Kwestie functionaris voor Jeugdraad doorgesproken JAN KONIJNENBELT: UIT PAT-STELLING GERAAKT VERSCHIL VAN MENING OVER BESLOTENHEID Leusder meisjes helpen Amersfoorts Dagverblijf Verandering van kruispunten Noorderinslag JEUGDRAAD EN RAADSLEDEN IN „CONCLAAF" BIJEEN SPAANSE .ONTBOEZEMINGEN Leuke dingen GROTE KAST MET BLOKKEN AANGEBODEN Koopavonden in Leusden Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 (Van één onzer redakteu- ren) LEUSDEN - Tussen verte genwoordigers van de Jeugdraad Leusden en afgevaardigden van de verschillende raadsfracties heeft af gelopen donderdagavond een in formeel gesprek plaats gehad over de nog steeds omstreden kwestie van de ambulant functionaris voor jeugd- en jongeren-werk. De Jeugdraad wil deze aan te stellen functionaris zélf in dienst nemen, college en commissie welzijn zijn de mening toegedaan, dat de man (of vrouw) bij de gemeente in dienst moet treden. Het initiatief om nogeens uitgebreid over de kwestie te praten, was uitge gaan van enkele raadsleden, waarbij het raadslid Jan Konijnenbelt (te vens zitting hebbend in de Jeugdraad) als trait d'union optrad. Op wens van de meerderheid van zowel Jeugdraad als raadsleden, had de ontmoeting in alle besloten heid plaats. Vanwege het informele karakter werden er ook geen notulen gemaakt. Jeugdraad-voorzitter Geert Clooster- man na afloop' „Het is een erg prettig gesprek geweest, waarbij alle gelegen heid was om over en weer informatie uit te wisselen. Uit de opmerkingen van de raadsleden proefde ik overigens duide lijk, dat nog steeds getwijfeld wordt aan de bestuurskracht van de Jeugdraad" Jan Konijnenbelt, die het gesprek voorzat, na afloop gevraagd naar zijn indruk als raadslid. „Door de ontmoe ting zijn we uit de pat-stelling gekomen, die was ontstaan na de vergadering van de commissie welzijn. Tijdens die ver gadering kon de Jeugdraad haar standpunt uiteen zetten. Het verloop - Jan Konijnebelt (CDA) van die vergadering werd later door beide partijen als niet al te gelukkig be schouwd Uitvoerig is thans gesproken over de structuur waar binnen de am bulant functionaris zou moeten func tioneren. Beide partijen hebben - door dat de bijeenkomst besloten was - vrij uit kunnen praten, met als positief re sultaat, dat aan de wethouder gevraagd zal worden om op een rijtje te zetten wat de condities zijn bij indiensttreding van de ambulant functionaris bij de ge meente. Anderzijds is aan de Jeugdraad gevraagd de voorwaarden bekend te maken die zij denkt te stellen in het geval de ambulant functionaris bij haar in dienst treedt Als beide partijen aan dat verzoek gehoor geven, hopen we half januari de raadsleden van beide stukken te kunnen voorzien. Aan de hand van die informatie kunnen ze dan hun standpunt bepalen". SCHRIFTELIJKE ZETTING UITEEN- ln verband met het gesprek met de raadsleden, had de Jeugdraad de ver schillende fracties een schriftelijke uit eenzetting gestuurd over het wat, hoe en waarom van de Jeugdraad. In het schrijven werd geprobeerd aan te ge ven waarom de ambulant functionaris onder de direkte verantwoordelijkheid van de Jeugdraad zou dienen te vallen de functie van de aan te stellen functio naris werd daarbij omschreven als „het in overleg met het bestuur van de Stich ting Jeugdraad Leusden uitvoering ge ven aan de coördinatie en de onder steuning van het bestaande jeugd- en jongerenwerk in Leusden, en de ont plooiing van nieuwe aktiviteiten". Naast algemene taken, zoals het regelmatig verzorgen van rapportage aan de Jeugdraad met betrekking tot de uitge voerde werkzaamheden en het in sa menspraak met de Jeugdraad evalue ren van die werkzaamheden, werden als taken met name genoemd het ak- tiveren en stimuleren van het bestaan de jeugd- en jongerenwerk, het uitzien naar mogelijkheden om te komen tot deskundigheidsbevordering van het bestaande werk en, met betrekking tot een open jeugd- en jongerencentrum, o.m. het stimuleren van nieuwe vormen van jeugd- en jongerenwerk en het sig naleren van behoeften onder de jeugdi gen en jongeren. Om te bewijzen dat er manpower ge noeg is bij de Jeugdraad om iemand in dienst te hebben en te besturen, kregen de raadsfracties een overzicht