Rover 2600 goede opvolger van 3500-versie Toyota Tercel Laat Xera uw hart T veroveren. Defraaistetegels... openhaarden. ...SieMatic, degezelligste keuken... Test Rover 2600 c$AvatfHell&Zri SieMaticl „LISIDUNAHOF" reservekrachten 4f' LQl\ v.d. Donk Romeijn 't Horloge meteen passie voor tijd en schoonheid. DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 LEUSDER KRANT HORLOGER JUWELIER H. v. Viandenstraat 6 Telefoon 15689 AMERSFOORT Mooi op tijd. Ie Leusden is één van de vier verpleeg huizen voor psychisch gehandicapte bejaarden, die ressorteren onder de Stichting Verpleeghuizen Nederland. Voor inval bij ziekte en/of vakantie vragen wij voor de begeleiding, verzorging en verpleging van de bewoners. Werkzaamheden: in teamverband de bewoners begeleiden, verzorgen of verplegen; De werkzaamheden zullen niet steeds op dezelfde afdeling plaats vinden, maar daar waar de grootste vraag is; Frequentie van de werkzaamheden zijn variabel; Men moet bereid zijn op onregelmatige tijden te werken ook in de weekenden en op feestdagen. Wij verwachten: Belangstelling voor het werken met psychisch gehandicapte bejaarden; Diploma A, B, Z.V. of ervaring in de verpleging of verzorging. Salaris volgens richtlijnen van de N.Z.R. Telefonische informatie kunt u krijgen bij mevrouw M. Post-Zuidberg, hoofdverpleeg kundige, tel. 033-42224. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan: Mevrouw M. J. Th. Stet, verpleegkundig direkteur „Lisidunahof", Postbus 10,3830 AA Leusden. Adres Bavoortseweg 99. BV HOLLANDSCHE STEDEN makelaars - adviseurs o# Tel. 03433 - 228 Dir. P. J. M. Schotemeijer, makelaar/taxateur o.g. BELANGRIJK BERICHT voor mensen die zelf hun huis willen verkopen of een ander aankopen en toch een specialist achter de hand willen hebben. Welke makelaar kan en wil deze specialist zijn? Wat dacht u van HOLLANDSCHE STEDEN teMAARSBERGEN. Hoe? U wilt eerst zelf ondervinden of het lukt een huis te kopen of uw eigen huis te verkopen en waarom ook eigenlijk niet Wij kunnen in zo'n geval los van uw eigen akti- viteiten proberen te helpen. Voor eigen rekening zullen wij een huis zoeken of als u ver koopt een koper vinden. Alles op basis van geen resultaat aan onze kant, geen betaling van kosten of courtage, van uw kant. Ook niet indien u zelf slaagt. Wilt u vroeger of later toch een makelaar in schakelen, die u echt een hoop werk en risico uit handen zal nemen, dan hopen wij dat uw keuze op ons zal vallen. Het is misschien nu al goed te weten dat wij het éénzijdige courtage-tarief van maar 1% hanteren en toch instaan voor een optimale inzet. Geen opzegtermijn hebben in onze verkoop/ aankoop opdrachten. Wilt u meer weten over bovenstaand of over b.v. hypotheken, verzekeringen, taxaties etc. draait u dan even bovenvermeld nummer. van Beuningenlaan 56 3953 BS Maarsbergen Kantoor geopend van maandag t/m vrijdag van 9 00 tot 17 00 uur s zaterdags van 1000 tot 1600 uur (gaarne telefonische afspraak) Het Britse autoconcern Ley- land Is bepaald geen onderne ming waar het de laatste jaren voor de wind is gegaan. De pro blemen in het bijzonder die van de arbeidsonrust, zijn algemeen bekend en hebben zonder meer hun invloed gehad op het imago van deze fabriek. Maar wat men ook over de grote producten-range van deze Engelse autogigant te zeggen heeft, één ding staat als een paal boven water: de Rover 3500, die in juni 1976 werd gelanceerd en In 1977 werd uitgeroepen tot „Auto van het Jaar" Is zonder meer de grote Leyland verras sing van de laatste jaren gewor den. De belangrijkste overweging om een goedkopere 2600 cc uit voering aan het Roverprog ramma toe te voegen Is natuur lijk de prijsstelling geweest. Verschillende factoren hebben de Rover 3500, die gedurende een aanloopperiode van bijna twee jaar voor een