laadscommissiesnieuwe stijl et spreekrecht voor publiek Complimentjes voor gemaakte begrotingen Aktiegroep „Veilig Over" legt accent op langzaam verkeer Mandemaker: „Leusden dreigt vrije-sector-paradijs van de regio te worden" Leasing van gebouwen overheid GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN PROGRESSIEF LEUSDEN WIL RAADSBESLUIT EVENTUEEL AAN G.S. VOORLEGGEN: Jaarvergadering PvdA: bestuur blijft nog een jaar I LEUSDEN - De raad van de ge- meente Leusden komt donderdag, 21 december 1978 in het openbaar bijeen, L 's avonds om 19.30 uur in het gemeen tehuis. Hamersveldseweg 2 te Leus den-centrum. Op de agenda staan de volgende voorstellen. Hok of honk „GEMEENTE DIENT BELEID NIET ALLEEN OP SNELVERKEER TE RICHTEN" Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 11 (Van de redaktle) LEUSDEN - De raad krijgt van avond (donderdag) de ontwerp-ver- ordenlng raadscommissies voor gelegd. Zoals bekend gaat er ten aanzien van deze commissies het één en ander veranderen. Ver schillende commissies worden sa mengetrokken tot één commissie, terwijl de openbaarheid der verga deringen definitief in de verordening wordt vastgelegd. Bovendien geeft de verordening aan, dat ook de toe schouwers op de publieke tribune hun zegje zullen kunnen doen. Dit laatste, mits dit van tevoren bij de voorzitter is gemeld. Voorafgaande aan de behandeling van een agen dapunt kan men het woord doen. De volgende raadscommissies (com missies van advies en bijstand, zoals de officiële benaming is) zullen wor den ingesteld: de commissie alge mene bestuurszaken, de commissie welzijn, de commissie onderwijs, de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening en de commis sie financiële en economische za- ken. De commissie algemene be ll stuurszaken heeft de bevoegdheid, het college van advies te dienen en bij te staan met betrekking tot het beleid op het terrein van - kabinetszaken - politie/openbare orde - brandweer - juridische zaken, inclusief straf verordeningen - algemene bestuurszaken (waaron der voorlichting, representatie en burgerzin) - vestiging van bedrijven - naamgeving wegen - hulpverlening met inbegrip van ci viele verdediging/bescherming be volking - gewestzaken - bestuurlijke reorganisatie - wijkverenigingen - personeelsaangelegenheden - organisatie. De commissie welzijn heeft de be voegdheid het college van advies te dienen en bij te staan met betrekking tot het beleid op het terrein van: - sociale zaken - woonwagenwerk - huisvesting (toewijzing woningen) - sport, cultuur, recreatie, jeugd- en jongerenwerk - welzijnszaken - volksgezondheid (inclusief am bulancevervoer, districtsgezond heidsdienst. GGD/DGD. slachthuis zaken en de Warenwet) - agrarische zaken - bejaardenzorg - SOCCLE. De commissie onderwijs heeft de be voegdheid het college van advies te dienen en bij te staan met betrekking tot het beleid op het terrein van: - onderwijs - peuterspeelzalen - muziekonderwijs - studietoelagen De commissie openbare werken en ruimtelijke ordening heeft de bevoegd heid, het college van advies te dienen en bij te staan met betrekking tot het beleid op het terrein van: - openbare werken - ruimtelijke ordening - huisvesting (nieuwbouw, alsmede beheer en onderhoud gebouwen) - bouw- en woningtoezicht - monumentenzorg - verkeer - grondbeheer - reiniging (beheer) - milieu/natuurbescherming - begraafplaatsen (planologisch) - centrale-antenne-inrichtingen De commissie financiën en economi sche zaken heeft de bevoegdheid het college van advies te dienen en bij te staan met betrekking tot het beleid op het terrein van - financiën - economische aangelegenheden - grondbedrijf - belastingen en verzekeringen - automatisering - reiniging (beleid) - midden- en kleinbedriif - marktwezen - financieel beleid stichtingen - openbare nutsvoorzieningen - openbaar vervoer. Hoewel dit door het gemeentebe stuur zelf onderling wordt geregeld, zal, gezien de portefeuilleverdeling, wellicht de raadscommissie Alge mene bestuurszaken worden voor gezeten door burgemeester Rade maker, de commissies welzijn en onderwijs door wethouder Van Woudenberg, de commissie openbare werken en ruimtelijke or dening door wethouder Wagenaar en de commissie financiën en eco nomische zaken door wethouder Mandemaker. 