„Met de feestdagen is het hier soms een gekkenhuis" Jammer, dat ik nu geen heren meer mag knippen NUMMER 22000 IS ALLEEN BEDOELD VOOR DRINGENDE ZAKEN Veilig verkeer-avond heeft weinig nut MEVR. M. E. HAVENS-LEDDER, „DE STEM" VAN DE AMERSFOORTSE DOKTERSCENTRALE: defllHl/inzijn werk INEKE VAN DER MEENT, KAPSTER: Leusder Krant Markt op zaterdag voor Kerst FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 AMERSFOORT - Een enkel tele foontje maar deze morgen, en dat, terwijl mevrouw M. E. Havens-Led der wel anders gewend is. Met name in de weekends - overdag zowel als 's avonds - rinkelt de telefoon bij haar heel wat af, om het dan nog maar niet over het gebel tijdens feestdagen te hebben. Mevrouw Ha vens: ,,Met kerst en met oud en nieuw is het soms een gekkenhuis. Veel mensen die zich dan overstuur gegeten hebben, willen dan naar de dokter toe, en juist in die tijd zijn veel doktoren met vakantie, naar de win tersport toe. Wie waarneemt, wil men dan weten. Normaliter weet ik altijd uit mijn hoofd wie wie vervangt en wat zijn telefoonnummer is, maar in die drukke tijd, heb ik altijd een groot bord bij de hand waarop alles pre cies is aangegeven: die-en-die met vakantie dan-en-dan, gegevens ook hoe het met de waarneming geregeld is". Mevrouw Havens. Al heel wat jaartjes is ze .,de stem" van 22000, het tele foonnummer van de Dokterscentrale. Zij is het, die weet. waar de thuis niet aanwezige huisarts in spoedgevallen te bereiken is, of wie hem waarneemt; zij ook vangt de telefoontjes op voor ,,en route" zijnde vroedvrouwen en weet ze ,.op te trommelen" als ze elders bij een bevalling moeten assisteren; zij ook geeft inlichtingen over de avond- en weekenddiensten van de apotheken, al is dat laatste een stukje extra service, omdat de apotheken niet bij haar cen trale aangesloten zijn Aangesloten zijn wel alle Amersfoortse huisartsen, huis artsen van Hoevelaken en Leusden (overigens niet allemaal), een huisarts uit Soest, de tandartsen van Amersfoort en directe omgeving, de verloskundi gen in dit gebied en de Kruisvereniging Eemland (wijkverpleegsters). Mevrouw Havens ..Die aangeslotenen geven me een vaste vergoeding" GEMAKZUCHT Bij het werk van mevrouw Havens gaat het in eerste instantie om de be reikbaarheid van hulpverleners in spoedeisende gevallen, bijvoorbeeld als men op het punt van bevallen staat, en men de vroedvrouw niet te pakken krijgt, of als medische hulp dringend gewenst is. maar de telefoon van de huisarts ,,geen gehoor" geeft Mevrouw Havens Niet graag geef ik echter de mensen de kost, die heel wat minder dringende redenen hebben om 22000 te draaien. Mensen, die je op zondag avond bijvoorbeeld vragen om hoe laat hgLspréëkuuc vap h,un huisarts begint. tenA/ijl dat sprë'ékuur duidelijk in het telefoonboèk staat vermeld Mensen ó8k. die de moéifehiét nemen om eerst het bandje van de telefoonbeantwoor- der van hun dokter helemaal ..uit" te luisteren en direct de centrale bellen, terwijl heel vaak op die band is inge sproken wie waarneemt en wat diens telefoonnummer is Mensen die uit ge makzucht bellen dus ONBEKENDHEID Het is overigens niet alleen gemak zucht die velen zondermeer het num mer van de Dokterscentrale doet draai en. Mevrouw Havens ..Veel mensen zijn ook onbekend, met wat de Dok terscentrale eigenlijk is en wil zijn Er zijn mensen, die denken dat de Dok terscentrale een compleet ingerichte medische post is Kunt u de dokters langs sturen, vragen ze dan, denkend dat de centrale bemand is met allerlei doktoren Kan ik de morning after-pil tornen halen vragen ze ook. alsof we hier de pillen, en de medicijnen vopr het grijpen hebben ifggen. .Ze hebben er geen weet van, dat die centrale niet meer is dan het telefoontoestel dat hier bij mij in huis staat plus dan nog het extra toestel op de slaapkamer. Niet eens een bureautje heb ik van waar achter vandaan ik m'n werk doe Bellen ze overdag, dan sta ik ze te woord van uit de bank hier in de kamer, bellen ze heel erg laat. of 