Science Fiction in Nederland WAALF JAAR MEULENHOFF-SF: „Heelal van dromers" overzicht van nieuwe uitgaven De beste SF-verhalen van Meulenhoff „De Godenmakers" van Frank Herbert S.F. SPECIAL Christopher Priest „Vuurstorm" aan uitgebalanceerde verhalen „RING OM DE ZON", HET NIEUWE PARADIJS VAN CLIFFORD SIMAK TSCHAI, de waanzinnige planeet Inventiviteit en humor in „De zeven clans van de Alphaanse maan" FRITZ LEIBER VERZAMELT DE DUISTERNIS OM HET „LICHT" TE BESTRIJDEN.... „Het laatstgeboorterecht", een novelle van Frank Visser eusder Krant - boeken DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 21 boeken,voor u besproken DOOR BERT VOS Twaalf jaar geleden (1966) begon SS ueulenhoff met haar nu bekende SF- fsfiks- Nu uitgegroeid tot 141 titels, jrvan meer dan de helft uitver- eht, maar toen in feite, net als voor B- prschillende andere uitgevers, een i®perlment. Want SF was een vrijwel onbekend fenomeen in die tijd in Ne- derland. We rekenen Meulenhoff, tf met de uitgeverijen „Het Spectrum" S en „Born" tot de pioniers van SF in y Nederland. Er is in die tien tot vijftien jaar heel wat veranderd op dit gebied 0 en ten goede (voor de liefhebbers van dit genre). Steeds meer uitge vers proberen een graantje mee te pikken van de SF-markt en ook al zijn er steeds weer uitvallers, die het met hun SF-reeks om wat voor reden dan ook net niet halen. De SF-markt groeit gestaag. In feite begint de science fiction in Nederland lang zaam maar zeker volwassen te wor den. Ter gelegenheid van het Meulenhoff- jubileum werd door deze uitgever met enige trots een SF-special uitgegeven, waarin voor een rijksdaalder een fikse hoeveelheid feitelijke informatie over SF te vinden is, zowel uit het buitenland als uit Nederland (Benelux) zelf Naast een korte geschiedenis van het ontstaan van de SF (Shelley. Wells. Verne) biedt het bundeltje een aardige lijst met trefwoorden, vindingen, vak termen, vondsten en standaardsitua ties. zoals die in de SF-literatuur voor komen Zelfs als doorgewinterde SF- lezers kun je daar nog wat van leren Aandacht wordt ook besteed aan de fantasy-literatuur, een genre, dat nauw met SF te maken heeft Veel SF-schrij- vers leveren fantasy-verhalen af. Be langrijk voor de beginneling is ook een overzicht van de bekendste SF-autuers met vermelding van de boeken, die kunnen worden aanbevolen als een prettige kennismaking. Als voorproefje biedt ,,Het heelal van de dromers" (de titel van het over zichtsbundeltje) twee korte verhalen, één van Isaac Asimov, de vader van de bekende robot-theorie en één van Larry Niven, de uitvinder van tal van nieuwe werelden, zoals Kijknouwes, Tisgelukt en Wunderland. Voor de geïnteresseerden wordt een lijst van Nebula en Hugo Awards en van International Fantasy Awards gepu bliceerd, terwijl Annemarie Kindt, hoofdredaktrice van het fan-tijdschrift ,,Holland-SF" iets vertelt over de ge schiedenis van de SF in Nederland en het fandom in Nederland Voor hen die dat graag nu al willen weten: Holland- SF wordt uitgegeven door het Neder land Contactcentrum voor Science Fic tion (NCSF), een vereniging die zich al sinds 1965 in Nederland bezighoudt met alles wat te maken heeft met SF, fantasy en aanverwante genres. Men kan daar lid van worden voor een gering bedrag per jaar (Postbus 45. Maarn) „Heelal van de dromers" is een uitstekend informatief boekwerkje voor een zacht prijsje. De moeite van het aanschaffen waard voor hen, die graag kennis willen maken met science fiction, maar niet weten waar te beginnen. „Het heelal van de dromers", samen gesteld door Mark Carpentier Altlng. Uitgeverij Meulenhoff Nederland bv te Amsterdam. Prijs 2,50. Door Fritz Leiber. Fritz Leiber heeft in Nederland vooral bekendheid gekregen door zijn sword