Brainstormen tijdens grote verkeersavond Jeugd plonsde zwemjaar uit Mijn geduld is nagenoeg op" LAATSTE REEKS DIPLOMA-ZWEMMERS OP 26 MAART IN VOORLICHTINGSCENTRUM EVENEMENT VOORTAAN JAARLIJKS OP DE AGENDA Informatie- en gesprekcorners LEUSDER KRANT 8B Klaverjas- competitie Leusder Krant RECEPTIE VAN ST. JOZEF 99 jMet name de J gemeenten {moeten 'op aanhoudende! druk CRM j j rekenen DE LEUSDER KRANT FOTO-KOPIE NODIG? Minister Gardeniers over standplaatsen-problematiek woonwagens: 2 Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 4 JANUAR11979 3 (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - De door de gemeente loegezegde grote verkeersavond, tijdens welke de verkeersproblema tiek in haar totaliteit aan de orde zal worden gesteld, zal gehouden wor den op maandagavond 26 maart. De bijeenkomst heeft plaats in het ge meentelijk voorlichtingscentrum aan deZwarteweg. Ruimschoots van tevoren zullen aan vertegenwoordi gingen van verschillende groeperin gen en instanties uitnodigingen worden verstuurd met daarbij al het i nodige „huiswerk": ideeën en sug gesties dinsdagavond tij dens de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening en openbare werken door commis- sievoorzitter Wagenaar „geventi leerd" om de gedachtenvorming al vast op gang te brengen. Om ideeén, om de nodige inbreng, gaat het namelijk tijdens de te hou den verkeersavond. Voorzitter Wa genaar: „Oplossingen voor de ver keersproblematiek moeten geza menlijk worden gevonden. We moe ten komen tot de grootste gemene deler van de wensen en verlangens van de verschillende categoriën ver keersdeelnemers. Wat er uit de bus gaat komen, moet voor het grootste deel van de bevolking acceptabel zijn". We zijn er bepaald niet met het alleen maar ophangen van kaarten en het ge ven van de nodige informatie, aldus voorzitter Wagenaar tijdens de verga dering. waarbij van gedachten werd gewisseld hoe de te houden verkeers avond ingekleed zou moeten worden en welke procedure gevolgd zou dienen le worden om de avond zoveel mogelijk te doen opleveren. Akkoord ging men met het voorstel van de wethouder om de avond te openen met een inleiding van ongeveer een uur om tijdens die inleiding de verkeersproblematiek in haar totaliteit te schetsen Na die inlei ding zullen de aanwezigen dan. afhan kelijk van de eigen interesse, zich kun nen terugtrekken in de verschillende gespreks- en informatiehoeken, die ieder stuk voor stuk over een bepaald facet handelen Later op de avond zal dan een rapportage vanuit de ver schillende groepen plaats hebben Bij de verkeersavond zal een duide lijk onderscheid worden gemaakt tus sen de verschillende categorieën ver keersdeelnemers Wethouder Wage naar noemde de voetgangers (hierbij speciale aandacht voor schoolgaande kinderen en ouderen), wielrijders, bromfietsers, automobilisten en motor rijders en het verzorgingsverkeer (bus sen. bestelwagens en rijdende win kels). Met het oog op deze verschillen de groepen en hun verschillende be langen (belangen die in sommige ge vallen tegengesteld zijn), zullen uitno digingen worden verstuurd aan de meest uiteenlopende groeperingen en instanties om te trachten iedere cate gorie vertegenwoordigd te doen zijn. Uitnodigingen gaan ondermeer uit naar Veilig Verkeer, politie, brandweer, raadsleden. CML, schoolhoofden, oudercommissies, de ambtelijke werk groep verkeer, de aktiegroep Veilig Over. de E.N W.B., de Klaar-overs. de BDU Onafhankelijk nieüwfëbïéfti' vÖöVüe gerheëMè Leusden. Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos, Bob Braakman. