rijwel alle films geprolongeerd: uimekeus uit humor, spanning, sensatie, muziek en sex Avanti-volleybal kan terugzien op goed 1978 B'cKtRw® Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 15 SPAANSE ONTBOEZEMINGEN MEDIA D r zijn tegenwoordig nogal wat „boekenschrijvers" die zich beijve ren al of niet verborgen misstanden in onze samenleving aan het licht te brengen Zo las ik al een paar keer het verhaal van de Duitse schrijver Heinrich Böll. ..De verloren eer van Katharina Blüm". Het gaat om de sensatieschrijverij en vuilspuiterij van sommige dag en weekbladen Het doel, deze bla den een grote oplage te bezorgen, heiligt kennelijk de middelen Dat doel wordt schijnbaar nog bereikt ook. want deze literatuur" wordt gevreten, om een jargon van deze tijd te gebruiken Natuurlijk kent iedereen deze bla den met allerlei fraaie namen, die geheimzinnig duiden op de komen de schandalen Nonsens over de meest intieme zaken uit het privéle- ven van bij voorkeur bekende per sonen Meestal zijn de lui in kwestie zich geen kwaad bewust en worden die publicatie's zonder hun mee- weten gedaan Iemand, die wij re delijk goed kennen en ook weieens in het zoeklicht staat, zei ons. dat als je niet wil meewerken aan zo'n stukje, de ..heren" zelf wel wat maakten. Bij Katharine Blum ging het erom dat ze zonder het te weten een ter rorist een dag had gehuisvest. Ach tervolgd door schandaal-journalis ten. die haar volledig in de vernieling hadden geschreven vermoordde ze in haar wanhoop één dezer brave lieden Dankzij de vrijheid van meningsui ting die we ook in ons goede landje kennen mag het hier ook allemaal Bij voorkeur zijn het ..slachtoffers", die zich door hun maatschappelijke of openbare functie s niet kunnen verdedigen Heinrich kreeg nóg een proces aan z'n broek wegens bele diging van pers en politie Er zijn in ons brave landje schrij vers. die een eerbiedwaardige plaats in het literaire leven hebben en het niet kunnen laten af en toe wellicht ter opvijzeling van hun sta tus. aanstootgevende mededelin gen te doen over uiteraard in het oog lopende personen Het koninklijk huis is een dank baar object, en dat is geen majesteit schennis, want wat is per slot van rekening een majesteit nog9 Wat onlangs Vrij Nederland pro duceerde over dit huis is gewoon or dinaire belediging, smerige achter buurt-praat Een kant nog wal ra kend gemeier, waar je je als „on derwerp" wel beroerd bij moet voe len. en dat van een vooraanstaand neerlandicus' Wat bezielt deze mensen9 Maar de weledel zeer hooggeboren Pietje, dat jongetje van vrouw Menten. ontkomt aan de ze yuilspuiters en dat was de kans van hun leven! Pietje is alleen maar wat tenlaste gelegd Als ik via de media verneem hoe er over werkgevers wordt gedacht, schaam ik ooit ook bij deze slechte mensen behoort te hebben 't Hoeft niet meer. anders beloofde ik beter schap. Het mot allemaal, hoe grover hoe mooier, 'k ga een keer met een spandoek met de kreet" Hou je Fat soen. Zelfs in ons educatieve dorp dringt soms de wan beschaving door 'k Hou m'n hart vast als ik in gezonden stukjes lees in onze Leusder dorpskrant. Zo fel en onge manierd dat je vraagt moet dat nou zo9 Moet je je tegenstander bij voorbaat onderuit halen, 'k Heb on langs dat zelfde hart vastgehouden bij een schrijverijtje over goedwil lende lieden die trachten naar beste weten en kunnen het dorp te bestu ren Dat de beste stuurlui aan de wal dat beter kunnen is zonder twijfel, maar geen reden van die niet varen de stuurlui allerlei persoonlijke, op