oera! De Sint is er! PPR bezon zich op eigen taak en plaats Vurig pleidooi voor behoud Waddengebied voor de NCVB Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 w LEUSDEN - Hoera! Sint Nikolaas is ook weer alle kinderen in Leusden komen begroeten. Zaerdagmiddag om half twee kwam hij per rijtuig aan en is eerst eens door Leusden gaan rijden om ieder een gedag te zeggen en de nieuwe woonwijken te bekijken, waar hij straks ook kadootjes naar toe moet brengen. Voorop reed de politie, gevolgd door de muziekvereniging Lisudina. De mini- majorettes van de muziekvereniging liepen, ondanks de regen, keurig in de pas en gaven voor het eerst drie de monstaties. De eerste bij de Biezen- kamp aan het begin van de optocht de tweede bij v.d Berg en de derde aan het eind van de optocht bij het winkelcen trum De Rozendaal Daar hadden zich al een heleboel kin deren verzameld. De mini-majorettes deden het erg leuk en ook Sint Nikolaas vond het heel mooi. Ondertussen liepen de zwarte pieten overal pepernoten en ander snoepgoed uit te delen. Toen de demonstratie afgelopen was begeleidde de muziekvereniging Sint Nikolaas naar het bejaardencentrum 't Hamersveld. waar de burgemeester hem al op het bordes stond op te wachten. Burgemeester J.W.M Rade maker had een echte ambtsketting om, zodat je goed kon zien dat hij de bur gemeester van Leusden was. Het duurde even voor Sint Nikolaas uit het rijtuig was vanwege zijn hoge leef tijd, maar ondertussen zong de bur gemeester arm in arm met een zwarte piet alle Sint Nikolaasliedjes die zij sa men konden bedenken In het bejaardencentrum zelf zaten bejaarden met hun kleinkinderen en misschien wel achterkleinkinderen naar buiten te kijken en zij konden zien dat het hele plein vol stond met kinderen en ouders. Vooral de ouders zongen heel goed mee, want je weet maar nooit! Toen Sint Nikolaas op het bordes aan kwam begroette de burgemeester hem heel hartelijk en vond het erg fijn dat hij ook nog even naar Leusden was geko men. Sint Nikolaas vertelde, dat hij vanuit Amersfoort, waar hij met de boot aan gekomen was, meteen naar Leusden was gekomen Zijn schimmel, die erg moe van de lange reis was, had hij thuis gelaten, want die meet 's avonds weer de daken op. Er stond nu een mooi zwart paard voor het rijtuig. Sint Nikolaas vond het fijn dat er zo veel veilige woonwijken voor de kinde ren waren. Nog niet overal was het klaar, maar zelf is hij al honderden jaren aan het werk en is ook nooit klaar Ook was Sint Nikolaas erg blij met de winkels in Leusden (de winkeliersver eniging heeft hem goed geholpen om naar Leusden te komen) en er komen zelfs steeds meer winkels in Leusden, zodat hij niet alle kadootjes meer uit Spanje hoeft mee te nemen, maar ge woon in Leusden gaat winkelen (Dus misschien zien jullie hem wel eens wan neer jullie mee boodschappen gaan doen). De zwarte pieten die Sint Nikolaas bij zich had waren niet allemaal even ge hoorzaam. want toen Sint Nikolaas naar binnen ging om de bejaarden te be groeten en iedereen Sint Nikolaaslied jes aan het zingen was zong een piet er steeds verkeerde versjes tussendoor Het is maar goed. dat Sint Nikolaas dat niet meer gehoord heeft anders moest hij vast weer met de eerste boot naar Spanje terug. LEUSEN - Wat doen de PPR in Leusden of wat zou zij moeten doen? Dat was het thema van de tweede bezinningsavond van de PPR-afde- ling Leusden van maandag 20 no vember. De bijeenkomst werd ge houden in de kantine van het Neder lands Astmafonds. Kees van der Hoek, lid van de kerngroep PPR gaf voor de pauze een uiteenzetting over Leusden. Zo kwamen de gemeentelijke structe- ren, de zetelverdeling, de commis sies en de werkgelegenheid aanbod. Omdat de PPR onder andere als doelstelling heeft het ontplooien van jezelf en van de ander, gaf Kees zijn visie over hoe je dat in de gemeente kunt realiseren. Volgens hem kan het op twee ma nieren parlementair (dus via de raad) en buitenparlementair. Parlementair. Belangrijk is het om zo veel mogelijk zetels te veroveren en liefst een wethouder. Omdat Leusden voorheen een CDA-&VVD gemeente v/as, is het belangrijk om een blok te vormen met partijen die ongeveer het zelfde doel hebben. Dat is gebeurd. PvdA, PSP, PPR en D66 zijn samen naar buiten getreden als Progressief Leusden (PL) Als voordeel heeft dit, dat de stemmen niet versplinterd