Bibliotheek De Boekenmolen ontevreden over huisvesting Wij maken eerst 'n gratis ontwerp. Liana Serbescu speelde met grote overtuigingskracht RUIM 35% MAAKT GEBRUIK VAN DE BIBUOTHEEK Veel aktiviteiten in Nieuw Langenbeek" 'n Poggenpohl keuken. poggenpohl Samenkomst in kader van aktie Solidaridad Laat u voor 23 december inschrijven bij gemeente GRATIS STRUIKEN EN BOOMPJES VAN GEMEENTE r; *;-.!«! IM mi „Forma-Concepta" Adventsconcert Treecksangh in Jozefkerk Beroep op nieuwe inwoners Vestiging van Rabo bank aan de Hamers veldseweg Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 (Van de redaktie). LEUSDEN - Uit het zojuist ver schenen jaarverslag van de Stich ting Federatieve Bibliotheekvoor ziening Leusden blijkt, dat In totaal 35,7% van de bevolking in de ge meente Leusden gebruik maakt van één der drie openbare bibliotheken in de gemeente. In Leusden-centrum ligt dit percentage het hoogst. Van de inwoners van deze kern maakt 4t% gebruik van de bibliotheek (5193 ingeschreven lezers), in Leus- den-zuid is dat percentage be duidend lager: 21,7% (801 lezers) en in Achterveld komt dit percentage op 30,1% (830 lezers). In totaal bezitten de bibliotheken in de gemeente Leusden 29.812 banden. Het streven Is erop gericht om dit bestand uit te breiden tot 62.000. Leusden-cen- trum bezit op dit moment 19.731 banden (streven: 46.000 banden), Leusden-zuid 5.209 (het streven is 6000), en Achterveld 4.872 banden (streven is 6000 banden). In Leusden-centrum lezen de le den van de bibliotheek gemiddeld 40 boeken per jaar, in Leusden-zuid is dat 44 boeken en in Achterveld 41 boeken. Het landelijke percentage ligt tussen 40 en 45 boeken per jaar. AKTIVITEITEN In de bibliotheken werden in 1977 verschillende aktiviteiten georgani seerd, die in relatie stonden met het boek. In Leusden-Centrum, waar de federatie beschikt over uitgebreide accommodatie (boerderij Nieuw-Lan- genbeek) waren de mogelijkheden om bijvoorbeeld exposities te houden be ter, dan in de beide overige vestigingen. In Nieuw Langenbeek werden in 1977 tentoonstellingen gehouden in het ka der van de verkiezingen (kollektie poli tieke boeken, verkiezingen en pro gramma s der partijen). Winnie de Poeh" (ter gelegenheid van het Winnie de Poeh-jaar), de Vredesweek (met de aktie: Stop de Neutronenbom), Bijbel (met een lezing over kinderbijbels door mevrouw Hanna Lam-Raadgever) In de jeugdbibliotheek van Nieuw Langenbeek werden ook „Herfst- schilderijen" geëxposeerd, gemaakt Interieur van de jeugdafdeling van „Nieuw Langenbeek" in Leusden-cen trum. jj door de kleuters van de Rossenberg- school, terwijl in december een „Fran kisch dorp" werd tentoongesteld, ge maakt door leerlingen van de Vallei- school Verder werden in het kader van Leusden 1200 verschillende aktiviteiten ontplooid. Uiteraard werd ook de nodige aan dacht besteed aan de kinderboeken week. De scholen werden hierin ook betrokken, maar de belangstelling van die zijde was erg gering te noemen. Slechts drie scholen reageerden posi tief op hetgeen de bibliotheek had aan geboden. Tijdens de kinderboeken week werden puzzels uitgedeeld en voor de oudere kinderen werd een speurtocht door de bibliotheek georga niseerd. Een speciale poppenkastvoor stelling kreeg een goede belangstelling. ;St!l.'i!lviijv!'