JtJlttisssisT DE SPECIAALZAAK l VOOR DE „DOE-HET-ZELVER" een bril is best leuk uiteindelijk december 1978 cL.\J vervolg van pagina 22 KAARS „Er zijn mensen, die tegen de kerststroom wensen op te roeien Zij zijn het redeneren over een zaamheid moe. Hun wapenspreuk luidt Beter is het één kaars aan te steken dan voortdurend op de duisternis te schelden Ouderen en jongeren blijken juist tegen de kersttijd als de brand op te zien. Ze ervaren hun alléén-zijn als een ondraaglijke last Ze onder gaan de kerstvriendelijkheid als een klap in hun gezicht Ze hunke ren naar de ander, zonder dat ze daarbij het risico lopen bestempeld te worden als eenzame zielepoot Het zou van overmoed en ook van domheid getuigen wanneer we menen tijdens de kerstdagen een zamen te kunnen uitnodigen. Alsof die zich laten uitnodigen! Echt een zame mensen geloven alleen nog in het „nee" Ze ervaren ook me demensen als een ontkenning al bedoelen deze het nog zo goed. Bij de kerst-inns gaat het om degenen, die tijdens de kersttijd een langere of kortere periode van ver-eenza- mmg kennen, die dolgraag eens er gens heen zouden gaan, waar ze zichzelf niet hoeven te veront schuldigen of te verklaren, waar ze met een smoes binnen kunnen ko men en zonder smoes kunnen ver trekken Voor hen is de kerst-inn bestemd, met op de achtergrond de herberggedachte eten. drinken, anderen ontmoeten, gastvrijheid waarbij de herbergier een oogje in het zeil houdt.' „Ook onder de organisatoren van de kerst-inns bevinden zich mensen, die in de kersttijd anders niet zouden weten waar ze heen moesten Trouwens. maat schappelijk werksters willen ook wel eens naar een kerst-inn gaan Het „uit hoofde van beroep" is dan een mooie smoes", aldus ds Kla- mer. RUIMTE De radiopastor („Ik voel me niet zo n kerst-inn-organisator") heeft in de allereerste jaren het hele kerst- mn-gebeuren in Nederland ge coördineerd. Later is deze taak overgenomen door het Maat schappelijk Advies- en Inlich tingenbureau in Utrecht Omdat de kerst-inn-gedachte zo langzamer hand ingang heeft gevonden, laat men de organisatie nu over aan plaatselijke groepen Dat neemt niet weg dat ds Klamer nog nauw betrokken is bij de kerst-inns „De gedachte van de kerst-inns is een poging om de maatschappij, die zich tijdens Kerst heel duidelijk ma nifesteert als een gesloten samen leving, waar je bijna niet tus senkomt, open te breken Dat ligt ook besloten in de kerstboodschap Jezus schept daar ruimte waar geen plaats is. Het gaat om een ontmoeting in niemandsland Jezus wil ernst maken met de ontmoeting Maar de hele kerstboodschap is zo opgedikt, dat de kern bedekt is ge raakt onder het engelenhaar VOOR EEN FIJNE BOTERKRANS WEIHNACHTSTOL, TULBAND, DIV. TAARTEN EN GEBAK, CHIPOLATA PUDDING NAAR: Sm3- banketbakkerij Dorpsstraat 166 - Scherpenzeel Tel. 03497-1280. Wij bieden u het juiste gereedschap. 1e soort hout-en plaatmateriaal. Ook op maat gezaagd en eventueel bewerkt en nog vele andere artikelen voor de vakman, de agrariër en de burger. En natuurlijk gratis advies. DOE HET ZELF „RENSWOUDE„ f Barneveldsestraat 4,3927 CC Renswoude. Tel. 08387-2317. BOODSCHAP „De kerst-inns hebben alles te maken met de kerstboodschap „Wie honger heeft, geef hem te eten; wie dorst heeft, geef hem te drinken; wie nergens terecht kan. geef hem gastvrijheid" Dat is het evangelie daar moeten we niet over praten, daar moeten we mee werken.' SINTERKLAAS Ds Klamer speelde ook dit jaar in een ziekenhuis voor Sinterklaas „Wanneer de Pieten met strooi- goed een ziekenkamer opstormen, stel ik me verdekt op in een hoek dan vraag ik aan een verpleegster, wie er op die kamer liggen „Een Turk'zei een verpleegster dit jaar bij éen van de kamers Even later stapte ik waardig de kamer binnen En ja hoor daar lag een „Turk glunderend kijkend naar de strooi ende Pieten Ik ging naar hem toe en vroeg hem waar hij vandaan kwam „Uit Marokko was zijn antwoord Dat vind ik zo gek. ze weten in het ziekenhuis blijkbaar wel dat hij het aan zi|n nieren heeft maar zijn nationaliteit is bij hen niet bekend Ik zou dan ook niet graag met de kerstdagen een gastarbei der willen zijn, hoewel buitenlandse werknemers wel degelijk een rol kunnen spelen in een kerst-inn- programma. bijvoorbeeld als leden van een muziekgroep." gen gewekt Is een kerkelijke ge meente wel klaar met het houden van een feestelijke kerkdienst"? Kunnen de deuren daarna op slot. gaat het feest dan (thuis) door voor de ingewijden, voor het eigen volk je, met de deur op slot? Een verzet tegen die lamlendige kerstsfeer is dringend