sorcery-verhalen rond zijn twee helden Fafhrd en de Grijze Muizer. Bij Born te Amsterdam ver scheen kortgeleden in de Nova-SF- reeks nr. 2 de vertaling van zijn in 1950 geschreven roman „Gather, darkness!" („Verzamel, duisternis"), waarin Leiber eveneens een behoor lijk portie sword sorcery verwerkt binnen het kader van een degene reerde wereld, geregeerd door de nieuwe kaste van wetenschapsmen sen, die hun kennis hebben gebun deld in een nieuwe, wereld omvattende religie. Aanvankelijk uit edele motieven, later uit puur eigen belang en machtswellust. Het schrikbewind van de Grote God wekt uiteraard tegenkrachten op, die een einde willen maken aan de slavernij van de religie. Niet ontspeend van enige humor be schrijft Leiber de stroomversnelling, waarin de beschaving terecht komt, als ,,de prins van de duisternis" begint aan steeds sneller opeenvolgende aanval len op het bastion van de Grote God en - evenals de priesters van de Grote God zelf - allerlei moderne technieken in de strijd werpt om het volk te overtui gen van de kwetsbaarheid van het symbool, dat ze noodgedwongen maar met uiterst respekt aanbidden als de enige zaligmaker Leiber maakt er een lekkere hutspot van, vol verrassende wendingen en in ventieve ideeën met technieken, die zeker voor 1950, vooruitliepen op toe komstige technische ontwikkelingen. Kortom een lekker ontspannend en spannend boek. waarin bovendien nog een parallel te trekken is met sommige aspekten in onze hedendaagse „be schaving". „Verzamel, duisternis", door Frltz Leiber. Uitgegeven door Born te Am sterdam In haar Nova-SF-reeks nr. 2. Vertaling: Ruud Bal. Paperback, 158 blz. |Ter gelegenheid van de twaalf jaar SF, die Meulenhoff tot nu toe op de [ederlandse markt heeft gebracht, lengt deze uitgeverij een bundel met |n keuze uit de beste bij haar ver benen korte science fictionverhalen Éde bundels „Sterren stralen overal", j «Alpha 1. 2, 3 en 4", „Negenhonderd Kootmoeders", „Dinochroom". „Tijd- j ruimte voor springers". „De stranden van Sirius Vier" en „De kluis van het Eln totaal vijftien verhalen, die teza- I men een behoorlijk goede indruk geven van het totaal SF-fonds van Meulen hoff Verhalen van Isaac Asimov, Ja mes Eliah. Philip Dick, Robert Heinlein, R. A Lafferty, Keith Laumer, Fritz Leiber, David Masson, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Silverberg. Jack Vance, A E van Vogt en Roger Zelaz- ny. En dan heb je ongeveer het puikje aan SF-auteurs bij elkaar In totaal 388 bladzijden zeer geva rieerde science fiction. De moeite van het aanschaffen waard, zeker als u er eigenlijk voor het eerst over denkt om eens SF te gaan lezen „De beste SF-verhalen van Meulen hoff". Samengesteld door Mark Car pentier Alting. Uitgave: Meulenhoff- Nederland te Amsterdam. Paperback. 388 blz. Prijs 19,50. Frank Herbert heeft zijn grootste roem te danken aan zijn „Duin- triologie", de befaamde romans over de planeet Duin met z'n geheel eigen wereldopvattingen en ecologie. Hoewel niet iedereen „Duin" als een bijzondere roman heeft ondergaan, lijdt het geen enkele twijfel, dat Her- bert met die triologie een hoogtepunt in de science fiction-literatuur schreef. Kortgeleden verscheen bij uitgeverij Born te Amsterdam (in haar SF-reeks nr. 74) van Herbert de roman „De Godenmakers" en hoewel de opzet van deze roman heel anders is, zijn er toch elementen van Duin in „De Godenmakers" te rug te vinden. Het gaat te ver om op deze plaats vergelijkingen te gaan trekken, maar de dominerende reli gieuze beweging op de planeet Amel, vanwaar uit de „goden" een groot deel van het heelal regeren, heeft overeenkomsten met de priesteressen - hegemonie in „Duin". „De godenmakers" is het verhaal over Lewis Orne, die door een schijnbare reeks toevalligheden ver