„De wilde ganzen" vliegen over: aasgieren strijken neer; de bizarre zusters van Brian de Palma Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 23 iMERSFOORT - Het begint zo langzamerhand tegen Kerst te lopen, ook al en we Sint Nicolaas nauwelijks achter de rug. Het wordt tijd om vooruit iizien op het filmprogramma, dat jaarlijks tijdens de Kerst een hoogtepunt krijgt in allerlei belangrijke premières. Bovendien beleeft Jogchem's Thea ters, zoals bekend de exploitant van de Amersfoortse bioscopen, een mijl- K| in haar toch al door de onstuimige groei van de laatste jaren geken- mtrkte geschiedenis. Donderdag 7 december wordt het vernieuwde Grand Theater officieel met een receptie geopend, terwijl zaterdag de vijf bioscopen In het Grand-complex door iedereen te bezichtigen zijn van tien tot zestien uè tijdens een open huis ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de theaters, ledereen mag dan naar binnen lopen. Gratis. r tijdens de Kerst kunnen we - zoals gezegd - enkele belangrijke premières Be moet zien, zoals het vervolg op „De kanonnen van Navarone"; „Force 10 from Navarone" van regisseur Guy Hamilton, met Robert Shaw, Barbara Bach, Edward Fox en Franco Nero in de hoofdrollen. Dan natuurlijk de opvolger van „Jaws", „Jaws II" genaamd, waarin de inmiddels beruchte jhkaienplaag op dat Amerikaanse eilandje opnieuw toeslaat, opnieuw met Rfly Scheider en Murray Hamilton in de hoofdrollen, respectievelijk als Brody eri burgemeester Vaughn. Tenslotte de schitterende tekenfilm „Water- schapsheuvel", gebaseerd op het inmiddels beroemde boek van Richard Adams. Wellicht, maar zeker is dat niet, kan men tijdens de Kerst ook nog in Amersfoort terecht voor de nieuwste Pink Panther-film: „The revenge of the Pink Panther" met Peter Sellers en Herbert Lom in de befaamde hoofdrollen. (Onzekerheid ook over „Game of Death", de werkelijk allerlaatste film van ice Lee, gemaakt aan de hand van de laatste filmopnamen van Bruce, lanig aangevuld, dat een komplete film is ontstaan. EEN VAK Huizen verkopen is tegenwoor dig een echt vak. Je moet niet alleen ervaring hebben in het verkopen van te grote villa's aan verlegen ge zinnetjes, die eigenlijk aanvankelijk hun oog laten vallen op die een voudige koopwoning op de hoek van de straat, het is, dacht ik, ook een talent. De laatste tijd lees ik met bijzon der veel plezier sommige adverten ties, waarin zeer gedreven make laars hun koopwaar aanprijzen met de lyrische intonatie van een dich ter Wat te zeggen bijvoorbeeld van: „Dit is een in de jaren dertig ge bouwd pand, charmant door de stijl en de gezellige glas in lood raam- partj/en. Fraaie elementen van de tuin zijn de terrassen om de aardige vijverpartij." Dat ruikt naar geld, denk je dan. En inderdaad: ruim een half miljoen dien je neer te tellen om door de glas in loodramen naar je fraaie tuinpartij te kunnen kijken „Splitlevel woonhuis met een groot zonneterras met aparte doucheruimte op etage" lees ik tot wijn niet geringe verbazing en pro beer me dan voor te stellen, hoe de architect uit dat probleem is geko- wen, afgezien van het vervelende feit, dat ik nog nooit van een „split- level heb gehoord. Toch een bij zonder huis, denk ik en lees verder: „Een ongelooflijke ruimte treft u in dit ruime huis aan. De verlaagde zit kamer met een prachtige open haardpartj van travertin en een ui terst kostbare hoogpolige berber morgen voor een sfeervolle entoura- 9eIk zie het al voor me, een huis van alle ongemakken voorzien, want