noodzakelijk. Er moet een teken tot nodiging van de kerken uitgaan; het moet niet bij onderonsjes blijven Volslagen on kerkelijke herders, die niet eens voor de rechtbank mochten getui gen. waren de eersten, die het Kind zagen Buitenlandse intellectuelen, ook buitenstaanders, de Wijzen uit het Oosten, volgden hen De men sen uit de synagogen lieten het af weten Zij wisten wel dat de Mes sias geboren zou worden in Bethle hem, maar zij kwamen niet." „NEE" „De kerst-inn-gedachte zegt duidelijk „nee" tegen al te enge ontwikkelingen De kerken zouden meer tijdens de kerstdagen moeten organiseren Kerstsamen- zangbijeenkomsten en dergelijke zijn nu al lang voor Kerst afgehan deld Men begint al direkt na Sint Nicolaas De „kinderen der duisternis" zijn ons. wat dat betreft, te slim af. de restaurants adverte ren volop met kerst-diners, die de mensen op eerste en tweede kerst dag voorgeschoteld krijgen VUUR GRIEZELIG „Wat ik zo griezelig vind aan al die kerkelijke verbanden? Men zingt „Komt allen tezamen", maar dat wordt dan wel gedaan door een kerkelijk elitair gezelschap Het lijkt wel of het kerstfeest steeds meer gezelligheidsfeest wordt met de deur op slot Tegelijk worden er - ook door de kerken - verwachtin Ds Klamer meent dat het niet in woorden te vatten is wat met de kerst-inns is bereikt „Daarmee moet je altijd erg voorzichtig zijn; het zou zo gauw tot zelfverge- noegdheid leiden We moeten vol harden en er de schouders onder zetten We zien duidelijk om ons heen hoe de samenleving verkilt We zijn aardig voor elkaar, maar bewaren wel een zekere afstand Wij moeten het niet bij woorden la ten, maar een feestelijke poging wagen een vreugdevuurtje te ont branden in onze koude samenle ving. en die is koud. hoor Pas wan neer we op elkaar kunnen rekenen, merken we hoe groot de afstanden zijn. Ik heb de indruk dat door die kerst-inns mensen zijn wakker ge schud. die het niet langer nemen en vuurtjes zijn gaan aansteken WELKOM „De kerst-inns op zichzelf zijn niet zo belangrijk Natuurlijk is de kerst-inn ook maar een manier en over een paar jaar is die kerst-inn misschien wel weer voorbij Dan is er weer wat anders Van belang is daarentegen zeer zeker de grond gedachte In de kerstdagen wordt zo de nadruk gelegd op het bij- een-zijn, terwijl dit voor velen niet geldt We moeten dat niet alleen constateren, maar ook een deur openen en het „welkom" waarma ken „OPEN HUIZEN" „De gedachte van „nu is het schrijnen" is echter zonder meer fout. Mensen voelen zich niet alleen tijdens de kerstdagen eenzaam, maar ook in andere tijden van het jaar. Daarom mag de kerst-inn niet beperkt blijven tot de december- feestdagen'vindt ds Klamer, die daarom bijzonder blij is met gedu rende het gehele jaar geopende „Open Huizen" In onder meer Am sterdam en Heerlen „De kerst-inn is maar een invalspoort en de open huis-gedachte staat al weer te drin gen Ik vind ook. dat het daar naar toe moet." „Want ja, waarom juist met Kerst? Het valt niet te ontkennen, dat juist het accent op de intimi teit, de huiselijkheid, het onder elkaar zijn, en tegelijk de ver wachting van het „Komt allen te zamen". blijdschap over Gods aanwezigheid, bij zeer velen het gevoel oproept: Ik hoor er blijk baar niet bij, ik ben te veel, ik sta er buiten. Verder ervaren velen bij zichzelf een gezinsegoisme, een onmacht om samen te vie ren, een verveling. Bij elkaar zijn dit redenen te over om in te gaan op al die signalen, waarin duide lijk gemikt wordt op aandacht, op ontmoeting. ledereen, die met opmerkingen op komt draven als: is dat geen druppel op de gloeiende plaat, of: kan zoiets niet ontaarden, of: is het geen nieuwe modegril en noem maar op, kan bij voorbaat gelijk krijgen. Wat zo n persoon met dat gelijk gaat doen, blijft voor mij een grote vraag. Laten we niet blijven redeneren als er mogelijkheden zijn. Nogmaals: beter is het één kaars aan te ste ken, dan voortdurend op de duisternis te schelden De kerst-inn blijkt in veel plaatsen mensen tot nadenken te stemmen. Waar zijn in onze sa menleving „open huizen", waar is gastvrijheid die niet bemoei ziek is, waar kan een mens te recht om zichzelf te zijn, waar ontmoet hij anderen die tijd heb ben, van wie hij - zo nodig - aan dacht kan verwachten? De kerst- inn KAN het begin worden voor een „Open Huis", 't hele jaar door." ,,De bedoeling van de kerst-inns is dat ouderen en ongaren elkaar zoeken, ontmoeten, vinden, naar elkaar luisteren en samen van alles doen en bespreken (archief-foto) en laat hem elk half jaar nakijken

Leusder Krant | 1978 | | pagina 39