lij vaststelling Educatief Plan gaat het anavond om 't principe BERGSMA: „RAAD HEEFT WERKGROEP HET BOS INGESTUURD" 39,95 SUBSIDIE-TECHNISCHE KANT KOMT LATER AAN BOD Subsidie CML, Edukatief Plan, Welzijnsplanning, Peuterspeelzaal, Buiningpark en Nimmerdor COMMENTAREN/MENINGEN WAT DE RAAD BESPREKEN GAAT EDUCATIEF PLAN: BOS EN BEWEGWIJZE RING PIERROT /HETLflflDTRUIEn Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 7 (Vin één onzer redakteuren) LEUSDEN - Vanavond krijgt de gemeenteraad het ontwerp Educa tie! Plan voorgeachoteld. Het Is een erkstuk, dat, als de raad ermee In stemt, als richtsnoer gaat dienen bij het volgend jaar (en de drie jaren iaarna) toekennen van subsidies san instellingen en organisaties oor aktivltelten in de edukatleve sleer. Als leidraad, want in het pre-ad- vies, waarmee inmiddels de com missies financiën en sociaal-cul tureel en maatschappelijk welzijn hun Instemming hebben betuigd, wordt door b. en w. duidelijk gesteld, dat het bij vaststelling van het plan primair gaat om het principe of, zoals het college dat noemt „om tot uit drukking te brengen dat u aan de in het plan opgenomen aktivltelten waarde toekent voor het educatief werk in deze gemeente". Veel verder wil het college op dit moment nog niet gaan, omdat „zo wel voor uw raad als voor ons col lege weinig tijd is geweest voor een grondige bestudering van het ont- werp-plan". Het desondanks vanavond in de raad brengen van het plan houdt verband met het feit dat, wil Leusden voor het jaar 1979 aanspraak kunnen maken op een rijksbijdrage, het plan voor 1 december bij het ministerie van CRM moet zijn ingediend. Aan vankelijk was die datum 1 november, maar van het ministerie kreeg de gemeente een maand respijt. Om het principe gaat het dus met name Dat werd vorige week woensdag ook duidelijk gesteld tijdens de toen in de raadszaal gehouden gecombineer de vergadering van de commissies fi nanciën en welzijn. Onder voorzitter schap van wethouder Van Woudenberg werd toen in aanwezigheid van enkele leden van de werkgroep Educatief Plan lange tijd bij het door de werkgroep sa mengestelde rapport stilgestaan Ook toen kwam weer tot uitdrukking, dat de korte tijd die voor het opstellen van het ontwerp-plan beschikbaar was, nadelig had gewerkt. CONSEQUENTIES Weliswaar is in het voorontwerp een duidelijke verwijzing gemaakt naar het zogenaamde raster aan de hand waar van de werkgroep tot een prioriteitstel ling kwam, maar uit niets blijkt verder waarom de ene aktiviteit een hogere rangorde behaalde dan de andere. Niet mogelijk geweest, zo liet dr Groenman van de werkgroep en tevens de „be denker" van het raster weten, mede doordat een paar maal bijstelling van de verkregen gegevens had plaats gevon den. Dr. Groenman „Dat raster was ons meetinstrument en als ieder meet instrument had het eerst „geijkt" moe ten worden. Gezien de korte tijd was dat vooraf-ijken een onmogelijke zaak Er moest meteen gewerkt worden". Het was in het bijzonder het com missielid Konijnenbelt van het CDA die bij de inhoudelijke kant van het plan nogal wat vraagtekens zette Hij kon digde aan in de raadsvergadering op de volgorde waarin de criteria in het plan zijn gezet, te zullen terugkomen Mét fractiegenoot Pekelharing en de libe raal Bergsma zei Konijnbelt zich voorts af te vragen, wat de consequenties zijn van het vaststellen van het plan door de raad. Voorzitter Van Woudenberg ant woordde daarop, dat het in de raadsvergadering in eerste instantie over het principe van het plan zal gaan Van Woudenberg „In het plan vindt u de verschillende aktiviteiten op een rij gezet Aan de raad is het om te zeggen of ze akkoord gaat met de volgorde; aan de raad is het om het hele plan politiek te