ga maar na. Door dat verlaag de plafond stoot je natuurlijk voort- urend je hoofd en die open n aard partij m travertin, wat dat dan ook wezen mag, is uiterst brand- voor die kostbare, wat zag ik: uiterst kostbare berber, die nog hoogpolig is ook. Eén knet- erand vonkje uit een houtblok van slechte kwaliteit en vldi, fietste foetsie, weg is je Berbertje Je leest verder om te kijken hoe het met de slaapgelegenheid zit, want je blijft natuurlijk niet de ganse nacht met je bibs op het hoogpolige tapijt voor de knetterende haard zitten, nietwaar? Je knippert dan wel eventjes met je ogen: „Op de eerste verdieping zijn de oorspron kelijke slaapkamers veranderd in een grote L-vormige tv-studeer-zit- kamer.Gut, denk je dan, vast een huis van een commune geweest of zo. Hoe moet je nou slapen? Al zit tend televisie-kijkend-studerend? Gelukkig, het gaat verder: „De badkamer bij de twee overblijvende slaapkamers laat ook niets te wen sen over.Die zin moet ik een tikkel tje vaker overlezen. Aha, ik begrijp het Een prima badkamer dus. Maar hoe zit het met die twee slaapka mers? Daér wordt niets over ge zegd. En dat in een advertentie, waarin bijna elke tegel, elke balk wordt aangeprezen als het sum mum van architectuur, originaliteit en vindingrijkheid, ooit door projekt- ontwikkelaars en bouwgiganten uit de grond gestampt Tja, denk je dan. Een aardig huisje hoor. Misschien z'n drie ton best waard. Maar die slaapkamers hè. Daar is iets mee. Déér wordt niets over gezegd. De badkamer, ja die ziet er prima uit. Maar je moet toch ook slapen? Op het hoogpoli ge berbertapijt voor de haard soms? Of in de L-vormige tv-stu- deer-zitkamer? Ik zie er toch maar van af. Drie ton is niet veel in deze tijd, hebben des kundigen mij met hun hand op hun hart verzekerd. Maar dat hart klopte op dat moment vol verwachting. Split-level woonhuismet twee slaapkamers waar niets over wordt gezegd. Opeens weet ik het: tra- vertin! dat is de oplossing. In mijn omgeving is een woonbuurt, waar alle straten namen van juwelen e.d. hebben gekregen. Travertijn is er ook bij Natuurlijk, travertijn in je ka mer, da's niet niks. Geen wonder dat er over die overblijvende slaap kamers niets meer wordt gezegd. Is het niet zo, dat als het uit de breedte komt, het niet uit de lengte kan ko men of zoiets? Juist. Huizen verko pen is inderdaad een vak. Ik heb er moeite mee. Voor jet het weet moet Berbertje hangen, of het nou hoog polig is of niet V. AASGIEREN VALLEN AAN Oorlogsfilms beginnen weer „in" te raken. £ijk maar naar „Force 10 from Navarone", die met de Kerst in première gaat, kijk maar naar „Go teil the Spartans" (met Burt Lancaster) en kijk maar naar „The wild Geese" (Aasgieren vallen aan). Dat laatste kan dan deze week in Amersfoort plaatsvinden, want daar gaat deze oorlogsfilm van regisseur Andrew V. McLaglen in Cinema 1 draaien. „Aasgieren vallen aan" is een oor logsfilm, ook al speelt het verhaal - naar het gelijknamige boek van Daniel Car ney - zich niet af op één van de be ruchte oorlogsfronten van deze eeuw, maar in Afrika, waar in feite in de laatste dertig, veertig jaar, een voortdurende oorlog gaande is tussen blank en zwart Een oorlog, die soms subtiel voort woekert in de jungle, en soms uitbarst in heftige aanvallen van agressie, vaak veroorzaakt en geleid door zogenaam de blanke huurlingen, die hun ziel en vaderland voor een fikse stuiver plegen te verkopen aan de meest biedende. Dat soort oorlogvoeren is op het lijf ge schreven van knapen, die