Afdeling Leusden bloeit en groeit Prijswinnaars Sinterklaasaktie van middenstand Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 17 Geen achterhaalde vereniging, maar aktieve bond voor iedereen Zelf doen tijdens avonden valt altijd in de smaak bij de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Zoals hier tijdens het maken van Hindeloper schilderwerk. LEUSDEN - De Nederlandse Bond jn Plattelandsvrouwen. Voor veel erstedelijkte gebieden, waar afde lingen van de bond aktief zijn, komt deze naam typisch over. Toch blijft de naam gehandhaafd, ook al omdat vele plattelandsvrouwen, ook de niet boerinnen zich in deze begripsaan duiding herkennen. Aan het pro gramma kun je zien, dat het voor Iedere vrouw met interesse een fijne organisatie is. EEN STUKJE GESCHIE DENIS Omstreeks 1928 werd in kringen van [het landbouwonderwijs, de landbouw- maatschappijen en de internationale en lationale vrouwenbeweging de nood- aak gevoeld ook de plattelandsvrou wen in een eigen organisatie te vereni gen De volgende faktoren waren hierbij toen van belang Het platteland raakte jin beweging. De ontwikkeling van het ^landbouwonderwijs stimuleerde het [verlangen naar een veelzijdiger ontwik keling Door de toegenomen kontakten |met de stedelijke sfeer werd de eman- Icipatie van de vrouw ten plattelande ^bevorderd. De boerenstand werd meer zelf bewust tijdens de ekonomische krisis van de dertiger jaren Op 14 oktober 1930 wordt ..De Nederlandse bond van boerinnen en andere plattelandsvrou wen" opgericht. Het bestuur bestaat uit een doktersvrouw, een landbouwhuis- houdlerares en een boerin, groeperin gen die de bond lange tijd zullen type ren. Als doel werd gesteld:..de bevorde ring van de belangen in de ruimste zin, van de bevolking van het platteland". Dit doel en de bepaling ,,De bond stelt zich op algemeen nederlands stand punt. omvat alle gezindten en onthoudt zich van alle partijpolitiek" bleef onver anderd tot in 1974. In de eerste tien jaar groeide de bond tot 14.000 leden. De krisis van de dertiger jaren bracht de plattelandsvrouwen tot samenwerking, tot plattelands-opbouwwerk en tot ei gen ontwikkeling en ontspanning. Toen de Duitsers in 1941 invloed probeerden te krijgen in de bond. leg den praktisch alle bestuursleden hun functie neer en werd de hele bond op geheven. Onmiddellijk na de bevrijding richtte men de ontbonden bond weer op en kwamen de ondergedoken afdelin gen weer boven. Het aantal leden nam snel toe. de naam werd gewijzigd in ..Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen" en het tijdschrift ,,De Platte landsvrouw" kwam weer uit. In 1975 zijn de statuten voor de vijfde keer ge- wijzigd De gewijzigde doelstelling is nu ..De vereniging heeft ten doel vor ming en ontwikkeling van de vrouw en het versterken van haar besef van ver antwoordelijkheid voor de samenle ving. in het bijzonder in plattelands gebieden De vereniging staat open voor vrouwen van alle gezindten en onthoudt zich van elke partijpolitiek" WAT NU DOET DE AFDE LING LEUSDEN De afdeling Leusden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen is in 1962 van start gegaan en bestond het afgelopen jaar dus 15 jaar Het aantal leden was niet altijd even groot. In fe bruari I975warener28leden.nuzijnhet er 63 Er is wel wat verloop door verhui zing. maar 20 leden zijn zo ongeveer 15 jaar lid Bij het 15-jarig bestaan konden dan ook 10 leden onderscheiden wor den. De NBvP Leusden probeert zeker ook zoveel mogelijk