prestige-auto uitermate gunstig geprijsd was, aanzienlijk duurder gemaakt. Met een prijsstelling van thans tussen de 36.000 en 38.000 gulden voor de 3500 is er voor Leyland duidelijk een gat ontstaan In de toch zeer l nteres- sante klasse representatieve auto's tussen de dertig en twee- en-dertig mille, waarin onder andere een Renault 30 TS, een Peugeot 604, een Ford Granada 2,8 een Citroen CX 2400 of een Volvo 264 DL te vinden zijn. En dat gat moet de 2600 Rover nu gaan opvullen. MOTOR EN PRESTATIES Men mag zich natuurlijk wel afvragen of je in zo'n motorisch en technisch totaal op elkaar af gestemd concept als de Rover 3500, zomaar ongestraft, een kleinere motor mag bouwen. Maar als zo'n ingreep een 4 tot 5000 gulden voordeel oplevert, Is de verleiding bijzonder groot. Vóór alles moet namelijk ge zegd worden, dat Leyland nau welijks Iets aan de opbouw van de wagen heeft gewijzigd. Slechts de electrlsch bediende ruiten en de centrale deurver grendeling ontbreken op de 2600, terwijl de wagen op iets kleinere wielen staat. Met als gevolg, dat een 6 cilin der lijnmotor met een Inhoud van 2597 cc de krachtbron is voor een practlsch even zware 1325 kg wegende wagen. Het is verrassend dat de ver andering van een 3,5 liter V8 motor naar een zes cilinder In lijn, zo'n duidelijk prijsverschil kan opleveren, temeer omdat men bij Leyland die krachtbron geheel nieuw heeft ontwikkeld. Weliswaar met als basis een conventioneel gietijzeren mo torblok, maar toch met een aantal interessante technieken zoals een slechts 4 x gelagerde krukas. Bovendien heeft Ley land voor het eerst In zijn ge schiedenis een door een tand- riem aangedreven bovenlig gende nokkenas toegepast! Die as heeft bovendien als bij zonderheid dat slechts 6 in- plaats van de gebruikelijke 12 nokken zijn aangebracht, zodat de twee kleppen per cilinder door één en dezelfde nok wor den bediend. De prestaties van de 2600 motor, die een maximum ver mogen heeft van 101,4 KW (136 pk) bij 5000 omwentelingen per minuut, zijn lang niet slecht. Wij noteerden een acceleratletljd van 0 tot 110 km/uur in 13,7 SE CONDEN EN EEN TOPSNEL HEID VAN 167 echte km/uur. Toch Is het duidelijk merkbaar, dat die 6 cilinder motor veel werk moet verrichten, want vooral bij het optrekken en eigenlijk tot zo'n 120 km/uur komt er nogal wat lawaai onder de motorkap vandaan en dat vinden we nu juist Iets dat bij een prestige-auto in deze klasse niet thuis hoort. Het prettigst en meest comfortabel rijdt deze Rover boven de 120 km op de autosnelweg. Zowel in de auto maat-uitvoering - zoals door ons getest - als met de vijf ver snellingsbak die standaard wordt geleverd, merkt men dat de motor z'n gunstigste ar beidsprestatie dan levert bij hetzelfde toerental van 3750 omw/min als van het maximum koppel. Ook het nauwkeurig gemeten brandstofverbruik vertoont dan De Toyota Tercel is verkrijg baar als sedan met pontoncar rosserie of als driedeurs fast back met een derde deur ach terin. De sedan wordt met twee dan wel vier portieren geleverd. Opvallend is dat de sedan net als de driedeurs versie een achterbank heeft waarvan de rugleuning kan worden weg- geklapt. Dit maakt het mogelijk om de wagen bijvoorbeeld als driezitter te gebruiken, waarbij dan lange spullen (ski's, hen gels) kunnen worden meege nomen. De Tercel heeft een ruim inte rieur met een inwendige lengte van 1,74 meter, gemeten vanaf het dashboard tot aan de rug leuning van de achterbank. De wielbasis van de wagen is met 2,50 meter lang voor een auto die slechts 3m.96 meet. De breedte blijft met 1,56 me ter aan de smalle kant en de hoogte - 1,375 meter - is nor maal. De maten van de 2-d, 3-d en 4-d versies zijn stuk voor stuk gelijk. Het is nog een paar maanden afwachten, maar - de auto ge zien hebbend - menen