iamien, het tweede omen jfoekomstgruwel rond het Beest, jjp weg naar volwassenheid FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Poortwachter Pinkel Ponkei reikte Pinkeltje-prijzen uit BEREKEN! boor bert vos „IT LIVES AGAIN", MONSTERLIJK.... Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Rozendaallaan 9 Leusden-C. i 1 (Van de redaktie). AMERSFOORT - Het is natuurlijk bijzonder aardig om poortwachter Pinkel Ponkei uit de film „Pinkeltje" in levenden lijve te mogen aan schouwen. Dat je dan ook nog een prijs door hem krijgt uitgereikt is helemaal het einde. Dat gebeurde toch echt, vorige week in het Grand Theatre, waar de gelukkige winnaar- tjes van de grote Pinkel- tje-kleurwedstrijd waren uitgeno digd om de prijs in ontvangst te ko men nemen. Pinkel Ponkei had er plezier in en vertelde hoe moeilijk Pinkeltje en Pinkelotje en al die an deren uit Pinkelland het hebben ge had om de mooiste kleurplaat uit te zoeken, want ze waren eigenlijk al lemaal even mooi. De prijswinnaars waren: Leeftijds groep 0 tot 4 jaar: 1 Paul Schimmel uit Amersfoort; 2. Geert Jan van Zomeren uit Amersfoort; 3. Dirk Willem van de Wal uit Barneveld. In de leeftijdsgroep van 5 tot 7 jaar 1 Wendy Schneider uit Amersfoort; 2. Gerda Borren uit Terschuur en 3 Ma- riska v d Meulen uit Amersfoort. In de leeftijdsgroep van 8 tot 12 jaar werden de prijzen gewonnen door 1. Alda Pitstra uit Amersfoort; 2 Maureen Klok uit Amersfoort en 3. Christiaan Kalla, eveneens uit Amersfoort De eerste prijzen bestonden uit een jaar lang gratis naar de film of een ka- deau van gelijke waarde, de tweede prijs een grammofoonplaat van Pinkel tje en de derde prijs een T-shirt. Op de foto Beeld van de prijs uitreiking. „Grease" begint een cultus te worden. In relatief zeer korte tijd f trok de film in Amersfoort al meer dan 25.000 bezoekers MIST De weg is één lang stuk grijs lint. De open vlakte aan weerszijden van de grijze lijn is troosteloos ondoorzichtig als een gordijn dat die dag speciaal is neergehangen om je nog mistroostiger te maken dan je misschien al bent. Je hebt je grote lichten opge stoken, dat moet zeggen ze, omdat men je beter kan zien. Je ziet niets. Maar dat hoeft ook niet, er hoeft immers geen te genligger te zijn en als die er is, kan ie z'n licht wel vergeten hebben aan te doen. Zulke gab bers heb je overal. Nergens-bij- na-denkers, die gedachtenloos gewoontegetrouw in hun auto stappen en volgens traditie alle handelingen verrichten die no dig zijn om de kar aan de praat en vooruit te krijgen. Al die grijze linten op. Naar overal, naar ner gens. Misschien op weg naar kilo meters lange files, opgeslokt in de massa, voor zover die massa en jij ook, op tijd heeft afgeremd. Je weet het nooit en daarom minder je nog meer vaart, daar op dat grijze, troosteloze stuk asfalt van zes bij tien meter, langzaam opschuivend naar een horizon die onbereikbaar en onzichtbaar voor je schijnt te lig gen Mist. Als een deken van een zaamheid ligt het over je heen, omringt je, zorgzaam als een moeder, maar toch stukken an ders. Mist. Het isoleert je van de anderen. Het maakt je tot een enkeling, die, helemaal op eigen gelegenheid moet trachten „de andere kant" te halen, waar die andere kant ook mag zijn. Je hoopt, dat er een einde komt aan die onzichtbaarheid, die je zo hulpeloos maakt, zo menselijk. Je probeert de radio, maar de droge opsomming van mistge- bieden en files maken de zaken er niet plezieriger op. Je drukt nijdig de knop uit. Je neuriet wat voor je heen, zo maar een melo dietje, misschien wel een deun tje uit „Grease" of het Smur fenlied, waar je zoon nog steeds niet op uitgeluisterd is. Mist. Een opnieuw terugke rende stilte in grijze tinten. Een tonige eindeloosheid in tergen de slakkegang. Een bocht, een 'angs je heen snellende schaduw, een suisend geluid. Je voelt je hart bonzen in je borstkas. Kalm aan nu. De over kant is bijna bereikt. Zou bijna bereikt moeten zijn. Een