Honderdvijftig jaar Dorpskerk Leusden DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 17 dagmiddag 16 december om 15.05 uur (direkt na het klokluiden) door een aantal gemeenteleden een gevarieerd vokaal en instrumentaal programma ten gehore worden gebracht Leusden- zuids orgelbouwer A de Graaf zal het kerkorgel bespelen en er uitleg over ge ven HERDENKINGSDIENST Zondagmorgen 17 december om 10.00 uur vindt in de Dorpskerk een herdenkingsdienst plaats, waarin ds. J. Weernekers zal voorgaan A. L. van Oosterom zal het orgel bespelen. G. Vaarkamp zal zijn trompettistische me dewerking aan deze dienst verlenen In deze bijzondere dienst zullen bijbelge deelten worden gelezen door een be jaard. een vrouwelijk en een jeugdig gemeentelid. waaruit de konlusie voor de hand liggend is. dat het kerkewerk normaliter gedragen wordt door de mannen der schepping, die zich in de bloei van hun leven bevinden Na de dienst is er gelegenheid om in ,,'t Trefpunt" een kopje koffie te drinken GEDENKBOEKJE Ter inkadering van het jubileum van de Dorpskerk is door de heer Bos een boekje samengesteld, getiteld ..Het verleden van de kerkgebouwen der Hervormde Gemeente te Leusden - bij het 150-jarig bestaan van de Dorps kerk. Het boekje is vanaf vandaag voor de somma van 15.- te koop bij de heren Bos en Apeldoorn, en in ,,'t Tref punt" U kunt u het boekje ook laten toezenden in welk geval het genoemde bedrag wordt verhoogd met de por tokosten HISTORIE In het boekje gaat schrijver Bos de historie na van Leusdens oudste kerk. die in 1006 overgedragen werd aan het Benediktijner klooster op de Heiligen berg De kerk te Loysden. Loesden of Luesden. waarvan nu alleen nog de toren overeind staat bij Alberts Corner, schijnt vele eeuwen in een niet al te rooskleurige staat te zijn geweest In 1590 wordt over de kerk het volgende geschreven, citeert de heer Bos: ..Er is geen deur, en in de ramen zit geen glas. Het dack is ondigt De graven zijn mols hopen Er is geen preekstoel De ban ken ontbreken, en in de toren zit geen klok." In 1729 worden herstelwerkzaamhe den ondernomen voor de somma van 192,-. In het bestek staat ..Zall de aannemer gehouden sijn alsde leyen van het dak afgenomen sijn de planken aan de noordsijde van de kerk af te breeken van den toon oft tot aen het choor toe en deselv© wél te bewaren en spijkerschoon te maken om te gebruij- ken aan de suijdsijde van de kerk die de heeren aenbesteders daertoe sullen uijtkeuren Vanaf januari 1795 werd in de kerk te Leusden ..door verbranden" niet meer gepredikt. In 1802 was de kerk weer in gebruik, maar rond 1825 weigerden de predikanten het heilig avondmaal te bedienen in de bouwvallige kerk Na de Franse tijd was Nederland ver armd en de Leusder Kerk was nog steeds een bouwval. De dominee hield tenslotte tijdens de dienst zijn jas aan en zijn hoed op vanwege de tocht' De kerkeraad diende op advies van het Provinciaal College een verzoek in bij Koning Willem I om een nieuwe kerk te mogen bouwen Men argumenteer de 1de ongunstige ligging van de kerk ..staande deselve bijna geheel af gelegen in de heide omtrent één uur gaans van het meest bewoonde ge deelte van Leusden", 2. het aantal her vormden is de laatste jaren toegeno men tot ±1700 zielen. 3 Amersfoort heeft geen geldelijk nadeel meer als Leusden zelfstandig wordt (hetgeen vroeger wel het geval zou zijn geweest), 4 de kerk is bouwvallig: alleen in de zomer wordt er om de 14 dagen dienst gehouden. 