miss peach ■Bmni EiliS»W4! Leusder Krant - Kijk op de film WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 vervolg van pagina 25 TWEEDE SERIE WISEMAN- FILMS IN HET FILMHUIS In het Amersfoortse Filmhuis wordt komende zaterdag tot en met dinsdag gestart met de tweede serie Frederic Wiseman-films. Ook nu weer worden er twee films op één •vond gedraaid: „Highschool" uit 1968 en „Hospital" uit 1970. Twee films kijken voor één toegangsprijs. Zaterdag en zondag wordt begonnen om acht uur met „Highschool", ge- olgd om 22 uur met „Hospital, baandag en dinsdag is de volgorde andersom. HIGHSCHOOL Voor alles is Highschool een film, die je niet in de koude kleren gaat zitten Neem bijvoorbeeld deze vernedering, één uit de vele: „voel jij je niet schuldig?" vraagt de schooldecaan aan een meisje, „dat je je vader zo teleur stelt dat je niet naar school gaat?" Het meisje kijkt verbluft De decaan en de naast hem zittende vader kijken alsof ze wilden dat het meisje zich echt schuldig zou moeten voelen Ondertussen kan het meisje nauwelijks een woord uit brengen, terwijl ze haar tranen probeert terug te dringen. En je voelt de bood schap die Highschool zo meedogen loos overbrengt: Scholen zijn gevange nissen waar de ouderen de jongeren eronder proberen te krijgen, waar het ruwe materiaal door de machine wordt het regisseren van films en dat kan niet van iedere kunstschilder worden ge zegd Opvallend echter is wel. dat veel van de beelden uit „Mysteries" zo van een schilderij gehaald hadden kunnen worden, waarbij De Lussanet's stijl zeer duidelijk het geheel signeert. Wie gevoelig is voor de Noorse sfeer, de gedragen eenzaamheid van die eeuwig zingende bossen, de stugge bewoners, die eigenlijk weinig praten en daardoor nog minder te zeggen hebben en wat ze zouden willen zeggen maar in gedachten houden, die zal be slist gegrepen worden door deze ver filming. Een verfilming, die is doortrokken met een mysterieuze sfeer, magisch- realistisch bijna, van een in zichzelf te ruggetrokken volk. dat een tikkeltje uit hun gewone doen gehaald wordt door een al even ongewone bezoeker Er wordt goed gespeeld, ook al vond ik de dialogen soms wat stug, maar dat zal wel bij dat stugge Noorse volkje horen, neem ik aan. Mysterieuze dingen gebeurden er al in het kleine kustplaatsje, voordat Jo- han Nagel arriveerde. De zelfmoord van de theologie-student Karlsen bij voorbeeld. waarvan men fluisterde dat het kwam omdat hij afgewezen werd door Dany Kielland (Silvia Kristel), de mooie dochter van de dominee Toen kwam Nagel en het schijnbaar rustige voortkabbelende dorpsleven kwam pas echt in beroering. Niemand wist wie hij was, of waar hij vandaan kwam Hij noemde zichzelf agronoom, maar was hij wel degene voor wie hij zich uitgaf? En wat kwam hij eigenlijk doen in dit onbeduidende kustplaatsje Maar al te snel wekte de man in het gele kostuum de ergernis van de bevolking Spoedig had hij zich overal toegang verschaft en leek hij iedereen te ken nen Van de vormelijke atheïstische dokter en de sadistische politiecom missaris tot aan Minuut, de dwerg, die kolen sjouwde en danste voor een cent Van Dany Kielland. de dochter van de dominee met haar rode parasol tot aan het zonderlinge eiervrouwtje met haar sneeuwwitte haar. dat alleen in een huisje aan zee woonde Mensen die jarenlang niet met elkaar gesproken hadden werden plotseling weer met elkaar geconfronteerd Men sen die jarenlang volgens vaste regels geleefd hadden, zagen hun zekerhe den danig aan het wankelen gebracht Er bleef niet veel over van de bijtende arrogantie van de politie-commissaris en de zelfverzekerdheid van de domi neesdochter. Nagel bezorgde hen slapeloze nachten met zijn eigenaardige gedrag gehaald en eruit komt met het stempel: Aangepast. Highschool werd in zijn geheel opge nomen. in Philadelphia North East High. een bijna geheel blank, middle- class instituut. North East High is een van de beste scholen van Philadelphia, niet beter of slechter dan duizenden andere Amerikaanse scholen in de be tere buurten Men kent er de problemen niet van de ghetto's van blanke leraren met zwarte