Lachende knokkers in „Odds and evens" met Bud Spencer en Terence Hill Spektakulaire spanning in „Force 10 from Navarone" BEKtRw* DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 26 vervolg op pagina 27 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - De liefhebbers van spanning, aktie en humor kunnen tijdens de kerstdagen zonder meer in de Amersfoortse bioscopen terecht. Kon men vorige week al kiezen uit twee splinternieuwe premières („Jaws II" en MWaterschapsheuvel"), deze week komen er twee bij. Dat is dan In de eerste plaats het spektakulaire vervolg op „De kanonnen van Navarone"; „Force 10 from Navarone", met Robert Shaw, Harrison Ford (uit „Star Wars") en Edward Fox in de hoofdrollen. Lekker flitsende knokpartijen en bevrijden de humor voeren de boventoon in de allernieuwste film van het onverslijtbare duo Bud Spencer and Terence Hill: „Odds and Evens" (Even en oneven), waarin het edele, zeer nobele tweetal schoon schip maakt in de gokkende onderwereld in opdracht van de Amerikaanse marine En natuurlijk aandacht voor de talrijke aanhangers van de koning der vechters: Bruce Lee. Ook bij wijze van kerstsurprise voor zijn fans de aller laatste film waarin Bruce Lee optreedt: „Game of Death". Hierin tal van authentieke opnamen met Bruce Lee, die gemaakt werden vlak voordat deze held van de karatefilms onverwachts stierf. Het geheel, aangevuld met an dere opnamen, is samengebundeld tot een nieuw verhaal. Voor het overige heeft het filmprogramma genoeg te bieden uit de tal van geprolongeerde films. „Waterschapsheuvel" gaat de tweede week in en blijkt een succes (terecht overigens, want het is - zoals gezegd - een juweel van een film). „Jaws II", de maar half gelukte imitatie van Steven Spielberg s uitgekiende bestseller, gaat ook aan een tweede week beginnen en voor hen, die de eerste Jaws'-produktie niet hebben gezien heeft deze film nog aardig wat spektakulaire momenten te bieden. „Veel liefs uit Moskou", een der beste Bond-films met Sean Connery nog in de hoofdrol, begint aan de vierde week, terwijl „Moord op de Nijl" met Peter Ustinov naast tal van bekende sterren in de hoofdrol als de Belgische detective Hercule Poirot, de vijfde week ingaat. „Grease", begint wat minder belangstelling te krijgen en verhuisde naar Cinema 2, maar niettemin ziet het er naar uit, dat Travolta en de zijnen ook de elfde week glansrijk zullen doorstaan. En misschien in Amersfoort de 50.000ste bezoeker binnenhaalt. De jeugdmatinee begint deze week even eens aan een prolongatie. „De fluit met de zes smurfen", een prima, charmant gemaakte tekenfilm (Nederlands gesproken) is zaterdag- en woensdagmid dag opnieuw te zien. Op het gebied van sex tenslotte brengt Duo 1 „De memoires van een pornoprins" en In de nachtvoorstellingen „Spiegel der lusten", een der betere sexprodukties van de laatste tijd. ODDS AND EVENS Er zijn maar weinig filmduo's, die zo waanzinnig populair zijn als Bud Spen cer en Terence Hill. ,,De vier"., zoals ze in tal van films worden genoemd en dan worden de vier sterke vuisten van het tweetal bedoeld, die als het maar even kan al snel warm lopen voor een onge looflijke reeks rake klappen, die met verve, gevoel voor humor en zeer flit send worden uitgedeeld aan hen, die ze maar ontvangen wil En blijkbaar zijn er altijd weer liefhebbers genoeg, die in hun vergaande onnozelheid te dicht bij het tweetal komen. Wie onder hand bereik van ,,de vier" is geraakt, moet de gevolgen zelf maar opvangen en dat is geen simpele zaak. Spencer en Hill Een ideaal op elkaar afgesteld duo en in feite op dit moment uniek, want ik kan me geen tweede duo herinneren, die met dezelfde inventivi teit twee uur lang de lachers op de hand krijgen en houden. Er schijnen twee KERST Eigenlijk haat ik Kerst. Als u mij vraagt waarom, dan moet ik u wel licht het antwoord schuldig blijven, maar toch; ik heb een