zeild raakt in een interplanetair komplot, waarvan hij uiteindelijk zelf de spil blijkt te zijn. Een komplot. dat zich over ge neraties uitstrekte, en waarbij de go denmakers van de planeet Amel een beslissende funktie hebben Herbert vertelt dat verhaal op zijn zo eigen wijze, boeiend en fascinerend, daarbij vrijgevig strooiend met allerlei wijsheden en pseudo-wijsheden, ge plukt uit de „oude geschriften" van Amel. Een struktuur. die sterke over eenkomsten vertoont met „Duin". Overigens had ik een deel van de roman ergens als kort verhaal al eens gelezen, maar dat is niet zo'n bezwaar, want het verhaal is zonder storend te zijn binnen het kader van de roman op genomen en is er één mee geworden. Overigens gaan er berichten de ron de, dat Herbert bezig zou zijn aan het vierde deel van de „Duin"-reeks. Voor Herbert-fans een uitstekend bericht, zoals ook dit boek voor de liefhebbers een prima aanvulling is op de eigen Herbert-verzameling. „De Godenmakers", door Frank Her- bert. Vertaling: Lucien Duzee. Uitgave: Born te Amsterdam In haar SF-reeks nr. 74. Paperback, 204 pagina's. Prijs De Britse SF-schrljver Christopher iest geldt op dit moment als de langrijkste Engelse SF-auteur van de jongere generatie. Hij debuteerde In 1966 op 23-jarige leeftijd met „The Run". In 1972 kreeg hij echt bekend heid door zijn tweede roman „Fugue fora Darkning Island", dat werd uit roepen tot „the outstanding Bri- Ish novel of the year" en een derde laats bereikte in de rangschikking foorde John W. Campbell Memorial ïward. De grote internationale loorbraak kwam met „Inverted World" (Omgekeerde Wereld, Born SF 69), bijna tegelijkertijd met de verhalenbundel „Real-Time-World", «aarvan de vertaling (Vuurstorm) kortgeleden bij Born verscheen. De uitgever kondigt deze bundel op de achterflap aan met „Tien korte ver halen, die elk garant staan voor een haJIicunerende werking van maximaal zes uur", een wat al te boude bewering, omdat een dergelijke werking natuurlijk wel afhankelijk is van de mate, waarin iemand gevoelig is voor hallicunaties. De één is er mentaal veel toegankelijker voor dan de ander, nietwaar'? Wat allemaal niet wegneemt, dat „Vuurstorm" enkele juweeltjes van korte SF-verhalen bevat. Verhalen, die fascineren en misschien sommigen aan het hallicuneren zet, al dan niet met be hulp van andere stimulantia. Priest pre senteert in deze bundel een hele reeks inventieve ideeën, die hij goed weet uit te werken, de climax langzaam opvoer end naar een soms explosief plot. In „Het hoofd en de hand", inderdaad een verhaal waar je wat langer stil bij blijft staan, speculeert Priest bijvoorbeeld naar de steeds groter wordende drang naar sensatie via de massa-media. Daarover zijn al tal van goede verhalen geschreven, maar de kontekst, waarin Priest dit idee plaatst, is gewelddadig op zich. In „Vuurstorm' (het titelverhaal) wordt de oorlog op een zeer aparte wij ze gevoerd, in „Dubbelfunktie" belicht Priest een nieuwe vorm van samenle ving en dat in een tijd, waarin de huidige maatschappij al de grootste moeite heeft om al die simpele samenlevings vormen naast het huwelijksinstituut te begrijpen Een van de sterkste verhalen in de bundel vind ik persoonlijk „Een naakte vrouw". Dit verhaal laat zich vrijwel van het begin tot het einde lezen als een anti-feministisch verhaal, het huwelijk als heilig instituut centraal stellend, overspel als een zware misdaad tegen de mensheid. Het knappe van dit ver haal is. dat de laatste zin die gevestigde indruk in éen klap omver werpt en van „Een naakte vrouw" ineens een ver haal maakt, waarin de waarde van de vrouw - althans door de schrijver - voorop wordt gesteld op een wijze, die een tikkeltje onthutst. Omdat je je beet hebt laten nemen door het