leerlingen, van overvolle klassen, van ongeïnteresseerde ouders. Ook kan men zich niet beroe pen op excuses over „achtergestelde" kinderen e d. North East High is een uitstekend voorbeeld van het topniveau van openbaar onderwijs in de USA Juist daarom maakt de film je zo neerslachtig Er is geen enkele reden waarom het schoolleven zo leeg zou moeten zijn Highschool toont geen en kele vorm van nadenken Wat de film wel laat zien is een overstelpende triestheid van directie en leraren die on derwijs verwarren met discipline Op een of andere manier krijgt de school haar leerlingen binnen als spontane le vendige teenagers en probeert ze te veranderen in 40-jarige geestelijke castraten. Het motto van de school zou eigenlijk moeten luiden „Volg de be velen op" Is het verwonderlijk dat de kinderen hun aandacht er niet bij houden, uit het raam staren, duf worden en proberen te ontsnappen? Van alle instellingen in onze moderne samenleving zijn er niet veel, die zoveel angsten veroorzaken als de middelbare sschool Ouders en leraren oefenen een fantastische druk uit op de leerlingen om „hun best te doen" en door te studeren. Leerlingen worden als succes of als mislukking be stempeld op grond van de behaalde cijfers, scholen worden beoordeeld op het percentage leerlingen dat naar de Universiteit gaat Niemand heeft tijd de oude regels te veranderen of het wat Schilderachtige erotiek in „Mysteries" van Paul de Lussanet, met Rutger Hauer en Sylvia Kristel in de hoofdrollen. en met de dromen die hij te pas en te onpas vertelde. Maar de krachten die hij opriep en de drama's die hij veroor zaakte richten zich nu tegen hem. want wie wind zaait zal storm oogsten Onafwendbaar gaat Nagel zijn on dergang tegemoet en zijn verdwijning is net zo mysterieus als zijn komst Het slot - en dat mag ik niet onver meld laten - is even mysterieus als het hele verhaal en sommigen komen dan ook hoofdschuddend de bioscoop uit. Ze hebben het niet begrepen. Daarover behoeft men zich niet ongerust te ma ken. want zij zullen zich niet alleen hoe ven te voelen in hun onbegrip Kortom: „Mysteries is sfeervol verfilmd, magisch-realistisch van inhoud en soms onbegrijpelijk. Maar wordt Bergman ook niet door slechts enkele uitverkorenen écht begre pen? (Grand 5, eerste week, 16 jaar). THE GAUNTLET „The Gauntlet" (De doorzetter), met Clint Eastwood en Sondra Looke in de hoofdrollen, komt deze week terug in Duo 2 en zal daar ongetwijfeld weer veel publiek trekken Want het is een prima spektakelfilm. Bij de première van deze film in februari van dit jaar, schreef ik onder meer „In „The Gauntlet", die de liefhebbers van keiharde actie en spektakel volledig aan hun trekken laat komen, hangt Clint Eastwood de schier onkwetsbare en onverstoorbare held uit en zijn in talloze films opgebouwde image als de moder ne John Wayne wordt nog eens fiks opgevijzeld „The Gauntlet" is een film voor het grote publiek, dat blijkbaar een steeds grotere hang naar steeds spek- takulairder films ontwikkelt. Maar zon der de (toch wel een tikkeltje overdre ven) spektakulaire schietpartijen, waarbij onder meer een heel huis en Paul Belmondo in de spannende avonturen-aktiefilm „The Burglars" de bekende Franse regisseur Henri Verneuil uit 1972, met muziek van Morricone. In de nachtvoorstellingen van Duo 2. Twee scènes uit „Highschool kalmer aan te doen. En de scholen ver anderen in forten, waar de manier waarop je gekleed gaat belangrijker is, dan het leerplan, waar de lengte van de schooldag tot op de minuut bepaald wordt in de contracten van de leraren, waar men zich ten doel stelt opgefokte, afgestompte mensen af te leveren, met dezelfde normen en waarden als hun ouders. HOSPITAL „Je hoeft je nergens voor te scha men" verzekert een arts tegen een oudere man. die wanhopig zit te huilen, omdat hij kanker denkt te hebben en zich zo vernederd voelt door zijn symptomen dat hij er niet over kan spreken In Hospital lijkt het gefilmde materiaal niet door montage te zijn ver vormd. Hoewel Wiseman duidelijk se- lekteert, doet hij dat niet om het mate riaal aan een van te voren vastgestelde struktuur of een