van de samenstelling van het dagelijks bestuur van de Jeugdraad (met daarbij aange geven hun deskundigheid en ervaring) plus een lijst ook met namen van de overige afgevaardigden in de Jeugdraad, zijnde de vertegenwoordi gers van alle jeugd- en jongerenorgani saties van Leusden en Achterveld. Voorzitter Cloosterman van de Jeugdraad in antwoord op de na het overleg gestelde vraag, of hij op grond van het gesprek de toekomst wat hoop voller inzag: „Ik heb altijd hoop". MIDDEN-KRAKHORST Aan de besloten bijeenkomst ging een normale vergadering van de Jeugdraad vooraf. Tijdens die verga dering deelde voorzitter Cloosterman mee, een gesprek te hebben gehad met de burgemeester over de accommoda tie Midden-Krakhorst en over de ini tiatiefgroep die in Leusden wil komen tot een eigen Scouting-beweging. Wat Midden-Krakhorst betreft, werd hem door de burgemeester meegedeeld, dat momenteel door de gemeente een ver gelijkend onderzoek wordt ingesteld Enerzijds wil men weten wat het gaat kosten om Midden-Krakhorst geschikt te maken voor jeugd- en jongerenak- tiviteiten, anderzijds wil men gegevens over de kosten van nieuwbouw. Vol gens voorzitter Cloosterman zijn de ge gevens van het onderzoek voor de ko mende kerstvakantie bekend. Ten aanzien van het streven om in Leusden zelf met Scouting te beginnen, liet voorzitter Cloosterman weten, dat de initiatiefgroep voelhorens aan het uitsteken is aangaande het werven van kader en het vinden van accommoda tie. „Op dit moment." aldus Clooster man, „is het nog geen zaak voor de Jeugdraad, men is nog steeds louter en alleen informatief bezig". BESLOTENHEID Verschil van mening was er over de vraag of de bijeenkomst met de raadsleden, die op de vergadering van de Jeugdraad aansloot en ook in de raadszaal zou worden gehouden, nu wel of niet besloten gehouden diende te worden. Men wilde overigens het laat ste woord in dezen overlaten aan de raadsleden zelf, omdat zij de bijeen komst belegden en het derhalve geen aangelegenheid betrof van de Jeugdraad zelf. Huib Hubregse, afge vaardigde van De Til in eerste instantie „Open. We moeten niet de indruk wek ken met iets stiekems bezig te zijn" Inona van de Berg, aanwezig namens Blijhof „We zijn hier met zovelen aan wezig, dat je je af kunt vragen, hoe be sloten het is als je tot een besloten ver gadering besluit. Voor mij mag de pers er dan ook best bij blijven". Bestuurslid Jan Burger pleitte voor beslotenheid, en tekende daarbij aan dat ook het maken van notulen achter wege gelaten diende te worden Hij zag dat als een logische zaak bij een infor meel gesprek. Corrie Verduin, namens de ge meenteraad in de Jeugdraad verte genwoordigd: „Ik heb geen moeite met een openbare bijeenkomst, maar als het erom gaat om „oud-zeer" dat van vroeger is overgebleven uit te praten, ben ik vóór beslotenheid". De heer Cloosterman, voor zitter van de Jeugdraad. Voorzitter Cloosterman: „Het gaj| ons erom, dat er straks een go&j; gedachtenwisseling op gang moet kurv nen komen, de mogelijkheid daartoe? groter als we in beslotenheid vergade- ren." Bij stemming bleek de meerder held van de Jeugdraad voor het h beslotenheid doen plaatsvinden v» het gesprek. Corrie Verduin en Ja.-, Konijnenbelt onthielden zich gezlet hun „dubbelrol" van het uitbreng» van hun stem. Wat later bleken ook de aan hei gesprek deelnemende raadsleden Ir, meerderheid voor een bijeenkomsi achter gesloten deuren te zijn. Dj pers werd dan ook verzocht, dj raadszaal te verlaten. OVERAL VANDAAN Verkoopsters van spullen, die ze overal vandaan halen, die ze huis aan huis ophalen of bij het winkeltje aange boden krijgen. Virgila noemt als voor beeld bekers, boeken, gram mofoonplaatjes en ook een sigaren- vorm met als opdracht: daar moet je zeker 22,50 voor vragen. WINKELTJE LEEGGEKOCHT AMERSFOORT - Een onverwachte epiloog, dat was de aanbieding dinsdag van een grote kast met blokken, door een viertal Leusder meisjes in het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten aan de Amersfoortse Tollenslaan. Want het begin had niets van een aktie in zich, integendeel. Virgila van der Vlies - 9 jaar - uit de Leusder Lijsterbeslaan stalde op een dag in de zomervakan