poot SINTERKLAASFEEST OP 3 DECEMBER „Blijhof'-aktiviteiten op loog niveau voor weinig geld Langs de Librije naar Imkershilt, via de Smidse naar het Erf Kreatieve winterclubs hebben nog plaats Door Amnesty Leusden geadopteerde gevangene onverwacht vrijgelaten Achterveld haalt Sint komende zaterdag in NAMEN IN DE HAMERSHOF WEER POPPEN VOOR BEWONERS NIEUWEN OORD Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - De wijkvereniging Groenhouten ervaart het „als bijzonder triest", dat zij geen ruimte heeft om haar knutselclub onder te tkunnen brengen, zodat een wachtlijst ontstaan is. Wat dat betreft hoeft de Iwijkvereniging helemaal niet zo bedroefd te zijn, want niet voor niets heeft de speel- en rekreatievereniging Blijhof een omvangrijk (re-)kreatief program ma met instuifmorgens en winter-hobbyclubs voor twee leeftijdsgroepen. Bovendien beschikt Blijhof over voldoende ruimte, zodat niemand op de „wachtlijst geplaatst hoeft te worden. Ook voor de kinderen in Groenhouten is Blijhof er, evenals voor de kinderen uit alle andere wijken uit Leusden- centrum en-zuid. Bovendien-en dat is natuurlijk leuk meegenomen-zijn de ikosten van deelname minimaal, zeker gezien de kwaliteit van de handvaar- fldigheids-cursussen op de winterclubs van Blijhof. Een kwaliteit, die beslist niet onder doet voor die van Latent Talent of zelfs van de Kreatieve Cursus- isen Appelmarkt in Amersfoort, zo is onze ervaring. Voor weinig geld goede iwaar, is dan ook het motto van Blijhof. Deze week verscheen het nieuwe programma-boekje van Blijhof en mocht |u nog geen gelegenheid hebben gehad dit programma door te nemen, dan Iwillen we u daarbij wel behulpzaam zijn. In de eerste plaats wordt natuurlijk laandacht gevraagd voor het jaarlijkse grote Sinterklaasfeest van Blijhof, dat look dit jaar weer in 't Ros Beyaart wordt gehouden. Zoals elk jaar een [grandioos feest, dat voor de kinderen van de leden gratis is. Niet-leden I betalen 3,-. Het feest wordt op zaterdag 2 december gehouden om elf uur en Bom 13.30 uur. Het is wel zaak zo veel mogelijk de kaartjes van tevoren 4 te bestellen, want er is nogal belangstelling voor, zo bleek in vorige jaren. WINTERCLUBS De Winterclubs van Blijhof staan bij (insiders bekend om kwalitatief op hoog (niveau staande kreatieve kursussen Ivoor kinderen van 6 en 7 jaar en voor I kinderen van 8 jaar en ouder. Er is nog voldoende ruimte voor nieuwe aanmel- dingen, dus wat let u? Ook kinderen uit Groenhouten en andere wijken kunnen natuurlijk op de winterclubs terecht! Er komen tijdens de winterclubs-bijeen- I komsten allerlei handvaardigheids- I technieken aan de orde, zoals het wer- I ken met hout. met papier, textiele werk- I vormen, gips, batikken, klei etc. Blijhof I heeft sinds kort de beschikking over I een even, dus kunnen er ook werk- stukjes van klei worden gebakken Er zijn twee leeftijdsgroepen. De kinderen van 6 en 7 jaar kunnen op woensdag middag van 14 uur tot 15.15 uur hun hart ophalen. De kinderen in de leeftijd van 8 jaar en ouder hebben hun win- terclub-bijeenkomsten op donderdag middag van 16 15 uur tot 17.30 uur. De kosten zijn minimaal: voor het hele seizoen (tot en met maart 1979) betaalt u per kind 20,- Niet leden zijn duurder uit: die betalen 40.