we nu al te kunnen zeggen dat de Toyota Tercel (de naam betekent valk) een geduchte concurrent op de Nederlandse markt zal worden. een verrassend gunstig beeld: bij 120 km/uur noteerden we 1 op 9,9. Zelfs bij 140 km/uur Is 1 op 7,5 bepaald niet slecht. He laas blijkt de motor er in het stadsverbrulk heel andere nor men op na te houden: Talloze malen gemeten kwamen we op de korte ritten met veel stop lichten gemiddeld op 1 op 5,3! Een doorsnee traject van 30 km buitenweg en 17 km stad lever de een verbruik op van 1 op 7,1 waardoor de invloed van het stadsgebeuren weer eens extra onderstreept werd. Bezwaarlijk vonden we bo vendien, dat op de automati sche versie geen automatische choke is toegepast! Leyland houdt consequent vast aan een handchoke en die heeft men In de Rover bij Iedere nieuwe start - In warm of koud weer - lang durig nodig. Dat kost natuurlijk ook brandstof plus de ergernis tijdens het rijden in een auto maat, dat de motor bij het te snel uitschakelen van de choke af slaat, waardoor de schakel- handle opnieuw In „vrij" moet worden gezet voor het wederom starten. RIJ-EIGENSCHAPPEN Het belangrijkste aspect van de nieuwe Rover 2600, de motor, heeft uiteraard wat meer aan dacht gekregen. Over de rij- eigenschappen kunnen we kort zijn, omdat - zoals gezegd - Leyland practlsch niets gewij zigd heeft aan de technische opbouw en de uitvoering van de wagen. De consequente toe passing van een starre achteras door Leyland zal altijd wel een punt van discussie blijven, maar gezegd moet worden, dat men door een goede combinatie van schroefveren, langszij ge plaatste telescoplsche schokdempers, dwars ge plaatste geleide-armen en reactiestangen een zeer ac ceptabele achterwlelophanglng heeft weten te realiseren, die borg staat voor een goede weg- llgglng. Met de Rover kan men op ho ge snelheid lange of korte bochten nemen zonder dat de wagen uitbreekt. Bijzonder prettig idaarblj Is de uitstekend bekrachtigde stuurinrichting, die de handelbaarheid van de wagen zeker ten goede komt. Waarschijnlijk uit prijsoverwe- glng heeft men op de 2600 ver sie kleinere wielen (5 1/2 Inch l.p.v. 6 Inch) en smallere banden (175/70 i.p.v. 185/70) gemon teerd, maar die ingreep heeft op de wegvastheid nauwelijks in vloed. Wel meenden we, dat die kleinere wielen de vering iets stugger, iets harder maakten, maar in het totale comfortpakket van deze auto komt dat aspect zo goed als niet naar buiten. Voortreffelijk is ook het rem- systeem van deze wagen. Een vóór en achter gescheiden cir cuit met schijven op de voor wielen, zelfnastellende trom mels achter, een rempdrukre- gelaar in het achtercircuit en het geheel servo-bekrachtigd. De pedaaldruk is licht en goed do- seerbaar, de remweg ook bij veelvuldig gebruik kaarsrecht en kort. VORMGEVING EN UITVOERING Met de vormgeving van de nieuwe Rover heeft Leyland's styllng-directeur David Bache alom bewondering afgedwon gen. De wagen heeft ontegen zeggelijk een geheel eigen, ze ker moderne lijn, waaraan, vóór alles, aërodynamische eigen schappen ten grondslag heb ben gelegen. Maar ook de door dachte afwerking, de vele veiligheidsaspecten, de uitge breide uitrusting en de toepas sing - als eerste in de automo bielindustrie - van een maximum aan kunststof-onder delen, hebben de Rover een ei gen gezicht gegeven. Toegege ven, het moet de Engelsen veel pijn hebben gedaan een noten houten dashboard te zien ver vangen door een totaal uit kunststof bestaand instrumen tenpaneel, maar de stormachti ge ontwikkeling in deze indus trie bood de gelegenheid om daar, voor een nieuwe creatie, volledig gebruik van te maken. Evenals met de bijna legendari sche Mini-conceptie, heeft Leyland ook met de Rover sty ling, inmiddels navolging ge kregen. Het is gedurfd om in een rep resentatieve