„Moeras'-gebied rond Montessorischool ernstig gevaar op CML gaat door met „Milieu Inspraak" KIND BUNA VERONGELUKT Veiligheidsmaatregelen schoten tekort COMMENTAREN/MENINGEN DE VERKOOPPRIJS VAN VRIJE KAVELS Themanummers LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? Leusder Krant - opinie DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 Eigenlijk begint het een beetje vervelend te worden, al dat ge praat en geschrijf over ver koopprijzen van grond in de vrije sektor. Toch is lang niet alles over deze kwestie gezegd. De „affaire Langenbeek", zoals het in de volksmond al wordt genoemd, dóérover zal het laatste woord In ieder geval voorlopig nog niet zijn gesproken, omdat, ook al beslist de raad vanavond wellicht, dat verkocht gaat worden tegen een prijs van 136.- per m2, het in „hogere" regionen verder be sproken gaat worden. Progres sief Leusden heeft aangekondigd de kwestie aanhangig te zullen maken bij de provincie. De potentiële kopers van de vrije sektor-kavels in Lan genbeek zullen dat wellicht niet in dank afnemen (en dat is begrijpe lijk), maar de lage verkoopprijs van die gronden zit menigeen dwars. Voor alle duidelijkheid willen we in dit artikel alles nog eens voor u op een rijtje zetten. In de eerste plaats: hoe komt men tot de kostprijs per vierkante meter. De kostprijs van gronden in de tweede fase is opgebouwd uit vier componenten. 1. Boven- wijkse voorzieningen, met een totaalbedrag van 13.169.000,-; 2. Verwervingskosten 15.192.000,-; 3. Plantstruktuur 6.990.000,- en 4. bouwrijpma- ken 37.792.000,-. Totaal komt dat op een bedrag van 73.143.000,-. Daarbij komt 6 procent aan renteverliezen, dat is dan totaal 77.532.000,- ex clusief BTW. Met een totale op pervlakte van 568.254 m: komt dat neer op een gemiddelde kostprijs van ca. 136,- per m-\ Voor de woongebieden variëren de m:-prijzen van 92,- per m; (wo ningwetwoningen) tot 156,- m; (vrije sector). Als gesproken wordt over kostprijs, dan wil dat natuurlijk niet zeggen, dat dit voor alle gronden wordt gevraagd. Voor de woningwetwoningen ligt dat la ger (aan wettelijke normen ge bonden), voor bijvoorbeeld het hoofdwinkelcentrum ligt dat ho ger. De samenstelling van een kostprijs komt trouwens niet met de natte vinger tot stand. Dat ge beurt via richtlijnen van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (samen gevat in het zogenaamde „bruine boekje" van het ministerie, „Grondkosten woningbouw"). Die hoofdlijnen worden ook door de gemeente Leusden strikt ge hanteerd. Het gaat er nu om of de ge meente de gronden in de vrije sektor moet en mag verkopen op basis van de kostprijs 136,- per m2) of voor een hogere prijs. Het college is van mening, dat zij niet het onderste uit de kan moet ha len en vindt verkoop tegen kostprijs (plus toeslagen in ver band met kavelligging e.d.) vol doende om de economische uit voerbaarheid van de tweede fase niet in gevaar te brengen. Boven dien, zegt de gemeente, is de kans op tegenvallers niet zo groot en wordt van tijd tot tijd de prijs getoetst aan de realiteit van dat moment. De heer Renkers (Fi nanciën) zegt: „Als je steeds alert blijft, dan kun je de kosten steeds incalculeren in de prijzen. En door de reserve hebben we een buffer". Met die reserves kunnen eventuele tegenvallers worden opgevangen. Er zijn vijf reserve- botjes", waar in totaal zo n 14 miljoen zit op dit moment. Het winkelcentrum de Biezenkamp heeft, om maar eens een voor beeld te nomen, door de opgelo pen vertraginaen een verlies op geleverd van eén miljoen gulden. Dat tekort wordt gedekt uit één der desbetreffende reserve fondsen. Mochten er tegenvallers zijn, dan wordt in ieder geval het grond-uitgifte-beleid daarbij