Ó;' t'. Interieur van de bibliotheek van Achterveld. Nieuw Langenbeek was in 1977 gastheer voor Amnesty International, die er haar schrijfavonden hield, maar daar wegens ruimtegebrek mee moest stoppen en naar de Johanneshoeve verhuisde. Verschillende scholen brachten per klasse een bezoek aan de bibliotheek. Latent Talent hield een cur sus: Muziek beluisteren" in de biblio theek. KOLLEKTIE In 1977 werd de kollektie boeken en platen aanzienlijk uitgebreid, mede dankzij een extra krediet van de ge meente Het jaar werd afgesloten met een kollektie van 11.000 boeken voor volwassenen en 7000 boeken voor de jeugd. Eind 1977 werd begonnen met de aanschaf van grammofoonplaten: 170 stuks. Verder werden in 1977 1000 platen gehuurd voor uitlening. LEUSDEN-ZUID De bibliotheek in Leusden-zuid heeft tot nu toe geen permanente vestigings plaats gekregen Was „De Boeken molen" aanvankelijk gevestigd in het mobiele noodlokaal van ,,'t Palet", met ingang van 1 augustus 1977 verhuisde de bibliotheek naar de Ooievaarshor- sterweg. De federatie vindt dit geen vooruitgang en het streven is er dan ook op gericht om zo snel mogelijk een permanente plaats te vinden, in het centrum van het dorp Vandaar dat het bestuur van de Boekenmolen aktief heeft deelgenomen aan de voorbe reidende besprekingen inzake een te stichten dorpshuis te Leusden-zuid. Door een aantal bestuursleden zijn ter oriëntering enige dorpshuizen el ders in Nederland bezocht om de mo- Wij maken voor u een ontwerp Compleet met perspectieftekening Gratis Opdat u eerst kunt zien hoe de Poggenpohl keuken van uw keuze eruit komt te zien. Daarna beslist u pas Wij van Forma Concepta vinden dat heel belangrijk. Een keuken koop je tenslotte niet elke dag Daarom nemen we ook alle tijd voor u Luisteren naar uw wensen Spreken alles met u door Adviseren u Desgewenst bij u thuis Nemen we meteen de maten op We leveren de Poggenpohl keuken zelf af Op het afgesproken tijdstip Begeleiden de inbouw. Controleren alles Leggen uit hoe de inbouwapparafuur werkt Bij 'n Poggenpohl'zijn veel praktische details inbegrepen Dat maakt 'm zo waardevol En de prijs zo redelijk. U heeft keukenwensen wij hebben de mensen. Keuken/badkamerstudio Showrooms maandag t/m zaterdag geopend van 9 00 tot 17 00 uur Amersfoort: Lieve Vrouwestraat 12-14 (achter de Lange Jan), telefoon (033) 11703 Amsterdam: Chr Huygens- plein 34-36 (bij de Middenweg), telefoon (020) 931859 Hilversum: Groest 36. telefoon (035) 11076 Badkamerstudio alleen Hilversum 1e etage. gelijkheid tot integratie van het biblio theekwerk met andere aktiviteiten in een dorpshuis te bezien. Aangezien voorlopig nog geen uitzicht is op een spoedige realisering van het dorpshuis, zal het bestuur in 1978 toch weer moe ten zoeken naar een andere, tijdelijke vestiging in de kern van het dorp, omdat zowel de gemeenteraad als de inwo ners de vestiging aan de Ooievaarshor- sterweg als zeer ongunstig ervaren, al dus het jaarverslag Overigens werden weinig aktiviteiten ontplooid bij gebrek aan geschikte ruimte Natuurlijk werd wel aktief mee gedaan aan de kinderboekenweek. ACHTERVELD De Achterveldse bibliotheek heeft 1977 ervaren als een stabiel jaar. „Na een paar jaar van onrust", aldus het verslag, „kon gestalte worden gege ven aan de plannen, die ons voor ogen stonden." Het aantal boeken kasten werd uitgebreid, waardoor een ruimere indeling en betere op stelling mogelijk is geworden. Sa menwerking in federatieverband heeft voordelig gewerkt. De resulta ten waren beter dan voorheen en voor het eerst werd een batig salao geboekt. Ook in Achterveld werd het boekenbezit behoorlijk uitgebreid. Het bestuur van de Achterveldse bi bliotheek onderstreept het belang van federatieve samenwerking met de bibliotheken van Leusden en Leusden-zuid, maar vindt boven