Ppax christi pólobrloü Levens licht van hemelwaarts gericht vlammetje uiteindelijk O "7 december 1978 I PM Ohpiatt door guido logie vervolg van pagina 26 context, andere mikken dan weer op een zo groot mogelijk publiek ,,Deze verscheidenheid maakt het werk moeilijk maar tegelijkertijd boeiend, omdat juist uit deze diver siteit een grote rijkdom kan groei en," zegt De Jonghe. die zijn werk slopend noemt. U Intamabonato kathoAsctM friodwwtwwogung LANGE WEG De weg van informeren en sen sibiliseren, waarvoor PC heeft ge kozen, is erg lang. Daartegenover staat dat de bewapeningswedloop een zodanige vlucht heeft genomen dat het mensdom en zijn wereld ieder ogenblik door totale vernieti ging en ondergang bedreigd wordt. Heeft het werk van PC dan nog wel zin? Etienne de Jonghe: ..Is er een alternatief9 Ik heb persoonlijk de neiging om tot de pessimisten te behoren, althans in deze zin, dat ik ervan overtuigd ben dat, als er niets aan de huidige situatie verandert, het dan vroeg of laat falikant moet eindigen. Het is evenwel niet uitge sloten dat men het tij nog kan keren. Dit baseer ik op mijn geloof in de mens Ik meen dat hij nog altijd zijn eigen geschiedenis schrijft In elk geval, het minste wat je kunt doen. is behoren tot degenen die probe ren er iets aan te veranderen. Dat hele vraagstuk is zo groot en com plex, en verweven met de eco nomie. de wetenschap, de politiek, de machtsstrijd, enzovoort, dat al leen nog een globale mobilisatie van menselijke inzet de catastrofe kan afwenden. Het enige wat je kunt zeggen is dat de kerk. het christendom, daarin een rol moet spelen. PC van haar kant kan - niet gemakkelijk, en er zijn nog veel meer mensen en middelen nodig - andere groepen in beweging bren gen, die op hun beurt weer andere groepen in beweging brengen, die op hun beurt weer andere groepen activeren, enzovoort, wat uiteinde lijk tot een bewustwordingsproces binnen de christelijke gemeen schap moet leiden. Dit is een stra tegie waarvan je zegt dit kan nog wel." Bernard Kardinaal Alfrink Is PC uitsluitend een Rooms- katholieke aangelegenheid9 E de J. .,PC is een katholieke vredes beweging waar ook christenen en niet-christenen aan meewerken omdat ze zich er in thuis voelen PC is een autonome lekenbeweging met aan het hoofd een bisschop Ook de nationale secties hebben een bisschop als president. PC is een drukkingsgroep op de kerk." Waarom is het telkens een bis schop die de secties van PC leidt? E. de J. ,,Dat is statutair zo be paald. Die regel dateert van vroeger, maar heeft toch belang. Op deze manier wordt een band geschapen met de kerkelijke hiërar chie Zijn er contacten met andere ker ken? E. de J.: ,,PC heeft contacten met de Wereldraad van kerken in Genève, met een andere vredes beweging, IFOR - waar meer de Quaker-invloed voelbaar is - en via de Wereldgodsdienstenconferentie met andere godsdiensten. Wat je vaak vaststelt is dat het nog te veel bij uitspraken blijft, en er te weinig daden worden gesteld Het con sequent doortrekken dus van wat je zegt Is er verschil in denken tussen PC en de Rooms-katholieke leiding wat de problemen van bewapening en ontwapening betreft9 E de J. ..Neen Reeds in de jaren zestig hebben we de encycliek ..Pacem in Terris als manifest genomen Het probleem is veeleer dat de basis zo weinig aandacht schenkt aan de documenten uit Rome Reeds bin nen de kerkelijke structuren doet zich dit verschijnsel voor." ANGST VOOR VERANDERINGEN Hoe verklaart u deze onver schilligheid? E. de J ..De neiging van veel mensen om zich afzijdig te houden van het politieke en de nei ging om zich machteloos te voelen tegenover al deze grote problemen Misschien de angst voor veran dering ook Ik denk dat de mensen zich meer met het individuele, dat grijpbaarder en zichtbaarder is, be zig houden. In welke mate beleven de mëeste mensen het feit dat de wereld nu één is geworden, dat de wereld zo klein is geworden? Dat leeft heel weinig. Zoals het rapport van de Club van Rome zegt: dat gaat bui ten je gezichtseinder, je gezichts einder gaat zo ver je kunt zien: je vriendenkring enzovoort. Daar lig gen de affecties en de ethische mo tivaties. Wij zijn middeleeuwers, denk ik. maar met een technologie die 500 jaar verder staat. De mid deleeuwer was een man op de maat van zijn tijd Wij zijn niet meer op de maat van onze tijd, van onze technologie Het is allemaal groter dan onszelf geworden, wij kunnen méér dan waar wij verstandelijk en moreel op een verantwoordelijke manier mee kunnen omspringen. Er heeft ooit iemand gezegd dat het zondebesef in deze tijd niet meer is: wat heb ik gedaan, maar wel: wat heb ik NIET gedaan." In de pers krijgt bisschop Bettazzi nogal eens het epitheton ,,rode bis schop" of ..Italiaanse Helder Ca- mara". Is hij dat? E de J ,,Dat is moeilijk te zeggen Dat zijn etiket ten. Hij wijst die zelf af. Hij is wel een man die zich op bepaalde ogenblik ken duidelijk heeft uitgesproken, en dan word je gauw in een hokje ge stopt Ik heb hem leren kennen als