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport); Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Voor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 17,25 per kwartaal, f14,25 per half jaar en f28,- per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermel ding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. is een uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 AB Barneveld. werkgroep Leusdei >-Zuid, de wijkra den, het midden- en kleinbedrijf. Jeugdraad, Invalidenbond e.d. BRAINSTORMEN De ideeën en suggesties die het re sultaat van het brainstormen" tijdens de verkeersavond zullen zijn, dienen wat later volgens wethouder Wagenaar op hun ..haalbaarheid" geïnventari seerd te worden. Onder haalbaarheid zei hij te verstaan: acceptabel zijn voor het grootste deel van de bevolking, als logisch ervaren worden, ruimtelijk uit voerbaar zijn, geen weerstanden op roepen bij bepaalde groepen en finan cieel mogelijk zijn. Zelf had de wethouder al een veelheid aan ideetjes op papier gezet, zoals ge markeerde schoolroutes, knipperlicht- installaties op gevaarlijke punten alleen werkend op momenten dat de scholen aan- en uitgaan, het gelijktijdig doen beginnen van basis- en kleuterscholen en peuterspeelzalen, geheel vrije fiets paden, ophaaldiensten voor school gaande kinderen, een meldingskamer voor onbehoorlijk rijgedrag, betere be wegwijzering. het instellen van een ver- keersgroep naast de ambtelijke werk groep verkeer, loopbruggen en tunnels, spiegels op gevaarlijke punten en rof felborden daar, waar de bebouwde kom begint. Veel waarde zei de wethouder voorts te hechten aan het op gang brengen van een goede voorlichting en publici teit om ijiet name te trachten tot veran deringen in de verkeersmentaliteit te komen Een ander idee van de wethou der een soort spoorbomen die neer gelaten zouden kunnen worden tijdens het oversteken van schoolgaande kin deren. Een groot voorstander toonde de wet houder zich om het verkeer zo gauw mogelijk uit de wijken weg te werken naar om de woonkernen heen voeren de grotere wegen Invoeren van een richtingsverkeer en het aanbrengen van belemmeringen op de wegen bin nen de wijken zouden de verkeersdeel nemers min of meer moeten dwingen van die grotere wegen gebruik te ma ken. Om de deelnemers aan de verkeers avond zo beslagen mogelijk ten ijs te doen komen, zullen bij de uitnodigingen al wat ideeën gespuid worden. In dat kader ook de mogelijkheid om vooraf gaande aan de eigenlijke avond in het voorlichtingscentrum het licht met be trekking tot de verschillende zaken op te komen steken. Ook dan zullen er reeds diverse deskundigen aanwezig zijn om de nodige informatie te ver strekken Wethouder Wagenaar zei voorts, dat na de inspraakavond vervolg bijeenkom sten gehouden dienden te worden ,na de inspraak moet de uitspraak komen en daarna moeten we tot afspraken komen aldus de commissievoorzitter. MENTALITEIT De heer Offereins (GPV/SGP) merkte op dat met name een verande ring in de mentaliteit broodnodig is. ,,^ls het gedrag van de mensen niet veran dert, komen we nergens, ook al houden we het hele jaar door verkeersavonden en meetings", zo zei hij. Hij merkte voorts op, dat het een illusie is om te denken dat in Leusden zoveel voorzie ningen en maatregelen zouden kunnen worden getroffen, dat er in de toekomst geen ongelukken meer plaats zouden hebben Wethouder Wagenaar deelde die zienswijze, maar verklaarde dat het gemeentebestuur in ieder geval het maximaal bereikbare wilde nastreven om tot een zo veilig mogelijk verkeer in Leusden te komen. Over de informatiehoeken tijdens de verkeersavond deelde hij nog mee, dat gedacht wordt aan hoeken gewijd aan fiets- en bromfietsverkeer, aan auto's en vrachtwagens, aan het verkeerscir culatieplan, aan woonerven en aan een hoek waar de verkeersknelpunten in Leusden visueel gemaakt zullen wor den ACHTERVELD - Vrijdagavond zal in de Hessenkar de vierde ronde worden gespeeld van de Hessekar klaverjas- competitie. Ook deze avond zal er voor de deelnemers weer een aantal leuke prijzen te winnen zijn. De aanvang van de wedstrijd is om 20.00 uur. Rozendaallaan 9 LeusdènC ACHTERVELD - Zondag 7 januari zal er van 14.30-16.00 uur in de re creatiezaal van Huize St. Jozef een nieuwjaarsreceptie worden gehou den. Alle inwoners van het dorp en verder iedereen die de bewoners van het huis, het bestuur en directie hun wensen voor het nieuwe jaar per