„Kooplieden en publiek moeten er samen iets gezelligs van maken" defllEfl/inzijn werk MEVR. G. M. HORST-VORS liefdadigheid Drukke taak aan MARKTMEESTER HUIG SUVAAL OVER DE NIEUWE MARKT: MARKTMENSEN ZORGEN VOLGENDE WEEK VOOR EEN FEESTELIJKE START Parkeer- maatregelen tijdens marktdagen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 5 Markimeester Huig Suvaal (rechts) temidden van de kramen. (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - „Het Is een prachtige plek. al zal het voor kooplieden en j publiek In eerste Instantie wel even- tjes wennen zijn." Dat zegt Huig Su vaal („De meeste mensen zeggen Hulb, maar het moet toch echt met een g"), de man, die als marktmees ter nauw betrokken Is bij de verhui zing van de markt naar het nieuwe parkeerterrein aan de Blezenkamp. Suvaal: „De Indeling op het nieuwe terrein staat borg voor een aantrekkelijke opstelling van de I kramen. Dooie hoeken zijn er niet, en dekramen komen dusdanig te staan, 1 dat er van een goeie circulatie van het publiek sprake zal zijn. Ik durf dan ook te stellen, dat de markt erop vooruit zal gaan, al is het natuurlijk een zaak van kooplieden en publiek sémen om van die nieuwe markt iets 1 gezelligs te maken." Iets gezelligs. Aan de marktkooplie- I den zal het niet liggen, want die hebben I voor komende dinsdag, de dag waarop I de markt voor de eerste maal op het I nieuwe terrein zal worden gehouden, al I wat feestelijke plannetjes gemaakt. Zo I zullen er waardebonnen worden uitge- I rekt en hebben bezoekers alle kans om I leuke prijzen te winnen Suvaal: „En de I kooplieden kennende, zullen ze ook wel I voor leuke aanbiedingen zorgen; daar I doen ze trouwens altijd al hun best I voor." GOED ZAKENDOEN De markt in Leusden ging ruim vijf I jaar geleden bescheiden van start aan de Asschatterweg. Een dertigtal kra men vond daar een plaats, maar de ruimte bleek al spoedig aan de te krap pe kant. Suvaal: .Marktkooplieden die aan de Asschatterweg een plaatsje hadden, vertelden aan collega's dat het in Leusden goed zakendoen was en dat de vraag naar een standplaats behoor lijk toeneemt." Door verhuizing naar het winkelcen trum De Biezenkamp kon een jaar of twee terug uitbreiding aan de week markt worden gegeven. Ruim^pvegtig kramen kwamen er. met daarbij nog zo'n vier verkoopwagens. Bekend was toen al, dat het een tijdelijke zaak zou zijn in verband met de te verwachten uitbreiding van het winkelcentrum. Su vaal: ,,Met de verplaatsing naar het parkeerterrein lijkt alles nu definitief geregeld Vijfenzeventig kramen ko men er, plus vier verkoopwagens. Dinsdag gaat de markt van start en al is het terrein op dit moment dan nog niet geheel geplaveid, ik heb er alle ver trouwen in, dat het terrein op tijd wordt opgeleverdwant de straatmakers gaan er kei- en keihard tegenaan. SNUIF MEE VAN DE VISKRAAM Die verhuizing van de markt Die houdt wel eventjes wat meer in dan vlugjes op een plattegrond wat staanplaatsen intekenen. Suvaal: ,,Je plant die kramen maar niet over als waren het plantjes in je tuin. Met tal van factoren heb je namelijk rekening te houden; factoren, waarbij je als buiten staander in de verste verte niet stil zou staan Neem alleen maar even de kraam met lingerie, de spullen die daarin liggen zijn zeer kwetsbaar, dus moet je daarvoor een plaats uitzoeken waar de wind geen vat op heeft. En de kaasboer kan je moeilijk ergens neer zetten waar 'ie in de zomerdag de zon pal op z'n waar heeft staan. De vis kraam is 'n hoofdstuk apart, want vis is nu eenmaal een artikel met een luchtje eraan Zet je die naast de kraam met lappen stof, dan krijgen de dames die tijdenlang tussen die lapjes staan te graaien van die-vis een-behoorlijk snuif mee. Zo'n viskraam kan dus beter naast een kraam met bijvoorbeeld aardap pels, want aardappels zijn - in tegen stelling