kader, waar binnen het verhaal zich afspeelt. Priest biedt in „Vuurstorm" een be hoorlijk aantal uiteenlopende ideeën, die stuk voor stuk zijn uitgewerkt tot uit gebalanceerde verhalen „Vuurstorm", door Christopher Priest. Vertaling: Gerard Suurmeijer. Uitgege ven door Born te Amsterdam In haar SF-reeks nummer 76. Paperback, 192 blz. Eén van de weinige Nederlandse SF- auteurs is Frank Visser. Binnenkort kunnen we van hem zijn nieuwste trilo- 9ie „Bujjemok" verwachten, maar vooruitlopend daarop publiceerde hij 2n novelle „Het laatstgeboorterecht" net is in Nederlandse SF-kringen wel opvallend, dat een eigenlijk kort verhaal jn afzonderlijke band wordt uitgegeven e uitgeverij Servire in Katwijk heeft het er op gewaagd „Het laatstgeboorte- [®oot is een verhaal van nauwelijks nonderd bladzijden, maar het is wel de- 9el'jk de moeite van het aanschaffen waard. Op het eerste gezicht doet het bun deltje je aan een poëziebundel denken, j'e zijn ook vaak van deze omvang en aan betaal je er vaak wel méér voor „Het laatstgeboorterecht" is een uit gebalanceerd verhaal, gebaseerd op ue toekomstige wereldvoedselvoorzie- ning uit zeewier Het is hoofdzakelijk gesitueerd in Nederland en dat geeft het verhaal natuurlijk ook al een extra dimensie, temeer omdat maar weinig Nederlandse auteurs hun verhalen in Nederland laten afspelen Frank Visser doet dat wel en weet daarbij het kneuterige van ons kikkerlandje te ver mijden. Het verhaal is boeiend verteld, ook al belooft de tekst om het omslag méér geheimzinnigheid, dan er in werkelijk heid aan verbonden kan worden, maar dat is eigenlijk niet zo belangrijk. We zijn overigens intussen erg nieuwsgierig geworden naar de al enige tijd aangekondigde triologie van Visser „Bujemoh", die eveneens bij Servire zal ver schijnen. We houden u op de hoogte. „Het laatstgeboorterecht", door Frank Visser. Uitgegeven door Servire, Kat wijk. Paperback, 93 blz. Clifford D. Simak is zo langzamer hand niet de jongste meer in het in middels uitgegroeide legioen van internationale SF-auteurs. Hij is 74 jaar en kan terugzien op een opmer kelijke carrière en een enorme reeks romans. Bij Born verscheen kort geleden de Nederlandse vertaling van zijn in het begin van de vijftiger jaren geschreven „Ring around the sun" (1952-1954) „Ring om de zon", waarin Simak zich bezighoudt met het heimwee van de menselijke be schaving naar een betere wereld. Die betere wereld biedt Simak zijn lezers aan via een simpele bromtol. U kent die misschien wel, zo'n kleurig ding, waar je een paar keer op drukt en dan sneldraaiend één of ander wel luidend geluid geeft, waarbij de kleurige afbeeldingen op de tol ver vagen tot snel verdwijnende kleurige strepen. Jay Vickers komt via z'n simpel stuk kinderspeelgoed in de „zevende" hemel terecht en sleept een hele generatie met zich mee. Clifford is er (in 1952 al) in geslaagd om een tijdsbewust en tijdsvooruitlo- pend boek te schrijven, waarin ook nu nog tal van herkenbare elementen, die nog niet door de tijd en de vooruitgang zijn achterhaald. Enerzijds schetst Si mak de gevolgen van een industrie, die onverslijtbare produkten maakt, an derzijds neemt Simak zijn lezers mee naar een wereld, waarin de druk van de beschaving wegvalt en plaats maakt voor een soort eeuwigdurend paradijs Dat doet hij overigens via een span nend verhaal met een logisch plot. Dat ook Clifford Simak zich een tik keltje verliest in de in de vijftiger jaren in de SF sterk naar voren komende drang naar supermensen (ook Alfred van Vogt doet in die periode niets anders dan supermensen scheppen) zij hem ver geven. Simak geeft in ieder geval alle mensen een kans om naar die nieuwe wereld te ontsnappen om deel te heb ben aan het paradijs. Prima „ontsnap- pings" lektuur. „Ring