jongere vrouwen aan te trekken en aktief in haar werk te betrekken. Vooral het kontakt met ei kaar is erg belangrijk. Er worden diverse kursussen gehou den. voor elk wat wils. Ook voor vrou wen, die moeite hebben om alleen er- aens od af te stappen, bliikt de NBvP Leusden een plezierig ontmoetingspunt met anderen te zijn De NBvP Leusden probeert zich zo veel mogelijk aan de doelstelling te houden. Vroeger was het hoofdzakelijk vorming en ontwikkeling, maar nu is er bewustwording van de vrouw in de maatschappij bijgekomen. Een heel belangrijke uitbreiding Om enkele voorbeelden te noemen. Er is een nota ris komen praten over erf- en huwe lijksrecht. Een apothekaresse over me dicijngebruik en misbruik. De hart stichting heeft voorlichting gegeven Ook van de meer kreatieve en zelf- werkzaamheidsavonden wordt veel gebruik gemaakt, bijvoorbeeld bloem schikken. collages maken, discus sieavonden. Voorde discussieavonden geeft de bond ieder jaar een onderwerp aan. Wanneer de vakantie achter de rug is begint de NBvP Leusden vaak met een praatavond. Veel onderwerpen komen ter sprake zoals keramiek waarover al een verslagje in de krant heeft gestaan. De leden verzorgen en leiden (inplaats van het bestuur) eenmaal per jaar ook zelf een avond. KURSUSSEN De kursussen worden georganiseerd buiten de vaste avonden om, in het voor- en najaar. Veel steun wordt er ondervonden van ,,de huishoudelijke voorlichting ten plattelande" een ge subsidieerde instelling ten dienste van organisaties op het platteland, waaraan bevoegde leerkrachten zijn verbonden. Het kursusgeld is vrij laag. Voor het komende seizoen staan on der meer op het programma een kook cursus, de verzorging van de tuin en karweitjes in huis. In januari start een afslankkursus in samenwerking met de kruisverenigingen. De kursus Hindelooper schilderwerk, door een lid van een andere afdeling verzorgd, wordt als uitzondering 's avonds gehouden, omdat de jongere leden vaak overdag met kleinere kin deren zitten. Er is een vaste hand werkgroep onder leiding van een van de eigen leden. Acht tien dames komen dan bij elkaar om allerlei hand werktechnieken aan te leren. DE LEESKRING Deze draait nu voor het tweede jaar gedurende de wintermaanden Het eerste jaar werden eenmaal in de vier weken 2 boeken gelezen en onder lei ding van de bibliothecaresse bespro ken, maar nu doen de dames het zelf. met medewerking van de bibliotheca resse, die de boeken uitzoekt en apart houdt, zoveel mogelijk in meerdere exemplaren. Het bestuur probeert zoveel mogelijk met de wensen van de leden rekening te houden. Alle leden hebben inspraak, waaruit bijvoorbeeld de kursus van het Hindelooper schilderwerk is uitgeko men en slankheidscursus EXCURSIES Soms heel dichtbij huis bijvoorbeeld wanneer er in de Zonnehof een exposi tie is, of een stadswandeling in Amers foort onder leiding van een medewerker van het VVV. Ook wat verder weg bij voorbeeld naar Huize Doorn of de stadsschouwburg in Amsterdam om eens achter de coulissen te kijken en een excursie naar een kaasboerderij. Volgend jaar gaan dè leden naar Staphorst mede naar aanleiding van de lezingwonen en werken in Staphorst", waar na bezichtiging van het dorp in een boerderij een koffietafel zal worden gereserveerd. FlfTSEN IN DE OMGEVING BONDSVLAG NBvP-vrouwen bezig met Hindeloper schilderwerk. Afdelingskas Prov kas Landel kas. De Plattel.vr. Kleine prov. Intern, werk 15,50 4.90 4,85 5.55 0,10 0.10 31.50 niseerd in de omgeving