toetsen". RIJKSBIJDRAGE In een later stadium, zo liet vervol gens wethouder Mandemaker weten, zal de subsidie-technische kant van het Educatief Plan ter sprake komen. Hij verwees daarbij ook naar het pre-ad- vies van b en w. waarin gemeld werd. dat vaststelling van het plan door de raad niet inhoudt dat bepaalde instellin gen en organisaties hieraan zon dermeer recht op toekenning van een subsidie voor 1979 kunnen ontlenen. „Eenenander", aldus de wethouder, „zal afhankelijk zijn van de vraag of en in welke mate een rijksbijdrage zal wor den ontvangen" De samenstellers van het rapport komen op grond van de door hen ge maakte inventarisatie van te subsidië ren aktiviteiten op een totaal aan kosten van 93 236,- Uitgaande van een rijksbijdrage van maximaal 90% in de personeelskosten en een tege moetkoming van maximaal 50% in de overige kosten noemt het rapport een maximaal door het rijk uit te keren ver goeding van 39.574, waar tegenover dan een bijdrage van in totaal 8 659,- van de gemeente Leusden staat Man demaker: „Op welk bedrag we uit eindelijk van de kant van het rijk mogen rekenen is vooralsnog de vraag We hebben geen idee welke maatstaven zullen worden aangelegd en hoe door het ministerie te werk zal worden ge gaan" Derhalve was het volgens hem pas zinvol om over de verdeling van de gelden te spreken, indien meer over de hoogte van de rijksbijdrage bekend is. Werkgroeplid dr. Groenman zei. dat bij het opstellen van het plan was uitge gaan van de veronderstelling, dat niet op een maximale uitkering door het rijk gerekend kan worden. Daarom in het rapport een prioriteitstelling van wen selijk via urgent naar zeer urgent, zo zei hij. PRATEN OVER EIGEN BIJ DRAGE De liberaal Bergsma merkte naar aanleiding van het ontwerpplan op dat "wat nu op tafel ligt" volgens hem „een reeele benadering is van wat we met z'n allen vinden dat dat gebeuren moet". Moeite zei hij echter te hebben met het feit, dat sommige verenigingen bij de aktiviteiten die ze willen opzetten uit gaan van een hoge eigen bijdrage, ter wijl anderen voor hun aktiviteiten nau welijks of geen eigen bijdrage opvoe ren Bergsma: „Ik vind, dat ik mag eisen dat daar een zekere normering in komt. Ik stel me achter de aanbevolen verde ling, maar wil praten over de eigen bij drage". Voor praten over die eigen bijdrage is straks, ze zegde wethouder Mandema ker toe. alle gelegenheid, want dan zal iedere subsidieaanvraag getoetst moeten worden aan de door de raad vastgesteld subsidieverordening De eigen bijdrage zal daarbij tevens on derwerp van gesprek zijn. Bij een na dere uitwerking van de subsidietoeken ning zal volgens hem voorts niet voor bijgegaan kunnen worden aan het feit dat sommige organisaties al een ge meentelijke subsidie ontvangen, terwijl andere aktiviteiten nog niet eerder van (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden zal zich vanavond (donderdag) on der meer gaan buigen over de toe te kennen CML-subsidie. Het Coördi natieteam van het Comité Milieuzorg Leusden had om een gemeentelijke subsidie van 54.000,- gevraagd, terwijl bij het opstellen van de be groting voor 1979 een bedrag van 25.000,- werd gereserveerd, omdat op dat moment nog niet duidelijk was, hoeveel er in werkelijkheid op de begroting van het CML zou komen te staan. De raad stelde toen, dat de nodige aanvulling later aan de orde kon komen. Dat gaat vanavond ge beuren, maar inmiddels is gebleken, dat er twijfels zijn over onder meer het inspraakorgaan van het CML: „Milieu Inspraak", door b. en w. nog steeds de oude benaming „Mi lieujournaal" aangeduid. Ver schillende raadsleden willen weten, of dit inspraakorgaan door de bevol king voldoende op prijs wordt ge steld en wordt gelezen, alvorens méér geld hiervoor