dien, dat dit niet ten koste mag gaan van eigen indentiteit. „De samen werking in federatief verband is noodzakelijk en nuttig, mits de bi bliotheek in Achterveld zijn eigen Identiteit en zelfstandigheid kan en mag behouden, dit tot nut van de gemeenschap, waarin zij geworteld is", aldus schrijft het Achtervelds bestuur. Interieur van „De Boekenmolen" aan de Ooievaarshorsterweg. LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 17 december a.s. wordt om 17.00 uur een tweede samenkomst gehouden in de Marcuskerk aan de As- schatterweg. In het kader van de in terkerkelijke adventsaktie Solidari dad - werk en gerechtigheid voor ie dereen -, staat Zuid-Amerika en met name Chili in het middelpunt van de ze bijeenkomst. Ook deze keer zal de samenkomst weer bestaan uit een liturgisch en een informatief ge deelte. Het liturgisch gedeelte wordt geopend met de lezing van Gen. 4, het verhaal van Kaïn en Abel, waarbij de vraag: Ben ik mijn broeders hoeder? van belang is. Dit verhaal was uit gangspunt tijdens het kerkelijk congres voor de mensenrechten. Het werd eind november jl. in Santiago de Chili ge houden. Een lied. wat tijdens dat kerke lijk congres is gezongen nml. de Chi leense vertaling van het slotkoor uit Beethovens negende symfonie: „Alle Menschen werden Brüder" zal ook nu weer gezongen worden. Uiteraard is ook een gedicht van de beroemde Zuidamerikaanse dichter Ernesto Car dinal in de liturgie opgenomen. Kern waarom deze bijeenkomst draait is de film; „Chili in een moeilijk moment". Deze 25 minuten durende film is vorig jaar door een Engelsman opgenomen en geeft o.a. interviews weer van men sen die bij het vicariaat (een kerkelijke LEUSDEN - Vanavond om 20.00 uur geeft Treecksangh samen met het Kamerkoor en leden van het Utrechts Studenten Koor en Orkest een Advents-concert in de Jozefkerk aan de Hamersveldseweg te Leus den-Centrum. Uitgevoerd worden: het Weihnachts- oratorium van Heinrich F. Muller, eni ge kerstliederen, beide o.l.v de heer J. van Spaendonck, en het concert voor Cello en Orkest van L Boccherini o I v. Jaap Hillen Solistische medewerking verlenen Riet Wijnands, sopraan; Nicoline Wit- lox, sopraan. Leontine van Wieringen, alt; Jeanne Kok. alt; Carla Jonkman, alt; Jan Huurdeman, tenor; Jan Zeilstra, te nor, Hans Walstra, bas. Jan van Spaendonck. orgel; Rob v d Hilst. or gel en Floris Dercksen. cello. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Voor 65+ en houders van CJP 5,- Toegangskaarten zijn verkrijgbaar 's avonds aan de kerk en bij Coen v d Berg. boekhandel SV Bookstores en Karweihoek Leusden. De afdeling voor volwassenen van „Nieuw Langenbeek". LEUSDEN - De gemeente Leusden is voor het grootste deel van haar inkomsten aangewezen op uitkerin gen van het rijk. De belangrijkste hiervan, de uitkering uit het ge meentefonds, wordt gebaseerd op het aantal inwoners op 1 januari. Welke belangrijke rol de hoogte van het aantal inwoners speelt bij het be palen van de inkomsten van de ge meente is ook gebleken bij de behan deling van de begroting voor 1979 Het niet halen van de 20 000 inwoners op 1 januari 1979 betekent voor de ge meente een strop van 700.000.