bord. Nee. Niets. En dan opeens de zon. Je rijdt zo maar de zon binnen. Zo maar een wereld in, die je bijna was verloren. Je kijkt opgelucht en geeft ongemerkt een flinke dot gas om verloren tijd eindelijk op verantwoorde wijze in te kunnen halen. Te laat besefte je, dat je op de linker weghelft rijdt Dan keert de mist terug. Een troosteloos triest gordijn van het totale niets. Een grijsheid, die langzaam verandert in ondoor dringbaar zwart. En niemand die de moeite neemt om z'n grote licht op te steken. De idioten. hoord, de hoofdrol speelt. Een soort tweede James Dean, ook al hoop je voor de knaap, dat zijn levensgeschie denis niet zo ongelukkig verloopt als dat van Dean het geval was In ieder geval blijft het storm lopen voor de kassa van Grand en ook de telefoon blijft roodgloeiend. Dat bete kent natuurlijk voor liefhebbers van an dere films, die van te voren een plaats willen reserveren, wel enig ongemak, want met een steeds bezette telefoon is het moeilijk plaatsen te reserveren. De direktie van het Grand Theatre vraagt dan ook vriendelijk om gewoon even tjes buiten de aanvangstijden om per soonlijk langs te komen In de meeste gevallen gaat reserveren dón wat een voudiger en met minder ergernis. En woont u niet te ver weg, dan wil per soonlijk vlak voor de aanvangstijden langs komen ook nog wel eens een kaartje opleveren van mensen, die niet zijn komen opdagen voor „Grease" Nog een dringend verzoek: belt u alstublieft het juiste nummer en draai niet per ongeluk het toch wel gemak kelijke nummer 12345. Want dét is het nummer van de GG en GD te Amers foort en heus, die mensen kunnen u geen kaartjes leveren. Zij moeten elk moment gereed staan om in geval van nood en ongevallen snel ter plaatse te kunnen zijn. Als u hun telefoon blok keert, kan het soms ernstige gevolgen hebben voor hen. die dringend hulp no dig hebben HET BEEST OP WEG NAAR VOLWASSENHEID Nog niet zo heel lang geleden ver scheen het eerste teken van onheil in de binnen- en buitenlandse film theaters: „The Omen", het teken van het Beest. En om u een geheugen steuntje te geven: het Beest was in die film nog een peuter, door een toeval op 6 juni (de zesde maand) om zes uur 's morgens geboren in Rome en door een handige wisseltruc te recht gekomen in de beschermende omgeving van een Amerikaanse am bassadeur (Gregory Peck) die op dat moment zijn standplaats in Rome had en wiens vrouw blijkbaar een dood kindje ter wereld had gebracht. Damien, zo heet het jongetje, groeit in die eerste film op tussen kommer en ellende, ogenschijnlijk een aaneen schakeling van pure toevalligheden, maar voor de aandachtige toeschouwer toch duidelijk opzet, door Damien al dan niet bewust veroorzaakt. Het loopt dan ook niet zo best af met Gregory Peck en z'n vrouw. Maar geen nood, Damien redt zich best en kijkt aan het slot van de eerste film vol zelfvertrouwen in de ca mera. En kijk, hij heeft natuurlijk gelijk ge had, want Damien, inmiddels (erg snel) opgegroeid tot een dertienjarige knaap uit gegoede familie, heeft keurig onder dak gevonden bij een rijke oom in een hoge industriële positie Het zal u ongetwijfeld bekend zijn. dan het meest opmerkelijke boek in de Bijbel, Openbaringen, de grote eindtijd van onze beschaving haarfijn - zij het in cryptische beelden - uit de doeken doet. Volgens Openbaringen zal tegen het einde der wereld het Beest opko men uit het oude rijk van Rome (het herstelde rijk, waarmee ongetwijfeld de EEG wordt bedoeld, ontstaan na het Verdrag van Rome). Dat Beest, dat het teken 666 zal dragen (en Damien heeft dat teken zal, wanneer de spannin gen opgelaaid zullen zijn. wanneer de derde (of vierde) wereldoorlog niet meer te vermijden zal zijn, de leiding op zich nemen, en de aardse volkeren re geren. Totdat het Armageddon, de Grote Afrekening, een definitief einde zal maken aan de macht van Satan voor een periode van minstens duizend jaar Damien (een rol van Jonathan Scott- Taylor) is