iemand die weet te luisteren en die aandacht heeft voor variëteit. Hij voelt grote sympathie voor de klei nen en de armen, en is ervan over tuigd dat het christendom zeer duidelijk hun kant moet kiezen." Wat is voor PC de betekenis ge weest van Bernard Kardinaal Al frink als internationaal president9 E de J.: ..Zijn betekenis is heel groot geweest Hij bepaalde het ge zicht van PC in een periode dat ze meer en meer naar buiten is getre den en bekendheid heeft gekregen Hij maakte ook impliciet duidelijk dat PC een appel is op de kerk. Tijdens zijn presidentschap zijn enorm veel contacten gelegd waar we nu verder van profiteren VREDE Wat betekent voor PC het woord .vrede"? E de J. ..Voor PC is vre de een fenomeen dat op ver schillende niveaus zit die je moet verbinden je hebt vrede met jezelf, vrede met je medemensen, vrede in de groep waartoe je behoort, vrede tussen de groepen onderling, vrede op het internationale vlak Dit alles moet eén geheel vormen, anders trekt men zich terug op eilanden Vrede betekent: geen oorlog, het wegnemen van ongerechtigheid als oorzaak van conflicten; nieuwe methoden zoeken om conflicten op een rechtvaardige wijze, zonder geweld, te beslechten, samen groeien naar een wereldgemeen schap met de anderen, in diversi teit. Als christen moet men hierin een dynamische rol spelen Volgens vóórchristelijk ge bruik zal men ook dit jaar weer huis, hof en kerk opsieren met dennegroen en hulst als sym bool van de herlevende groei kracht. De duisternis geeft zich echter niet voetstoots gewon nen, heeft daarvoor de steun no dig van levend licht, van een he melwaarts gericht kaarsvlam metje, een vurige bloem op een rechte stengel. In huis en hof weerkaatst het licht in de glan zend schoon geboende omge ving. Was dennegroen als versiering eeuwenoud, de kerstboom - zo rond 1837 is er voor het eerst spra ke van - kwam uit Duitsland. Niet iedereen was ermee ingenomen, en het is nog lang als een modever schijnsel beschouwd. Maar ook in Duitsland is het geen oud gebruik Daar is het ontstaan in de 17e eeuw, uit een opgesierde groene tak, waarin nog geen lichtjes waren aangebracht, wel papieren rozen. Maar die tak als uitgangspunt is al eeuwen oud Bekend is uit Limburg nog het voorbeeld van de ..Bar- bara-takken". kerse- of berketwij gen, die in water of vochtige aarde geplaatst, met Kerstmis bloeiden. Dit kan men zien als een geker stende visie van heidense vrucht- baarheidssymbolen Zo heeft men ook een vergelijking kunnen maken tussen de kerstboom en, als die in derdaad heeft bestaan, een oudgermaanse lichtjesboom, maar meer ligt het voor de hand onze denneboom - en dan vooral met de kluit - te zien als vegetatiesymbool net als de aloude meiboom Maar hoe het ook zij, de glans van het kerstgebeuren, van het licht in de aardse duisternis, gebracht door de geboorte van Christus, straalt af op allen die verlangen naar het lichtpunt van vredige stilte, stille nacht, de heilige nacht, waarin Maria ,,de Prophetie heeft openge daan" In een uitgave van 1630 met ..geestelijcke Kers- en Nieuwe Jaers Liedtjens, behelsende de ontfangenisse en geboorte Onzes Heeren de Salighmakers Jesu Christi" staat. Mijn ziele moet u loven zolang dees dag verjaart Toen gij o God van boven Verkeren kwam op aard Er werd een mensenskind dat men in doeken windt Om te geven het eeuwig leven Aan di gij mint. De verhalen en legenden rond de stille nacht zijn vol van angst dat er uit de duisternis van de midwinter geen nieuw leven zal ontluiken Lang voor de kerstbomen het sym bool werden van het licht, was het de kribbe. Het zou Franciscus van Assisi zijn geweest, die, toen hij in de Kerstnacht van 1223 de mis wil de lezen in de grot van Greccio in Italië, een ruif onder het altaar plaatste met de os en de ezel er naast. Hij zou het kerstgebeuren aanschouwelijker hebben willen maken Later kwamen er het kin- deke. Maria en Josef bij, het kin- deke liggend op Lieve Vrouwe Bed- stroo Meer planten zijn van bijzon dere betekenis in de kersttijd Van de kerstroos, een plant met don kergroene bladeren en witte bloempjes wordt verteld, dat ook die in de kerstnacht ontwaakte uit de winterslaap en opbloeide, maar vergat zich weer te sluiten Zo von den herders de kerstroos in bloei De bloei van de kerstroos in de winter is realiteit, evenals de fris heid van de den, de spar, de mist letoe, en de hulst. De mistletoe, de vogellijm of maretak werd het sym bool van de maagdelijkheid. Bes sen van de maretak, in zilver gevat, werden om de hals gedragen Zo vormden ook zij een wapen tegen de dreiging van de duisternis die bij iedere midwinterzonnewende weer moet worden overwonnen in de stille nacht met de glans en hoop op vrede. Vrede op aarde In de mensen wel behagen O koningen en wijzen en herders in het dal wilt gij nog eenmaal reizen en ko men tot mijn stal Zult gij om vrede vragen of leeft het oude woord: in mensen welbehagen - slechts bij mijn engelen voort.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 43