Scholen stonden stil bij het kerstgebeuren Overvecht koor zong in Huize St. Jozef Opvoering kerstspel voor bejaarden-soos Schutters Ons Genoegen schoten uit en thuis „Zuivelpolitiek EEG moet blijven bestaan" VIERINGEN JOZEFSCHOOL EN ONZE WERELD F.N.Z.-V00RZITTER DRS. R. ZIJLSTRA: KPJ gaat vergaderen Nieuwjaarswens NIEUWJAARS RECEPTIE ST. JOZEF Leusder Krant - Achtervelds nieuws DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 6 ACHTERVELD - Donderdagavond vierden de beide R.K. basisscholen Onze Wereld en St. Jozef met het personeel, leerlingen en ouders het kerstfeest. Leerlingen van de basisschool Onze Wereld voerden deze avond voor de tweede maal die dag het kerstspel „Een onverwachte Kerst Inn'' op. Het spel dat zij in de middag tijdens de kerstviering van de bejaardensoos hadden opgevoerd, werd nu ge bracht voor de overige leerlingen van de school van de ouders. De zaal van Ons Gebouw was ook deze avond geheel gevuld. Een bejaarde buurman komt op be zoek bij enkele buurkinderen die onder de hoede van een tante thuis zijn daar de ouders op wintersportvakantie zijn. Tijdens dit bezoek vertelt buurman Kist dat hij er tegenop ziet om weer de kerstavond met zijn drie bejaarde den en besluit nu zelf ook maar te hel pen. Voor buurman Kist en zijn vriendinnen de dames Trip, Roos en Zoet hebben de kinderen ook nog een verrassing. Zij hebben de directeur van een reisbureau weten over te halen de ze vier mensen een een mooie vakantie van zes weken op Ibiza aan te bieden. Tussen de teksten door werden er en kele op het stuk betrekking hebben liederen gezongen Als sluitstuk zong de hele groep „Vrolijk kerstfeest voor allemaal". Ook nu kregen de leerlingen weer een daverend applaus Het hoofd van de school, de heer Lucas, dankte de spelers voor het door hen gebrachte. Enkele weken achtereen is er in hun vrije tijd kei hard gewerkt om het stuk in te studeren Ook dankte hij de onder wijzeres juffrouw Marion en de onder wijzer Stalenhoef voor het werk dat zij hadden verzet om dit resultaat te kun nen bereiken. heer Snijders terwijl de rol van de pas toormeid werd vertolkt door juffrouw Astrid Veen. Als het tijd is om de kerststal op te bouwen in de kerk blijkt deze kerststal al zodanig stuk te zijn, dat het niet meer mogelijk is deze in de kerk te bouwen. Mijnheer pastoor heeft hem daarom maar meegegeven aan een missionaris die er nog wel iets mee kon doen. Als mijnheer pastoor dit aan Marie, de meid. medegedeeld is deze het er hele maal niet mee eens. De kerststal op ruimen waarmee haar moeder al meer dan zestig jaar tevreden is geweest, kan niet. Ook ziet zij op tegen het uitge ven van de financiën die de aanschaf van een nieuwe kerststal met zich mee brengt Als mijnheer pastoor dan me dedeelt dat hij de oude kerststal al heeft weggeven, moet zij er zich wel bij neer leggen hoewel dit wel met enig com mentaar gebeurd. Als dan de nieuwe vriendinnen te vieren. Het is altijd het zelfde en altijd maar alleen. De buurman en zijn drie vriendinnen wor den daarom uitgenodigd de kerstavond bij de buurkinderen te komen door brengen. Als de buurman vertrokken is ontstaat er bij de kinderen een plan om niet alleen de buurman doch ook an dere bejaarden een prettig kerstfeest te bezorgen. Na enig vergaderen ontstaat er een plan onder het motto ,,Doe een klus voor 75 plus" Er wordt een com plete schoonmaak ploeg geformeerd die de bejaarden uit de buurt zullen gaan helpen Een is er echter op tegen Hij wil het werk zelf niet doen, doch door anderen laten doen. Erwtensoep koken en verkopen. Voor