„Wij wensen betrokken te worden bij de inspraak rond de S10" PROVINCIE BLIJFT ONDUIDELIJK MET DE S10 PROBLEMATIEK Wijziging ophalen huisvuil COMMENTAREN/MENINGEN INSPRAAK DE VOORLICHTING VAN DE PROVINCIE LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT COMMENTAREN/MENINGEN vervolg van pagina 1 DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 een onzalige gedachte om dit soort aantrekkelijke doorgaande verbindingen nog eens extra on der de aandacht van de inter lokale automobilisten te bren gen. Want dat is, wat er gaat ge beuren, als Leusden daar niet een stokje voor steekt. Het is niet zo, dat de problemen in dit gebied de gemeente Leus den niet aangaan. Maar een op lossing als door de provincie tussen neus en lippen door voorgesteld, brengt de hele be nadering van de verkeerspro blematiek in het algemeen weer op het niveau van tientallen jaren geleden, toen zonder blikken of blozen hele autowegen dwars door dorpen en steden werden geleid. De provincie dient duide lijk te worden gemaakt, dat Leusden niet gediend is van een doorgaande route door haar be bouwde kom. Argumenten om er tegen te zijn, liggen voor het op rapen. ons van het hart, dat de provincie Utrecht toch nog moeite heeft met verschillende van deze zaken. Neem nou eens dat ontwerp-pro- vinciaal wegenplan 1978 van de provincie Utrecht. Dit plan ligt ook op de gemeentelijke secreta rie van de gemeente Leusden al sinds 15 november (tot vrijdag 15 december) ter inzage. Afgezien nog van het feit, dat deze ter visie legging niet in de Leusder Krant via een provinciale be kendmaking is aangekondigd, heeft ook de provinciale voor lichtingsdienst verstek laten gaan. „Voor dit plan zal de nor male inspraakprocedure worden gevolgd" staat in de toelichting op het wegenplan. Aardig natuur lijk, maar zou het dan niet beter zijn om de bevolking op de hoogte te stellen van het feit. dat het ontwerp-plan überhaupt ter inzage ligt? Zou het dan niet lo gisch zijn te veronderstellen, dat een provinciale voorlich tingsdienst in ieder geval er zorg voor draagt, dat via persberichten e.d. extra aandacht op deze zaak wordt gevestigd? Kijk, je kunt natuurlijk handelen volgens de wettelijke voorschriften en toch tekort schieten. Dat Is duidelijk het geval Inzake deze tervisie- legging van het ontwerp-provln- ciaal wegenplan. In de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML werd over dit plan gepraat. Maar ook daar ontbrak duidelijk een goede voorlichting, een adekwate toelichting op de pro blemen, die ook uit het ontwerp plan blijken. Terwijl tal van ge meenten in de provincie Utrecht hun best doen om ernst te maken met de openheid, openbaarheid en inspraak (en ook dat blijft een moeilijke zaak), doet de provincie zelfs nog geen poging daartoe. Terwijl juist het probleemgebied Leusden om extra aandacht vraagt. Voorlichting is zeer zeker ook een taak van de plaatselijke pers, maar alleen dén, als de plaatselijke kranten ook op de hoogte worden gehouden van hetgeen in Utrecht allemaal voor ons wordt uitgebroed. Het lijkt ons toe, dat juist op dit gebied nog een heel terrein braak ligt bij de provinciale voorlich tingsdienst, want dankzij het CML werden wij op de hoogte gebracht van het bestaan van het plan. We geloven echter niet, dat het Co mité Milieuzorg Leusden in het leven is geroepen om voor de provinciale voorlichting te gaan zorgen. Daarvoor is het gemeen telijke krediet toch ietwat te krap geraamd kom je er niet achter, want de me ningen worden, aldus de ge meente, wel verwerkt in de defini tievere plannen, maar te kon- troleren is dat nooit. Ook daar heeft men gelijk