met die lapjes voor een jurk - zo gekocht. Trouwens: die aardappels zet je maar niet zo naast de stand met koekjes, want dan eten de mensen straks behalve koekjes óók zand Kort om dat uitkienen van een plaats voor ieder van de marktkooplieden is al met al een behoorlijke puzzel. Een puzzel, waar ik, overigens in overleg met een vertegenwoordiger van de marktkoop lieden de afgelopen tijd behoorlijk druk ben geweest. Echt waar, zelfs 's avonds in bed lag ik nog over die verdeling te prakkedenken Dan vroeg ik me bij voorbeeld af. of de kraam met ritsen en knoopjes niet beter wat dichter bij de kraam met stof geplaatst zou kunnen worden In het verleden moesten da mes die stof uitzochten namelijk een behoorlijk eindje lopen om te kijken of ze bijpassende knopen konden ko pen OMBUDSMAN VOOR HET PUBLIEK Huig Suvaal. Als marktmeester is hij een trait d'union, een verbindingsfiguur, tussen gemeentelijke overheid en marktkooplieden. Daarnaast is hij dan ook nogeens een ombudsman voor het winkelende publiek. Suvaal over dat publiek: ,,Het klampt je voor ver schillende dingen aan. De ene keer gaat het om een fietssleutel of por temonnee die is zoek geraakt, een an dere keer komen ze met klachten. Zo heb ik een mevrouw meegemaakt, die vertelde, dat haar een een bedorven rollade was verkocht. Als bewijsstuk had ze de braadpan meegebracht. In die pan een stukje rollade van - naar ik schat - een ons, terwijl ze anderhalve kilo had gekocht. Op m'n vraag waar de rest was. antwoordde ze: die hebben we al opgegeten Nou. met dat bedor ven zijn zal het dus niet zo'n vaart gelo pen hebben, al kreeg ze van de be wuste marktkoopman wèl mooi een hele nieuwe rollade mee." In dit verband moet Suvaal ook even het verhaal kwijt van een mevrouw, die hem na afloop van de markt vroeg, of hij niet kon zorgen voor twintig centimeter extra stof Ze had een lapje goed ge kocht voor een jurk, maar Dij nader in zien had ze te weinig gekocht. Suvaal: ..Ik heb gezegd: mevrouw, ik wil het best voor u halen, maar dat komt dan op 360 kilometer maal dertig cent, want die koopman woont in Den Bosch Als ik u een raad mag geven; koop dan voor dat geld een kant-en-klare jurk in de winkel, dan bent u in dit geval heel wat voorde liger uit!" GESANEERD Tot het werk van de marktmeester hoort het adviseren inzake standplaat sen, het zorgdragen voor een goed verloop van de markt, het toezien op naleving van de verschillende verorde ningen. Suvaal: „We hebben hier in Leusden een zogenaamde gesaneerde markt, dat wil zeggen dat de gemeente een branchepatroon heeft opgesteld aan de hand waarvan wordt nagegaan, welke goederen op de markt te koop mogen worden aangeboden en wie dat mag doen Op die manier heb je in de hand dat er op eenendezelfde markt niet tien man speelgoed verkopen of dat het overgrote deel van de markt door groentehandelaren wordt ingenomen. Bovendien kan je met zo'n branchepa troon ervoor zorgen, dat er van een ge varieerd aanbod sprake is Zo werd in de tijd dat de jeans zo ,,in" raakten een kraam met jeans ingepast, en zo kon ik in het verfeden ervoor zorgen, dat op de markt ook een echte stroopwafelen- bakker kwam te staan. Nou zal heus niet door iedereen zo'n stroopwafel- kraam als broodnodig worden gezien, maar het hebben van zo'n kraam maakt je markt wel aantrekkelijker, en daar gaat het toch maar om. Trouwens, wat aantrekkelijk betreft, zélf zou ik er graag wat standwerkers bij hebben, want die verlevendigen een markt enorm. Han dicap is echter dat we geen standplaat sen meer over hebben. Gelukkig gaan de laatste tijd verschillende marktkoop lieden al een beetje de kant van het standwerken uit LEUSDEN - In verband met de start van de bouwwerkzaamheden voor de uitbreiding van de Biezen kamp zal binnenkort geen gebruik meer kunnen worden gemaakt van de daar aanwezige