De mensheid kan kiezen tussen vernietiging of toekomst uiteindelijk "1 Q december 1978 I v? vervolg van pagina 18 eigen sfeer. Dyson wil daarvoor gebruik maken van de planeet Jupiter, die 1300 maal het volume heeft van de planeet aarde en 138 keer de massa van de aarde heeft. Jupiter is groot genoeg om er achtendertig nieuwe werelden van te bouwen zo groot als de aarde op drieduizend met de massa van de maan. Dyson wil de planeet Jupiter voor dat doel afbreken in kleinere stukken. Er zijn mensen geweest, die met afgrijzen hebben gereageerd op die 'gedachte. Zij zijn van mening dat deze reuzenplaneet een meetbare invloed heeft op de banen van alle andere planeten. Als je die invloed wegneemt, zeggen ze, vernietig je het hele harmonische mechanisme van het zonnestelsel De wiskundi ge en astronoom, die één en ander heeft berekend, komt echter tot de conclusie, dat het verdwijnen van Jupiter geen gevolgen van beteke nis zou hebben. De invloed die de zon uitoefent op de aarde is 16.000 maal zo groot als de invloed die Ju piter op de aarde uitoefent. Volgens Nicolson is Jupiter beslist niet on misbaar om het evenwicht te be waren. Kortom: Jupiter zou best gebruikt kunnen worden om talrijke nieuwe planeten met een eigen atmosfeer te scheppen Volgens professor Dyson moeten we daar met on ze huidige technologie toe in staat zijn en hij beschrijft dat ook uitge breid (en wetenschappelijk). Overi gens kan dit ook, zonder daar Ju piter voor af te breken. Voorlopig kan echter worden vastgesteld, dat het nog wel eventjes zal duren, voordat de Dyson-sferen werkelijk heid zullen worden. VLIEGENDE STAD-STATEN Er zijn simpeler oplossingen te bedenken dan het afbreken van Jupiter. Het begin van zo'n ont wikkeling maken we nu reeds mee: Skylab. De ontwikkeling van de Shuttle, de vliegtuigra ket, die manschappen en mate riaal naar de ruimte kan vervoe ren en terug kan keren naar de aarde, vormt een tweede schakel, nodig om tot de bouw van kunstmatige satellieten in de ruimte te komen. Maar dat is slechts een begin Zodra de maan zal zijn gekoloni seerd en er zich daar industrieën zullen hebben gevestigd, dan zal het probleem al minder groot zijn Immers, de maan biedt een enorme bron aan grondstoffen, nodig om nieuwe werelden in stand te kunnen houden. Met die grondstoffen is het mogelijk om op veel voordeliger wijze aan de bouw van de nieuwe werelden te beginnen Binnen af zienbare tijd zal de mensheid wel licht die stap wagen, ook af is zij er nu reeds technologisch toe in staat. rard K. O'Neill in zijn boek .Wonen in de ruimte" moet het mogelijk zijn, dat nog binnen een tijdsbestek van twintig jaar ..wooneilanden in de ruimte" zullen zijn gebouwd, ge schikt voor bevolkingen van enkele miljoenen zielen elk Ruimte-eilan den, die geheel zelfverzorgend zullen zijn. onafhankelijk van de economie van de moederplaneet Woongemeenschappen met een eigen (zeer goedkope) industrie, een eigen atmosfeer, eigen rekre- atieve mogelijkheden en natuurlijk eigen voedselproduktie O'Neill omschrijft een dergelijk ..eiland" (type III) als volgt: ..Wanneer we de grenzen van onze huidige technische kennis als uitgangspunt nemen, kunnen we stellen dat Eiland III een doorsnee van zes en een halve kilometer, een lengte van ruim dertig kilometer en een totale oppen/lakte van bijna dertienhonderd vierkante kilometer kan hebben. Een dergelijk eiland is groot genoeg voor een bevolking van enkele miljoenen zielen. De grootste eilanden die we met be hulp van de nu gangbare bouwmaterialen als ijzer en alumi nium kunnen bouwen en waarin een even grote luchtdruk als op 1500 meter boven de zeespiegel gehandhaafd kan worden, kunnen een doorsnee van 240 kilometer, een lengte van ruim elfhonderd kilometer en een oppervlakte van ongeveer 18.000 vierkante kilo meter hebben. De oppervlakte is vergelijkbaar met de helft van een land als Nederland. Uit economi sche overwegingen kan niet direct met de bouw van zo grote woon oorden begonnen worden; er zou den te veel grondstoffen verspild worden. Op den duur kan de mens die eilanden wel bouwen, en als de technologische ontwikkeling zich voortzet, misschien nog grotere". Hoewel dus begonnen zal wor den met kleinere wooneilanden, bestemd voor een aantal van tienduizend bewoners, zal in de toekomst nog grotere eilanden mo gelijk zijn dan wat O Neill als type III omschrijft. ALS OP AARDE De bewoners van deze ruimte eilanden zullen letterlijk een nieuwe aarde onder een nieuwe hemel hebben gekregen. Of dit de vervulling is van de profetieën in de Bijbel:En ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde" (Openbaringen 21:1) is natuurlijk alleen maar een ver onderstelling van 'n pragmatisch denkend mens. Anderen, gelovi gen, zullen in deze vorm van een nieuwe aarde en een nieuwe he mel ongetwijfeld niet de vervul ling der profetieën zien. Maar toch Zelfs de