soonlijk willen overbrengen, kunnen van deze gelegenheid gebruik ma ken. Het zal een z g staande receptie worden, doch voor degenen die het staan niet lang vol kunnen houden zal er voldoende zitgelegenheid zijn. Het is de bedoeling er een gewone, doch zeer gezellige receptie van te ma ken, waar iedereen gebruik van kan maken. LEUSDEN/CENTRUM - Op ini tiatief van Leo Westgeest, Jan Bergsma en Paulien Drieënhuizen werd op 27 en 29 december het zwemjaar 1978 in Leusden uitge- plonsd. En hoe! Van 9.00 tot 12.00 uur waren in de drie baden allerlei spelletjes gepland voor de plaatse lijke jeugd. In het 25-meterbad bij voorbeeld mattenvaren, touwklim men en -slingeren en de jeugd kon zich verder vermaken met glijbanen, hoepels oude autobanden en een echt werkende fontein. In het kin derbad werden diverse balspellen gehouden en daar bestond ook ge legenheid tot het handbeschilderen van de ramen en (gelukkig betegel de) wanden. tenslotte was ook het warme bad volledig in gebruik en voor niet-natte bezigheden was de jury-ruimte omge bouwd tot een creatief centrum of wat daar voor doorging. Dat de Leusdense hoop en toekomst van deze eenmalige gelegenheid voor een prikje (d w.z. 1 piek en dus prak tisch voor niets) een uiterst dankbaar gebruik heeft gemaakt, laat zich ge makkelijk raden. Op de eerste dag pas seerden 582 plonsers de kassa en vrij dag niet minder dan 716 Bijna 1300 betalende bezoekers in twee dagen is voor het zwembad Bavoordt een nieuw rekord. Zelfs de meest enthousiaste badmeester(es) had dit nooit durven hopen en het lijkt dus geen twijfel of ook het Plons-uit zal. naast het Spetterfes tival aan het einde van het buitensei- zoen, een vaste plaats op de agenda krijgen Overigens is er vandaag en morgen tijdens de normale openingstij den nog volop gelegenheid tot vrij- zwemmen. Gisteren (3januari) was het zwembad voor het publiek gesloten vanwege oe zogeheten ..nationale schoonmaak- dagToen was het geen spel meer voor de firma A. Grit Co, maar bittere ernst voor het badpersoneel Het was de dag van de grote schoonmaak en dat moet een enorme klus zijn geweest. Zoals de laatste jaren gebruikelijk werd die ..dag van de arbeid afgesloten met een gezellig samenzijn in het zwem badrestaurant van de complete bezet ting plus directe aanhang en ter verho ging van de feestvreugde waren diver se bestuursleden van de Zwem badstichting Leusden mede aanwezig LEUSDEN - „Het is wéér vijf voor twaalf, want de klok is alweer zoveel keer rond geweest. Er is een tendens merkbaar bij delen van de woonwa genbevolking om het eigen spoor verder te trekken zonder zich nog veel aan de samenleving gelegen te laten liggen: „die burgers die moe ten ons toch niet". Dit is een ontwik keling, waarover we ons als samen leving af moeten vragen hoe dit komt en wat we eraan kunnen doen". Dit zei minister Gardeniers van CRM, toen zij 18 december in het depar tementsgebouw te Rijswijk de Commissie van Advies voor de uit voering van de Woonwagenwet in stalleerde. De bewindsvrouw voeg de er onmiddellijk aan toe, dat het haar stellige indruk was, dat er heel véél aan gedaan kan worden. Mevrouw Gardeniers. ,,We zullen moeten doorgaan met die maatregelen te nemen, die zo duidelijk genomen moeten worden Voor de standplaat- senproblematiek kan ik zeggen dat mijn geduld nagenoeg op is. Met name de gemeenten - de goede niet te na ge sproken en dat is een groeiend aantal - moeten op een aanhoudende druk van het departement rekenen Ook vond zij, dat de woonvorm wa gen een geaccepteerde woonvorm is en dat net in de lijn ligt deze woonvorm bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Qrdening onder te bren gen ,.Het spreek vanzelf, dat bij deze overgang de continuïteit in beleid ge handhaafd moet blijven, dus blijvende erkenning van de woonvorm wagen en eenzelfde inspanning voor meer en betere standplaatsen", aldus de minis ter. Ook betoogde zij dat de nogal bekriti seerde Woonwagenwet - naar analo gie van de Woningwet - een woonwet moet