iedisciplineerde zang van Treecksang in Jozefkerk Pentekeningen en beschilderde stenen Rnanciële commissie achter verzoek Soccie RAPPORTAGE OVER MEERJARENANALYSE IN APRIL IN RAAD JAN BRANDSMA EXPOSEERT BIJ FREDDIE TEXTOR JELLO-CONCERT BOCCHERINI EISTE TE VEEL VAN LUISTERAARS Bijeenkomsten Vrouwenraad PLANNEN JOSEPHSCHOOL AANPASSEN Leusder Krant - Kunst DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 LEUSDEN h Het zal voor Treeck- \sangh een tgenvaller geweest zijn, J dat donderdig 14 december Toon I Hermans de end acht van het Neder- Ilandse pubhè opeiste met zijn one- Imanshow, toh bleken genoeg men- Isen deze koliek op de TV te willen Iruilen voor ee avondje muziek: de Jo- I ze!-kerk wastenmmste redelijk goed 9ej^uJ^moe( QZeg(j worden dat zij die ondanks Henans aanwezig waren. I waar voor hö geld hebben gekregen: Treecksangh was, in combinatie met het Kamerkoor Leusden en enkele so listen, goed voor een avond gaaf en enthousiast muziek maken. Hoofdmoot van het programma was het uit 1879 daterende Weinachtsora- torium van Heinrich Fidelis Muller, een componist die, m zijn tijd veel ge speeld, totaal in vergetelheid is ge raakt. Alleen zijn Weinachtsoratorium wordt in een Nederlandse bewerking nog wel eens gedaan. Met het uitvoe ren van de orginele, Duitstalige par tituur bewees Treecksangh dat er te genwoordig wel wat al te gemakkelijk wordt gesproken over achterhaald" en ..gedateerd", waar het romantische muziek betreft, terwijl daarentegen elk onbetekend werkje uit barok of Re naissance opgepoetst uit de stoffige la der vergetelheid wordt gehaald, lang niet altijd terecht. Di naar opbouw aan Bach reminis- cerende, maar door zijn ontleningen aan het Gregoriaans naar wezen ka tholieke werk, kwam onder de kundige en inspirerende leiding van Jan van Spaendonck bijzonder fris uit de verf Van Spaendonck is wars van de breedsprakigheid, die religieuze koormuziek nogal eens aankleeft, en streefde een grote dynamiek en fijne frabering na. Treecksangh volgde hem daarin goed: er werd gedisciplineerd gezongen, al werd niet altijd dat dyna mische verschil bereikt, dat passages die uit meerdere coupletten bestaan de nodige spanning geeft. De voornaamste solisten, tenor Jan Huurdeman en sopraan Riet Wijnands, zongen goed en overtuigend. Jan Huurdeman heeft een brede, warme, soms baritonaal getimbreerde stem, die voor deze partij, met haar grote om vang (van b onder, tot a boven de balk) zeer geschikt was. Riet Wijnands be schikt over een heldere, zeer zuivere sopraan die vooral in de hoogte krach tig en fraai overkwam. Beiden bewe zen hun kunnen nog eens in enkele hun op het lijf geschreven soli, respectieve lijk twee Biblische Lieder van Dvorak, met hun Slavische, mannelijke kracht, en enkele kerstliederen van Cornelius, met hun pure, zuivere stemming. Het Leusdens Kamerkoor, dat sa men met zijn grote broer Treecksangh voor dit concert tekende, toonde aan dat het in zijn korte bestaan al een hoog niveau heeft weten te bereiken. De middeleeuwse motetten klonken wel iswaar niet doorzichtig en ge nuanceerd genoeg, maar de kerst liederen waren prachtig gaaf en zuiver, evenals het eigenlijk voor kinderkoor geschreven ,,Lasst uns das Kindlein grüssen" uit het Weinachtsoratorium, dat de vrouwen van het Kamerkoor voor hun rekening namen: puntgaaf! Lof ook voor sopraan Nicotine Witlox, die enkele soli zong en dat deed als een engel. Het kamerkoor en zijn dirigent Jan van Spaendonck braken in twee koor- werkjes en een orgelsolo ook een lans