„Wij zijn middeleeuwers, maar met eet technologie die 500 jaar verder staat" n Etienne de Jonghe, sekretaris Pax Christi Internationaal: Pax Christi, een huis met vele kamers Le Journal de la Baix uiteindelijk QC december 1978 £-\J Nu het jaar op zijn laatste benen loopt, zullen we weer aanzitten aan rijkgevulde tafelen en elkaar met geschen ken bedenken. De traditie wil het zo. Thuis, bij vrienden of in den vreemde zullen we Kerstmis vieren. Kerstmis: het feest van de vrede. Vrede op aarde aan alle mensen van goede wil. Maar de vrede die deze aarde kent is er één die zich kenmerkt door de afwezigheid van een oorlog op mondiaal vlak, een gewapende vrede, en bijgevolg een uiterst wan kele. De vrede die wij kennen berust op de aanwezigheid van een krankzinnige hoeveelheid massavernietigingswapens bij (vooralsnog) twee grote machtsblokken. De mens heeft het zo ver geschopt dat hij over genoeg kernwapens be schikt om zijn soort en zijn wereld in een mum van tijd totaal te vernietigen. Desondanks gaat de bewapeningswedloop onvermin derd voort: er worden steeds meer en steeds „betere" wapens gemaakt. De cijfers liegen er niet om. In 1972 gaf de wereld meer dan vijftig keer meer uit per soldaat dan per schoolgaand kind. In 1976 overschreed de wereldrekening voor wapens en defensie voor het eerst de kaap van de 300 miljard dollar! Dat is meer dan anderhalf keer zoveel als de wereld uitgeeft voor opvoeding en onderwijs. „Langs alle kanten kruipt deze kanker voort," zegt Etienne de Jonghe, internationaal secretaris van de (te weinig bekende) vredesbeweging Pax Christi Internatio naal (PC). „Hoe meer je je in dit probleem verdiept, hoe meer je beseft dat het de verkeerde kant opgaat, en hoezeer dit alles aan de greep van mensen, ook staatslie den en besluitvormers allerhande, ontsnapt. Ik geloof niet dat het nog vijftig jaar in dit tempo kan voortgaan. Niet dat ik een onheilsprofeet wil zijn. Ik baseer me op redelijke argumenten." ONTSTAAN EN GROEI PC ontstond na de tweede we reldoorlog op initiatief van mon seigneur Théas van Lourdes. Deze bisschop had in Compiègne in Duit se gevangenschap gezeten. Daar ontstond de idee van verzoening tussen Fransen en Duitsers. Spoedig werden allerhande inter nationale bedevaarten en jon gerentochten georganiseerd. De jongerentochten, de zogenaamde .routes", worden ook vandaag de dag nog gehouden. De oorspron kelijke vorm - jonge mensen uit verschillende landen die elkaar wandelend en pratend rond een bepaald thema troffen - is tegen woordig wel wat gewijzigd, in deze zin dat de deelnemers nu in groep jes enige tijd met marginalen gaan samenleven Vanaf 1950 begon men structu ren te ontwerpen. Er ontstonden een paar secties. Frankrijk en Duitsland waren de eersten, Belgiè en Nederland volgden vrij snel. Geleidelijk aan werd het actie-ter rein breder: midden in de jaren vijf tig kreeg men aandacht voor de Koude Oorlog en de bewapenings wedloop, en rond 1960 richtte men de blik eveneens op het dekoloni satieproces en op het aankomen van de Noord-Zuid-verhoudingen Inmiddels waren er secties bijge komen in Luxemburg, Italië, Span je, Oostenrijk en Zwitserland, en iets later in Ierland, Engeland, de Verenigde Staten en Australië. In 1965 verhuisde het internatio nale secretariaat van PC van Parijs, waar de eerste fase van tot standkoming en structurering plaatsvond, naar Den Haag. Ber nard Kardinaal Alfrink nam als in ternationaal president de fakkel over van de Franse kardinaal Fultin, en de Nederlander Carel ter Maat werd internationaal secretaris. On der de bezielende leiding van dit tweemanschap werd de beweging verder uitgebouwd. Er werden contacten gelegd met derde-we reldlanden en belangrijke stu diecongressen gehouden. NIEUWE TOP UKMJ. IWJCM3 "1 ■mSunufmsutSa Tlm streek van Turijn, staat nu aan het roer van PC. Hij is de auteur van twee boeken, namelijk „Beken tenissen van een bisschop of hoe ik mens word", waarin hij zijn eigen postconciliair