het geld dat hiermee wordt binnen gehaald degenen betalen die het werk dan zullen doen Dat is zijn plan. Daar zijn erwtensoep is aange brand komt hij weer terug bij zijn vrien- ST. JOZEFSCHOOL Ook in de St Jozef schdol was die avond de ontvangstzaal geheel gevuld met leerlingen en ouders Na een openingswoord door het hoofd de heer Snijders werd eerst op een he dendaagse manier de kerstboodschap voorgedragen door het onderwijzend personeel en de cathegeet de heer Stolken. Het kerstverhaal werd steeds afgewisseld met een door de kinderen gezongen lied Dit zingen werd door drie leerlingen begeleid op een fluit. Na een korte pauze, waarin van een heerlijke kop echte chocolademelk kon worden genoten, werd het kerstspel ,,De nieuwe Kerststal van mijnheer pastoor" opgevoerd. De rol van mijnheer pastoor werd vertolkt door de kerststal door mijnheer pastoor wordt opgebouwd kan zij er zich dan toch mee verenigen APPLAUS De figuren van de kerststal werden uitgebeeld door de leerlingen van de school. De kinderen die de schapen voorstelden waren gehuld in echte schapenvachten Ook de aankleding van Maria en Jozef was waarheidsge trouw even als de aankleding van de overige dieren zoals de os en de ezel. Ook hier werd het gebrachte met span ning gevolgd en kregen de amateur acteurs na afloop ook een daverend applaus, Ook hier werd met een zalig kerstfeest voor iedereen deze avond gesloten ACHTERVELD - In verband met de door de bewonerscommissie van huize St. Jozef georganiseerde ontspanningsavonden vond don derdagavond in de recreatiezaal van het huis een zangavond plaats. Toen mevrouw Noliet de avond opende bleek de zaal geheel bezet te zijn met de bewoners van het huis en de be woners van Sinecura. Deze avond trad het uit 50 personen bestaande over bekende Overvecht- koor op. Het was niet de eerste maal dat dit koor hier optrad, hetgeen mo gelijk ook de oorzaak is geweest van de grote belangstelling. Nadat er eerst koffie was gedronken begon het koor met het Overvechtlied Hierna volgden het Nonnekoor. het slotkoor uit de 9e symphonie van Beet hoven Ambrosische lobgezang en De nieuwe dag. Om het zangkoor even rust te geven, werd er intermezzo op het orgel ge speeld. Na dit intermezzo volgden weer enkele liederen De Droom. Eenmaal. Lied der Engelen en de Kerstcantate van Cat- harina van Renesse. In de pauze die hierop volgde, wer den de aanwezigen weer voorzien van koffie of frisdrank. Na de pauze was het weer de beurt aan het koor dat de liederen Ere zij aan God de Vader, Ere zij God in deze dagen, Dank U en Deutse messe deel 1 t/m 5 ten gehore bracht. Ook nu volgde er weer een orgelspel intermezzo. Samen met het koor volgde er nu een samenzang van de liederen Er is een kindeke geboren en Nu zijt wellekome Het koor zong hierna nog Mensen geeft elkaar de hand en De Heilige Stad waarna tot slot nog een samenzang met Stille nacht, Heilige nacht en Ere zij God Om ongeveer 22.00 uur dankte de directeur de heer Hilhorst het koor voor het door hen gebrachtte en hoopte dat dit koor niet voor de laatste maal hier in het huis had opgetreden. Uit de reactie van de aanwezigen bleek wel dat ook deze avond weer heel goed in de smaak was gevallen en dat de bewo nerscommissie met het laten optreden van dit koor weer een goede gooi had gedaan ACHTERVELD - Donderdag 21 december werd door de bejaarden soos een kerstviering gehouden in Ons Gebouw. Toen de voorzitter van de soos, de heer Van Wegen, de bij eenkomst opende, bleken er onge veer 140 bejaarden aanwezig te zijn. De heer Van Wegen riep