voor componist Piet Halsema, en het klinkend resultaat rechtvaardigde dat volkomen: mooie muziek, die, in het Adesteecho's van Hendrik An dries- sen oproept. Een schaduwzijde van dit concert was de lengte. Het streven om zoveel vocale muziek met iets instrumentaals af te wisselen was weliswaar loffelijk, maar het cello-concert van Boccherini, dat het USKO speelde onder de vak kundige leiding van Jaap Hillen eiste te veel van de luisteraars. Het riep bo vendien bij mij de vraag op, of een der gelijk werk niet te hoog gegrepen is voor een amateurorkest; want hoewel Floris Derksen verdienstelijk speelde, bleef één en ander toch onder het ni veau van de rest van het programma. Ook The holy city had mijns inziens beter achterwege kunnen blijven. Of schoon er bij veel mensen nog een wil lig oor voorzal bestaan, en Jan Zeilstra een heldere, lichte tenor heeft, deed het populaire karakter ervan afbreuk VOETJES „WIJS" Uit de rechterachtige figuur, een steen die behangen is met verscheide ne tekenen van juridische waardigheid, spreekt een lang leven van oordelen, beoordelen en veroordelen. Maar Jan Brandsma heeft de wijze (steen) ook DOOR ANCO MALI het trekje meegegeven: wès het alle maal wel zo wijs achteraf. De steen heeft een schitterende gelaatsuitdruk king. Een ander hoogtepunt is voor mij een reebruine steen, waarop Jan Brandsma een prachtig vrouwengelaat heeft ge schilderd. Vanuit de kleur van de steen is hij dóórgegaan, en het is een ware beauty geworden Zó fijn en zó vrouwe lijk is dat portretje, dat het ontroerend warm is in zijn menselijke schoonheid Er zijn nog meer typeringen te zien, zoals bijvoorbeeld een Surinaamse en de Hoednafiguur uit het boek van Anton Koolhaas .Vanwege een tere huid" De eerste stenen, die Jan Brandsma beschilderde, hebben voetjes. Desteen met het emancipatieteken heeft heel mooie teentjes op aan de voetjes, van aparte kiezelsteentjes. Naderhand .gebruikte" Jan Brandsma geen ste nen meer, die uit zichzelf niet konden staan of liggen, en die voetjes nodig hadden De steenkollektle wordt begeleid door een verzameling zwart-wit pen tekeningen. die van een even fijne geest getuigen als het schilderwerk op de stenen De wereld, die wordt getoond, de fi guren, die worden uitgebeeld, zijn ver stild en versoberd. Ik houd er niet van te zeggen, de kunst vantoont een sterke verwantschap met Wij zijn allen beïnvloed door deze of die stro ming of personen. Wij hebben èlles van anderen ..Alleen mijn kippevel is van mijzelf", zei Herman van Veen eens Maar ik zou wèl willen zeggen, dat de innige sfeer der tekeningen me op een zelfde wijze raakt als dat bij Metten Koornstra het geval was. gevonden en verloren aan de totale atmosfeer. Een werkje van een dergelijke afgezaagde be kendheid is alleen nog te rechtvaardi gen door een héél bijzondere uitvoe ring op topniveau; en daarvan was hier geen sprake Alles bij elkaar opgeteld: Er is don derdagavond goed gezongen, en Jan van Spaendonck heeft met zijn beide, nog zo kort bestaande koren bewezen dat zingend Leusden een klinkende toekomst heeft! (S) LEUSDEN - De Vrouwenraad or ganiseert de volgende bijeenkom sten. Op de maandagen 5.12,19 en 26 februari 1979 van 9 30 tot 11.30 uur gaat er weer een nieuwe éérste (begin-)kursus van start. ,,Het ge sprek als hulpverlening" Deze kur- sus zal. evenals de vorige kursus- sen. worden gegeven door me vrouw Giesbergen. Willen de be langstellenden zich per omgaande opgeven bij mevrouw Donia. me vrouw Blom of mevrouw Zuidema? Op dinsdagochtend 