's nachts, dan spreek ik ze toe vanuit bed. Vanuit bed, omdat de centrale 24 uur per dag bereikbaar is, maar er geen sprake is van aflossing van de wacht, omdat ik de hele zaak in m'n eentje run Natuurlijk, er neemt wel eens iemand voor me waar - meestal mijn dochter, ook weieens mijn man - maar in hoofdzaak zijn al die telefoon tjes een zaak voor mij" MOEDER Met de Dokterscentrale, vandaag de dag gevestigd ten huize van de familie Havens aan het Bronkpad in de Amersfoortse nieuwbouwwijk Rus tenburg. werd in de vijftiger jaren een begin gemaakt door mevrouw E Véen- stra-Hutter van het Rode Kruis Een jaar of elf later werd het werk overge nomen door mevrouw B H Ledder- Schouten. de moeder van mevrouw Havens Mevrouw Havens ,,Na de dood van moeder heb ik het werk voort gezet Onbekend was ik er niet mee, want de laatste jaren woonden wë naast elkaar in de Spreeuwenstraat en nam (k' regelmatig voor haar waar In moeders tijd waren antwoordapparaten nog niet zo gebruikelijk en meldden doktoren haar trouw hun avondje-uit", zodat ze wist, waar ze te bereiken wa ren. Meer dan eens ook, dat een dok tersvrouw die eventjes boodschappen wilde gaan doen, mijn moeder belde met de vraag: ,,lk ben een uurtje weg, neemt u de telefoon even waar?" Te genwoordig gebeurt dat niet meer Iedere arts heeft een antwoordapparaat via welk apparaat hij laat weten waar hij te bereiken is. Vaak ook wordt via dat apparaat naar nummer 22000 verwe zen. De doktoren kan ik altijd oproepen via de semafoon en als er eens sprake mocht zijn van een storing, dan heb ik altijd hun .geheime" telefoonnummers achter de hand Overigens: alleen in noodgevallen maak ik daar gebruik van" KLACHTENBUREAU Er zijn, vertelt mevrouw Havens, di verse mensen die de Dokterscentrale als een soort klachtenbureau zien. Me vrouw Havens: ,,Als een dokter niet komt, of de wijkverpleegster is wat later dan is afgesproken, dan wil men mij dat nog weieens op de boterham schuiven Ja, en dan de mensen die door kiespijn worden gekweld en geen tandarts te pakken kunnen krijgen, die willen mij dan wel eens de mantel uitvegen. Uit gerekend net als de spreekuren van de tandartsen afgelopen zijn - ook die in het weekeinde - schijnen mensen ..opeens" last van hun kiezen of tanden te krijgen. Mij nemen ze het kwalijk, als ze dan niet meer geholpen worden. Er kan natuurlijk opeens een vulling losra ken, bij een kind kunnen opeens z'n voortanden uit z'n mond vallen, en in dat soort gevallen wordt door de tand artsen heus wel geholpen, maar ik kan me voorstellen, dat ze na afloop van zo'n spreekuur op zondag niet staan te trappelen om iemand die in jaren niets aan zijn gebit heeft laten doen, nog eventjes langs te laten komen Die bel lers zullen wat eerder dan ook wel eens pijn hebben gehad, maar uitgerekend in het weekeinde willen ze dan geholpen worden. In het bijzonder met kerst en oud en nieuw, de dagen dus dat er flink gegeten en gesnoept wordt, krijg je veel telefoontjes die betrekking hebben op tandheelkundige hulp Als die niet te realiseren is, mag ik rekenen op wat scheldwoorden". „UITPRATEN" In de afgelopen jaren heeft mevrouw Havens meer dan eens mensen aan de lijn gehad, die haar belden louter en alleen om even ..stemcontact" met iemand te hebben Mevrouw Havens ,,ln dat soort gevallen verwijs ik door naar de Telefonische Hulpdienst Als ik echter aanvoel, dat ze het nummer daarvan tóch niet gaan draaien, dan praat ikzelf wat op ze in. Een mevrouw heb ik gehad die, was het niet dagelijks, dan in ieder geval om de dag, naar me belde Dat luchtte haar enorm op Mee gemaakt hebben we ook, dat regelma tig dezelfde persoon - later bleek het een wat oudere man te zijn - ons belde met de vraag of we er niet voor konden zorgen, dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen Nooit werd gezegd, met wie we spraken, of vanwaar er gebeld werd Toen we op het laatst vermoed den waar het gesprek vandaan kwam, is mijn man, samen met de politie poolshoogte gaan