iemeente ziet graag één vereniging ian volkstuinders als gesprekspartner Vroegtijdig openbaar maken kavelprijzen bekritiseerd Wethouder voor debat grondprijs-beleid in raadsvergadering PJGU gaat jaarfeest vieren in „De Mof' CORRIE VERDUIN: „RAAD VOOR HET BLOK GEZET" INNENKORT PRAATSTUK OVER VOLKSTUINCOMPLEXEN: Zaterdag intocht van Sinterklaas LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - ruimtelijke ordening DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Van d« redaktle). EUSDEN - Volgens wethouder Jan Wagenaar van Ruimtelijke Ordening (Volkshuisvesting kan de raad binnen afzienbare tijd (binnen twee drie n) een praatstuk verwachten over de realisering van volkstuln- ixen voor Leusdenaren, die plezier In tuinieren hebben. Dit kwam naar naar aanleiding van het voorstel van b. en w. een stuk grond aan de jrüenlaan/Zwarteweg te verkopen aan de heer Verhagen. Dit stuk grond fcrdt op dit moment gebruikt door volkstuinders. Oe commissie Ruimtelijke denlng en de commissie publieke werken en verkeer bogen zich dinsdag- lond over dit voorstel. 3LKSTUINEN NOODZA- ELIJK |Het was de heer G van Tïel (V VD) die I probleem aankaartte. Hij vroeg zich waar de mensen, die nu hun volks- Intje aan de Zwarteweg hebben, faks naar toe moeten als dit stuk and gebruikt gaat worden voor de alisering van een dokterspraktijk (de Verhagen is de assistent van dr. kntink) In de commissie Financiën jid voorzitter Mandemaker (P.L.) ge- qd, dat voor die mensen best een vangend stukje grond zal kunnen arden gevonden, maar de heer Van el wilde graag wat meer informatie rer dit probleem, temeer daar tal van ausdenaren momenteel met smart achten op het moment, dat ze in hun gen stukje tuingrond kunnen gaan roeten Wethouder Wagenaar had veel be- ip voor de wachtenden en deelde de ammissie dan ook mee, dat over en- ele maanden een praatstuk is te ver achten over deze problematiek. Maar het is natuurlijk niet zo'n simpele aak als je op het eerste gezicht zou anken. Zo'n stukje grond is snel ge- reèerd. denk je dan", aldus de heer Vagenaar die echter veeleer denkt in Ie nchting van het realiseren van per- nanente volkstuincomplexen, waar ëk een gedeelte bestemd kan worden loor volkstuintjes, waarop enige be- jwing is toegestaan (een tuinhuisje if iets dergelijks) volgens vaste model- AAN DE ASSCHATTER- WEG De gedachten van de R.O. wethou der gaan uit naar een stuk grond langs de Asschatterweg, niet al te ver van de bebouwing, maar ook niet al te dicht erbij. Aansluitend aan dit gebied zou dan een volkstuincomplex kunnen wor den gekreëerd aan de rand van de be bouwing zónder de mogelijkheid tot het inrichten van tuinhuisjes. ,,ln onder handelingen met het Landgoed De Boom moet het mogelijk zijn om in ieder geval een deel van deze grond te kun nen verwerven. We zullen er ons best voor doen. Maar alles bij elkaar komt het er natuurlijk wel op neer. dat dit geld gaat kosten en de raad zal dit geld dan ook beschikbaar moeten stellen", aldus de heer Wagenaar. „Het is een duidelij ke zaak, dat het niet een kwestie is van hier en daar een stukje grond tot volks tuin omtoveren. Een dergelijk komplex stelt eisen. Zo zal er goede parkeer gelegenheid moeten zijn, terwijl er ook een aansluiting op de waterleiding zal moeten komen. Kortom er zullen voor zieningen moeten worden getroffen, die geld gaan kosten." VOLKSTUINVERENIGING Erg belangrijk voor een vlotte ontwik keling van volkstuintjes in de gemeente Leusden acht de heer Wagenaar zon der meer het bestaan van een Volks tuinvereniging. zoals je die ook vaak in Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveftstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Llndenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden Ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S D* mNiti In de Leueder Krant gapuWlcaarda foto's leunt u nsbastsllan (mat uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewensts foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop da foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Lauaden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. la