Een jaar in beeld „wy eu, RINDFffWAfll 3 Cu-Kt f*«wu CU Ui ^*•0,1 V*AV iT Leusder Krant - terugblik DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 11 52 WEKEN LEUSDEN •Tv De eerste echte demonstratie op de publieke tribune tijdens een raadsvergadering. Leusdense vrouwen eisten j kinderopvang, ze wilden in ieder geval graag subsidie. De overwegend mannelijke raadsleden vonden dat geen bijster goed idee. Begin september bestond de Leusdense weekmarkt vijf jaar en dat moest natuurlijk gevierd worden. Dat gebeurde met allerlei aktiviteiten, zoals een prima verlopen voorstelling voor de kinderen. In december werd de markt overigens vlekkeloos verplaatst naar het nieuwe parkeerterrein aan de Zwarte weg. In september ook het afscheid van de niet weer herkozen raadsleden en wethouders. Er werden heel wat presentjes uitgereikt en er werd voor wet houder Van Zandbrink en raadslid Van Maanen een receptie gehouden in het Ros Beyaart. Beide heren kregen een koninklijke onderscheiding. Ter ere van alle vrouwen van raadsleden, die vier jaar lang hun man vaker dan eens een avondje hebben moeten missen. In het belang van de samenleving, heet dat dan. Links mevrouw Van Maanen, rechts mevrouw Van Zandbrink tijdens de afscheids-raad op de eerste dinsdag van september. De Leusdense brandweer had dit jaar wat blussen betrof een „makkie". Een enkel strijkijzer dat voor een binnenbrandje ft zorgde, maar dan heb je het ook wel gehad. De nodige inzet werd wèl gevraagd tijdens de door de brandweer in 'september gehouden open dag. Met name de jeugd kwam ervoor in actie. Wat later in het jaar werd het korps dan nog verblijd met een uitbreiding van het materieel: er kwam een zogenaamde klussenbus bij. Er zat ook dit jaar weer muziek in Leusden. Vooral letterlijk. De harmonie Lisiduna herdacht het feit, dat zij al zeventig jaar haar partijtje in de Leusden se gemeenschap meeblaast. Die zeventigste verjaardag werd uiteraard ge vierd, en het was burgemeester Rademaker, die tijdens de receptie ver scheen om namens het gemeentebestuur de vereniging met dit heuglijke feit te feliciteren. Met de werkzaamheden voor het hoofdwinkelcentrum De Hamershof werd na jaren gepraat daadwerkelijk een begin gemaakt. In oktober verschenen bull dozers en andere machinerieën ten tonele om de grond voor de komende bouwactiviteiten te effenen. Eind volgend jaar moet het centrum in gebruik genomen kunnen worden. In november werd (eindelijk) een begin gemaakt met de verbouwing van de St. Josephschool in Achterveld. Met name de ongeorganiseerde jeugd van Achterveld vond dat verwezenlijking van de telkenmalen aangekondigde verbouwing te lang op zich liet wachten. Met forse spandoeken werd de straat opgegaan. De aannemer had op dat moment echter al een begin met de werkzaamheden gemaakt. Wat later zou blijken, dat aan de plannen nog wat bijgeschaafd diende te worden, omdat geen rekening was gehouden met bepalingen in Waren- en Horecawet. De op de Monumentenlijst voorkomende Tabaksschuur bleef gespaard, maar boederij 't Spul, waaromheen lange tijd zo heel veel te doen was geweest, werd met de grond gelijk gemaakt. Dat laatste gebeurde op een voor vriend en vijand heel onverwacht moment. In opdracht van de gemeente verschenen in november de slopers als dieven in de nacht. De opening van de vierde openbare basisschool De Heerdt had in oktober plaats en werd officieel verricht door de zich inmiddels oud-wethouder noemende W. van Zandbrink. Met het onthullen van het naambord had hij geen enkele moeite. Het leek alsof het wegtrekken van doeken nog steeds zijn dagelijks werk was. In oktober recipieerde het bestuur van de E.H.B.O.-vereniging „Hamersveld" in 't Ros Beyaart. Daar was trouwens alle reden voor, want al 25 jaar lang wordt door de vereniging eerste hulp bij ongelukken verleend. Trouwe leden werden bij die gelegenheid met een insigne beloond. Op de foto het bestuur tijdens de receptie. In september werd in Achterveld uitvoerig stil gestaan bij het halve eeuwfeest van de School met de Bijbel. Het gouden jubileum werd o.a. gevierd met een receptie en een feestavond. Het verkeer in Leusden hield de gemoederen van de Leusdense bevolking, en met name dan van de moeders, danig bezig. Ernstige ongelukken met trieste afloop deden de moeders tot actie overgaan. Zo werd in september een begin gemaakt met het op drukke punten posteren met borden. De aktiegroep Veilig Over werd geboren, en trok bij de gemeentelijke overheid menigmaal aan de bel. Dat alles om tot een veiliger verkeer te komen. t

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11