zijn zachtstgezegd onaangename dingen in de publiciteit te brengen 'k Heb daar een nieuw woord voor gevonden, en we hebben al zoveel nieuwe woorden. „Kunstmatige In sinuatie (K IZo door redenerend zijn we terug bij juffrouw Katharina Blüm voornoemd Het is niet zo moeilijk als je de apparatuur ter be schikking hebt, iemand de vernieling in te schrijven Was het Voltaire niet, die zei „Het scherpste wapen dat ik ken, is het puntje van m'n pen?" Verder hadden we een dezer da gen nog een bijzondere ervaring. We hadden het geluk het optreden mee te maken van een der beste zangeressen van deze tijd Ze zong de rol van Norma uit gelijknamige opera van Bellini, 't Was niemand minder dan Joan Sutherland, bijge staan door nog enkele groten uit de operawereld 't Was ongelooflijk mooi Het nare was, dat er een echtpaar naast ons zat, dat juist overdadig knoflook had gegeten, en dan wordt je ontroering op een zware proef qe- steld. Sp avondje zorgeloos filmkijken. (Grand 3. tweede week, alle leeftijden) VEEL LIEFS UIT MOSKOU Sean Connery (vorige week nog te zien in de prima misdaadfilm van Sid ney Lumet „The Anderson Tapes" op TV) speelt James Bond in „From Rus sia with love" De echte James Bond. zoals veel Bond-aanhangers Sean Connery blijven noemen, ook al heeft Roger Moore later duidelijk bewezen deze held eveneens geloofwaardig te kunnen vertolken, zij het niet met de kille, doodsverachtende blik, die Con nery kenmerkt „From Russia with lo ve" vind ik persoonlijk overigens één van de meest grimmige Bond-films (Grand 4. vijfde week. 12 jaar) MOORD OP DE NUL Agatha Christi's „Moord op de Nijl" met Peter Ustinov als de kleine (nou ja Belgische detective Hercule Poirot, blijft nog een week in Amers foort Dit groots opgezette filmverhaal rond een moord op een jonge vrouw, is wel goed gemaakt, maar zal toch voor namelijk de liefhebbers van Christie kunnen blijven boeien van het begin tot het eind. Christie wist als geen andere een detectiveverhaal te schrijven waarin alle personages als verdachte nummer één konden worden be schouwd In deze verfilming is het al niet anders en dat levert een ingewik kelde affaire op. die door Poirot tens lotte een tikkeltje geforceerd wordt op gelost Voor de echte liefhebbers Met tal van bekende sterren in de hoofdrol len (Grand 5. negende week. alle leeftij den) JAWS II De opvolger van Steven Spielberg's Jaws', simpelweg „Jaws II" ge noemd, is voor de helft een vrij ge trouwe imitatie van de grote bestseller, zij het niet zo geraffineerd verfilmd als Spielberg dat deed. Pas in de tweede helft krijgt het filmverhaal een ander verloop, waarbij de zwangere witte haai in alle hevigheid aanwezig blijft en als een voortdurende bedreiging het film doek beheerst Voor mensen, die de eerste „Jaws '-produktie niet hebben gezien biedt „Jaws IJ" voldoende (soms spektakulaire) spanning Voor de an deren zal „Jaws II' grotendeels als een ietwat slap aftreksel van de eersteling worden beschouwd. (Cinema 1. derde week, 12 jaar) GREASE John Travolta en Olivia Newton-John zijn zo langzamerhand zeer gewaar deerde en bijna niet meer weg te den ken muzikale gasten geworden in Amersfoort In Cinema 2 gaan deze twee alweer de twaalfde week in met wat genoemd wordt „de musical van de eeuw, Grease" In Amersfoort zit men al aardig in de richting van 50.000 be zoekers en dat is inderdaad een uitste kend resultaat in zo'n korte tijd Het be- AMERSFOORT - Vrijwel alle films in het Amersfoortse bioscoopprog ramma zijn geprolongeerd. Dat