een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. andere gemeenten aantreft. ,,Als ge meente geven we daar duidelijk de voorkeur aan. Ik heb begrepen, dat hier inmiddels aan wordt gewerkt door en kele enthousiastelingen, maar ik zou er toch op aan willen dringen dit wat spoediger te willen realiseren. Juist door het feit, dat wij één vereniging krij gen, waar we mee kunnen gaan praten over het ontwikkelen van de volkstuin- komplexen. een echte gesprekspartner dus, waarmee we ook verschillende af spraken kunnen maken in plaats van dat we dat moeten doen met enkele honderden verschillende volkstuinhou ders, weegt voor ons zwaar." Als de onderhandelingen over de desbetreffende gronden naar genoe gen kunnen worden afgerond, dan ziet wethouder Wagenaar beslist wel goede kansen om de volkstuinkomplexen bin nen niet al te lange tijd te realiseren. Onder het motto: volkstuinhouders en adspirant-volkstuinhouders: verenigt u, hoopte hij, dat als straks het praatstuk over de volkstuintjes ter tafel komt, hierover ook met de volkstuin-verte genwoordigers van gedachten kan worden gewisseld. WILDGROEI De heer Van Tiel vond, dat de ge meente dan ook maar een eind moest maken aan de wildgroei van volkstuintjes aan de Emelaarseweg In Achterveld. Wethouder Wagenaar vond het niet terecht die volkstuin tjes wildgroei te noemen. „Je moet voorzichtig zijn met het gebruiken van dergelijke termen", zei hij met een symbolisch waarschuwende vinger In de richting van zijn fractie genoot, „want In feite hebben wij als gemeente zelf er voor gezorgd, dat Naast de geplande volkstuintjes in het ontwerpbestemmlngsplan Sportpark Vallelkanaal (foto) zal getracht worden volkstuin-complexen te realiseren langs de Asschatterweg om aan de grote vraag te voldoen. die volkstuintjes daar zijn gekomen. Omdat we zèll als gemeente tekort zijn geschoten in het voldoen aan de steeds sneller groeiende behoefte." Hij was dan ook van mening dat moet worden bekeken of de volkstuintjes aan de Emelaarseweg gelegaliseerd zouden kunnen worden, In de zin, dat het bestemmingsplan ter plaatse wordt aangepast. Dit wordt bestu deerd. (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - „Het wordt tijd, dat de raad zich In een openbaar debat uit spreekt over het grondprijs-beleld, één van de belangrijkste aspecten van het gemeentelljk-beleid." Met die woorden kapte wethouder Man demaker vorige week woensdag als voorzitter van de commissie finan ciën de qua toon steeds feller wor dende discussie over de kavelprij zen In het plan Langenbeek af. Enerzijds was er het commissielid Bergsma van de WD, die stelde, dat wanneer voor de kavels de markt waarde zou worden aangehouden de verkoop van grond „een elitaire zaak zou worden voor slechts pulssant rijken", anderzijds was er het com missielid Corrie Verduin van Prog ressief Leusden die als haar mening ten beste gaf dat, gezien de schaar ste aan grond en de geweldig grote belangstelling ervoor, de enkeling die voor een kavel in aanmerking komt, „puissant rijk kan worden", doordat de gemeente tegen kostprijs verkoopt. De discussie ontstond, nadat com missielid Pekelharing van het CDA tij dens de rondvraag informeerde op wel ke basis de kavelprijzen voor het plan Langenbeek tot stand waren gekomen; of die prijzen in de commissies ter spra ke waren geweest en. zo ja. waar hij dan de stukken erover kon vinden. Net als Corrie Verduin. die direct op de vragenstellerij van de CDA-er in sprong, had hij de kavelprijzen uit de krant moeten vernemen en wel in een verslag over de gehouden voorlich tingsbijeenkomst voor adspirant-ko- pers van grond in de vrije sector in het plan Langenbeek. Corrie Verduin: „Mijn fractie is vrij boos dat die prijzen in de krant stonden Betrof het adviesprijzen van het col lege?" Weihouder Mandemaker in antwoord op die reeks van vragen „Zoals in Iedere exploitatie-opzet voor ieder be stemmingsplan, is ook hier de kostprijs per vierkante meter berekend. Op basis van die kostprijskalkulatle is men ge komen tot een gevarieerde kavelpri|S voor 'de sectoren