parkeerplaatsen. Aangezien dit op marktdagen aan leiding zou kunnen geven tot par keerproblemen, zijn ee de markt vindt voortaan immers plaats op het nieuwe parkeerterrein aan de Biezenkamp, zijn een aantal maatre gelen getroffen. Zo zullen de parkeerplaatsen rond het gemeentehuis op marktdag be schikbaar zijn voor de bezoekers van de markt. Teneinde parkeeroverlast voor de omwonenden te voorkomen zal tijdens de markturen een parkeer verbod gelden voor het eerste deel van de Eikenlaan, de Lijsterbeslaan, de Po pulierenlaan en het eerste deel van de Zwarte weg en de Burg. de Beaufort- weg Degenen die gewend zijn 's nachts hun auto op het nieuwe parkeerterrein te laten staan, dienen er rekening mee te houden dat dit in het vervolg niet meer mogelijk is van maandag op dins dag. TOEZICHT HOUDEN Toezicht houden op het naleven van verordeningen. Suvaal heeft er niet zo'n moeite mee. „Als stok ach ter de deur," zo zegt hij, „kan je schriftelijke berispingen uitdelen of een koopman voor korte of langere tijd zijn plaatsje op de markt ontzeg gen. Gelukkig heb Ik zolang de markt nu bestaat, daar nog nooit toe over hoeven gaan. Natuurlijk, er was wei eens wat, een koopman bijvoorbeeld die tegen alle voorschriften In as- perlnes stond te verkopen die hij waarschijnlijk voordelig van een failliete droglsterl) had betrokken en waarin hij een lekker handeltje zag, maar éls er wat was, dan werd dat steeds recht op de man af uitgespro ken. Oók toen een textlelman In strijd met de afspraak broeken ging ver kopen. Toen ik hem erop wees zei jij laconiek, sorry, die heb ik per onge luk uitgepakt BEWONDERING Toen Suvaal als marktmeester be gon, was hij een „groentje". Suvaal: „Wat wil je? Ik had voordien op de afde ling financiën gewerkt en wat wist ik nou van marktaangelegenheden In de achter me liggende vijf jaar heb ik die achterstand echter behoorlijk inge haald. Hoe? Door collega-marktmees ters elders in den lande te raadplegen, maar vooral door mijn oor goed te luis ter te leggen bij de marktkooplieden zelf. Van die laatsten heb ik enorm veel geleerd Hoe kan het ook anders, oude rotten in het vak zijn het, die dertig, veertig jaar sc/ms al op markten staan". Voor de marktkooplieden heeft Su vaal oprecht bewondering. „Harde werkers" noemt hij ze en „lieden die recht door zee gaan". Dat de keus op hem viel toen Leus den op zoek was naar een marktmees ter, vindt Suvaal nog steeds een lot uit de loterij. Hij zegt: „Het is magnifiek werk en ik ben dan ook nog geen dag met de pest in m'n lijf aan het werk gegaan Ik heb ook nog nooit gedacht: ik hoop dat het morgen rot-weer is. dan kan ik de markt afgelasten en heb ik lekker een makkie Integendeel, als een markt een keer geen doorgang kan vin den, omdat de wind zó sterk is, dat daardoor de kramen tegen de vlakte zouden slaan, dan neem ik zo'n beslis sing om af te gelasten met pijn in m'n hart Met het niet-doorgaan tref je na melijk de kooplieden rechtstreeks in hun portemonnee, geen markt betekent immers automatisch geen inkomsten. Afgezien daarvan je stelt ook het pu bliek door zo'n afgelasting teleur. GOEDE NAAM Volgens Suvaal komt dat publiek maar wat graag naar de markt In Leusden. Suvaal: „De markt hier heeft een goede naam en zal die goede naam, zeer als we met ingang van aanstaande dinsdag op het nieuwe terrein van start gaan, be houden, zo niet verbeteren. Die nieuwe markt, heus, die zal enorm aanslaan, vooral als alle partijen er hun best voor willen doen!" Het nieuwe parkeerterrein aan de Biezenkamp waar vanaf volgende week dinsdag de wekelijkse markt gehouden zal worden en aan de gereedkoming waarvan momenteel hard wordt gewerkt. en tenslotte bleven er tien mensen over, waar de club mee gestart werd Ver schillende jaren kwam er niemand bij. De Zonnebloem is er voor alle gezind ten, maar