oplossingen biedende aanpak aan te passen Hierdoor wor den onze reakties op wat we zien niet beperkt door een opgelegd standpunt Je voelt dat de ervaringen volledig echt zijn en dat er geen beschermend laagje tussen jou en de mensen op het doek zit Een méér open en openbare film ervaring is uiterst zeldzaam Je kijkt de ellende recht aan en je realiseert je dat je je nergens voor hoeft te schamen De film werd opgenomen in het Metropoli tan Hospital in New York en hoewel de toestand er niet al te best is. vormt de film geen uiteenzetting van onmen selijkheid van mensen ten opzichte van zijn medemens De openbaring van Hospital zit in de vele verbazingwekkende vormen waarin medemenselijkheid tot uiting kan komen: de tederheid van een arts terwijl hij een oude man onderzoekt, de onhandige pogingen van een arts de dekens van de man wat recht te trekken opdat hij wat gemakkelijker ligt, de Portoricaan die zich verzet tegen op name omdat hij het afschuwelijk vindt zijn kinderen alleen thuis achter te la ten, de verbijsterde dochter van een vrouw die een hartaanval gehad heeft, terwijl ze haar moeder probeert te troosten en haar telkens op de kin kust - het enige deel van haar lichaam dat voor een kus bereikbaar is Het zieken huis is een smeltkroes en de film toont aan dat de droom van een land als smeltkroes tot op zekere hoogte is uit gekomen Binnen deze misère is plaats voor een scala van menselijke gebaren, zoals het ernstige ..dank u' van bejaar de patiënten, wie het spreken allang niet meer makkelijk afgaat. De artsen en de verpleegsters praten niet op een zalvende toon, ze hebben geen tijd voor mooie praatjes. De ruwheid en zelfs grofheid die ze soms ten toon spreiden, schijnt deel uit te maken van hun er kenning van de „facts of life" zoals die voor de armen van een grote stad be staan In het begin van de film lijkt Hos pital in het wilde weg een beeld te ge ven, maar als alle scenes en details zich opeen hopen, begint het beeld duidelijk te worden. Aan het einde van de film zitten we er zo diep in - op een manier die we zelden bij een dokumentaire meemaken - dat onze tranen opwellen omdat we gewoon niet anders kunnen reageren op de intensiteit van dit beeld van het gewone ziekenhuisleven. We hebben de grenzen van de goede smaak van de middenklasse over schreden en het is beter aan de andere kant. (Filmhuis Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag) Twee scènes uit: Hospital". KL 1^0 „U maakt zich blijkbaar ergens heel kwaad over". ARAJOCP eEGe^e»2r ^FILHS aeajoi-o^ hoe 4&oor li DE fAA/gs DAr tic f.CjULUl/EIZ'S É"e/u 40ste FILM een gepantserde passagiersbus aan flarden worden geschoten, is „De door zetter" niets meer en niets minder dan een doorsnee politiefilm" Wat ik toen schreef, geldt nog steeds We zijn per slot van rekening nauwelijks een jaar verder, nietwaar? (Duo 2, eerste week. 16 jaar) KINDERVOORSTELLING In de matinee-voorstellingen van Euro Cinema kunnen de kinderen kij ken naar de Nederlands gesproken te kenfilm „De fluit met de zes smurfen En dat allemaal zonder vader Abra ham (zaterdag- en woensdagmid dag) STALMEST IN TUIN - De voorlichting zegt. dat verse stalmest in een groentetuin niet goed is. Maar koeiemest die in november- december uit de stal komt kan in het voorjaar toch wel gebruikt worden? Antwoord - De voorlichtingsdienst heeft gelijk. Ruige, onverteerde mest is veel te strorijk. Maar ook zonder stro is de mest niet goed en veel te scherp Goede mest. althans voor uw groentetuin, is rul en verteerd, hij kan helemaal door de grond heen gewerkt worden. Ruige mest verbreekt de samen hang tussen boven- en ondergrond en maakt dat de planten slecht bewortelen en gauw verdrogen Als u stalmest van novem ber en december op een pluis zet en afdekt, bijv met zwarte grond, zal die mest gaan broeien en snel verteren Hij kan dan in maart-april rul zijn en geschikt voor de tuin Maar denk er om. dat veel gewassen niet graag gezaaid worden in pas gespitte grond. De aarde moet meestal enkele weken kun nen bezakken. Uitzonderingen alle knol-, bol- en wortelgewassen dus ook aardappe len Het liefst