LP rsj SAHELP BROODNODIGE HULP VOOR BOVEN-VOLTA UNIEKE HULPVERLENING DOOR STICHTING SAHELP stichting giro601300oss LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 Leusdenaren met vrachtwagens vol medicamenten door Sahara weer op markten en in winkels op te duiken, waar ze voor grof geld worden verkocht Dat zelf brengen is een hele onderneming, een onderneming ook niet geheel en al zonder risico, maar je hebt in ieder geval de zekerheid, dat de injectienaalden voor die en die mis siepost ook inderdaad terecht komen en dat de smeerseltjes en zalfjes bij het ziekenhuisje belanden, dat erom te springen zit" HULP IN GOEDEREN Hulp in goederen, niet in geld, en transport overland door eigen mensen, direct naar de plaats van bestemming Dat zijn de pijlers waarop het hulp programma van de stichting Sahelp steunt Bert Hoogendam, expert op het terrein van audiovisuele technieken, maar. net als Max van Gijn zo door de idee van de Stichting Sahelp aange sproken, dat hij zich eveneens als vrij williger voor het konvooi aanmeldde ,,Het zal bepaald geen vakantiereisje worden De problemen waarmee we tij dens de tocht geconfronteerd kunnen worden, kunnen legio zijn Blij ben ik echter, dat ik op mijn wijze een aandeel in de hulpverlening kan hebben, al moet ik daar eerlijkheidshalve aan toevoe gen. dat behalve die overweging ook het avontuur van zo een reis me erg aanspreekt" De in genoemde plaatsen gehouden acties brachten in totaal zo n anderhal ve ton op Geld. waarvoor, veelal tegen gereduceerde tarieven, een veelheid aan goederen kon worden gekocht Goederen, bij de aankoop waarvan de Stichting Sahelp door terzake deskun digen, zoals de Delftse chirurg dr M A Verschuyl, werd geadviseerd Hoogen dam ,,Er is gewikt en gewogen wat wel en wat niet mee te nemen We hebben de volledige zekerheid dat de dingen die we meenemen ook werkelijk in een behoefte voorzien". Tot de mee te ne men spullen behoren o.m vitamine preparaten. antibiotica en injectienaal den, maar ook schoolschriften (Hoog endam. .Die schriften nemen nauwe lijks ruimte in en er is een schreeuwend gebrek aan") en, om een ander niet zo voor de hand liggend artikel te noemen, verf (Hoogendam „Er zijn wat school tjes die hooghodig een verfje moeten hebben, niet alleen om fraaier te ogen, maar vooral op grond van hygiën). Bij de aanschaf van de diverse artikelen ondervond de Stichting Sahelp mede werking van o a Organon in Oss en Gist Brocades in Delft Max van Gijn daarover: ..Daardoor konden we voor hetzelfde geld meer dingen kopen WENNEN GEBLAZEN Eind januari zullen de vrachtwagens vertrekken Met de heen- en terugreis zal naar schatting een week of acht ge moeid zijn Het aantal af te leggen kilo meters zal rond de 14 000 komen te liggen Bert Hoogendam: ,,We zijn al flink met die vrachtwagens aan het oefenen geweest Heel vroeger heb ik weieens op dat soort bakbeesten gere den maar dat geschakel en gema noeuvreer is toch flink wennen gebla zen" Elke auto zal door twee vrijwilli gers worden bemand Hoogendam: ,,Het ligt in de bedoeling om wat be manning betreft steeds met elkaar te wisselen Want. reken er op. dat je tij dens zo'n lange tocht elkaar leuk op de zenuwen kan werken, vooral als je steeds op dezelfde partner zou zijn aangewezen Wat de te volgen route betreft geko zen is voor het ook door het konvooi van destijds gevolgde parcours Oss-Ge- nua-Tunis Algerije, met daarop aan sluitend de Tanezrouft-woestijnroute. die dwars door de Sahara leidt Hoog endam ..Het is een uitdaging, want er wordt dan wel heel mooi gesproken van de Tanezrouft-route, alsof je zo maar zonder meer een keurig aangegeven weg hebt af te rijden, maar heel vaak zal ons enig houvast wat ter markering neergezette lege oliedrums zijn Als die dingen teminste niet door een zand storm omver zijn geblazen, of door zand zijn bedolven Dan heb je natuurlijk sporen van andere auto's, maar die sporen kunnen ook opeens uitgewist zijn, of je naar een heel verkeerde plek leiden" DROOGTE De Sahara Het grootste woestijn Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Bob Braakman Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S D« m—t\« In d« Lcusdcr Krant Q«publlc#erd« foto*» kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is sen uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. LEUSDEN- Zomaar