MEVR. VAN H00GEVEST teer gevarieerd werk in olieverfschilderijen SPRAK OVER KERAMIEK iymlokaal van De Heerd al volop in gebruik IIGO TEN BERGE IN „DE HAKHORST" luiscompetitie Leusden Troef TWEEDE KAMER: VERKEER KAN VEEL VEILIGER MENTALITEIT eusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Vorige week troffen wij in de N.R.C. het volgende bericht aan: Hoewel het aantal verkeersslachtoffers thans is ge stabiliseerd op een niveau van 2500 doden en 55.000 gewonden per jaar, wordt deze mate van verkeersonveilig heid van verschillende kanten in de Tweede Kamer onaanvaardbaar hoog genoemd. In de eerste termijn bij de begrotingsbehandeling hebben ver scheidene kamerleden suggesties ge daan ter verhoging van de verkeers veiligheid: Van de 14 suggesties die volgden, lichten wij er 8 uit: Voor voetgangers langer groen licht bij oversteekplaatsen Een betere regeling voor woonerven Meer vrijliggende fietspaden Het invoeren van verkeerscircula tieplannen. Veilige schoolroutes en een veilige schoolomgeving. Oprichting van een actiegroep ,,Stop de bejaardenmoord" (per jaar komen ongeveer 500 bejaarden om in het ver keer). Splitsing van bromfietsen in twee categorieën, fietsen met hulpmotor en lichte motorfietsen Goed verkeersonderwijs. De aktiegroep ..Veilig Over" voelt zich door de suggesties van de kamer leden gesterkt in haar streven. En trekt zich tevens van spijt de haren uit het hoofd Een groot gedeelte van Leusden is nog zo jong Is en wordt gebouwd op het moment dat deze problemen zich aftekenen, dat er rekening mee gehou den kon en kan worden. Veilige schoolroutes en een veilige schoolom geving. Wij moeten ze bevechten! Aktie Veilig Over, Porfier 3, tel. 44285. Rabo-bank Leusden, rek. nr. 3359 30611giro 278135 t.n.v. Veilig Over, Leusden. Sommige situaties zijn zo gevaarlijk, dat zij niet kunnen wachten op de vol maakte oplossing De oversteek naar de vierde openbare bijvoorbeeld. Twee geverfde lijnen op de Noorderin slag Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie ENE BAKKER Geachte redaktie Tot mijn grote verbazing las ik in uw krant van 16 november jl. dat het PPR aktiecentrum te Leusden beschikt over 2 verschillende voorzitters. Op pagina 14 wordt melding gemaakt van een PPR vergadering waar ondergeteken de als voorzitter een verhaal heeft ge houden (korrekt). Vlak daarnaast op pagina 15 wordt, in het verslag van de ledenvergadering van de PvdA, echter ene B Bakker ten tonele gevoerd als zijnde de voorzitter van de PPR??? Nu meen ik dat ook de PPR in Leusden mag en moet kunnen rekenen op een minimum van zorgvuldigheid van de zijde van de Leusder Krant. Ik kan mij niet geheel aan de indruk onttrekken dat deze wijze van informatiever schaffing de toets der kritiek niet kan doorstaan. \/oor alle duidelijkheid geef ik u hierbij nogmaals de namen van de huidige bestuursleden: voorzitter Bern- hard van der Ven; sekretariaat Wil en Anneke Voorn; penningmeester Jan van Doorn giro 3167741 (wie weet?); alg. adjunkt Kees van der Hoek. met vriendelijke groeten, Bernhard van der Ven van H. van Lockhorstlaan 8 Dat is dan hierbij „voor de bakker redaktie Bij terugkeer op het parkeerterrein van het gemeentehuis te Leusden- Centrum, vonden wij onze rode be steleend met een flink in elkaar gere den zijkant. Schade geschat 600,-. Uiteraard, zoals tegenwoor dig gebruikelijk, geen enkel berichtje wie ons deze sinterklaassurprise schonk. Onze dank! Ria en Jack Leeger, Goudplevier 19, Leusden-Centrum. LEUSDEN/CENTRUM - Voor de ledenvergadering van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen sprak mevrouw A. M. E. van Hoogevest-de Bruyn uit Amersfoort dezer dagen over keramiek. Keramiek is de verzamelnaam van aardewerk en porselein. Aardewerk heeft een rode scherf, is poreus en on doorzichtig. Porselein heeft een fijne witte scherf, heeft als bestanddeel kaolien en dankt hieraan zijn fijne door schijnende eigenschap. In het westen was in de oudheid alleen aardewerk bekend in tegenstelling tot China, waar al prachtig porselein werd gemaakt. China leefde echter afgezonderd van de rest van de wereld en zodoende was het elders niet bekend. Na het opkomen van de wereldhandel ondermeer door de ontwikkeling van de Nederlandse