in ver schillende „officiële" oorlogen al hun sporen hebben verdiend, daarna in de burgermaatschappij niet meer aan de slag kwamen en van hun tijdelijke job maar een permanente hobby hebben gemaakt. Dat soort oorlogvoeren heeft - wat de huurlingen betreft - niets meer te maken met vaderlandsliefde, trouw aan de vlag en al dat soort fraais meer, maar is louter gebaseerd op geld en kundigheid. Geld moet er op tafel ko men voordtat er ook maar een schot gelost wordt en daarna wordt kundig heid geleverd door de mannen, die ook maar gehuurd zijn voor het karweitje. de ex-president bevrijd moet worden. Gesteund door luitenant Shaun (een op het lijf geschreven rol van Roger Moore) en Janders (vertolkt door Richard Har- ris), slaagt Faulker erin om tenslotte de ex-president uit z'n zwaar bewaakte gevangenis te bevrijden. Maar dan be gint de ellende pas, want het vliegtuig, dat hen zou komen halen, laat verstek gaan en het enige alternatief is een tocht door de bush-bush, op de hielen gezeten door de soldaten van de dik- tator (Amin zal zijn naam wel zijn). De ex-president maakt de reis op de rug van een nogal tegendraadse Zuid- Afrikaan. die eigenlijk liever naar zijn vaderland terug wil en zeker niet het dragen van een zwarte op z'n rug als zijn ideaal ziet. (Een rol van Hardy Krü- ger). Wat als een aardig verlopende aktie begon, ontaardt in een schielijke af tocht, ook al probeert kolonel Faulker, steunend op zijn jarenlange ervaring, nog te redden wat er te redden valt. Maar in het algemeen kan men zich in dergelijke riskante (zij het lukratieve) akties geen fouten permitteren. Met heel veel moeite en met verlies van heel wat manschappen, weten de helden van het verhaal zich ternauwernood te red den met een wrak vliegtuig, met uitzon dering van Faulker en de man, die de Kerst veel liever zou hebben doorge bracht bij zijn zoontje, maar daar nooit meer aan toe zal komen (Richard Har- ris). Valse romantiek vermengd met keiharde aktie. Het is maar goed, dat regisseur McLaglen de lijn van het boek van Carney niet volledig heeft gevolgd, want daarin waren dit soort misplaatste sentimenten nog eens extra aange scherpt om het kontrast tussen huurlin gen in vredestoestand en die in volle oorlogsuitrusting nog eens te verster ken allemaal niet, maar dat wist u echter al. (Cinema 1, eerste week, zestien jaar). DOG SOLDIERS Op het filmfestival in Cannes werd de Amerikaanse speelfilm „Dog Soldiers" vertoond onder de titel „Who'll stop the Ram", maar in Nederland mag iedereen best weten, dat het (alweer) een Vietnam-film is, oftewel een film, waarin de naweeën van het Vietnam-debêcle nog eens uit de doeken worden ge daan. Ditmaal door regisseur Karei Reinz, die met „Dog Soldiers" echter geen „Coming Home" maakte, maar eerder een conventioneel in elkaar ge zette aktie-film, ook al zoekt Reisz de oorzaken bij de oorlog Het is de journalist John Converse (Michael Moriarty) die de aanzet geeft tot het „tweede front" in het thuisland Als oorlogscorrespndent in Vietnam werkzaam geweest, besluit hij - afge stompt door de afschuwelijke oorlog - met zijn werkzaamheden te stoppen en financieel een goede slag te slaan door een behoorlijke partij heroïne naar de VS te laten smokkelen, door de af zwaaiende marinier Ray Hicks (Nick Nolta). De heroïne zal afgeleverd wor den bij de vrouw van Converse, Marge (vertolkt door Tuesday Weld). Tot dan is er geen speld tussen te krijgen, want in feite is het niet zo erg moeilijk om drie kilo heroïne van