-. De Winterclubs worden in april afgesloten met het bij wonen van een voorstelling van het poppentheater in Amersfoort, maar dat is niet in de prijs inbegrepen INSTUIF Om de veertien dagen organiseert Blijhof de hobby-instuif-morgen op za terdag. Dat is altijd weer een erg gezel- Het Sinterklaasfeest van Blijhof behoort tot de hoogtepunten van het jaar. Honderden kinderen maken jaarlijks dit festijn mee in het Ros Beyaart, waar niet alleen Sint met z'n Pieten aanwezig is, maar waar ook een speciale voorstelling wordt gegeven. Hier een beeld van het Blijhof-Sinterklaasfeest van vorig jaar. lig festijn, waarbij de deelnemende kin deren allerlei kreatieve technieken kunnen beoefenen. Tussen tien en twaalf uur kunnen de kinderen in het Blijhof-gebouw voor de instuif terecht, maar iedereen mag natuurlijk gaan en Op maandag 8 januari gaan de nieuwe volksdanscursussen van Blijhof weer van start. Altijd weer een fleurig, muzikaal en vrolijk gebeuren. komen wanneer men wil. Bij de prijs van 1,- per morgen is ook limonade en een koekje inbegrepen. De eerstvol gende instuif is op 25 november a s ook weer van 10 tot 12 uur. Blijhof vraagt nu al aandacht voor de altijd weer erg plezierige Kerst-instuif, waarin kerststukjes worden gemaakt Dit jaar is die instuif op zaterdag 23 december (vlak voor de Kerst dus). Noteert u het alvast9 FILMPROGRAMMA'S Een steeds terugkerend evenement is de filmvoorstelling van Blijhof Iedere laatste woensdagmiddag van de maand worden er twee voorstellingen gegeven en wel om half twee en om half vier. Het Blijhof-bestuur kiest elke maand een aantrekkelijk filmprogram ma uit. waar uw kinderen erg veel ple zier aan zullen beleven. Via de scholen zal worden bekendgemaakt wanneer de filmvoorstellingen worden gehouden met het tijdstip, waarop een voorstelling is afgelopen. De filmprogramma's van Blijhof trekken altijd weer grote belang stelling, temeer omdat er niet alleen leuke films worden gedraaid, maar ook. omdat dit voor een minimale prijs ge beurt. Het Blijhofbestuur vraagt echter wel. of de kinderen op tijd kunnen ko men om teleurstellingen te voorkomen! VOLKSDANSEN Het Volksdansen is éen van de on derdelen van het Blijhofprogramma, waarvoor elke keer weer veel be langstelling bestaat. Op maandag 8 januari starten de nieuwe kursussen van Blijhof weer onder leiding van llona van den Burg. De kursus is in drie leeftijdsgroepen verdeeld. Van 16.15 uur tot 17.15 uur kunnen de kinderen van 6 tot en met 9 jaar te recht. van 19 tot 20 uur de kinderen vanaf 10 jaar en van 20.30 uur tot 22 uur kunnen de oudere jeugd en de volwassenen de volksdanskunst meester worden. Volksdansen is elk jaar weer nieuw en het is altijd een erg plezierige gebeurtenis. Voor de allerjongsten is er een aangepast kinderprogramma, samengesteld door de Nederlandse Volksdans Vereniging. De meeste van deze dansen gaan vergezelt van tekst, zo dat de kinderen al zingende leren luisteren naar maat en ritme en zich vrij gaan bewegen. Ook voor de ouderen is het volks- dansprogramma samengesteld door de NEVO. Elk programma bestaat uit twin tig verschillende dansen met een op bouwende moeilijkheidsgraad, llona van de Burg heeft ervaring in het geven van Volksdanskursussen, temeer om dat zij door de NEVO is opgeleid. Om de kosten hoeft men het niet te laten De kindergroepen betalen per persoon voor de periode van januari tot en met april 15,- de oudere jeugd en de vol wassenen kunnen het volksdansen meester worden voor 25,- per tien lessen.. Voor meer informatie kunt u bellen: telefoon 42252. (llona van den Burg) NATUURWANDELINGEN Dit jaar werd gestart met een nieuw initiatief het houden van natuurwande lingen in samenwerking met de ge meentelijke plantsoenendienst en de LEUSDEN/CENTRUM - De verga dering van de commissie