1. Opening 2 Mededelingen 3. Notulen (wordt nagezonden) 4 Ingekomen stukken 5 a Herstructurering commissies van advies en bijstand; b. Benoe ming leden diverse commissies 6 Vestiging zakelijk recht t b v. kabel legging. 7. Aanwijzing tak van dienst centrale antenne-inrichtingen en vaststel- I ling van beheersverordening. I 8. Voorstel tot wijziging van de con- tróleregelen 9 Algemene voorwaarden voor een CAI-abonnement (wordt nagezon den) a. Verkoop 41 vrije sector kavels deelplan Langenbeek; b. 65e be grotingswijziging algemene dienst 1978 en 19e begrotingswijziging grondbedrijf 1978 a. Grondverkoop aan Gerefor meerde Kerk (Vrijgemaakt); b. 66e begrotingswijziging alge mene dienst 1978 en 20e begro tingswijziging grondbedrijf 1978 a. Bestemming batig saldo Stich ting ..Leusden 1200"; b. 6e be grotingswijziging algemene dienst 1979 a Eenmalig subsidie t.b.v. concert van groot gemengd toonkunstkoor ..Treecksangh"; b. 63e begro tingswijziging algemene dienst 1978 14 Vaststelling bedrag per leerling be doeld in artikel 55 bis der La- ger-onderwijswet 1920 voor 1979 15 Voorlopige vaststelling kosten lager onderwijs over 10 11. 12. 13. vaststelling kosten kleuteronderwijs over 20 21 openbaar 1977 16 Voorlopige openbaar 1977 17 Instandhouding openbare kleuter school ,,'t Drempeltje" te Achter veld 18 Subsidie aan de personeelsvereni ging 18a a Verbouwing St. Jozefschool te Achterveld; b. 7e begrotingswijzi ging algemene dienst 1979 en 2e begrotingswijziging gemeente werken 1979 19. Goedkeuring jaarrekening 1977 Stichting Soccle 19A. Goedkeuring begrotingen 1979 Soccle, Stichting Muziekschool Leusden en Stichting Federatieve Bibliotheekvoorziening Leusden 56e begrotingswijziging algemene dienst 1978 algemene wijziging 60 begrotingswijziging algemene dienst 1978 en 18e begrotingswij ziging grondbedrijf 1978: raming diverse grondverkopen 22. 61e begrotingswijziging algemene dienst 1978: raming opbrengst verkoop kavel grond hoek Zwar- teweg/Berkenlaan en toevoeging aan het eigen kapitaal 23. 62e begrotingswijziging algemene dienst 1978: krediet ten behoeve van de Montessorischool wegens uitbreiding van het aantal kleuters/ leerlingen 24 64e begrotingswijziging algemene dienst 1978: kosten reparatie dak openbare kleuterschool ,,De Blok kendoos" 25. 3e begrotingswijziging algemene dienst 1979: algemene wijziging en de goedkeuring van de 1 e begro tingswijziging 1979 van de Zwem badstichting Leusden 26 4e begrotingswijziging algemene dienst 1979: krediet inrichting en bouwkundige voorzieningen Soc cle 27. 5e begrotingswijziging algemene dienst 1979 en 1e begrotingswijzi ging gemeentewerken 1979: en quête CAI 28. Rondvraag 29. Sluiting. (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Tijdens de vorige week woensdag gehouden vergadering van de commissie financiën werd een com plimentje gebracht aan de stichting Soccle voor de wijze waarop deze stichting in haar begroting voor 1979 kans had gezien inkomsten en uitgaven zo goed mogelijk op elkaar af te stem men. Woorden van waardering voorts voor de Zwembadstichting Leusden Com missielid Bergsma (VVD): ,,lk ben blij dat het bestuur van de Zwembadstich ting zonder aan de rechtspositie van het personeel te tornen, kans heeft gezien het tekort terug te schroeven." Bloemhof (Progressief Leusden) had daar ook wel waardering voor, maar vond dat er meer moet gebeuren willen de begrotingstekorten in de toekomst geringer van omvang zijn. Hij wees daarbij op het feit, dat het grootste deel van het tekort wordt veroorzaakt door het restaurant Voorzitter Mandemaker kondigde aan, dat, waarschijnlijk in februari, de uitslag van een bij de Zwembadstich ting ingesteld onderzoek bekend ge maakt zal worden. Op grond daarvan kunnen bepaalde maatregelen geno men worden Bij de behandeling van de begroting van de bibliotheek was het de CDA-er Pekelharing die lof toezwaaide aan het bestuur van de bibliotheek. Dit vanwe ge. wat de heer Pekelharing ,,een voor zichtig beleid naar de fianciële kant toe" noemde (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Hoofddirecteur dr. mr. N. H. Wiardi van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds noem de het vorige week donderdag bij de overdracht van de eerste in opdracht van zijn fonds in het plan Akkerhoeve gebouwde een gezinswoning „denkbaar" dat in de (nabije) toekomst openbare en semi-openbare gebouwen niet meer uit eigen middelen door de overheidsinstanties zouden wor den gefinancierd, maar dat daar bij, net als voor de woningbouw, een beroep zou worden gedaan op financiers. Die gedachte, aldus de heer Wiardi, die in dit kader de term lea sing had laten vallen, wint ook bij de rijksoverheid al wat aan terrein Burgemeester mr. Rademaker kreeg overigens van de heer Wiardi te horen, dat het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds ,,als u wat in ons ziet" Leusden best zou willen voor zien van dat soort gebouwen, en dat. zoals hij zei tegen aantrek kelijke prijzen" In de vluggigheid somde de heer Wiardi mogelijke bouwwerken op, van sport- en ten nishallen tot en met gemeentehuis. Burgemeester Rademaker zei in zijn antwoord dank voor de gedane ..offertes" De heer Rademakers ..We zullen graag alles overwegen Zo zijn gemeenten." (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Behoort de kwestie .Varkenskot" nog. maar nauwelijks tot het verleden, vorige week woensdag, tijdens de vergadering van de commissie financiën, stond een nieuwe kwestie op het punt ge boren te voorden, nadat de liberaal Bergsma bij de behandeling van de door Soccle voorgestelde wijzigin gen in het verbouwingsplan van de St. Josephschool kwam aanzetten met een uitspraak, die zowel als jongerenhok als jongerenhonk ver staan kon worden Het was de afgevaardigde van Progressief Leusden, Rinze Bloemhof, die nieuwe ingezonden stukken en cursieve stukjes in de krant voorkwam, door ,,voor alle duidelijkheid" de heer Bergsma te vragen, wat hij nu precies gezegd had „Jongerenhonkliet deze weten, en daar houden wij het dan óók maar op De belangstelling voor de avond van Veilig Over" in De Til was goed. Zo'n veertig mensen waren aanwe zig, ondanks het feit, dat er die avond méér aktiviteiten waren in Leusden. LEUSDEN - Dat de verkeersmen- taliteit in Leusden veranderd moet worden, zowel voor het snelverkeer als het langzaam verkeer, daar was iedereen, het mee eens op de infor matieve avond van de aktiegroep Veilig Over, maandag 18 december in de Til. Maar hoe kun je dit berei ken? De aktiegroep zelf dacht onder an dere aan gerichtere verkeerslessen op school en als heel belangrijk punt ouders die zelf hun kinderen leren hoe zij met het verkeer moeten om gaan. De verantwoordelijkheid ligt bij de ouders, maar wat gebeurt er als de automobilist zich niet aan de regels houdt, of als de verkeersbor den niet kloppen en de wegenstruc tuur een onoverzichtelijk geheel vormt? Dan kun je je kind nog zoveel leren, maar dan moeten deze punten ook opgelost worden. Over dit punt gaf Herman Walta, van de werkgroep binnen de aktiegroep Veilig Over een zeer duidelijke uitleg aan de hand van een knelpuntenkaart door de werkgroep vervaardigd. De knelpunten zijn onderverdeeld in zevérl punten '1. foute bebording. Bij voorbeeld op de Aschatterweg waar de voorrangsborden verkeerd geplaatst zijn en wanneer je van Achterveld het Valleikanaal passeert als fietser naar het voetpad wordt verwezen. 2. Snelheidsverhogend. In ieder ge val werken alle voorrangswegen snel heidsverhogend Wanneer er boven dien oranjeverlichting is aangebracht, geeft dit het idee dat je op een snelweg rijdt (Noorderinslag) Ook verkeers lichten werken snelheidsverhogend, bij groen licht nog gauw even gas geven. 3. Twee richtingen fietspad. In veel gevallen is dit niet nodig binnen Leus den, vooral wanneer er aan twee kan ten van de weg fietspaden zijn. (Mid denweg. Centrumweg). Voor de auto mobilist is dit ook onoverzichtelijk. 4 Onoverzichtelijke situaties. Krui sing Noorderinslag, Middenweg, ieder een voelt zich daar onzeker. Verder het kruispunt Noorderinslag. Hamers veldseweg Daar komt nu een komplete nieuwe installatie. 