Stichting Kindercentra Leusden: overkoepelend, samenbindend Kerstwijding NCVB in teken vluchtelingen Kerst- instuif Blijhof Senioren sociëteit hield kerstviering delflEn/enzijn werk Max Hoofien, fysiotherapeut: „Je moet de mensen begeleiden naar een optimaal funktioneren" OOK VAKANTIE? Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 Leuk om onze meubelshow te bezoeken! De landelijke showroom heeft zich in Hoevelaken gevestigd, er liggen gratis kaarten voor u klaar. lieshout bv. 1200 m2 woonplezier en 500 m2 textiel/mode Hamersveldseweg 22 Leusden (C Telefoon 033 41331 LEUSDEN - De Stichting Kin dercentra Leusden. afgekort SKL is een overkoepelend orgaan voor alle kindercentra in Leusden. Een stich ting. die het afgelopen jaar vastere kontouren heeft gekregen. Voorlo pig houdt dit nog in, dat er 5 peuter speelzalen bij aangesloten zijn, maar zouden er in de toekomst meer kin dercentra (denk aan overblijf- centrum, kinderdagverblijven) wor den opgezet, dan wil de SKL ook hier met raad en daad terzijde staan. Als voordelen van zo'n SKL kunnen genoemd worden, het goede onderlin ge kontakt met alle kindercentra, het leren van eikaars ideeen, het samen zoeken naar oplossingen voor proble men en als heel belangrijk punt, kon takten onderhouden met de gemeente Zelf pleit de gemeente er voor, groepe ringen die hetzelfde beogen, samen rond de tafel te krijgen, zodat zij niet iedere keer met eén enkele groep heeft te praten, maar vanuit zo'n verzamelde groep, in dit geval de SKL Samen kun je meer bereiken, omdat alle peuterspeelzalen achter dezelfde eisen staan, ten aanzien de gemeente. Het bestuur van de SKL bestaat uit een afgevaardigde van iedere peuterspeel zaal en indien nodig enkele externe deskundigen EEN STUKJE GESCHIEDENIS Vanuit de gemeente kwam vier jaar geleden de vraag, om de peuterspeel zalen als één gesprekspartner om de tafel te krijgen De peuterspeelzalen, die toen al be stonden (De Treeklopertjes in Leus den-Zuid en Blijhof) zijn bij elkaar ge komen. maar regelmatig kwam er een peuterspeelzaal bij (Klein Duimpje in Achterveld. Nijntje in de Hakhorst en Pinkeltje in Groenhouten), die eerst wat tijd wilde besteden aan het op poten zetten van de speelzaal De SKL in wording heeft toen wel al kunnen ad viseren en stimuleren wat betreft de laatste peuterspeelzaal Anderhalf jaar geleden kon er eindelijk een start wor den gemaakt aan de oprichting van de SKL Ook het opmaken van de statuten en de wijzigingen heeft nogal wat tijd in beslag genomen, zodat het afgelopen jaar de stichting SKL pas echt opgericht is Wat is nu de doelstelling van deze stichting'' Het doel van de SKL is het bevorderen van de ontwikkeling van het jonge kind. door het al of niet in groepsverband onder deskundige lei ding op te vangen Nu is dat allemaal leuk beschreven, maar wat heeft de SKL tot nu toe gedaan? De SKL is met gezamenlijk punten naar de gemeente gestapt en heeft dit besproken Onder andere kwam aan de orde, huis vesting. een derde speelzaalochtend (tot nu toe waren dit er twee), financiële problemen, een loonadministrateur, het welzijnsplan, en korting op het tweede kind Hier zal de gemeente binnen korte tijd antwoord op geven De SKL belegt vergaderingen voor penningmeesters, leidsters, ouderra den en besturen. Uit deze vergaderin gen is bijvoorbeeld naar voren geko men het aanstellen van een gezamen lijke loonadministrateur (dit kon tot nu toe helaas nog niet gerealiseerd wor den) en een lijst opmaken van inval sters voor alle peuterspeelzalen. Omdat