naamge ving wegen op donderdag 16 no vember jl. werd voorgezeten door burgemeester Rademaker, die ge zien de omvangrijke lijsten met na-^ men die aan de commissie werden voorgelegd, constateerde, dat de commissieleden hun huiswerk goed en grondig hadden verricht. In de wijk Hamershof moeten 7 straten een naam krijgen, terwijl ook de 4 ver- diepings „straatjes" die binnen deze wijk gerealiseerd zullen worden, een naam dienen te hebben, een en an der om de duidelijkheid te bevorde ren. Tevens is de commissie van mening, dat voor deze ..straatjes" een achter voegsel gewenst is. zodat men bij het horen van de naam direct weet, dat over een hogergelegen gedeelte gesproken wordt. Voorts gaf men er in de commissie de voorkeur aan, alle straatjes, paden en wegen een naam te geven, ongeacht het feit. of aan een bepaald pad, straat of weg geen panden gelegen zijn. De commissie was reeds in een eerder stadium tot overeenstemming geko men, oude ambachten te gebruiken in dit deelplan. In totaal had men de be schikking over zo'n 135 namen, zodat het aanbod groot genoeg was Voor het achtervoegsel voor de ho ger gelegen „straatjes" kwam men op het woord ,,hilt", hetgeen zoveel bete kent, als het hogergelegen deel in de stal boven de koeien. Het voorstel zal dan ook worden: Kervershilt, Imkershilt, Wevershilt. Schepershilt. Men had nog keus uit: Kooikershilt, Snijdershilt. Voor het pad dat langs de bibliotheek naar de Hamersveldseweg zal lopen, kwam men op „de Librije", hetgeen volgens Koenen een oude kerk- of klooster bibliotheek was. Tussen de te realiseren kantoren zal in de richting van de Centrumweg een gracht worden aangelegd, waarlangs bomen zullen komen Voor deze gracht kwam men op „Schrijversgracht" of „Klerkengracht". Ook namen met „water" werden genoemd Aangezien men in de naam een bepaalde binding wilde houden met de te realiseren kan toren. was de keuze niet zo groot „Klerkenwater" als naam zorgde voor enige hilariteit. De commissie kwam er niet helemaal uit en men houdt zich nog aanbevolen voor latere suggesties van de diverse leden. Voorts kwam aan de orde het plein voor het nieuw te bouwen gemeentehuis. Namen als „Poortersplein" en „Poortwachter" werden genoemd, waarmee een aantal mensen wat moeite had. Poorters waren mensen die binnen de poort woonden en dat gold. aldus een van de leden, voor ste den Leusden heeft nooit poorters ge kend, zodat deze naam voor genoemd plein niet relevant is. „Het Erf" werd genoemd en hier kon het merendeel van de commissie mee instemmen. Deze naam heeft een huiselijke intentie en dat stemt overeen met de werkelijkheid „Het wordt toch niet zo knots groot," aldus burgemees ter Rademaker. Aan de weg die tussen de Centrumweg en het plein waaraan het gemeentehuis komt te liggen, gaat lopen worden diverse bedrijven geves tigd Gezien de ambachtelijke sfeer, kwam men hier tot het voorstel van „de Smidse" Haaks op „de Smidse" zal een aantal woningen worden gerealiseerd. Voor deze straat of weg gaat de voorkeur van de commissie uit naar „de Spinnerij" Nabij het gemeentehuis zal een weg komen, waaraan bedrijven zich zullen vestigen, die in de dagelijkse voedings behoeften gaan voorzien. De namen, die de commissie zich hier voorstelt zijn. de Komenij (kruidenierswinkel) en „de Grutterij" In het verlengde van de gracht in de richting van de Hamers veldseweg zal men, als het advies van de commissie wordt gevolgd, kunnen winkelen in „de Brouwerij Tenslotte zal ten zuiden van de Noorderinslag nog een weg worden