in. Inspreken is nog steeds een moeilijke materie, ook al moet het voor iedereen duidelijk zijn, dat niet alle meningen en wensen ge honoreerd kunnen worden. Toch lijkt het ons toe, dat een inspraak verordening voor de gemeente Leusden op z'n plaats zou zijn. Een verordening, waarin de gren zen worden aangegeven waar binnen inspraak gepleegd dient te worden. Een verordening ook, waarin richtlijnen staan ten aan zien van de openheid en openbaarheid, de plichten en de rechten van de insprekers en de inspraak-gevenden. Er zijn meer gemeenten, die een dergelijke verordening het licht hebben la ten zien. Misschien kunnen die opgevraagd worden en kan naar de ervaringen gevraagd worden. Inspraak dient geen monoloog te zijn van de burger naar de overheid toe. Er dient een goede wisselwerking te zijn, een voort durende terugkoppeling van overheid naar burger en omge keerd. Volgens door beide partij en vastgestelde regels. De ge meente Leusden is, dacht ik, op de goede weg. Het CML biedt goede gelegenheid tot inspraak mits men er op de juiste wijze ge bruik van maakt en straks, als de openbare commissievergaderin gen meer mogelijkheden zullen bieden voor de belangstellenden om hun zegje te doen, zal men wéér een stapje verder zijn. In spreken is erg moeilijk, iedereen weet dat. Mits wij als burger niet het onmogelijke of het niet-reali- seerbare verlangen en omge keerd de overheid van ons geen allround-deskundigheid, zal best een goed werkende vorm gevon den kunnen worden. Daar moeten we met z'n allen dan maar eens een paar inspraak-avonden aan spenderen AVCRSfOORl Tijdens de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Comité Milieuzorg Leus den, werd door één der toehoor ders gevraagd, wanneer nou eindelijk de inspraak voor het plan Langenbeek begonDe werkgroepen zaten wel even tjes (terecht eigenlijk) met hun ogen te knipperen, want wees nou eerlijk, al ettelijke jaren is de werkgroep bezig met driftig in spreken en daar komt zo maar een meneer een paar keer langs en begint over inspraak, die al lang begonnen is. Maar nog afge zien van dit kleine misverstand („Je moet elke vergadering bij wonen wil je echt ontdekken, dat al je werk invloed heeft" zei de heer Ten Berge terecht) is het toch wel tekenend, dat een der gelijke vraag wordt gesteld. Ervaren mensen, die eens een vergadering van de werkgroep RO bijwonen, een dergelijke bij eenkomst ook als een vorm van inspraak? of komen ze alleen maar op een moment, dat de eerste aanzet tot inspraak reeds achter de rug is en ze in feite een tikkeltje te laat zijn? En verder: wordt er nu eigenlijk wel inspraak gepleegd of lijkt het er op? Eén van de werkgroepleden houdt konsekwent vol: wat wij doen is geen inspraak, wij horen alleen maar aan wat de heren te zeggen hebben. Als we de ambtenaren iets over het hoe en waarom, over het beleid dus, willen vragen, dan geven ze niet thuis. Nu is dat korrekt, want amb tenaren (hoe vervelend dat soms ook is) moet je nooit iets over het beleid vragen, laat staan ze er op aanvallen, want dan geven ze niet thuis. Beleid is een politieke zaak. Het enige wat dan het best kan worden gedaan is de desbetref fende beleidsmensen uit te nodi gen voor een open gesprek. Er zijn dus duidelijke menings verschillen over het begrip „in spraak". Inspraak, zeggen som migen, hoort ook samenspraak te zijn. Woord en wederwoord. Je moet kunnen zien, wat er met je mening gedaan wordt, zoals ook bijvoorbeeld de mensen vast erg nieuwsgierig zullen zijn naar het geen door een bepaalde groep (zeg bijvoorbeeld toekomstige Langenbeekbewoners) is gezegd naar aanleiding van plannen. Nu