aangepast, aldus de financiële deskundigen van de gemeente. (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep Voor lichting van het Comité Milieuzorg Leusden heeft besloten om verder te gaan met het realiseren van num mers van „Milieu Inspraak". Voorlopig zijn twee thema-nummers gepland. De eerste, die medio fe bruari zal verschijnen, zal gewijd Wat volgens ons dan wel bete kent, dat mochten er tegenvallers zijn, kopers van vrije sektor-ka vels in latere tweede fase-plan nen, wél duurder uit zullen zijn dan de huidige Langenbeek-ge- gadigden, afgezien nog van de gebruikelijke indexering. Er is aan de andere kant niets tegen om een hogere prijs te vra gen dan de grond de gemeente heeft gekost. De rijksoverheid verbiedt dit niet en als we het goed hebben begrepen dringt de provincie zelfs aan op verkopen tegen marktwaarde (wat betreft vrije sektor). Binnen de Eemlandgemeenten leeft kennelijk de gedachte om de prijzen op één lijn te gaan bren gen. In omliggende gemeenten wordt een gemiddelde van 175,- per m2 berekend. Als Leusden geen buitenbeentje wil zijn, zou dat een redelijke prijs kunnen zijn. Komt daarbij - en wij hebben dat al eerder naar voren gebracht - dat onder de gegadigden voor de vrije sektor in Langenbeek en kele Leusdenaren zijn, die een nauwe verbinding hebben met het gemeentebestuur. Het zou er op neerkomen, dat het gemeen tebestuur prijzen vaststelt „voor zichzelf", zoals in de wandelgan gen al werd gemompeld. Het is daarom jammer, dat de diskussie bij voorbaat al zal worden ge voerd met dit als achtergrond. De als „grappig" bedoelde opmer kingen van sommige beleids- voerenden tijdens de informatie avond voor vrije sektorkavels in Langenbeek hebben daar niet weinig aan bijgedragen. Inplaats dat die opmerkingen de lucht hebben geklaard, hebben ze meegewerkt aan een verheviging van de indruk, dat de kavelprijzen in Langenbeek op een niet-kor- rekte wijze zijn gepresenteerd. Wat het belangrijkste is moet eigenlijk het zwaarste wegen: méér geld vragen voor vrije sek tor-kavels dan de kostprijs bete kent in ieder geval méér geld in de gemeentelijke kas. En niemand Kan ontkennen, dat de gemeente Leusden niet bepaald een over vloed aan financiële middelen heeft om de achterstand aan voorzieningen in Leusden ade- kwaat in te kunnen halen. Voorzieningen, die ook ten goede komen aan Leusdenaren, die hun stekkie op een vrij kavel- tje hebben gevonden. Voor de opmerking van de heer Bergsma (VVD), dat verhoging van de kavelprijs van 136,- per m2 tot 175,- per m2 tot gevolg zal hebben, dat alleen de rijken een dergelijke kavel zullen kun nen kopen, zijn we niet erg ge voelig. Als je - en we hebben dat al eerder betoogd - van drie tot vijf ton kunt neerleggen (of de rente kunt opbrengen) voor een fraaie kavel en een dito bungalow, dan behoor je niet meer tot de modale werknemer. Dan is het in ieder geval een elitaire zaak, zoals in de commissie van financiën werd gezegd. De opmerking van de VVD-woordvoerder, dat alleen aan Leusdenaren volgens be staande criteria mag worden ver kocht „om speculanten uit het westen tegen te houden", snijdt evenmin hout. Verkopen tegen zo n lage prijs werkt speculatie alleen maar in de hand. En wie stelt, dat Leusdenaren honkvast zijn en vast niet van plan zijn om hun fraaie woning meteen weer te verkopen, die moet maar eens een duik in de Leusdense statis tiek nemen. Leusden lijkt eerder op een soort „doorgangshuis". Kortom: wie alles nuchter op een rijtje zet, zal weinig of geen argumenten hebben om de vrije sektorgrond in Leusden zó goedkoop van de hand te doen. Of de raad de VVD-lijn zal volgen of die van Progressief Leusden, zal vanavond duidelijk worden. De grote onbekende