MET KERST TWEEHONDERDSTE UITZENDING Jan Leeuwenkamp levert bewoners Lisidunahof muziekjes op verzoek LIEDJES VAN VROEGER VERUIT FAVORIET Na arbeidzaam leven nu pas tijd voor hobby's Latent Talent komt met zesde programma Oude platen gevraagd voor Radio Aster GOUDEN BRUIDSPAAR VAN ZANTEN: IN TOTAAL RUIM ZEVENTIG KURSUSSEN Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 17 (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Een pittig stukje marsmuziek is het „binnenkomer- tje", het begin van dik een uur plaat jes-op-verzoek, van felicitaties voor jarigen en groeten van familieleden. Dinsdagmorgen klokke tien en de 199ste uitzending gaat „de lucht in". Even tevoren heeft Jan Leeuwen kamp vlug nog alle afdelingen ge beld met de vraag, de radio te willen aanzetten. Leeuwenkamp: „Niet, dat ze niet zouden weten, hoe het met die uitzendtijden is gesteld, maar ze hebben uiteraard wel wat meer aan hun hoofd dan alleen dat uitzen- dinkje van mij. Daarom voor alle ze- j kerheid nog even een telefonisch seintje". Jan Leeuwenkamp. Hij is de onbe zoldigde omroeper, technicus, regis seur en wat-al-niet-meer van Radio Aster, de huisomroep van het ver pleeghuis Lisidunahof aan de Ba- voortseweg. Wekelijks bedenkt hij de rond de 150 bewoners van het huis met een vrolijk muziekje en een vriendelijk praatje. Iedere keer opnieuw ook maakt hij tijdens de uitzending bekend, naar welke afdeling zijn bloemetje-van-de- week gaat. Zo verloopt het programma van vandaag, zo zal het ook volgende week weer gaan, als uitzending num- mero tweehonderd te beluisteren zal zijn Leeuwenkamp. ..Alleen zal dan de muziek voornamelijk uit kerstliederen bestaan, want de uitzenddag valt dan op Tweede Kerstdag In 1974, vlak voor de kerst, is het eigenlijk allemaal begonnen. Met een verzoekje aan Jan Leeuwenkamp of hii niet een geluidsband vol kerstmuziek zou kunnen samenstellen. Leeuwen kamp ,,Dat heb ik toen gedaan, en van het een is toen successievelijk het an der gekomenDat andere het iedere week opnieuw weer samenstellen van een band met aangevraagde muziekjes en door hem ingesproken teksten. Leeuwenkamp: „Omdat het beestje 1 een naam moest hebben, kwam het personeel van Lisidunahof een jaar of vier geleden met tal van suggesties. De naam Radio Aster is er toen uitgerold, en die naam is het gebleven" EISEN Iedere week weer gaat Leeuwen kamp de afdelingen langs om te note ren wie hij in zijn volgende uitzending aan jarigen te feliciteren heeft Dan ook tracht hij achter de muzikale wensen van de betrokkenen te komen. Voorts spant hij zich in om familieleden van in Lisidunahof verblijvende bejaarden verzoeknummers te laten aanvragen Leeuwenkamp: „Velen weten niet, wat voor een plezier ze de bewoners doen door een plaatje aan ze op te dragen en ze via Radio Aster de groeten te doen Ik weet óók wel, dat betrokkene er een kwartier, een half uur later misschien, veelal geen weet meer van heeft, maar op het moment zelf vinden ze het ge weldig, en daar gaat het toch maar om" Om te trachten zoveel mogelijk be woners van het tehuis met zijn pro gramma te bereiken, houdt Leeuwen kamp. waar het het gesproken woord betreft, zijn programma's zo eenvoudig mogelijk. Leeuwenkamp „Het zijn uit zendingen voor dementerende bejaar den en dat stelt zo zijn eisen aan het geen je doet en laat Langzaam en duidelijk praten is een voorwaarde Als ik een plaatje aan iemand opdraag, noem ik diens naam wel een keer of drie. Bovendien is het personeel op de afdeling op de hoogte voor'wie er wat gedraaid gaat worden, zodat betrok kene ook van die kant er extra op geattendeerd wordt" LEUSDEN - Volgende week dinsdag, Tweede Kerstdag, ver zorgt Jan Leeuwenkamp voor de tweehonderdste maal een ra dioprogramma