes en doen op zegversjes. De kinderen vertellen wat. bijvoorbeeld dat zij een broertje of zusje hebben gekregen en daar haken wij op in. Hierna wordt er een aktiviteit gedaan die bijvoorbeeld bestaat uit plakken, en mezelf hebben. Dat is gewoon te veel Peuterspeelzaal Nijntje draait vijf ochtenden en vier middagen, dit in te genstelling tot de andere peuterspeel zalen in Leusden, die alleen 's ochtends open zijn. (Dit heeft men besloten om dat er zo'n grote wachtlijst was). Voor de middag zijn er twee andere leidsters. Per ochtend of middag zijn er maximaal 20 kinderen. Iedere ochtend is er een andere groep, omdat de kin deren tweemaal per week naar de peuterspeelzaal kunnen

Leusder Krant | 1978 | | pagina 17