Het klinkt als een doodvonnis als je krijgt te horen dat je nooit meer hoeft te werken" Henk Huygens al zes jaar WAO'er van beroep! Watje doet dat bèn je, ben je werkeloos, dan ben je opeens niet meer.... Alle welgemeende inter pretaties, welke de maande lijkse werkloosheidcijfers van het ministerie van sociale sche zaken vergezellen ten spijt, zijn we ook dit jaar geen steek verder gekomen in de bestrijding (lees: terugdrin gen) van die zo afschuwelijke werkloosheid. We worden zo zachtjesaan ook immuun voor die zo teleurstellende cij- fersleur, die de ogenschijnlij ke onoplosbaarheid van de hele problematiek alleen nog maar aksentueert. In het parlement wordt er wel veeI en driftig gedebat teerd over de werkloosheid, maar door alle partij-politieke belangen verzanden de dis- kussies in oeverloos gezwets en kruipt de tijd zo onnavolg baar verder Verder ook voor het ge weldige legioen niet-wer kenden in ons land. Volgens de laatste werkloosheidcij fers zitten we nog altijd op ruim 200.000 werklozen. Maar daarmee zijn we er nog niet! Ruim 500.000 Ne derlanders ontvangen een WAO-uitkering. Volgens re cente cijfers wordt de ver borgen werkloosheid op zo'n om en nabij de 250.000 ge schat. Een eenvoudig reken sommetje leert dan dat ons land momenteel rond één miljoen niet-werkenden telt. Nu het einde van 1978 met rasse schreden naderbij sluipt, toch wel cijfers om even bij stil te staan. Maar nu eens niet met iemand die met weldoordachte oplossingen de werkloosheid te lijf wil gaan. Zoals uit het navolgende interview wel zal blijken, er wordt al genoeg over werk loosheid gepraat door men sen met goedbetaalde ba nen. We hopen in deze kolom men iets bloot te leggen van de diepere betekenis van het werkloos-zijn. Wat het nu wezenlijk betekent om werk loos te zijn? Het kan ons immers alle maal overkomen. En wat dan? Daarover bestaat eigenlijk te weinig voorlich ting. Vandaar misschien ook dat er zulke ellendige voor oordelen bestaan over men sen die zonder werk zitten. We winden er ook geen doekjes om: „Werkloosheid, laat me niet lachen. Wie wil werken komt heus welaan de bak". „En al die personeels advertenties dan in de krant? Zat werk!" Maar wat weten we er nu werkelijk van? Wat betekent het om werkloos te zijn? Deze vraag staat centraal in onderstaand interview. OP DE KANSEL Dit najaar kwam de 43-jange Hengeloër Henk Huygens in het nieuws, nadat hij op een prachtige herfstzondag de kansel van de Heilig Hartkerk in Hengelo betrad om van daaraf een intermenselijke preek over de werkloosheid over de hoofden van de verbaasde kerk gangers uit te storten. We zochten hem op Henk Huygens vertelt er in zijn eenvoudige eensgezinswoning in Hengelo enigszins terughoudend over Hij is niet zo'n publiciteit- zoeker. maar hij schuwt de publici teit ook niet. „We hebben mekaar nodig", merkt Henk Huygens vergoelijkend op En dat is niet zo verwonderlijk, want Henk Huygens trekt al weer zo'n twee jaar het hele land door met een voorlichtingsfilm over werkloosheid Enige publiciteit daarover is mooi meegenomen. Eén en ander is tot stand geko men in samenwerking met de volkshogeschool „Diependaal" in Markelo „Diependaalorganiseert ontmoetingsweken voor ..mensen zonder werk". In die weken is de idee geboren om iets aan voorlich ting te gaan doen. Mensen weten eigenlijk heel weinig af van het werkloos-zijn. Het stikt daarom ook van de vooroordelen. Want weten ze wel wat het betekent als je opeens moet leven van 75 procent van je laatst genoten inkomen. Weten ze wel wat het voor een ge zin betekent als vader opeens de