De witte haai slaat opnieuw toe in „Jaws II"; „Mysteries", schilderstuk van de Lussanet „WATERSCHAPSHEUVEL": FIJNE TEKENFILM NAAR BESTSELLER Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 vervolg op pagina 29 Clint Eastwood en Sondra Looke, verbijsterend, met enkele schrammetjes, maar verder kerngezond na een spektakulaire scène in „The Gauntlet". j' heid van de haai, wijkt de film volledig af van de voorganger, maar ook nu weer moet Brody als reddende engel optre den. zij het nu in z'n dooie eentje, omdat eigenlijk het ongeloof groter is Robert Shaw en Richard Dreyfuss, de twee makkers in de eerste Jaws-sensatie ontbreken nu en vooral de ruwcynische Shaw wordt hier node gemist ..Jaws II" is best een prima spek takel-film, daar niet van Vooral zij. die de eerste Jaws-film hebben gemist, kunnen zich er zeer zeker geen buil aan vallen Toch geeft ..Jaws II" je als kijker, die Spielberg's produkt heeft gezien, een onbevredigend gevoel Magere dialogen, teveel geïnspireerd op het eerdere succes en te weinig opvallende karakters om het geheel een werkelijke smeuïge inhoud te geven. ..Jaws II" moet het hoofdzakelijk hebben van de machtige kaken van de zwangere witte haai. Wat dat betreft heeft regisseur Szwarc zijn best gedaan. Aan de an dere kant is met ..Jaws II" inmiddels wel alles verteld wat er over haaien. Amity, Brody en al die anderen verteld had kunnen worden. En zoiets stelt toch wèl gerust (Cinema 1. eerste week, 12 jaar) Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 14 december t/m woensdag 20 december 1978. Grand 033-14632 GRAND 1 „Veel liefs uit Moskou (From Russia with love), 12 jaar Dagelijks 13 30- 18 30-21 15 uur. Zondag: 13.30-16.00- 18.30-21.15 uur GRAND 2 „Aasgieren vallen aan" (The wild gee se), 16 jaar Dagelijks 13 30-18 30- 21 15 uur. Zondag 13.30-16.00-18.30- 21 15 uur. GRAND 3 „Grease", alle leeftijden Dagelijks 14 00-19 00-21 45 uur Zondag14.00- 16.30-19.00-21.45 uur. GRAND 4 „Moord op de Nijl" (Death on the Nile), alle leeftijden Dagelijks 13 30-19 45 uur GRAND 5 „Mysteries". 16 jaar. Dagelijks 14.00- 19.00-21.45 uur Zondag 14.00-16.30- 19 00-21 45 uur Cinema 033-18900 CINEMA 1 „Jaws II", 12 jaar Dagelijks. 13.45- 18 45-21.30 uur Zondag 13.45-16 15- 18 45-21 30 uur CINEMA 2 „Papilion", 12 jaar Dagelijks: 13 30- 20 00 uur Euro 033-33655 Euro „Waterschapsheuvel fWatershio beschreven konijnenstam vonden gre tig aftrek. Toen bekend werd, dat het boek zou worden verfilmd, hebben ve len hun schouders opgehaald dat zal wel niets worden, werd toen gezegd, want hetgeen Adams in zijn nogal om vangrijke boek neerschreef, leek moei lijk verfilmbaar. De Amerikaanse regisseur-produ cent Martin Rosen is met een groot team animators aan het werk gegaan, nadat hij uitvoerig met Adams over het boek had gesproken, waarbij Adams duidelijk maakte, waar voor hem het zwaartepunt zou moeten komen te lig gen. Adams zelf heeft zich daarna niet meer met de produktie bemoeid, maar moest, nadat de film gereed was geko men. toch tevreden constateren, dat „Waterschapsheuvel" van Rosen aan zijn verwachtingen had voldaan. „De film is goed geworden, denk ik", ver klaarde hij. „Waterschapsheuvel" vertelt de spannende avonturen van een groep konijnen, die hun huidige woonplaats Down), alle leeftijden (minder geschikt voor al te jeugdige bezoekertjes). Da gelijks: 18.45 en 21 15 uur. Zaterdag: 16 15-18 45-21 15uur. Zondag 13 45- 16.15-18.45-21.15 uur Donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag tevens: 13.45 uur KINDERVOORSTELLIN GEN EURO „De fluit met de zes smurfen alle leef tijden Nederlands gesproken. Zater dag en woensdag: 13 45 uur. Duo 033-16572 DUO 1 „Partnerruil". 16 jaar Dagelijks: 14 15- 19 15-21.30 uur Zondag 14 15-16.30- 19 15-21 30 uur DUO 2 „The Gauntlet" (De doorzetter). 