betekent, dat u ook de komende week nog kunt kijken naar spektakulaire films als „Force 10 from Navaronenaar de komische zoals „Odds and evens'' en de muzikale zoals „Grease". Spanning en spionage kunt u vinden in „Veel liefs uit Moskouterwijl „Jaws II" zijn kaken nog steeds niet op elkaar kan houden. „Waterschapsheuvel" begint aan de derde week en dat is verheugend. Het betekent, dat deze erg mooi gemaakte tekenfilm aanspreekt bij het publiek. „Game of Death" wordt uiter aard geprolongeerd: de liefhebbers weten wat goed is. Voor de kinderen gaat Herbie nog een keertje naar Monte Carlo en voor hen, die deze grappige lachfilm van Disney nog niet hebben gezien: aanbevolen. In de afdeling sex kunnen de liefhebbers deze week terecht op „De Pornoboerderij'' (in de nachtvoorstellingen van Duo 1) en in het weekprogramma draait „De me moires van een pornoprins" voor de tweede week. In de nachtvoorstellingen van Duo 2 kan men nog een keertje kijken naar Yul Brynner, Steve McQueen en Charles Bronsson in „Zeven mannen zonder vrees". FORCE 10 „Force 10 from Navarone" van re gisseur Guy Hamilton wordt aange kondigd als een vervolg op de be faamde film „De kanonnen van Na varone". Wie denkt, dat het een soortgelijke film is geworden, zit er een tikkeltje naast, want de grimmige oorlogsspanning, die „De kanonnen van Navarone" kenmerkt, is in „For ce 10 from Navarone" minder na drukkelijk aanwezig. In deze, overi gens wel spektakulaire, film wordt door Hamilton het accent gelegd op het avontuur en hij weet dat avontuur door middel van prima dialogen te relativeren. Twee overlevenden van het Navarone-avontuur, Robert Shaw en Edward Fox, worden toege voegd aan een speciaal opgeleid commando, dat moet infiltreren in Joegoslavië om daar een voor de Duitsers belangrijke brug op te bla zen. Verschillende missies waren voordien reeds mislukt door verraad en ook deze missie verloopt niet vol gens de planning, ondanks de zorg vuldige voorbereiding in het diepste geheim. Het gevolg is dat de twee Navarone-veteranen, die alleen maar waren toegevoegd om een spion in de Joegoslavische partizanengele- deren om te brengen, zich tot het ui terste in moeten spannen om de zaak nog enigszins te redden. Hamilton heeft dat verhaal boeiend en soms spektakulair weten te verfilmen, waardoor „Force 10 from Navarone" zonder meer het aanzien waard is geworden. Met name ook door het flegmatieke spel van Edward Fox als de specialist in alles wat kan ont ploffen en het cynisme van de in middels overleden Robert Shaw', is „Force 10" een amusant stuk en tertainment geworden, waarbij de spanning keurig gedoseerd wordt afgewisseld met soms bevrijdende humor. Prima recept. (Grand 1 en 2, tweede week, 12 jaar). EVEN EN ONEVEN Het in deze tijd meest bekende komi sche duo Bud Spencer en Terence Hill zijn weer prima op dreef in hun nieuwste lachsucces: ..Odds en evens" (Even en oneven), waarin de beide helden zich al knokkend een weg banen naar de top van een irritant geworden goksyndi- caat Ze maken letterlijk schoon schip, ook al zijn ze zelf verzot op gokken Zotte situaties wisselen elkaar in snel tempo af. gedompeld in prima dialogen, die de glimlach of de schaterlach kon- stant op gang houden Voor een BOEM...! Nog enkele dagen en het is weer zover. Op de grens tussen oud en nieuw wordt héél Nederland dan één stukie vuurwerk. De kanonslagen, de koningsknallers, gillende keukenmei den, donderslagen, Bengaalse potten, vuurpijlen, sterrenregens, en wat al niet meer aan zorgvuldig ingekocht