hekel aan kerst. Niet omdat ik dan een paar dagen vrij ben, dat niet. Ik hou van vrije dagen Dat wel. Ik weet niet wat het is, maar Kerst vieren, dat is mensenwerk. En er zijn maar weinig werken van men sen oké geweest. Ga maar eens goed na Alles ziet er prima uit, vre dig als u wilt. Maar zodra de men sen er zich mee gaan bemoeien, dan is het definitief voorbij. Pop penkast. Dat is het. Kerst is een elk \aar terugkerende poppenkast voorstelling geworden, kompleet met de traditionele hoofdfiguren. Ik wil daar echt niet mee zeggen, dat u allen, de goedbedoelende mensen, bedoel ik, dat die een spel opvoe ren. Nee. Dat is het niet. Ik geloof, dat zij en u de kerstnacht misschien nog ervaren, zoals die herders daar in Bethlehem het hebben ervaren. Ook al is het in Bethlehem zelf ook niet meer wat het vroeger ooit is geweest In plaats van engelen loop je daar mooi kans een paar Arabi sche terroristen in de nacht tegen het lijf te lopen En de herders zijn voor een deel veranderd in pa trouillerende Israëliërs. Kerst, nee, het is toch niets voor mij. De grondgedachte, daar kan ik het misschien wel mee eens zijn, maar tja, dat mensenwerk hè? Zelf doe ik onwillekeurig mee aan al die keurige tradities, langzaam maar zeker opgebouwd en uitge groeid tot de meest lukratieve commerciële gebeurtenis van het jaar. Ook ik hang trouw m'n den- netakken sfeervol in de huiskamer. Ook ik vier Kerst en luister naar de beierende kerstklokken, terwijl ik bedachtzaam op m'n stuk kip kauw of een slok van de verrukkelijke rosé neem. Ook ik laat de kinderen mis schien wel van die zilverkleurige ballen ophangen in de kamerplan ten, tegelijk met de kerstverlichting, die sinds we de kerstboom hebben afgeschaft anders werkeloos, kerst-in, kerst-uit in de doos zou blijven liggen. Je kunt er niet onderuit hè, die Kerst. Ook al zou je willen. Kerst is rondom je. Waar je ook komt. De ballen, pieken, de kerstengeltjes, de kaarsen in allerlei vormen en maten, ze staren je aan vanuit de etalages, vanaf de reeds opgetuig de kerstbomen in de straat of vanuit de huiskamers in de buurt. Of je wil of niet. Of je eenzaam bent, werkeloos, of gewoon geluk kig getrouwd, met een hekel aan Kerst, je zult Kerst mee moeten vieren. Je moet. Kijk en daarom heb ik een hekel aan de Kerst. En aan Pasen en aan Pinksteren en aan Sinterklaas. Wat ik zou willen is zelf beslissen, wanneer ik iets te vieren heb of vrede wil bewaren in mij en mijn huisgezin. Wat ik zou willen ach, laat maar. Ik wens u een hele goede Kerst tijd toe. Maar eigenlijk hebben de meesten van u die wens niet nodig. Een goede Kersttijd en óók een goede tijd daarna, dat is eigenlijk wat ik wens. Ik wens dat voor de eenzamen, de ongelukkigen, de verdrietigen, de verslaafden, de ru ziemakenden, de ordeverstoor ders, de dronken mensen achter het stuur. Ik wens dat iedereen, die het werkelijk nodig heeft. En u, ach u mag wat mij betreft gerust een extra hap nemen van uw kalkoen, konijn of kip. Kerstkalkoen, kerst- konijn, kerstkipWat deed koning Herodes ook al weer na de ge boorte van Christus? V. Drie giganten bij elkaar. Commando Mallory (Robert Shaw, rechts) drukt de hand van de partizane Marika (Barbara Bach). Naast haar Chetnik-leider Drazao (een letterlijk indrukwekkende rol van Richard Kiel). Eén van de beginscènes uit „Force 10 from Navarone". toe. Een typische Navarone-gek, dus. In Force 10 from Navarone" wordt begonnen met nog eventjes ons ge heugen op te frissen. Beelden van de kanonnen van Navarone, die op groot se wijze worden opgeblazen Daarna worden de enige twee overlevenden, de cynische majoor Mallory (een zoals gebruikelijk uitstekende vertolking van de onlangs overleden Robert Shaw) en Miller, de Britse explosieven-expert (kostelijke kreatie van Edward Fox) ge confronteerd met een nieuwe opdracht. Eigenlijk een klein klusje; het doden van een verrader, majoor