urgemeester „maakte"eerste paal voor centrum Hamershof Wijkraad Alandsbeek- Oost is ter ziele HOOFDCENTRUM BEDOELD VOOR GEHELE GEMEENTE VOORLOPIG KOMEN ER GEEN WOONERVEN I0UWTOP" MET KOETSJES NAAR BOUWRIJP GEMAAKT TERREIN GEBREK AAN BELANGSTELLING DOET BESTUUR AFTREDEN Abonnee worden is zo simpel: telefoon 41495 ^usder Krant - Tweede fase 5SJ?-- I.EUSDEN/CENTRUM - Alsof hij oit anders gedaan had „maakte" fcrgemeester J.W.M. Rademaker wieden week woensdag eventjes „eerste paal" voor het toekom- Ige hart van het snel van dorp naar Iddelgrote stad groeiende Leus- len. In een helderwitte werkjas - aan de vouwen te zien zó uit de kast - en Tet de bekende veiligheidshelm op lalde de gelegenheidsheibaas om tecies 11.50 uur de bedieningshan- del over van een mobiele boortoren, ehet verdere werk deed en de voor b desbetreffende plek op de bouw- laats benodigde 8 meter lange be- mnen paal fabriceerde. i luid applaus van tussen de 200 en 250 notabele aanwezigen - de drie wethouders, de vrijwel voltallige gemeenteraad en diverse gemeen telijke hoofdambtenaren, de pro jectontwikkelaars, de architecten en aannemers, de a.s. exploitanten van de winkels, kantoren en andere be drijfsruimten en een minder groot dan verwacht aantal „gewone" Leusdenaren - ging vooraf aan de niet met name genoemde maar toch wel nadrukkelijk beloofde verras sing: een soort raket, die hoog in de lucht met een ferme knal ontplofte en een rood-wit-blauwe vlag aan een parachute overgaf aan de grillen van de frisse zuidoostenwind. Het officiële begin van de realisatie van het Hamershof had helaas maar weinig niet direct bij de zaak betrokken Leusdenaren tot een snipperdag of mi nimaal tot een langere middagpauze kunnen bewegen en de schooljeugd, altijd wel te porren als omlijsting van zo'n happening, kreeg op de bewuste woensdagochtend geen uurtje eerder vrij. Het voor Leusden zo belangrijke feit begon om kwart voor elf op het ge meentehuis. Het trompetterkorps van de Cavale rie uit Amersfoort (waar haal je anders midden op een door-de-weekse dag een compleet muziekgezelschap van daan9) hield de wachtenden aange naam bezig totdat het moment van ver trek naar de plaats van actie was aan- r rvw „Met dat paaltje had ik minder moeite dan met de gemeentebegroting", schijnt burgemeester Rademaker hier uit te leggen. gebroken. In vier koetsjes reed de „bouwtop" via een omweg door ooste lijk Leusden-Centrum en voorafgegaan door de muzikale cavaleristen naar de reeds bouwrijp gemaakte basis voor het Hamershof. Daar sprak ing A Dam- hoff, directeur van Delta Lloyd Vast goed, een welkomstwoord tot de belangstellenden, waarna onze bur gemeester onder voor de tijd van het jaar goede weersomstandigheden pro bleemloos de eerste paal vervaardigde. Direct in de grond en dus voor de om standers onzichtbaar, maar volgens deskundigen van uitstekende kwaliteit. Tot slot van het buitengebeuren gaf het trompetterkorps nog een pittige show weg. BRUILOFT Werf, directeur van de werkgroep Ko- kon Architecten B V en tenslotte kreeg ing. A. de Reus. directeur van de Uit- hoornse Bouw- en Aannemingsmaat schappij het woord Hij gaf o.m. een uitleg over het systeem van vervaardiginq van de palen, waar op het project wordt gebouwd Eigen lijk eenvoudig, maar tegelijk doeltref fend en efficiënt en - dat zegt ons meer - precies in het straatje van het CM L Het „heiën" op de in het Hamershof toegepaste wijze geschiedt nagenoeg geluidloos. Had u zich kunnen voorstellen, verklapte de heer De Reus een geheim, dat de eerste paal van de burgemeester inmiddels de 439e is van de 980, die voor het complex zijn qe- pland? De heer Damhoff besloot het formele deel van de bijeenkomst met nogmaals een dankwoord tot iedereen voor alles en bood de eerste burger van Leusden een fraaie oude prent aan van de om geving van Leusden, om die t.z.t een plaatsje te geven in het nieuwe ge meentehuis. dat ook in Hamershof zal worden gebouwd VOOR TE GEHELE GEMEEN- Er volgde nog een koud buffet, waar aan het merendeel van de genodigde deelnam om - de werkdag was door het uitlopen van de gebeurtenissen als zo danig toch al voorbij - nog even infor meel vooruit te zien naar wat er straks op de nu nog kale zandvlakte van het hart van Leusden zal verrijzen: het toe komstige hoofdcentrum, onderdeel