4 )e verbazingwekkende wereld m tekenaar Jan Sanders „Halen en brengen" - de visserij door de eeuwen heen Samenstelling: Bert Vos wal-vis-v angst, Leusder Krant - boeken DONDERDAG 4 JANUAR11979 11 0,- boeken,voor u besproken De schrijver Dick Schaap. ,De naam Jan Sanders is in grote en van de wereld een begrip: niet V. een onder kapiteins, stuurlieden, jtslieden, pursers, machinisten j. radio-telegrafisten van allerlei ionaliteiten, maar ook onder itgenotes, verloofden, kinderen, nisschien zelfs wel kleinkinderen kapiteins, stuurlieden, bootslie- n, pursers, machinisten en radio- egrafisten van even zoveel natio- iiteiten," aldus Cees Buddingh in inleidende tekst bij de schitte- mde uitgave: ,,'t Kan verkeren, een ftuze uit het werk van Jan Sanders." ■feuddingh beschrijft op humoristische ijze, dat Sanders eigenlijk niet méér j|n de zee afweet dan wat hij vanaf het Jrand heeft gezien en dat zijn enige ivaring met een bootreis die éne over dek is geweest met de veerpont Bres- gns-Terneuzen. jToch weet Jan Sanders als geen an- ere het zeemansleven in beeld te =ngen. Zeer humoristisch, met een i gekende blijmoedigheid. De edmoedige spot, die uit al zijn pren- spreekt. is verrukkelijk aanstekelijk na de eerste prent blijf je eigenlijk ;hen. En er staan zo'n honderd van ie prenten in deze prima keuzebundel. >wel in kleur als in zwart-wit. Opmerkelijk gedetailleerde prenten, isschien kent u ze wel, want Jan San- irs heeft er ettelijke gemaakt voor faamde scheepskalenders Hoe lan- er je zo'n plaat bekijkt, hoe méér je ntdekt Het is hoofdzakelijk de kapi- in, die het moet ontgelden. Zeelieden, niet tot deze rang zijn doorgedron- en, zullen Sanders' prenten dan ook iet extra veel leedvermaak bekijken, leem ik aan. Een enkele keer komt ook jen scheepsarts onder het mes en ook lan is het meteen raak De kapitein wordt in de prenten van Sanders bekeken als een diktator, die iet liefst met karwats rondloopt om zijn ■nanschappen konstant te drillen en Dnder de duim te houden. Maar owee, als de kapitein zijn hielen heeft gelicht, A/ant dan begint het gedonder in de gla- fen. Dan vallen alle remmen weg en naken de ondergeschikten er een bij De voorplaat van het boek van Jan Sanders. Er staan nog honderd andere in dit kostelijke platenboek. zonder vrolijke boel van Sanders schept met zijn fantastische tekeningen een specifieke wereld, waarin - ik zei het reeds - de details soms meer zeg gen dan het grote geheel, waarbinnen het gebeuren zich afspeelt. Humor is het bijzondere wapen, waarmee San ders de wereld der zeevaarders op z'n kop zet, tot groot genoegen van ieder een, want tot in de verste landen wordt om zijn kalenders gevochten Cees Buddingh: ,,Jan Sanders is een begrip, en mocht hij daar zelf aan heb ben getwijfeld, want hij is een beschei den man, dan werd hem dat enkele ja ren terug wel duidelijk gemaakt toen er bij Sigma Coatings, waar hij elk jaar zijn .zeevaart kalender" voor vervaardigt, een dringend verzoek binnenkwam van één van hun agenten in Singapore: of de kalenders voortaan toch alsjeblieft in metalen kisten naar het Verre Oosten konden worden verzonden, want hou ten kisten werden onherroepelijk opengebroken en de inhoud onder de kapers verdeeld, zoal niet op de zwarte markt verhandeld Wie oog heeft voor details zal in vrij wel alle prenten van Sanders die ene matroos ontdekken, een mistroostig fi guur, die konstant, waar hij ook is, de verfpot bij zich heeft Of het nu in een bordeel is. in een bar, die verfpot blijft Hij is er als het ware mee vergroeid. Behalve die ene keer. toen hij met een liefje op een bankje zat en de kapitein in vermomming langskwam De kapitein als onverbiddellijke dik tator. Talloos zijn de prenten, die dit nog eens fijntjes uit de doeken doen. Zoals die prent, waar je eigenlijk niet genoeg van kunt krijgen, waar matrozen, met een soort plat deksel op hun hoofd ge bonden. waarop een kwak rode verf met katapult naar de scheepswand worden geschoten omdat die een verfje nodig heeft. Eenzelfde thema gebruikt Sanders, wanneer het schip in het ijs terecht is gekomen en de matrozen met een stevige metalen geval op hun hoofd loodrecht van de voorplecht af moeten springen om het ijs te breken, met de kapitein en zijn trawanten aan de kant. kompleet met bord: ..Opschieten jon gens, dan zijn we voor Kerstmis thuis "Aan de voeten van de kapitein