ont ploffingsmateriaal wordt dan. eigenlijk in één ongrijpbare flits, tot helder licht verpulverd, gedompeld in soms angst aanjagend geknal, waarbij je wel eens het idee hebt, dat een oorlog zo over je kan komen. De veertig-schots kanon- slagen beginnen al aardig op een ma chinegeweer te lijken, de vuurpi/len zi/n dan de noodseinen en voor de rest lig gen de sluipschutters en andere oor logsmaniakken op elke hoek van de straat op de loer. Je voelt je ook zo Geen beschut gevoel. Eerder wordt je bekropen door een gevoel van on veiligheid Is het niet voor je eigen hachje, dan is het wel voor de lak van de met „angst" in je hart voor de deur geparkeerde auto omdat de garage zo vol was of omdat er nergens een veili ger parkeerplaats was te vinden. De grens van oud op nieuw: de grens tus sen vrede en „strijd". Strijd tegen de boze geesten, die - zoals de heidense overleveringen vertellen - door middel van veel lawaai moesten worden ver dreven om het nieuwe jaar met louter goede geesten om je heen te kunnen beginnen. Als we daar van uit zouden gaan. dan wordt er op oudejaarsavond naar mijn gevoel nog wat te weinig geknald Want laten we eerlijk wezenhet barst toch van de boze geesten om ons heen? Willen we werkelijk met een schone lei beginnen, dan zouden we er misschien goed aan doen om een al gemene alarmtoestand voor leger, 'loot en marine af te kondigen met daarbij het dringende verzoek om alle beschikbare losse flodders in dat ene 'kwartiertje af te schieten Aardige oefening voor de jongens en misschien tonnen alle burgers hun dure centen c an in hun zak houden om te gebruiken v >or nuttiger zaken. Ik vind. dat we ons gerde marine en de luchtmacht niet voor niets hebben We betalen ons er blauw aan, maar we krijgen er nooit eens iets voor terug En klagen de ge neraals, admiraals en luchtmaarschal- ken niet dag in dag uit steen en been, dat het met de konditie van onze on- gens in militair pak niet al te best ge steld is bij gebrek aan goede oefenin gen? Nou dan1 Gun die jongens ook hun pleziertje en maak er op de grens van oud en nieuw een waar festijn van. Laat de lucht uiteenbarsten in vuur en vlammen. Laat de kunstmatige donder rollen over heide, bossen en autowe gen Laat de tanks rollen door de ste den en dorpen, wals het platteland nog platter. Al schietend met granaten Met kanonnen, met bommen Kortom met alles wat maar ploffen kan Héél Nederland één grote knal, op die laatste dag in december, zo tegen middernacht En wij, veilig bescherm de Nederlanders achter de ramen, wij krijgen dan het meest fantastische schouwspel, ooit vertoond. Want waar te wereld is ooit iets dergelijks opge voerd? Het meest perfekte vuurwerk en we kunnen ons geld in de zak houden U vindt het niet zo'n goed idee9 U vindt, dat ons leger, onze vloot en onze luchtmacht er niet zijn om ons volk te vermaken9 U wilt dus geen waar voor uw geld? U houdt niet van pseudo- oorlogen? Oh, u hebt liever een echte9 Ik ben het (duidelijk niet met u eens Echte oorlogen zijn er nog steeds ge noeg in deze wereld Wat ik zou willen is een groots uitgevoerde, gekom- bineerde oefening van onze strijd krachten Om ons het veilige gevoel te geven, dat wij nog best mee kunnen. Het veilige gevoel van. laat ze maar schieten, ons kan niets gebeuren. Maar laten ze alsjeblieft wel eventjes van tevoren kontroleren of het wel alle maal losse flodders zijn, waarmee wordt geschoten en gegooid Want ongelukken kunnen we niet hebben. Ik heb daar echter wel vertrouwen in Per slot van