beschikbaar te willen stellen. Het stelt de raad daarom voor om voorlopig niet méér dan 21.600,- sub sidie te verstrekken voor de uitgave van Milieu Inspraak" en het CML te ver zoeken een onderzoek in te stellen naar de ..appreciatie van het Milieujournaal bij de Leusdense bevolking", zoals in het voorstel wordt gesteld. De kosten, verbonden aan een dergelijk onder zoek. komen voor rekening van de ge meente via een extra subsidie Het Coördinatieteam van het CML krijgt een subsidiebedrag van 12 500,-. Dit voorstel betekent voor de redaktie van „Milieu Inspraak", dat zij maximaal zes nummers kan uitgeven Daarna zal aan de hand van het onder zoekresultaat moeten worden bekeken of verder gaan noodzakelijk en wen selijk is. en de uitwerking van dit plan wil het college graag op een later tijdstip met de raad diskussiëren. Eén en ander ook op basis van de nog op komst zijnde subsidieverordening 1979 WELZIJNSPLANNING Wat betreft de welzijnsplanning stelt het college voor om het advies van de werkgroep Welzijn van het CML in haar geheel over te nemen. Dit advies houdt de instelling in van drie plangroepen en een (overkoepelende) planadviesgroep ex artikel 61 De drie plangroepen en de gemeentelijke planadviesgroep dienen de welzijnsplanning voor te bereiden en op gang te brengen. Daarvoor is een sociale kaart nodig (waar men reeds mee bezig is), een inventarisatie van de subjectieve behoeften, een analyse van beide voorgaande onderzoeken, een inventarisatie van de bestaande activi teiten en voorzieningen en het opstellen van een behoeftenplan. Daarna kan het definitieve welzijnsplan worden opge steld. Uiteraard gaat eén en ander ge paard met een behoorlijke inspraakpro cedure, waarbij alle belanghebbenden (alle Leusdenaren dus) betrokken zul len worden. B. en w durven gaan ant woord te geven op de vraag, hoe lang het onderzoek zal gaan duren. Dat het echter lang gaat duren, daar is ook het college van overtuigd. PEUTERSPEELZAAL Met ingang van 1 januari zal - indien de raad akkoord gaat - één werklokaal van de openbare kleuterschool De Wipwap worden gebruikt als peuter speelzaal van de speel- en rekre- atievereniging Blijhof. Het houten ge bouwtje aan de Bavoortseweg, waar op dit moment de desbetreffende peuter speelzaal is ondergebracht, verkeert in een dusdanige toestand, dat voortgezet gebruik vojgens het gemeentebestuur nauwelijks meer verantwoord is. Het lo kaal van de Wipwap is vrijgekomen, omdat vanaf 1 augustus van dit jaar zoveel minder kleuters deze school be zoeken, dat met één kleuterleidster en één lokaal kon worden volstaan. BUININGPARK In de raad van 25 januari volgend jaar zal - als alles volgens plan verloopt - het ontwerp-bestemmingsplan „Bur gemeester Buiningpark" ter vaststelling aan de raad worden aangeboden. Zoals bekend zijn tegen dit ontwerp plan zeven bezwaarschriften inge diend, die op dit moment door het col lege worden bestudeerd Omdat de vaststelling van dit plan eigenlijk een week eerder had moeten plaatsvinden, stelt het college de raad voor om de beslissing voor ten hoogste drie maan den te verdagen. BELEIDSGROEP HUIS NIMMERDOR EDUKATIEF PLAN B. en w stellen de raad voor om het „Edukatief Plan" vast te stellen in ver band met het feit. dat dit plan voor 1 december a.s dient te worden inge diend bij CRM. Over de feitelijke inhoud De gemeente is begonnen met de afbraak van de woning op de hoek Groene Zoom-Burg. de Beaufortweg van de heer Vink. Na afbraak kan worden begonnen aan de rekonstruktie van dit nu onveilige kruispunt. gemeentewege werden gesubsidieerd Wethouder Van Woudenberg merkte tenslotte in aansluiting hierop nog op, dat in de hele subsidiekwestie onge twijfeld ook het nog vast te stellen sub sidieverdelingsplan