voor de bewoners van het verpleeghuis Lisidunahof aan de Bavoortseweg. Een pro gramma, waarin hij telkens weer zoveel mogelijk tegemoet hoopt te komen aan de muzikale wen sen van de in het huis verblijven de bejaarden. Moeilijkheid daarbij is steeds weer de geringe om vang van de eigen platen- en cas settecollectie, die eigenlijk een fikse uitbreiding behoeft. Omdat de vraag van de Lisidu- nahof-bewoners met name uit gaat naar muziek van toen, zou het fijn zijn, als Leusdenaren eens op zolder zouden willen gaan kij ken om te zien of daar geen platen liggen die toch niet meer gedraaid worden, maar waarmee Radio Aster geweldig geholpen zou zijn. Voor de goede verstaanders: het adres van Jan Leeuwenkamp is Brulnhorst 19 (tel. 42010) OP DE BAND De muziekjes en de tekst worden bij Leeuwenkamp thuis (hij woont aan de Bruinhorst) op de band gezet. Leeuwenkamp: „Destijds ben ik met heel bescheiden apparatuur van start gegaan In de loop der tijd ben ik over beter materiaal gaan beschikken, waarmee het wat beter werken is en waardoor de geluidskwaliteit is toege nomen. Via de huisradio van Lisiduna hof breng ik dinsdagsmorgens tussen tien en elf uur die band ten gehore Dat het geluid optimaal is. moge blijken uit het feit dat meer dan eens iemand van het personeel vraagt of ik tussentijds nog even een bepaalde mededeling om wil roepen. Die vinden het geluid zo best, dat ze in de veronderstelling ver keren, dat het programma „live" wordt uitgezonden. Vandaar hun verzoek Maar alles staat op de band, dus bood schapjes erin lassen is onmogelijk". MOEILIJK OM AAN TE KO MEN dan maar op hun uitverkoop wachten en dón wat kopen". Ook de VARA heb ik eens gevraagd, of ze me aan wat muziek konden helpen Een keurige brief kwam er op terug, met als aanhef „beste collega", om vervolgens te ver wijzen naar een plaat die ze in de han del hadden gebracht en die ik tegen betaling kon bestellen En dat, terwijl dat kopen van steeds maar nieuwe platen voor mij een onmogelijke zaak is". VADERLANDSE LIEDJES De apparatuur in huize Leeuwen- Veruit favoriet bij de inwoners van de kamp is in de loop der tijd dus verbeterd. Ook het aantal grammofoonplaten nam toe. Leeuwenkamp: „Toen ik begon had ik er dertig, tegenwoordig heb ik zo'n driehonderd, de muziekcassettes dan meegerekend. Overigens lijkt driehonderd heel erg veel, maar in de praktijk stelt dat aantal nog maar weinig voor. omdat de verzoeken heel erg uit eenlopen en veel aanvraqen betrekkinq hebben op muziek en liedje waar heel erg moeilijk aan te komen is. Ik krijg weieens een bijdrage van de per soneelsvereniging, maar wat ik aan platen heb, heb ik grotendeels uit eigen zak betaald en ik kan natuurlijk niet aan het kopen blijven. Ik heb weieens ge probeerd het met een platenzaak op een akkoordje te gooien, er gevraagd of ik af en toe een plaat van hen op de band mocht zetten, maar de animo daarvoor was nul komma nul. Ik moest Lisidunahof zijn geestelijke liederen, operetteklanken, vaderlandse liedjes als Piet Hein. en liedjes van toen, zoals Hutje aan zee, Knaapje zag een roosje staan en In 't groene dal. Leeuwen kamp: „Kortom, het gaat om muziek en liederen die ze van vroeger kennen, die ze mee neuriën of zingen. Als ik weer zo'n lijst met verzoeknummers heb waarvan ik weet dat ik ze zelf niet op platen of op de band heb, pluis ik stee vast de programmabladen na, in de hoop. dat ze in programma's als Ar beidsvitaminen aan bod zullen komen. Is dat het geval, dan probeer ik op het tijdstip van uitzending thuis te zijn, zo dat ik het nummer op de band kan zet ten Maar het is en blijft natuurlijk een toevalstreffer als een plaat waar door bewoners of hun familie om gevraagd is, net in die week ook via de radio