5. Overtredingen uitlokkend. Ver keerslichten voor fietsers, die na een lange tijd wachten heel kort op groen staan, lokt overtredingen uit. Wanneer je dan ook nog een weg moet passeren, waar nooit een auto rijdt, werkt dit he lemaal overtredingen in de hand. 6. Suggestieve verlichting (al eerder genoemd) Middenweg Noorderinslag. 7 Ongewenste combinaties auto's- fietsers. Hier zijn veel wegen aan te ge ven Erg gevaarlijk is bijvoorbeeld de Hamersveldseweg. Veel kinderen van de boerderijen komen op de fiets naar school. Daarbij rijdt er veel vracht verkeer. en mensen die naar Utrecht rijden, pakken ook vaak deze weg. Na deze puntsgewijze toelichting kwam de vraag uit de zaal: „Wat is er eigenlijk nog goed, hier in Leusden. Is er nog wel een verkeerssituatie in Leusden die wel goed is. Het lijkt wel of er niets deugt Toch vertelde deze vraagsteller ook. dat hoewel hij vond, dat de aktiegroep teveel de automobilist de schuld gaf, in die tijd dat hij Waar over was de pannekoek die hij opstak, acht keer uit zijn handeagereden werd Herman Walta gaf als antwoord, dat juist omdat iedereen het fijn vond in Leusden. wat wilde doen aan de veilig heid. ..Het wil niet zeggen", aldus Her man, ,,dat wanneer deze punten opge lost zijn heel Leusden veilig is. De ge meente heeft zich altijd opgesteld ach ter de visie, het snelverkeer zo snel mo gelijk te laten doorstromen. Waar zij echter geen rekening mee gehouden heeft, zijn de fietsers en voetgangers, die in Leusden achterblijven Als aktiegroep zijn wij een be leidsvisie aan het opbouwen, gericht op het langzaam verkeer. Wanneer de gemeente achter deze visie gaat staan, moeten wij sowieso bepaalde dingen veranderen. Wij weten ook dat dit niet snel te verwezenlijken is, maar wat heb je aan een of twee ver anderingen, terwijl de visie van de gemeente (gericht op het snel verkeer) niet verandert?" (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wanneer de gemeen teraad vanavond akkoord gaat met het voorstel van het college inzake de verkoopprijs van vrije sectorka vels in het plan Langenbeek, dan zal Progressief Leusden deze zaak on der de aandacht van Gedeputeerde Staten van Utrecht brengen. De meest geëigende weg om het oor deel van GS te vernemen, lijkt het stellen van vragen door Statenleden aan dit college. Daarom zullen Corri Verduin (PvdA) en Jan Mandemaker (wethouder/PvdA), wanneer daartoe na de raadsvergadering van van- Jan Mandemaker (PL): avond aanleiding bestaat, hun par tijgenoten in de Staten vragen, de zaak bij het provinciale college aan te kaarten. Wethouder Jan Mandemaker, die dit donderdagavond verklaarde op de jaarvergadering van de afdeling Leus den van de PvdA, liet op diezelfde bij eenkomst weten, dat hij binnen het Leusdense college van b. en w. een minderheidsstandpunt inneemt. De meerderheid van het college is voor stander van verkoop van de vrije kavels in Langenbeek tegen kostprijs (tussen 136 - en 163 - per vierkante me ter). De wethouder van financiën daar entegen zou de kavels willen verkopen tegen wat hij noemde ,,de gemodifi ceerde marktwaarde". Mandemaker hield zijn partijgenoten voor dat de ge modificeerde marktwaarde overeen komt met het gemiddelde van de prij zen, die in gemeenten in de regio voor vrije kavels worden gevraagd, en neer komt op ongeveer 175- per ver kochte vierkante meter TWEE REDENEN Mandemaker vindt het om twee re denen niet juist om de kavels tegen kostprijs uit te geven Allereerst meent hij dat de gemeente Leusden door zo te handelen het gevaar loopt om ..het vrije sectorparadijs van de regio" te worden Bovendien vindt de man die verant woordelijk is voor de gemeentelijke fi nanciën, dat Leusden het extra-geld dat door verkoop tegen marktwaarde ont vangen wordt, in de komende jaren heel hard nodig zal hebben Jan Mandemaker ging donderdag avond uitvoerig in op de ..affaire-Lan- genbeek" In verband met de beperkte hoeveelheid beschikbare tijd besloot de ledenvergadering van de PvdA met haar wethouder slechts éen onderwerp te bespreken. Op verzoek van de ver gadering besprak Mandemaker. die samen met Corri Verduin aanwezig was om zich te verantwoorden voor hun be leid in het afgelopen jaar, zijn visie op de verkoopprijs van vrije