:ancy Fair van de Zonnebloem grandioos: uitverkocht Graaft ie natuurgeheimen van Gerrit de Samenstelling: Bêrt Vos literatuur DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 boeken, voor u besproken ZEBRAPAD EN KNIP PERLICHT Je zou toch veronderstellen, dat een veilige schoolroute in ieder ge val via een zebrapad gaat. Op de Noorderinslag, waar de kinderen van Leusden oversteken naar de schoolroute naar de „Heerd" (vierde openbare) kan blijkbaar worden vol staan met twee lijnen. Daar is ook nog nooit wat van gezegd, anders zou dat zebra-pad allang zijn aange bracht natuurlijkOf toch niet? Het is waarschijnlijk al net zo als met dat befaamde knipperlicht, dat daar (tij delijk) zou worden neergezet Wij vragen ons af, waarom daar geen permanent knipperlicht kan worden neergezet (bijvoorbeeld die installa tie die bij de Montessorischool aan het einde van de Noorderinslag maandenlang voor noppes dag en nacht stond te knipperen maar voor de „gemeentelijke studiegroep verkeer" of hoe die club ook mag heten, is dat een probleem, waar wellicht nog jarenlang in interne kring over geboomd gaat worden. Het knipperlicht is er nog steeds niet. Terwijl het Intussen toch al erg vaak 's morgens erg mistig is geweest, met alle gevaren van dien voor de overstekende kinderen, die toch al niet zijn beschermd door een dege lijk zebrapad. Kortom: het is nog steeds een kwestie van behelpen in Leusden als je als voetganger veilig wilt oversteken op de Noorderin slag En dan zijn er nog steeds mensen in Leusden die stom verbaasd zijn, dat er een aktlegroep is ontstaan, die déar wat aan wil trachten te doen. ABTB EN SINT NICOLAAS Ook de ABTB, afdeling Hamers- veld, gaat een avondje ontspannen in het teken van Sint Nlcolaas. Dat gaat op donderdag 30 november ge beuren in De Til, vanaf 20.00 uur. Op het programma staat een diaquiz, die betrekking heeft op Leusden en om geving. Hierna worden er diverse spelen en wedstrijdjes gespeeld, zoals sjoelen, ringwerpen, bingo, kaarten, etc. ADEMBENEMEND BOEK LEUSOEN - Een groot bedrag in en alles verkocht werd het suc- van het weekend voor „de Zon- ibloem die een fancy fair hield in Johanneshoeve. Omdat de Zonnebloem hoofdzakelijk A de financiën bij elkaar moet krijgen or al het goede werk wat zij doen voor tken en eenzamen, houdt men een- lal in de twee jaar een fancy fair. Voor e gelegenheid had de hand- ';lub van de Zonnebloem prachtige ssens, kleden, schorten, hesjes, te el om op te noemen, gemaakt en ilfs de zieken thuis hebben hun uiter- best gedaan in de vorm van hand- Deze handwerken hingen gezellig aan de muur of lagen uitgestald op de lange tafels. Twee zelfgemaakte pop pen zaten op tafel en bij de een moest je de naam raden en bij de ander zijn ge boortedatum. Een enorm krentenbrood, waar je het gewicht van moest raden lag zo uitge stald, dat je er wel trek in moest krijgen en de afgeplakte wekker, waarvan je de tijd moest raden maakte ook iedereen nieuwsgierig. Voor de kleintjes stond er een doos met enveloppen, waarin de naam van de prijs stond vermeld (altijd prijs) En tenslotte het rad van avontuur (altijd de grote attractie bij een fancy fair) Twee dagen verzorgd door de heer Elshof, die het zelfs aan het eind van de zondag nog met enthousiasme bracht Prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld door de middenstand van Leusden. Zondagmorgen overhandig de pastor Ter Bekke namens het be stuur van Charitas „de Zonnebloem" 1000,-. De Zonnebloem besteedt het geld, wat zij ontvangt, onder andere voor ziekenbezoek, in de vorm van fruit en bloemen aan de boottocht waar altijd aan bijgepast moet worden, de kerst attenties en paasattenties. Voor de handwerkklub, die bestaat uit voorna melijk oudere dames moet materiaal aangeschaft worden. De handwerkklub is er vooral om het sociaal kontakt te bevorderen, hetgeen de heer H. Dor- restein, voorzitter van het regionaal be stuur van de Zonnebloem, ook zei bij de opening van de fancy fair. maar dan doelend op het gehele aktiviteiten- gebied van de Zonnebloem. Tijdens de opening werd mevrouw Horst ook nog even in het „Zonnetje" gezet omdat zij al tien jaar de hand werkklub leidt samen met twee andere dames. Tot slot stelt „de Zonnebloem" het zeer op prijs om