van Leusden (Dames met wat minder conditie, voor u een troost: bij iedere tocht wordt er een koffiepauze ingelast) leder jaar is er in kersttijd iets gezelligs en met nieuwjaar een koffieochtend. IETS OVER HET BESTUUR EN DE FINANCIËN De bestuursleden zitten voor een be perkte tijd in het bestuur namelijk voor 3 jaar, kunnen dan herkozen worden, maar moeten na zes jaar aftreden. Op landelijk en provinciaal niveau zijn er kursussen voor besturen de zoge naamde kaderkursussen waar je veel kunt leren over je funktie Ook de pu- blikaties die er uitgegeven worden voor bestuursleden vormen een goede leidraad Met de contributie die 31,50 be draagt. wordt heel veel gedaan. Hier onder een staatje, hoe de verdeling er uit ziet. Uit de onderverdeling valt op te ma ken, dat er op landelijk zowel als provin ciaal niveau ook het een en ander ge daan wordt. Landelijk is er een algemeen bestuur en per provincie een provinciaal be stuur. Daar er in de provincie Utrecht al 32 afdelingen zijn, is het logisch, dat er weer een onderverdeling is gemaakt, de zogenaamde kringen. Een kring ontplooit aktiviteiten, waar of een groot aantal geïnteresseerden voor nodig zijn, óf die voor de afdeling zelf te duur zijn. Op provinciaal gebied is heel wat gaande, veelal geaktiveerd door ver- scillende kommissies zoals: De agrarische kommissie. De kommissie organiseert excursies onder andere naar de diergeneeskundige fa culteit of naar een witloftrekkerij. Belegt lezingen bijvoorbeeld de lezing: wat kan het kadaster voor u doen, verzorgt een kursus ekonomische voorlichting voor jonge boerinnen en een boekhoudkur- sus Diskussieleidsters. Wanneer er een algemeen diskussieonderwerp door de bond centraal wordt gesteld kan er een diskussieleidster voor zo'n avond worden gevraagd. Internationale kommissie. Het doel van deze kommissie is te trachten de internationale kontakten te bevorderen en daardoor begrip en vriendschap te kweken tussen plattelandsvrouwen overal ter wereld. Dit kan geschieden door onder andere het ontvangen van buitenlandse gasten Het organiseren van uitwisselingsreizen Het leggen van kontakten voor briefschrijvende le den, de zogenaamde penfriends. het begeleiden van projekten die meestal via de ACWW (Internationale vrouwen bond) georganiseerd worden en het helpen opzetten van talenkursussen. De kommissie vrouw. De kommis sie vrouw wil trachten mee te werken aan de bewustwording van vrouwen Hiertoe wil ze geregeld een bijdrage le veren in het Stichts Bericht (Blad voor de provincie Utrecht) om zodoende zo veel mogelijk leden te bereiken. Daar veel vrouwen in onvrede met zichzelf en hun omgeving leven, is het medicijn- verbuik en drankgebruik onder hen sterk toegenomen Met deze kennis als achtergrond zijn er suggesties voor in leidingen. diskussiemogelijkheden en dergelijke voor belangstellenden. De kulturele kommissie. Deze or ganiseert bijvoorbeeld een bezoek aan gerestaureerde kerken, een hofjestocht door Utrecht en werkt het onderwerp van dit jaar, kinderspeelgoed, zoals poppenhuizen en poppen uit. De kul turele kommissie adviseert ook bij het organiseren van leeskringen Perskommissie. Deze heeft als voornaamste taak het uitbrengen van het mededelingenblad Stichts Be richt". PUBLICITEIT IN LEUSDEN De NBvP in Leusden heeft leden zo wel in Zuid als in Centrum. Enkele leden komen zelfs uit Amersfoort In ver schillende wijken vooral de nieuwere wijken gaat het halfjaarlijkse program ma door de bus. Iedere maand