een missiepost. Een van de vele. Het is de post in Ticaré, een gehucht bij Kon- goussi, een van de ergst door de droogte getroffen gebie den in Boven Volta. Mannen en vrouwen met gladde, gele zweren op armen en benen. De pastoor, in antwoord op de vraag waarom er niets gedaan wordt om ze te genezen: „O ja? Waarmee dan? Er is hier niets, niets, niets". Elders, in het uit hutten be staande dorpje Baskuré, een dispensaire, een verband- post. Een van de broeders heeft er al met al zo'n 300 lum- baalpuncties verricht met zegge en schrijve twee plastic weggooi-injectiespuiten. Mo gelijkheden om de naalden te steriliseren heeft hij niet. Er staat alleen een schotel met gekookt water om de naalden na gebruik in te bewaren. De broeder: „Ja, er bestaat ge vaar voor besmetting. Maar, wat moet ik anders??" Boven-Volta Met Bangla Desj het armste land ter wereld. Op het eerste gezicht „oogt" het goed. Er zijn tal van pittoreske dorpjes, bestaande uit van rietmatten en takken gebouwde hutten, die als een verzameling omgekeerde, halve kokosnoten her en der als bij toeval liggen verspreid. Wie echter zijn ogen de kost geeft, en met de mensen praat, ontdekt al gauw, dat het land voor de bewoners zelf niets schilderachtigs heeft. De zo leuk ogende hutten staan meestal rondom een waterput, die elk jaar dieper moet worden gegra ven omdat het grondwaterpeil zakt Dit heeft tot gevolg dat de bomen en andere begroeiing dood gaan En, dat leidt dan weer tot het uitblijven van re gens Het is een uitzichtloze situatie, want het land zelf is niet in staat om de rampsoed van de droogte te doen keren Behalve de droogte is er het probleem van de armoede, met alle gevolgen vandien, met na me ook voor de gezondheids zorg. Er is geen geld om de staatshospitalen en - verband- posten van medicamenten te voorzien. Wie geholpen wil wor den, moet zelf de benodigde spullen meenemen. Ook de missiehuizen beschikken zelden over medicijnen of verband. Ze krijgen wel wat. maar dat is vol komen ontoereikend voor de grote behoefte van de bevolking. Hulp is dringend gewenst. Hulp uit rijke, westerse landen. Het is de Stichting Sahelp (Samen Helpen) uit Oss, die vo rig jaar een stuk hulpverlening op gang heeft gebracht. Een bij zonder stuk hulpverlening. Me dicamenten en andere hulp goederen werden gekocht en naar Boven-Volta getranspor teerd. Getransporteerd, met ei gen vrachtwagens. Eind januari vertrekt opnieuw een expeditie. Daarover gaat bijgaand verhaal. Wie een (financieel) steentje wil bijdragen: het gironummer is 601300 t.n.v. Stichting Sahelp. Oss. Bert Hoogendam gebied ter wereld Te denken overigens dat ze een enorme zandbak zou zijn. een eindeloze zee van zand. is fout De door de Sahelp-expeditie af te leggen rit voert behalve over mulle zandvlakten door kaalgeblazen steenwoestijn en berggebieden met grillige rotsforma ties De voorzieningen op het traject zijn bijzonder mager Hoogendam „Soms zullen we voor een afstand van een ki lometer of duizend water en brandstof mee moeten nemen, omdat er onder weg niet aan te komen is" Door werk groepen van Sahelp is inmiddels pre cies uitgedokterd waar en tegen welke prijzen brandstof water en voedsel kun nen worden gekocht, nagegaan ook, wat de formaliteiten bij de diverse gren zen zijn. welke papieren met het oog daarop allemaal nodig zijn. Wat dat aangaat, zal de bemanning van de vrachtwagens voor zo weinig mogelijk problemen komen te staan Onver wachte gebeurtenissen kunnen zich - los daarvan - immers nog genoeg voordoen. Denk alleen maar aan zaken als hoge temperaturen, grote droogte, de muggen, en de soms bijna onneem bare wegen die eigenlijk die naam niet verdienen en daarom maar pistes wor den genoemd, of denk aan de grens conflicten die zich in dat gebied nogal eens voordoen en waar je bij betrokken kunt raken Uit alle voorzorg ook hebben de leden van de expeditie zich tegen alle mogelijk ziekten laten inen ten van gele koorts tot en met cholera, van geelzucht tot en met tyfus ZWARE TOCHT Een zware tocht wordt het Zwaar voor de wagens (Van Gijn: Er wordt flink wat reserve materiaal meegenomen), zwaar voor de bemanning (Hoogen dam: ,,Een diëtiste heeft de voeding voor ons uitgekiend Sardines zullen een nogal belangrijk rol in ons voedingsschema gaan innemen Na terugkeer zal ik die dingen denk ik