woningwet, pre- miebouw en vrije sector Op die basis tenslotte heeft eerr reèle kostprijskal kulatle voor de vrije sector-prijs plaats gehad. Die pnjs ligt een heel stuk bene den de marktwaarde van de grond. Een werkgroep van het samenwerkingsor gaan Eemland heeft overigens een stu die uitgebracht, waarin uitvoerig op de hele problematiek rond grondverkoop wordt ingegaan van de prijs van de ru we grond tot en met de verkoopprijzen Overigens wat de omliggende ge meenten aanhouden bij het bepalen ivan hun grondprijzen weet ik niet. Wél. dat in Leusden voor grond in de vrije sector minder betaald wordt dan in de nabuurgemeenten." De wethouder wees er voorts op. dat de voor de kavels te vragen prijzen nog goedkeuring behoeven van de raad en Gedeputeerde Staten. In het voorlopig koopcontract, zo zei hij. staat dat duide lijk aangegeven De in de openbaarheid gekomen bedragen dienden volgens hem, om de kopers „enige indicatie" te geven Commissiesecretaris Renkers mengde zich in de discussie, door te zeggen, dat de gemeente niet anders heeft gehandeld dan destijds bij de ver koop van grond in het eerste deelplan. Corrie Verduin zei de hele gang van zaken ontoelaatbaar te blijven vinden: door het naar buiten bren gen van de prijzen - veel te lage prij zen naar haar oordeel - is de mensen voorgeschoteld dat ze grond tegen kostprijs kunnen krijgen. „De raad", zo zei ze, ,,is daardoor voor het blok gezet" De heer Bergsma: „De mensen die erbij betrokken zijn, mogen nu niet de indruk krijgen dat alles op losse schroeven komt te staan. Er is ge woon sprake van een continuering van het overheidsbeleid." Corrie Verduin: „Natuurlijk moet er con- tiniteit in het beleid zijn, al moet je niet altijd teruggrijpen op wat in het verleden was. Het gaat mij om het verschil tussen kostprijs en markt prijs. Doordat de prijzen vroegtijdig naar buiten zijn gekomen, is de men sen een illusie gegeven." PRINCIPIEEL GESPREK Wethouder Mandemaker was inmid dels de mening toegedaan, dat de dis cussie de richting van een principeel debat was uitgegaan. ..Zo'n debat", zo zei hij. „hoort niet in een commissiever gadering, maar in een openbare raadsvergadering thuis." In een raadsdebat diende zijns inziens de onderhavige problematiek aan de orde gesteld te worden: „Daar kan het on derbouwd worden met gegevens, daar kan een zeer principieel gesprek plaatsvinden, de vraag bijvoorbeeld ook gesteld worden, wat we doen met de toenemende reserves van het Grondbedrijf. De laatste keer dat over het grondprijs-beleid is gesproken, was tijden de begrotingsvergadering van 1971die daardoor tot half vier 's nachts duurde. Als raadslid kaartte ik toen de ze kwestie aan. maar gezien het late uur was toen al haast iedereen in slaap gevallen." BELASTINGHEFFING De liberaal Bergsma wilde nog even kwijt, dat als de kavelprijs in de richting van de marktwaarde zou gaan. die kavelprijs in zijn ogen een Indirecte belastingheffing zou zijn. Wethouder Mandemaker fel: „De gemeente heft geen belasting via het Grondbedrijf." Corrie Verduin maakte het college het verwijt de prijzen niet eerst in de commissie te hebben gebracht. Bergsma: „Dat had uw fractie destijds toen sprake was van de plannen in de eerste fase moeten doen." EEN ARTS Wat eerder tijdens de vergadering was het grond-beleid ook al uitvoerig ter sprake geweest. Dat was tijdens de be handeling van het pre-advies om een kavel grond van 910 m2 op de hoek Berkenlaan-Zwarteweg voor 144.000.- (prijspeil 1-1-1978 exc. BTW) te verkopen aan de heer E.H. Verhagen. Corrie Verduin wilde weten, waarom nu juist meneer Verhagen voor de grond in aanmerking kwam („Is 'ie soms oud-wethouder?" zo vroeg ze.). En. zo luidde vraag nummer twee, is die 144.000.