Vietnam naar Amerika te smokkelen De ellende begint echter pas, wan neer Ray met de drie kilo aankomt bij de vrouw van de journalist. Hij is gevolgd door leden van de anti-narcoticabriga de en dat betekent ellende, uiteraard. lee, we vergeten echt de nieuwe film van deze week niet. Daar komen we aan toe. Dat is in de eerste plaats de uitstekende thriller van Brian de Ima (vaker dan eens de opvolger van Hitchcock genoemd) „Sisters" (In ind 4), „The wild Geese". een spannende oorlogsfilm rond huurlingen in ika (Cinema 1), „Dog Soldier" (rond uit Vietnam teruggekeerde soldaten) „Met de vlam in de pijp", een film rond de nieuwe cowboys van Amerika, vrachtwagenchauffeurs, ditmaal met Peter Fonda en Jerry Reed in de ifdrollen. Naast een reprise van „Papilion" (in Euro) heeft het icoopprogramma van de komende week voldoende keus te bieden, zou ik zeggen. Scène uit: „Aasgieren vallen aan" van regisseur Andrew V. McLaglen. Zo'n „karweitje" is het bevrijden van een verbannen president van een Afri kaans land uit handen van een - uiter aard - wrede diktator, die van plan is de ex-president, een zekere Limbani, te doden. Kolonel Alan Faulker lijkt de man, die dat werkje vast uitstekend zal kunnen klaren. Faulker (een zoals ge bruikelijk prima rol van Richard Burton) behoort tot de veteranen van het huur lingen-legioen, ook al heeft z'n prestige dan een lichte deuk gekregen door een vorige mislukking Faulker krijgt van een multinational opdracht om een le ger bijeen te schrapen om de bevrij dingsoperatie uit te voeren De ietwat gefrustreerde - buiten de akties om zwaar drinkende - kolonel Faulker, die eigenlijk al te oud is voor de harde ak ties in het veld, slaagt erin een prima groep bijeen te krijgen, zij het dan ook met de nodige moeite en ook nog dwarsgezeten door het moderne leger van de Maffia De training begint. Een training, die - vooral omdat de meeste mannen al een beetje op leeftijd zijn gekomen - bijzon der zwaar is. „De wilde ganzenbegin nen daarna uit te vliegen en komen te recht in de jungle van Oeganda, waar „The wild Geese" (Aasgieren vallen aan) is - en dat moet wel gezegd wor den - een vakkundig gemaakte oor logsfilm geworden, met prima vertol kingen van Richard Burton, Roger Moore, Richard Harris, Hardy Krüger en Stewart Granger (als de korrupte presi- dent-direkteur van de multinational, die zijn belangen in Oeganda uiteindelijk beter verdedigd zag door de diktator). Aan de andere kant is het een oor logsfilm met een bijsmaak, hoofdzake lijk gemaakt om de akties zelf en minder om de steeds terugkerende, afschuwe lijke oorlogen in het klein aan de kaak te stellen. Oorlogen, hoofdzakelijk in stand gehouden door westerse mul tinationals, die hun belangen hard nekkig op deze manier blijven verdedi gen, begerige en op macht en geld be luste Afrikaanse diktators en niet in de laatste plaats door de blanke huurlin gen, die zonder enige moeite hun ge weer opheffen voor de meeste bieden de Onder het motto: geen geld. geen schot. Wie het alleen maar om een vak kundig in elkaar gezette oorlogsfiml gaat, is „The wild Geese" prima en tertainment. Wat mij betreft hoeft het Margot Kidder als Danielle Breton in de spannende thriller van Brian de Palma „Sisters". SISTERS De Amerikaanse regisseur Brian de Palma wordt door insiders vaak de opvolger van Alfred Hitchcock genoemd. Ook ik voeg me bij die schare navolgers van De Palma, want wat ik tot nu toe van zijn films heb gezien, behoort inderdaad tot Hitchcock-kwalitelt. Brian