echter werken wij rullen grond en goed verteerde mest dooreen in de win ter Desgewenst kunt u dat dan enkele we ken vóór het zaaien nog aanvullen met kor- relmest Ruige mest kunt u wél gebruiken voor het afdekken van planten tegen vorst en als mulchlaag onder bomen en struiken, mits u niet te veel ineens geeft. BEVROREN EIEREN - lk heb gekookte eie ren ingevroren, maar die zijn niet om te eten. Ligt dat aan de diepvrieskist, de eieren of het koken? Antwoord: Dat ligt, eerlijk gezegd, aan u Gekookte eieren zijn namelijk niet geschikt voor diepvries, net zo min als rauwe sla. gekookte aardappelen, mayonaise, bleek selderij, komkommer, radijs en allerlei ge rechten die met melk of gelatine zijn bereid Dat staat in de handleiding van de meeste diepvrieskisten wel vermeld U schrijft ook. dat u uw verse eieren in een schaal in de normale koelkast bewaart Dat is ook niet zo best voor de eieren. Als ze uit die koude komen en gekookt worden, barsten ze be slist open Zet ze in de eierverpakking in een keukenkast, zodat ze niet tegen elkaar tik ken. want daardoor ontstaan haarscheur tjes U behoeft niet bang te zijn dat er kuikens uitkomen, want onze eeteieren zijn niet be vrucht SERING SNOEIEN - Hoe moet ik een serin genboom snoeien? Antwoord: Seringen bloeien op overjarig hout en niet op nieuwe scheuten Als u er nu teveel van het oude hout uithaalt, bloeit de boom niet of nauwelijks. Daarom is het 't beste, uw sering niet te snoeien. Hoogstens kunt u een enkele tak wegnemen die niet mooi uitgroeide, teveel licht wegneemt voor de andere, of te hoog opgaat. Is een boom te lang gerekt en kaal van onderen, dan moet u zo n sering wel toppen, zodat hij niet hoger uitgroeit, maar de breedte ingaat „Waterschapsheuvel" is een vol wassen tekenfilm voor volwasse nen. Waarmee ik niet wil zeggen, dat deze film luguber zou zijn. Integen deel. Het hele verhaal komt op mij over als een zeer natuurlijke reeks oorzaken en gevolgen, gezien uit het standpunt van de konijnen. Opge diend met een relativerende humor vol vermenselijkte trekjes, zonder dat de identiteit van het konijnenbe stand op de achtergrond wordt ge drongen. Een film, die eigenlijk ie dereen zou moeten gaan zien! (Euro Cinema, eerste week, 12 jaar). MYSTERIES De kunstschilder Paul de Luassa- net verfilmde een roman van de Noorse schrijver Knut Hamsun (1860-1952): „Mysteries", met Rut ger Hauer, Sylvia Kristel, Rita Tus- hingham, Liesbeth List, Marina de Graaf, Kees Brusse en anderen in de hoofdrollen. Er is al enorm veel over deze film geschreven Hoewel het een Neder landse film is. ademt het beslist niet de Nederlandse sfeer uit, die we van zo veel speelfilms van eigen bodem ken nen maar dankzij het meer dan voor treffelijke camera-werk van Bobby Mil ler, is Mysteries" een rolprent gewor den. die zo uit de school van Bergman zou kunnen zijn gekomen. Regisseur de Lussanet heeft beslist talenten voor de wat oudere kinderen er na- flijk evenveel plezier aan kunnen »ven Voor de wat jongere kinderen 'ik „Waterschapsheuvel" eigenlijk niét willen aanbevelen, temeer Jjat sommige scènes voor kinderen, j Walt Disney zijn gewend, wat al te JBstisch en schokkend zouden kun- overkomen .Waterschapsheuvel" ien film, waarin het leven van konij- j wordt bekeken vanuit een volwas- i kontekst, kompleet met al die ver- •venheden. volwassenen eigen als in het mensenleven moord, dik- uur, oorlog en wreedheid tot de jrworvenhèden" behoren, zo is dat in J konijnenleven al niet veel anders Jians volgens Adams en.volgens irtin Rosen De opdoemende ver- Jrikkingen in het aanvankelijk zo rus tige konijnenleventje worden daarom opi volwassen wijze geaccentueerd, uitgevoerd in kleurrijke en fantasievolle Stelden, die realistisch angstaanja gend overkomen en, zoals naar aanlei ding daarvan al eens is gezegd, „w^ar- bij'de verschrikkingen waaraan Bambi blootstond, verbleken Martin Rosen is (gelukkig maar) geen Walt Disney, die met zijn gestroomlijnde tekenfilms wel Koenen kinderen weet te vermaken, ^ar eigenlijk nooit verder is gekomen i een vertekende realiteit vol zoete

Leusder Krant | 1978 | | pagina 29