staat, eigenlijk heel onopvallend een EHBO-koffertje. De man met de verfpot heeft duidelijk geknoeid, maar dat is hem in dit geval vergeven Zelden heb ik me zo kostelijk ver maakt als met dit boek. barstensvol met humor van de bovenste plank Jan Sanders is een fenomeen, dat is duide lijk Een begaafd humorist, die met soms vernuftige tekenpen in feite hele simpele zaken tot leven brengt op een wijze, die meesterlijk kan worden ge noemd Je krijgt soms medelijden met al die arme sloebers van matrozen, die het zo te verduren hebben met die lelijke ka pitein met z'n karwats. De smoelwerken van die kerels zijn juweeltjes op zich Maar aan de andere bemerk je al gauw, dat de matrozen van Sanders evenveel lol of verdriet in hun leven hebben, dan wie van ons ook. En dat is wellicht mede de grote kracht van Sanders' werk het verbeelden van de gewone mens met al z'n gewone beslommeringen. Of dat nu op zee plaats vindt of gewoon thuis achter de televisie, in principe is het overal hetzelfde ,,'t Kan Verkeren'' is een bundel om in bezit te hebben. Om telkens weer in te kijken met de brede glim lach vol leedvermaak om al die an deren. ook al kijk je glimlachend eigenlijk in een spiegel. Bert Vos. ,.'t Kan Verkeren", een keuze uit het werk van de tekenaar Jan Sanders. Met teksten van Cees Buddingh. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland b.v. te Am sterdam. Prijs 25,- (en dat is werkelijk een koopje). Titelpagina van een verhandeling over de walvisvangst in 1682. Illustratie uit het boek: „Halen en brengen". vele garnalenpelsters in de Jordaan, en het rijke volksleven in de stadjes langs de Zuiderzee Boeiend zijn ook de belevenissen van de schrijver aan boord van de hek- trawler Maria Elizabeth" bij de traw lervisserij onder IJsland. In dat verhaal zijn ook weinig bekende wederwaar digheden over de Nederlandse vissers tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Engelse visserplaats Fleetwood ver weven De vloot kreeg na het uitbreken van die oorlog opdracht naar de dichtstbijzijnde Engelse haven te sto men. Mannen die dachten met een paar dagen weer thuis te zijn, zagen pas na vijf jaar van vissen in door mijnen ver geven wateren hun familieleden weer terug Velen van hen werden met hun schip ingelijfd bij de geallieerde marine. Lang niet allen overleefden in Engeland het wrede avontuur van die oorlog. Het slot van het boek is somber, maar toch hoopgevend De zee is als voedselbron onuitputtelijk De overbevissing geldt voor de geliefde vissoorten Die soorten behoren lange tijd met rust te worden gelaten. Het herstel van deze visstand is mogelijk Het viskopend publiek moet in het belang van het behoud van de tong en de haring gaan wennen aan andere, even smakelijke vissoorten, waarvan nog enorme voorraden in dieper water aanwezig zijn: blauwe wij ting en zwaardvis zijn daarvan voor-j' beelden. In West-Duit6land wordt het "Publiek in campagnes reeds voorbereid op de komst van deze nieuwe vis De illustraties en de bijschriften in dit mooie boek vormen een verhaal op zichzelf. De ontwerpers hebben voor het verkrijgen van passende il lustraties zelfs het museum van Lerwick op de Shetland's Eilanden afgestroopt. Veel op die eilanden herinnert nog aan de grote dagen van de Hollandse visserij. In de bij schriften heeft de schrijver een schat van gegevens verwerkt, die in de schetsen door hun overvloed sto rend zouden hebben gewerkt. Hij heeft kunnen achterhalen hoeveel walvissen er in de grote dagen van de oude walvisvaart zijn buitge maakt. Hij stelt die cijfers tegenover de vangst van de..Willem Barendszl en 2", binnen luttele jaren. Het re sultaat van dit rekenwerk Is veelzeg gend. „Geen wonder dat de blauwe vinvis bijna is uitgeroeid, zeg je te gen jezelf na het lezen van dit docu ment. „Halen en brengen," door Dick Schaap. De visserij door de eeuwen heen. Uitga ve: A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij b.v. te Alphen aan de Rijn. Gebonden. Prijs 34.50. De schlemiel met de verfpot, een steeds terugkerend beeld in de werken van Jan Sanders Stoomsloep uit Maassluis aan de beug. Nederland is van oudsher een zeevarende natie. Een natie ook van vissers. We beseffen dat soms, als de kranten weer volstaan over de maxima, die Nederlandse vissers uit de zeeën mogen halen aan vis, als er weer eens een IJslands „visserij oorlogje" heeft plaatsgevonden