voor 1979 een be langrijke rol zal spelen. FILM OVER ABORTUS De mededeling dat straks uitgebreid over de subsidietoekenning gesproken zal kunnen worden, deed commissielid Offereins van de GPV/SGP-fractie reeds nu opmerken, dat hij tegen subsi dieverlening van lezingen, praatgroe pen en films van het Vrouwencafé is, aktiviteiten door de werkgroep in het Educatief Plan ondergebracht in de categorie urgent. Verwijzend naar een abortusfilm door het Vrouwencafé ver toond merkte Offereins op. dat „de ge meente geen aktiviteiten dient te subsi diëren die tegen de wet gaan". Commissielid Corrie Verduin van Progressief Leusden: „Wat is er illegaal aan, om controversiële onderwerpen te behandelen? Er gebeurt niets onwet tigs daar. Er is in het Vrouwencafé toch geen abortus gepleegd?!". Overigens ontzegde zij de heer Offereins het recht niet. om straks op grond van eigen zienswijze voor of tegen een bepaalde subsidieverlening te zijn. Te ver ging het haar echter toen wethouder Van Woudenberg zei. dat straks voor het be oordelen van de subsidie-aanvragen voor de programma's voor te houden aktiviteiten zo gedetailleerd mogelijk ingeleverd moeten worden. Corrie Ver duin: „Dan kan straks niemand meer op de aktualiteit inhaken". DISCUSSIE OVER CRITE RIA Eerder was tijdens de vergadering de wenselijkheid naar voren ge bracht om het Educatief Plan voort aan jaarlijks bij te stellen. De heren Bergsma en Pekelharing stelden in verband daarmee voor om tijdig een discussie op gang te brengen over de bij dat opstellen te hanteren crite ria. Bergsma: „De werkgroep is nu met vallen en opstaan tot het ont- werp-plan gekomen, doordat de raad niet tijdig overwegingsfactoren meegaf. We hadden voor een raam werk moeten zorgen. We hebben wat dat betreft de werkgroep het bos in gestuurd". De landelijke rijvereniging en pony club „Nimmerdor" telt in totaal 194 le den, waarvan er 155 in de gemeente Leusden wonen en 39 in omliggende gemeenten. De vereniging heeft nog nooit eerder bij de gemeente voor sub sidie aangeklopt, maar voor dit jaar vraagt zij een bijdrage in de kosten van de door deze vereniging georganiseer de samengestelde wedstrijden in Den Treek B. en w. stellen voor Nimmerdor een eenmalige subsidie van 750,- toe te kennen. RAAD- B. en w. stellen de raad voor om over te gaan tot het Instellen van een Beleidsgroep Raadhuisbouw. Deze beleidsgroep krijgt als voornaamste doelstelling de uiteindelijke be sluitvorming op technisch, organi satorisch en financieel gebied ten aanzien van het te bouwen nieuwe raadhuis in het hoofdcentrum „De Hamershof". B. en w. stellen voor deze beleidsgroep als volgt samen te stellen: burgemeester (voorzitter), drie raadsleden, de gemeentesecre taris, de direkteur gemeentewer ken, de bouwcoördinator. de ar chitect. de aannemer (ad hoe), een lid uit het CML, een functionaris van de stafafdeling Personeelszaken en Organisatie (PZO) en een notulist. Het is mogelijk om - afhankelijk van de te behandelen onderdelen van het raadhuis - ad-hocleden aan deze beleidsgroep toe te voegen. Verder stellen b. en w. voor om een voorbe reidingskrediet beschikbaar te stel len van 111.000,-. Zo n negen maanden is de werkgroep Educatief Plan druk doende geweest met het opstel len van een rapport, dat de wen sen en behoeften van Leusdens bevolking op educatief gebied in beeld moest brengen. Een werk stuk, op grond waarvan bij de rijksoverheid kan worden aange klopt voor een bijdrage in de kosten die realisering van de ge signaleerde wensen en behoeften met zich brengt. Vanavond wordt het plan ter vaststelling aan de raad voorge legd. Op het nippertje, want 1 de cember is de uiterste datum die het ministerie heeft gesteld. Eer der al kreeg Leusden een