Wijzer worden van een wijsgerig mijmeraar uiteindelijk december 1978 i Het plotseling overlijden van GODFRIED BOMANS, enkele dagen voor Kerst, nu zeven jaar geleden, werd door zeer velen ervaren als een persoon lijk verlies.ln de bundel „Herinneringen aan Godfried Bomans" noemt zijn vriend Michel van der Plas dit „een zeldzaam verschijnsel in ons land, en zeker rond een schrijver" Bomans was op het moment van zijn heengaan Nederlands meest gelezen schrijver. Zijn oeuvre sloeg aan in alle lagen van de bevolking. Het mar kantste aspect van zijn persoonlijkheid, zijn haast onbeperkte veelzijdigheid, kwam vooral ook tot uitdrukking door zijn veelvuldige medewerking aan televisieprogramma's. De N.C.R.V -uitzending over het kloosterleven van zijn broer Arnold en zus Wally - en de drie herhalingen ervan - veroorzaakten een ongekende kijk dichtheid. Zijn persoonlijkheid, hoe raadselachtig soms ook, schiep niettemin een band van vertrouwen met zijn lezers, luisteraars en kijkers. Wat iedereen onbewust voelde of dacht, wist hij treffend te formuleren. Het Nederlandse volk gaf hem een duidelijke erkenning van zijn groot talent. Bomans zélf was daar niet zo zeker van. Hij zei eens: „Vijftig jaar na mijn dood zal niemand mij meer noemen". Die uitspraak trekken we in twijfel. Reeds kort na zijn dood bedolf „El sevier" ons met een lawine van Bomans-herdrukken, de grammofoonpla tenmaatschappijen zagen een markt in Bomans en kranten en tijdschriften bleven maar doorgaan met het aandragen van Bomans-materiaal o.a. in de vorm van nog niet eerder gepubliceerd werk Nu is de jus er af voor de commercie. De wat ziekelijke adoratie voor zijn persoon heeft plaatsgemaakt voor een meer gerichte en minder emotioneel geladen belangstelling voor zijn unieke en omvangrijke oeuvre Bijna een halfjaar na zijn dood, op 1 juni 1972, werd te Leiden opgericht het Godfried Bomans Genootschap. Doel van deze vereniging is het bestuderen en uitdragen van de werken van Bomans, zowel in geschreven als gesproken vorm in de ruimste zin van het woord. Het Genootschap oefent geen aandrang uit om Bomans te blijven verheer lijken. De leden zijn geen fans of fanaten Het zijn stuk voor stuk mensen die op één of andere manier een binding hebben met Bomans. Zij zien het Genootschap als een soort vriendenkring. Naast studie over het oeuvre van de schrijver, verzamelt men gegevens over de mens Bomans, in zijn werk en privé. De Genootschappelijke activi teiten genieten de volledige instemming van de weduwe Bomans. Eén van de bestuursleden, Jan Bouwer, woont in Nijkerk. Met hem spraken wij over Bomans en over het Genootschap. hij zich daar verveelde „Ik verveel de me nooit. Ik praat graag met een goede vriend, dat heb ik altijd heer lijk gevonden, maar dat kan op dit eiland niet. De omtrek van Haarlem is toch veel mooier De samenhang in een groep van zijn persoonlijke vrienden Wat ik ervan gelezen en gehoord heb is zeer cohesief, je zou misschien kunnen spreken van een „esprit de corps", eensgezind in zoverre dat bij alten die sterke behoefte be stond aan die interactie, de be hoefte aan gesprekken, discussies, door teus van de kuilen het bekende proces van stimulans en respons. Dit verklaart waarom de com municatiestructuur met Bomans geen lineair, doch een circulair beeld vertoonde, hij kon luisteren en wordt dit laatste niet een steeds minder voorkomend verschijnsel?" vervolg op pagina 7 Wat betekent het werk van Bomans voor u? ..Onsterfelijke creaties van ernst en humor. Verfijnd taalgevoel, sub tiele ironie, woordkunstenaar bij de gratie Gods. Dit zijn de eerste woorden die bij me opkomen. Hij was vooral een groot prozaïst, niet verheven, begnjpbaar voor ieder een, ondanks of misschien wel dankzij zijn grote intellectuele be gaafdheid Ik geloof dat het vooral dit laatste is waarom hij thans in 1978 nog één der meest gelezen auteurs is in Nederland Hoewel dit op zich natuurlijk al een duidelijke erkenning is van zijn groot talent, is het toch jammer dat dit nooit is onderschreven in de vorm van een literaire prijs. Dit was misschien wel gebeurd, ware het niet dat hij eigenlijk zo jong nog is gestorven Ik geloof namelijk dat velen altijd gedacht hebben dat Bomans zeer oud zou worden, hij had een kalme, bedaarde levens wijze. Men dacht wellicht met Bo mans hebben we de tijd, dat komt nog wel een keer Zou Bomans een officiële er kenning geaccepteerd hebben? Hij kon soms zo onverwachts anders reageren dan je ver wachtte .Zeker wel! U weet misschien dat de Katholieke Universiteit te Nijme gen. waar hij psychologie gestu deerd heeft, overwogen heeft hem een eredoctoraat te verlenen. He laas. het is er allemaal net niet van gekomen Helaas, omdat hij toch eigenlijk naar zulk een officiële er kenning hunkerde. Bomans was iemand die voortdurend een sterke behoefte had zich waar te maken Zijn enige literaire prijs en mijns inziens tóch de grootste prijs die je Bomans (1970). kan krijgen was. dat half Nederland hem las en blijft lezen en dat is een onderscheiding die hij met weinigen hoeft te delen Er zijn meerdere aspecten die u boeien „Jazeker Een ander aspect is, dacht ik, dat Bomans altijd iets jongensachtigs behouden heeft Veel mensen tegenwoordig zijn zo gauw oud. ook al zijn ze nog jong. voelen zich zo belangrijk Michel van der Plas zei in dit verband eens dat Bomans beschikte over het verwachtingspatroon van een adolescent Eigenlijk tot aan zijn dood zat hij vol met dwaze en komi sche invallen Zijn kostelijke, niet te evenaren humor was spreekwoor delijk Het was zo relativerend Hij prikte zo haarfijn door gewich tigdoenerij heen Een derde aspect is dat Bomans duidelijk een sociaal mens was. Hij had de communicatie nodig om mens te zijn, echt mens. namelijk in relatie met de ander" Voorbeeld „Hij vond Rottumerplaat wel „mooi, ongerept, schitterend", maar antwoordt later op de vraag of Jan Bouwer uit Nijkerk, bestuurslid Godfried Bomans Genootschap.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21