woensdag 22 november a.s. terste paal voor „De Hamershof" wordt feestelijk „geslagen" rompetterkorps van de avalerie geeft show Leusdenaren worden uitgenodigd aanwezig te zijn College wil r 34.000,- i.p.v. 54.000,- ommissie verdeeld ver subsidie CML lan om zes architecten ideeën te laten spuien oor nieuw gemeentehuis Stichting Bouwteam Leusden Srondaankoop /oor fietspad torsterweg Commissie R.O. in kort bestek EVENEMENTENHAL KRIJGT CONTOUREN DECEMBER 1979 START ACHTERVELDSE WONINGBOUW Werkzaamheden St. Jozefschool zijn gestart jidige stand tn zaken eusder Krant - ruimtelijke ordening DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 fan de redaktle) USDEN/CENTRUM - Woensdagmorgen 22 november omstreeks half zal burgemeester J. M. W. Rademaker de eerste officiële paal voor het e hoofdwinkelcentrum De Hamershof „aanbrengen". Voordat deze iëlemljlpaal wordt aangebracht (men Is al eerder van start gegaan met de rbereldlngen) zal het gezelschap genodigden In koetsen met paarden pannen en voorafgegaan door het Trompetterkorps van de Cavalerie zich i het bouwterrein begeven. Bovendien kan Iedere Leusdenaar die het jtelljk hoogtepuntje wil meemaken zich bij de stoet voegen. De stoet zal it een rondgang door het dorp maken voordat de paal wordt „geslagen", doet vertrekt om kwart voor elf vanaf het aemeentehuls. ;t gezelschap genodigden zal worden ontvangen op de bouwplaats In een -ronde metalen bouwkeet, een zogenaamde „Nlssenhlt" genaamd. Daar- ral burgemeester Rademaker de „eerste" paal de grond In drijven. Dat i niet vla een gebruikelijke heistelling, want van echt slaan Is geen sprake, ir de fundering van de Hamershof gebruikt het aannemersbedrijf een Ihode, waarbij de paal In de grond zelf tot stand komt. la atloop van het officiële gedeelte zal het Trompetterskorps van de Cava- e nog een show geven voor het publiek. Er gebeurt ook noo iets anders, us een mededeling van Delta Lloyd, maar dat blijft een verrassing. In ieder lal zouden gemeentebestuur en Delta Lloyd het erg op prijs stellen, indien eel mogelijk Leusdenaren dit feestelijk hoogtepunt zouden willen bij een. ledereen is van harte welkom. TOEWIJZING De voorlopige toewijzing op grond van een gehouden enquete heeft in middels plaatsgevonden. Offerten aan een deel van de gegadigden zijn reeds uitgebracht Vóór de jaarwisseling 1978-1979 zal aan elk van de gegadig den uit de eerste toewijzingsronde" een aanbieding zijn gedaan. Voor elke winkelunit is in het hoofdcentrum één woning gereserveerd. De woningen worden verkocht als zogenaamde pre mie-verkoopwoningen, waarop de Rijks-subsidieregeling van toepassing is. De rest van de woningen (ongeveer de helft van het totale aantal van 103) wordt toegewezen overeenkomstig de bekende regels van de Gemeente Leusden bij verkoop van premie-pro jecten VOORZORG let werk is gestart in november (8 Alle winkels zijn gereed voor ver- afbouw en/of inrichting in novem- 1979 Woningen en kantoren zullen eed zi|n in het Iweede kwartaal van lO De omvang van het winkelao- paraat is afgestemd op de behoefte van de Leusdense bevolking omstreeks 1980 De branchedetaillenng is gericht op een evenwichtige indeling van het voorzieningenpakket van geheel Leus den Hierbi) is dus rekening gehouden met het bestaande - en niet ver plaatsbare of te verplaatsen - win kelbestand Leusden verandert in een hoog tem po van karakter Over slechts enkele decennia zal nog nauwelijks iemand te vinden zijn met een herinnering aan het vroegere agrarische accent van de ge meente Leusden. Een zorgvuldig gerestaureerde boerderij zal dan een belangwek kend cultuurmonument zijn. Temeer wanneer dit geïntegreerd kan zijn In het moderne centrumgebeuren. Dit