van het bestemmingsplan Leusden-Cen trum 2e fase", zal niet alleen bestemd zijn voor de bewoners van dat deel van Leusden. maar voor de gehele ge meente. Dat blijkt ook uit het feit, dat de centrale voorzieningen als gemeente huis, postkantoor en evenementenhal (luxe sporthal is ook goed) een plaats in dat hoofdcentrum zullen krijgen, naast een klein warenhuis, twee supermark ten en 10 tot 15 kleinere levensmidde lenzaken, alsmede 20 tot 30 winkels voor non-food artikelen, horeca-bedrij- ven (deels in de sporthal), kantoren, verzorgende ambachten, dienstverle nende bedrijven (w.o drie banken) en een auto-servicestation. De in 1976 geopende bibliotheek Nieuw Langenbeek maakt een inte grerend deel uit van het hoofdcentrum. Een honderdtal woningen, hoofdzake lijk boven de winkels, completeren het complex. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 Thans staan wij, aldus de bur gemeester, aan het begin van de reali satie van het eerste deel van Hamers hof met 5400 m2 aan winkelruimte, 1 400 m2 bestemd voor kantoren, am bachten en diensten, alsmede een 100- tal woningen. Belangstelling van de zij de der gebruikers was er voldoende- 250 candidaten voor 50 mogelijkheden. ..In u. heer Damhoff, dank ik uw onder neming voor wat zij in grote ijver en goed overleg met ons deed en nog zal doen, de aannemer wens ik goed (bouw)weer en voldoende werkers voor dit stuk werkgelegenheid, de architec ten wens ik dat hun schepping de ver wachting overtreft en alle andere mede werkers, dat wat soms een dagdroom leek. vaak een nachtmerrie werd, echte levende werkelijkheid zal worden. Delta Lloyd, gastheer van vandaag, dank ook voor het onthaal onder bazuingeschal, dat in onze herinnering blijft, evenals de klap, waarmee onze vlag zich boven dit middelpuntje van Nederland ontplooi de". Hierna overhandigde burgemees ter Rademaker de heer Damhoff een herinneringsgeschenk. MINI SPORTHAL In een nabijstaande nissenhut (de tot tijdelijke feestzaal aangeklede halfron de uit gegalvaniseerde golfplaten op gebouwde directiekeet) werden, na een apentiefje, nog heel wat lovende en hoopgevende woorden gesproken. De heer J.J van der Horst funqeerde hier bij als trait d'union. Namens project ontwikkelaar Delta Lloyd vergeleek de heer J A. Spanjersberg het hele ge beuren met een huwelijk, daarbij wij zend op de voorbereidingstijd (de ver loving), de koetsjes (de bruiloftstoet) en het feest van de dag (de bruiloft). Het gemeentebestuur en de combinatie van bouwers waren het bruidspaar, de be zoekers de wederzijdse familie en de heer Van der Horst ceremoniemeester. Het bruilofsmaal zou later het geheel volledig maken. Terugkerend naar de werklijkheid hoopte spreker met zijn team via het Hamershof de in de loop der jaren naar Amersfoort en elders ge richte koopstroom terug te brengen naar Leusden. Burgemeester Rademaker sloot zich hierbij gaarne aan Denken en praten zijn gevolgd door doen. Leusden tot en met een groot deel van de 2e fase met uiteindelijk circa 28.000 inwoners kan, ijs en weder dienende, in 1979 de Sin terklaasinkopen doen in het ruim ge sorteerde winkelbestand van Hamers hof en elders binnen de gemeente. ECHTE, LEVENDE WER KELIJKHEID In de nissenhut, reeds door enkele verheven, ging de spraakwaterval ver der met een betoog van ir F. van der Olie zat er niet in de Hamershofgrond, maar de belangstelling gold het „inboren" van de 1 e paal door de Leusdense burgemeester. Wethouders, raadsleden, bankiers en winkeliers (hogere) gemeenteambtenaren en anderen, die er een vrije dag voor over hadden, luisterden in de nissenhut naar de woordenstroom rond de 1e paal van Hamershof. LEUSDEN/C - De vergadering van de Wijkraad Alandsbeek Oost op zaterdag 25 november jl. in de schuur van de Hakhorst, stond in het teken van het neerleggen van de functies door alle bestuursleden. Voorzitter R. van Merkenstijn deelde de vergadering mede, dat het be stuur, gezien het geringe en thousiasme binnen de wijk, geen mogelijkheid zag de Wijkraad langer draaiende te houden. De opkomst op deze vergadering, totaal 15 perso nen, illustreerde zijn woorden. De vorige voorzitter, de heer L. Sluiters slaakte destijds al een noodkreet, waarop de heer Van Merkenstijn de voorzittershamer ter hand nam. Na anderhalf jaar legt ook hij nu