wor den, als nadeel dat het gezicht van de PPR niet optimaal tot uitdrukking wordt gebracht, ondanks het programma van Progressief Leusden waar toch veel doelstellingen van de PPR in verwerkt zijn. Wat heeft Progressief Leusden nu al bereikt van hetgeen in het programma werd opgenomen? Onder andere de openbaarheid van vergaderingen en het openbaar zijn van raadsstukken. Met de gelijke rechten van oude en nieuwe Leusdenaren wordt te allen tijde rekening gehouden. Een probleem van de samenwerking vond Kees van der Hoek de minder grote invloed die de achterban heeft bij beslissingen. Dat is een kwestie van de samenwerkingsovereenkomst wijzi gen, hetgeen stapje voor stapje moet gebeuren. Ondanks dit probleem was hij toch erg blij met de samenwerking Buitenparlementaire taken Daar was nog te weinig aandacht aan be steedt. Er moeten meer aktiviteiten worden ontplooid. Belangrijk is te we ten, wat er bij de bevolking speelt en of de politieke partijen op spontane akties inspelen (denk aan 't Spul, Veilig Over) Ook vroeg Kees van der Hoek zich af, of je de akties die zich buiten Leusden afspelen binnen Leusden moet bren gen (Chili appels, Outspan) Na de pauze werd er de mogelijkheid gegeven om te discussieren over de volgende vier vragen Moet de PPR Leusden meer aandacht besteden een buitenparlementaire ak ties? Zo ja, welke onderwerpen? Hoe pak je dit aan? En Ben je zelf bereid mee te werken De eerste vraag die gesteld werd. sloeg op de uiteenzetting van Kees van der Hoek en was als volgt: Moeten wij naar meer zetels of zit het méér in de invloed die je kunt uitoefe nen Is daarom buitenparlementaire aktie niet veel belangrijker om zodoen de invloed uit te oefenen op de raad? Kees van der Hoek gaf als antwoord ..Waarom zou je geen meerderheid in de raad proberen te krijgen. De invloed van Progressief Leusden is erg belang rijk, het gaat om een combinatie van parlementair en buitenparlementair". De volgende vraag, in hoeverre het van belang is om op gemeentelijk ni veau aan politiek te doen, beant woordde Jan Boerma, lid van de schaduwfractie van PL: ,,Het college is tot stand gekomen met een program ma. Belangrijk is het om dit college voort durend te toetsen aan dit programma. Het rijk kan van alles bedenken Ook provinciaal kunnen er rechtlijnen gege ven worden, maar de gewone burger heeft toch het meest te maken met de gemeente. Iedere keer weer worden de besluiten bij de gemeente genomen. De gemeente kan zelfs langdurig zaken die de overheid plant tegenhouden. Daarom heeft het wel degelijk zin om op gemeentelijk niveau te werken." ACHTERBAN Jan Boerma kwam nog even terug op de invloed van de achterban. Hij vond dat wanneer je iemand gekozen had, je hem een zeker mandaat gaf. Toch is het altijd mogelijk om met raadsleden te discussiëren Marion Defares lid van de gemeen teraad voor PL vroeg zich af waar al die leden dan bleven bij com missievergaderingen, raadsvergade ringen en fractievergaderingen Zij wil best veel verantwoording afleggen, maar. zo vroeg zij zich af, waar blijven de leden? Bovendien kun je je mening naar voren brengen tijdens de jaarvergadering Als idee werd geopperd om iedereen te noteren die expert op een bepaald ge bied is of er veel interesse in heeft In de praktijk zal het toch moeilijk blij ken voor een raadslid om bij ieder on derwerp een groep mensen te bellen en om advies te vragen Wat de buitenparlementaire aktie betreft, werd aan het bestuur de vol gende vraag gesteld: Wat doe de PPR hieraan? Bij akties zie je nooit iemand. Veel PPR leden zitten individueel in een aktigroep (Woonerven ENWB, Veilig over) maar vanuit de PPR hoor je nooit iets. Marion Defares: ..Wanneer er aktie wordt gevoerd moet ik het wél weten." Bernhard van der Ven, voorzitter van de PPR, vroeg zich af of de reden waar om de PPR zich niet bezig houdt met de aktiegroepen. Soms komt dat volgen hem doordat men over het algemeen overdag weg is. Als idee werd geopperd wijkraden te vragen, maar daar gaat erg veel tijd in zitten. De afspraak werd tenslotte gemaakt, dat alle leden die in een aktiegroep zit ten of gaan zitten, dit kenbaar maken aan het bestuur en dat er verder be sproken zal worden wat de PPR hier aan gaat doen. LEUSDEN - Op dinsdagavond 14 november hield de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leusden-Zuid een