5 er dreigt verroomsing ,.te meer daar de rucht der R Cath. om Proselijten te maken ook in Leusden meer en meer aanwakkert" Het verzoek werd ondertekend door de drie Amersfoortse predikanten van die dagen, en door de kerkeraad van Leusden F ter Maaten. W Pothoven. C. van der Geest en A. van de Lage- maat. De koning nam het volgende be sluit: a. de hervormde gemeente van Leusden mocht voortaan zelfstandig optreden, b. de oude kerk mocht wor den afgebroken; c met de opbrengst van de afbraak en dat wat aan vrijwillige bijdragen zou binnenkomen mocht een nieuwe kerk en een pastorie worden gebouwd PLECHTIGE INWIJDING Op dinsdag 16 december 1828 leidde ds Breyl uit Amersfoort de plechtige inwijdingsdienst van de nieuwe kerk Niet lang daarna kon ook de pastorie worden bewoond. De eerste eigen pre dikant van Leusden sinds 1615 werd op 2 mei 1829 bevestigd Het was ds. P. C. Ribbeek die het ambt in Leusden van 1829 tot 1844 bekleedde. VERBOUW IN 1900 In 1900 werd het achterstuk van de Dorpskerk bijgebouwd Het dak werd halfkoepelvormig. De consistoriekamer en 2 driehoekige portalen kwamen er bij Tegen de zijgevels werden steunberen aangebracht In plaats van de drie houten ramen in de zijgevels kwamen er vier ramen van zandsteen met glas in lood. Aan het stoven zetten kwam een ein de voor de koster, die meer dan vijftig jaar verwarmde stoven voor de kerk bezoekers moest leveren, doordat er centrale verwarming in de kerk kwam. TENTOONSTELLING De herdenking van het 150-jarig be staan begint met de opening van een tentoonstelling in de kerk en in wijk centrum ,,'t Trefpunt". Deze tentoon stelling zal te bezichtigen zijn op vrij dagavond 15 december van 19 00 tot 22.00 uur. en op zaterdag 16 decem ber van 10 00 tot 12 00 uur, en van 13 00 tot 17.00 uur Op de tentoonstelling zult u aantref fen archiefstukken van de kerk, onder andere betrekking hebbend op de bouw ^an de kerk U zult er het oude bestek kunnen zien U zult er ook de bouwte keningen van 1900 kunnen vinden. De zondagsschool en de jeugdver enigingen hebben diverse bescheiden voor de expositie afgestaan. Uit het be zit van mejuffrouw A. de Beaufort zult u de oude zondagsschoolplaten zien, en dozen met glasplaatjes, die als hulp middelen op de zondagsscholen wer den gebruikt. Er is ook een heuse oude toverlantaarn met plaatjes, die verlicht werden met een kaarsje. De oude kerkklok, die dateert uit De Kerk van destijds in Oud Leusden Ook aan de vloeren, de deuren, het plafond de banken en het dak werden in 1900 vele verbeteringen aange bracht. Er werd een lampenkast ver vaardigd. en de lampenhaken werden gebronsd en verguld EEUWFEEST In 1928 werd op 14 december het eeuwfeest van de Dorpskerk gevierd. Ds. E U. Schallenberg. die van 1897 tot KLOKLUIDEN Tijdens de openingstijden van de tentoonstelling zal elk heel uur gedu rende 5 minuten door twee vrijwillige klokkeluiders de kerkklok worden ge luid. Men kan zich hiertoe aanmelden bij de heren Apeldoorn (telefoon 40711 en Bos (telefoon 40423). Gegadigden moeten wel de leeftijd van 14 jaar heb ben bereikt. Voor wie zelf de klok wil laten luiden een unieke kans! DIAVOORSTELLING Het torentje van Oud-Leusden LEUSDEN - De Dorpskerk bestaat 150 jaar, en dat feit gaat deze week op gepaste wijze herdacht en ge vierd worden. Het zijn de voorzitter van de Kerk voogdij van de Hervormde Ge meente Leusden, G. Apeldoorn en kerkarchivaris W. Bos, die er het een en ander aan gedaan hebben om dat 150-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Na de renovatie is de Dorpskerk aan de Arnhemseweg in Leusden- zuid zonder veel ceremonieel in her nieuwd gebruik genomen, en velen zullen zich hebben afgevraagd, of die Dorpskerk niet wat meer in de aandacht