VIERING VAN 150 JAAR DORPSKERK LEUSDEN In predikatie fel pleidooi voor eenheid keiken voor positief optreden naar buiten toe „KERK MEER DAN VIER MUREN MET EEN DAK ER OP" Aankondiging expositie groenplan Meent werd te laat aangekondigd Kritiek van Wijkorgaan Groenhouten Mogelijk ruilbeurs van schaatsen Leusder Krant - plaatselijk nieuws koster en herbergier héél goed samen gingen bleek uit het plaatje van de oude herberg bij de oude kerk, waaruit later hotel Oud-Leusden (thans Alberts Cor ner) voortkwam. Aan de Doornse Grindweg stond om streeks 1850 nog een tol De oudst be kende tolgaarder was Gerrit Gerritsen Zijn bijnaam van Gerrit Post, omdat zijn vader de postkoets nog zou hebben be stuurd. Een foto uit 1896 toonde de tol lenaarster met de wit gesteven door deweekse Utrechtse muts op, een ver sleten jak, een harde schulk schort) en sleetse sloffen De tolgaarder - geitenhouder rookte een pijpje Amers- foortse tabak Zijn broek was tot op de draad versleten. Op de tafel zag men de rogge- en cichorei-pot. Het was een armoedige tijd. Interessant was een fraaie dia van het interieur van de Dorpskerk, waarop nog de prachtige muurschildering was te zien. Onder: donkergroen, daarbo ven crème met rozetten, en boven de koof een beschilderde rand. Het schilderwerk zou een reproduktie zijn van een kerk in Italië, en gebaseerd op een Bijzantijns motief Op deze dia was ook het mooie glas-irv-lood van de ra men duidelijk te zien. BEKENDEN Vele oude Leusdenaren zullen op de getoonde portretdia's bekenden heb ben kunnen ontdekken. Ik noteerde Gerbrand van Raay, de huis- en rijtuig schilder. Arend de Kruyf, van de ,,Mof- fenberg"; Adrianus Pothoven en wa genmaker Kees Ipenburg. Bij de ge meenteraad van Leusden omstreeks 1918 kwamen bekende namen voor als Arend van de Lagemaat uit Leusbroek, Antoon van Hengel („Toon van Roo- zendaal"), Van Ekeren.Teus Voskuilen. Toon Hilhorst, Teunis de Kruyff. Erg aardig was ook een dia van de molen uit 1766, die stond in de eeuwen oude buurtschap Bavoort, die om streeks 1050 al werd genoemd. In 1917 kreeg de toenmalige eigenaar Kees van Dort toestemming van de burgemees ter om de molen af te breken. Deze werd aan de sloper verkocht voor 1.300- Het was een bizonder aardige diase rie, die veel interessants had te tonen van het oude Leusden. VERKOOP GEDENK BOEKJE EN PENTEKE NINGEN In de hal van ,,'t Trefpunt" verkocht de heer Wanner het zojuist verschenen boekje ,,Het verleden van de Kerk gebouwen der Hervormde Gemeente te Leusden, en pentekeningen van de Dorpskerk met de pastorie, zoals deze er vroeger uitzagen Tenslotte dient nog vermeld te worden, dat de orgelbouwer Albert de Graaf uit Leusden-zuid een uitleg gaf bij het fraaie orgel van de Dorps kerk. De Nederlands Hervormde Ge meente en de Gereformeerde Kerk kunnen terugzien op een goede vie ring van het 150-jarig bestaan van hun Dorpskerk. Anco Mali. DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 Rooms-Katholieke Kerk. En de vele af scheidingen in later tijd in de Protes tantse Kerken zelf Hij liet in zijn preek duidelijk blijken dat hij een goede perio de voor de Protestantse Leusdense Kerk acht. dat vier jaar geleden de Ge reformeerde Kerk Leusden, toen ze zich los maakte van de classis Amers foort, een onderdak kon vinden in de Leusdense Hervormde Kerken Het samen op weg zijn van Nederlands Hervormde Gemeente en Gerefor meerde Kerk is hem uit het hart gegre pen Het samen vieren van het 150-jarig jubileum van de Dorpskerk gaf ds. Weernekers er alle aanleiding toe om zijn dankbaarheid over het ene zowel als het andere historische gebeuren in zijn preek uit te meten BEROEP OP DE GEMEEN TE Ook deed hij een intens doorleefd, bewogen beroep op de aanwezige ge meente om niet alleen knus bijeen te zijn in een gerenoveerd kerkgebouw, maar zich naar buiten te uiten in steun aan de armen en de onderdrukten Want anders, zo trok ik persoonlijk de konklusie, blijft het bij een aanhoren wat de dominee elke zondag heeft te zeg gen, en het genoeg hebben aan het bijeen zijn met geestverwanten in Christus Een kerk dus. die, om nog eens een vergelijking van uitersten te gebruiken, mijlen ver af staat van de strijdende kerk in Chili. De vicaria de la solidaridad. de akademie van de katho lieke kerken in Chili, die zich vereenzel vigt met de armen, de werkelozen, de onderdrukten en de vrouwen van de gevangengenomenen Een kerk, die het onrecht fel bestrijdt, en