zeer geslaagde bijeenkomst in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemseweg. Deze avond stond in bet teken van de natuur. Mevrouw Abbring heette de zeer vele I aanwezigen en de heer Narringa, de spreker van de avond, van harte wel kom. De verzen 1 en 4 van Psalm 98 wer den gezamenlijk gezongen Hierna las mevrouw Abbring de verzen 2 tot en 8 van Psalm 46, en hield een korte medi tatie Na het openingsgebed werden gezamenlijk de verzen 12 en 4 van lied 463 gezongen. Toen was het woord aan de heer Narringa, die ging spreken over het unieke prachtige natuurgebied de Wadden. De heer Narringa, die gemeente- sekretaris van Woudenberg is, is af komstig uit Groningen. Als jongeman is b'i bij de Wadden opgegroeid De be langstelling voor het Waddengebied is de laatste jaren geweldig toegenomen Vroeger durfde men geen tocht over de Wadden te ondernemen, want", zei men. ..de Waddenduvel, die op het pad woont, pikt je!" Wat is het wad? Het is water, het is land Het strekt zich uit van Den Helder in Nederland tot Esbjerg in Denemar ken. Het Nederlandse gebied dat van Den Helder tot de Dollard loopt, maakt on geveer 40% van het totale gebied uit Tot het Waddengebied rekenen we niet alleen de zee. maar ook de eilanden en de kuststrook De heer Narringa toonde een serie prachtige dia's van het wadlopen Uit verschillende plaatsen, onder andere uit Holwerd in Groningen en Pieterbu- ren in Friesland, vertrekt men 's mor gens heel vroeg het wad op Op ver schillende tijden, omdat men alleen wad kan lopen bij eb. welks getij-tijd dagelijks verschuift. Men steekt het wad over naar één van de Waddeneilanden Als men denkt, dat zo'n wadloop eento nig is, vergist men zich schromelijk. De tocht is ontzettend afwisselend. Slik, velden, zeesla, geulen en prielen, mos sel- en schelpenbanken vallen droog bij eb De wijdse natuur met de prachtige wolkenvelden er boven vormt een enorm schone belevenis Men vertrekt onder leiding van 2 of 3 gidsen met een groep van ongeveer 50 mensen. De gidsen zijn voor deze tocht volledig opgeleid. Ze zijn herkenbaar aan een rode. zware stok. waarvan ze in geval van nood een brancard kunnen maken. Ze hebben een goede EHBO- uitrusting bij zich. De ..hoofdgids" heeft een portofoon, waardoor hij op vaste tijden kontakt opneemt met het vaste land De gidsen beheersen het kom pas- en kaartlezen Men moet. wil men mee doen. wél van wandelen houden, en fit aan de start verschijnen De terugtocht vanaf de eilanden ge schiedt met vissersschepen, waarop men droge kleding, die men in een rug zak meegenomen heeft, kan aantrek ken, en waarop men weer wat kan bij komen van de vermoeienissen Daarna vertelde de heer Narringa over de wadden als natuurgebied. Over de schelpdieren, de grote verscheiden heid van vissen De Wadden zijn daar door erg in trek bij vogels, die het in grote getalen als fouragegebied ge bruiken. De vogels gebruiken de Wad den ook om uit te rusten tijdens hun trek In het Waddengebied leefden ook al tijd veel zeehonden Doordat het Wad dengebied door industrieën, water vervuiling en militaire oefeningen be dreigd gebied is geworden, is het aantal zeehonden, dat 10 jaar geleden nog 1500 bedroeg, teruggelopen tot nog geen 300. Ook worden veel zeevogels het slachtoffer van de olie De heer Narringa hield een vurig pleidooi voor het behoud van de Wad den en voor het zuiveren van dit na tuurgebied Mevrouw Abbring kondigde het af treden van twee bestuursleden aan In hun plaats werden voorgesteld de da mes Van Leeuwen en Hoefman Mevrouw Abbring eindigde met een dankgebed Gezongen werd Lied 479. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie VARKENSKOT EN ME NEER BERGSMA Geachte heer Bergsma. Nou ja, ..geachte" Als ik eerlijk moet zijn kan ik weinig achting opbrengen voor iemand die in de pers mijn deftig opgebouwde en goed onderhouden kippen-bungalow uitscheldt voor een varkenskot Dit woord roept een beeld op van in de modder vroetende varkens en drijvend stalmest, hetgeen wel zeker een grove belediging is voor de keurig onderhouden tuingrond rond mijn villa Misschien is uw informatie niet al te recent. Tot 1970 waren in deze schuur enige koppels varkens gevestigd: in de zogenaamde varkensschuur. Maar sinds 1970 heb ik met toestemming van de Weledelgel hr. Schneiders, destijds onze burgemeester, die zich met hart en