gaan worden voor woonwagens. De nu geïnstalleerde commissie zal zich bezig gaan houden met ,,al dat gene wat van belang is Voor de bevor*- dering van. de deelnëming van de woonwagenbevolking aan het maat- schappelijk en cultureel leven in het al gemeen en voor de uitvoering van de Woonwagenwet in het bijzonder". De commissie is als volgt samen gesteld: Voorzitter: mr. W J W. Crom- melin te Zwolle; Op aanbeveling van de provinciale besturen mw mr H. A. Strijd-Groenewegen te Harderwijk; mw drs I. Gunther te s Gravenhage; C Th van Wieringen te Haarlem; Op aanbe veling van de Vereniging van Neder landse Gemeenten: mr. E L. d'Hondt te Hilvarenbeek; drs G. A A Smits te Schiedam; mr. J A. C. Verheijden te 's Gravenhage Op aanbeveling van ker kelijke en particuliere instellingen welke bemoeiïng hebben met de woonwa genbevolking: drs. J. W H Hendriks te Bergen op Zoom. mr, L. S. J. Buis te 's Hertogenbosch, mw. L. J. Heiwig te Hil versum, Uit de kring van de woonwa genbevolking; J. J. Finke te Deventer; G Josee te Haarlem; G. Meerts te Schiedam; G Descendre te Hulst; H K. Verhof te Luijksgestel; Uit de kring van de Provinciale Opbouworganen: mr. H. H. van Scherpenhuizen te 's Graven hage. Uit de kring van secretarissen van Coördinatiecommissies als be doeld in artikel 9 van het Besluit werk en kosten woonwagencentra A. G. H. Veldman te Maastricht; Uit de kring van de beheerders van woonwagencentra als bedoeld in artikel 16. onder a van het Besluit werk en kosten woonwa gencentra; A E. W. Schraven te Weurt (Gld). COÖRDINATIEGROEP AL- LEENSTAANDENBELEID INGESTELD De secretaris-generaal van CRM heeft 13 december de Coördina tiegroep Aleenstaandenbeleid inge steld Hij komt daarmee tegemoet aan de behoefte om binnen het depar tement via een aparte overlegstructuur de samenhang tussen de verschillende beleidsaspecten van het alleenstaan- denbeleid te bevorderen. Tevens geeft het ministerie hiermee uitvoering aan een van de eindadviezen van de intussen ontbonden Inter departementale Werkgroep Al leenstaanden De coördinatie van het beleid is neergelegd in de afdeling Al gemeen Gezinsbeleid, die een geïnte- geerde en probleemgerichte aanpak van knelpunten voor alleenstaanden zal oevorderen Tot voorzitter van de groep is be noemd A. Linde (gezinsaangelegenhe den). ondervoorzitter is drs J. B. M Peters (algemeen gezinsbeleid). De andere leden zijn. mevrouw mr. J. M van Ierland (algemeen gezinsbeleid), drs. F. Ellen (bejaardenwerk en sociale revalidatie), drs J Kapsenberg (cul turele minderheden), drs. L. F Meijer fbijstandszaken), drs. E Holstvooad (bijstandszaken), mevrouw drs T Dijk stra (coördinatie emancipatiebeleid), drs. J R Kraan (beleidsvoorbereiding maatschappelijke ontwikkeling) en drs. P Brandsma (beleidsvoorbereiding maatschappelijke ontwikkeling) LEUSDEN/CENTRUM - Op zater dag 23 december behaalde wederom een groot aantal Leusdenaren een zwemdiploma. Wat de jeugd betreft was dat voor het A-diploma het geval met Helena Zwebe, Annemarie José Dellevoet, Maaike Geutjes. Karen de Vries. Jaklien Vlasblom. Christine Alice Schut, Frank Anton en Rob Gerard Basjes. Peter Kok. Annetta van Has selt. Roemer Visser, Leontien Konijn, Maaike den Blanken. Yvonne Hoksber- gen, Yvonne Margreet van Malenstijn, Angelique van Erp, Peter M. Jolink, Wolter Jan Gerrit Roijaards, Kristien Margriet van Gessel, Oskar Liphuysen. Marry Moesbergen, Chris v.d. Boom. Christian Jansen, Karin van Looijen- goed, Jolanda Hienekamp, Judith Streppel. Tanja Paulien de Groot, Ilse Schut, Veronique Meffert en Harald Bik. alsmede Anneke de Groot. Voorts de senioren Ab en Willem van Doornik Nieuwe B-zwemmers werden Martine van Ruitenbeek, Silvan Freede, Cath- alijne van Lammeren. Bas Nieuwen- huis, Anja Ritmeester, Sandra de Gier. Feme van Hattum, Erst Jab Viergever, Ilse Viergever. Martine Mosterd, Jaap de Jager en Frank Verschuren (jeugd), alsmede Bep Hardeman en Ria Snel- Heemskerk (senioren).

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3