de ha mer erbij neer. Het bestuur heeft nog wel met de gemeente gesprekken gevoerd ten aanzien van het woonerf. De gemeente had respect voor het vele werk dat de betreffende commissie op dit punt had verricht. Voorlopig zullen er echter geen woonerven komen. Bij herbestrating van de wijk, rond 1981 wil de gemeente het aanleggen van een woonerf over wegen. De vijvers binnen de wijk blijven in verband met het gevaar voor de kinde ren, een probleem vormen Allerlei maatregelen om de vijvers onbe reikbaar te maken, stuitten op bezwa ren. Demping van de vijvers is ook niet mogelijk, aangezien zij een rol spelen in de waterbeheersing binnen de wijk. De plattegronden aan de ingangen van de wijk zullen beter „leesbaar" ge maakt worden. Het tot stand brengen van een buurtwinkelcentrum, waarvoor 600 a 800 m2 grond beschikbaar dient te zijn, zal waarschijnlijk pas tussen 1980 en 1982 gerealiseerd worden. Door het ontbinden van de Wijkraad worden enige attributen overcompleet. Het bestuur had het plan om onder an dere de stencilmachine en de feestver lichting te verkopen. Gezien echter het geringe aantal mensen op deze verga dering, vroeg de voorzitter zich af, of zij ten aanzien daarvan voor een grote groep mogen beslissen Het plan om de stencilmachine ter beschikking te stellen aan andere wijk raden in de gemeente, met het beding, dat Alandsbeek Oost eigenaresse blijft, vond voldoende weerklank. Volgens de penningmeesteresse mevrouw v d Kolk. beschikt de Wijk raad over een batig saldo. Het bestuur stelt voor het geld voor een termijn van twee jaar vast te zetten Mocht zich bin nen die twee jaar een nieuw Wijkraad- bestuur aandienen, dan kan dat uiter aard over het bedrag beschikken. Komt er echter binnen genoemde twee jaar geen nieuwe Wijkraad, dan wil men het geld schenken aan een charitatieve in stelling. Dit voorstel sloeg niet bij alle aanwezigen aan. Voorstellen om van het geld een kunstwerk binnen de wijk op te richten kwamen naar voren Sommigen waren voorstander van de suggestie het geld door middel van een grote feestavond op te maken. Anderen wilden liever het geld besteden aan bloembakken, die binnen de wijk ge plaatst dienen te worden. Uiteindelijk werd men het er over eens. dat het geld twee jaar wordt vast gezet en beheerd wordt door mevrouw V v d. Kolk, met naast haar een „ster ke" man Deze „sterke" man werd ge vonden in de persoon van de heer J. de Haan. Deze twee mensen zullen over twee jaar binnen de wijk informeren, welke wensen er leven ten aanzien van de besteding van het bedrag Wellicht toch nog een feestavond. Voorts heeft het tweetal gedurende de genoemde twee jaar de vrijheid om de diverse in formatie die nog van andere wijkraden komt of van de zijde van de gemeente, al of niet binnen Alandsbeek Oost te distribueren. Het fungeert voorts als contactpersonen voor de wijk. De voorzitter zei in zijn afscheids woord, dat Wijkraad Alandsbeek Oost gedurende een aantal jaren bewezen heeft een bestaansrecht te hebben Een ieder heeft binnen de wijk zijn plaats gevonden, de zaak marcheert nu echter waardoor de belangstelling voor een Wijkraad verflauwt. Het starten van een wijkraad is veel eenvoudiger dan na vijf jaar een wijkraad nog in stand houden Hij bedankte de diverse in stanties, zoals de gemeente, de andere wijkraden en de verschillende media voor de goede samenwerking in de af gelopen jaren Het bestuur van de Wijkraad, dat de laatste jaren bestond uit R van Merkenstijn (voorzitter), P. Hein (vice-voorzitter), mevrouw V. v d Kolk (penningmeesteresse) en me vrouw H. Bestevaar (secretaris) kan nu gaan rusten. Mevrouw v. d. Kolk, die vanaf het begin de bestuursfunctie ver vulde ging het zeer ter harte, dat men deze beslissing heeft moeten nemen. Zij hoopte, dat op korte termijn een stel enthousiaste Alandsbekers de Wijk raad nieuw leven zal inblazen. ABTB EN SINT NICOLAAS Ook de ABTB, afdeling Hamers- veld, gaat een avondje ontspannen In het teken van Sint Nlcolaas. Dat gaat op donderdag 30 november ge beuren In De Til, vanaf 20.00 uur. Op het programma staat een diaquiz, die betrekking heeft op Leusden en om geving. Hierna worden er diverse spelen en wedstrijdjes gespeeld, zoals sjoelen, rlngwerpen. bingo, kaarten, etc.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15