Lescovar, die tij dens de aktie op Navarone werd ont maskerd, maar op één of andere wijze daar aan de dood is ontsnapt en zijn heilloze werk voortzet in Joegsolavië tussen de partizanen. Mallery en Miller worden ingedeeld bij een nieuwe commandogroep. Force 10, die opdracht krijgt in Joegoslavië een brug op te blazen om een verdere opmars van Duitse troepen te voorko men. Verschillende eerder uitgevoerde missies waren mislukt door verraad. De want „Force 10 from Navarone" onder ga je in de eerste plaats als een pure ontspanningsfilm, juist door het relati verende karakter van de hoofdrol spelers. Weliswaar in (soms) grimmige oorlogssfeer, waarin de nodige doden vallen, maar Hamilton heeft de oorlog behandeld als een decor, waartegen dit speciale avontuur zich afspeelt, niet als een integrerend onderdeel. Wellicht dat daarin het verschil zit tussen de eerste Navarone-film en deze, die eigenlijk dan ook betrekkelijk weinig verwant schap met elkaar hebben. „Guns from Navarone" was een grimmige film, ge vuld met keiharde mannen, die ten koste van alles de kanonnen op het ei land Navarone moesten uitschakelen Voor die tijd spektakulair in beeld ge bracht, vakkundig geregisseerd door regisseur Lee J. Thompson. „Force 10 from Navarone" heeft die grimmigheid niet. De mannen zijn ook minder be trokken bij de strijd van Tito en de zijnen in het Joegoslavië van toen. Of, zoals een Duitse commandant ietwat sarcas tisch zei tegen Mallory; „U bent zeker gekomen als een soort waarnemer imitators rond te lopen, die enkele films in dezelfde stijl hebben proberen te ma ken, maar de resultaten waren maar povertjes. Ik ben zelfs hun namen ver geten Maar goed, terug naar hun nieuwste, „Odds and evens", Even en oneven Een gokfilm, zogezegd, vandaar de ti tel. En er wordt wat afgegokt. Het draait allemaal om het goksyndikaat, dat door hun aktiviteiten zelfs de jaarlijkse wed strijden tussen het leger en de vloot verziekt door allerlei manipulaties. Een admiraal besluit om er een eind aan te maken en zoekt luitenant Johnny Firmo uit om dat karweitje op te knappen Johnny (Terence Hill) is de topper van de navy, want hij is de beste op het gebied van rugby, autoracen, paar denrennen, bootracen en noem nog maar wat sporten op Kaarten (poke ren) kan ie niet zo goed, maar het is een vlugge leerling en dat geeft hoop. De admiraal gaat niet over één nacht ijs en kiest een partner uit voor Johnny, en dat is Charlie, die naar Johnny beweert, een halfbroer van hem is Hij is in ieder geval wel vrachtwagenchauffeur en voordien één der grootste gokkers van de VS voordat hij zichzelf bekeerde en de Godfather van het goksyndikaat, de Griek, oftewel Parapolis (Luciano Ca- tenacci) een gebroken neus sloeg. Charlie (Bud Spencer) was al kort te voren in kontakt gekomen met Johnny, maar dat kostte hem een portie bonen met uien en zoiets wekt ergernis op, nietwaar? Kortom Charlie moet niets van Johnny hebben en het kost dan ook heel wat knokpartijen en een verloren kaartspel, voordat Charlie noodge dwongen mee gaat doen. Daarbij emo tioneel geholpen door zijn „terugge vonden blinde" vader Mike Firma (een prima rolletje van Jerry Lester) en de weeskinderen van zuster Susanna, die hard geld nodig hebben om te kunnen bestaan Kortom: Charlie is behoorlijk nijdig en als Charlie nijdig isJuist. Bovendien heeft Johnny zijn vrachtwa gen vergokt, dus Natuurlijk moeten de gangsters van Godfather Parapolis het afleggen tegen de machtige armen van Charlie en het knokvernuft van Johnny, dat staat bui ten kijf. Toch komen er nog heel wat knokpartijen aan te pas, voordat de bei de knapen tenslotte de zaak onherstel baar in elkaar rammen en Parapolis en consorten de gevangenis in, tot grote vreugde van admiraal O'Connor (Woody Woodbury, nee niet Woody Woodpecker) Na „Crime Busters" ui 1977 van re gisseur E. B Clucher, is „Odds and