hele dag over de vloer is. Deze aanknopingspunten ver werkte een groep van twintig lang durig werklozen in Hengelo in een 25 minuten durende videofilm, waarmee ze het hele land doortrek ken. Het is een film geworden waar mensen met zo weinig ervaring trots op mogen zijn „Niemand van ons had echt ervaring met kamera- werk, geluids- en belichtingstech niek". begint Henk Huygens zijn verhaal HELEMAAL OPNIEUW BEGIN NEN De film is getiteld „Vandaag ik. morgen jij". Henk Huygens: „De film laat in eerste instantie zien op welke manieren je werkloos kunt worden Automatisering, multina tionals. zoals AKZO, Shell, Unilever en Philips, die zich over de hele wereld verspreiden en zich zo doende onttrekken aan kontrole door overheid en vakbonden, buitenlandse bedrijven, die hier Nederlandse ondernemingen op kopen, om via die ondernemingen hun invoer in de EEG te verzeke ren, maar vaak al gauw van die on dernemingen papieren firma's ma ken. zoals Singer; Nederlandse be drijven sluiten hier en beginnen op nieuw in landen met lage lonen, kijk maar eens naar de konfektie-indu- strie; en tenslotte mag ook over produce niet onvermeld blijven. Maar bovenal laat de film de nieuwe situatie zien. waarin het gezin te recht komt. Want werkloosheid treft niet alleen de kostwinner, het hele gezin wordt er mee gekonfronteerd. Financieel krijg je een behoorlijke tik, je raakt je sociale kontakten kwijt en dat allemaal op één dag. Kortom, je moet weer helemaal op nieuw beginnen". „ALS WAO'ER BEHOOR JE ZIEK TE ZUN" Henk Huygens kan daarover meepraten, want hij is zelf al zo'n zes jaar WAO'er van beroep! „Je krijgt ook te maken met een brok statusverlies. In Nederland is het nog altijd zo, wat je doet (werkt), dat bèn je Maar ben je werkloos, dan ben je van de ene op de andere dag helemaal niets meer. Toen ik in de WAO verzeilde, werden we plotseling door de buurt met de nek aangekeken. Hoe vaak heb ik niet moeten horen: doe jij je tuintje maar. ik werk er wel voor jou bij. In een kafee mag je volgens hen niet komen. Als WAO'er behoor je ziek te zijn en wordt van je ver wacht dat je thuis blijft. DOODVONNIS Wat gebeurde er zes jaar gele den met Henk Huygens. Hij was voordien al verscheidene keren geopereerd aan een maagzweer Daarvoor heeft hij van alles ge daan. Hij voer op zee, werkte in de haven en was assistent-afdelings chef bij een tabaksfabriek „Na die operaties heb ik een half jaar lang voor halve dagen gewerkt. Ik voel de me beter als ooit tevoren eigen lijk Maar net toen ik dacht dat de ziekte voorbij was kreeg ik te horen dat ik nooit meer hoefde te werken. Het is alsof er een doodvonnis over je wordt uitgesproken. Ik ben toen ook echt ziek geworden. Ik heb hier op de bank liggen huilen; ik kan niks en ik mag niks. Ik kon er geen eten meer inhouden, ik raakte aan de drank. En met ons gezin ging het natuurlijk ook steeds slechter. Mijn vrouw stond er helemaal alleen voor, zodat er een gezinshulp aan te pas moest komen. En ik kwam bij een psychiater terecht NIEUW LEVEN Aan al die ellende kwam een ein de toen Henk Huygens via een maatschappelijk werker in kontakt kwam met het werklozenprojekt van de volkshogeschool. „Dat heeft mij er helemaal bovenop geholpen. Hoewel ik natuurlijk nooit geen zwaar werk meer mag doen. was ik bij wijze van spreken op slag af van mijn ziekte Ik had weer wat te doen!" Vanaf die tijd is Henk Huygens eigenlijk een nieuw leven begon nen. Onvermoeibaar is hij thans in zijn strijd om de vooroordelen ten aan zien van het werkloos-zijn uit de wereld te helpen. „Die vooroorde len hebben