RIJSfNSJMO DOOft I ANCUOOt De S 10 problematiek speelt zo wel provincie als gemeente al ja renlang parten. De gemeente Leusden ziet op dit moment de noodzaak van deze weg niet geheel meer in, hoewel zij eerder geleid zal zijn door de protesten, die in de af gelopen jaren vanuit de Leusder bevolking tegen deze geplande weg naar voren zijn gebracht De provincie zit echter met een levens groot probleem En dat is het over vol raken van de Arnhemseweg tij dens de spitsuren, om nog maar niet te praten over de onhoudbare situatie binnen de bebouwde kom van Woudenberg (een situatie, die ook in Leusden kan ontstaan als de Groene Zoom-Noorderrandweg doorgaande route wordt, de T 11). Het gevolg van de verkeersdruk op de Arnhemseweg is. dal veel automobilisten uit het achterliggend gebied (Veenendaal, Leersum, Renswoude, Scherpenzeel en Maarn) via sluipwegen proberen snel op rijksweg 28 richting Am sterdam te komen Die sluipwegen, voornamelijk agrarische wegen, zijn er voldoende, maar die zijn niet op dit verkeer berekend en veroor zaken bovendien een extra druk op de bebouwde kom van Leusden- centrum. Een druk, die in de loop der jaren nog zeker zal toenemen, volgens een prognose van de pro vincie, die daarom de Asschatter- weg zou willen aanpassen aan die druk inplaats van een tweede brug over het Valleikanaal toe te willen staan, zodat de auto's op wegen terecht komen, die beter daarvoor zijn berekend Eén van de suggesties van de provincie was het verbreden van een deel van de Arnhemseweg tot vierbaansweg en een rondweg om Woudenberg. Ruimtegebrek langs de huidige Arnhemseweg maakt deze oplossing vrijwel onmogelijk Aanleg van de S 10 is eveneens een moeilijke zaak Want nu gaan de agrarische en milieu-belangen een hartig woordje meespreken. De S 10 zou, hoe je het ook bekijkt, het beste kunnen worden aangelegd ten westen van de spoorlijn Amersfoort-Veenendaal Maar dat betekent wel, dat kostbare land bouwgronden en al eveneens kost bare natuurgebieden ernstig zullen worden aangetast. Wie de ontwik kelingen van de afgelopen tien jaar heeft gevolgd, zal weten, dat de boeren én de milieubeschermers zich daartegen in het verleden bij zonder scherp hebben afgezet Het gevolg was de oprichting van de aktiegroep Knalgroen, die in latere jaren duchtig van zich deed spre ken en ook bij de werkgroep R O. van de CML een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld bij de voorberei ding van de tweede fase plannen De provincie tracht nu - door een diepgaande studie, waar tal van deskundigen bij worden betrokken - een voor iedereen aanvaardbare oplossing te zoeken Dat betekent in de praktijk wellicht, dat zal wor den gezocht naar een tracé voor de S 10, waarbij zo min mogelijk scha de wordt aangebracht aan natuur en agrarische gronden. Dat een S 10 of soortgelijke weg noodzakelijk is en zeker zal wor den, daarover is vrijwel iedereen het eens, met uitzondering wellicht van de milieugroeperingen en hen, die al jarenlang een lans breken voor het openbaar vervoer, maar tot nu steeds roependen in de auto woestijn blijken te zijn. De overheid zit met het levensgrote probleem van de auto. Een rem op die stijging van het autobezit lijkt niet aanwe zig. Ook al denkt men. dat binnen afzienbare tijd een verzadiging in de auto-verkoop zal zijn bereikt, zeker is dit allemaal niet Er zal dus zonder meer rekening moeten wor den gehouden met een realiteit, die in het verschiet ligt, waarbij de huidige problemen al belangrijk ge noeg zijn om nu reeds naar een oplossing te zoeken. Misschien dat de oplossing voor een deel gevonden kan worden in een werkelijk aktiveren