wier voor gangers en aanhangers een grote ze delijke moed tonen. Een aktieve strij dende kerk, die in een haar vijandige omgeving blijft opkomen voor de on derdrukten SAMEN OP WEG Ds. Kelder beantwoordde de stem geluiden van de Hervormde Gemeente met een dankwoord van de zijde van de Gereformeerde Kerk Ook hij was ver heugd over dat wat was bereikt met het samen op weg zijn Hij hoopte dat men eens weer zo ver zou kunnen komen, dat men niet meer zónder elkaar zou kunnen. Namens de Gereformeerde Kerk van Leusden bood hij een avond maalstafel aan, die geheel in de stijl van de Dorpskerk was aangepast. En die stijl, dat is, zoals ds Weernekers zijn preek begon, wat er staat, dat is Water staat (persoonlijk herinner ik me, dat er in de Dorpskerk een Valleikonsert werd muren en een dak, zoals ds Weerne kers stelde, begon overigens al op vrij dagavond 15 december Toen werd de tentoonstelling opengesteld met het prachtige avondmaalszilver uit 1713, en de diverse oude kerkarchiefstukken, bijbels, zondagsschoolplaten en -hulpmiddelen. KLOKLUIDEN Er waren een groot aantal vrijwilli gers. die met veel geestdrift gedurende vijf minuten tijdens de openingstijden van de tentoonstelling, eveneens op zaterdag 16 december (van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur) de kerkklok wilden luiden. De vrouwelijke gemeenteleden waren bij het luiden even sterk en klankrijk aan de gang als de manlijke. MUSICEREN Vrijdagavond 15 en zaterdagmiddag 16 december werd er door oudere en jonge gemeenteleden gemusiceerd in de kerk Een kinderkoortje zong in de kerk De andere musici en vokalisten waren boven rond het orgel ge groepeerd. Er werd blokfluit, altviool, viool en tuba gespeeld, met orgelbe geleiding van Pieter Leebeek en Ton van Oosterom Er werden sopraan- en tenor soli ten gehore gebracht Het klonk heel fijn in de akoestisch zéér goed funktionerende Dorpskerk De musici en vokalisten vonden het plezierig om samen in de kerk te musi ceren. De mensen, die luisterden ge noten van het gebodene. Misschien zou het wel een opening kunnen bieden om eens wat vaker van die speel- en luistermiddagen in de Dorpskerk te or ganiseren! DIAVOORSTELLING In het kleinste zaaltje van ,,'t Tref punt" was een doorlopende diavoorstelling over de geschiedenis van de Leusdense kerkgebouwen, het oude Leusden en de laatste renovatie van de Dorpskerk De diaserie werd samengesteld door de heren Apel doorn. Schouten en Vos. De diaserie begon met het torentje van Oud-Leusden. dat over is van de aan de Heilige Antonius gewijde kerk te Oud-Leusden, die in 1729 nog in zéér goede staat bleek te zijn Op een pen tekening van Spilman van begin 1800 zag men nog de toren en het schip van de kerk. Het laatstgenoemde gedeelte werd wegens bouwvalligheid afgebro ken in 1826 Twee jaar later werd de Dorpskerk in gebruik genomen. Dat in het verleden de beroepen van Ook jonge gemeenteleden musiceerden naar hartelust. FEL EN DUIDELIJK PLEIDOOI Ds. J Weernekers hield in zijn preek een fel en duidelijk pleidooi voor de eenheid in de christelijke kerk. en het positief optreden van deze kerk naar buiten. Hij liet in de ondertoon van zijn hoog gestemd betoog iets dóórklinken van de problematiek, die zich voordoet als een kerkelijke gemeente is samengesteld van uiterste naar ènder uiterste Om dit te vertalen in politieke termen van gegeven, en dat de musici een uur te laat kwamen, omdat ze overal in de omgeving gevraagd hadden naar het Waterstaatskerkje, en dat men zelfs op het politieburo niet ton zeggen waar dat stond!) a g/ff Organist Van Oosterom luisterde de dienst op met zijn orgelspel, trompettist Vaarkamp deed hetzelfde met zijn wel luidend instrument EENHEID ONDER HET VOLK VAN ISRAËL Een bejaard gemeentelid, een vrouwelijk gemeentelid (de bekende kostersvrouw, mevrouw Van Loenen, die 25 jaar lang de Dorpskerk schoon hield) en een jeugdig gemeentelid lazen bijbelverzen uit Ezechiël. Efeziêrs en Johannes. Alle drie gedeelten, die ver halen van de wil om eenheid in de kerk te stichten, eenheid onder het volk van Israël ,,En ik zaj ze maken tot een enig volk in het land op de bergen Israëls En zij zullen allen tezamen één enige Ko ning tot koning hebben. En zij zullen niet meer tot twee volken zijn, noch voort aan meer in twee koninkrijken verdeeld zijn" (Ezechiël 37. vers 22) TENTOONSTELLING Het programma ter viering van het 150-jarig bestaan van de Dorpskerk, een huis dat méér