te beluisteren is" Jan Leeuwenkamp: werken aan het 200ste programma ANDERE MANIER Jan Leeuwenkamp. Volgende week voor de tweehonderdste maal met zijn Radio Aster in Lisidunahof present. Daarnaast ook steevast bij feestelijkheden aan de Bavoortse weg om een „riedel"' op de piano weg te geven. Voorts is hij als vrijwilliger aanwezig, als bewoners van het huis naar het zwembad vervoerd moeten worden of ergens een bepaald even ement gaan bijwonen. Zuster M. Stet, verpleegkundig directeur, over Jan's activiteiten, en met name die voor Radio Aster: „Iets beginnen is niet zo moeilijk, maar het vol te houden wèl". Jan Leeuwenkamp zelf: „Ach, de een gooit wat in een collectebus; ik doe wat voor anderen op een andere manier. LEUSDEN - Nicolaas van Zanten en Trijntje Cornelia van Zanten Ze venbergen waren dinsdag 12 de cember 50 jaar getrouwd. Zij wonen in een mooi huis aan de Arnhemse- weg. waar de heer Van Zanten achter zijn huis een klein kwekerijtje voor eigen gebruik heeft en, zoals hij zelf zegt, nu pas de tijd heeft om zich aan deze hobby te wijden. .Zestig jaar heb ik in de melkhandel gezeten' zegt de heer Van Zanten. „Ik ben van alles geweest: secretaris pen ningmeester en jaren voorzitter Al met al was ik vijftig jaar bestuurslid Zelf kom ik uit een gezin van elf kinderen en wij woonden op een boerderij Wij haalden bij de boeren melk op, waar wij dan 10 cent per bus voor kregen van vader. Ik ben mijn hele leven een handelaar ge weest, en zelfs in die tijd, die niet zo best was. verkocht ik hier en daar wat boter en had daardoor een extra centje Dat was ook de reden dat ik als een van de eerste (ik was toen 16 jaar) op een fiets reed en met mijn achttiende op een stoomfiets „Verschillende jaren heb ik een melk- winkel gehad op het Borneoplein, maar toen ik als bestuurslid werd gekozen ging dat niet meer. Als bestuurslid moest je veel werk verzetten. Kontak ten met de gemeente onderhouden, le zingen geven door het hele land, jonge melkhandelaren praktische zaken bij brengen In de tijd van de sanering van de melkhandelaren was ik vaak niet voor drie uur 's nachts thuis, vanwege alle protestvergadering. Verder zorgde ik ook voor het reserve- apparaat. Wanneer er een melk handelaar ziek werd. dan moest er een plaatsvervanger voor komen. Op een gegeven moment was het beter een verzekering aan te gaan, dan een hele reserveploeg te hebben, zodat ik mij verder met de verzekering heb bezig gehouden. Daar ben ik vorig jaar mee opgehouden. Zo nu en dan doe ik nog wel iets voor de melkhandel, maar wij vinden het tegenwoordig ook erg fijn om eens rustig samen te zijn en je eens aan je hobbys te wijden". VERJAARDAG VERGETEN „Mijn man had het zo druk", vertelt mevrouw van Zanten." dat hij op een gegeven moment 's ochtends vergeten was om mij te feliciteren voor mijn ver jaardag Dat vond ik heel erg" De heer en mevrouw van Zanten hebben drie kinderen waarvan er twee in Amersfoort wonen en een in Deven ter Daarbij hebben zij nog drie kleinkin deren .Omdat wij zo'n grote familie hebben", zegt mevrouw van Zanten en ik het rus tig aan moet doen van de dokter, heb ben wij het feest in het Berghotel ge houden, uitsluitend voor familie en en kele kennissen De burgemeester wilde ook nog komen op die dag, maar dat wilde ik echt niet, want ik moest nog rusten. Hij wilde nog wel op twee an deren tijdstippen komen, maar dat kwam voor ons slecht uit. De avond zelf is overigens een groot succes gewor den. Wij hebben het erg fijn gehad" De familie van Zanten houdt erg van reizen en hebben in de loop der jaren al heel wat van de wereld gezien. Omdat mevrouw van Zanten op een van haar reizen een lichte hartaanval gekregen heeft, beperken zij zich nu, op 71- en 74-jarige