we. geloof ik, overge houden van vroeger Vroeger zei den de mensen, wie niet werkt, zal ook niet eten. Werken moest en daar stond dan een loon tegenover Dat begrip arbeid zou eigenlijk moeten veranderen. Wat ik nu doe. daar krijg ik geen loon voor, maar een uitkering Maar ik zie die uitke ring als loon. Hoe vaak wordt ook niet be weerd, dat WAO'ers en werklozen lui zijn. Maar hoevelen werken er niet pro deo in buurt- enWuphuizen, of doen ander nuttig werk?" Henk Huygens zet ook grote vraagtekens bij het grote aantal WAO'ers in ons land. „519.000 mensen zitten volgens de laatste cijfers in de WAO Je zou zeggen, er mankeert iets aan onze gezond heidszorg! Dagelijks worden er mensen uit het arbeidsproces ge stoten. Velen daarvan komen in de WAO terecht, omdat ze met hun gezondheid zouden sukkelen. Maar de WAO is gewoon een mak kelijke manier om de mensen te la ten afvloeien. Aan onze gezond heidszorg ligt het echt niet, die hele maatschappijstruktuur is fout. SCHOLEN Daarom beginnen we op de scholen al met onze voorlichting, ook al krijgen we daar weinig toe gang. Bij mensen van een jaar of 40 moet je met zo'n film eigenlijk niet komen aanzetten, zij zitten veelal vastgeroest in bestaande, overge nomen en hedendaagse struktu- ren. Op de scholen moet je de sa menleving veranderen Daarom zijn we ook al weer met een nieuwe film bezig, die zich min of meer spe ciaal richt op de schoolverlater Natuurlijk kunnen we niet in ons eentje de maatschappij verande ren. We willen alleen een bredere diskussie op gang zetten Daarom hebben we de film ook zo kort mo gelijk gehouden De film houdt plot seling op in een verwoede diskus sie en de zaal moet dan verder dis- kussiêren" De huidige film van de Hengelose werklozen wordt vooral vertoond in vakbondskringen, kerken, voor ho gere beroepsopleidingen, scholen en politieke partijen „Laatst stond ik voor een politieschool Voor een aantal jaren terug zou ik dat nooit gedurfd hebben, tegen zo'n klas agenten zeggen en nou moeten jullie eens goed naar m'n luisteren Toch ben ik nooit zenuwachtig, maar zo vanzelf gaat het ook weer niet, de emotionele binding komt toch vaak naar boven Ik geloof ook niet dat ik dit werk zou kunnen doen, als ik zelf werk had Ik heb nu bijvoorbeeld weer een baantje voor drie uur per dag, na zes jaar sollici teren! Een soort aangepast werk, werk waar de meeste Nederlanders hun nek voor omdraaien; wc's en kantines schoonmaken. De eerste weken voelde ik me toch wel een „vreemde" tussen al die werken den Het was ook een gekke erva ring toen ik mijn kollega's een pret tig weekend toewenste. Ik dacht, lekker vrij. terwijl ik toch zes jaar lang vrij ben geweest! Maar ook vrije tijd is gekoppeld aan werk" VANDAAG IK. MORGEN JIJ Henk Huygens praat maar door en dat mag gerust. Want hij is een voorbeeld voor velen, zowel voor werkenden als voor niet-wer kenden. Hij weet wat het betekent om zonder werk te komen zitten. Die kennis brengt hij graag over op andere mensen. Vooral op werkende mensen, en tegelijker tijd zet hij niet-werkenden er toe aan niet bij de pakken neer te gaan zitten. Maak er toch maar iets van, hoe moeilijk dat ook lijkt en wat voor lijdensweg je ook moet gaan. De voorlichtingskampagne van de Hengelose werklozen, waarvan Henk Huygens deel uitmaakt, kan mogelijk ook een aanzet zijn voor het vormen van een nieuwe emancipatiebewe ging. Want we mogen niet langer om de oorzaken en de gevolgen van het werkloos-zijn heendraai- en. Het geldt voor ons allemaal: Vandaag ik, morgen jij.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 29