auto in deze prijs klasse toch een openslaande achterdeur te construeren. Het resultaat is echter een opmer kelijke grote, gemakkelijk be reikbare bagageruimte, waar mee de Rover zijn concurrenten zonder meer de loef afsteekt. Enige kritiek op de vormge ving wordt veroorzaakt door de nogal grote dode hoeken aan de achterzijde van de carrosserie. Weliswaar zijn flinke - van bin nenuit verstelbare - buitenspie gels gemonteerd, maar die kun nen dit euvel niet oplossen. Rest ons te vermelden, dat de Ro ver-rijder, naast veel comfort de beschikking heeft over een uit gebreid instrumentarium, een voortreffelijk werkend verwar- mings- en ventilatiesysteem, dat ook de ontwaseming van de zijruiten omvat en vóór alles een moderne auto ter beschikking heeft, die - voorzover, tot nu toe de ervaring leert - ook be trouwbaar blijkt te zijn. De keuze tussen een 3500 of een 2600 blijft natuurlijk bij de koper. Toyota gaat hoogst waar schijnlijk de inmiddels in Japan op de markt gebrachte gloednieuwe Tercel tijdens de RAI personenautotentoon stelling in februari van het vol gende jaar in Europa introdu ceren. De Toyota Tercel is een modern gebouwde wagen. Het is de derde Toyota met voor wielaandrijving en rondom on afhankelijk opgehangen wielen. De Japanse automerken heb ben een groot aantal jaren alle zeilen moeten bijzetten om aan de zeer strenge eisen op het ge bied van de luchtverontreini ging in Japan te kunnen vol doen. In die jaren hebben we ook kunnen constateren dat de Japanners over het algemeen wat achterbleven met de styling van de wagens en de construc tie van de onderstellen. Nu de Japanners de problemen rond de luchtverontreiniging voorlo pig uit de weg hebben geruimd, beginnen ze aan de modernise ring van de wagens. En dat is aan de Tercel heel duidelijk te zien. Tegels in vele kleuren en soorten voor keuken, kamer en badkamer. Tegels van internationale allure voor een warme sfeer in elk hollands huis. Keus genoeg en volop voorbeelden van kombinatiemogelijkheden Een open haard is het middelpunt van de gezellige kamer De vlammen spelen met de houtblokken en starend in het vuur kunt u uren dromen. Voelt u het sfeertje al. kom bij ons vast genieten van de voorpret. Havenweg 5, Amersfoort, Tel. 033-16946. Open ma. t/m vr.8.30-12.30 en 13.30-17.00 za. 10-12 uur en volgens afspraak. MOTOR De Toyota Tercel heeft voorin, in de lengterichting ingebouwd, een geheel nieuw ontworpen viercillnder motor met een in houd van 1452 cm3 en een ver mogen van 58,8 kW (80 pk) bij 5600 toeren. Onder de motor is het differentieel aangebracht en schuin onder de motor is de vierversnellingsbak gemon teerd die wordt geschakeld door een korte vloerpook. Op een aantal modellen wordt als extra een vijfde versnelling gemon teerd, die dienst doet als over drive. De wielophanging is rondom onafhankelijk. Voor zijn McPherson poten gebruikt en achter zijn de wielen opgehan gen aan draagarmen die worden afgeveerd door schroefveren. De brandstoftank kon door het ontbreken van de starre achter as opschuiven tot tussen de achterwielen in, wat de veilig heid ten goede komt. Het reser vewiel ligt achter de brand stoftank onder de vloer van de koffer. Dames zilveren Dames zilveren Dames zilveren bracelet half spang, bracelet half spang, bracelet half spang, parelrand, anthraciet anthraciet plaat, f 210, zilveren plaat, romeinse plaat, f 225,- cijfers, f 218,- In de gezelligste keuken moet je je thuis voelen, ongedwongen op je gemak. SieMatic brengt die gezellig heid terug in uw keuken, geeft er een persoonlijke sfeer aan. maakt van uw keuken een behaaglijk trefpunt voor gezin en vrienden. Want SieMatic is de gezelligste keuken. Waarom zou a met minder genoegen nemen. nes iijufl wmil'l obv

Leusder Krant | 1978 | | pagina 10