of als vissers in opstand komen, omdat ze willen vissen en niet aan de wal willen blijven. Je haalt dan mis schien je schouders op om even la ter op de markt je zoute haring te verorberen. Met smaak, zoals ge bruikelijk. Zonder er bij stil te staan, dat de haring, die je net met smaak soldaat hebt gemaakt, niet zo maar in die marktkraam terecht is gekomen. Daar is wat voor gedaan. Daar is hard voor gewerkt. In feite worden we wel elke dag gekonfronteerd met vis, zonder daar bij stil te staan. De Nederlandse schrijver/journalist Dick Schaap stond er wel bij stil en het resultaat is een uitstekend dokumentair boek. „Halen en brengen", de visserij in Nederland door de eeuwen heen In dit boek wordt méér verteld dan alleen de weg van de haring vanuit de zee tot het moment dat je de „Holland se haring", die al geen echte Hollandse haring meer is. smakelijk oppeuzelt Schaap vertelt met kennis van zaken zeer uitgebreid en erg boeiend alles wat er maar over de Nederlandse vis serij te vertellen valt en hij doet dat niet alleen met het vertellen van zijn ver haal, maar ook aan de hand van talrijke illustraties, waarvan sommigen eigen lijk uniek zijn te noemen. Heden en verleden. De geschiedenis van de dood van de grote vis, de blauwe vinvis, één der grootste walvissen ter zee, die bijna werd uitgeroeid in AAME Cii NOIT GEHOOKi: Voorgevallen bij St Anra land »n i jaat ir?j dcn7.0a«tcr. MIDSGADER5, Een Pertinente B-.rchrijvingc, Vindeg h !c GROENLANDSEVA ART. I {thindtUfttfrt* Itrftn. NoCfiiVcrfchciJcSiakcn tot Jic Materie dienende; (klyloy w»1ic fij L HUdkic !eu. Door P; P: v: S. MeJ/< Utte K*/'t Prtntvttktlifintfn xtrxrtrJ, D.L 2 s"D:uk,a:il>.L V .,1 :i .Ea t., nid;vaoeci.fji vroegere tijden tot aan de overbevis sing van vandaag Schaap weet dat al les met verve te vertellen, zonder de mens in deze „eeuwige strijd om het naakte bestaan.' te vergeten De schrijver, zelf een telg uit een vis sersgeslacht. die het visserijbedrijf als bemanningslid en later als „meevarend en meewerkend journalist" van zeer nabij kent. heeft zijn boek opgebouwd uit vijf logisch in elkaar overvloeiende schetsen Achtereenvolgens beschrijft hij de oude en de nieuwe walvisvaart, de Zuiderzeevisserij, de Grote Holland se Haringvisserij, de opkomst van de moderne trawlervloot en de onzekere toekomst van dit toch nog altijd tot de verbeelding van velen sprekende oer- Hollandse bedrijf. Die schetsen zijn uit stekend gedocumenteerd Ze rekenen bijvoorbeeld af met de in tal van boeken steeds maar weer klakkeloos herhaal de enorme vloot van haringbuizen, die in de Gouden Eeuw naar de Shetland Eilanden zeilde Het zijn er nooit meer dan 500 tot 600 geweest, op zichzelf natuurli|k een groot aantal, maar niet de 2.000 tot 2 200 schepen, die Engelse waarnemers in overdreven rapporten aan hun koning plachten te melden Zo was ook de storm over Herman Heyerman's beroemde toneelstuk „Op Hoop van Zegennogal overdreven De sociale toestanden aan boord van de schepen en de behuizing van de vissers waren wel slecht, maar hun reders wa ren er niet op uit om voor het opstrijken van de verzekeringspenningen hun bemanningen op rotte, lekkende sche pen te laten omkomen Dat „wegbren gen van schepen' gebeurde na de Eerste Wereldoorlog in IJmuiden door gelegenheidsreders, die vanwege de hoge visprijzen in die oorlog alles wat maar even kon varen hadden gekocht om vis te kunnen aanvoeren. Toen na die oorlog de visprijs snel kelderde, trachtten zij voor het innen van de hoge verzekeringsuitkeringen hun beman ningen tegen betaling te bewegen het schip op zee te laten zinken De schets over de oude Zuiderzee is een prachtig nostalgisch verhaal, waarin de schrijver zich afvraagt of we thans met de huidige stand van verdedigingstechniek tegen de waterwolf nog wel zouden besluiten tot het afsluiten van zo'n rijke visvijver In de Eerste Wereldoorlog bleef de Ne derlandse bevolking in leven dankzij de overvloedige aanwezigheid van de Harderwijker bokking! Wat hebben de Nederlanders in de hongerwinter in '44- '45 deze voedzame lekkernij gemist De Harderwijkerbokking was vanwege zijn smaak en houdbaarheid bekend tot ver buiten Parijs Met heimwee wordt ook verhaald van de bedrijvigheid van de Volendammers en Markers op 't IJ. het rumoer van de Jordaanse viskopers, de De oude Zuiderzee.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11