27 februari om 9.30 uur organiseert de Vrouwenraad Leusden een ochtend voor de vrouwen van alle verenigin gen in Leusden. Mevrouw M. S. A. C. Bouvy-Ver- beeten, jeugdarts te Amersfoort, zal spreken over jeugdproblematiek. GEVONDEN Steunzolen, damesfiets, rose bad handdoek, bruine leren dameshand schoen WEGGELOPEN Bouvier, golden retriever, grijze kater, pekinees. VERLOREN Zilveren dameshorloge, herenpols horloge met nikkelen schakelarmband, sleutelbos met blauwe label, sleutel hanger met twee sleutels, trouwring met inskriptie 6-11-1946. Inlichtingen kunt u inwinnen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arn- hemseweg Oude Rijksweg, telefoon 033-44444 zodanig belast met de voortgangscon trole en met de bewaking en de sturing van de werkcondities Van de kant van Bureau Berenschot zijn aan dit team drs D Houthoff en drs Th. Ruys toege voegd. Ter vergadering werd aan de heer Bergsma (VVD) toegezegd, dat na het plaats hebben van de ambtelijke in ventarisatie de dan verkregen wen senlijst in commissie of raad getoetst zal kunnen worden In de voorbe reidende fase zullen, zo werd voorts gezegd, ook inspraakorganen als het CML gelegenheid krijgen hun ideeën te ..ventileren". De CDA-er Pekelharing bepleitte een tijdig gereedkomen van doelstellingen nota's. Aan de raad is het. zo zei voorzitter Mandemaker naar aanleiding van op merkingen van de heer Bergsma, om straks de criteria voor de meerjaren begrotingen op te stellen. MENSEN (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Nadat eerder al de commissie welzijn zich had gebogen over de aanvraag van de stichting Soccie om voor rond de 20.000,- veranderingen te mogen aanbren gen in de inmiddels al begonnen verbouwing van de voormalige St. Josephschool in Achterveld, kwam het verzoek vorige week woensdag ter advisering in de commissie fi nanciën. Namens Soccie was de heer W.F.H. van Spaendonck aanwe zig om uit de doeken te doen, waar om Soccie de voorgestelde wijzigin gen noodzakelijk acht. Door kleine veranderingen in de eerder ge maakte plannen is het gebouw, zo zei hij, naar de mening van Soccie straks beter te exploiteren, terwijl andere te treffen voorzieningen no dig zijn om straks aan door Hore ca- en Warenwet te stellen eisen te voldoen. Met de wijzigingen ten aanzien van het eerst genoemde is volgens de heer Van Spaendonck zo'n 4000,- gemoeid, met het in overeenstem ming brengen van o.m. de barruimte met de wettelijke eisen de resterende 16.000,-. Commissielid Wisman (CDA) vroeg zich af. of straks niet zou blijken dat aan meerdere voorschriften niet is voldaan. Met name dacht hij daarbij aan voorzie ningen de brandveiligheid betreffende. Commissielid Kuypers van Gemeente- Hangen: ,,Je bent aan een oud ge- >uw bezig. Ik heb het destijds al ge- igd: je blijft eraan betalen" De WD-er Bergsma merkte naar aanleiding van de door de heer Van Spaendonck in het vooruitzicht gestel de aanvraag voor een inrichtingskrediet op, net als destijds bij De Til, aan een stuk zelfwerkzaamheid te willen vast houden. Dat dan volgens hem niet al leen omdat dat een stuk goedkoper kan zijn, maar ook omdat wellicht eigen be zit beter onderhouden wordt dan spul len van een ander. Van Spaendonck zei, dat de zelf werkzaamheid zeker gestimuleerd zal worden, maar dat die zelfwerkzaam heid meer betrekking zal hebben op de innchting zelf, dan op zaken als stoelen, tafels en andere ,,niet nagelvaste" voorzieningen. De heer Bergsma gaf te kennen t z t. een principiële benadering van het