tie eigen overtollig speelgoed uit in de tuin. Doel: wat geld voor de ker mis bij elkaar te krijgen. Maar haar ouders staken daar een stokje voor: als je wat verkopen wilt, akkoord, maar dan niet ten eigen bate. En dan groeit het idee om wat voor Ze vertelt ook. dat er heel in het begin op een zaterdagmorgen een mijnheer met zijn auto langs kwam, die de hele inventaris van het winkeltje opkocht Het kostte hem na lang optellen 21,53, maar hij gaf 53,- en daarmee werd de eerste 100,- overschreden Hij steekt de kinderen daarmee een hart onder de riem, want ze gaan verbeten Tollenslaan, gaan er een keer kijken, horen dat men graag een kollektie grote blokken zou hebben, die 500,- kosten en besluiten het geld daarvoor te be stemmen. Voor de bijbehorende kast, die ruim 300,- kost is het geld er op dat moment niet, maar ze gaan door en op 11 december is ook voor die kast het geld aanwezig. Virgila weet exact het bedrag: 813,21 BLOKKEN EN OPBERGKAST Het was een groot leest in het dag verblijf toen tussen de middag - Virgila Lisa, Yvonne en Wilma moesten weal naar school - die blokken en de bijbe horende kast aan de leidster werder overhandigd en de kinderen er bea van namen. Wat als een vakantiegril begon, „kin- derwerk" leek en ook bleef, heeft eet ongekend resultaat opgeleverd daarvoor mogen die vier Leusds meisjes weieens in zonnetje worde gezet, en ook de Leusdenaren, die do» het beschikbaar stellen van te verkopen artikelen en door de koop van die a- tikelen, vaak boven de gevraagde prijs, die opbrengst mogelijk maakten Een voorbeeld wat het kleine vermag! een gehandicapt kind te doen. Virgila en haar vriendinnetjes Lisa, Yvonne en Wilma denken aan een rolstoel voor een kind, dat niet lopen kan, realiseren zich echter niet, dat daarvoor een flink bedrag flodig.is, Ze.gaan §g$ousiast verder De uitstalling in de tuin wordt een winkeltje - éen plank op twee schragen dan een winkel öp de hoek bij het winkelcentrum de Biezenkamp en tenslotte bij het winkelcentrum Ro- zendaal, „want daar was het veel druk ker". Op de zaterdagen en, toen het 's avonds nog lang licht was, de vrijdagse koopavonden zijn de „dames" op hun post, ontpoppen zich als volleerde ver koopsters. verder De week erop is de stand al 124,39, weer een week later 177,78. Zo gaat het door, tot de stand de 600,- nadert en besloten wordt daaraan een bestemming te geven. Ze -horen over het Dagverblijf voor geeste lijk gehandicapten aan de Amersfoortse Wat kan een mens het toch druk hebben, het regent, nou regent de laatste tijd uitnodigingen en invitatie's en wat je dan al niet meemaakt is verrassend. Zaken die je als vanzelfspre kend aanvaardt, waar je eigenlijk nooit bij stil staat, en je van de ene verwondering in de andere doen vallen. Het begon met een uitnodiging via een relatie tot het bekijken van een maritime tentoonstelling in de R.A.I. Door onze afkomst zijn er nogal wat relatie's met de zee, zij het heel dunne relatie's: familie en vrienden bij de koopvaardij, zeesleperij of marine, en dat soort zaken We zijn in die R.A.I. van de ene verbazing in de andere gevallen. De ontwikkeling van de techniek, vooral in de sector electronica en radar, is namelijk gewoon weg griezelig. Het schijnt mogelijk te zijn zon der schipper of stuurman van de Noord- naar de Zuidpool te varen zonder een „aanrijding" te ma ken. 'k Had net de „Muiterij op Bounty" gelezen, dat was andere koek. Het volgende avontuur was de bezichtiging van een grote rota tiepers van een flinke drukkerij in de buurt. Ook hier weer een der mate ingewikkelde techniek, dat ik ondanks de vakkundige voor lichting, er geen snars van be greep. Wel „spuit" die pers er zo n 30.000 kranten, gevouwen en gebundeld met het nieuws van enkele uren oud, per uur uit. De man die over dit monster ging, zei droogjes: 't Is nog maar een kleintje, 'k moet nodig een grote gaan zien". M n kleine hart van zelfstandi ge, ging open bij het volgende evenement: een familieilid was zo'n jaar of vijftien geleden een loodgietersbedrijf begonnen. U kent dat wel, een tang en een ha mer en een transportfiets. Nu werd feestelijk z'n laatste aan winst geopend: een prachtig uit gekiend