huidige technologie is in staat om de ruimte-eilanden te voorzien van een kunstmatige at mosfeer. gelijk aan die van de aar de. Sterker nog, de atmosfeer zal beter kunnen zijn, precies uitgeba lanceerd De bewoners van zo'n ruimte-eiland zullen zich een kli maat naar wens kunnen scheppen. De gewassen op de akkers zullen niet langer te lijden hebben onder de invloeden van hagel, storm of regen De groei zal gelijkmatig kun nen zijn, het produkt optimaal De energiebronnen zullen onuit puttelijk zijn. Energie van de zon, die constant zal schijnen, ook al is het mogelijk om voor de bewoners de zon op en onder te laten gaan, overeenkomstig de eeuwenlange cyclus op aarde. Door die goedkope energie, zul len de industrieën vrijwel zonder noemenswaardige produktiekosten kunnen draaien DE GEVAREN Natuurlijk zullen er ver schillende gevaren overwonnen moeten worden. Denk maar eens aan de straling en de meteorie ten-regens. Hoe groot is bijvoor beeld de kans op een geweldige catastrofe? Bijna al het doen en laten van de mens draagt een element van ge vaar in zich. leder mens. hoe ge zond ook, is vanaf ieder moment in zijn leven in gevaar en kan binnen twee minuten sterven aJs de sa menloop van omstandigheden ver keerd uitvalt. Omdat ons leven zo kwetsbaar is, bestaat ook in een woon-eiland in de ruimte de kans. dat wij plotseling zullen sterven door gevaar van buitenaf of door ei gen schuld. Daarom zullen we de risico's die aan de humanisatie van de ruimte verbonden zijn zorgvuldig moeten afwegen De feiten wijzen uit - en dat is een geruststellende gedachte - dat we in de ruimte aan minder gevaren zijn blootgesteld zullen zijn dan hier op aarde, zoals O'Neill in zijn beschouwing nadruk kelijk stelt De bewoners van zowel grote als kleine wooneilanden zul len echter afdoende tegen me teorieten en allerlei soorten straling vervolg op pagina 21 4 Zo zou men in 'n „Eiland type 3" (voor enkele miljoenen inwoners) 'n zonsverduistering waarnemen. (D. Davis, NASA)-uit: „Wonen in de ruimte"). Het interieur van Eiland I (met ruimte voor zo'n tienduizend inwoners). De omtrek van de evenaar is ongeveer anderhalve kilometer lang. De huizen en appartementen zijn naar de zon gebouwd. De landbouw- en industriegebieden kunnen bereikt worden door een buis boven in de voorstelling. (G. Guidice - NASA - uit: „Wonen in de ruimte"). Adrian Berry zegt het volgende hierover in zijn boek „De komende 1000 jaar": De constructie van deze steden op de maan, Mars en wellicht Ve nus. zal waarschijnlijk in het laatste decennium van de twintigste eeuw beginnen met de ontwikkeling van draagconstructies van buiten gewoon lichte metalen, die moge lijk zal worden gemaakt door de nieuwe technologie op satellieten van de aarde. De ontwikkeling van een industrie op de maan zal het in de volgende decennia nog ge makkelijker en goedkoper maken zeer lichte constructiemetalen te vervaardigen. In de loop van de twintigste en eenentwintigste eeuw zullen de steden steeds groter in aantal en steeds imposanter wor den. Langzamerhand zal er dan een grondstoffencrisis ontstaan, omdat de maanfabrieken niet meer in staat zijn voldoende hoeveelhe den te leveren. AJs de steden nog groter moeten worden in aantal en omvang, dan zullen zij gedwongen zijn gebruik te gaan maken van het .losse" materiaal in het zonnestelsel, waarvan gelukkig genoeg bij de hand is. Tussen de banen van Mars en Jupiter bevindt zich in een bre de gordel op ongeveer driehon derdmiljoen kilometer van de zon een enorme zwerm kleine pla neetjes, die meestal worden aan geduid als planetoïden. Ze zijn al lemaal veel te klein om een at mosfeer te kunnen bezitten. De grootste, Ceres, heeft een diameter van slechts ongeveer zevenhon derd km. De overige ongeveer vijf tigduizend, variëren in omvang van lichamen met een diameter van een vijfhonderd km tot rotsblokken van een meter. Hun gezamenlijke massa is ongeveer eén procent van die van de aarde. Op hun huidige plaats hebben ze geen economische waarde, en omdat omstreeks het midden van de tweeëntwintigste eeuw hun waar de voor wetenschappelijk onder zoek al lang zal zijn verdwenen, zal een groot aantal ervan worden ge bruikt als materiaal voor de bouw van nieuwe steden In sommige gevallen zullen zij door middel van explosies worden afgebroken, waarna delen ervan door raketten naar geschiktere banen, dichter bij de zon, kunnen worden gebracht Grote planetoïden kunnen worden uitgehold, waarna ze zelf tot steden kunnen worden omgebouwd. Kleinere kunnen eveneens worden uitgehold en worden gebruikt als gigantische transport,schepen De Russische pionier op het ge bied van raketonderzoek Kon- stantin Tsiolkovsky heeft eens voorspeld: ,,Eens zullen we pla netoïden berijden zoals we nu paarden berijden" EILANDEN IN DE RUIMTE Volgens de natuurkundige Ge-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 35