Oostindische Compagnie is het ook in ons land zeer bekend en gewild geworden. Porselein moest echter met hard goud betaald worden, I met als gevolg dat men naarstig ging SINTERKLAAS TE GAST BIJ BLIJHOF Sint Nlcolaas zal, zoals al jaren zijn gewoonte Is, ook dit jaar een bezoek brengen aan de kinderen van Blljhof Hij vindt het altijd erg gezellig om tussen hen zijn verjaardag te vieren. De Blijhofmensen zijn dan ook van plan om er weer een geweldig feest, dat geheel in 't teken van pepemoten komt te staan, van te maken. Kaar tjes voor dit Sinterklaasfeest, dat zaterdag 2 december In het „Ros Beyaart" wordt gehouden, kunnen donderdaa 23 en maandaa 27 no- zoeken naar de samenstelling van de grondstoffen om zelf tot vervaardiging van dit porselein te kunnen komen. Zo ontstond het Delfts aardewerk, wel iswaar geen porselein maar van een zodanige perfectie, dat het wereld beroemd werd Elders in Europa hielden vorsten zich bezig met het speuren naar methoden om in eigen streek het porselein te kun nen maken. Uileindelijk gelukte dit in Meissen in Duitsland, getuige het nu beroemde Meissenporselein. Ook in Nederland kwam men zo ver met be hulp van geleerden uit Duitsland, die vanwege de oorlog in eigen land naar Nederland gevlucht waren; aanvanke lijk in Weesp, later in Loosdrecht. De kwaliteit en vorm van Loosdrechts por selein was prachtig. Helaas ging het bedrijf dat door een predikant was op gezet en aan de arme bevolking werk verschafte al gauw failliet Uit een op de inleiding aansluitende kwis bleek dat men op deze avond weer heel wat interessante kennis had opqe- daan vember tussen 16.00 en 17.Ö0 uur af gehaald worden bij: Truus de Kluyver, Kornoelje 20, tel. 42846; Elly v. d. Pljll, Krakhorst 5, tel. 44405 en Joke Louw, Landweg 165, tel. 44139. Natuurlijk is dit feest, bestemd voor kinderen vanaf 4 jaar, voor leden van Blljhof gratis. Nlet-leden betalen 3,-. Voor ieder kind Is er een ka- dootje. Omdat er heel veel kinderen zijn die dit feestgebeuren willen bij wonen worden er twee voorstellin gen gegeven: 's ochtends van 11.00- 12.30 uur en 's middags van 13.30- 15.00 uur. Haal gauw een kaartje, uw kind zal zeker een fijn feest meema ken. werk is geweest. Het werk strekt zich uit van exact-schilderen-naar-de-werkelijk- heid (het doek van de oude locomotief), via het landschap, dat het wèl doet in de kunsthandel (het heidegezicht), de sig naleringsbeeltenis (het milieudoek van de stinkzwam en de smeerschoorsteen) én de woest romantische school (de slechtvalk op de bemoste boomstam onder het openscheurende zwerk) tot een weliswaar eigen interpretatie van de Japanse prentkunst toe. Voorwaar geen kleinigheid. De meest recente werken, die van een enkele bloem of tak tegen het uit spansel, de olieverven die verwant zijn aan de Japanse schildersstijl, lijken mij het meest in overeenstemming te zijn met het eigen wezen van de schilder Hij is een man van weinig woorden. Dingen die hij niet zo makkelijk zegt, schildert hij. Schilderen is voor hem een vorm van communicatie. Hij wil graag dat de dingen,die hij schildert.mooi zijn. boeien en aanspreken En dat ze een beetje stil zijn, niet keihard en grof." Het enkele ding, dat hij wil zeggen, isoleert hij, zodat'het aan betekenis wint, en de aandacht er extra op geves tigd wordt. Eén ridderspoor, waarvan zowel de trosvormige bloemen als de bladeren in blauw zijn gepenseeld, wordt door Ten Berge neergezet tegen een lichter blauwe lucht met een tere wolkvorming. Twee stengels digitalis schildert hij te gen een vrij egale grijze fond. De aan duiding van een plant of struik krijgt een rode ondergaande zon als achter grond, terwijl het geheel gehuld wordt in grijze nevelen. De verfopbreng is delikaat. Over de dekverf is een laagje doorschijnende verf aangebracht om de tint en de glans van deze verf te wijzigen. Als het licht wisselt, wisselt de kleur op frappante wijze Het meest spreekt mij het doek aan met de stinkzwam, die door de na tuur, en de schoorsteen-vervuiler, die door de industrie wordt opgele verd. De voorstelling doet haast surrealistisch aan doordat de stinkzwam zéér vergroot is weerge geven, en de donker vervloeiende plaatjes de zwam een bizar uiterlijk verlenen. Anco