alle aanwe zigen een hartelijk welkom toe, en was zeer verheugd dat er zo een grote opkomst was. Hij dacht een ogenblik aan de zieken die hier niet aanwezig konden zijn en wenste hen namens allen een voorspoedig her stel toe. Verder stond de voorzitter even stil bij het Kerstgebeuren dat deze middag als het grootste gebeuren aller eeuwen zou worden herdacht. Hierna werd door de Zonnebloem-dames iedereen voorzien van een kopje koffie. Tijdens het nutti gen hiervan kwam pastoor Jansen de zaal binnen die kort daarop pok een kleine toespraak hield. Hij begon zijn toespraak met het voorlezen van een gedichtje betrekking hebbend op de geboorte van Christus. Hierop aan sluitend wekte hij iedereen op het Kerstgebeuren innerlijk te beleven waardoor indien men dit ook werkelijk deed, de vrede op aarde en zeker te genover elkaar bevorderd zou worden. Tijdens het schenken van een twee de kopje koffie werd het toneel in orde gebracht waar een aantal leerlingen van de R K basisschool Onze Wereld een kerststuk zouden opvoeren. Dit kerststuk. dót geheel belangeloos door de leerlingen werd opgevoerd, werd onder doodse stilte door de aan wezigen gevolgd. Het stuk werd vlot en vol enthousiasme gespeeld. De kinde ren werden na afloop met een daverend applaus beloond. Na aflpop van het spel werd aan alle aanwezigen door de leerlingen van de school een door hen zelf gemaakte kaart uitgereikt, waarop een kerstwens en een nieuwjaarswens was getekend. Een geste die door alle aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Na het optreden van de school kinderen was het de beurt aan het da meskoor onder leiding van de heer Wijntjes met aan het orgel de heer Van Kooij. Het koor bracht een vijftal liede ren ten gehpre, waarvan er enkele door de aanwezigen werden meegezongen. Ook dit optreden werd zeer op prijs ge steld, hetgeen ook wel bleek uit het ap plaus dat zij kregen. BROODMAALTIJD Inmiddels was het tijd geworden voor een borreltje. Hier werd van genoten onder gezellig gebabbel. Dit borrel hal fuurtje werd een echt gezellig onder el kaar zijn. Als sluitstuk van deze kerst middag werd een fijne broodmaaltijd opgediend die alle eer werd aange daan. Aan het eind van de bijeenkomst dankte de heer Van Wegen allen voor hun aanwezigheid en voor de gezellig heid. Een speciaal woord van dank bracht hij aan de Zonnebloem-dames die zich deze middag geheel vrijwillig hadden ingezet en hadden gezorgd dat alles werd rondgebracht Niet alleen hadden zij deze middag zich ingezet, doch ook was in de morgenuren alles klaargemaakt en moest na afloop ook nog alles worden opgeruimd. Als dank werd hen een bloemetje aangeboden. Na een wel thuis en een wens voor heel prettige feestdagen van de voorzitter van de soos gingen allen heel voldaan huiswaarts. ACHTERVELD - Door de schiet vereniging Ons Genoegen werden drie schietavonden gehouden. De eerste wedstrijd was de onderlinge schietwedstrijd, de tweede was de thuiswedstrijd in de cupcompetitie tegen Ermelo, en de derde was de eerste ronde van de Johan van de Hengel-bokaal. De uitslag van de onderlinge wed strijd was: punten 1. A. van Daatselaar 49 2. P. van Nimwegen 49 3. W. Voskuilen 49 4. B. Voskuilen 49 5. J. Kommer 48 6. J. Voorburg Gz. 47 7. W. J. Lagerweij 46 8. W. v. d. Kletersteeg 45 9. J. van Rossum 45 10. W. Wittebrood 45 11. H. J. van Ruitenbeek 44 12. K. Jonkman 44 13. P. Smink 43 14. J. E. van Hamersveld 43 15. H. J. van Nimwegen 43 16. F. Koenen 41 17. T. Vos 41 18. J. van Nimwegen 40 19. J. Blom 39 De uitslag van de thuiswedstrijd in de cupcompetitie