krijgt ieder lid vóór de avondbijeenkomst een convocatie. Regelmatig komt er iets te staan in de Leusder krant, eerst op de agenda en na zo'n avond een verslag. Programma voor de komende maan den. Woensdag 13 december: Fondueavond in eetkafé de Hakhorst. Donderdag 25 januari: Jaarvergadering met iets gezellig na de pauze Woensdag 21 februari: Muziekavond. Ondekkingsreis in woord en muziek door renaissance en barok. Maart: Mevrouw E de Kieviet van de Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, zal het een en ander over de verzorging van de tuin vertellen. Dinsdag 9 januari: De kursus ..Samen afslanken gaat dan van start. Heeft u vragen, dan kunt u altijd terecht bij Mevrouw C. Pollé-Blom, tel. 43957. Tea Middelkoop-van Maanen Regelmatig worden tochtjes georga- Een lezing over keramiek. De NBvP heeft een afwisselend programma. WINNAARS St. Nlcolaasacktie Win keliersvereniging Leusden-Centrum 1e tr. 21-11-78 P- Waller, Terberghorst 11. Leusden. De Jongh, Roggeland 28. Leusden. R- Kloppenburg, Rozenhaag 19. Leusden P- Luljckx, Bretagne 28. Leusden. H. Klijn, Koolzaadland 13. Leusden J- Soesbergen, Beemden 39. Leusden A- Broekman, Ansfriduslaan 24. Leusden. J. Oudshoorn, Eikenlaan 32. Leusden M. de Ruiter, Ardennen 27. Leusden G. Kosterman, Walstro 1Leusden E.M. Roggenkamp, Lijsterbesln. 14. Leus den R- Rijper, Henegouwen 8, Leusden G. Lagerwelj, Maanweg 31. Leusden 2e TR. 22-11-78 Bolt. V. van Goghstr 6. Amersfoort M. Riemersma, Duinroos 12. Leusden J.C. Ribbens, Eikenlaan 18. Leusden J. Latumalima, Ansfriduslaan 8. Leusden. J. Blok, Lijsterbesln. 50. Leusden W.H. Bransen, Esdoornhof 47, Leusden G. v.d. Meulen, Roggeland 15, Leusden T. Schurlnga, Dioriet 12. Leusden A.A. Boers, Vogelwikke 12. Leusden H.D.J. Sakkers, Boekweitland 23. Leusden Oudenhuijzen, Lindenlaan 18. Leusden M. ten Brlnke, Dinkelwijk 36. Leusden J. Hoebe, Grienden 63, Leusden 3e TR. 23-11-1978 G. Pon, Acacialaan 2. Leusden Brouwer, Bgm van Kempenstraat 29. Grubbenvorst Mevr. Oudenhuijzen, Lindenlaan 18 Leusden Mevr. Koopman, Duinroos 11, Leusden Brons, Acacialaan 10. Leusden. Mevr. Oudshoorn, Eikenlaan 32, Leusden J. Timmerman, Esdoornhof 41, Leusden. G. Voorthuizen, Kanaalweg. Leusden B.J. Hartman, Rozenhaag 8. Leusden T.A. van Roomen, Asschatterweg 217, Leusden. Mevr. Dekker, Eikenlaan 13, Leusden. B. Y. Hollander, Dordogne 25, Leusden W.J. Valkenburg, Waarden 1. Leusden 4e TR. 24-11-1978 M. van Eijden, Grienden 35. Leusden G.O. Verrips, Kornoelje 43, Leusden. Bulsman, Finnmark 44, Leusden L. van Roolien, Hooiland 14, Leusden G.H. van Valkengoed, Leusbroekerweg 16. Leusden A.W. Hilhorst, Langesteeg 6. Leusden J. Hoelen-Malkerk, Ringweg Randenbroek 47B, Amersfoort E.J. de Klerk-van Balen, Kokmeeuw 8, Leusden. J. v.d. Broek, Calabrië 39. Leusden B.A. Jansen, Brinkhorst 8. Leusden J.H. v.d. Hengel, Zwarteweg 4. Leusden Hubert, Grienden 15. Leusden H.W. Hellijgers, Asschatterweg 93. Leus den. 5e TR. 25-11-1978 Mevr. Bannink, Princenhoflaan 10. Leus den R.P. v.d. Bunt, Rozenhaag 10, Leusden S. Hoekstra, Bergroos 4. Leusden. Visser, Karekiet 3. Leusden M. de Vries, Zonnedauwhof 14. Leusden. J.G. Koch, Waarden 8. Leusden. H. Drogt, Heggerank 39, Leusden Hubert, Ardennen 15, Leusden. F.M. Lam, Esdoornhof 45. Leusden. A. Meijer, Klaverland 55. Leusden D. Ruitenberg, Boekweitland 1Leusden I. de Kooter, Tarweland 22, Leusden D. Koenen, P Potterstraat 6. Amersfoort. 