- nu kostprijs of marktwaar de? Over de prijs merkte voorzitter Man demaker op. dat deze tussen kostprijs en marktwaarde inzat (Mandemaker: „Dit stuk grond zit noch in de exploita tie-opzet van een nog lopend bestem mingsplan, noch in dat van een nieuw bestemmingsplan De prijs is derhalve maar gekoppeld aan het bestem mingsplan tweede fase"). Antwoord op haar vraag „waarom meneer Verhagen?" kreeg de Progres sief Leusdense van de WD-er Bergs ma. nadat eerder wethouder Mande maker had gezegd, dat de heer Ver hagen mogelijk de enige gegadigde was geweest. De heer Bergsma: „Artsen die zich in Leusden vestigen krijgen bij het ver werven van een kavel bouwgrond me dewerking van de gemeente." Me vrouw Verduin: „O, meneer Verhagen is dus een arts en géén oud-wethou der." Overigens bleef ze met Bergsma van mening verschillen over de ligging van de grond. Zij noemde die „mooi" en „praohtig". Bergsma was een andete mening toegedaan: „Het ligt tegen een varkenskot aan." W'(\ 9 MtofMl»fnm..r nM I VOLKSTUINTJE Momenteel Is de grond In gebruik als volkstuintje. Wethouder Man demaker zegde de heer Bergsma toe, dat naar vervangende grond voor deze hobbyisten zal worden uitge keken als de verkoop aan de heer Verhagen doorgaat Aan de com missie financién zal het eventueel niet-doorgaan van die verkoop niet liggen: zij adviseerde vóór verkoop. De hoek Berkenlaan-Zwarteweg over de grondprijs waarvan door de commissie financién mede uitvoerig werd gediscussieerd. 99' LEUSDEN - „De Vallei jongeren", de afdeling Leusden van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Utrecht, organiseert op zaterdag avond 18 november en vrijdagavond 24 november haar jaarfeest 1978. Het jaarfeest vindt plaats in café restaurant „De Mof" aan de Arn- hemseweg in Leusden-zuid Op vnjdag 24 november zal er na af loop van de toneelvoorstelling dansen zijn met medewerking van de groep Ovation. Opgevoerd zal op beide avonden worden het blijspel „Hoogheid, uw ka meel staat voor", geschreven door Max Andrea, regisseur is Piet Valkenet. Medespelenden zijn: Arie Verwelj (Martin), Ria Verweij (Hetty), Mieke Jansen (Wilma), Gerrit van der Berkt (Ali Ahmed Joessef), Willem van En- gelthoven (Ibrahium), Rien de Greef (Godert Kreukel), Ina Ederveen (Tante Cora), Marijke Mokking (Laura Staar- ling) en Frans Lagerweij (Eric Pinto). Het gaat goed met de toneelvereni ging van de P.J.G.U. Leusden. Vorig jaar waren alle toneelspelers be stuursleden. Dit jaar zijn er, na een pu- blikatie over het toneelgebeuren, ook andere leden. Nieuwe gezichten op het toneel zijn. Gert van der Berkt, Ina Ederveen, Marijke Mokking. Er wordt drie keer per week gerepe teerd. als dat enigszins mogelijk is. In oktober is men begonnen! WAT ANDERE AKTIVITEITEN VAN DE P.J.G.U. BETREFT: Op 4 december is er Sinterklaasfeest in De Til Met de echte Sint en Piet. Er wordt door lootjes trekken bepaald wie wie een kadootje moet geven, 11 december: De P.J G U Leusden bestaat 28 jaar. In De Til worden oude landdag filmen gedraaid. Borrel en har tige hap worden geserveerd. 8 januari 1979: jaarvergadering P.J.G.U. met verrassing Elke vrijdagavond- volleybaltraining van 21.00 tot 23.00 uur Het bestuur van de P.J.G.U. Leusden is nu als volgt samengesteld: Voorzitter: Willem van Engelhoven Vice-voorzitter: Mieke Jansen 1 e sekretaresse: Anneke Overvest. 2e sekretaresse: Ria Verweij 1e penningmeester: Marijke Mokking. 2e penningmeester Elly van Garderen. Alg. Adjunkt: Marius Lagerweij. LEUSDEN - Komende zaterdag zal Sint Nicolaas zijn opwachting in Leusden maken. In Leusden zal hij officieel worden verwelkomd door burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Dat gebeurt om 14.45 uur voor het bejaardencentrum 't Hamersveld. Aan de verwelko ming gaat een intocht vooraf, waarbij de muziekvereniging Li- siduna medewerking verleent. De route van de intocht is als volgt: start: 13.30 uur vanaf t Ha mersveld" - linkèaf Asschatterweg - rechtsaf Biezenkamp 10 min. show) - Lijsterbeslaan - Eikenlaan - linksaf Zwarteweg - Hamers- veldseweg - rechtsaf Roozendaal- laan - linksaf Hohorstlaan - rechtsaf Bavoortseweg - linksaf Groenhou- ten - Noord - linksaf Landweg - linksaf Hamersveldseweg (bij v.d. Berg 10 min show) - rechtsaf As schatterweg - rechtsaf Torenak- kerweg (bij winkelcentrum „De Roozendaal 10 min. show) en terug naar 't HamersveldAan komst 14.40 uur. Daarna verwel koming door de burgemeester.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3