aangelegd, waarvoor de commissie de naam „de Mulderij" aan de raad zal voorleggen. Burgemeester Rademaker merkte nog op. dat deze namen op dit moment nog vreemd aan doen. doch zodra zij inderdaad genoemd gaan worden men hieraan gauw gewend zal zijn. De commissie wil B. en W. voor stellen deze suggesties ter kennis te brengen van de ontwikkelaar (Delta Lloyd) en de afdeling stedenbouw van de gemeente, alvorens een en ander in de raad te brengen. De nieuwe commissievergadering werd gepland op 11 januari 1979, waarbij dan het plan Langenbeek zal worden besproken. ACHTERVELD Reeds twee jaar achtereen werd door de leden van de handwerkhobbyclub een aantal poppen vervaardigd die dan tegen St. Nicolaastijd werden uitgereikt aan de geestelijk en lichamelijk ge handicapte bewoners van Nieuwen De hobby-instuif van Blijhof is elke keer weer een aantrekkelijk gebeuren. De eerstvolgende instuiven worden gehouden op zaterdag 25 november a.s., op zaterdag 9 december en zaterdag 23 december. Op deze instuif van 23 december zullen kerst-stukjes worden gemaakt. Elke instuif begint om tien uur en duurt tot 12 uur. werkgroep Milieu Edukatie van het Co mité Milieuzorg Leusden (CML) Even als de wandelingen via de natuurgids- jes door het park Prïncenhof (die ook de CML-werkgroep Milieu Edukatie zijn samengesteld) hebben ook de wande lingen van Blijhof een edukatief pro gramma. Boeiend en interessant. In februari van het volgend jaar is de volgende natuurwandeling te ver wachten, die op een zondag zal worden gehouden, omdat is gebleken, dat er op een zondagmiddag veel belangstelling bestaat voor lekker wandelen in de na tuur U doet natuurlijk in februari ook weer mee! PEUTERSPEELZALEN De speel- en rekreatievereniging Blijhof heeft - naast de tal van aktivitei- ten - ook twee peuterspeelzalen. Wat dat betreft kan Blijhof de pionier op dit gebied in Leusden worden genoemd LID WORDEN VAN BLIJ HOF De speel- en rekreatievereniging Blijhof heeft de indruk, dat in Leusden nog te weinig mensen weten, dat zij lid kunnen worden van de vereniging en dat dit lidmaatschap verschillende (vooral financiële) voordelen biedt. Le den krijgen vaak korting op allerlei eve nementen En dat Lidmaatschap kost eigenlijk in verhouding tot wat Blijhof er allemaal voor doet. bijzonder weinig: 15,-per jaar. U kunt zich voor dit lid maatschap opgeven bij Karin Os kamp, telefoon 42015 of bij Marianne Kleuters, telefoon 43516 en Rob Co- hen, telefoon 43019. U was het natuurlijk al lang van plan maar het is er tot nu toe niet van gekomen. Door uw lidmaatschap steunt u niet alleen de oudste speel- en rekreatievereniging van Leusden, die door haar talrijke aktiviteiten in de loop der tientallen jaren al tien duizenden kinderen plezierige middagen heeft bezorgd, maar ook een vereniging, dat door haar neutrale karakter er steeds naar streeft om een voor elk wat wils- programma te bieden voor kinderen van welke gezindte ook. Iedereen is van harte welkom! LEUSDEN-CENTRUM - Onlangs werd bij de Leusdense adoptiegroep van Amnesty International bekend dat de door hun geadopteerde Indo nesische gevangene die sinds 1965 gevangen zat, volkomen onverwacht is vrijgelaten. Samen met nog 21 andere politieke gevangenen werd de nu 63-jarige man, na 13 jaar gevangenschap, vrijgelaten. De betrokkene, die na de coupe in 1965 werd gearresteerd, vertelt in zijn brief dat hij vele malen werd ondervraagd, maar dat hij nooit is veroordeeld omdat er geen bewij zen waren op grond waarvan hij ver oordeeld kon worden. Ook