niet meer kunnen zien, laat staan kunnen eten) Alle risico's, alle inspanning. Van Gijn en Hoogendam vinden ze het doel Max van Gijn meer dan waard Hoogendam. ,,We hebben ook een waterpomp bij ons Dat ding is voor een Witte Pater die in zijn streek overal water aanboort, de men sen dan vertelt, hoe ze hun land met dat water kunnen irrigeren. om vervolgens weer verder te rijden om elders weer nieuwe putten te slaan. Alleen al door die enkele, simpele pomp kan al weer iets ten goede worden veranderd, om over al die mensen die dankzij de medi cijnen die wij brengen geholpen kunnen worden dan nog maar te zwijgen Dat alles rechtvaardigt de tocht volledig". KLEINE PLAATSEN Max van Gijn ..Het aardige is ook. dat het nu eens geen grote plaatsen zijn. plaatsen van een grootte als een Amsterdam of Rotterdam, maar heel wat kleinere die hun schouders er onder hebben gezet en een expeditie als deze mogelijk hebben gemaakt In Oss is de idee geboren, en van daaruit is de idee overgewaaid naar plaatsen als Dok- kum. Terneuzen, Leiden en Assen. Op de scholen daar is de jongens en meis jes verteld hoe het zit met de landen van de Sahel. met welke problemen ze te kampen hebben Ze hebben projecten gemaakt en er zijn ouderavonden aan gewijd en zo is de bal aan het rollen geslagen in de Cichting van financiële acties" VERSLAG DOEN Het is het plan van Max van Gijn en Bert Hoogendam om straks, na te rugkeer, het thuisfront uitgebreid verslag te doen over de expeditie, om op die manier de problematiek van de Sahellanden en de wijze van hulpverlening van de Stichting Sa help verdere bekendheid te geven. Met het oog daarop wordt door Hoogendam een veelheid aan foto- en filmmateriaal meegenomen. Van Gijn: „Wat Sahelp doet, verdient meer aandacht. Het gaat bij Sahelp om een hulpverlening waarbij de gaten van de grote hulpverlenings programma's worden ingevuld". Maanlandschap in de Sahara (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - De drie knoepers van vrachtwagens zijn tegen schrootprijs van het Westduit- se leger gekocht. Deskundige vrij willigers hebben de gevaarten van onder en van boven, en van binnen en van buiten grondig geïnspec teerd. De wagens werden volledig gereviseerd, zodat ze, ook al zijn ze bijna twee decennia oud, weer hele maal hun mannetje staan. De diepste kuilen en ergste hobbels kunnen ze weer trotseren. Wel nodig, want het traject dat afgelegd moet worden, liegt er bepaald niet om. Van extra tanks werden de wagens voorts voorzien. Tanks voor water en voor extra benzine. De tocht zal im mers dwars door de Sahara gaan, en daar kan je motelletje en benzi nestations gevoeglijk vergeten. De eindbestemming is Boven-Volta, de voormalige Franse kolonie in West Afrika. Boven-Volta, het door droogte zo geteisterde Sahelland, dat ingeklemd zit tussen Mali, Da homey en Ivoorkust. Boven-Volta, waar aan alles gebrek is, maar waar de Stichting Sahelp in eerste instan tie met name een stukje nood op het gebied van de gezondheidszorg wil lenigen. Daarom worden die vracht wagens, nagenoeg geheel vol gestouwd met antibiotica, vitamine preparaten en eenvoudige medische instrumenten. Bert Hoogendam en Max van Gijn uit Leusden, alle twee deel uitmakend van de ploeg die de spullen naar Boven-Volta vervoert: „We weten, dat het al met al de be kende druppel op de al even bekende gloeiende plaat is, maar dat mag niet de reden zijn om dan maar helemaal niets te doen". Vorig jaar koersten twee vrachtwa gens dankzij de Stichting Sahelp rich ting Boven-Volta Eind januari gaan er weer drie De nieuwe expeditie is mo gelijk geworden door financiële acties in plaatsen als Dokkum. Terneuzen, As sen en Leiden, en in Oss zelf Max van Gijn, journalist, door hetgeen hij over de Stichting Sahelp heeft gehoord zo en thousiast. dat hij zich opgaf om een van de wagens te besturen Wat mij met name zo aanspreekt is het feit. dat de goederen gebracht worden naar de plek waar ze het hardst nodig zijn Uit verhalen, maar ook uit eigen waarne ming. weet ik dat bij veel acties de spullen geheel of gedeeltelijk niet ter bestemder plaatse arriveren Soms lig gen ze dan maanden achtereen in ha vensteden van naburige kuststaten om na heel veel vertraging pas ter plekke te arriveren, of ze verdwijnen, om later

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3