de SKL bestaat uit afgevaar digden van alle peuterspeelzalen, kon zij ideeën uitwisselen, problemen be spreken en gezamenlijke aktiviteiten op touw zetten. (Bibliotheekstand). De SKL helpt, waar mogelijk, met nieuw op te zetten kindercentra (denk aan kinderopvang tussen de middag, een peuterspeelzaal in de 2e fase) De SKL heeft een beleidsvisie ge maakt, waarin duidelijk naar voren komt. dat de SKL een stichting is door en voor alle kindercentra Om die reden houdt de SKL zich bezig met de welzijnsproblematiek in Leus den, en de daaraan verbonden subsi dievoorwaarden van gemeentelijke, provinciale en centrale overheid Om die reden ook ondersteunt zij groeperingen die tot nu toe geen voet aan de grond bij de gemeente hebben gekregen. En tenslotte stelt zij een arbeids- kontrakt en taakomschrijving op (nog in wording) voor alle aange stelde leidsters, om zodoende een uniform arbeidsvoorwaardenpakket te hebben en wat rechtspositie be treft beter beschermd te zijn. Dat gebeurt uiteraard in nauw over leg met de betrokken leidsters. Inlichtingen over de Stichting Kin dercentra Leusden: Nelleke Over- bosch, Kornoelje 31, telefoon 43306 (033). LEUSDEN - Door het grote aantal leden kon de kerstvereniging van de Senioren-soos Leusden-centrum van de Unie van Vrijwilligers (U.V.V.) donderdag 21 december niet in sportzaal Groenhouten, waar deze soos iedere donderdagmiddag wordt gehouden, plaatsvinden. Ge kozen was derhalve voor de Roda- kantine. Rond 11.30 uur arriveerden de eerste sociëteitsleden in het Ro- da-gebouw. waar iedere middag U.V.V.-soos voor Leusden-zuid is. Onder het genot van een drankje zat men gezellig bij elkaar Na een uurtje kwamen drie jeugdige fluitisten de aanwezigen vergasten op het spelen van kerstliederen, die feilloos ten ge hore werden gebracht en werden mee gezongen Na dit genoeglijk samenzijn namen de soos-leden plaats aan de lange, feestelijk gedekte tafel en lieten spijzen en drank prima smaken. Drie sociëteitsleden en één van de medewerksters droegen kerstverhalen en -gedichten voor. Evenals tijdens de kerstviering op dinsdag 19 december met de leden van Soos-zuid. bleek ook hier een duidelijke eenheid tussen de genodigden en de U.V V.-sters Ter afsluiting bedankte de voorzitster voor hun grote inzet om deze samen komst te doen slagen en betuigde haar erkentelijkheid aan de beheerders van de Roda-kantine, de heer en mevrouw Wijnands voor hun medewerking Na de wens dat allen gezellige kerst dagen zouden mogen hebben en de beste wensen ook voor een voor spoedig Nieuwjaar, ging ieder tegen 15 00 uur voldaan huiswaarts. De U.V.V.-seniorensoos in Leus den-centrum begint weer op don derdag 4 januari, die in Leusden-zuid op dinsdag 9 januari 1979. LEUSDEN - Op woensdag 20 de cember hield de Nederlandse Christelijke Vrouwen Bond afdeling Leusden-zuid haar kerstwijding in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemseweg. Presidente mevrouw Abbring kon een goed gevulde zaal, waaronder drie gasten, van harte welkom heten Voorafgaande aan de eigenlijke Kerstviering stelde mevrouw Abbring de NCVB-leden in de gelegenheid een voor dit doel meegebrachte kerstgroet te schrijven, die in het kader van Am nesty International naar een Russische gevangene gestuurd kon worden Na een kopje koffie met een kerst- attraktie te hebben genoten gingen de aanwezige vrouwen over tot het be luisteren van de kerstliturgie. Deze li turgie was een uitgave van de Neder landse Christen Vrouwen Bond, en werd samengesteld door