leeftijd tot het eigen land. „Ik naai nog steeds mijn eigen jur ken" zegt mevrouw van Van Zanten. Sommige mensen zeggen wel eens „Heb je al wéér een nieuw jurk?", maar dat is nu eenmaal mijn hobby en ik draai er mijn hand niet voor om Ook puzzel ik erg graag." UIT DE KRANT tig naar kaartavonden, en twee mid dagen in de week naar de bejaarden- soos. „Na mijn 65ste ben ik in Leus den gaan wonen. Voor die tijd woon de ik jaren in Amersfoort. Toch ken ik Leusden erg goed. De heer Van Zanten gaat regelma- Ten eerste ben ik er geboren, en ik ken er alle melkhandelaren en verder heel veel boeren, waar ik kontakten mee heb en had." Hij besluit met: „Het is voor mij jaren een sport geweest om uit de krant te blijven, maar bij deze gelegenheid vind ik het wel best". LEUSDEN - Tussen Kerstmis en Nieuwjaar brengt de werkgroep Latent Talent" voor de zesde ach tereenvolgende keer een kur- susprogramma uit. De huis aan huis bezorging zal wederom voor een belangrijk deel door vrijwilligers worden uitgevoerd. Mocht men de eerste week van januari nog geen folder in de bus hebben gevonden, ban kan men er een afhalen bij een van de contactadressen in Centrum, Zuid en Achterveld. Telefonische inlichtingen: 42992 (voor Leusden-centrum), 42049 (voor Leusden-Zuid) en 1953 (voor Achterveld). Van de 76 gepubliceerde kur- susgroepen worden vooral in de sector moderne talen veel vervolgkursussen gegeven Het merendeel van de kreatieve thema's worden herhaald en staan open voor nieuwe inschrijvingen. In de sector „Samen leven' worden onder meer herhaald: de V.O.S.-kur- sus, Ouders en school en Spreken zon der vrees. Onderwerpen die nog niet eerder op een van de programma's van „Latent Talent" hebben gestaan zijn. Jazz- gymnastiek (Mw. Doornekamp), Voor ouders in hun interieur (Mw Krekel), Autopech (Hr. Kleinveld), Spelen met geluid (Hr. van Leest). Bridge (Mw. Straus). Kennismaken met video (Hr. van Velzen). Koken voor mannen (Mw Houwing). Boetseren voor kinderen (Mw. Verhoef). Tekenen voor kinderen (Mw. de Vries). Er zijn ook succesvolle kursussen die in dit programma na een zeer lange on derbreking van enkele seizoenen een „come back" vieren zoals; Eerste hulp in en om huis (Mw Van Dijk), Van Rembrandt tot Appel (Mw Fretz), En gels drama (mw De Kimpe) zal dit jaar Getemde Feeks van Shakespeare be handelen ter voorbereiding van een Nederlandstalige Uitvoering in Mei door de toneelgroep Centrum. Plezier als kruidentuinier (Hr Veldkamp), Bloem schikken (Mw Oldenziel). De werkgroep houdt zich aanbe volen voor suggesties voor nieuwe onderwerpen, liefst te geven door vrijwilligers uit Leusder.. Bedenk of eigen nobby of beroep niet in aan merking komt om in één of enkele bijeenkomsten aan geïnteresseerde plaatsgenoten uiteengezet te wor den. Overweeg dat, en kom eens langs op de „Open Dag" op zon dagmiddag 14 januari of op de do centenavond op maandag 22 januari, beide in het boerderijcomplex „Groot Krakhorst". KONTROLE OP SCHOOL GAANDE JEUGD Maandag 11 december hield de Rijkspolitie een kontrole op de school gaande jeugd in verband met het met drieën naast elkaar rijden en de verlich ting van hun vervoermiddelen. Drie bromfietsers en vijf fietsers, die daar voor de leeftijdsgrens hadden over schreden om met een waarschuwing er af te zijn, moesten worden verbaliseerd. GEBETEN DOOR LOS LOPENDE HOND Mevrouw F. uit Leusden-zuid deed er bij de politie op maandag 11 december aangifte van dat ze gebeten was door een los lopende hond. De desbetref fende familie, aan wie de hond toebe hoort, werd hierover aangesproken. De schade aan de lange pantalon van de gebeten mevrouw F zal door de eige naar van de hond worden vergoed. VIER REEËN IN DEN TREEK DOOD GEREDEN Deze week