Een nieuwe aarde.... en een nieuwe hemel? uiteindelijk H O december 1978 I O vervolg op pagina 19 OP WEG NAAR DE VLIEGENDE STAD-STATEN. IN HET VOETSPOOR VAN PROF. FREEMAN J. DYSON EN GERARD K. 0 'NEILL. den. Ik weet zeker, dat talrijke le zers nu hun schouders zullen ophalen. „Waanzin", zullen ze zeggen. Die vent is gek. Het is toch duidelijk, dat we daar nooit in zullen slagen? We hebben nu al moeite om onze ruimtevaart op peil te houden. Een paar keer hebben we op de maan rond gewandeld en nu hebben we er al genoeg van. De geldkraan is ge deeltelijk dichtgedraaid en tal van NASA-plannen liggen keurig in één of andere kluis met als op schrift: misschien voor later, als er geld is U kunt natuurlijk gelijk hebben. Maar de kans is groot, dat u het gewoon bij het verkeerde eind hebt. Want wat nu nog een utopie lijkt van enkele gekke geleerden, kan wel degelijk realiteit worden. Want er is nu nog niet direkt een dringende noodzaak om ernst te maken met de fascinerende ideeën van men sen als prof. Freeman J. Dyson of Gerard K O' Neill. Maar die nood zaak komt! DE PLANEET AARDE: BOMVOL Tal van profeten, voorspellers, helderzienden en anderen heb ben ons al duizenden jaren gele den gewaarschuwd voor het dramatische einde van onze be schaving. (zie ook: „De planeet aarde, op weg naar de onder gang" in „Uiteindelijk" van 1977). Een dergelijke „afron ding" van ons bestaan is niet onmogelijk. Het mensdom is in de loop der generaties steeds groter geworden, heeft steeds meer ruimte op aarde in beslag genomen en is langzaam maar zeker begonnen een eigen graf te graven. Lucht- en water vervuiling. gebrek aan voedsel en gebrek aan ruimte Het zijn duidelij ke factoren, die, als er niets aan zal Honderduizenden jaren te de mens nu bewoner van de planeet aarde geweest. Opgekrabbeld uit het stof der oertijden werd de mens heerser van de blauwe planeet Steeds zoekend naar nieuwe wegen, nieuwe mogelijkheden. De wegen naar de toekomst zijn vaak over bloederige paden gegaan. De agressie heeft eeuwen achtereen het wereldbeeld bepaald. Volkeren kwamen en volkeren gingen aan eigen hoogmoed en expansiedrang ten onder. We staan nu aan het begin van een nieuw tijdperk, beheerst door kernenergie en ruimtevaart De kinderen van de aarde zijn in het bezit gekomen van nieuw speelgoed en 2ijn bezig met het ontwikkelen vaneen nieuwe, veelom vattender technologie. De mens te begonnen met het reiken naar de hemei, zoals ooit lang geleden via de toren van 8abylon werd geprobeerd de hemel te bereiken. Misschien is uit die symboliek een les te leren. Toen maakte spraakverwarring en onderlinge twisteen einde aan depogingom dehemel te veroveren. Nu staalde mensheid op het punt opnieuw die stap te wagen. De spraakverwarring is nog groot. De onderlinge twisten eveneens. Slechts ineendracht en harmonie 2al misschien opnieuw gepoogd kunnen worden het heelal te veroveren. De mensheid bezit de technologische vaardigheid daartoe. Overbevolking en daardoor hongersnood en agressieve expansiedrift maken van de aarde allesbe halve het paradijs, zoals dichters de aarde nog steeds graag willen zien. Nuchtere wetenschapsmen sen zijn al jaren bezig omzlch voor te bereiden opeen nieu we grootse stap, zoals de eerste stap van.dé mens op de maan een grootse stap voor de mensheid betekende. NASA en andere ruimtevaartinstel- llngen zijh bezig met het ontwikkelen van wooneitanden in de ruimte. SkyJab is een begin. De ontwikkeling van de Shuttleeen rakétvitegtuig, dat de ruimte kan worden ingeschoten en terug kan keren naar de aarde, is een volgende stap. De belangstelling van het publiek voor de ruimtevaart is echter op dit moment niet zo erg groot meer. De maan is Immers bereikten maanmannetjes woonden er niet De spanning en de sensatie is weggeëbd. Er zijn andere belangen gekomen. Nieuwe wapens moesten ontwikkeld worden, oorlogen werden uitgevochten. Het Midden-Oosten, Vietnam. Op het oorlogsfront is het wat stiller geworden en misschien, heel