was: punten 91 90 96 83 84 Achterveld - Ons Genoegen B Voskuilen P. van Nimwegen W. Voskuilen J van Rossum T. Daatselaar Een totaal van 444 punten voor Ach terveld. Ermelo: punten F. Wildeman 97 J Schriever 98 B. Brouwer 89 B v. d. Broek 89 J. Bunnik 86 Totaal van 459 punten voor Ermelo Ermelo heeft dus momenteel een voor sprong van 15 punten. De volgende week gaat Ons Genoegen echter naar Ermelo waar wel geprobeerd zal wor den de achterstand om te zetten in een voorsprong. De uitslag van de 1e ronde van de Johan van de Hengel-bokaal was: punten 1J. van Rossum 186 2. W. Voskuilen 186 3. A. Vlug 182 4 T. Daatselaar 182 5. W Wittebrood 170 6. B. Voskuilen 170 7 T. Vos 169 8 J Kommer 169 9. P. van Nimwegen 164 10 J. J van Hamersveld 164 11. J. E. van Hamersveld 163 12. G Tolboom 163 13. W. v. d. Kletersteeg 150 14 P. Smink 150 Voor deze bokaal zal zeven avon den geschoten worden. Vijf schieta vonden zullen worden geteld. De koppels worden gevormd door lo ting. Deze loting vind elke schiet- avond opnieuw plaats zodat er steeds andere koppels kunnen wor den gevormd. Ten gevolge hiervan is het mogelijk dat op de 2e ronde die in januari zal worden gehouden een heel andere stand uit de bus kan ko men dan nu het geval is. ACHTERVELD - De medewerkster van de Leusder Krant te Achterveld, mevr. A. Bijl-Bockstael, wenst allen een voorspoedig nieuwjaar toe Zij dankt allen voor de fijne medewerking in het afgelopen jaar en hoopt in het nieuwe jaar weer op dezelfde medewerking te kunnen rekenen. ACHTERVELD - Maandag 18 de cember was er door de Streekgroep N.O. Utrecht van de ABTB een ver gadering belegd in Ons Gebouw te Achterveld. In deze streekgroep zijn vertegenwoordigd de ABTB-afde- lingen uit Baarn, Leusden, Soest, Achterveld, Nijkerk, Hoogland, Hooglanderveen en Eemnes. Als voorzitter fungeerde deze avond de heer P. Hilhorts uit Hoogland. Spre ker was deze avond de heer drs. R. Zijlstra, voorzitter FNZ. De heer Zijlstra behandelde het on derwerp ,.Het zuivelprobleem met de grote reserves". Het betreft hier niet een overproduktie van de wereld, doch een overproduktie van het rijke westen, aldus de heer Zijlstra. Wij zitten met een overproduktie terwijl er nog miljoenen mensen eten tekort komen. Wij hebben onze zuivelprodukten in 1977 niet kwijt gekund op een goede markt. Er is meer den 11 miljard kilogram geproduceerd. Het is zelfs zover dat er per koe gemid deld 4800 kilogram geleverd wordt. Zonder ingrijpende veranderingen zal het zelfs binnen enkele jaren mogelijk zijn om 6000 kilogram aan een koe te ontfutselen. In Israël heb ik gecon stateerd dat er daar zelfs stallen zijn waar tussen de 7000 en 10.000 kilo gram per koe wordt geproduceerd Het opvoeren van de produktie is niet alleen een privilege van Nederland. Ook de Duitse, Franse en Deense veehouders kunnen dit. Wij moeten proberen de produktie tegen een haalbare prijs aan de markt te brengen. We moeten pro beren nieuw afzetgebied te vinden en daar markten op te bouwen. Een afremming van de produktie door verhoging van prijs van het kracht voer zag de heer Zijlstra niet zitten. Dit is aan de verkeerde kant beginnen waardoor dan ook de verkeerde men sen worden getroffen. We moeten pro beren de consumptielijn en de produk- tielijn die nu ver van elkaar liggen, weer naar elkaar toe te buigen. Overvolle pakhuizen drukken de prijzen. De heer Zijlstra zei dat de zuivelpoli tiek van de EEG moet blijven bestaan Dit is voor de veehouders van groot belang Verder was de heer Zijlstra er niet tegen om een heffing te vragen aan