in deze af faire is het CDA. Best mogelijk, dat deze partij de gebruikelijke middenweg zal gaan kiezen. En dat zal dan neerkomen op een verkoop(basis)-prijs van rond de 150,-. Waarmee de kool en de geit zullen worden gespaard. V. zijn aan het openbaar vervoer. In dat nummer zal de problematiek van het huidige openbaar vervoer in Leus den onder de loep worden genomen, de Pon-lijn zal erbij worden betrok ken (al dan niet re-aktiveren). er zul len interviews worden gehouden en ook de enquête van de werkgroep Openbaar Vervoer zal ter sprake ko men. Het tweede thema-nummer gaat over jeugd en jongeren en zal in maart, april verschijnen Het streven is er voorlopig op gericht om elke vijf, zes weken een nummer te laten verschij nen. Overigens kan natuurlijk iedereen zijn of haar bijdrage leveren aan een dergelijk thema-nummer. Wie iets over het openbaar vervoer in Leusden en de regio te zeggen heeft, kan terecht bij de redaktie van „Milieu Inspraak", per adres Wim Veen. Landweg 315, Leus den-Centrum Het openbaar ven/oer en u: Zeg uw zegje in uw eigen krant! Doen! Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Bob Braakman Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); Oe heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c.. tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c„ tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fleseler, Llndenlaan 34, Leusden-c„ tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leueder Krant gepubliceerde loto'e kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling ven f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duldelllke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de toto werd geplaatst. U kunt ook kontant batalen op ont kantoor, tazondaallaan 9. Lausden/Cent rum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. la een uitgave van de BDU-Krantencombinatle, Postbus 67 te Bar- neveld. Rozendaallaan 9 Leusden-C De enorme kuil, die vorige week vol water zat en uiterst gevaarlijk was, is voor een deel dichtgegooid, maar het gevaar is daarmee echter nog niet ge weken. Zodra de dooi invalt, kunnen zich daar weer gevaarlijke situaties voordoen, temeer omdat het dan wel licht nog Kerstvakantie is, er geen toe zicht is van mensen die daar aan het werk zijn en de school is gesloten. Kin deren die vrij zijn zoeken graag het avontuur Voor de kinderen uit de wijk Allandsbeek lijkt die lekkere modder- troep dan ook een ideale speelplaats toe. Op dit moment worden de gevaar lijke punten afgeschermd met een paar palen waaraan een rood-wit-lint zit. Men betwijfelt of dit voldoende zal zijn. De gemeente zou er misschien ver standiger aan doen naar een betere be veiliging uit te zien. zolang de toestand nog niet is genormaliseerd Kortom naar het gevoel van vooral wijkbewoners en andere omwonenden is de situatie, zoals die rond de Hak- horst is geschapen, allesbehalve vlek keloos begeleid Er is tijdenlang een onduidelijke situatie ontstaan, met bo vendien duidelijk aanwijsbare gevaren. Voor voetganger en fietser Het ongeluk van vorige week is ge lukkig goed afgelopen Men heeft het wegzakkende kind tijdig uit de modder- troep kunnen trekken. Maar het is altijd nog veel beter om deze zaken te voor komen. En dat doetje niet met een sim pel lint aan wat paaltjes, vinden ver schillende Leusdenaren Natuurlijk, de gemeente zit met het probleem, dat het bouwrijpmaken van dit terrein door moet gaan, wil men niet nop meer vertraging in de woningbouw oplopen Zoals bekend zullen op dit ge bied woningen worden gebouwd en tegenover de Hakhorst zal een buurtsteunpunt worden gerealiseerd Waar men nu mee bezig is. is het egali seren van het terrein, waar de oor