Anna Perk: „Je haalt adem, je eet, slaapt en werkt. Dat is het dan wel deffllCfl/inzijnvy^k Tineke Otter: Elf jaar ervaring met het trimmen van honden DE VEERTIG VREUGDEVOLLE JAREN VAN EEN VROEDVROUW Receptie Verloren en gevonden Gemeente Leusden Leusder Krant - interview LEUSDEN-Vrijdag 1 december wordt In het restaurant van het Amersfoortse Dierenpark een re ceptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van mevr. Annu G. Perk als verlos kundige. Onze medewerkster Anco Mali sprak met mevr. Perk, die als vroedvrouw ook In Leusden ac tief Is. De weerslag van dat ge sprek treft u In bijgaand artikel aan. De mevrouw Perk aan te bieden receptie op 1 december begint 's middags om 16.30 uur. wegbracht, deden het allemaal erg goed", vertelt ze vol trots. Was ze zelf nou nooit es bang? „Onze opleiding zoals gezegd, was ijzersterk. en dat gaf je veel zeker heid. Angst had je ook wel eens, maar dat liet je niet blijken. Omdat wij niet sensationeel waren, reageerden de anderen adekwaat. ZWANGERSCHAPSGYM- NASTIEK Is het een groot verschil tussen toen en nu? „Och, vroeger leefde je met het gezin mee. De band was erg sterk. Tegenwoordig komen ze je vóór zeggen, hoe ze bevallen willen. Met alle voorlichting worden de mensen vaak toch angstiger. Ze horen overal wat van, en ze denken: als dat bij mij maar niet het geval is! Maar wat een groot positief ver schil is, dat is de zwanger- schapsgymnastiek. Als jong meisje zat je in de Camperstraat vaak met je handen op je oren: zó hartver scheurend gilden die vrouwen. Je werd er néér van. Toen volgde ik in 1952 een aan vullende kursus hechten, in de Camperstraat. Dat hechten zat niet in onze opleiding. Ik wilde het goed leren, en er mijn bevoegdheden mee uitbreiden. En toen deden ze daar die zwangerschapsgym- nastiek. Het was zo'n verschil met wat wij gewend waren aan gillen bij de bevalling. Dèt wil ik in Amers foort ook, dacht ik. Ik was de allereerste, die de zwangerschapsgymnastiek hier in voerde. Mevrouw Jellinck ging de kursus geven. Als je in het begin hoorde hoe de vrouwen reageer den: ze hadden altijd zo bevallen, waar was die onzin van die gym nastiek voor nodig." PROFICIAT Dit artikel zou niet volledig zijn, als ik niet even vermeldde wat ik van Anna Perk zélf niet vernam, maar van één van haar collega's. „Het Is zo'n mensl Als ouders in financiële moeilijkheden verke ren houdt ze daar rekening mee. Er werd eens een jongetje gebo ren en zijn moeder kon niet voor hem zorgen. Anna Perk en haar huisgenote hebben het babletje acht maanden verzorgd!" Proficiat, Anna Perk! Vele goe de jaren toegewenst in je vreugdevolle praktijk! samen de praktijk met mevrouw De Leeuw, en op 1 december 1938 nam ze de praktijk over. Er waren toen vier vroedvrouwen in Amers foort werkzaam. Om de 14 dagen hadden ze één dag vrij. En dat was een unicum voor die tijd. Nu heeft men twee groepspraktijken van ieder 3 verloskundigen „IK DACHT DAT ALLE VROEDVROUWEN OUDE KOLLEN WAREN!" Toen ze begon, zag ze er piepjong uit. Vaak zeiden moeders, die al zeven of meer kinderen had den: „Bent u de vroedvrouw? U bent nog zo jong!" Ze hoorde een man zeggen: „Ik dacht dat alle vroedvrouwen oude kollen waren!" En toen ergens een babietje gebo ren werd, vroeg de moeder aan haar: „Waarom is die vroedvrouw weggegaan?" Ze ging naar haar werk op de fiets Vroeger moest je als vroedvrouw naar de mensen toe. Er was in die tijd één specialist- gynaecoloog in Amersfoort, en die bezocht de mensen óók thuis. Later pas werd het spreekuur ingesteld. „ICH BIN HEBAMME" Al snel was het mobilisatie, en