6e TR. 27-11-1978 J. v.d. Heijden, Zilverreiger 11Leusden. C.B. v.d. Anker, Gironde 42. Leusden F. Broekman, Ruiterhorst 17. Leusden J.D. te Winkel, Grienden 71. Leusden W.L. v.d. Bedem, Korenschoof 15, Leus den. J. v. d. Moolen, Krooneend 17, Leusden M. Gmelig Meljllng, Waarden 6, Leusden Mevr. Hollatz, Viltroos 10. Leusden. Van Doorn, Kornoelje 53, Leusden Mevr. Niezen, Elatinehof 9, Leusden M. Riemersma, Duinroos 12, Leusden. A.J. Hakvoort, Gersteland 9. Leusden. A.M. v.d. Kolk, Grasland 31Leusden. 7E TR. 28-11-1978 W. Snijders, Eikenlaan 7, Leusden Hajos, Hakhorst 13. Leusden A. Boetsma, Ardennen 52. Leusden H. Wijnhof, Grasland 15, Leusden A.J. Huisman-Manschot, Asschatterweg 21Leusden Mevr. Mattijsen, Brinkhorst 21Leusden. M.J.S. van Emmerik, Akkerwinde 3. Leus den. D. de Buck, Galicié 35, Leusden Wijsenbeek, Wilgenlaan 3, Leusden G. Hllgenga, Krakhorst 31Leusden Chr. van Dorst, Asschaterweg 131. Leus den. Mandemaker, Populierenlaan 6. Leusden L.G. de Roy, Pr. Hendriklaan 11Leusden 8e TR. 23-11-1978 Schouten, Roggeland 5. Leusden H.J. Nobel, Meidoornhof 21_l_Leusden. J. v. d. Hee, Pr Beatrixlaan 6. Leusden. C.G. Prinsen, Esdoornhof 13. Leusden H. Spaans. Travertijn 16. Leusden A. Wagenaar, Ruiterhorst 13. Leusden. G. Llevaart, Gorzen 52. Leusden. C. van Loenen, Hamersveldseweg 123, Leusden. E. v.d. Helde, Melafier 14, Leusden J.J.F. de Wilde, Eikenlaan 4. Leusden D.E. Wolfert, Gagelhof 33. Leusden H. Smlt-Scheldelaar, Dordogne 13. Leus den. B.J. van Eijsden, Rozenhaag 34, Leusden. 9e TR. 30-11-1978 A. Broekman, Ansfnduslaan 24, Leusden J.C. Dljksterhuis, Karekiet 2, Leusden Mevr. Kok, v. H van Ammerstollaan 80. Leusden H. Drogt, Heggerank 39, Leusden G.R. de Vries - Mauritz, Herikhof 22, Leus den H. van Loozenoord, Berkenlaan 28. Leus den. Schuchard, Hakhorst 4, Leusden M.H.J. Lemalre, Wierickewljk 1. Leusden J.M. van Ditmarsch, Rozengaarde 3. Leus den Pesie, Henegouwen 22, Leusden A. J. Boere, Ruiterhorst 12. Leusden. A. de Jonge, Karekiet 2. Leusden. I. Bernard, Gironde 17. Leusden 10e TR. 1-12-1978 A. v.d. Berg, Nelafier 23. Leusden W. Watet-RIJnders, Asschatterweg 6A, Leusden Vermeulen, Krakhorst 29. Leusden Van Went, Kleinhorst 11Leusden. J. van Boven, Marterhoeve 6. Leusden M.W. van Heusden, Herikhof 8. Leusden N.C. Robeerts, Koolzaadland 10, Leusden. W.E. de Haan- Jetten, Akkerwinde 18. Leusden Fam. Pastoor, Berkenlaan 20. Leusden Zandvoort, Rossenberglaan 2. Leusden M. van Dongen, Brinkhorst 16, Leusden F. Haselhoff, Berkenlaan 5. Leusden. M. Kuipers, Korenschoof 14. Leusden 11e TR. 2-12-1978 T. van Klaveren, Aragon 22, Leusden. Steggerda, Oranjelaan 19, Leusden W. Melnen, Wederik 5. Leusden VisserL Ardennen 44, Leusden Woudeijen, Heggerank 12. Leusden V.d. Horst, Rozenhaag 24, Leusden A. v.d. Hengel, Hessenweg 114, Achterveld A. Meijlof, Zonnedauwhof 34, Leusden A.L. Klaul, Kleinhorst 14. Leusden Jansen, Wilgenlaan 36, Leusden. J. van Gemert, Boekweitland 22, Leusden Borrlus, Rozengaarde 27, Leusden. 12e TR. 4-12-1978 G. Vastenburg, Zwarteweg 10. Leusden. H.A. Lansaat, Landweg 175, Leusden J. de Jager, Walstro 9. Leusden. T. Walles, Terberghorst 11. Leusden M. Evers, Hondsdraf 34. Leusden Rljnfrank, Krakhorst 6. Leusden F. Dekker, Weteringstraat 80. Baarn A. van Beek, Meidoornhof 7. Leusden W. Schoonderbeek. Hamersveldse weg 20. Leusden H. Jacques, Klaverland 48. Leusden E.M. Hoek, Melafier 1. Leusden G. van Zanten, Prunuslaan 29. Leusden PRIJZEN AF TE HALEN BIJ DE RABO BANK LEUSDEN-CENTRUM

Leusder Krant | 1978 | | pagina 17