iedereen die mee gewerkt heeft nog eens extra te bedan ken voor de geweldige inzet. De prijzen zijn gevallen op de hieron der volgende nummers: de lamp - groen 741de skelter - oranje 385 (ge wonnen door pastoor Van de Wee); net kleed - blauw 983. De naam van pop 1 is Sjaan. De naam is niet geraden Pop Sjaan gaat naar een instelling. De ge boortedatum van pop 2 is 11 november, (gewonnen door P. Faes en R. Hilhorst, voor de laatste wordt net zo'n pop ge breid) De wekker stond op 6.08:1 e prijs P v. Opijnen; 2e prijs J. Vrijhoef; 3e prijs mevrouw Van Zandbrink. Het gewicht van het krentebrood is 7150 gram (ge wonnen door mevrouw Van Wouden berg) De prijzen zijn af te halen op Dalmatië 6. tel. 42301 Het gebeurt niet zo vaak dat ik een k bespreek van een auteur, die ik in nabij meemaak. Vandaar, dat ik n ook met enige schroom begini in deze boekbespreking. Niet zo- tr, dat de schrijver van het boek latuurgeheimen", Gerrit de Graaff m slecht boek zou hebben ge reven, integendeel. Maar het ik is uitgegeven door dezelfe uit- eefster, die deze krant elke week eer zo trouw in uw brievenbus laat ezorgen. Wantrouwende en slecht- tenkende lezers gaan er in zo'n ge il al heel snel van uit, dat de eachte boekbespreker wel in een ilde jubeltoon zal uitbarsten. Dat zal dan maar doen. Ik zie graag me- Ingen van anderen bevestigd. „Natuurgeheimen" van de Bar- eveldse natuurgids Gerrit de Graaff is Bn bijzonder boek Iedere kenner van krflenatuur zal dat met mij beamen. Het is een boek, dat enigszins afwijkt van doorsnee natuurboeken. „Omdat", ils natuurkenner - bij-uitstek - Bert arthoff het bij de presentatie van het ^H>ekzo treffend zei, „de auteur er in is ïslaagd om niet alleen de Gelderse allei voor een leek tot leven te bren- m, maar tevens de waarschuwende nger opheft tegen een al te en- ©usiaste bestorming van hetzelfde gebied dat hij zo boeiend weet te be schrijven. Een waarschuwende vinger, die echter niet belerend is, maar voort komt uit liefde voor de natuur zoals die in de Gelderse Vallei voortkomt". Bert Garthoff kan het weten, vandaar dat ik hem van harte citeer. MET HART EN ZIEL Gerrit de Graaff behoort tot de vrij uitgebreide kring van BDU-collega's. Ik kom hem vrijwel dagelijks tegen en ben hem, in de loop der jaren, steeds meer gaan waarderen als een collega, die op grafisch-technisch terrein - niet alleen met volledige inzet, maar ook met een opmerkelijke souplesse zijn afdeling leidt. Een souplesse, en daar wilde ik het over hebben, die zich ook manifes teert in zijn liefde voor de natuur De Graaff is al tientallen jaren in z'n vrije tijd in de natuur van de Gelderse Vallei (en ook daarbuiten) te vinden. Speurend naar de geheimen, die de natuur te bie den heeft, maar ook geheimen be schermend voor al te nieuwsgierige ogen, bekend als hij is met de eigen aardigheid van mensen, die uit en thousiaste naïviteit de natuur vertrap pen om het te kunnen zien. Wie aan de hand van bovenstaande De kruisspin in een web vol dauw druppels. „Natuurgeheimen" is een adem benemend mooi boek. Afgezien nog van de uitvoering met een kleur-om- slag, die op zich al symbolisch is te noemen, is de inhoud niet alleen zeer gevarieerd, maar in een voor iedereen begrijpelijke taal geschreven, gekom- pleteerd met veelal door hem zelf ge maakte toto's, die op zich al als uniek kunnen worden beschouwd. De Gelderse Vallei wordt in veel krin gen beschouwd als een zogenaamde „witte vlek". Een streek die. gezien te gen de aangrenzende natuurgebieden als de Veluwe, als vrij onbelangrijk wordt beschouwd Opnieuw een ver gissing. De Gelderse (en ook Utrecht se) Vallei heeft op natuurgebied een zeer omvangrijk scala aan verrassin gen te bieden voor hen. die er oog voor hebben. In „Natuurgeheimen" worden die verrassingen, die geheimen, op een zeer overzichtelijke wijze in beeld ge bracht De Graaff behandelt zijn mate rie met liefde, praat er over met eerbied en weet de belangstellende leek met zijn boeiende verhalen in de ban te krij gen. Wie eens 'n excursie onder zijn leiding heeft meegemaakt, kan daar over meepraten. Met oog voor het kleine, voor de vaak over het hoofd ge ziene details. Via zijn verhalen in „Na tuurgeheimen" (in totaal zo'n 100 ge bieden, landgoederen en plekjes wor