de Palma bewijst dat opnieuw in de film „Sis ters", gebaseerd op een eigen ver haal en scenario. Bnan de Palma kreeg het idee van „Sisters" toen hij in het tijdschrift Life een artikel las over een Siamese twee ling van Russische afkomst. Hij werkte het aeaeven uit en paste het bij de tijd aan. Voor de rol van Dominique en Da nielle Breton, de Frans-Canadese Siamese tweeling, koos hij Margot Kid der De rol van de reporter, Grace Col lier, wordt gespeeld door Jennifer Jo nes, dochter van schrijver Waldo Salt („Midnight Cowboy"), die ook reeds in De Palma's „Jennifer" en „Murder a la mod" was te zien; Jennifer Salt's moeder in de film wordt door Mary Da venport gespeeld, die ook in werkelijk heid haar moeder is. De zusters zijn Danielle en Domini que Breton, Siamese tweeling die ge scheiden zijn door een operatie, Da nielle is fotomodel geworden en doet mee aan een populaire televisie-serie, waar zij Philip Woode ontmoet die haar uitnodigt zijn prijs op te maken: een avondje uit voor twee Zij worden lastig gevallen door een man die er op staat dat Danielle met hem mee gaat; Da nielle vertelt Philip dat het Emil is, haar vroegere man. Danielle en Philip gaat uit eten en dansen en later gaat hij mee naar haar appartement De volgende ochtend moet Philip medicijnen voor Danielle halen en hij koopt ook een taart voor haar verjaar dag. Danielle slaapt nog. Hij weet niet dat alles wat in de flat gebeurt, wordt gade geslagen door Grace Collier die 's nachts aan een artikel door heeft ge werkt in haar appartement aan de over kant. Wanneer Philip met de taart en een mes de kamer binnenkomt om zijn geliefde te verrassen, wordt het mes uit Zijn hand gegraaid en wordt hij aange vallen, hij wordt herhaalde malen ge stoken. Met moeite sleept hij zich naar de kant en schrijft hij „Help" met zijn eigen bloed. Grace, die verschrikt en vol afschuw het tafereel heeft gade ge slagen, waarschuwt de politie. Wan neer de politie arriveert is er niets ver dachts in Danielle's huis te vinden Gra ce roept op advies van haar redacteur de hulp in van een privé detective die een spoor (een sofa uit Danielle's flat) naar Canada volgt Grace gaat naar een oud huis waar Emil Breton een sa nitarium heeft en zij een verschrikkelijke nacht met veel moorden doormaakt Maar zelfs dat is nog niet het einde dat de oplossing moet brengen van het mysterie rond de identiteit van de twee tweelingzusters. Hoewel De Palma een tikkeltje bloediger te werk gaat dan zijn illustere voorbeeld, en daarmee bovendien een eigen accent aan zijn Films geeft, is „Sisters" in verschillende opzichten te vergelijken met Hitchcock's meester werken. Temeer ook, omdat ook De Palma gebruik maakte van de ener verende muziek van Bernhard Her- rman, de man, die ook de muziek schreef voor de meeste Hitchcock-Films (zoals voor „Psycho", „Marnie" en „The Birds" „Sisters" is een bizarre en spannende film, voor liefhebbers van dit onverslijtbare genre het neusje van de „thriller" zalm (Grand 4, eerste week. 16 jaar) MET DE VLAM IN DE PIJP „High Ballin" (Met de vlam in de pijp") is het onontkoombare gevolg van de nieuwe filmrage: truck ersfilms. Met „Convoy" als een succesvol voorbeeld speelt Hol lywood in op de belangstelling, die is ontstaan voor de moderne cowboys van het „wilde" westen. In de film „High Ballin"' (Met de vlam In de pijp) van regisseur Peter Carter gaat het er weer hard aan toe en deze keer is het niet de politie, die het leven van de vrachtwagenchauffeurs zuur maakt, maar