mevrouw G van Daatselaar-Somsen De kerstliturgie van dit jaar had tot titel. ,,De morgenster is opgegaan, een nieuwe dag breekt aan Schriftgedeelte en deklamatie wer den door de bestuursleden verzorgd Gezamenlijk werd er gezongen De ge dichten, die werden gelezen waren on der andere van Huub Oosterhuis, Guillaume van der Graft, en ds Hans Bouma Na de pauze las mevrouw Abbring een kerstverhaal voor van de schrijver Sandor Szakovec. getiteld ..Vluchtelin gen'Het ging over een ouderpaar, dat elkaar na jaren van scheiding weer had teruggevonden, terwijl nu de zoon ont brak, die zich had ingezet voor de vrij heidsstrijd van het volk, die eindelijk was uitgebroken De vader was lange tijd geleden weggehaald uit de mijn. waar hij werkte. De moeder had die hele lange tijd alleen met haar zoon geleefd Ze had het feit. dat een kameraad van haar man hem verraden had, niet of nauwelijks kunnen verwerken. De moeder en de zoon hadden al die tijd een vreemdeling ingekwartierd ge kregen, die hen bespionneerde Maar de zoon wist de man om de tuin te lei den, en volgde een opleiding tot scherpschutter En op een dag brak de opstand uit. en aanvankelijk leek het of het volk zou winnen Maar de tanks walsden over hen heen, en de dorpelin gen moesten vluchten. De vader en de moeder vonden el kaar terug De vader had de zoon voor het laatst gezien ..Als een zegevieren de held beklom hij de puinhopen van het dorp. om er de vlag te planten van recht en vrijheid Want zij meenden dat de strijd was gewonnen. Maar toen ver scheen daar plotseling het zwarte mon ster en spuwde vuur naar alle kanten." Was de zoon gevlucht? Was hij ge dood, vocht hij verder? De vader had hem niet meer teruggezien De vluchtelingen werden goed ver zorgd Zij kregen eten en drinken, zoals zij het nooit gekend hadden Het zou gauw kerstmis zijn Wat had dat woord een vreemde klank gekre gen Waar was de zoon? Waar was de vrede? De vluchtepingen gingen op kerst morgen naar het kerkje, en ondergin gen er vertroosting, en kregen er nieuwe kracht. Na dit kerstverhaal zongen de aan wezigen gezamenlijk „Ere zij God", waarna mevrouw Abbring de kerstwij ding sloot door alle aanwezigen geze gende kerstdagen en een goede jaarwis seling toe te wensen. LEUSDEN - Zeker 70 kinderen hebben zaterdag erg leuke kerst stukjes gemaakt bij de speel- en re creatievereniging Blijhof. Kinderen van 4 tot 11 jaar konden 's ochtends tot 12 uur met medewer king van enthousiaste leidsters en ouders de mooiste stukjes maken van voornamelijk natuurmateriaal onder het genot van een kopje cho colademelk. Menig huis in Leusden heeft hierdoor een extra kersttintje gekregen. LEUSDEN - Max Hoofien, vader van Daphne (2 jaar) en Mischa (5 jaar) is fysiothera peut in Leusden en heeft tot het afgelopen jaar ook in Leusden gewoond. „Wij zijn verhuisd naar Amersfoort omdat een praktijk/woonhuis veel te moeilijk werd. De een manszaak is uitgebreid en in middels hebben wij kinderen gekregen, die regelmatig hun fietsjes voor de deur leggen. Je hoeft de patiënten niet te kweken, die zijn er genoeg. Al met al werd het woonhuis een verlengstuk van de praktijk." Welke klachten behandelt een fysiotherapeut? ,,Deze variëren ontzettend Sportletsels. kinderen die moto risch gestoord zijn. veel kinderen met chronische bronchitis, men sen die genezen zijn van een ge broken been of arm. kneuzingen, tennisellebogen, hernia, maar ook mensen met een chronische aandoening zoals reuma Bij dit laatste werk je dan aan een zo genaamd onderhoudstherapie, om de mensen zo mobiel moge lijk te houden. Puur klinisch is de fysiotherapie te onderscheiden in aktiveren. reaktiveren en reva lidatie. maar dan ben je er nog niet. Je moet de mensen bege leiden naar een optimaal func tioneren en daar hoort voor mij ook het praten met de mensen bij In veel gevallen zit er meer achter dan alleen pijn hier of daar. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer de arts. en met name de specialist iets meer tijd voor de patiénten neemt, deze vaak niet doorverwezen hoeven te worden. Iemand komt alleen met een verwijzing bij een fysiotherapeut. Dit gebeurt via de huisarts, maar voornamelijk door de specialist, orthopeed. neuroloog, chirurg en ook wel andere specialisten De opleiding voor fysiothera peut is een 4-jarige studie. Zelf ben ik al zeven jaar klaar, maar tegenwoordig moet je, dacht ik, minimaal havo met schei- en natuurkunde als basisopleiding hebben Daarna ga je naar de academie voor fysiotherapie. Ik moet zeggen, de hoeveelheid stof, die je te verwerken krijgt, is waanzinnig veel De opleiding is voor een deel theoretisch en voor een deel praktisch. Deze studie heb ik in Amsterdam, waar ik ook vandaan kom, gevolgd. In die tijd kwam er ook een pa tiënt bij mij, die behandeld moest worden. De huisarts had tegen hem gezegd: ..Je moet gemas seerd worden" Deze man had de beroepengids opgeslagen, maar vond niets onder de kop masseur Bij sportmasseur ston den er diversen en na opgebeld te hebben kon hij meteen komen Op het desbetreffende adres werd hij opengedaan door een beeldschone juffrouw. Ze liet hem binnen in een prachtige ka mer met allemaal pluche Dat verwonderde hem wel. Toen ze hem ook nog vertelde, dat dit de behandelkamer was, begreep hij dat hij niet op de juiste plaats was beland Na samen nog wat gelachen te hebben, heeft zij hem doorverwezen naar de fy siotherapeut Wat betreft de behandelkamer hier, die heb ik zo gezellig moge lijk ingericht Posters aan de muren, een leuk verfje. Het hoeft niet zo wit. ik draag ook geen witte jas, dat schept een afstand die niet nodig is. Ik ben mij nu aan het specialiseren op manuele therapie (in de volksmond kra ken genoemd). Dat is het her stellen van klachten aan de le dematen en gewrichten door middel van handgrepen aan de wervelkolom en de ledematen. Dit geeft goede resultaten Deze opleiding duurt ook vier jaar." Max Hoofien werkt samen met een stel collega's, die zich alle maal op specifieke gebieden be zig houden Een collega houdt zich bezig met motorisch gere tardeerde patiënten (mensen met een lichte hersenbeschadi ging), en een bindweefselmas sage (voor inwendige klachten zoals hoofdpijn) en een fysische therapie (dit is met behulp van apparatuur) Zelf heeft hij niets dan lof over zijn collega's en buiten de praktijk om behoren zij ook tot zijn vriendenkring. „Waarom ik voor mezelf be gonnen ben? Om je eerlijk te zeggen vond ik de salariëring in het ziekenhuis niet al te best Ik ben dan ook erg blij, dat er toch nog goede fysiotherapeuten in ziekenhuizen werken. Boven dien staat de hiërarchie mij daar tegen en ik kom uit een familie die allemaal een eigen bedrijf hadden, dus er hebben veel faktoren meegespeeld. Als be langrijk voordeel zie ik het eigen indelen van je tijd Ik maak zeker zoveel uren als de gemiddelde werknemer. maar de woensdagmiddag houd ik vrij voor de kinderen en het weekend gedeeltelijk voor mijzelf (de stu die. sport) en het gezin Thea Middelkoop-van Maanen

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7