rekening zijn militairen profes sionals. Geen amateurs, die traditie getrouw aan het eind van elk jaar kilo's plof-spul aanschaffen en er zo onge lukkig mee omgaan, dat veel mensen het nieuwe aar allesbehalve gelukkig en vrij van boze geesten ingaan. Maar helaas, ik zal de top der strijdkrachten er wel niet toe kunnen bewegen om dit fraaie plan van mij uit te voeren. Generaals, luchtmaarschal- ken en admiraals hebben wel wat an ders te doen op oudejaarsavond Thuis met hun kinderen lekker vuurwerk af- knallen bijvoorbeeld. Mensen, ik wens u allen een fikse „boem1 toe, maar dan wel op een héél veilige afstand En een goed begin. Ik zie u graag in het nieuwe jaar terug. DOOR BERT VOS beeld gebracht, maar hebben tal van herkenningspunten voor de kijker, waardoor „Watership Down" blijft boeien van het begin tot het eind. Warm aanbevolen! (Euro Cinema, derde week, alle leeftijden) GAME OF DEATH Regisseur Robert Clouse is er in ge slaagd om nog een allerlaatste Bruce Lee film af te leveren Op basis van eigenlijk maar drie minuten film, die Bruce Lee voor zijn dood opnam, is de ze hele film gemaakt, waarbij Kim Tai Jong de dubbelganger van Lee speelt. Deze film (door Skoop „geraffineerd boerenbedrog met necrofiele kantjes" genoemd) is echter prima in elkaar ge zet, waardoor de Bruce Leef-liefheb- bers echt wel aan hun trekken komen, hetzij via de illusie, hetzij via de realiteit (Duo 2, tweede week, 12 jaar) Aktie in „Force 10 from Navarone" Bud Spencer en Terence Hill in „Odds and Evens" tekent gemiddeld zo'n vier tot vijfdui zend bezoekers per week voor een film, die op de keeper beschouwd, niet zo veel beter is dan welke muziekfilm van gemiddelde kwaliteit ook Maar jong en oud beleven er onwaarschijnlijk veel plezier aan, dus waarom niet9 (Cinema 2. twaalfde week, alle leef tijden) WATERSCHAPSHEUVEL „Waterschapsheuvel", de verfil ming van Richard Adams' inmiddels befaamde boek door regisseur Marin Rosen, blijkt ook in Amersfoort te zijn aangeslagen. De poétisch- realistische tekenfilm, die in aan eengeschakelde aquarellen over het doek rolt met vaart, humor en span ning, gaat in Euro de derde week in. Pessimisten hadden zo'n succes niet verwacht. Toch zijn de avontu ren van die konijnenstam in men- senland niet alleen realistisch in Avanti (in wit shirt) actief tegen Set Up uit Scherpenzeel. ACHTERVELD - Steef Vijfhuizen, Wil Enters, Theo Jansen, Truus Rutte en Ton Blankenstein vorm (d) en in 1978 het bestuur van Avanti's volleybalsectie. De training werd ge daan door de heer A. Bakker (Dames 1 en 2 en Heren 2), de heer S. Pfeifer (Heren 1), mevr. M. de Gans en de heer G. van Dijk (aspiranten en mi ni's) en de heer Th. Jansen (rec reanten. In het seizoen 1977-1978 promoveerde Dames 2 naar de 2e klas se. waarin thans opnieuw hoge ogen worden gegooid naar de titel van kam pioen Het aantal volleybal-spelende leden van Avanti is wederom toegeno men en wel tot 34 mini's (vorig jaar 30). 49 aspiranten (35) 24 recreanten (22). 30 dames (20) en 21 heren (29) Het totale ledenbestand groeide van 136 op 3 november 1977 tot ce- op 9 novem ber 1978. Thans neemt de Achterveldse vol leybalclub met 12 teams deel aan de Nevobo-competitie (2 dames. 2 heren-, 5 aspiranten- en 3 mini-teams) De recreanten namen deel aan enkele toer nooien en Ton Ossendrijver heeft voor de vereniging een prachtige prijzenkast vervaardigd, die een plaats zal krijgen in de gymnastiekzaal aan de Walter van Amersfoortstraat

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15