de bejaarden die kwamen waren hoofdzakelijk leden van de R K. kerk. Dit veranderde toen de boerderij „Johanneshoeve" vrij kwam. Er kwa men wat meer bejaarden en het laatste half jaar zijn er zelfs bejaarden geko men, die hier pas zijn komen wonen. „Het handwerken is erg fijn voor de mensen," zegt mevrouw Horst, „maar het is echt wel eens moeilijk om het gezellig te houden. Ik bezoek ook vier mensen thuis. Wanneer ik niet geko men ben, bellen ze mij op en zeggen: „U bent toch niet ziek?" Helaas moet ik daar ook mee ophouden, maar ik kan het gewoon niet zolang er geen ander is. Er zijn vast een heleboel mensen in Leusden die goed kunnen handwerken, daar ben ik van overtuigd. Het werken met bejaarden is bovendien ontzettend fijn. De mensen hangen aan je en zijn ontzettend dankbaar. „Zelf kom ik niet meer aan handwer ken toe. Er zijn zoveel patronen die je uit moet zetten en wanneer ik iets brei, dan schrijf ik het meteen op voor de ande ren. Nou, daar gaat ontzettend veel tijd in zitten. De handwerken die gemaakt worden, zijn van erg goede kwaliteit De bejaarden mogen deze zelf kopen te gen de materiaalprijs of het wordt ver kocht. Thuis werk ik alle handwerken af met nog enkele dames, zodat alles er goed verzorgd uitziet. Ik krijg thuis ook veel bezoek van mensen die niet verder kunnen met hun handwerk. Nu zegt de dokter wel: „Je moet wat rustiger aan doen" en dat probeer ik ook wel, maar ongemerkt heb je het toch weer erg druk. Je kunt de mensen toch niet voor je deur laten staan? En daarom zou ik blij zijn, wanneer iemand het over zou kunnen nemen. AL 23 JAAR IN LEUSDEN Mevrouw Horst vertelde mij nog, dat zij al 23 jaar In Leusden woont Voor die tijd woonde zij met haar man in een piepklein huisje in Achterveld. Daar was haar een ander huis beloofd, maar dat ging op het laatste nippertje niet door. Mevrouw Horst is naar de burgemees ter gestapt en werd zo kwaad dat de burgemeester haar eruit heeft gezet Toen heeft mevrouw Horst een brief naar de koningin geschreven. De post bode kwam het antwoord brengen en vroeg aan haar: „Wat heb jij uitge spookt?" en heel Achterveld wist het natuurlijk meteen Er werd haar, dankzij de koningin een huis in Barneveld aan geboden. maar omdat dit te ver was (haar man werkte toen al in Leusden) hebben zij dit toch niet geaccepteerd en kwamen tenslotte in Leusden wonen KLEINKINDEREN Wanneer mevrouw Horst het wat rustiger aan kan gaan doen, gaat zij zelf weer veel handwerken en kan dan wat meer tijd vrijmaken voor haar kleinkinderen, waar zl) nu al niet over uitgepraat raakt! Tea Middelkoop 1 LEUSDEN - Mevrouw G. M. Horst- I Vos Is een van de vrouwen die met, je zou het „liefdadigheid" kunnen noemen, een drukke dagtaak heeft. Tien jaar is zij verbonden aan „de Zonnebloem" waar zij bejaarden en zieken handwerkles geeft. Omdat zij hartpatiënt is en daarbij de 60 al ge passeerd, zou zij er graag mee op houden. „Maar," zegt zij, „wie neemt mijn werk over? Ik kan de mensen niet in de steek laten. Veel bejaarden leven naar de handwerkmiddag toe. Tien jaar geleden heb ik een cursus ^evolcjd om dit werk te mogen Mevrouw G. M. Horst: „In deze cur sus van 10 lessen werd er onder andere gewerkt met: pitriet. kralen, stof, wol en macramé Met 10 lessen ben je er na tuurlijk niet. Je moet het wel in je heb ben Zelf heb ik het van kindsaf gedaan. Op de lagere school ging ik altijd al na schooltijd handwerken bij de zusters en verder heb ik het mijn hele leven ge daan De handwerkclub is samen met me vrouw Horst gestart. Achter de Rooms- Katholieke kerk lag een mooie ruimte, j diedeZonnebloem mocht gebruiken. In j het kerkeblaadje werd de aandacht ge vestigd op een open middag, waarin je kon zien wat er zoal gemaakt kon wor den. Veel mensen kwamen daar op af

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5