nemen. Ze troffen een oudere man aan, die in het zieken huis had gelegen en het daar zo naa- zijn zin had gehad, dat hij er weer naai terug verlangde HONDEN Het 24-uur per dag bereikbaar zijn van de Dokterscentrale heeft zo zijn consequenties voor het gaan en staan van mevrouw Havens. Ze zegt:Ik be klaag me er niet over. want ik heb hei zelf zo gewild, maar eventjes het hu<$ uitlopen om vlug boodschappen fe doen, is er voor mij niet bij. Boodschap pen doe ik vlug-vlug als mijn man thuis is van zijn werk, of als mijn dochter even in kan springen Eenavondje-uit" gaat ook maar niet zo; dat kan alleen als ik voor bemanning van de centrale kar, zorgen. Toen de kinderen klein waren- we woonden toen op een flat - durfdei> niet eens naar ze toe als ze buiten aan het ruziën waren of op straat gevallen waren. Ik zou dan al die trappen af ge moeten hebben en - wie weet - daar door een telefoontje hebben gemis' Een telefoontje waarmee - al klinkt het misschien erg overdreven - een men senleven gemoeid had kunnen zijn Want daar zit ik voor, voor het in nood gevallen zo snel mogelijk verbinding leggen tussen degeen die om hulp vraagt en degeen die die hulp kan ge ven. Door m'n werk ben ik erg aan huis gebonden. Laatst had ik dolgraag naai het feest van vroedvrouw Perk willen gaan en de opening van het nieuwe gebouw van de Kruisvereniging willen bijwonen. Ik kon echter niet weg en heb het jammergenoeg met het sturen van een bloemstukje af moeten doen Aan huis gebonden door het werk voor de Dokterscentrale. Mevrou» Havens: „Soms vind ik wel eens, dal ik er wat te veel „huismus" door ge worden ben. Aan de andere kant: hel werk geeft me de idee nuttig te zijn Nuttig, omdat ik zowel de hulpverle ners als het grote publiek van dienst ben. Voor familie en kennissen is hel om een andere reden plezierig dat ik altijd thuis ben. In vakantietijd doen ze namelijk nooit tevergeefs een beroep op me, als ze vragen of ik tijdens hun vakantie hun huisdier In huis wil nemen. Daar komt bij, dat ik gek op dieren ben. Die poes daar, dal is een zwerver waarover we ons ontfermd hebben, en het vogeltje dal we hadden, heeft er sinds kort gezel schap bij gekregen door een kanarie die aan kwam vliegen." 4»* e LEUSDEN - Ineke van der Meent, 21 jaar is 8 november een kapsalon aan huis gestart in de Eurowonin gen. Op de benedenverdieping heeft zij een kamer als kapsalon ingericht met 4 kaptafels, een fontein en een wasbak. Het ziet er heel gezellig uit. Ineke komt zelf uit Leusden, maar dat is niet helemaal de reden waarom zij hier gestart is. „Ik zou cheffin wor den in een kapsalon in Woudenberg, waar wij ook woonden, maar de eigenaar overleed en daarom ging het niet door." ,,Er was mij verteld", aldus Ineke, ,,dat wanneer je iets aan huis wilde gaan doen, je dit het beste in de Euro woningen kon doen Daarom heb ik dit huis gekocht en kreeg meteen een ver gunning van de gemeente voor een kapsalon als eenmansbedrijf" Ineke die al 5'/; jaar kapster is. heeft vier jaar op school gezeten een dag in de week (tegenwoordig is het twee da gen). ,,De opleiding is op maandag, dus op de enige vrije dag en de andere dagen werk je als leerling in een kapsalon. Het enige wat een leerling mag doen is ve gen en haar wassen. Na twee jaar (op de dagopleiding 1 jaar) ben je kapster en wanneer je daarna nog twee jaar naar school gaat, kun je een kapsalon beginnen" Voor de opleiding als kapster, is geen speciale vooropleiding vereist. ONTZETTEND GOED ,,De week nadat ik in Leusden ben komen wonen", vertelt Ineke, „ben ik met de kapsalon gestart. Het loopt ont zettend goed. Ik begin om half negen 's morgens, dan neem ik anderhalf uur tussen de middag en de hele maandag, en zaterdags na enen, sluit ik de kap salon. Dat moet wel, wanneer je je bood schappen en je huishouden er nog bij moet doen. Wanneer je getrouwd bent wordt het moeilijker om bij een baas te werken. Dan kom je zo laat thuis Met feestdagen begin ik wat vroeger, dan is het een stuk