geldt met name voor de huidige bi bliotheek-boerderij. Redenen waar om Gemeentewerken en Delta Lloyd zorgvuldig omgaan met dit fraaie gebouw. Voor gezamenlijke reke ning werd reeds vóór het afsluiten van de definitieve overeenkomst met de aannemer een stalen damwand geslagen om de funderingen te be schermen bij de uitvoering van het grondwerk. In Leusden moet „zwaar heiwerk" worden verricht, gezien de bodemgesteldheid. Dit brengt grote trillingen met zich mede. Deze fa cetten hebben de uiteindelijke door slag gegeven bij de keuze van het funderingssysteem, waarbij In gaten die In de grond worden gevormd door een grote boorinstallatie, de paal In de grond wordt gecon strueerd. Omdat er niet op de paal wordt ge slagen (in eigenlijke zin is er dus ook „van het slaan" van de eerste paal geen sprake) is een zeer uitge breid systeem van grondonderzoek noodzakelijk geweest In Nederland zijn diverse winkelcen tra berucht geworden door tochtver schijnselen op de meest onverwachte plaatsen Het publiek ervaart dit als zeer hinderlijk en schadelijk voor de ge zondheid, onder andere door opwaai end stof. In een eenmaal in steen en staal ge stold ontwerp zijn voorzieningen zo niet onmogelijk, dan toch in elk geval moei lijk en kostbaar. Ondanks scherp ge stelde budgetten voor realisatie van het project, heeft Delta Lloyd het een zin volle investering geacht om via een windtunnelonderzoek bij T N.O. te Jan één onzer redakteuren) USDEN - Hoe het moet met de ibsldieverlening aan het CML, het bmlté Milieuzorg Leusden, zal biri- Jnkort in de raad „uitgevochten'' eten worden. Tijdens de behan- bfing van het pre-advies van b. en was de commissie financiën te er verdeeld om tot een advies in zen te komen. Geen 54.000,-, het drag waarom het CML vroeg, maar '4.000,- wil het college namelijk hkeren. |Met name de commissieleden gsma (WD) en Corrie Verduin Irogressief Leusden) vonden dat ■n weinig vertrouwen in het CML etuigen. De uitleg van commis- jevoorzitter Mandemaker dat bud- alre redenen meer subsidie niet Blaten omdat er geen dek- gsmiddelen tegenover staan was bor Bergsma aanleiding om te zeg en, als dekkingsmiddel dan maar Jen procent van het voor de fieuwbouw van het gemeentehuis te serveren bedrag aan te spreken. Op- de gemeentebegroting voor vol- gend jaar was reeds een bedrag van 25.000.- voor het CML uitgetrokken. De plannen van het college komen erop neer, dat aan dat bedrag 9000.- zal worden toegevoegd. De post van 25.000,-was tijdens de behandeling van de begroting voor de liberaal Bergsma al aanleiding geweest voor de uitspraak, dat dat bedrag van weinig interesse voor het werk van het CML getuigde Wethouder Mandema ker had in antwoord daarop laten we ten, dat die 25.000,- identiek was aan de raming voor 1978 Hij stelde echter een begrotingswijziging in het vooruit zicht om de subsidie in relatie te bren gen met de door het CML ingediende begroting van 54.000,-. Uit de wijze van presentatie leek het er tijdens de commissievergadering in eerste instantie op, dat het CML in to taal een subsidie van 48.500,- zou gaan krijgen, zijnde 54 000,- minus de kosten voor eventueel voor bepaal de werkzaamheden aan te trekken ex terne deskundigen. Met dat voorshands niet subsidiëren van de kosten voor deskundigen van buiten-af, had geen der commissieleden moeite. Bergsma. „Dat valt van geval tot geval te bekij ken." De tongen kwamen echter goed los, toen het in het pre-advies niet om 48 500 maar om 34.000,- bleek te gaan: een bedrag van 12.500,- door het coördinatieteam van CML over de verschillende werkgroepen te verdelen en 21.500,- voor het CML-Journaal. dat daarvoor dan in totaal zesmaal zou kunnen verschijnen (in het verleden tienmaal). Bij het voorstel was voorts de voor waarde gesteld, dat het CML zelf een onderzoek zou instellen naar apprecia tie van dat CML-Journaal bij de Leusdense bevolking. Zo'n onderzoek had het CML zelf al voor ogen gehad, om na te gaan of het Journaal aanpas sing behoefde. Dat vooruitlopend op de uitslag van dat onderzoek de verschijning van het CML-Joumaal op zes afleveringen werd vastgeprikt en dat de subsidiegel den niet aan de afzonderlijke werk groepen maar voor verdere verdeling aan het coördinatieteam werd toege- Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Als de raad ermee ak- Jcoord gaat, zullen zes architecten Vorden uitgenodigd om aan de hand yan een nog op te stellen program Van eisen een ideeênschets te leve- «n voor het te bouwen nieuwe ge meentehuis. Alternatieven van de Jijde van het college waren nog: het Uitschrijven van een prijsvraag en het aanwijzen van één architect. Een en ander kwam vorige week Woensdagavond ter sprake tijdens pe vergadering van de commissie fi nanciën, die met het oog op de pieuwbouwplannen geconfronteerd werd met een raming voorbe reidingskrediet nieuw gemeente huis. Tijdens de vergadering werd duide lijk, dat de hele gang van zaken rond de nieuwbouw zal worden begeleid door een zgn beleidsgroep die uit veertien man zal gaan bestaan. In die groep o m de burgemeester en een aantal raadsleden. Van het aanvankelijke voornemen om in de groep ook twee wethouders zitting te doen hebben, was het college op het laatste moment terug gekomen B en w. zouden dan wat over-vertegenwoordigd zijn geweest. Voorts zullen er inspraakcommissies komen o.m. van het personeel van de LEUSDEN - Zoals bekend, be staan er plannen om langs de Hor- 18terweg een fietspad aan te leggen, teneinde een veiliger verkeerssitua- tie op deze weg te verkrijgen. Met het |°og hierop is het nodig van een aantal van de aangrenzende eige naren grond aan te kopen, zowel voor het deel van het fietspad binnen als buiten de bebouwde kom. Met twee van de betrokken grond eigenaren is onlangs overeen stemming bereikt over aankoop. In de raad van november zullen deze aankopen aan de orde worden ge steld. Met de andere eigenaren worden de onderhandelingen voortgezet, waarbij er naar wordt gestreefd om binnen re delijke termijn ook met hun overeen stemming te bereiken. secretarie en van de Dienst Gemeen tewerken. Ter toelichting van het gevraagde krediet van 145.000.- voor de door de architecten te leveren schetsideeën, zei commissievoorzitter Mandemaker overduidelijk, dat de architecten slechts om een idee wordt gevraagd (Man demaker: „Trouwens, voor het geld dat ze er voor krijgen mag je geen ver-uit gewerkte plannen verwachten). Uit de verschillende ideeën zal het beste idee uitgepikt worden, om nader uitgewerkt te worden. Met het gevraagde krediet had geen der commissieleden moeite Vragen hadden ze overigens wel, zij het meer van procedurele aard. Corrie Verduin van Progressief Leusden bijvoorbeeld zei het „heel mooi" en „belangrijk" te vinden dat het gemeentepersoneel in spraak bij de nieuwbouw krijgt, maar ze hoopte, dat de burgerij behalve via de raadsleden die aan de beleidsgroep zullen worden toegevoegd, ook op an dere wijze een inbreng zal kunnen heb ben. De WD-er Bergsma wilde weten hoe de hele nieuwbouw bekostigd gaat worden. Van wethouder Mandemaker kreeg hij te horen, dat er een voorlopig dekkingsplan is opgesteld dat uitgaat van gelden uit verkoop van gemeente lijke opstallen, van reeds voor de bouw Apeldoorn het ontwerp vooraf te doen testen op mogelijke windhinder, zoals door de werkgroep R.O. van het CML naar voren is gebracht. Principieel behoefde het basisont