16 jaar Dagelijks: 14 00-19.00-21.15 uur. Zon dag 14.00-16.15-19 00-21 15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Sensuele belevenissen in Zweden", 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond" 23 45 uur DUO 2 „The Burglars' (De inbrekers), 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. de groep in kontakt met een andere ko nijnenstam onder leiding van de ver schrikkelijke generaal Woundwort, die deze stam als een ware diktator be heerst en zich dan ook meer dan eens vergrijpt aan wreedheden en onder drukking. Fiver en de zijnen weten te ontsnappen aan de ijzeren greep van de generaal, maar de konijnen-diktator laat het er niet bij zitten en stuurt een. legermacht op pad om de ongehoor- zamen weer tot de orde te roepen Natuurlijk gebeurt er véél meer in de ze kostelijke en erg goed gemaakte te kenfilm Neem bijvoorbeeld de amu sante capriolen van die gekke meeuw, wiens naam me op dit moment ont schoten is. maar die de konijnen met daad en (goede?) raad terzijde staat, ook al begrijpt hij aanvankelijk geen snars van het konijnen-leven en is hij van mening, dat de konijnen beter van vis kunnen leven en eieren zouden kunnen leggen Martin Rosen heeft de handelingen in het boek vrij getrouw gevolgd. In een Zwemmen voor je leven, met achter je de gruwelijke kaken van de witte haai, met een razende hongerBeeld uit „Jaws II". Scène uit de schitterende tekenfilm voor „volwassenen": „Water schapsheuvel", naar de bestseller van Richard Adams. WATERSCHAPSHEUVEL Ongetwijfeld hebben velen ge wacht op de verfilming van het in middels beroemde boek van Richard Adams: „Watership Down" (Water schapsheuvel). Zoals u wellicht be kend is, werd deze tekenfilm van producent-regisseur Martin Rosen op de in oktober gehouden Cinema- nifestatie Utrecht voor het eerst in Nederland getoond. De reakties wa ren toen goed. En terecht, want „Waterschapsheuvel", die nu in première gaat, is zonder meer een juweel van een film. Ook in Nederland werd Richard Adam's boek een enorm succes De avonturen van de door Adams subtiel ontvluchten, nadat één der konijntjes in steeds weer terugkerende vlagen van helderziendheid de stam had gewaar schuwd voor groot naderend onhei I: het gebied zou worden omgeploegd voor het bouwrijpmaken van het land. Er zou een nieuwe woonwijk komen Een deel van de konijnenstam met Fiver en Pipkin vluct Het wordt een heel avontuurlijke tocht door het deels ge cultiveerde landschap. Ze ontmoeten soortgenoten, die genoeglijk hun leven slijten in een zogenaamde konijnen heuvel en ze worden gevraagd daar ook te blijven Maar de mensenaeur schrikt hen af Zo ook op de boerderij, waar verschillende konijnen tevreden kauwend op hun worteltjes in hokken worden opgefokt. Die konijnen worden later in de film bevrijd Tenslotte komt voor mijn gevoel realistisch-poétische- kleuraanpak komen de hoofdfiguren van Watership Down tot leven, krijgen diepte De bedoelingen van het boek zijn - voor zover mogelijk in het vrij korte bestek van 78 minuten - uitstekend overgebracht in beeldtaal, waarbij niets van de essentie van het verhaal verlo ren is gegaan, ook al is het boek natuur lijk uitgebreider in de beschrijvingen vol subtiele nuances. „Waterschapsheuvel" verdient een groot publiek, ook al is de tekenfilm voor volwassenen hier in Nederland nog niet zo geliefd als bijvoorbeeld in Engeland en Amerika het geval is. Daar is „Wa tership Down" een enorm succes ge bleken „Waterschapsheuvel" is - dat had u al begrepen - niet in de eerste plaats voor kinderen bedoeld, ook al Beginscène uit de nieuwe witte haaienfilm: „Jaws II". AMERSFOORT - Vooruitlopend op nog enkele grote kerstpremières, kan deze week al gaan kijken naar het vervolg op „Jaws" (De zomer van de itte haai), gemaakt door regisseur Jeannot Szwaro: „Jaws II", waarin op- euw een gruwelijk vraatzuchtige witte haai opduikt, ditmaal hoogzwanger en met een razende hongerVerder de langverwachte (evenals „Jaws II") derlandse première van de verfilming van Richard Adams' „Water- hapsheuvel" (Watership Down), een erg goed gemaakte tekenfilm naar ze bestseller over een avontuurlijke konijnenstam. Voor de liefhebbers van ysterie brengt Grand 5 de Nederlandse film van Paul de Lussanet: „Mys- ries" naar het gelijknamige boek van Knut Hamson, met o.m. Sylvia Kristel in de hoofdrol. J Het is toch eigenlijk hoofdzakelijk spektakel en aktie wat deze week de lm)-klok slaat. Want naast „Jaws II" kan men in Amersfoort ook nog kijken ar