sector-kavels KOSTPRIJS De wethouder begon zijn betoog met de mededeling dat als richtlijn voor de verkoop van vrije kavels op dit moment in Leusden de gecalculeerde kostprijs gehanteerd wordt Deze kostprijs komt tot stand door optelling van vier com ponenten de verwervingskosten, de plan-structuurkosten, de kosten van bovenwijkse voorzieningen en de kos ten van het bouwrijp maken. Deze vier componenten tezamen vormen de to tale kosten, die gedeeld moeten wor den door het aantal effectief uit te geven vierkante meters om te komen tot de prijs per vierkante meter Na de laatste herziening - die jaarlijks plaats moeten vinden - kwam de vierkante metér-prijs voor grond in de gehele Tweede Fase op136,44 Duidelijk is dus dat de vierkante me- ter-prijs afhangt van de dichtheid van de bebouwing Bij een vrij hoge be bouwingsdichtheid - zoals in de Twee de Fase het geval is - komt men op een relatief lage prijs per vierkante meter uit. MARKTWAARDE Wethouder Mandemaker benadrukte dat via bovenstaande berekening de basisprijs tot stand komt. waarop nor maal gesproken nog het een en ander bovenop komt. Mandemaker herinner de er aan. dat sedert in 1969 de grond- verkopen in Rozendaal begonnen, de kavels altijd tegen de marktwaarde zijn verkocht. Mandemaker ..We wilden in Leusden toen geld verdienen en daar om werd de marktwaarde gevraagd. Dat heeft op zich goed gewerkt De re serve van het grondbedrijf bedraagt thans veertien miljoen. Daarnaast is er nog een fonds ..Stadsuitleg," dat op dit moment zes miljoen gulden groot is." Nu. aldus wethouder Mandemaker. wil de meerderheid van het college het verkoopbeleid wijzigen en tegen kost prijs de vrije kavels in Langenbeek gaan verkopen De gevraagde prijs is daar door dezelfde als die van een vierkante meter grond, waarop premiebouw moet plaatsvinden Zoals gezegd is het uit gangspunt 136.- per vierkante meter Factoren als oppervlakte en ligging van de kavel kunnen dat bedrag met maximaal 20% verhogen. De prijs per vierkante meter van de duurste kavels - zoals die welke burgemeester Rade- maker is toegewezen - komt daardoor op ongeveer 163- per vierkante meter. SIMPEL „Daarmee kan Progressief Leus den niet instemmen," aldus Jan Mandemaker, „ons standpunt is simpel. We willen dat de grond, ge differentieerd naar sector, verkocht wordt tegen de marktwaarde. Maar omdat de gemeente geen winst be hoeft te maken zoals een beleg gingsmaatschappij dat doet, zouden we de marktprijs willen modificeren. Wij komen dan uit op een prijs van 175,- per vierkante meter, die dan weer naar oppervlakte en ligging omhoog aangepast moet worden." aldus de progressieve wethouder, die in eigen kring wel zijn visie kwijt kon, wat hem een dag eerder In de commissie financiën niet was toege staan. LEUSDEN - Het voltallige bestuur van de afdeling Leusden van de Par tij van de Arbeid zal nog een jaar aanblijven. Tijdens de ledenverga dering van de afdeling, die vorige week donderdag in de schuur van de Hakhorst werd gehouden, werden Pieter Arts (voorzitter). Martin Joosten (secretaris), Meindert van der Wielen (penningmeester) en Vera Joosten, Pieter Hanemaaijer en Niek de Jond (leden) herkozen. Mede ten behoeve van de organisatie van aktiviteiten werd Pollie de Ridder als zevende lid van het afdelingsbestuur gekozen. Jippe Hoekstra, het in Leusden woonachtige PvdA-lid van Provinciale Staten, vertelde tijdens de jaarverga dering het een en ander over het werk in de Staten Hoekstra blikte terug op de verkiezingen en de daarop volgende formatie van een college van Gedepu teerde Staten Ook stipte het progres sieve Staten-lid enkele in zijn ogen be langrijke onderwerpen aan, die in het afgelopen jaar in de Staten aan de orde zijn geweest. Aan een echte verantwoording door de PvdA-raadsleden Jan Mandemaker en Corri Verduin kwamen de PvdA-le- den donderdagavond niet toe. Door tijdnood kon slechts één zaak aan de orde komen en de vergadering koos voor de verkoop van grond in Lan genbeek. Elders in deze krant vindt u een uitgebreid verslag van het betoog dat wethouder Mandemaker over dit onderwerp hield.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11