maand uitstel, omdat „Den Haag" begrip had voor het feit, dat de werk zaamheden rond het plan nogal wat tijd vergden. Gezien de haast die nu gebo den is (noch college noch raad heeft de tijd gehad om het plan grondig te bestuderen) gaat het vanavond bij de vaststelling al leen om het principe. Om, zoals het college in zijn pré-advies laat weten, het belang van de in het plan opgenomen aktiviteiten te accentueren. Straks, in een later stadium, kan volgens het college nog uitvoerig over het werkstuk gesproken worden. Dat „kan ge sproken" zal overigens meer een „moet gesproken" worden. Moet, omdat het plan - en het eraan ge koppelde programma voor 1979 - nogal wat vragen oproept. Vragen niet zozeer vanwege enkele - op z'n zachts gezegd merkwaardige - detailpunten (in alle ernst wordt door de werkgroep gerap porteerd dat de plantsoenen dienst niet voor een subsidie in aanmerking komt, alsof je dat voor een gemeentelijke dienst voor mogelijk zou houden en het als urgent kwalificeren van een bloemschikcursus doet je afvra gen of er niets urgenters aan vormings- en ontwikkelingswerk te verzinnen is), maar vragen van meer fundamentele aard: over de gehanteerde criteria en het zoge naamde raster waarmee gewerkt werd. Waarom de ene aktiviteit hoger werd gewaardeerd dan de andere is namelijk ook in de al lerlaatste versie van het plan niet duidelijk gemaakt. De verant woording voor de rangorde in prioriteitstelling ontbreekt. Hét is de vraag of de organisaties en in stellingen die straks op grond van de gemaakte indeling buiten de subsidie-boot vallen te sussen zijn met de voor het ontbreken van die verantwoording aange voerde argumenten als „kin derziektes", „tijdnood" en „geen enkel instrument werkt feilloos". Zij willen en hebben recht op duidelijkheid. Het is niet juist (en ook niet de bedoeling) de werkgroep alle manco's van het plan aan te wrij ven. (De werkgroep zegt zelf eigenlijk nog niet klaar te zijn en derhalve haar werkzaamheden te willen voortzetten.) Met vallen en opstaan heeft de werkgroep haar werk verricht, om het met de tij dens de vergadering van de commissie financiën door de li beraal Bergsma gesproken woorden te zeggen. De raad. al dus Bergsma, had voor het raamwerk moeten zorgen, maar „we hebben de werkgroep het bos ingestuurd". Aan de raad nu de taak om met het oog op de komende door de werkgroep te verrichten werk zaamheden, dat bos alsnog van een duidelijke bewegwijzering te voorzien. B. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie VERKEERSOPVOE- DING - LAAT DE GE MEENTE LEUSDEN VERSTEK GAAN? In augustus '77 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de Con tactgroep Voorlichting Verkeersop- voedlng in het leven geroepen Tevens heeft hij toen aan alle gemeentebestu ren 3 vragen gesteld over de verkeers- opvoeding in hun gemeente. Deze Contactgroep heeft o a als taak: infor matie te verkrijgen over het beleid dat wordt gevoerd met betrekking tot ver keersopvoeding van kinderen. Het is de bedoeling dat de verzamelde informatie wordt doorgegeven aan hen, die zich met de verkeersopvoeding van kinde ren bezighouden. In de brief, die aan alle gemeentebe sturen werd gezonden, waren de vol gende vragen gesteld - worden er in uw gemeente bijzon dere initiatieven ontwikkeld op het gebied van verkeersopvoeding? - stelt u als gemeente prijs op het ont vangen van informatie inzake ver keersopvoeding van kinderen voor zowel kleuter- en lager onderwijs als andere vormen van onderwijs? - zijn er binnen uw gemeente instan ties, zoals besturen van bijzondere scholen en mogelijkerwijze voorlich tingsdiensten van de politie, die be langstelling zullen hebben voor deze informatie? Tot op heden heeft 70% van alle ge meenten gereageerd Dereaktiesuitde grote steden ontbraken voor een be langrijk deel Wat dat betreft, schaart Grootste keus inShetlandtruien bij Texshop! 