moet zijn dan vier Aandacht voor het verleden. Er was veel animo om de klok te luiden. LEUSDEN - In een uitverkocht kérkehuis, waarin aan alle kanten stoelen moesten worden bijgezet, vond zondagochtend 17 december de plechtige herdenkingsdienst plaats ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van de Dorpskerk in kwestie. Vele mensen uit eigen Ne derlands Hervormde kring, maar ook anderen uit de Gereformeerde kerk, de Rooms-Katholieke parochie en de burgerlijke gemeente van Leus den woonden in de gerenoveerde Dorpskerk de herdenkingsdienst bij. De kerk heeft een sobere, aange name vernieuwing ondergaan. De wanden zijn weer egaal licht van kleur. Het plafond is egaal licht her steld. De oude koperen kronen han gen weer op hun plaats, terwijl op diskrete wijze op diverse plaatsen lichtpunten zijn ingebracht, die van uit een bepaald punt naar wens licht kunnen toevoegen of afzwakken. Aan de zijwanden zijn estetisch fraaie moderne wandlampen aange bracht. Bij de ramen hangen moder ne lichte gordijnen. De vloer is aangepast, zodat ook de zich in rolstoel bewegende kerk gangers de dienst kunnen bijwonen, en is bekleed met een naturelkleuri- ge mat. De banken zijn in rug- en voetgedeelte wat komfortabeler ge maakt. SGP. Staatkundig Gereformeerde Par tij, naar PSP. Pacifistisch Socialistische Partij. Wat betekent, dat zowel ge meenteleden die het kerkelijk dogma laten prevaleren als mensen, die in de politiek geen compromissen wensen te sluiten ten aanzien van hun geweldloze socialistisch-evangelische overtuiging, onder één kerkedak gehuisvest zijn. NAAR E1NHEID Ds. Weernekers schetste de histori sche gang van zaken de afscheiding van de Protestantse Kerk van de LEUSDEN/CENTRUM - Bij de opening van de vergadering van het Wijkorgaan Groenhouten op don derdag 14 december j.l. kon voorzit ter Rob Broekhoven mededelen dat de stencilproblemen waren opge lost De leverancier van de vorige machine heeft het wijkorgaan een handstencilmachine ter hand ge steld. Nadat de notulen zijn goedge keurd kwam de expositie inzake de groenvoorziening de Meent aan de orde. Het bestuur betreurt het ten zeerste, dat slechts 17 mensen uit de wijk de expositie bezochten. ,,Een verklaring hiervoor is er echter wel", aldus een van de bestuursleden. „Indien de uitnodiging 6 dagen vóór de expositie in de pers komt, dan mag men niet verwachten, dat belangstellenden in staat zijn op zo'n korte termijn hiervoor tijd vrij te ma ken. „Men is het overigens niet eens met de uitspraak van de zijde van de gemeente, dat „indien mensen ge motiveerd zijn, toch wel komen Juist de gemotiveerden hebben wel licht moeite met het korte tijds bestek. Het bestuur was van mening, dat men in een veel eerder stadium uitge breide informatie aan de wijkbewoners had moeten geven, aangezien het toch om drastische verandering van de Meent gaat. men wil uiteindelijk nogal veel waterpartijen aanleggen hetgeen gevaarlijk kan zijn voor de schoolgaan de jeugd (o.a 4 jarigen) zodat men dan pas tot een verantwoorde keuze kan komen. Na overleg werd besloten, dat tot 22 december a s enquete-for- mulieren kunnen worden afgehaald, terwijl deze uiterlijk 29 december a s. bij de afdeling welzijn van de gemeente weer dienen te worden ingeleverd. Mocht het na de Kerstvakantie weer gaan vriezen, dan wil men weer in een van de eerste week-einden een schaatsenruilbeurs organiseren. De daarvoor bestemde schaatsen moeten dan voorzien van naam en prijs 's avonds worden ingeleverd zodat de volgende dag, zaterdag uitgebreid geruild kan worden Het verzoek aan B W voor het ver krijgen van subsidie over 1978 is helaas niet gehonoreerd Het wijkorgaan zal nu geheel op eigen krachten moeten door draaien Verheugend is hierbij echter wel. dat de laatste oproep in de wijk krant .,de Klaroen" respons had gehad Er melden zich inmiddels 25 nieuwe donateurs. De knutselclub is tot groot genoegen van de leidster mevrouw De Jong „on der de pannen". Tegen vergoeding kan men gebruik maken van de sportzaal in de Meent De commissie wijkvoorzieningen had, al was het na de St. Nicolaas- viering nog enkele wensen. Zij was van mening, dat de beweg wijzering binnen de wijk nog steeds te wensen overlaat. Op zeer korte termijn wil men de gemeente hierover bena deren. De volgende vergadering, waarop men een groot aantal mensen hoopt te ontmoeten, wordt gehouden op dins dag 30 januari 1979

Leusder Krant | 1978 | | pagina 13