- Bepalend voor de berekening van het aantal inwoners - en daarmee dus van de hoogte van de uitkering uit het ge meentefonds - is het aantal uit het be volkingsregister geregistreerde perso nen op 1 januari Daarom is het voor de gemeente van groot belang om alle nieuwe inwoners voor die datum te hebben ingeschreven Door de afdeling Burgerzaken wordt reeds een inten sieve controle op leegstaan de en nieuwe gereedgekomen wonin gen gehouden, maar mogelijk zijn er toch nog nieuwe inwoners - en dan valt vooral te denken aan kamerbewoners - die zich nog niet hebben laten inschrij ven Op hen wordt het dringende be roep gedaan zich voor 23 december te laten inschrijven. Dit kan iedere werk dag tussen 8.30 en 12.30 uur gebeuren bij de afdeling Burgerzaken in het ge meentehuis, Hamersveldseweg 2 en bovendien op vrijdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur. Vrijdag 22 decem ber bestaat hiertoe de laatste mogelijk heid, want tussen kerst en nieuwjaar is het gemeentehuis - behalve voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden - gesloten. Behalve dat inschrijving wettelijk ver plicht is in de gemeente waar men het grootste deel van het jaar „de nachtrust geniet" (zoals de betreffende wet dat formuleert) dient men door tijdige in schrijving ook het gemeenschapsbe lang: iedere nieuw ingeschrevene be tekent 400,- meer uitkering uit het gemeentefonds. Een bedrag dat, zeker in het licht van de huidige financiële po sitie van de gemeente, belangrijk ge noeg is om even de moeite te nemen om zich als nieuwe inwoner te laten in schrijven. instantie) in Chili werken. De film wordt ingeleid door iemand die zelf bij het vicariaat heeft gewerkt. Tijdens het tweede gedeelte van de bij eenkomst zal deze man tevens vertel len over de werkzaamheden van het vicariaat en gaat hij in op vragen van de aanwezigen Na afloop van de bijeen komst zullen kunstnijverheidsartikelen tentoongesteld worden die door wer kelozen en gevangenen in Chili zijn gemaakt. Tevens bestaat dan de mo gelijkheid om deze voorwerpen, waar van de opbrengst ten goede komt van het werk van het Chileens vicariaat, te kopen Mede gezien het aanvangstijdstip zal er tijdens het tweede gedeelte van deze samenkomst op de zondagmiddag we derom soep en koffie geserveerd wor den. Wellicht dat de belangstellenden zelf voor brood voor hun en hun naaste kunnen zorgen. Voor kinderen is op vang geregeld. LEUSDEN - In verband met de voorgenomen woningbouw in het 2e fase-gebied ten zuiden van Alands- beek-west is het noodzakelijk een deel van de daar aanwezige beplan ting te verwijderen. Het gaat om circa 400 boompjes en struiken, die deel uitmaken van de bermbeplanting van de inmiddels verlegde Noord erinslag. Omdat verplanting voor de gemeente een kostbare zaak zou zijn, heeft het gemeentebestuur besloten deze 400 boompjes en struiken aan de inwoners van Leusden gratis ter beschikking te Het zal voor de in Nederland woon achtige Roemeense pianiste Liana Serbescu een onplezierige ervaring zijn dat de Blüthner-vleugel van Spar- rendam door de plotseling ingevallen dooi kuren was gaan vertonen Het mechanisme bleek tegen haar op vir tuositeit afgestemde aanpak met altijd opgewassen. Dit had tot gevolg dat met name in de late sonate van Beet hoven (In E, opus 109) de interpretatie van de snel wisselende stemmingen onvoldoende tot uiting kwam. Onef fenheden in snelle passages in deze introverte en toch geladen muziek wa ren daardoor niet te vermijden. Met de vleugel in deze staat kon het slotan- dante-thema, erg langzaam gespeeld, ook niet de vereiste zangerigheid ver krijgen. Liana Serbescu, gesteund door een lange concertervaring, liet zich even wel niet ontmoedigen en werkte ge concentreerd het veeleisende pro gramma af. Ongewoon was het zeker dat zij Beethovens sonate omlijstte met twee Fantasieën van Mendelsshohn en Pa vane en Bourrée van haar in 1955 overleden landgenoot George