al aardig op weg. Hij is nu dertien jaar en woont bij zijn oom Ri chard (een prima rol van good old Wil liam Holden) en tante Ann (Lee Grant) in de VS. Richard is het hoofd van Thorn Industries, een machtige internationale firma met de hoofdvestiging in Chicago. Damien is met de zoon van Robert en AMERSFOORT - Deze week weinig nieuws in de Amersfoortse iscooptheaters, met uitzondering van het tweede deel van de Omen-trilo- e. „Damien, het tweede Omen", van regisseur Don Taylor (Cinema 1en „It ies again", eveneens een gruwelfilm, in Duo 2 (en - toeval - ook een vervolg leen eerder film„succes"). Voor het overige worden alle tilms geprolon- «erd en dat betekent „Moord op de Nijl" voor de derde week in Grand 3, »sde week „Grease" in Grand 1 en 2, „Julia" in Grand 4 voor de tweede eek, „The Boys from Brazil" in Grand 5 (zesde week), „Meneer Klomp" voor «derde week, maar verhuisd naar Cinema 2, „Dr. Zjivago" voor de vierde eek in Euro en „Porno pretjes in zachte bedjes" in Duo 1 voor de tweede eek. Voeg daarbij „Peter en Elliott de draak" in de matineevoorstellingen ia Grand op zaterdag, zondag en woensdag en u hebt een kompleet beeld, in wat u komende week te wachten staat aan filmgenoegens. Helemaal impleet, als u de nachtvoorstellingen van Duo 1 en 2 er bij pakt en dat is dan Kei Deense sleutelgat" in Duo 1 en „Breakheart Pass" met Charles Bronson Duo 2. De kinderen kunnen dan ook nog naar de matineevoorstellingen in uro Cinema naar „Old Shatterhand" kijken. Jonathan Scott-Taylor als het jonge Amerikaantje Damien. dat ons ééns allemaal naar de totale vernietiging gaat leiden, maar dan wel in het derde deel. zending kunstvoorwerpen bij, die op gegraven werden bij hel oude Beloit- kasteel in Israël en naar de VS worden gebracht om tentoongesteld te worden in het befaamde Thorn-Museum. On der deze schatten bevindt zich een muurschildering, gemaakt door een 13 eeuwse monnik en duiveluitdrijver, die in een visioen de Antichrist, het Beest dus. op de muur kalkte „Damien", het tweede Omen, is ongetwijfeld een duivelse film. Duivels amusement, zoals de laatste jaren met de regelmaat van de klok uit Hollywood in onze lage landen arriveert. En we zijn nog niet aan het eind van de stroom. Regisseur Taylor, die deze film van het begin tot het eind in een prima horror-sausje gedoopt hield, zal intussen wel bezig zijn met de big bang, de grote klap, het Armageddon met Damien, het dan tot volwassenheid uitgegroeide Beest als de grote hoofdrolspeler. Voer voor masochisten, zou je kun nen zeggen Maar u bent gewaar schuwd als u de grote zwarte vogel ziet(Cinema 1eerste week, zes tien jaar). IT LIVES AGAIN We blijven nog even in horror sfeer en voor liefhebbers van al die gruwelijke heerlijkheden moet het natuurlijk erg prettig zijn, dat er in Amersfoort deze week zoveel van dit fraais te aanschouwen valt. In Duo 2 - ook met die lekker com fortabele stoelen - kunnen de echte liefhebbers van bloed en monsters on verbiddelijk terecht voor de tweede film van regisseur-scenarioschrijver Larry Cohen in de bij liefhebbers befaamde ,.lt lives-reeks" Deze tweede film - „It lives again" - brengt ons na een jaar En ja hoor, er wordt een nieuw mon stertje geboren en enkele doktoren (specialisten uiteraard) trachten te voorkomen, dat de gealarmeerde ge heime dienst en politiekorpsen een voortijdig einde maakt aan het pas aan de moederschoot ontloken monstertje Ik ben er niet helemaal achter geko men, waarom deze voortbrengselen van een gedegerereerde mensheid nu zo nodig van een voortijdige dood die nen te worden gered, maar wellicht was dat ook niet belangrijk Aardig is om filmveteraan Eddie Constantine nog eens terug te zien als één der be schermende „engelen", maar voor de rest is het maar een trieste en allesbe halve aangename bedoening Horror, dat wel. (Duo 2, eerste week, 16 jaar). AQUIRRE, DER ZORN GOTTES Het Filmhuis Amersfoort brengt vanaf zaterdag tot en met