evens" zonder meer een geslaagde opvolger geworden. Regisseur Sergio Corbucci die ookeen aandeel had in het scenario, is erin geslaagd om een prima „comedy caper" te maken, barstensvol beeld- en woordgrappen. Op momen ten, dat er geen aktie is - en ook die momenten zijn er - blijft de film boeien door de prima dialoog tussen de twee onbezonnen gekken, die volgens het al meerdere malen beproefde recept met dit bijltje hebben gehakt en tot nu toe erin zijn geslaagd om niet vervelend te worden Zelfs herhalingen van grap pen, die we eerder zagen, komen eigenlijk als nieuw op je over. De eerlijke blauwe ogen van Terence Hill, het steeds stomverbaasde, arg wanende of nijdige smoelwerk van grote Beer Spencer, de allesovertref- fende, steeds humoristisch blijvende, knokpartijen: het is een voortdurend amusant kijkspel, dat overigens zicht baar met bijzonder veel plezier wordt gespeeld. Daarom is ook „Odds and evens" goed voor een avondje onbezorgd la chen om die twee gekke Italianen, die eigenlijk in zeer korte tijd de wereld hebben veroverd als het moderne co- medy-duo, de dikke en de dunne anno nu. Want laten we wel wezen, het suc ces van Terence Hill en Bud Spencer is op dit moment eigenlijk alleen vergelijk baar met vroegere coryfeeën als Stan Laurel en Oliver Hardy, Abbott en Cos- tello. En misschien, heel misschien zijn Hill en Spencer een tikkeltje beter. An ders in ieder geval, ook al blijft de basis gelijk Een basis, met succes gelegd In het hol van de leeuw. Commando Navarone (met Robert Shaw en Edward Fox) bezig met het bevrijden van partizane Marika. Beeld uit „Force 10 from Navarone" van regisseur Guy Hamilton. zelden In de bioscoop komt, wordt helemaal lyrisch als Ik begin over de kanonnen van Navarone, want die film heeft hij al meerdere malen ge zien en als die ergens in de buurt draaide, dan ging hij er met z'n in middels opgegroeide kinderen naar Eén van de meest „ontroerende" momenten in de nieuwste Hill en Spencer- film „Odds and evens": Bud Spencer als lieftallige baby, die op het punt staat gekidnapt te worden beide Navarone-veteranen, een stukje wijzer geworden inmiddels, amuseren zich kostelijk met de felle, bloedse rieuze overste Barnsby (gespeeld door Harrison Ford), die met zijn commando die ouwe zakken eigenlijk kan missen als kiespijn. In het diepste geheim ver trekken de commando's per vliegtuig naar Joegoslavië, maar het toestel wordt voordien neergeschoten en het grootste deel van de groep komt om het leven. Over blijven Barnsby, Mallery, Miller, Reynolds (één der commando's) en Weaver (Carl Weathers), die per on geluk bij de troep terecht is gekomen en verder prima z'n mannetje staat. Op de missie van de twee Navarone- veteranen rust beslist geen zegen, want alles wat mis kan gaan, gaat ook prompt mis. Dat alles tenslotte nog op z'n pootjes terecht komt, is in de eerste plaats te danken aan de koelbloedig heid van Mallery en Miller, die dit uit stapje naar Joegoslavié ogenschijnlijk als een soort vakantie blijken te be schouwen in vergelijking met hun be klemmende aktie op Navarone. De hele film ademt een onbezorgde sfeer uit en dat komt voornamelijk door Mallory en Miller, die in hun gesprekken vrijwel alles relativeren, ook al zijn ze in hun handelen bijzonder adekwaat en vindingrijk. Regisseur Guy Hamilton (die voor dien onder meer zo'n vijf James Bond films op zijn naam bracht) vindt zijn „Force 10 from Navarone" dan ook geen echte oorlogsfilm. „Oorlogsfilms", zegt hij, „kun je tegenwoordig eigenlijk niet meer maken. Dat is achterhaalde kost. Force 10 is dan ook eerder een avonturenfilm, waarin naast de spek takulaire scènes het accent is gelegd op de onderlinge verhoudingen van de mannen zelf." Nu is dat laatste echter ook wel be perkt, want veel verder dan opper vlakkige karakteriseringen komt Ha milton niet in deze film. Dat is wat mij betreft ook niet