drukker, maar dat vind ik wel fijn. Over het algemeen loopt het hart stikke leuk Wanneer je alleen bent. heb je het natuurlijk snel druk. Het is be langrijk om alles goed te plannen. Wan neer je bijvoorbeeld moet permanen ten, kun je maar twee mensen per och tend helpen Kinderen komen altijd na schooltijd, behalve de hele kleintjes." GEZELLIG De huiskamer, waar wij het gesprek voeren, ziet er heel gezellig uit. De mu ren zijn met grenol bedekt, er liggen plavuizen op de grond, witte harige kle den onder de eettafel en het zitje en de meubels zijn van zwaar eikehout „In Woudenberg hadden wij een veel kleiner huis", zegt Ineke, „maar omdat wij toch het idee hadden om een huis te kopen, hebben wij daar de meubels aan aangepast." „In Soest ben ik in een kapperszaak begonnen Daarna heb ik in Amersfoort gewerkt, waar ik ook de studie gevolgd hebt. Van Amersfoort ben ik naar Woudenberg gegaan, waar ik, zoals ik al zei, goede vooruitzichten had, maar een eigen zaak is natuurlijk het fijnste. Wat ik wel jammer vind is, dat ik de heren niet meer mag knippen. Ik had me bij de Kamer van Koophandel in laten schrijven voor het dames- en he renvak Maar voor het herenvak moet je je apart laten inschrijven en daar moet je weer speciale diploma's voor heb ben. Wat erg belangrijk is voor een kap ster, is het bijhouden van modekapsels Dit kan door middel van het vaktijd schrift, shows en kursussen, die je echt moet volgen, vooral wanneer je alleen werkt." Wanneer nu iemand een kapsel wil, wdt haar helemaal niet staat, of dat met het soort haar helemaal niet kan, wat doe je dan in zo'n geval? „Wanneer iemand persé iets wil, kun je dat niet uit het hoofd praten, dan doe je dat gewoon, maar mensen adviseren kan altijd, en dan kun je ook het kapsel maken, wat het best bij zo'n persoon past." Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie In de Leusder Krant van vorige week werd gemeld dat er in februari of maart een voorlichtingsbijeenkomst en een expositie zullen komen over veilig ver keer in Leusden. Dit vooral naar aanlei ding van de activiteiten van de aktie- groep „Veilig Over". Een loffelijk initia tief natuurlijk, maar wat wil men daar eigenlijk gaan doen? Een expositie hou den vol met afbeeldingen van uiteenge rukte mensen, autowrakken en asfalt wegen? Ot wil men op die bijeenkomst gaan pleiten voor de aanleg van meer woon erven en aandringen op een veelvul- diger gebruik van fiets en openbaar vervoer? Dat is natuurlijk allemaal heel lof waardig, en het is aan te nemen dat een flink aantal mensen een tijdje druk in de weer zal zijn met de voorbereiding van bijeenkomst en expositie Maar nu al is het zeker dat het effect vrijwel nihil zal zijn En wel omdat de mensen tot wie men zich richt noch de bijeenkomst noch de expositie zullen bezoeken. En daar om is het verstandiger om zich vóór men zulk een bijeenkomst en een expositie houdt af te vragen tot wie men zich wil richten en - vooral - hoe' Het probleem waar het om gaat is het gevaarlijke verkeer in Leusden Een verkeer dat geheel en al door mense lijke gedragingen tot stand komt. Door die gedragingen te beïnvloeden - in gunstige zin uiteraard - wil men het ver keer veiliger maken. Maar zal dat ooit lukken9 Want wat willen we eigenlijk9 Een veiliger verkeer, ja, maar hoe kun nen gewone weggebruikers - en dat zijn we per slot van rekening praktisch allemaal wel eens - dat dan wel zijn? Toch kunnen we het er over eens zijn dat rust, kalmte en het zich houden aan de verkeersregels in het verkeer heel belangrijk zijn. Menselijke fouten ko men vooral voor als men zich niet aan de (zorgvuldig uitgekiende) verkeers regels houdt, haast heeft of geïrriteerd is Ongeduld, haast, ergernis, regels aan de laars lappen, het zijn naast technische fouten de grote ongeluk- kenveroorzakers in het verkeer Het begint al bij de (jeugdige) fietsers, die sterk de neiging hebben zich zo min mogelijk op te laten houden en zich zo weinig mogelijk van anderen aan te