dinsdag in haar reeks Werner Herzog-films „Aquirre, der Zorn Gottes", een op 16 mm opgenomen film in 1971-1972 met Klaus Kinski als Aquirre in de hoofdrol. .Beeld uit „Damien, het tweede Omen" van regisseur Don Taylor. In 1560 doet een grote expeditie van Spaanse conquistadores een eerste poging om door te dringen in de gevaar lijke oerwouden aan het begin van de Amazone. Hun leider, Gonzalo Pizarro, besluit om 50 man op vlotten vooruit te sturen om het gebied te verkennen. Eén van de leden van de groep is de meedogenloze ambitieuse Lope de Aquirre Hij organiseert een opstand en weet de soldaten er toe te brengen El Dorado voor zichzelf te veroveren. Tij dens een kluchtige ceremonie zet Aquirre Koning Philip II van Spanje af en roept een van zijn mannen uit tot Keizer van Peru en El Dorado De nieuwe heerser blijkt al gauw niet te voldoen, en hij wordt uitgeschakeld De wettige commandant van de man nen, Pedro de Ursua, die door zijn maïtraisse Ines wordt vertroeteld, wordt op beestachtige wijze vermoordt. De voorraden raken op en de mannen wor den aangevallen door onzichtbare In dianen die hen met giftige pijlen besto ken. Het sterk in aantal verminderde groepje is doodsbang voor de dodelijke stilte van het oerwoud Maar Aquirre wil van geen terugtrek ken horen en onbewust leidt hij hiermee iedereen naar de ondergang Ines gaat, tijdens een aanval van de troepen op een Indiaans dorp, in haar mooiste kle dij het oerwoud in. Eindelijk vindt de groep een Indiaan en een fanatieke monnik houdt hem een bijbel voor. De Indiaan werpt het boek op de grond zeggende: „Het kan niet praten" en de met afschuw vervulde Spanjaarden do den hem. Hun illusies beginnen nu weg te eb ben en zelfs de dood schijnt hun alleen nog maar een illusie toe De 14 jaar oude dochter van Aquirre, waarmee hij een „pure dynastie" had willen vestigen wordt door een pijl gedood. Aquirre zelf, alleen vergezeld door een groot aantal apen die het vlot hebben overgenomen drijft naar zee. Claude-Michel Cluny zegt in „Ci nema '75" over deze anderhalf uur durende film: „De pijlen komen uit de stilte De Spanjaarden doden elkaar. Het avon tuur van het narrenschip op zoek naar goud, de verheerlijking die de vrouwen op draagstoelen de jungle in doet dra gen, de wetten van de kerk, zij vallen in stukken uit elkaar in het water van de rivier. De tocht eindigt in het niets Een belichaming van het fanatisme Degene die zich klaarblijkelijk „de Toorn Gods" liet noemen, don Lope de Aquirre, is door de inbreng van Klaus Kinski een hallucinatie geworden. Hij is het schrik beeld van een krankzinnige, een uit vloeisel van een machtig man die in botsing komt met het onmogelijke en zijn veroordeling weigert te aanvaar den. Aquirre, een avonturen film, is een duizelingwekkende film tussen een te lege hemel en een te uitgestrekt land En als zij, die nog in leven zijn, vanaf hun vlot een boot in een boom zien - of geloven te zien - dan kan men alleen maar aan Jeroen Bosch denken." (Filmhuis Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag 20.15 uur. Zaterdag avond 23 uur.) Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 16 november t/m woensdag 22 november 1978 Gelieve niet tel. no 12345 te bellen, dit is het telefoonnummer van de GG en GD Amersfoort. GRAND 033-14632 Telefonisch plaatsbespreken voor het Grand: dagelijks 13.00-16 30 en 17.30-21.00 uur Zaterdag en zondag: 10.30-21 OOuur GRAND 3 „Moord op de Nijl" (Death on the Nile), a l. Dagelijks. 13.45 en 20.00 uur GRAND 1 2 ..Grease", a l Dagelijks 13 30 - 18.30 - 21.15 uur. Zondag 13.30- 16.00 - 1830-21.15 uur GRAND 4 „Julia", 16 jaar. Regie Fred Zinneman. Dagelijks 14.00 - 19 00 - 21.45 uur Zondag; 14 00-16.30- 19 00-21 45 uur. GRAND 5 „The boys from Brazil", 16 jaar Dage lijks 14.00 -19.00-21.45 uur. Zondag: 14.00 - 16.30 - 19 00 - 21.45 uur. Cinema - 033-18900 CINEMA 1 „Damien: het tweede Omen'16 jaar. Dagelijks: 13 45 - 18 45 - 21.30 uur Zondag 13 45 - 16.15 - 18 45 - 21 30 uur. CINEMA 2 „Meneer Klomp", 16 jaar. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur. Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 -21.15 uur Euro Cinema 033-33655 EURO „Dr. Zjivago 12 jaar Dagelijks: 20.00 uur Donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag: Tevens 13.45 uur. KINDERVOORSTELLIN GEN EURO „Old Shatterhand", al. Woensdag 13.45 uur Zaterdag 13.45 en 16.00 uur. Duo 033-16572 DUO 1 „Porno pretjes in zachte bedjes". 16 jaar Dagelijks. 14 15- 19.15 - 21.30 uur Zondag: 14.15 - 16.30 - 19.15 - 21.30 uur. DUO 2 „Het monster slaat weer toe" (It lives again), 16jaar. Dagelijks: 14.00-19.00 -21.15 uur. Zondag: 14.00 16 15 19 00-21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Het Deense sleutelgat", 16 jaar. Vrij dag- en zaterdagavond: 24.00 uur. DUO 2 „Breakheart Pass". 16jaar Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur GRAND MATINEE „Peter en Elliott de draak", a l. Zater dag. zondag en woensdag 14.00 uur JREASE EEN TOPPER filmbestseller „Sound of Music" bij na gerechtvaardigd lijkt. „Grease" is hard op weg een soort cultus te wor den en John Travolta het idool van de twintigste eeuw na de Beatles en Elvis Presley. De tijden van de hys terische meisjes achter de drang hekken keren weer terug In feite een ongelooflijke ontwikke ling, vooral als men de film op z'n kwa liteiten gaat bekijken, want zo goed als de belangstelling suggereert, is deze haarvet-musical nu ook weer niet. Op zo'n moment valt echter iedere beoordelingsnorm weg en gaat het er alleen maar om, dat ene John Travolta, waar enkele jaren geleden nog niemand in Nederland van had ge- „Grease" blijkt nog steeds een Onvoorstelbare topper te zijn. In zeer orte tijd hebben ruim 25.000 men sen uit Amersfoort en omgeving ohn Travolta's danscapriolen aan- chouwd en geluisterd naar Olivia lewton-John's muzikale uitbarstin- en. Het ziet er naar uit, dat bin- icnkort de 30.000e bezoeker het Grand Theatre binnen zal komen vooreen bezoekje aan „Grease". En iet opmerkelijke hierbij is, dat veel ongeren vaker dan eens een kaartje /oor Grease kopen, zodat een ver gelijking met de onverwoestbare Ann - zijn neef Mark - op de nabijgele gen Militaire Academie. Terwijl elders in de wereld de eerste voorbereidingen worden getroffen om de Bijbelse profetie werkelijkheid te la ten wordendoet Damien zijn best om de militaire beginselen op die sjieke school onder de knie te krijgen On der leiding van een al even duivelse sergeant-majoor Kortom: Regisseur Don Taylor heeft niets aan het toeval overgelaten. Pre cies volgens de profetieën en voorspel lingen suist een komeet langs de aarde en wordt de EEG versterkt tot het aantal „koningen" volgens Openbaringen Je proeft in de hele sfeer, dat het niet best met de internationale politiek staat en dat de legers zich langzaam maar zeker opmaken voor de komende oorlog der oorlogen. Maar natuurlijk draait alles om Da mien, in wiens omgeving ook nu weer verschrikkelijke ongelukken gebeuren, ledereen, die ook maar enig vermoe den koestert legt het loodje en als toe schouwer hoef je geen enkele illusie te koesteren ten aanzien van de oorzaak der toevalligheden. Daar staan duistere medewerkers van Satan borg voor, die bezig zijn hun posten op de hoogste plaatsen in te nemen om straks het Beest beter te kunnen dienen Regis seur Taylor haalt er dan ook noq een Vuur en vernietiging zal uw deel zijn opnieuw terug bij Frank Davis (John Ryan) die op zoek is naar toekomstige moeders, die heel misschien dat in zich dragen, waar de hele mensheid doodsbenauwd voor is geworden, dat wat men noemt de „nieuwe mens" Dat „it" is dan een klein, afschuwelijk mon stertje met allerlei benauwende vaar digheden, nauwelijks meer aan de mens verwant en wellicht het gevolg van de langdurige agressie, die de mensheid in de loop der tientallen eeu wen teisterde.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 27