direkt noodzakelijk, door Mack Sennet en de zijnen in het begin van deze eeuw. Pure slapstick. Of het nu gaat om een wrakken-race, het in elkaar slaan van een café of van een komplete goktent, of het nou gaat om een simpel kaartspel of om een aan een parachute neerda lende Bud Spencer Zoals ook de act met de dolfijnen en de rauwe vis en zeer zeker het even subtiele als amusante slot in feite pure slapstick is. „Odds and evens" kan ik daarom zonder meer van harte aanbevelen. Aan jong en oud. Ondanks de harde klappen die er vallen is het allemaal even onschuldig als Charlie Chaplin, Laurel en Hardy. En net zo leuk. Op zich is dat wellicht nog het knapste van dit tweetal. Prima op elkaar inge speeld, elkaar aanvullend, in daden èn in mimiek. En dan te bedenken, dat het allemaal eigenlijk bij toeval is begonnen in de tijd, dat de spag- hettiwesterns hoogtij vierden en de befaamde „Trinity"-films ontston den. Na 1970 hebben beide komie ken ook afzonderlijk in films ge speeld, maar samen in één film blij ven ze ijzersterk. Pretentieloos amu sement van de bovenste plank. En let daarbij wel op, dat die plank niet „per ongeluk" naar beneden dondert, want wedden, dat het de sterke arm van Charlie is, daartoe aange moedigd door de staalblauwe ogen van Johnny? (Grand 3, eerste week, alle leeftij den). FORCE 10 FROM NAVA RONE Mallory en Miller hebben alleen maar een verrader te doden (die alle aktes der geallieerden in Joegoslavië laat mislukken) en raken bij toeval verzeild in de missie van kolonel Barnsby, die bij gebrek aan mannen noodgedwongen een beroep moet doen op de twee, die hij aanvankelijk als twee ouwe zakken had beschouwd, maar die toch nog best meekunnen De beste kolonel moet zijn mening herzien. „Force 10 from Navarone" werd vrij wel geheel in Joegoslavië opgenomen, met enorm veel medewerking van het Joegoslavische leger. Hamilton en pro ducer Carl Foreman hierover; „Wat dat betreft zaten we goed, want Tito is gek op films. Bovendien ging de film over zijn eigen partizanen in hun strijd tegen de Duitsers en de Chetniks (Joegos lavische partizanen vcor Duitsland en tegen Tito). De gefilmde dam is de gigantische Jablanica-dam in de bergen, de brug werd gevonden bij Zabljak over de rivier de Jurdence Tara. Hamilton heeft werigens dankbaar gebruik gemaakt van het Joegoslavische landschap, dat magnifiek in beeld komt onder leiding van cameraman Chris Challis. Kortom: „Force 10 from Navaro ne" is een prima avonturenfilm ge worden, spektakulair als u wilt. Geen opvolger van de „Guns from Nava rone", maar veeleer een James Bond-achtig gebeuren, zij het dan zich afspelend in een tijd, dat James Bond als filmfenomeen nog onbe kend was. De aardige grapjes van Miller met zijn explosieven-koffertje zijn in de plaats gekomen van de ty pische James Bond-trucs. Die as sociatie met James Bond is wellicht niet toevallig. Niet voor niets is re gisseur Guy Hamilton óók de maker van zo'n vijf James-Bondfilms. Hij hakte bijna met hetzelfde bijltje en dat was hem best toevertrouwd. (Grand 1 en 2, eerste week, 12 jaar). Terence Hill in één van z'n meest zachtzinnige buien bezig een mon teur te vertellen, dat ie een beetje stout is geweestScène uit: Odds and Evens. Terwijl de filmhit „Jaws" al heel snel een opvolger heeft gekregen in „Jaws II", moest het maar liefst 17 jaar duren, voordat de inmiddels le gendarische film „De kanonnen van Navarone" een vervolg kreeg. Dat vervolg is er nu: „Force 10 from Na varone" (Commando Navarone) van regisseur Guy Hamilton. „Guns of Navarone" heeft zich in de afgelopen jaren een behoorlijke faam opge bouwd als een zeer sterke oorlogs film, deskundig gemaakt door regis seur Lee J. Thompson in 1961, met topacteurs als Gregory Peck, David Niven en Richard Harris in de hoofdrollen. Een goede kennis van mij, een zeer vredelievend man die

Leusder Krant | 1978 | | pagina 26