bedrijf, waar veertig vak lui een zeer goed bestaan vinden en waar een uitermate plezierige werksfeer heerst, waardoor ze allemaal het gevoel hebben dit samen te hebben opgebouwd. Het laatste „avontuur" was het bezoeken van een voor milliarden aan deviezen zorgende ex port-slachterij, in het land van Maas en Waal. Ooit zagen we zoiets eens in Amerika, maar dit was het toppunt van hygiëne en efficiëntie. Een doorlopende contröle door veterinaire des kundigen, die en passant veel aandacht schenken aan de be handeling van de te slachten dieren. Ook hier weer een verfijnd technische vernuft, dat resul teerde in - zo op 't oog - gunstige werkomstandigheden. En on danks, 200.000 werklozen hier, wéér geen vakmensen genoeg. Na al die uitstapjes terug naar het dorp. M'n boezemvriend aan de telefoon. Vier en een half jaar heeft ie doorgebracht in con centratiekampen. Dat alles - in clusief Auschwitz - heeft hij zwaar beschadigd overleefd. Met trillende stem zei 'ie: „Heb je het gehoord van Menten?" „Ja", zei ik „en ook van Aan- tjes". Meer wist ik niet te zeggen, 'k Geloof dat de laatste stutten onder hem waren weggeslagen. „Dat verdgeld, je kan er al les mee, uit de bajes blijven, rot zooien in de marge van de maat schappij, twee miljoen voor wa pens om in één minuut de hele wereld, het hele land, plat te leg gen voor wat politieke hobby's". Ik had geen weerwoord, mls- moedigd heb ik de haak neerge legd. Maar zie, joechei, joechei, om niet te zeggen halleluja, het gaat goed in het dorp, winkelcentrums in opbouw, huizen die de grond en huren die de pan uitrijzen, boeren die hun laatste stukje grond gaan „inleveren". Vooruit gang, vooruitgang, auto's waar we geen raad meer mee weten, en met voetgangers evenmin. Jongelui die zich dood vervelen en maar wat gaan „rommelen" in andermans spulletjes, je moet toch wat? Eenzamen, die bijna geen contact meer hebben. 'k Hoorde deze week nog wat leuks. Ken je lacheEr zijn hier, en elders, mensen, die zich door een handicap in invalidewagens moeten voortbewegen. Het gaat velen goed af en ik verbaas me telkens weer hoe ze zich na enige tijd met doordouwen en handig heid weten te verplaatsen. En nou komt het, rijdend over trottoirs, lastig stoepje op en stoepje af, maar voorlopig nog steeds het veiligst, gaan ze af en toe door een forse hondehoop, in de avondschemering neergelegd. Ziet u het voor u? De handen die tenslotte de wielen moeten voor- bewegen glibberend en glijdend in een niet nader te noemen sub stantie. Thuisgekomen de wielen en banden met een, als 't effe kan, desinfecterend middel af boenen, de wagen naar binnen eventueel in de slaapkamer waar je dan de andere ochtend de strnog ruikt. 't Gebeurt hier en wellicht ook elders. Conclusie van één dezer slachtoffers: hondenbelasting 2000,- gulden per jaar. Zo ziet u maar: d'r zijn ook leuke dingen in ons zo brave dorp. Of had iemand het over milieu en welzijn?. Sp. (Van de redaktie) LEUSDEN - De kruispunten op de Noorderinslag zullen worden veranderd en worden aangepast aan de nieuwe Leusdense situatie Werd de Noor derinslag met haar kruispunten jaren geleden aangelegd met het oog op de zeer forse uitbreiding van Leusden tot 40.000 inwoners, nu dit niet meer het geval is, acht de gemeente Leusden aanpassing aan de nieuwe situatie ge wenst. Op dit moment studeert men op die aanpassing. In de commissie R.O werd een voorproefje getoond, waaruit, volgens een toelichting van de heer Pais bleek, dat wellicht zal worden ge kozen voor een schaalverkleining van de kruispunten met een betere beveili ging voor de voetgangers (onder meer door vluchtheuvels). De filosofie van het gemeentebestuur komt er op neer, dat door versmalling van de nu wel erg brede kruispunten, de auto mobilist automatisch zal worden afge remd wat de veiligheid ten goede zal komen. Op de verkeers-hearing zal on der meer dit plan op tafel worden ge legd, samen met andere zaken, het verkeer in algemene zin betreffende. LEUSDEN - In verband met de ko mende kerstdagen, zijn alle winkels in Leusden op donderdag 21 december en op vrijdag 22 december tot 's avonds 21.00 uur geopend.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 8