evolutieproces be schrijft, en „Brief aan een vriend", waarin hij een gesprek probeert aan te knopen met een materialistische en atheïstische jongeman. Internationaal secretaris is nu de forse, onrustige Vlaming Etienne de Jonghe. Heel jong al werd hij ge% boeid door vraagstukken als bewa peningswedloop, racisme, mense lijke onderdrukking, enzovoort. Hij studeerde politieke en sociale we tenschappen aan de universiteit van Leuven en volgde cursussen aan het polemologisch instituut in Groningen, waar hij een scriptie maakte over het „vredesdenken" van de Rooms-katholieke kerk. Daama kwam hij als vrijwilliger bij PC terecht „Geleidelijk aan werd ik door dit werk gebiologeerd." aldus De Jonghe. „Je gaat steeds meer beseffen dat die moeilijke taak - de publieke opinie, die zich machte loos voelt, en zich probeert te be schermen door onverschilligheid, wakker te schudden - moet ge beuren." Halverwege dit jaar werd de lei ding weer verniewd, en verjongd. De 54-jarige monseigneur Luigi Bettazzi, bisschop van Ivrea in de De voornaamste taak van PC is ervoor te zorgen dat de Roomska- tholieke kerk haar taak vervult in het verwezenlijken van echte vrede. Etienne de Jonghe: „In het zoe ken naar vrede kan de katholieke kerk met haar 700 miljoen leden een enorme rol spelen. Het zou wel eens cruciaal kunnen zijn of men op dit vlak al of niet actief is geweest. Ik bedoel: de geschiedenis zou er een oordeel over kunnen vellen." Lange tijd heeft de katholieke kerk de leer van de „rechtvaardige oorlog" verkondigd. In het verleden is ze op historische momenten nogal eens afwezig gebleken. Dit beseft De Jonghe maar al te goed. Hij zegt: ..Als de kerk in deze pro blematiek haar rol niet speelt, dan laadt ze een zware verantwoor delijkheid op haar schouders. Posi tief gezien, als de kerk de moed opbrengt om naar haar overtuigin gen te leven en ze consequent door te trekken, dan krijg je een kerk die als kritisch geweten gaat func tioneren en zich niet losmaakt van concrete maatschappelijke belan gen, een kerk die niet meer aan een bepaalde samenlevingsvorm is ge bonden zoals dat vroeger het geval was. Haar kansen worden dan groter, ze wordt een autonome kracht." JUSTf n« d cwtf'ioSu'nikT T >EACE SSsT-C-* 4» DERDE FASE Het internationaal secretariaat van PC (dat - uiteraard - de secre- taris volgt) is nu in een van buiten gezien somber gebouw aan de al even sombere Kerkstraat te Ant werpen gevestigd. Binnenin valt het s evenwel best mee. Het is - ais P voormalig klooster - erg ruim Men K werkt er nog volop aan de inrichting, [j Volgens Etienne de Jonghe is PC h nu in zijn derde fase gekomen Het 9 is nu zaak de diverse secties in-1 houdelijk beter samen te brengen Ij rond de verschillende thema's 1 waaraan wordt gewerkt, namelijk bewapeningsproblematiek, men- senrechten, geweldloosheid en B wereldordening. „De taak van het Ij internationaal secretariaat is er één I van coördinatie en hulp bij het op- R zetten van gemeenschappelijke I activiteiten, zoals studiecongres- sen, populaire congressen, jon- I gerenactiviteiten, enzovoort," aldus i de internationale secretaris. „Verder dient er voor gezorgd te worden dat PC haar vertegenwoor- digingsrol op vele vlakken vervult. PC heeft een consultatieve status 1 bij de Uno en bij de Raad van Euro pa, en vraagt die momenteel aan bij de Unesco. Dan zijn er nog de con- j tacten met Oost-Europa, vooral met de Russisch-Orthodoxe kerki PC is een huis met vele kamers. De nationale secties staan zelf standig en zijn onderling erg ver schillend. Ze werken vanuit ver schillende (politieke, sociale, cul turele...) achtergronden en hebben hun eigen tradities. Sommige sec ties treden als politieke druk kingsgroepen op (de Nederlandse sectie wordt parlementair gehoord), andere werken meer aan de basis (zoals bijvoorbeeld het geval is in Zwitserland) Bepaalde secties werken strak binnen de kerkelijke vervolg op pagina 27 ssm Etienne de Jonghe

Leusder Krant | 1978 | | pagina 42