de veehouders Hier waren diverse aanwezigen het zeker niet mee eens De heer Zijlstra: ,,Dë heffing die wij van de veehouders zullen vragen moet be steed worden om de aanwezige over produktie op te ruimen. Als organisator moeten wij proberen de schade zo be perkt mogelijk te houden Verder kwam naar voren dat de over schotten ter beschikking zouden moe ten worden gesteld aan de arme landen in samenwerking met de instanties die zich bezighouden met ontwikke lingshulp. Dit is reeds eerder gebeurd Doch er is ook daar weer een probleem Men beschikt er niet over een goed lo pende distributiereling. zodat het mo gelijk is dat aangevoerd voedsel op de kade blijft liggen. Er is reeds 150.000 ton melkpoeder en 50.000 ton boter naar ontwikkelingslanden vervoerd. Dit kan echter zeker opgevoerd worden, als de distributie daar maar goed loopt. Contengeren van de produktie zag de heer Zijlstra ook niet zitten. Tech nisch zou het wel mogelijk zijn doch het zou een geweldige opgave zijn en uit voering op Europees niveau kan niet. Een oplossing is zo maar niet gevonden waar iedereen mee gebaat is. Ik her haal nogmaals, aldus de heer Zijlstra, we moeten proberen nieuwe markten te zien krijgen om onze produkten te kun nen afzetten LIGBOXENSTALLEN Tijdens de discussie na de pauze bleek wel dat er verschillende van de aanwezigen niet erg gelukkig waren met de gevraagde heffing. Ook de sub sidie bij het bouwen van de ligboxen- stallen kwam ter sprake Er wordt 23 procent en meer gesubsidieerd De heer Zijlstra zei dat er in het gebied waar hij woont zelfs met 43 procent subsidie wordt gewerkt. Hij zei verder ook dat men nu niet alle schuld op de ligboxenstallen moet schuiven. Ook kwam tijdens de discussie nogmaals de heffing ter sprake. De heer Zijlstra bracht naar voren dat hij er om zou wil- ACHTERVELD - Zondag janaun 1979 zal er van 14.30-16.00 uur in de recreatiezaal van Huize St. Jozef een nieuwjaarsreceptie worden gehouden Alle inwoners van het dorp en verder iedereen die de bewoners van het huis. het bestuur en de direktie hun wensen persoonlijk willen overbrengen kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Het zal een z.g. staande receptie worden, doch voor degenen die het staan niet lang vol kunnen houden zal er voldoende zitgelegenheid zijn Het is de bedoeling er een gewone, doch zeer gezellige receptie van te ma ken waar iedereen gebruik van kan ma ken. ACHTERVELD - Donderdag 4 ja nuari zal de KPJ haar jaarvergade ring houden. Deze vergadering, die aanvangt om 20.00 uur, zal worden gehouden in de zaal bij Rien Coenders. Nadat de agenda van deze vergadering zal zijn afgewerkt, is het de bedoeling nog bingo te spelen. Het bestuur hoopt dat er een grote ledenopkomst zal zijn, niet alleen voor de bingo, doch ook voor de vergade ring. Het is niet alleen voor het bestuur fijn dat de vergadering druk wordt be zocht, doch ook voor de leden is het wel belangrijk. Verder zal er op 3 maart weer een kreatieve dag in Hoogland worden gehouden. In de pauzes zullen dan weer korte toneelstukjes worden opgevoerd of worden geïmproviseerd Degenen die een kort toneelstukje willen opvoeren of willen meedoen aan de improvisatie kunnen zich nu al opgeven bij Bea van Hamersveld Door zich tijdig op te ge ven kan alles makkelijker geregeld worden en zal,er ook voldoende tijd zijn om te repeteren len vragen. Niet botweg opleggen Doch ik moet dan ook zeker weten dat de heffing gebruikt zal worden tot een oplossing van het huidige zuivel probleem.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 6