prolongaties van „Veel liefs uit Moskou", de prima James Bond-film met Connery nog in de hoofdrol, „Aasgieren vallen aan" (The wild geese) et Richard Burton, Roger Moore en Richard Harris in de hoofdrollen, „Pa- Dillon" (met Steve McQueen en Dustin Hoffman), en een reprise van „The urglars' (De Inbrekers) in de nachtvoorstellingen van Duo 2 met Jean Paul Imondo. En dan hebben we het nog niet gehad, want in het weekpro- tamma van Duo 2 kan men nog eens de adem inhouden bij „The Gauntlet" doorzetter), waarin Clint Eastwood als belazerde politieman het recht in gen hand neemt en met een gepantserde bus tenslotte de ten onrechte estelde politie-barricaden ramt. Voor de volgende week kunnen de filmliefhebbers het vervolg verwachten op de „Kanonnen van Navarone", het door Guy Hamilton geregisseerde ektakel: „Force 10 from Navarone" (Commando Navarone) en de nieuwste film van Bud Spencer en Terence Hill: „Odds and evens" (Even en oneven), ortom: voorlopig weer flink wat nieuws in de tien bioscopen van Amers- eld uit de leuke tekenfilm „De fluit met de zes smurfen Het gebeurde vorige week in een bekend warenhuis, dat mode verkoopt, zoals de bakker z'n broodje en de melkboer z'n melk. Een goede kennis van mij, de vriendin van de zuster van m'n zwager's schoonzuster (of zoiets) was dus aan het winkelen. Ze moest twee winterjassen hebben voor haar twee zonen. Het ongelukkige is echter, dat je, wil je een passende /as vinden, wel de slachtoffers bij de hand moet hebben om te kunnen passen. De twee slimme knapen hadden die middag echter uitgezocht voor een aangenamere tijdspassering en waren met kennisgeving afwezig. Goeie raad is nooit erg duur, je moet er alleen maar opkomen. De goeie kennis van me speurde door het grote warenhuis en ja hoor, al snel viel haar oog op een jon gen van de goeie leeftijd. De moeder erbij gehaald en gevraagd of haar zoon eventjes zou willen fungeren als plaatsvervanger van haar eigen zoon. Er werd wel eventjes vreemd gekeken, maar het mocht. Mis, véél te groot Die middag werden er heel wat jon gens bij hun moeder weggehaald die naar de mening van mijn kennis ,,de goeie lengte hadden. Uren later dacht ze. dat ze perfekt was geslaagd en ze ging met een tevreden gevoel haar ei gen bengels halen, die zich al ver heugden op de nieuwe aanwinst, want koning winter had toen net onverbid delijk toegeslagen, dus Trots trokken de jongens thuis hun jassen aan. Moe keek met goedkeurende blik toe. Eventjes maar. Het valt niet mee om zo maarde goeie maat" uit allerlei maten jongens te pik ken, dat bleek. Beide jassen waren minstens één maat te groot. Maar ze zijn behoorlijk „in de groei", zoals ze dan zeggen. En dat schgelt Een simpel voorvalletje. Net zoals ik zei. En dat is altijd veel aardiger dan al dat moeilijke gezwam over al dan met terecht stakende ambtenaren, gratis tickets van de KLM voor CDA-funktio- narissen, Dutman met de Pet, in hijsk ranen klimmende paters en wat al niet meer voor fraais. Wat dat is deze keer m 'n pakkie niet an. Ik hou het op jassen. Als ze maar passen V. JAWS II Het Amerikaanse eilandje Amity, ergens in het zuiden van de VS, heeft het maar zwaar te verduren. Eigenlijk zijn de inwoners nog maar nauwe lijks bekomen van de enorme crisis die werd veroorzaakt door die ver scheurende witte haai, of het begint weer opnieuw. Je zou kunnen zeg gen, dat er geen zegen op de stran den van Amity rust. Toch is dat niet zozeer te wijten aan het toeval, dat steeds maar weer haaien naar het eilandje stuurt om dood en verderf te zaaien, dan wel aan filmproducen ten, die van mening zijn geweest, dat het succes van „De zomer van de witte haai" (Jaws) beslist een opvol ger verdiende. Geïnspireerd door Peter Benchley's „Jaws" (natuurlijk, want die strijkt de auteursrechten voor een deel op) schreven Howard Sacker en Dorothy Tristan een draaiboek voor dat vervolg, terwijl de Amerikaanse bestseller-auteur Hank Searls tegelijkertijd een romanversie het licht liet zien. Het resultaat was „Jaws II", geregisseerd door de voor mij tot nu toe onbekende regisseur Jeannot Szwarc, die de ondankbare taak had om Steven Spielberg's