100% scheerwol Kleuren: zwart - beige - bruin - camel - marine donkergrijs - lichtgrijs - bordeaux - zand lever Maten: 44 t/m 56 De grootste keus en de beste kwaliteit in Shetland, bij Texshop slechts Barneveld. J. v. Schaffelaarstraa» 14 Ermelo, Stationsstraat 110 Amersfoort, Utrechtsestraat 15 fleerlond/ Zuper/peciali/t in Jean/mode het gemeentebestuur van Leusden zich achter de grote steden, want zij lieten taal noch teken horen. Van de gemeenten die wel ge reageerd hadden, gaf 80% te kennen, het ontvangen van informatie op prijs te stellen Ca. 20% deelde mee dat zij geen belangstelling had voor nadere informatie. Het is moeilijk te achterha len waarom een gemeente geen be langstelling heeft voor verdere informa tie. Het is nog moeilijker te achterhalen, waarom het gemeentebestuur van Leusden zelfs niet de moeite genomen heeft om de gestelde vragen over de verkeersopvoeding te beantwoorden Tegen de veilig-verkeersuitspraken bij de laatste begrotingsbehandeling, is dit een verzuim dat alsnog moet worden goed gemaakt. Op de vraag van de minister of er in de gemeente bijzondere initiatieven worden ontwikkeld op het gebied van de verkeersopvoeding kwamen o.a. de volgende reakties binnen: Een aantal gemeenten gaf aan. dat zij op haar kosten aan alle scholen in haar ge meente één of meer dia-series heeft verstrekt over konkrete verkeerssitua ties in eigen gemeente. Een enkele gemeente deelde mee. dat tevens gebruik werd gemaakt van een dia-serie over verkeerssituaties in een naburige gemeente, omdat vele jongeren het voortgezet onderwijs in de naburige gemeente volgen. Dit zou een uitstekende suggestie voor Leusden zijn, omdat scholieren hier nog steeds geen voortgezet onderwijs kunnen vol gen en zich volkomen onvoorbereid moeten begeven op uitermate onveilige wegen zoals: Lockhorsterweg (deze onveilige situatie is binnenkort opge lost) en de Heiligenbergerweg (behoort ook voor een deel toe aan de gemeente Leusden). Enkele gemeenten exploiteren een verkeerstuin, soms in samenwerking met een of meer naburige gemeenten Hoewel het gebruik van een verkeers tuin soms wel problemen geeft, zijn er ook gemeenten die deze problemen niet uit de weg gaan. zoals Eindhoven, waar in samenwerking met Veilig Ver keer Nederland een projekt uitgevoerd wordt om tot een nieuwe aanpak te ko men t.a.v. de verkeersopvoeding In Leusden is jaren geleden door de fa. Pon geld beschikbaar gesteld voor het realiseren van een verkeerstuin Voor zover wij ons kunnen herinneren was de gemeente Leusden niet in staat hiervoor een geschikte plaats te vinden en vond zij een verkeerstuin bovendien een achterhaalde zaak. Er waren ook gemeenten, die erop wezen, dat met name bij een accentue ring van verkeersopvoeding ouder participatie onmisbaar is. Zij stelden dat de verkeersopvoeding niet alleen een zaak voor de school, maar ook voor de ouders is Als Aktiegroep Veilig Over stellen wij ons volledig achter dit stand punt. Overleg op de scholen zal zeker plaats moeten vinden. De verkeersop voeding is een zaak die ons allemaal aangaat, maar waar een gemeente zich niet aan kan en mag onttrekken. Meerdere gemeenten in Nederland zijn in staat om zelf met bijzondere ini tiatieven te komen t.a.v. de verkeersop voeding. Wij zouden dan ook graag op de volgende vraag van het gemeente bestuur een antwoord willen hebben „Welke initiatieven heeft het gemeen tebestuur van Leusden^t.a.v. de ver keersopvoeding van kinderen geno men en welke is zij in de toekomst nog van plan te nemen?" Aktie Veilig Over.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7