de oorlog brak uit. Ze had zich voorge nomen nooit pen woord Duits te spreken. Het was speruur, en juf frouw Perk moest naar een beval ling. Een Duitser hield haar tegen. „Zurück!", schreeuwde hij. Anna Perk zei: „Laat u mij dóór, ik ben een vroedvrouw, en ik moet naar een bevalling." „Zurück!", bleef hij schreeuwen. Teneinde raad zette zij haar principe op zij, en zei tegen de soldaat: „Ich bin Hebamme". „Ach, gnadige Frau, Verzeihung", zei de Duitser, en hij hield zelfs het hekje voor haar open. Ik ben verloskundige". Ach, mevrouw, ex cuseert u me."). „TRAPPEN!" Op den duur was er geen voedsel, geen warmte, geen licht meer. Voor een bevalling móést je licht hebben. Bij één der oorlogs tijdbevallingen trapte de buurman op de fiets om met de dynamo een straaltje licht op te wekken. Kwam er een wee, dan riep juffrouw Perk: „Trappen!" Soms ook vond de be valling plaats bij het povere licht van een drijvertje kurkje waarop een nachtpitje in olie drijft). Op de moei lijkste momenten floepte het drij vertje natuurlijk uit. Anna Perk deed toen de verlossingen een tijdje bij zich thuis in de huiskamer. Zij kreeg als vroedvrouw kolen en elektriciteit van de Duitsers. De mensen moesten zelf hun eten meebren gen, want dat was ook voor Anna Perk schaars. IN DE BOODSCHAPPEN TAS Hoe ging het in die jaren met een te vroeg geboren kindje? Anna Perk had een grote boodschappentas, die ze opvulde met warme kruiken. De baby in de tas, rits dicht, en zij ermee naar de couveuse in het ziekenhuis. „De kindjes die ik ER DAG 23 NOVEMBER 1978 LEUSDEN - „Dankzij de tlge samenwerking met mijn blega's heb ik dit werk veertig r kunnen doen. Alléén had Ik nooit gered", zegt de be elden Anna G. F. Perk die op 1 ember haar 40-jarig jubileum j verloskundige viert. Zélf ziet I daar niets bijzonders in. „Je alt adem, je eet, slaapt en ■rkt. Nou, dat is het dan wel. Je [int al niet veel anders doen", ze. „Bovendien is dit een 'ugdevol beroep. De moeders |n dankbaar, en dat geeft je vol- nlng. Wat wil een mens nog er?" Anna Perks „patiënten" denken Janders over. Ze hebben een co mité gevormd, en willen Anna Perk 'huldigen De vaders en moeders zjjn vaak zélf „gehaald" door Anna, ook hun kinderen werden weer bor Anna Perks hulp in deze we- reld geïntroduceerd. JBILEUMFONDS Wie ook op de wereld werd gezet ior Anna Perk, en daar dankbaar r is, kan haar of zijn bijdrage len op rekening van mevrouw igebeuk, Beukstraat 68, girore- ining nr. 3351989. Hoe kom je tot de keuze van het troep van verloskundige?, vragen we mejuffrouw Anna Perk. (Zelf zou haar liever mevrouw noemen, nt een óngetrouwde man noem b óók niet jongeheer, en ze hééft bovendien zó veel kinderen Ik hield van een beetje vrij zijn", |t ze. „Niet de hele dag aan een loei gebonden zitten. Ik ben nog en tijdje op kantoor geweest. Maar len hoorde ik van kennisjes over et beroep van verloskundige. En ik echt: dat is best leuk. Dèt wil ik lorden." CAMPERSTRAAT In Amsterdam, waar ze in 1914 rerd geboren, ging ze naar de lijkskweekschool voor 'roedvrouwen. Of zoals deze raaminrichting bij de Amsterdam iers bekend staat: de Camper- traat. (Petrus Camper (1722- 1789) was een Nederlandse ont- Ikundige en bioloog. Omstreeks 1860 werd de kraaminrichting in de ar hem vernoemde straat geves- fgd). De Camperstraat, dat is een rip in Amsterdam. ,,'t Was er erg streng", vertelt An na Perk „Om de drie weken had den we één vrije dag, van zater- I dagavond 18.00 uur tot zondag avond 21.00 uur. Als je 's zon dagsavonds te laat binnenkwam, werd je volgende vrije dag inge houden! In mijn tijd stonden de opleiding en de inrichting onder supervisie van dokter Meurer, een destijds be kend gynaecoloog We kregen les in algemene biologie, anatomie, schei- en meetkunde, verloskunde en histologie weefselleer). 