den omschreven) raakt de lezer onwil lekeurig in de ban van de steeds maar weer fascinerende natuur, waar we in feite dagelijks aan voorbij rijden, zonder het een extra blik waardig te achten. ZELF OP EXCURSIE Aan de hand van de beschrijvin gen, die Gerrit de Graaff geeft in „Natuurgeheimen" is het niet zo moeilijk om de geheimen van de Gelderse Vallei zelf te ontdekken. Ook tal van landgoederen en bossen in de nabijheid van de regio Eemland Bruine kikker op een rabarberblad. ontboezeming denkt, dat Gerrit de Graaff het type van een zachtzinnige natuurbeschermer zonder realiteitsbe sef is, die slaat de plank behoorlijk mis. Dat bleek nog niet zo lang geleden overduidelijk. Iemand had een kerkuil bij hem gebracht, die ernstig verzwak was en daarom zorgvuldig weer op krachten moest worden gebracht. Voor Gerrit niet zo'n probleem. Tijdens zijn werk werd hij op een gegeven moment gebeld door één van zijn kinderen, die de honneurs waarnam tijdens zijn af wezigheid De kerkuil had honger en wat dat beest moest hebben „Probeer maar wat mussen te vangen" was het advies van Gerrit, „die vreet ie wel". Zo -op het eerste gehoor een nogal wrede opmerking voor een natuurkenner in hart en nieren, maar wie daar even bij stil staat, beseft meens. dat de, Graaff nïet anders dééd! das de natuurwet toe té passen. Kerkuilen - erg zeldzaarh geworden in ons land - eten kleine vo geltjes en muizen. Muizen vang je niet zo snel, mussen met een beetje han digheid wél. „Een mussen", zegt de Graaff dan, „daar zijn er meer dan ge noeg van. Die paar mussen, die door die kerkuil worden opgegeten, mist niemand. Als we niet goed opletten, zullen we straks de kerkuilen missen" Realiteitsbesef. Ook de natuur kent haar prioriteiten. „Natuurgeheimen", door Gerrit de Graaff. Uitgegeven door de Bar- neveldse Drukkerij Uitgeverij bv te Barneveld. 160 bladzijden, groot for maat. Met veel foto's. Prijs gebonden: 40,-. Bonte kraaien zie je alleen in de winter. (Foto's uit „Natuurgeheimen") worden uitvoerig onder de loep ge nomen, zoals het Hoevelakense Bos, Adam en Eva bij Stoutenburg, Groot-Wolfswinkel bij Scherpen- zeel, de streek rond Nijkerk. de pol ders. En er is veel, véél meer. Maar als u zelf op excursie gaat, wande lend door de gebieden die Gerrit de Graaff in de loop der tientallen jaren zo met liefde en toewijding in kaart bracht en bestudeerde, doe het dan zoals hij het doet en heeft gedaan: met eerbied voor alles wat groeit en bloeit, voor alles wat leeft in dit on derschatte stuk Nederland. Naast de beschrijving van tal van in teressante plekken in de Gelderse Val lei vertelt de Graaff ook graag en met enthousiasme over alle mogelijke an dere boeiende belevenissen in de na tuur Juist hierdoor gaan al die mis schien voor het oog kleine, onbelangrij ke plantjes en bloemen voor u leven. U gaat ze met andere ogen bekijken. „Gut", zegt u dan wellicht, „dat heb ik nooit geweten" En zo is het. „Natuurgeheimen" van Gerrit de Graaff. gebaseerd op zijn we kelijkse rubriek in de Barneveldse Krant, is een boek om zelf te hebben. Om het mee te nemen tijdens de wan deling. Als natuurgids, dat het boek wil zijn. 160 bladzijden dik met ontelbaar veel foto's. Gerrit zelf is een bescheiden mens. Hij houdt niet van zoveel op hef. Hij gaat liever de natuur In. Of schrijft over zijn belevenissen. Voor de verandering wordt er nu over hem geschreven. Over zijn debuut als auteur. Een uitstekend debuut. En wie het boek leest begrijpt ook, waarom hij op zijn bureau een klein, groen mannetje heeft staan met als opschrift: „Was ik maar boswachter geworden Gerrit is er niet minder gelukkig om, dat hij niet de hele dag in de bossen kan doorbrengen. Hij behandelt dit nu door mij geschre ven stuk met evenveel toewijding als die kerkuil, die bij hem thuis op krachten moest komen. Als chef van de zetterij dwaalt hij ook speurend naar details en met oog voor het kleine door het grote letter-bos. Ik hoop, dat hij ook in de toekomst nog tijd over zal houden om verder te gaan met zijn verhalen op schrift te stellen. Er is nog veel te ontdekken. En hopelijk voordat het verloren is gegaan onder het soms onbewuste geweld van onze beschavingsdrang. Bert Vos.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11