om de zon", door Clifford Simak. Vertaling: Annemarie Klndt. Uitgege ven door Born te Amsterdam In haar SF-reeks nr. 75. Eén van de meest imponerende avonturen-SF heb ik altijd de Tschai- serie van de bekende Amerikaanse schrijver Jack Vance gevonden. Vance toont zich in deze opeenvolgende reeks een meester in het scheppen van totaal nieuwe werelden, bevolkt door vreemdsoortige, maar toch eigenlijk wel een tikkeltje menselijke, wezens. Fas cinerende reizen in onbekende werel den. In „Tschaide waanzinnige pla neet, schetst Vance de avonturen van een Aardse ruimtereiziger, die door een ongeval met zijn ruimteschip op deze planeet terecht komt en verwikkeld raakt in allerlei spannende komplotten, waar hij zich meestal met moeite uit weet te redden Het is vooral de soms opwindende beschrijvingen van al die verschillende volkeren, die het boek tot een erg plezierige aangelegenheid maakt. Oorspronkelijk is de reeks van vier boeken in afzonderlijke deeltjes door Meulenhoff uitgegeven. Daarna ver schenen de vier delen gebundeld in één uitgave (paperback) in 1976 en nu be leeft „Tschai" een vierde druk. in een gebonden uitgave. Aanbevolen voor hen, die tot nu toe „Tschai" aan zich voorbij hebben laten gaan. „Tschai", door Jack Vance (vier delen in gebonden uitgave). Uitgegeven door Meulenhoff Nederland b.v. te Am sterdam. 533 blz. Kompleet met uit- vouwkaart van de geografie van Tschai. Prijs 29,50. Philip Dick is een boeiend vertel ler, die zijn verhalen vaak weet te kruiden met een fikse portie humor, terwijl hij anderzijds ook bloedse rieuze romans produceerde, die lan ge tijd tot nadenken stemden (zoals „Dr. Bluthgeld", om maar eens een bekend voorbeeld te noemen). „De zeven clans van de Alphaanse maan" is een toch wel ingenieus in elkaar zittend verhaal over een maan, waar de Aardse beschaving zich heeft genesteld met een „ge kkenhuis". Dat is allemaal uit de hand gelopen, de gekken kregen de macht en vestigden zich op de maan, nadat ze het gekkenhuis op hebben geblazen. Manische-depressieven, hebefrenen, schizofrenen en para noïci hebben ieder voor zich een ei gen samenleving opgebouwd met alle kenmerken van de groep. De Mans, de Deps, de Heebs, de Skitz en de Para's leven in betrekkelijke vre de naast elkaar op die veraf gelegen maan. Maar uiteraard moeten de aardbe woners zich er weer mee bemoeien. Ze willen het gekkenhuis opnieuw vestigen en de bewoners van de maan er in op sluiten om ze te „genezen" Noodzake lijk om de rechten op deze merkwaar dige maan te kunnen doen gelden, want er zijn kapers op de kust: de Alphanen, met wie de Aarde tijden geleden in een fikse ruimte-oorlog was verwikkeld, maar waarmee men nu op voet van ge wapende vrede leeft. Ook de Alphanen willen zich graag op de maan vestigen, want deze satelliet behoorde tenslotte bij het Alphaanse stelsel, vandaar. CIA-man Chuck Rittersdorf zit tussen al die mogelijke vuren in en heeft het bovendien nog extra moeilijk met z'n vrouw Mary, die hem omhoog wil stoten in de vaart der volkeren, terwijl Chuck eigenlijk best tevreden is met z'n rustige leventje Mary is bovendien de psy choloog. die op de Alphaahse maan het „gekkenhuis" in ere dient te herstellen, maar uiteindelijk zelf verstrikt raakt in de snelle opeenvolging van gebeurtenis sen. Gebeurtenissen, die Philip Dick met een onmiskenbaar Dickiaans hu mor-sausje heeft overgoten, waardoor „De zeven clans van de Alphaanse maan" een kostelijke belevenis is Aan bevolen. En pas op voor schimmels! V. „De zeven clans van de Alphaanse maan". Door Philip Dick. Vertaling Jaime Martijn. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland te Amsterdam in haar SF-reeks nummer 131. Prijs 11,50.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21