spronkelijke Noorderinslag lag. De on dergrond is weggehaald en wordt van nieuwe grond voorzien. Allemaal nood zakelijke werkzaamheden, waarbij de overvloedige regen voor de rest zorgde. Een ongelukkige samenloop van om standigheden. noemde de woordvoer der van de gemeente de situatie. Na tuurlijk, maar maatregelen dienen in ieder geval zodanig te worden getrof fen, dat ook een tijdelijke situatie geen gevaar kan opleveren. Op de valreep bereikt ons de me dedeling van de gemeente, dat alles in het werk zal worden gesteld om de diepe kuilen bij de Montessorischool nog vóór de Kerstvakantie gedicht te hebben. Gemeentewerken is daar inmiddels aan begonnen. Dit naar aanleiding van klachten, die de ge meente in de afgelopen week hebben bereikt. Onder meer de aktiegroep „Veilig Over" heeft meerdere malen bij de desbetreffende instanties aan de bel gehangen. (Van de redaktie). LEUSDEN - Het gebied rond de Montessorischool aan de inmiddels afgebroken verlengde Noorderin slag bij de Hakhorst heeft de afgelo pen weken een alleszins onplezieri ge periode achter de rug en hoewel een deel van de moeilijkheden bin nenkort worden opgelost, de grond werkzaamheden in dit gebied heb ben van de Montessorischool en omgeving een compleet moeras gebied gemaakt. Dat klinkt overdre ven, maar de enorme kuil, door ijve rige mensen van gemeentewerken gegraven, bleek wel zo gevaarlijk, dat een kind er bijna het slachtoffer van werd. De kuil was deels dicht gegooid met zand. Door de regen, die vorige week met bakken uit de lucht viel, was dit zand (nog niet fiks aangestampt) gelijk drijfzand ge worden, waar je maar al te gemakke lijk in wegzonk. Dat overkwam een kind. Hieruit blijkt weer, dat men niet al te voorzichtig kan zijn tijdens uit gebreide grondwerkzaamheden, ze ker in een omgeving van een school. Bovendien, en dat lijkt ons belangrij ker, de gemeente zou dergelijke ge varen beter moeten voorzien en door adekwate veiligheidsmaatregelen moeten voorkomen, dat er dergelijke ongelukken überhaupt kunnen ge beuren. Overigens is de situatie rond de Hak horst tijdenlang gevaarlijk geweest, zelfs onbegaanbaar Wijkbewoners en onderwijzend personeel van de school waren daar allesbehalve gelukkig mee. om over de moeders van de leerlingen nog maar niet te spreken. De school- route - tevens een logische fiets- en wandelroute naar de Hakhorst vanaf de Middenweg, hield vóór de parkeer plaats van de Hakhorst op. Vooral 's avonds was dat erg gevaarlijk, temeer omdat er geen adekwate verlichting aanwezig is en er ook geen andere be veiliging is aangebracht. Binnenkort, als de dooi uit de grond is. zal de fiets/wandelroute in ere wor den hersteld, zodat ook de Hakhorst en de school wellicht weer op een normale wijze bereikbaar zullen zijn Dan kan ook de verlichting worden aangebracht, zo wordt van de zijde van de gemeente meegedeeld Wanneer u vóór donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel. 033-40691 Wanneer hij - om wat voor reden ook - niet te bereiken Is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-6141 na vijf uur: 03420-4679. Voor de kinderen, die naar school willen, houdt hier het fietspad op. Een paar simpele tegels zouden een aardige oplossing hebben geboden. Dat gaat nu gebeuren. Water en nog eens water. Deze foto's werden vorige week gemaakt. Op het moment dat wij dit schrijven, vriest het, maar hoe lang duurt dat? En dan begint de moddertroep opnieuw. Vooral voor de school In dit gebied geen aangename zaak. Overstekende kinderen? Dat is niet aan te bevelen. Wel zou het knipperlicht misschien weer in werking kunnen worden gesteld ter waarschuwing irTT.1* SÊL

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3