filmhit in ieder geval te evenaren, zo niet te overtroeven. Een ondankbare taak, inderdaad en je moet wel van heel goede filmhuize komen, wil je van zo'n opdracht een volledig suc ces maken. Regisseur Szwarc kreeg bovendien een draaiboek voorgeschoteld, dat ook al niet overliep van originaliteit, zodat „Jaws II" vooral in het eerste gedeelte van de film nogal (te) veel overeenkom sten heeft met Spielberg's film Wie de eerste Jaws-film heeft gezien, zal dit eerste deel ervaren als een soort imita tie. eigenlijk als volledig jatwerk. Ook nu weer wordt politiechef Martin Brody van het toeristeneilandje Amity gekon- fronteerd met verontrustende berichten over een vrouwelijke witte haai die, zwanger en met een razende honger terug is gekeerd naar de haar bekende wateren om haar jong te baren Op nieuw probeert Brody zijn direkte chef burgemeester Larry Vaughn van de noodzaak te overtuigen, dat de stran den strenger bewaakt dienen te wor den Vaughn gelooft Brody niet, want twee keer zo n haai op je dak krijgen, dat is natuurlijk te gek JASSEN Deze week zo maar een simpel voor zetje uit het dagelijkse leven. Geen I zware politiek met vreemde petten op vDutmaniaanse hoofden, geen nabe schouwing op Sinterklaas of een voor beschouwing op de Kerstman, die zijn \Zware stempel al weer op de etalages ^eeft gezet, nee. niks van dat alles. Ook leen woord over de onroerend loedbelasting die door tal van ge- Teenfes, ook in onze omgeving, zwaar 'jjn opgepept om het tekort aan finan- iële medewerking uit het Catshuis pigszins terug te kunnen werken. Ik ivijg ook deze week over Prins Bern ard, die arme man, die het toch al zo 'waar te verduren heeft in de linkse en jechfse pers en wiens briefwisseling jief ene Adolf Hitler middelpunt van \pekulaties is. Geen Bernhard dus, leze week. En waarom zou ik ook maar )én woord reppen over die ambtena- )en, die - naar ik lees - met stiptheid- ja/rf/es zijn begonnen? Dat doen ze bch al jaren? (Behalve de PTT, wantik kreeg m'n post nu maar liefst een uur rroeger u leest van mij ook niets Over ene Wiegef, voormalig vriend der wtratemakers. die nu, op mmisterstroon ©zefen. met z'n scepter zwaait alsof oe diktatoriale monarchie nooit is afge- chaft. En dan denk ik er gewoon niet ver om iets te zeggen over het gebrek an goede bouwvakkers, die ten- inste de bovenste steen op de onder- te kunnen zetten zonder dat het ge- ouwde huis een half jaar later in elkaar ondert. Ik zwijg ook als het graf over ie deuk, die ik kortgeleden opliep toen at zo lekker plotseling glad was Nee oor, van mij geen ernstige, zwaar- oedige zaken, dit keer. Gewoon een mPel voorvalletje uit het dagelijks Ie- Brody (een overigens prima rol van Roy Scheider) raakt daarna een beetje in paniek en begint op eigen houtje de zaak te bewaken Een aangevreten walvis, die aanspoelde, versterkt zijn vermoeden. Een waterski-ster ver dwijnt spoorloos in de golven en voor Brody is het een duidelijke zaak de haaienplaag is weer begonnen Dan krijgen we weer de gebruikelijke strand- scènes te zien en het» door Spielberg veel geraffineerder gefilmde loos alarm Roy Scheider als Martin Brody in „Jaws II". Tot zover loopt alles volgens de filmre- gels, die Spielberg en Benchley voor hun eigen „Jaws" reeds hadden vast gesteld en tot dan levert „Jaws II" dan ook geen enkele verrassing meer op Het begint er pas een beetje op te lijken, als een hele groep jongelui (waaronder ook Brody's zoons) een dagje de zee opgaan voor een picknick zeiltocht Dan begint het werkelijke ge donder in de glazen, ook al is het voor burgemeester Vaughn (Murray Hamil ton) nog steeds geen bewezen zaak. dat een haai het eilandje onveilig aan het maken is Voor de rest bestaat „Jaws II" uit het regelmatig opduiken van de grote witte haai rond de zeil scheepjes van de jongelui die natuurlijk niet zijn opgewassen tegen het geweld van dit kriminele beest Helicopters verdwijnen naar de diepte der oceaan, er worden fikse happen uit de boten gebeten, kortom het is griezelen ge blazen Vooral in de laatste gedeeltes van de film. met de lijfelijke aanwezig-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 25