werp niet te worden bijgesteld, maar toch werden waardevolle aanwijzingen verkregen voor de detaillering van en kele entreepartijen en doorgangen, waarvan dankbaar gebruik is gemaakt Na voltooiing van het Hoofdcentrum omvat het complex in de laatste fase, naast het huidige winkelcentrum, o.a. kend, was voor de heer Bergsma vol- doende om te zeggen dat volgens hem i „op een merkwaardige manier met het CML werd omgesprongen". Ook Corrie Verduin had voor de gang van zaken weinig goede woorden over. Toen de penibele financiële situatie van de ge meente Leusden als verklaring voor een en ander werd aangevoerd, stelde ze voor de kwestie CML ook in de com missie welzijn ter sprake te brengen. Mevrouw Verduin: „Het is duidelijk een welzijns-aangelegenheid. Er is te weinig voor welzijn gereserveerd." Ook commissielid Kuypers (Ge meente Belangen) verklaarde zich voor een behandeling in de commissie wel zijn. Wethouder Mandemaker: „Daar beslist de voorzitter van de commissie welzijn over. Overigens: de financiële aspecten van CML behoren in de com missie financiën besproken te worden, de commissie financiën moet tot een zelfstandige meningsvorming komen." GEEN EENSTEMMIGHEID Verschillende commissieleden kwamen vervolgens met tussenop lossingen aanzetten. De heer Bergsma hield vast aan een subsi dieverlening van 48.500.-. me vrouw Verduin wilde de subsidie aangepast hebben aan een tienmaal verschijnen van het CML-Joumaal, de heer Wisman (CDA) wilde een verschijning van zesmaal per jaar vastgelegd hebben. Gezien de uit eenlopende meningen en gedachten kon voorzitter Mandemaker niet an ders concluderen dan dat de com missie niet tot een eenstemmig ad vies kon komen en dat de raad der halve geheel en al het laatste woord te zeggen krijgt. gereserveerd geld, en van een bijdrage uil de algemene reserve van het Grond bedrijf. Namens de op dat moment nog niet aanwezige CDA-er Pekelharing liet diens fractiegenoot Wisman we ten. dat deze tegen het uitnodigen van 6 architecten was en slechts met 1 architect in zee wilde. De WD-er Bergsma: „Daarmee zal mijn fractie het heel moeilijk hebben, want het zou een toevalstreffer zijn, als die ene man nu net met het idee zou aan komen." Overigens liet Bergsma door wet houder Mandemaker toezeggen dat de keuze van de aan te zoeken ar chitecten bespreekbaar wordt ge maakt. (Van de redaktle). LEUSDEN - „Als ik in de afgelopen begrotingsvergaderingen de indruk heb gewekt, dat ik van mening ben dat de Stichting Bouwteam Leusden niet groot en sterk genoeg te zijn om woning- komplexen in de tweede fase tegen door de gemeente vastgestelde prijzen te bouwen, dan betreur ik dat." Een stukje zelfkritiek van wethouder Wage naar, die meedeelde, dat binnenkort een gesprek zal plaatsvinden met de Stichting Bouwteam Leusden (SBL) om te kijken, welke mogelijkheden er in de tweede fase voor deze Leusdense aannemerskombinatie zullen zijn. ook het raadhuis, een warenhuis, een evenementencentrum en een poli tiebureau. Tezamen met kantoren, wo ningen en winkels maken al deze be stemmingen een bepaalde aanspraak op de aanwezige parkeeraccommoda tie. Het in elkaar passen van de ver schillende behoeften op verschillende tijden levert een bijzonder gecom pliceerde rekensom op. Redenen waarom Delta Lloyd na overleg met het gemeentebestuur besloot om het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.) een wetenschappelijk on derzoek te doen instellen naar de huidige behoefte, grootte en ligging van de terreinen en tevens informa tie verzamelde voor de eindfase. Hierdoor staat vooraf vast, dat de huidige opzet van het winkelcentrum volledig geïntegreerd kan worden in het omstreeks 1985 af te bouwen