werden drie reebokken en éen reegeit door het snelverkeer doodgereden. Twee bestuurders regelden de zaak zelf korrekt. De andere reebokken wer den verminkt langs de kant van de weg aangetroffen door de kantonniers KLACHTEN UIT LEUSDEN- ZUID OVER RIJDEN OP DE VOETPADEN In de afgelopen week bereikten de politie van vele zijden klachten uit Leusden-zuid over het fietsen op voetpaden en trottoirs. Door de politie zal een gericht toezicht worden uit geoefend. en overtreders van het ge bod „alleen voor voetgangers", zullen zonder pardon worden geverbaliseerd RADARSNELHEIDSKON- TROLE Op dinsdag 12 december hield de politie een radarsnelheidskontrole op de Middenweg in Leusden-Centrum. Een automobilist, die met een snel heid van 65 kilometer reed, werd be keurd KLACHTEN OVER ROTJES IN BRIEVENBUSSEN Nu het oudejaar ten einde gaat lopen, komen er bij de politie dagelijks klach ten binnen over het in de groene buitenbrievenbussen gooien van rotjes. De politie te Leusden zal een ver scherpt toezicht instellen, en rekent daarbij op de steun van het publiek De politie verzoekt de ouders om kontrole op hun kinderen en het gebruik van vuurwerk niet te oefenen Rotjes en ander vuurwerk mogen pas na 28 de cember worden verkocht, en alleen worden afgestoken op oudejaarsdag Het gebruik van vuurwerk is alleen op deze vastgestelde datum geoorloofd. De rotjes, die nu al in de straten wor den gegooid, moeten óf van het vorig jaar, wat extra gevaar kan opleveren, óf zelfgefabriceerd zijn. De politie ver zoekt de ouders te onderzoeken hoe hun kinderen aan deze rotjes op dit tijd stip komen. AUTO TEGEN BOOM In de nacht van woensdag 13 op donderdag 14 december vond een eenzijdig auto-ongeluk plaats. De heer G. J. W. uit Leusden reed met zijn personenauto op de Trekerweg in de richting Leusden. Vermoedelijk door verblinding door een tegenligger raakte hij in een scherpe bocht naar rechts de macht over het stuur kwijt, en kwam tot stilstand tegen een boom. Zijn auto was total loss De heer W. kwam er wonderwel goed van af. Hij kwam met de schrik vrij. LOSLOPENDE HONDEN Van verschillende zijden kwamen er bij de politie in de afgelopen week klachten binnen van inwoners, die overlast hadden van loslopende hon den. De politie hield een gerichte kontrole, en twee eigenaars van honden moes ten worden geverbaliseerd. De politie gaat in de komende weken haar kontrole op de loslopende honden weer verscherpen. GLITTERLAMPEN Ook deze week werd weer een glit terlamp bij de politie ingeleverd Het totaal ingeleverde aantal lampen is hiermee gestegen tot 19 stuks De politie maakt de inwoners van Leusden er op attent, dat de glitterlam pen noq steeds op haar buro kunnen worden ingeleverd. De politie zal er zorg voor dragen dat de glitterlampen op 'n verantwoorde wijze op 'n daartoe geëigende plaats onschadelijk worden gemaakt. De politie van Leusden wijst de inwo ners er wellicht ten overvloede op. dat de lampen niet in de afvoersystemen kunnen worden geledigd, omdat de in houd groot gevaar oplevert voor het mi lieu en voor de gezondheid AANRIJDING Op vrijdag 15 december vond een aanrijding plaats op de Arnhemseweg bij de Leusbroekerweg Daarbij waren twee automobilisten betrokken De heer K P S uit Leusden wilde met zijn auto vanaf de Leusbroekerweg de Arnhemseweg op rijden Hij ver leende geen voorrang aan de op dat moment uit de richting Woudenberg naderende personenauto. Deze auto werd bestuurd door de heer A. R uit Veenendaal Een botsing was het gevolg. Er ont stond zware materiële schade Geluk kig zijn er geen gewonden te betreuren. Tegen bestuurder S zal proces-ver baal worden opgemaakt wegens het niet verlenen van voorrang.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 17