door hem naar voren gebrachte aspect op prijs te stellen. De mensen, die Jan Brandsma uit beeldt, zijn tot hun eenvoudigste wezen teruggebracht, oog. neus en opsiering of eenvoud van kleding. In de meeste gevallen zijn deze basiselementen niet voldoende om de liefde en het begrip voor elkaar en voor het leven te besten digen Een hand is verdord Een bloemetje op een refer gaat moeiteloos over in een bloemetje van het behang. De ruggen der echtgenoten kwamen tegen elkaar er beiden van dóórgaan, maar waar naar toe? Op kantoor de baas. maar dat is thuis onvoldoende voor de andere echtgenoot. Een stille vervreemding heeft zich van alle wezens en hun omgeving meester gemaakt. Jan Brandsma weet deze feilloos te peilen en op de toeschouwer over te brengen. (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Besloot de gemeen teraad tijdens haar vergadering van eind november om het Raadgevend Bureau Berenschot te betrekken bij het opstellen van een financiële meerjarenanalyse op basis waarvan straks tot een meerjarenbegroting moet worden gekomen, vorige week woensdag voorzagen deskundigen van genoemd bureau de leden van de commissie financiën van nadere informatie over die meerjarenanaly se. Meegedeeld werd ook, dat 1 de cember met de werkzaamheden die tot een dergelijke meerjarenanalyse moeten leiden, is gestart, en dat eind april de rapportage aan de raad zal plaats hebben. Na een korte inleiding door drs D Houthoff van Berenschot zette drs Th Ruys van het Raadgevend Bureau het hoe. wat en waarom van de meerjare nanalyse uiteen De analyse, op grond waarvan de raad straks tot een meerjarenbegroting moet komen, omvat een vaststelling van de financiële ruimte en een inven tarisatie van de beleidsvoornemens, op grond waarvan een beeld van inkom sten en uitgaven wordt gegeven, zoals deze zich zonder besluitvorming van de raad zal ontwikkelen Daarnaast wordt inzicht verschaft in alternatieve be leidsvoornemens. De werkzaamheden die verband houden met het samenstellen van de analyse worden verricht door een werkteam, bestaande uit drs. J. H Heusinkveld. H de Jager, S. Lakeman. W M Renkers, A. F Slagter en drs. T. H Ruys. Een ambtelijk coördinatieteam is aangewezen als stuuraroeD en is als LEUSDEN - Tot zondag 28 januari kunt in Freddie Textors eetkafee- galerie aan de Waarden 25a (einde Noorderinslag) een heel fijne en bij zondere tentoonstelling zien. De expositie is van de hand van Jan Brandsma, en bevat zwart-wit pentekeningen en kleurig be schilderde stenen. Het is frappant hoe die stenen zijn gaan leven, en welke blije affiniteit tus sen hen en de aandachtige beschou wer tot stand kan komen. Jan Brands ma laat zich bewust sturen door de vormen van de steen, die het karakter van de steen al volkomen heeft vast gelegd. In status nascendi is die vorm volledig aanwezig. Jan Brandsma hoeft haar alleen maar verder te ontwikkelen. En dat doet hij dan ook met een feilloos aanvoelingsvermogen, en een flair aan tekentalent. Dat mag eenvoudig klinken, maar het is het niet Jan Brandsma is géén ste nen beschilderaar. Toegegeven, hij maakt wel eens een grappig steentje Een lief klein steentje waar ie een kopje op schildert en dat door een vriend in diens broekzak of door een vriendin in haar tasje met zich wordt meegedra gen Zo kreeg hij ooit eens een steen die een eivorm had Die steen had vol doende aan zijn eigen vorm. en Jan Brandsma ..kon niet veel anders doen" dan er een strik op schilderen.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9