Hoofdcentrum. Op dit moment wordt druk gewerkt aan de realisering van het nieuwe parkeerterrein bij de Blezen- kamp, waar ook de markt vanaf 5 december zal worden gehouden. (Van de redaktle). LEUSDEN - Hoewel volgens plan ning de bouwwerkzaamheden van de Biezenkamp op 27 november a.s. zouden starten, stelde wethouder Wagenaar in de commissie R.O. en Publieke werken en verkeer voor om op 6 december (dus na St. Nicolaas) hiermee van start te gaan, omdat de St. Nicolaas voor de middenstand te belangrijk is om het winkelende pu bliek dan al te konfronteren met bouwafzettingen, ook al blijft de Biezenkamp wel toegankelijk. De commissies gingen hiermee ak koord. Op suggestie van het CML zal door de dienst Gemeentewerken worden bekeken in hoeverre de oostelijke zijde van de huidige Biezenkamp in de toe komst een levendig deel van de totale Biezenkamp kan worden of blijven. Er zullen enkele alternatieven worden ontwikkeld, zoals die door de werk groep R.O. van het CML zijn voorge steld Delta Lloyd, de ontwikkelaar van het hoofdwinkelcentrum De Ha mershof heeft het gemeentebestuur een schriftelijke intentie-verklaring gezonden, waarin wordt verklaard, dat het duidelijk de bedoeling is, dat de laatste, waarin wordt verklaard, dat het duidelijk de bedoeling is, dat de laatste winkels in de Hamershof uiterlijk 1 november 1979 worden opgeleverd, tenzij abnormale weersomstandigheden roet in het (bouw) eten gooien. Er is wel reke ning gehouden met een normaal aantal vorstdagen. De contramal (ontwerp) voor het evenementencentrum is in een verge vorderd stadium en de raad en ook de commissies kunnen binnen afzienbare tijd een voorstel tegemoet zien „Het zal een schitterende evenementenhal worden, dat garandeer ik u", aldus een enthousiaste voorzitter, ..Met alles er in wat er ook werkelijk in hoort." De dis- kussie over de plaats van de evene mentenhal (wel of niet op de plaats van het nu geplande warenhuis van V&D) nog niet geheel afgerond, maar afhan kelijk van de vraag of de uiteindelijke ruimte, nodig voor het ontwerp van de evenementenhal voldoende is op de huidige plaats voldoende is. zal een be slissing worden genomen. Gestreefd wordt echter naar handhaven van de huidige stedebouwkundige conceptie, aldus voorzitter Wagenaar Gestreefd wordt om In plaats van februari 1980 al vóór december 1979 met de bouw van het plan Lan- genbeek te kunnen starten. Daar wordt door het gemeentebestuur ernstig naar gestreefd. De rekonstrukties van de Hessenweg in Achterveld en het Leusdense deel van de Schoonderbekerweg zullen rond 15 december gereed kunnen zijn. Inmiddels is (net op tijd) overeenstem ming bereikt met huize St. Jozef over de aanleg van een trottoir ter hoogte van het bejaardencentrum (verkoop grond). De slijtlaag voor het nieuw geasfalteerde deel van de Hessenweg zal helaas niet voor de winter kunnen worden aangebracht. De weersom standigheden laten dat niet meer toe. Er zullen zo nodig extra maatregelen wor den getroffen bij gladheid. Volgens de nu opgestelde plan ning streeft het gemeentebestuur er naar om met de bouw van dertig wo ningen in het eerste deelplan van de uitbreiding van Achterveld te starten in december 1979. Half augustus van dat jaar wordt gestart met het bouwrijpmaken van dit terrein. In de loop van 1980 zullen de woningen kunnen worden opgeleverd. „De mensen kunnen er dan in leder geval voor Kerst 1980 onderdak zijn", al dus wethouder Wagenaar. De standhouders, die vrijdag en za terdag op het terrein bij de RABO-bank hun handel drijven, zullen tijdens de bouwwerkzaamheden worden ver plaatst naar de oostelijke zijde van de Biezenkamp, waar ze geen last van de bouwwerkzaamheden zullen ondervin