Enescu. Alles bijeen nogal tamme muziekjes, op Mendelsshohns tweede fantasie na, die een echt scherzo is met veel repeteernoten, geheel in de ban van de Midsummernight-sfeer. Enescu's be werkingen van de oude Italiaanse en Franse dans verdienden de naam van fantasie veel eerder De pianiste kwam hiermee goed op dreef en trok deze lijn na de pauze goed door; toen draaide alles om technische schittering. Met grote overtuigingskracht speel de zij een zestal van Debussy's twaalf études, in 1915 gecomponeerd en dus behorend tot zijn laatste, meest ab stracte, scheppingsperiode. Het is be kend dat wie deze helse studiestukken goed wil spelen zijn vingerzetting zelf zal hebben uit te dokteren, al naar de aard van zijn handen. Liana Serbescu nam alle technische hindernissen met een wonderlijk gemak en wist van deze onverbiddelijke etudes echte muziek te maken. Om de laatste hindernis te ne men, de Mephisto-wals van Frans Liszt had zij goed gevonden van dezelfde componist twee fantasieën over ro mantische liederen m te lassen: over Schumann's ..Widmung" en Schuberts ,,Standchen": „Horch, horch, der Lerch im Frühlingswald", die, als wij niet de sublieme economie van deze liederen zouden kennen, als aardige sonatefinales konden worden ver staan. De pianiste maakte niet de indruk voor deze erbarmelijke parafrase een lans te willen breken Wij vergaten ze spoedig door de in adembenemend tempo gespeelde Mephisto-wals. Ge heel in de lijn van een groot deel van haar programma is deze wals meer 'n wals-fantasie, een hoogst persoonlijke benadering van Faust's kwalijke te genspeler. meer Liszt dan literatuur derhalve. Dat Liana Serbescu deze vi sie op haar talrijke toehoorders wist over te dragen is een niet geringe ver dienste. Wij vermoeden trouwens dat velen haar onder gunstiger omstandigheden en met een wat substantiëler en even wichtiger programma in het kader van de Vallei-concerten wensen terug te zien en te horen. A. K. stellen Dat gaat gebeuren op zaterdag 16 december tussen 10 00 en 12 00 uur. Men dient wel zelf voor het wegha len en het vervoer te zorgen en ook zelf een spade mee te nemen. Enkele me dewerkers van de afdeling Plantsoenen zullen ter plaatse aanwezig zijn om een en ander in goede banen te leiden. Het terrein zal met borden worden aange geven. De volgende soorten zijn aanwezig: liguster, meidoorn, els. gelderse roos. kornoelje, berk. esdoorn, valse acacia en linde. Het weghalen geschiedt geheel op eigen risico. Bij vriezend weer overdag zal het weghalen van de beplanting geen doorgang kunnen vinden. Ook dit zal ter plaatse worden aangegeven. (Van de redaktie) LEUSDEN - Er bestaan vrij verge vorderde plannen voor de vestiging var de RABO-bank aan de Hamersveldse weg op de plaats, waar nu het trans portbedrijf Hoogland is gevestigd Me deze firma heeft de RABO-bank in prin cipe overeenstemming bereikt, aldus wethouder Wagenaar in de commis sievergadering RO. De gemeente ach dit een gelukkige zaak. temeer omda voor het transportbedrijf een plaats is gevonden op het industrieterrein aan d( Ambachtsweg. De huidige vestiginger van de RABO-bank in Leusden zuller overigens worden gehandhaafd. Me het realiseren van een bankgebouv aan de Hamersveldseweg bereikt d( RABO-bank, die geen plaats kon krij gen in de Hamershof, dat zij toch bij he hoofdwinkelcentrumgebeuren word betrokken. Volgens wethouder Wage naar heeft de RABO-bank een aantrek kelijk plan ontwikkeld, ook ten aanzierj van parkeermogelijkheden

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9