van de spoorlijn Veenendaal-Amersfoort voor personenvervoer. ONTWERP (Arnhemseweg, S 10) aan een na der multi-disciplinair onderzoek onderwerpen, alvorens zij met wat meer vastomlijnder plannen wil komen. Daarom staat dit gebied op de plankaart gearceerd aangege ven. Pas zodra het onderzoek is af gerond zal dit gebied in het wegen plan kunnen worden opgenomen, waartoe een wijziging van het dan wellicht inmiddels vastgestelde provinciale wegenplan 1978 nood zakelijk zal zijn. Overigens zal voor dit gebied wel de normale in spraakprocedure in acht worden genomen, schrijven GS in de toe lichting op het plan. De plankaart zelf geeft op dit moment toch wel reden tot enige verwarring, omdat het tracé van de S 10 precies op het bestaande tracé van de Arn hemseweg is gelegd Wellicht om aan te geven, dat deze twee wegen nauw met elkaar samenhangen, maar op een plankaart schept dit een onduidelijkheid, die in feite on nodig is. at er nu precies met de S10 en de rnhemseweg gaat gebeuren, blijft oorlopig een onduidelijke zaak. In et nieuwe ontwerp-provinciaal egenplan 1978 wordt dit gebied in eite niet in aanmerking genomen, e provincie wil de problematiek ond de verkeersdruk op dit gebied Informatie, openheid en in spraak. Vier zaken, die nauw met elkaar verband houden. Het moet GROENE ZOOM/NOORD ERRANDWEG Verschijnt iedere donderdag Bedenkelijker zijn de plannen van de provincie met de Groene Zoom en de Noorderrandweg. De ze wegen zijn door de gemeente Leusden uitsluitend bedoeld voor lokaal verkeer van en naar Leusden als een ontsluiting op de rijkswe gen. De provincie geeft op de plan kaart al aan, dat zij een andere me ning is toegedaan. Zij wenst van deze verbinding tussen Arn hemseweg en Rijksweg 28 via Leusden een tertiaire (provinciale) weg te maken, wat betekent, dat deze wegen interlokaal verkeer zullen moeten opvangen. Zoals be kend heeft de gemeente Leusden al eerder laten horen tegen een der gelijke ontwikkeling ernstige be zwaren te hebben. In feite komt het er op neer, dat Leusdense wegen voor een ontlasting van de ver keersdruk op de Arnhemseweg moeten zorgen. In de praktijk bete kent dit, dat de Maanweg-Groene Zoom en Noorderrandweg (dóór de bebouwde kom) tot de drukste wegen van Leusden gaan behoren Deze verbinding wordt door de provincie nu aangeduid als de T11 In feite een versluiering van een achterhaalde ontwikkeling. Im mers, de T 11 was in het verleden door de provincie zélf ooit eens gepland aan de oostzijde van het Valleikanaal als een verbinding tussen de aan te leggen S 10 even ten noorden van Woudenberg, met de E 8 (Hoevelaken-Apeldoorn). Dat stuitte toen al op grote bezwa ren (dezelfde argumenten die gol den tegen bebouwing van dit ge bied, golden ook voor de aanleg van de weg), zodat de T 11 al lang niet meer serieus werd genomen De provincie verlegt echter heel simpel deze weg en daarmee het probleem. Nu de gemeente toch de Groene Zoom en Noorderrandweg aan gaat leggen, mét een prima aansluiting op rijksweg 28, zal er als vanzelf een goede dwarsverbi nding ontstaan. Wel, dacht men bij de provincie, zeker nadat de ge meente had gesteld, dat de Groene Zoom en de Noorderrandweg niet voor interlokaal verkeer bestemd zouden zijn, een goed idee We maken er gewoon de T 11 van. Deze suggestie zal door het gemeentebestuur van Leusden niet in dank zijn afgenomen en het zou eigenlijk ook zo moeten zijn, dat de Leusdenaren zélf krachtig tegen deze planning van de provincie gaan protesteren, willen zij de eigen wegen binnen bebouwde kom tenminste niet in een versneld tempo overvol laten raken. Het lijkt ons in ieder geval