spreekt hij van mishandelingen Daarnaast probeert men. aldus de be trokkene. de politieke gevangenen murw te maken op andere manieren; zo mochten ze zelfs geen studieboeken, of potlood en papier meer bezitten Te vens was zijn lichamelijke konditie door de langdurige gevangenschap ernstig verzwakt. Hij leed aan een chronische huidziekte, die aan lepra deed denken In zijn brief aan de adoptiegroep dankt hij de groep voor de inzet en de steun die hij en zijn familie gedurende zijn gevangenschap kreeg. Verder wijst hij op het belang van het bestaan van organisaties als Amnesty International, die daadwerkelijk bijdragen tot verbe tering van het lot van politieke ge vangenen over de hele wereld. Ondanks de 13-jarige gevangen schap is de Indonesiër zeer alert op de situatie van politieke gevangenen, ge tuigen meegestuurde kranteknipsels over deze mensen in Indonesië en Zuid-Korea. Overigens is de situatie van een ex- politieke gevangenen in Indonesië niet bepaald rooskleurig. Ze mogen bijvoor beeld niet politiek aktief zijn; ze kunnen geen funkties bij de overheid bekleden; ze moeten een vergunning aanvragen om te reizen of om te verhuizen. Bij een sollicitatie is het bewijs van vrijlating al voldoende om afgewezen te worden. Pensioenen van mensen die voor hun gevangenschap bij de overheid hebben gewerkt, worden niet uitgekeerd. Kortom het is voor deze mensen erg moeilijk om weer een normaal bestaan op te bouwen. Inmiddels heeft de Leusdense adoptiegroep weer twee andere politieke gevangenen toegewe zen gekregen. Wie belangstelling heeft voor het werk van Amnesty International kan kontakt opnemen met Krakhorst 16. tel. 033-41585 of W. van Pruisenlaan 8, tel. 033-43894 Oord in Baarn. Gezien de blijheid en de dankbaarheid van de bewoners in het verleden werd besloten ook dit jaar weer een aantal poppen voor de bewoners van Nieuwen Oord te ma ken. Woensdagmorgen werden de poppen door de maaksters in Ons Gebouw bij eengebracht, waar men eikaars werk kon bewonderen. Maandag 27 novem ber zullen de poppen door enkele leden van de club naar Nieuwen Oord worden gebracht Gezien het bereikte resultaat, zullen er die dag weer veel blije en dankbare ge zichten waar te nemen zijn. ACHTERVELD - Ook dit jaar zal Sinterklaas tijdens zijn rondreis door Nederland weer een bezoek aan Achterveld brengen. Dankzij de fi nanciële steun van de winkeliersver eniging is het Sinterklaas-comité er weer Ingeslaagd om de Sint te bewe gen om ook naar Achterveld te ko men. Zaterdag 25 november zal de Sint met zijn vele arte Pieten worden ont vangen op het bordes van Huize St. Joseph. De Sint zal daar om 14.00 uur welkom worden geheten door de voor zitter van de winkeliersvereniging. Dankzij de medewerking van de direc teur van St. Joseph is het mogelijk Sin terklaas daar te ontvangen Dit is vooral leuk voor de kleinste inwoners van Achterveld die nu Sinterklaas, omdat hij op het bordes staat, tijdens de ont vangst ook kunnen zien. Na de ontvangst zal Sinterklaas vooraf gegaan door de muziekvereni ging DWS, een rondgang door het dorp maken De route is als volgt. Huize St. Joseph. Hessenweg. Jan van Ar- kelweg, Verj. Ruyterweg, H. van Viandenstraat, W van Amersfoort- straat. Paterstormstraat, Bisschop van Dieststraat. Verj. Ruyterweg, van Ol- denbarneveltstraat. Pater Stormstraat. W. v. Amersfoortstraat, Jan van Ar- kelweg. Hessenweg met als eindpunt De Hessenkar. waar de Sint met zijn Pieten dan een tijdje rusten.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5