Mali TERUG VAN WEG GEWEEST Oud-wethouder W. A. van Zand- brlnk (u weet wel: zag maar Wout te gen Willem) blijkt terug te zijn ge keerd van even weggeweest. Dat moeten we tenminste konkluderen uit een gemeentelijke brief, geda teerd 20 november 1978, die vrolijk wordt ondertekend door „W. A. van Zandbrlnk, loco-burgemeester". Nu Is het aan insiders bekend, dat de heer Van Zandbrlnk één dezer dagen in vermomming Leusden weer is binnengekomen, maar dat hij zo snelde „oude veste" zou hebben veroverd, daar staan we toch wel eventjes van te kijken ZWARTE PIETERIGE HOBBY-INSTUIF Zaterdag 25 november kunnen kinderen vanaf 4 jaar in 't club gebouw van Blijhof, Ansfriduslaan, van 10-12 jaar terecht om een vrolij ke Pietekop of een draai-fiets-Piet te maken. Als er dan nog tijd over is kunnen ze ook nog een Pietenslinger knippen die ze thuis op kunnen han gen. Als tegemoetkoming in deze Zwarte Pieterige onkosten vraagt Blijhof van leden 1,-, niet-leden betalen 1,50. ARTIESTENPALET Het bekende „Artiestenpalet" on der leiding van Victor Conselman verzorgt op donderdagavond 30 no vember voor de vierde maal een pro gramma in het bejaardenhuis St. Jo seph aan de Hessenweg in Achter veld. Dit keer met medewerking van de accordeonist Piet Knoop, gooche laar Peter Presti en zangeres Diana Vredenberg.Het belooft weer een erg gezellig feest te worden voor de be woners van St. Joseph. - Het gymnastieklokaal aan de Berkelwijk in is sinds kort volop in ge- lokaal is namelijk op 25 jl„ tegelijk met de gelijk- openbare lagere school, door oud-wethouder Van Niet alleen deze lagere maakt gebruik van de gymzaal, ook de leerlingen de Montessori-lagere school er hun lessen lichamelijke De uren waarin de zaal wordt door de scholen, door verschillen- namelijk: badminton- Leusden, sportvereniging „Im- (gymnastiek), korfbalclub An ten en de Atletiek vereniging Al- ïtrimmen). De realisatie van het gebouw is tot stand gebracht door Sportaccommo- datiebouw Zwolle BV. Architect J. H. Hoogstra heeft het ontwerp gemaakt terwijl de bouw is uitgevoerd door Leus- sink's bouwbedrijf. Het betekende voor aannemer Leussink en met name voor de uitvoerder de heer Ter Velde, hard werken omdat het in totaal 550.000 kostende gebouw voor aanvang van het schooljaar '78/79 gereed moest zijn. De bouw is gestart op 4 februari 1978 en ondanks moeilijkheden met de toelevering van de stenen, kon de ople vering op 1 september plaatsvinden Het interieur is zo praktisch mogelijk ingedeeld. De hal is zeer ruim opgezet zodat de klassen daar kunnen wachten tot de vorige groep klaar is. Er is een rechtsteekse uitaana naar de zaal ge maakt i.p.v. de gebruikelijke ingang via de kleedruimte, zodat de zaal ook voor andere doeleinden gebruikt kan wor den. De materialen zijn zo gekozen dat er weinig kans is op schade door vernie lingen. Er is gehard glas gebruikt dat bruin getint is om verblinden door de zon tegen te gaan. De doucheruimte is dusdanig ingericht dat tijdens het dou chen de kleding droog kan worden op gehangen. Er is een installatie aange legd die, al naar gelang de temperatuur buiten, hete of koude lucht door het ge bouw blaast. Aan de gymzaal is een opbergruimte voor buiten-toestellen toegevoegd, die tijdens de zomermaanden gebruikt kunnen worden op het nabijgelegen trapveld. É.EUSDEN/CENTRUM - Uitslag 16- ■r78 huiscompetitie 1 mevr. Pouli 5305 pt 2. Jhr. v. d Berg 5294 pt. 3. mevr. v. d. Berg 5141 pt. 4. mevr. Bolt 5084 pt 5. Jhr. Knol 4956 pt. Afgemeen klassement: 1 Jhr. Kleefstra 130130 pt Z jnr. Kuyper 3. mevr. Kleefstra 4 Jhr. v d. Berg 5. mevr Kuyper 6. Jhr v. d Heiden 7. Jhr. Knol 128797 pt 128351 pt. 128066 pt. 127792 pt 126693 pt. 124929 pt. :USDEN - Dit keer een Einzel- óer als exposant bij Freddie lor. Het is de Amersfoorter Ingo Berge, die in Galerie „De Hak- st" (Waarden 25A, einde Noorder- ag) tot zondag 10 december zijn verfschilderijen laat zien. De kunstbeschouwer heeft het wat moeilijk als hij over het werk van Ingo wil schrijven. In een toch kleine ruimte zijn werken van zó verschillende op vatting van één schilder bijeen, dat gemakkelijk geconcludeerd zou kunnen worden, dat hier een kopiist aan het

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9