had kunnen worden ge bracht. Dat gebeurt dan nu. Op 16 december 1827 werd de Dorpskerk officieel in gebruik genomen, en die plechtige gebeurtenis wordt met een aantal aktiviteiten luisterrijk her dacht De heren Apeldoorn en Bos hebben diverse gebeurlijkheden in scène gezet, die gemeenteleden en andere belangstellenden zullen kunnen boeien De kleine zaal van ,,'t Trefpunt" zal permanent zijn ingericht voor het geven van een diavoorstelling Voor het sa menstellen van deze diaserie heeft de heer Bos de medewerking verkregen van Leusdens historicus Schouten Er is een gesproken tekst bij vervaardigd. Monumentenzorg in Zeist stelde de heer Bos een belangrijke serie foto's ter beschikking. Het Leusden uit vroegere tijden werd in drie tijdsgroeperingen in gedeeld. Een vierde fase wordt inge nomen door de renovatie De vertoning van de diaserie vormt een aardige lardering van het exposi- tiegebeuren. MUZIKAAL PROGRAMMA In de kerk zal op vrijdagavond 15 december om 20.05 uur en op zater SAMEN OP WEG Vanaf 1 juli 1978 is bijna de helft van de morgendiensten onder de verantwoordelijkheid van Gerefor meerde Kerk en Hervormde Ge meente samen. Na 150 jaar is de Dorpskerk duidelijk betrokken in het proces van „Samen op weg" zijn van twee kerken." 1828, is speciaal voor de gelegenheid uit een camping in Loosdrecht. waar ie verzeild was geraakt, tevoorschijn ge haald. Eigenlijk had die klok niet zo maar mogen verdwijnen in vreemde handen Zo'n klok. die zo trouw geluid heeft, zou een ereplaatsje moeten krij gen in of bij de kerk. Nederlanders doen vaak veel te snel afstand van iets. soms voor een appel en een ei. zonder er zich van bewust te zijn. dat ze daarmee een kans missen pm een aardige histori sche noot aan het waardevolle geheel toe te voegen. Diverse andere volkeren zouden zo'n klok meteen op een sokkel hebben gezet, kaartje erbij ..was in be drijf van 1828 tot en een aantrek kelijke bezienswaardigheid zou de his torische omgeving hebben verrijkt Goed, we zijn een volk met een cal vinistische inslag in alle gelederen. Maar het koesteren van een kerkklok zou op rekening van het eerbiedigen van tradities hebben kunnen komen. Bezienswaardig is ook het avond- maalszilver uit 1713, dat uit de kluis is gekomen. 1930 in Leusden stond, leidde de dienst. De krant berichtte ,.ln een bijzondere herden kingsbijeenkomst is in tegenwoordig heid van een buitengewoon groot aan tal belangstellenden, zoowel genood- igde kerkelijke en burgerlijke autoritei ten als leden der gemeente, in het vriendelijke kerkje van Leusden op plechtige wijze den dag herdacht waar op dit kerkgebouw een eeuw geleden voor het eerst in gebruik werd geno men Terwijl de tonen van de nieuwe luid- klok. het geschenk der gemeente bij dit honderdjarig bestaan voor het eerst golfden over de uitgestrekte bossen en heemden van den omtrek, stroomden de kerkgangers naar het bedehuis om getuige te zijn van dezen herden kingsdienst. terwijl ook een schier eindeloos aantal auto's af en aan reed. om de genoodigden en belangstellen den van verder afgelegen oorden der waarts te brengen". Deze krantenbijdrage over de Dorps kerk te Leusden-zuid kan besloten worden met de volgende woorden, die ds J Weernekers in zijn artikel in het boekje van de heer Bos schreef ..Een ontwikkeling, die al vijf jaar gaande is, is die van ..Samen op weg" met de Gere formeerde Kerk. De Dorpskerk, als op volgster van de in 1585 voor de refor matorische prediking overgenomen" middeleeuwse kerk te Oud-Leusden, was tot 1973 alleen bij de Hervormden in gebruik."

Leusder Krant | 1978 | | pagina 17