's Morgens om 6.00 uur moesten we opstaan. Om 6.30 uur waren we op zaal. Om half 9 gingen we aan tafel. Om 9.00 uur zaten we op les, tot 11.00 uur. Van 11.00 tot 12.00 uur werkten we op zaal. Na de lunch hadden we 's middags weer les. Je kan aan de huidskleur de eerst-, tweede- en derdejaars eruit pikken. Je werd hoe langer hoe bleker! Ook als je in de wacht was ge weest tot halt zeven 's morgens, moest je om 9.00 uur op de les zijnl Die bracht je dan dommelend door!" De opleiding in de Camperstraat was goed, maar wel te autoritair. „Je had aan de ene kant de verant woordelijkheid, en aan de andere kant werd je behandeld als een kind. Ik had es een overtreding be gaan, en toen mocht ik een maand niet uitl", herinnert Anna Perk zich. „De kamers waren niet verwarmd, en dus ging je vooral 's winters maar vroeg naar bed. Je raakte al je kontakten kwijt, want je kon ner gens meer op visite gaan. Je vak leerde je goed. Er was een hoogleraar, die zei: „U mag niet voelen wat u niet voelt", en daar heb ik me altijd op verlaten. Toen wij in de praktijk begonnen, waren we capabel. Je had het vak onder de knie. Je had veel dingen meege maakt. Je kwam nooit voor verras singen te staan. Je stond daardoor erg sterk." VROEDVROUW: WIJZE VROUW „Weet u eigenlijk wat het bete kent, vroedvrouw?", vraagt me vrouw Perk. „Een vroede vrouw is een wijze vrouw. Ik vind dat een mooie benaming. Vroede vaderen, vroedschap. Later is de benaming officieel gewijzigd in: verloskundi ge." In 1938 deed Anna Perk haar examen, en daarna ging ze enige tijd tijdens de vakantie waarnemen. Uit die begintijd herinnert ze zich, dat in Onstwedde een vrouw in het dialekt tegen haar zé: „Juffrouw, ik moet breken." Ze dacht: wèt moet er breken. Maar het betekende: braken. Op 1 oktober 1938 kwam ze naar Amersfoort. Twee maanden liep ze LEUSDEN - Tineke Otter, moeder van twee kinderen Is hondentrlmster. Haar garage bl| haar huls op Zon- nedauwhof Is helemaal ver bouwd. Een houten vloer voor de warmte, een plafond met speciale verlichting, een bad, koud en warm water, verwarming, kortom een prachtige ruimte met twee trlmtafets. Nu is mijn eerste vraag „Wat is trimmen?" want naar mijn idee zie ik alleen poedels voor me met die keu rige gladde lichaampjes en van die krulletjes boven op hun hoofd en een pluimpje aan hun staart. „Dat Is het juist niet" zegt Tineke, „een poedel is zelfs de enige hond, die haar heeft dat je kunt vergelijken met mensenhaar. Een poedel wordt geknipt en krijgt een behandeling van wassen, knippen en föhnen. Een hond trimmen is het haar eruit plukken. Veel honden, zoals bouviers, ter riers (de fox terrier, Ierse terrier. Welsh terrier, airedale) hebben twee lagen haar. Wanneer de bovenste 'aag rijp wordt (hard en dofmoet die met een mesje eruit geplukt worden. Dit moet ieder half jaar gebeuren Doe |e dit niet, dan gaat het haar erg jeuken en er kan ongedierte in ko men. Na zo'n behandeling ziet zo'n hond er hartstikke mooi uit. Sommige hondentrimmers, die niet goed opgeléd zijn scheren zo'n hond. Dan wordt er een gedeelte van het nieuwe haar weggeschoren en een gedeelte van de rijpe laag blijft zitten, dit is erg irriterend voor zo'n hond Tineke Otter, die al een elfjarige ervaring heeft, heeft haar oplading aan de Dibefoschool genoten. Een tweejarige dagschool in Am sterdam Een dag in de week