ziel heeft ingezet voor mijn benarde positie, in deze schuur een aantal kip pen ondergebracht, waar ik naar m'n beste weten zo goed mogelijk voor zorg AUTO OPENGEBROKEN Op de Dashorst werd op zondag 12 november een geparkeerd staande auto opengebroken. Ten nadele van de heer M. uit Leusden werd een radiocas sette recorder ontvreemd. KONTROLES Dinsdag 14 november werd binnen de bebouwde kom van Stoutenburg een snelheidskontrole gehouden Zes automobilisten, die te hard reden, kre gen een proces-verbaal, en konden de ze ter plaatse op het buro gaan betalen. Er werden snelheden door de politie geregistreerd van 65 tot 80 kilometer, terwijl binnen de bebouwde kom 50 ki lometer het maximum aan rijsnelheid dient te zijn De laatste tijd moet de politie een verscherpte kontrole gaan uitoefenen op het fietsen zonder verlichting Hier mede brengt de fietser niet alleen zich zelf, maar ook de overige weg gebruikers in gevaar Het is hand over hand toegenomen, dat men niet meer de moeite neemt om de verlichting van zijn fiets in orde te brengen, voordat men in het donker op zijn fiets stapt. De politie gaat er elke avonddienst aandacht aan besteden. Het publiek kan er op rekenen, dat elke overtreder een bekeuring krijgt. Woensdag 15 november ging een bromfietser op de bon, die te hard reed. Een automobilist, die het rode licht ne geerde, werd eveneens bekeurd. De bestuurder van een auto, die met een lekke uitlaat reed, ging eveneens op de bon. Eén automobilist werd geverbali seerd omdat hij met een gladde band reed Op de Lockhorsterweg kreeg de be stuurder van een vrachtwagen een be keuring, omdat hij het verbod had ge negeerd, dat vrachtwagens, boven de 4 ton niet over de Lockhorsterweg mogen rijden. Eveneens op woensdag 15 novem ber kregen twee bestuurders van vrachtwagens een proces-verbaal aangezegd, omdat ze op de Doornse- weg het aldaar geldende inhaalverbod voor vrachtwagens negeerden Donderdag 16 november werd een bestuurder van een personenauto be keurd wegens het rijden met een lekke band. Een automobilist werd bekeurd omdat hij in zijn personenauto een Amerikaanse sirene had aangebracht De sirene werd door de politie in beslag genomen MILITAIR AANGEHOUDEN Donderdag 16 november trof de Leusdense politie 's nachts om 1 uur een bromfietser zonder helm aan. Toen de man bemerkte, dat hij door de politie werd gevolgd, reed hij een partikulier terrein op, smeet de bromfiets neer, en rende weg. Eén der politiemannen zette de ach tervolging lopend in, en slaagde erin de man te pakken te krijgen Toen de man aan de tand werd ge voeld, bleek dat hij op oneerlijke wijze aan de bromfiets was gekomen. Het was de heer G. R. N S. uit Hen gelo, die door de Rijkspolitie, omdat hij militair was. werd overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. INGEBROKEN Bij de Spar op de Torenakkerweg werd op zaterdag 18 november weer eens ingebroken. De ruit van de voor deur werd verwijderd. Er werden siga retten ontvreemd Bij twee andere za ken in het winkelcentrum probeerde men ook naar binnen te komen, maar dit bleef bij een poging SCHADE BIJ HET PARKE REN In het winkelcentrum De Biezenkamp liepen twee auto's schade op bij het parkeren De ene auto behoorde aan een inwoner uit Leusden. de tweede auto behoorde aan een inwoner uit As sen. Aangezien de rijsnelheid gering was. bleef de schade zéér beperkt. Dit wat betreft de verversing van houtstrooisel en turfmolm en de ver schoning van de afval Bovendien meen ik dat u dagelijks een vers en schoon eitje bij de boter ham consumeert, hetgeen ik afleid uit het feit dat uw dochter trouw iedere week een mandje eieren komt halen Ik hoop dat u er nog eens over zult denken; misschien is het woord ..var kenskot" u wel onbedoeld uit de mond gerold en zodoende onbedoeld in de pers gekomen, maar het staat er nu eenmaal en het maakt mijn bloeiend eierbedrijf tot schande. Daarom hoop ik dat u voor diezelfde pers uw woorden wilt verontschuldigen, zodat mijn geach te clientele niet met het idee van ..met varkenspoep besmeurdeeieren eet. De Paasdagen zijn nog een half jaar in het verschiet U hebt nog de tijd. Mocht u tot andere bedenkingen zijn gekomen dan bied ik bij deze, mijn op rechte excuses aan voor de boze aan hef Hoogachtend, J. A Blom Zwarte weg 27 Leusden

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7