den (Dus tegenover Midden- standsbank en Chinees restaurant). De parkeerverboden in de woonstraten rond de nieuwe markt plaats (waar we vorige week reeds over schreven) zullen, zeer zeker in de beginperiode, zeer streng worden gecontroleerd op naleving. „We gaan er gewoon van uit, dat in ieder geval overlast voor de omwonenden dient te worden voorkomen en dat betekent, dat er regelmatig kontroles zullen worden uitgevoerd", aldus de voorzitter. Het buursteunpunt bij Alandsbeek (en De Hakhorst) zal gelijktijdig worden uitgevoerd met de naastliggende wo ningen. Het ligt in de bedoeling, dat dit zal geschieden door Delta Lloyd. On derhandelingen hierover zijn nog gaan de Voordeel van deze realisering door de realisator van het Hoofdcentrum De Hamershof is. dat dan tevens kan wor den gezorgd voor een zo evenwichtig mogelijk branchepatroon in relatie tot het hoofdcentrum. Voor de bouw van houtskeltbouw- woningen in het plan Langenbeek hebben zich tot nu toe veertig geïnteresseerden gemeld. Zij die ook belangstelling hebben worden ver zocht zo spoedig mogelijk hun for mulier in te zenden. Er zal getracht worden ruimte te scheppen voor eigen bouwers in één van de volgende deelplannen Welk plan dit zou worden, kon wethouder Wagenaar nog niet zeggen. (Waar schijnlijk Zwanenburg) Voor het uitvoeren van de algeme ne voorzieningen in het eerste deelplan van de tweede fase zal 10.000,- méér uitgetrokken dienen te worden per hectare dan aanvan kelijk was voorzien. Dit komt, door dat méér dan voorheen gebruik ge maakt zal worden van (duurdere) sierbestratingen, terwijl ook andere voorzieningen, zoals de inrichting tot woonkernen van de verschillende pleinen, meer geld kosten. De com missies gingen akkoord met het ad vies van b. en w. deze meerkosten te aanvaarden. Voor het plan Princenhof zullen aan vullende werken moeten worden uitge voerd, zoals de uitvoering van het ge meentelijk ontwateringsplan voor dit gebied, het rioleringsplan Hamersveld/ Princenhof. de afwerking van de Zwar- teweg binnen het plan Princenhof en de aanleg van een voetpad- en duikers verbinding. De commissies gingen ak koord met het advies Er zijn weer belangrijke grondaan kopen gedaan, nodig ter realisering van het fietspad langs de Hor- sterweg. Wethouder Wagenaar had goede hoop, dat ook de resterende gronden in goed overleg met de eigenaar zo spoedig mogelijk zullen kunnen worden aangekocht. Zolang dat echter niet het geval is, kan het fietspad niet worden aangelegd. Op het kruispunt Noorderandweg- Zwarteweg zal de fietsverbinding worden doorgetrokken, zodat de fietsers op dit punt niet in de knel komen. (Van één onzer redakteuren). LEUSDEN - Naar aanleiding van de onlangs in Achterveld gehouden demonstratie van ongeorganiseerde jongeren voor het scheppen van on derdak voor jongerenaktiviteiten in de leegstaande St. Jozefschool, wil de mevr. Verduin (Progressief Leus den) tijdens de maandagavond ge houden vergadering van de com missie welzijn van wethouder Van Woudenberg weieens weten hoe het nu staat met de verbouw-plannen van die school. „Ik dacht", zo zei ze „dat de zaak in september al gereed zou zijn Dat S.O.C C L E. er ook bij betrokken zou worden." Wethouder Van Woudenberg: „De toestemming van G.S. liet wat lang op zich wachten, maar inmiddels is de aannemer met de werkzaamheden be gonnen De keet van de aannemer stond er al, op de dag dat die jongeren demonstreerden, alleen hadden de demonstrerenden voor die naam op die keet een spandoek gehangen, zodat je niet kon zien dat er al een aannemer ter plekke was De wethouder bevestigde, dat S.O.C.C.L.E. bij het projekt betrok ken is.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7