trekken (daarom moet de mooie Lock- horsterweg een fietspad krijgen, als de fietsers zich daar aan de wet hielden en dus niet naast maar achter elkaar zou den rijden was dat wellicht niet eens nodig) En bij bestuurders van gemoto riseerde voertuigen is die neiging vaak ook veel te sterk. Pas als men de eigen schappen, gedragingen en liefst ook vaardigheden van de weggebruikers in de goede richting om kan buigen komen we ooit tot een veel veiliger verkeer. Een verkeer waarin men vooral respect voor elkaar heeft, waarin men geduld heeft, kalm blijft, zich vriendelijk of min stens beleefd gedraagt. En dit kan al leen maar door weggebruikers een zo groot mogeijk gevoel voor verantwoor delijkheid te laten krijgen. In het meest gemotoriseerde land van de wereld, de Verenigde Staten van Amerika, is men al ver in deze richting gevorderd, dat zal iedereen die er wel eens geweest is kunnen bevestigen. In Leusden wonen overigens tientallen burgers van dit land Wellicht kunnen wij eens bij hen te rade gaan waar het qaat om het veiliger maken van het ver keer' Verder is het belangrijk dat wij ons - liefst persoonlijk - richten tot weg gebruikers die het te bont maken. Vaak wanen deze mensen - die per definitie niet op een voorlichtingsbijeenkomst of expositie over veilig verkeer zullen ver schijnen - zich achter het stuur van hun voertuig een anoniem iemand, die veel meer door middel van emoties dan met hun verstand aan het verkeer deelne men Maar iedere auto en elke motor fiets heeft een kentekenplaat, en via het openbare kentekenregister kan elke bezitter van zo n voertuig worden opge spoord en zo nodig ter verantwoording worden geroepen. In Amerika en Ca nada staan de namen van verkeers- zondaars mét de gekregen straf voluit in de krant, en dat trekt men zich aan. Maar zoals het nu hier is kunnen men sen die in het dagelijks leven heel be leefd, vriendelijk en beschaafd zijn zich in het verkeer, achter het stuur van een auto. als een wild beest gedragen. Maar wordt zo iemand gedwongen zich te verantwoorden en zich daardoor net als bij zijn overige maatschappelijke ge dragingen als „mens te gedragen (door wat men „sociale controle'1 zou kunnen noemen), dan wordt er veel gewonnen. Laat de Leusder Krant ge rust elke week voluit de namen en adressen afdrukken van mensen die te hard over de Noorderinslag of As- schatterweg hebben gereden, die zon der uitkijken een voorrangsweg opre den, die betrapt zijn bij door rood licht rijden of lopen. In een gemeenschap als die van Leusden moet dat toch kunnen? Als iemand binnen zijn familie of binnen het bedrijf of de instelling waar hij of zij werkt een misstap begaat weet toch ook iedereen het? Men wordt dan ter verantwoording geroepen, men praat het uit en probeert het een volgende keer beter te doen In het Leusdense verkeer moet dat dan ook maar Het is het best waard. Maar nogmaals: met een expositie en bijeenkomst waarop alleen mensen van goede wil zullen verschijnen schieten we weinig op, en het is zonde van de energie Die kan beter gebruikt worden voor het trachten te bereiken van die anderen, die zonder nadenken met 75 km/uur over Noorderinslag, Aschatter- weg, of Burg de Beaufortweg scheu ren. Want die komen echt niet naar zo'n expositie. Peter Noorland, Koolzaadland 26. Leusden-Centrum NASCHRIFT Wij zijn direkt bereid om alle namen van Leusdense verkeerszondaars te publiceren, indien we deze informa tie van de politie zouden krijgen. Een dergelijke maatregel zou de ver keersveiligheid zeker positief kun nen beïnvloeden! Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Omdat de Kerst dll jaar op een maandag en een dinsdag valt, is gezocht naar een andere dag voor het houden van de wekelijks* marktdag. Besloten Is, om de markt te houder op de zaterdag vóór de Kerst, zater dag 23 december dus. De op dinsdag in dezelfde week» houden markt zal gewoon doorgang vinden. De markt van 26 decemb® vervalt.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 12