theorie en vier dagen gratis in een trimmerij werken. „Je begint met voeten scheren en honden wassen. Dat is best nog moeilijk, goed uitkijken of er geen water in de oren en geen zeep in de ogen komt. Snel afdrogen, want een hond kan ook een longontsteking oplopen. Je moet 250 soorten leren wassen Daarna mag je leren knip pen Honden knippen voor een ten toonstelling is weer heel anders dan de gewone knipmethoden, dat is ook nog een hele studie In de theorielessen leer je alles over de hond: de bloedsomloop, tot hoever je nagels van honden kunt knippen, hoe je een oorontsteking kunt voorkomen, in welk geval je de honden met hun bazen naar een dierenarts moet verwijzen Je leert alles over een pub, hoe de voeding is, wanneer je ze mag was sen en knippen. Een jonge hond mag je bijvoor beeld niet wassenvoor zijn eerste jaar en een poedel mag niet voor zijn eerste jaar geschoren worden, dan krijgen ze vaak meteen hard en grijs haar". In Amsterdam heeft Tineke een goed lopend bedrijfje gerund (ge middeld 13 honden per dagen toen zij naar Hilversum verhuisde, deed zij het hoofdzakelijk 's avonds in verband met haar kinderen. „Dat liep erg goed" zegt Tineke. „Nu ik in Leusden woon, ben ik de trimmerii nog aan het opbouwen, maar ik doe net ontzettend graag Honden vinden het over het al gemeen erg fijn Als je een bouvier bijvoorbeeld aan het borstelen bent, krijg je een lik of een poot, zo dank baar zijn ze. Ik bind de honden nooit vast. Een bijterige hond krijgt een bandje om zijn bek. maar zelfs dat komt zelden voor" De honden worden vooral 's avonds maar ook wel overdag ge trimd. Wanneer ja alleen een hond zijn nagels wilt laten knippen of de oren schoonmaken, dan kun je altijd even langs komen (gratis). Wanneer een hond de oren niet re gelmatig uitgeknipt worden, kan er een oorontsteking ontstaan of het gaat erg jeuken. De mensen, die met hun hond komen zijn over het algemeen ge wone mensen, die een hond voor hun kinderen hebben en goed voor hun hond zorgen. Wanneer een hond klaar is. wordt de hele ruimte grondig gereinig en alle apparatuur wordt schoongemaakt. Tineke is per behandeling nog een half uur bezig met de ruimte weer helemaal schoon te maken. „Sommige bazen van poedels vin den het duur omdat deze om de drie maanden geknipt moeten worden, maar komen ze een keer in het half jaar. dan zit daar veel meer werk aan vast. In de zomer heb ik het erg druk. De mensen denken dat het in de zomer erg belangrijk is om hun hond erg kort te laten knippen vanwege de warmte. Dit is echter niet waar. Je moet het zien als iemand die in zijn bikini in de zon gaat liggen, die heeft het op een gegeven moment bloedheet. Ook in de winter hoeft een hond geen lang haar te hebben. Honden hebben het over het algemeen niet koud 's Winters en 's zomers moet een hond een normale vacht hebben." Tea Middelkoop - Van Maanen VERLOREN Groene kinderfiets: gouden plaatje met inskriptie; zilverkleurige aansteker: groene portemonnee met twee sleutels, zilveren armbandje met naamplaatje met inskriptie Miranda; bankbiljet van 25,zwart nylon kinderwantje GEVONDEN Carnavalssteek met de naam Piet. AAN KOMEN LOPEN Zwarte kat met witte pootjes Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie Leusden-Zuid, Arn- hemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444. GEVONDEN/VERLOREN ACHTERVELD - Bij de politie te Achterveld (tel. 03425-1607) zijn als gevonden en verloren opgegeven: Gevonden: een kinderschoentje, merk Diana. Verloren: een suede want met gebreid boord.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 13