een transport-gigant, die de onafhankelijke vrachtwagen chauffeurs op een dusdanige manier aanpakt dat de één na de ander hun ziel en zaligheid in dienst stellen van diezelfde transport-direkteur, voor zover ze voordien niet het loodje hebben gelegd. Peter Fonda, die voordien in meer dere films de wrekende gerechthe - uithing, komt ook nu op de proppen om de zware jongens van de weg een handje te helpen en de vlam in de onaf hankelijke pijp te houden. Hij wordt daarbij bijgestaan door Jerry Reed als één der koppige chauffeurs, die weigeren hun onafhankelijkheid op te geven en de fraaie Helen Shaver, die met haar eigen luxe „vrachtwagentje" op haar manier de onafhankelijkheid wil bewaren en er best brood inziet om de twee knapen een handje te helpen in hun toch al ongelijke strijd tegen het kapitaal en de gehuurde maffia. Alles komt natuurlijk op z'n wieletjes terecht. De boze wolf, die te begerig was. wordt het gevangeinis-bos inge jaagd, terwijl Peter en Helen hun onaf hankelijkheid in het vervolg samen pro beren te handhaven. Jerry Reed kan met een vrolijk gezicht weer afscheid nemen van zijn vrouw en dappere zoontje. De vlam schiet weer in de pijp en de „Cowboys van de grote weg" rijden een onbezorgde horizon tege moet. Ondanks het thema toch een ta melijk origineel in beeld gebrachte aktie-film, die een tikkeltje boven de doorsnee uitstijgt. Prima en tertainment dus. (Duo 2, eerste week, twaalf jaar). REPRISES Naast prolongaties van „Veel liefde uit Moskou' (Grand 1), „Grease" (Grand 3), „An unmarried woman" (Grand 5). en „Moord op de Nijl" (Ci nema 2). kan men deze week in de Amersfoortse bioscopen terecht voor een reprise van „Papilion" met Steve McQueen en Dustin Hoffman in de hoofdrollen (Euro Cinema), „Fear over the City" met Jean-Paul Belmondo (nachtvoorstellingen Duo 2) en „Pippi Langkous" (in de matinee-voorstellin gen van Euro) De gebruikelijke portie sex kan men halen in Duo 1. waar „Ontembare driften" oplaaien in de weekfilm en men bedolven wordt onder een „Sexlawine in Tirol" (tijdens de nachtvoorstellingen). Lekker en gemakkelijk voor de feestdagen. Salades bij u thuisbezorgd. Het Ros Beyaart Hamers veldseweg 56, Leusden-C. TeL 43127. Reisz vertelt dan eigenlijk het verhaal van een keiharde oorlog De strijd tus sen Hicks en de twee narcotica-agen ten Danskin (Richard Masur) en Smitty (Ray Sharkey). Waarbij duidelijk is, dat de wettelijke helft van de strijdenden allesbehalve fair play spelen en er niet voor terugschrikken om dezelfde me thoden toe te passen als in oorlogstijd gebruikelijk is. Aan de andere kant de afgezwaaide marinier, die jaren achter een geconfronteerd is geweest met het principe „doden of gedood worden" en dat principe ook in eigen land in praktijk brengt, niet gehinderd door de wettelij ke beperkingen, die het thuisland hem op eigen bodem wèl oplegt, maar die in Vietnam nooit hebben gegolden. Het is duidelijk, dat regisseur Reisz voor de drie Vietnam-slacht- offers kiest, waarbij hij de zich mis dadig gedragende politie op het schandblok zet. Voor wie het wil, kan in „Dog Soldier" moraliserende ten- denzen ontdekken, die wellicht ver gezocht en overtrokken aandoen. Voor wie dat allemaal een zorg zal zijn, krijgt in „Dog Soldier" gewoon een spannend gemaakte film. Het gaat er maar om, wat u wilt Peter Fonda in „High Ballin"' (Met de vlam in de pijp), een spannende aktie- film over onafhankelijke vrachtwagenchauffeurs.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 23