REDAKTIE: Bert Vos Bob Braakman Redaktle-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fleseler, Llndenlaan 34, Leusden-c„ tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de KnIJft-Mall, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuld, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden Ingeleverd. Het viaduct Heiligenbergerweg ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Overigens heeft de gemeente Leusden ook een bezwaarschrift in gediend tegen het ontwerp-wegen- plan van de provincie. Hoewel de af deling voorlichting niet exact kon zeggen tegen welke onderdelen van het plan bezwaar is aangetekend, kan gevoeglijk worden aangenomen, dat dit ook tegen de voorgenomen T11 is. In verband met het korte tijdsbestek kon dit bezwaarschrift niet worden behandeld in de vorige raadsvergadering van november, maar zal zeker ter sprake worden ge bracht tijdens de komende raadsvergadering op donderdag 21 december a.s. graag weten, hoe de gedachten van de gemeente Amersfoort zijn over deze plannen Hoe sluit één en ander aan op Amersfoortse wegen, hoe ver zijn die plannen etc Voorzitter Ten Berge zeg de toe te zullen proberen een vorm van overleg met de gemeente Amersfoort te vinden. Het onderzoek, dat de provincie in gaat stellen rond de S10-problematiek omvat een gebied, dat volgens de werkgroep te klein is Volgens de werk groep R.O. dient een groter gebied in dit onderzoek te worden betrokken De werkgroep zal in dit verband een be zwaarschrift indienen tegen het ont- werp-provinciale wegenplan 1978. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. het viaduct is noodzakelijk o m in ver band met de aanleg van de aansluiting van de Noorderrandweg op de Rijks weg 28 De Noorderrandweg zal ook de nieuwe verbinding gaan vormen met Amersfoort, in plaats van de Heiligen bergerweg De werkgroep wil eigenlijk KLACHTEN BEZORGING; Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. tn, mocht dit om welke redenen dan ook niet haalbaar zijn, mis schien in het aanleggen van de S10 óp de spoorlijn. Geen fraai gezicht misschien, maar het zou nog altijd beter zijn, dal een S 10 dwars door natuurgebieden, die dan voorgoed verloren zouden zijn. Het is in ieder geval te hopen, dat de provincie haast maakt met haar studie. De nu al tien jaar durende onzekerheid over het wel of niet aanleggen van de S10 dient zo langzamerhand wel te worden omgezet in een zeker heid. Je kunt de belanghebben den niet eeuwig aan het lijntje houden. En daar lijkt het nog steeds wel op. NABESTELLEN FOTO'S 0» maaats In da Lausdar Kram gapubllcaarda toto's kunt u nsbostsllon (mot utaondaring van archlaf- an hlatorlacha foto'») bl| vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 !.n.v. da BDU b.v. ta Bamavald mat dukMI|ka varmoldlng van gawenat# foto, aantal, nummar van krant, pagina waarop da toto wart gaplaatat. U kunt ook kontant betalen op ona kantoor, hotandaallaan 8, Leu aden/Cent rum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u da gewenale toto'a thula. LEUSDEN - Daar de kerstdagen dit jaar op maandag en dinsdag vallen, is het ophalen van huis- en grofvuil als volgt gewijzigd: In plaats van maandag 25 en dinsdag 26 december wordt het huis- en grofvuil op zaterdag daaraan voorafgaande. 23 december, opgehaald Het huis- en grofvuil dat normaal op maandag 1 januari gebeurt, zal dinsdag 2 januari worden opgehaald. Men dient rekening te houden met gewijzigde ophaaltijden. Daarom dit advies: Zet uw huisvuil op de betreffen de dagen voor half acht 's morgens aan straat aan uitga va van da BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3