misschien is dat het moment om na te gaan denken over de toekomst. Bjj NASA is men allang bezig. Vooraanstaande wetenschapsmensen hebben de toekomst al op papier staan. De technologie om het uit te voeren, is er. Alleen het geld ontbreekt en - wat misschien nog het belangrijkste is - de drang om het nu uit te gaan voeren: de emigratie naar deruimté. Want daar ligt een vreedzame toekomst voor de mens van straks. Wonen, leven en werken op de wooneilanden in de ruimte. Met vrijwel onbeperkte mogelijkheden. De mens zal op korte termijn een keus moeten doen. Een keus tussen doorgaan op de huidige voet met als onontkoombaar resultaat de volledige ver woestingvan een planeet, die eens als een parel inde ruimte hing, maar nu een pokdalig gezicht gaat vertonen; Of: kiezen voor het alternatief. En daarover gaat het volgende artikel. Gebaseerd op wetenschappelijke feiten van vooraanstaande geleerden en NASA, de Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie, die de eerste stap op de maan liet zetten. Als een afgevaardigde van de Cro Magnon-mens uit de pré historie van de mensheid nu in staat zou worden gesteld een kijkje te komen nemen in de we reld van vandaag, zou hij zich ongetwijfeld een rotje schrikken en denken dat hij aan verstands verbijstering leed. De technolo gische ontwikkelingen tussen de tijd van Cro Magnon en nu zijn zo enorm, zo veelomvattend en soms zo onbegrijpelijk, dat we het die Cro Magnon-afgevaar- digde niet kwalijk zullen nemen, dat hij aan z'n verstand zou gaan twijfelen. Maar stel, dat één van ons nu In de gelegenheid zou worden gesteld om een kijkje in onze toekomst te gaan nemen, zou zijn reaktie dan anders zijn? Natuurlijk, we worden nu al in wetenschappelijke geschriften van vooruitstrevende weten schapsmensen geconfronteerd met wat misschien eenmaal onze toekomst zal zijn, maar de wer kelijkheid van onze toekomst zou nog wej eens veelomvattender, grootser en indrukwekkender kunnen zijn, dan ons nu wordt voorgeschoteld. We zouden wel licht worden gekonfronteerd met een schone, tamelijke stille aar de, met talrijke nieuwe „sterren" in de nachtelijke hemel boven ons, met vliegende stad-staten, enorme kunstmatige satellieten, die aan honderdduizenden, wel licht aan miljoenen mensen een nieuwe habitat zal hebben gebo Het exterieur van Eiland I, met zijn landbouwgebieden en hitte-ra- dlatoren. Alle energie wordt opgewekt uit zonlicht. (R. Guidice - NASA worden gedaan, zonder meer naar de afgrond zullen leiden. In feite heeft de mensheid haar eigen lot in handen. Zij kan kiezen en zij zal moeten kiezen. Er zijn, globaal ge zien, twee mogelijkheden. Aan de ene kant kan men een gemakkelij ke, maar ook zeer pijnlijke oplos sing kiezen: de dood De dood van miljoenen mensen via de grootste slachtpartij ooit ter wereld gehou den: het laatste gevecht, het ar mageddon. Het wapenpotentieel van de hedendaagse grootmachten zijn er goed genoeg voor. Een kwetie van op enkele rode knoppen drukken en onze beschaving wordt feilloos naar haar eind geholpen. Een jammerlijk einde, een onnodig einde. De aarde is vol, wordt straks letterlijk en figuurlijk bomvol Voor dat het niet meer kan, zal de mens heid de enige vreedzame oplossing moeten kiezen die mogelijk is. emigratie naar de ruimte. Volgens voorspellingen zal de wereldbevolking in het midden van de eenentwintigste eeuw uit zo n tien miljard mensen bestaan. Er zullen dan uitgebreide kolonies zijn op de planeten Mars. Venus en op önze-eigen satelliet, de maan. Maar die kolonies zullen, om verschillen de redenen, niet blijvend kunnen voldoen aan de expansie-drift van de mensheid. Er zal méér moeten gebeuren. DYSON-SFEREN De Amerikaanse geleerde Freeman J. Dyson heeft een op zienbarende theorie ontwikkeld, die in de verre toekomst wellicht uitvoerbaar zou kunnen zijn: de naar hem genoemde „Dyson- sfeer". In het kort komt het er op neer, dat kunstmatige satellieten worden gevormd met een geheel

Leusder Krant | 1978 | | pagina 34